BINNENLAND. Stateii-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Vrijdag a.s. zal de sanitaire conventie, door een sub-commissie der conferentie te Venetië opgesteld, worden onderteekend. Mc. Kinley wil naar de voornaamste stalen van Europa bijzondere gevolmachtigden zenden, wier taak het zal zijn te beproeven om door diplomatische onderhandelingen een internatio nale overeenkomst ten gunste van het zilver tot stand te brengen. YVaaischijnlijk wil de President hierdoor de zilvermannen in de Vereer igde Staten voor zijn tariefwet winnen. De voorgestelde nieuwe tarie ven ondervinden dan ook sterken tegenstand. Men vei wacht een heftige oppositie, zelfs van republikmn'che zijde. De vieemde gezanten te Montevideo hebben een conferentie gehouden in het gebouw van liet Fran«che gezantschap, om te beproeven een vreedzame oplossing der bestaande moei lijkheden te vinden. Wederom is een revoiutionnaiie expeditie gevangengenomen. Door verschillende kleine stoomschepen zijn aan de noorde'ijke grens goed gewapende manschappen ontscheept. Alle pogingen, om den vrede te herstellen, zijn mislukt. Atjeli. Aan liet departement van Koloniën werd lieden het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Indiü Eergisteren uit Segli vyand aan verlaten benting Kotta Baroe werkende, verdreven. Kapitein S. Drijber niet gevaarlijk gewond. Vijand twee dooden. Op de partij Dinsdagavond ten Ilove gegeven, waren 200 genoodigden, waaronder dames en heeren van het corps diplomatique en van de hofhouding. In afwisseling van vroeger werd thans niet in de kleine, doch in de groote zaal gedanst. Ten 8J4 uur k'wamen H.H. M.M. met prinses Elisabeth de balzaal binnen, waarna terstond de dans een aanvang nam. Van '11 uur tot half een werd de soiree afgewisseld met een cotillon. De kleine dans zaal bevatte verschillende buffetten en een ge deelte der salons was voor de bezoekers open gesteld. De Koninginnen begaven zich ten half een naar hare appartementen terug. Prinses Elisabeth nam nog deel aan het souper. II. M. de Koningin-Regentes woonde gister avond met gevolg het achtste Diligentia-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bij. II. M. de Koningin-Regentes zal zich bij de godsdienstoefening, die Zondag a.«. ter herden king van den honderdsten gebooi tedag van wijlen Keizer Wilhelm in de Duitsclie kerk te 's-Gra venhage zal worden gehouden, doen vertegen woordigen door baron Van Ilardenbroek van Bergambacht, opper-kamerheer van H. M. de Koningin. Op een verzoek van het bestuur van het Militaire Tehuis te Gouda tot IIH. MM. de Koninginnen, om tijdens haar bezoek aan Gouda deze inrichting met een bezoek te willen ver eeren, is namens IIH. MM. medegedeeld, dat de tijd, dien de Vorstinnen te Gouda zullen vertoeven te gering is, om aan dat verzoek gevolg te kunnen geven. Tijdens liet verbiqf van HH. MM. ten stud- huize zal de kostbare beker van Jacoba van Beijeren, degrooleaantrekkelijkheid van Gouda's Stedelijk Museum, voor de vorstinnen ter be zichtiging worden gesteld. De Eolnische Zeilung wijdt in zijn ochtend blad van heden een hoogst waardeerend artikel aan wijlen jhr. Beelaerts van Blokland, en noemt zijn overlijden een groot verlies, niet alleen voor de Zuid-Afrikaansche Republiek, maar ook voor de Duitsche en Fransche belangen in Zuid- Afrika tegenover die van Engeland. Reuter seint uit Pretoria, dat de heer Leyds den 31 n Maart per stoomschip Scoti naar Euiopa zal vertrekken. Dit vertrek staat in verband met den toe stand, welke ontstaan is door hei overlijden van jhr. Beelaerts van Blokland. De kiesvereeniging ^Vrijheid en Orde" in het hoofdkiesdistrict Breuke'en heeft thans definitief tot candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer jhr. mr, J. E. Iluijdecoper van Nigtevecht en Maarsseveen Ook de christ. hist, kiesvereeniging heeft deze candidatuur geproclameerd. Naar men verneemt is voor het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid eene commissie werkzaam, ten einde te onderzoeken de waarde van aan buitenlandsche spoorweg maatschappijen toebehoorende lijuen opNeder- landsch grondgebied in verband met eene even- lueele naasting dier spoorweggedeelten. In de commissie hebben zitting de heeren Ciuysse- naer, directeur-generaal der Exploitatie Maat schappij Rjjperman, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en Deenik, voormalig ingenieur bij den aanleg van Staats spoorwegen te Arnhem. Een commissie te Amsterdam, waarvan de heer mr. Th. Heemskerk voorzitter en de heer J. C. van Eijken secretaris is, heeft het voor nemen op Donderdag 1 April, 's avonds te half acht, in het Paleis voor Volksvlijt aldaar een feestelijke bijeenkomst te houden, waar het 25 jarig bestaan van Re Standaard zal worden herdacht en tevens hulde gebracht aan den hoofdredacteur dr. A. Kuyper, Een muziekcorps, onder leiding van den heer Zaagmans, zal de gezangen begeleiden. De feest rede wordt uitgesproken door prof. H. Bavink. Ook dr. Kuyper zal liet woord voeren. Naar men verneemt vormt de samenstelling der sub-commissiën voor de Parijsche ten toonstelling van 11)00 nog een punt van voor bereiding, die voorhands niet afhankelijk is van eenige tijdsbepaling aangezien de groote gebouwen der tentoonstelling te Parijs nog ontworpen moeten worden. In verschillende pfaatsen van ons land ont vingen dezer dagen verscheidene behoeftige lie den, voor wie zelfs een gewone brief eene zeldzaamheid is, eene kennisgeving, dat voor hen een aangeteekende brief ten postkantore aanwezig was. Allerlei voorstellingen hoeveel er in zou zitten en van wien hij toch wel afkomstig zou zijn Groote teleurstelling, toen men, in plaats van een bankbiljet, een gedrukte kennisgeving vond, dat de geadresseeide, wegens in ib9G genoten onderhoud, van het kiesrecht wks uitgesloten. Rcserrerknder. Blijkens de aankondiging in de Staatscourant van 6 Maart j. 1. No 55, zal dit jaar het toelatingsexamen tot het Reservekader worden gehouden 21 Juli, en wel tc Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Groningen, den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrij stelling van dat examen en het op prijs stellen tot het Reservekader toe te treden, moeten zich vóór den 21en Jnni e.k. tot deelname aan het bedoelde examen hebben aangemeld bij den hoofdofficier voor het Reservekader. Die aanmelding geschiedt door de inzonding van eene Kennisgeving Model A" met de daarbij behoorende stukken. De gelegenheid tot het afleggen van het boven vermelde examen wordt slu-:. - Cémnaal per jaar opengesteld. Velen reeds oadtr ruien in vorige jaar teleurstelling, wijl zij hadden verzuimd zich tot deel name aan dat examen tijdig aan te melden. Ieder, die in den loop van 1897 zeientien jaar wordt, en die niet ouder is dan vier en twintig jaar, kan aan dat examen deelnemen, ook al is hij nog niet geoefend in den wapenhandel, aangezien in dat vak later een na-examen kan worden afgelegd. Zij, die wcnschen te ontvangen een formulier voor do bovenbedoelde „Kennisgeving model A" met opgave van de daarbij behoorende stukken of die inlichtingen verlangen, 't zij omtrent het examen programma, 'tzij omtrent don dienst, do verdeeling van den diensttijd, de vooruitzichten en andere bijzonderheden den kaderreservist betreffende, kunnen zich daartoe wenden *ot den Hoofdofficier voor het Reservekader tc Leiden, Vischmarkt No. 5. Rijksveeartsenijschool. Het examen om als leerling aan 's Rijksveeartso- nijschool te Utrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e.k. Aan melding schriftelijk vóór 1 Juni e.k., bij den direc teur der school. Men zie verder de Staats-Ct, no. 65. De „Internationale." Als vierde en laatste in de reeks der buitenland sche sprekers, uitgenoodigd om de sociaal-democratie onder do studenten van Nederland meer bekend te maken, trad gisteren te Delft op mevrouw Eleanor Avelifig—Marr, de jongste dochter van den schrijver van „Das Kapital", met hetzelfde onderwerp, als door haar reeds te Groningen en te Amsterdam be handeld was: de „Internationale". In een boeiende voordracht, met korte en pittige, soms ook krachtige en breede gebaren versterkt, een enkele maal blijk gevendo van den gloed en den hartstocht die haar bezielt voor de socialistische ideeen, betoogde de spreekster allereerst, dat de socialistische beweging internationaal moet zijn, omdat ook het kapitaal internationaal is. Zij verhaalde verder de stichting en de ontwik keling der „Internationale", verdedigde het parle mentaire socialisme tegen het verwijt der anarchis ten, dat men afgeweken was van de principes der „Internationale", en verklaarde waarom thans de organisatie anders is dan vroeger en er niet meer sprake kan zijn van een hoofdcomité, dat zijn be sluiten van uit oen centraal punt uitvaardigt naar de verschillende landen. Het menschdom, zoo eindigde zij, is als iemand, die dicht vóór een muur staat en een daarop met groote letters geschreven woord tracht te lezen, doch slechts een enkele letter onderscheidt. Maar wanneer hij zich verderaf plaatst, dan zal hij het woord in zijn geheel kunnen lezen. Het woord nu, dat over de geheele wereld geschreven staat, is: Revolutie. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, ofschoon de heer Wibaut, die de vergade ring leidde, zijn hulp aanbood, om het gesprokene te vertolken ineen der talen, die de spreekster kende. {De voordracht was ditmaal in het Engelsch gehou den.) Mevrouw Aveling maakte, onder hilariteit der aan wezigen, hieruit op, dat óf allen reeds socialist waren óf dat men geen debat .ronschte te voeren, omdat zij eene vrouw was. De heer Wibaut bestreed die opvatting en gaf terecht als zijne meening te kennen, dat de hoorders, voor 't grootste deel studenten, nog eerst bezig waren zich vaste ideeën te vormen. Hij dankte vervolgens de spreekster, en wenschte er op te wijzen, dat Delft zich bij deze lezingen onderscheiden had door drie dingen. Te Delft waren het waarlijk studenten-vergaderingen geweest; daar alleen waren de sprekers met toojuiching ontvangen en uitgeleid; en daar had men ook belangeloos een lokaal afgestaan, waarvoor hij hot bestuur der Gist en Spiritus-fabriek dank zei. Aecountauts. Een niet onbelangrijke beslissing omtrent de aan sprakelijkheid van accountants professioneele onderzoekers van balansen enz. is in Engeland gevallen. Bij een maatschappij, die liquideeren moest, vonden de liquidatouren dat de hoeken en de rekeningen over 1890 door een accountant waren nagegaan en accoord bevonden. Toch bleek hun dat inderdaad dividend was uit betaald, zonder dat er winst was geweest. Zij wilden dat bedrag op den accountant verhalen en de eerste rechter wees dien eisch toe. In hooger beroep werd echter anders beslist, en wel op grond, dat de deskundige niet was aange steld door do aandeelhouders, maar door een of meer der directeuren, en derhalve niet was te beschouwen als „ambtenaar" der maatschappij, volgens de wet op de vennootschappen, aansprakelijk voor het na deel, dat hij heeft veroorzaakt. De goedkeuring was in dit geval door den accoun tant onderteekend, na een onderzoek door een van zijn klerken ingesteld. VLAARDINGEN, 17 Maart. Zooals reeds vroeger werd aangekondigd was door de tooneelvereeniging „Varia" tegen hedenavond uitgeschreven een onder linge wedstrijd voor hare leden in voordragen. En met uitstekend succes in deze eerste proef op dit gebied geslaagd. De leden hebben in de keuze hunner stukken over het algemeen een zeer goeden smaak getoond, terwijl de voordracht van velen in werkelijkheid zeer goed ja somtijds bijna uitmun tend mocht genoemd worden. De vrees van iets te zullen leveren dat niet voor de buitengewone leden kon worden gegeven, een vrees, die de vereeniging aanleiding gaf van dezen avond slechts een „onder onsje" te maken, is be schaamd geworden. En wij twijfelen daarom niet dat bij een volgenden kamp wel zeker de buitengewone leden tot bijwoning zullen worden uitgenoodigd. De jury had geen gemakkelijke taak hij de toe kenning der drie uitgeloofde prijzen en het gering verschil in behaalde punten maakte het daarbij nood zakelijk om nog een vierden prijs bii te voegen. De uitslag was Ernst. Ie prijs D. van der Heul met het gedicht Liefde smart en Liefdekraeht van Dr. E. Laurillard. 2e prijs L. van der Plaat met Gervaise van Jac. Normand. 3e prijs L. M. Huns met Een Contrast van Dr. E. Laurillard. 4e prijs Frank Drop met De Blindgeborene van A. v. d. Hoop Jrz. Lui m. Ie prijs W. van der Heul met het gedicht Bene den en Boven door M. J. Gillisen. 2e prijs L. M. Mnns met Hot Twaalfde van A. v. d. Hoop Jr. - 3e prijs D. van der Heul met Hoe Jaap een blauwtje liep van J. S. Fikkéc. 4e prijs A. Bagehus met De kist van W. J. van Zeggelen. De prijzen hestonden behalve uit zeer fraai be werkte diploma's uit een souvenir aan Varia en dezen avond, in den vorm van een album met groepphoto- grafie der juryleden, omgeven door een in sierletters geschilderde opdracht, voor don len prijs; een ver gulden milieu met kristallen schotel voor den 2en prijs; een buudel voordrachten in prachtband van Laurillard voor den 3en prijseen aquarel van II. Bersenbruggen voor den 4 en prijs in Ernst en een bundel voordrachten van Gillisen voor den 4en prijs in Luim. Na afloop der prijsuitdeeling, waarbij de voor zitter menig hartelijk woord sprak, hieven allen nog eenigen tijd tezamen, waarhij nog menig woord werd gesproken getuigende van warme sympathie en waardeering onderling. Varia had een wèlgeslaagden avond. VLAARDINGEN, 18 Ma rt. Morgen avond zal waarschijnlijk ten raadhuize alhier een vergadering worden belegd ter bespreking der uitvoerbaarheid om het gymnastiekfeest van dc gewestelijke afdeeïing van den Nederl. Gymn. Bond alhier te doen plaats hebben. De vereeniging „Leonidas" alhier heeft daartoe verschillende personen uitgenoodigd om gemeen schappelijk deze vraag te bespreken. Hel feest zal moeten plaats hebben op Hemel vaartsdag of op Tweede Pinksterdag. Hedenavond vergadert alhier de werklieden-kies- vereeniging met het doel om die vereeniging defini tief te constitueeren en een bestuur te kiezen in plaats van het thans fungeerende voorloopig bestuur. Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor alle werklieden. Door schipper Jacob Swartveld, van Middel- harnis is aan de Tooneelvereeniging „Varia" een geëncadreerde plaat aangeboden, voorstellende de, door hem bevaren sloep Bresto II, als een uiting van dankbaarheid voor wat die vereeniging hèt vorig jaar heeft gedaan voor de nagelaten betrekkingen der visschers die den dood in de golven vonden bij het vergaan der 3 sloepen, thuis behoorende tcMid- delharnis en Pernis. MAASSLUIS, 18 Maart. Het op stapel staande loggerschip der Maatschappij voor Zeevisscherij alhier, zal voor rekening vau den heer W. Verhey te Schcveningen, worden afgetimmerd. Het schip wordt uitsluitend voor de haringvisshcerij ingericht on zal onder den naam „Plona" gevoerd worden door schipper Martinus L. Verhey. DELFT 18 Maart. In den ouderdom van 48 jaren is gisteren alhier overleden dr. Ch.M. Sehols, civiel- ingenieur, hoogleeraar aan de Polytechnische School in het landmeten, waterpassen en geodesie. Door de universiteit te Leiden werd de overledene honoris causa bevorderd tot doctor in dc wis- en natuurkunde. In 1878 aanvaardde hij zijn ambt aan de Polytech nische School. Wegens zijn groote bekwaamheid en welwillendheid was hij algemeen geacht en bemind. Zijn dood is een verlies voor de wetenschap en voor bet technisch onderwijs. Het studentenkorps heeft wegens dit sterfgeval voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 17 Maart. Aan de orde is de tweede lezing van het wetsont werp, houdende nade regeling van hot successierecht, Do wijzingen, door de comm. van rapp, voorgesteld. werden goedgekeurd en het ontwerp aangenomen met 46 tegen 20 stemmen. Tegen de heeren: d'Anscmbourg, Vermeulen, De Ram, Michieis, Heemskerk, Veegens, Dobbelman, Mutsaers, Smits Van Oyon, Harte, Van den Berch van Heemstede, Van Basten Batenburg, Van Vlijmen, Evers, Trnyen, Van Deinse, Van der Kun, Travag- lino, Donner en Nolens. Aan de orde is het ontwerp tot regeling der finan- eiecle verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en herziening der algemeeno regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen. Het algemeen debat wordt geopend. De heer Roessingh wijst op het moeielijke en veel omvattende van het ontwerp. Hij hoopte dat dc Regeering voor hem de aanne ming mogelijk zal maken. Zoo begrijpt hij niet dat de Regeering zegt niet te willen egaliseeren, terwijl zij voorgesteld heeft gelijkmatigheid van druk te verkrijgen. Onnauwkeurig zal ook de berekening zijn per inwoner en het is de vraag of de tegenwoordige uniforme regeling niet nog verkieslijker is. Zou de Minister niet bereid zijn, een vaste som per inwoner uit te keeren, onverschillig het aantal zielen. De heer Truyen acht vele bepalingen van het ont werp wezenlijke verbeteringen, maar ook andere die hij liever niet wenschte. Tegen de grondslagen heeft hij op zich zelf geen bezwaar, ze zijn rationeeler dan de tegenwoordige uitkeeringen, maar de grond slagen zijn in de uitwerking niet tot hua volle recht gekomen; er zijn gemeenten die hare huis houding te hoog hebben opgezet, voor zeer vele gemeenten zal de regeling zeer onbillijk werken. De heer Meesters wijst cr op, dat de twee gedeel ten van het ontwerp zeer verschillend zijn en geen verband met elkaar houdendat bij invoering deze nieuwe regeling feitelijk nog niet zal kunnen werken voor de helft der gemeenten. Hij beschouwt het ontwerp als van tijdelijken aard en vraagt of niet noodig is een herzieningselausule in het ontwerp op te nemen. De heer Zijhua sluit zich aan bij den heer Roes singh. Hij vindt de uitkeering goed, maar de grond slagen niet juist, althans wat de beide eerste betreft. De heer Karnebeelc acht ook regeling noodig, maar maakt positief voorbehoud ten aanzien van de pro gressie voorgesteld omtrent uitkeering aan de ge meenten. Hij betwist ook, dat de Regeering afkeerig is om aan de gemeenten een debietcrediet te laten heffen, wat een gemakkelijke wijze van versterking der inkomsten zou kunnen zijn. Ook zou hij ecu gemeentelijke bedrijfsbelasting gaarne gezien hebben. De heer De Beaufort (Wijk) brengt hulde aan de Regeering voor haar streven om zoowel Amsterdam als do kleinste noodlijdende gemeente te helpen. Hij betwist, dat het verkeerd is gezien een grootero gemeenten grootere uitkeering te geven. Alleen komt hij op tegen de heffing van buitengewone opcenten \oor uitwijkende eigenaars. De heer Bahlman had liever gezien, dat dit ont werp in twee gedeelten ware gesplitst, daar hij nn waarschijnlijk tegen beide zal moeten stemmen. Het eerste gedeelte is geen slechte fixeering als van 1885, maa een minder slechte fixeering, daar het zielental in aanmerking komt. Dit is het cenig aannemelijke. De rest is willekeur en fictie. Heden voortzetting. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wetsont werpen lo. tot toekenning van een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist voor den aanleg van een stoomtramweg van Joure naar de Lemmer; 2o. tot goedkeuring van den onderhandsehen verkoop van het Birgittinenkloostcr aan de Vereeniging „Birgittinen te Uden," en 3o. tot goedkeuring van den onderhandsehen verkoop van domeingrond onder Oosterhout en Teteringen aan G. A. J. M. van Span- donk te Oosterhout eu anderen. Dc Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën hebben aan de Tweede Kamer doen toekomen een exemplaar van het door de Britschc Regeering in zake het geschil nopens de „Costa Rica Paekct"- quaestic aan den scheidsrechter ingediend „Memo randum" en „New Momorandnm". Deze momoriën zijn ter griffie nedergelegd ter inzage voor de leden. Bij Kon. Besluit is aan D. W. Coninck Westenberg, op zijn verzoek, ontslag verleend als notaris, ter stand plaats Sas van Gent. Bij Kon. Bestuit is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Middelburg, mr. J. K H. Tuik, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrond. Almelo, ter standplaats Almeloo. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot burgemeester van Ten Boer, W. G. B. Reddingius; van Meersen, J. Kleuters; van Hekelingen en van Spijkenisse, ll.de Lint; van Vuren, G. J. de Bruyn, secretaris dier ge meente; van Bleskensgraaf en van Streefkerk, P. Gautier, secretaris dier gemeenten; van Weesp, P. de Haan Az van Gennep, Th. II. Peters; van Ottersum, II. II. Grutters; en tot bnrgemeester van Katwijk,!. A. O. de Ridder. Bij Kon. Besluit is aan den ontvanger der directe belastingen, invoerr. en accijnzen J A. Bevort, te Dmx- perloo, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behou dens aanspraak op pensioen. Bij Kon. Besluit is, overeenkomstig zijn verzoek, aan mr. O. J. k. Heydenrijk, lid van den Raad van State te 's-Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 31 Juli 1895, onder dankbetuiging voor de in deze hoedanig heid door hem bewezen diensten. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897, aan den opzichter bij de iandsgebouwen P. J. Crom- jongh, op zijn verzoek, eervol ontslaguit 's Rijks dienst verleend, en is P. L. Wijndels de Jongh te 's-Graven hage, benoemd tot opzichter bij de iandsgebouwen. Bij Kon. Besluit zijn de heeren Willem Carel Salomon van den Brandeler en Louis Christiaan van den Brandeler te 's-Gravenhage, Martinus Willem Cornells van den Brandeler te Zwolle, en Martinus van den Bandeier, te Sassenheim, met al hunne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Door de directie der Rotterdamsche Tram- wegmaatsehappü is in antwoord op een adres van eenige stadgenooten om verlaging van den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2