50"" jaargang. Zaterdag 20 Maart 1897. N°. 9274. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN MEISJESLOT Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post Afzonderlijke nommcrs.- 0.02 BUREAUBOTBRSTRAAT TO, Tclepltoon IVo. 123. Adyertektieprub: van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Conrant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Waarschuwing tegen nstsbrulk van openbare collecten. Burgemeester en wethouders van Schiedam. Gelet op de talrijke collecten die door elders ge vestigde instellingen v.in weldadigheid in den laatsten tijd" binnen deze gemeente gehouden worden, zonder lint de wet bevoegdheid geeft die te doen stuiten; Van oordeel, dat om de veie misbruiken die van gezegde collecten gemaakt worden, liet op den weg van het gemeentebestuur ligt, die misbruiken te trachten zooveel mogelijk tegen te gaan. Brengen ter openbare kennis, dat zij, ten einde tegenover de ingezetenen te doen blijken, welke col lecten al dan met met hunne instemming geschie den, besloten hebben; lo. dat collecten, welke met hunne instemming piaats hebben, voortaan zullen gehouden worden met gesloten bussen, die van gemeentewege zijn verzegeld; 2o. dat zij, die met die collecten belast zijn, voor zien ruilen zijn van eene schriftelijke aanbeveling van hun collegeen 3o. dat de opbrengst dier collecten door het gemeente bestuur ter openbare kennis zal worden gebiacht. Schiedam, 19 Maart 1897. Burgemeester en wethouders van Schiedam VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen «verricht. Schiedam, 19 Maart '97. De nieuwe marine-plannen der DuiUche regeering, beter gezegd van keizer Wilhelm, hebben den Rijksdag bereikt, en met belang stelling wacht men in Duitschland en ook elders af, wat de vertegenwoordigers van het volk zullen doen. Zullen zij zich scharen aan de zijde der begrotingscommissie en de regeering een nederlaag doen lijden? Onmogelijk is dit zeker niet, maar dat er heel wat achter de parlemen taire schermen wordt afgehandeld, is zeker. De Duitsche bladen althans pubüceeren reeds, dat Freiherr von Stumm, 's keizers vertrouweling, in den Rijksdag aan tal van leden heeft ver teld, dat indien de Rijksdog de door de be- grootingscommissie geschrapte posten niet aan nam, men dingen zou beleven, zooals men nog nooit had gezien. Het zou aan alle ministers hun portefeuille kosten. De Rijksdag kon het ministerie alleen behouden door de marine plannen aan te nemen, anders konden de minis ters «allemaal naar den duivel loopen." Men is zoo langzamerhand, gedurende's Kei zers regeering, in Duitschland aan een hartig woordje van ïallerhöchster Stelle" gewoon ge- (Naar hat Duitsch" van Paul IIeïse.) 6) tin dit opzicht hebben de onopgemeikte, minder bevoorrechte me'sjes boven een zoogenaamd tioetel- kind der natuur veel voor: wanneer zij begeerd worden, mogen zij er zich van overtuigd houden, 'lat hal weikehjk haar eigen persoon en wezen, 'iaie innerlijke natuur is, die den pretendent naar hare hand aantiekt, terwijl de andere, die gelijk een brandende kaars de muggen aanlokken, als zij scherpzinnig zijn, bij zichzelven moeten zeggen, dat de arme dwazen zich door den schijn laten ver blinden. De vergelijking gaat mank, zooals ik aan uw glimlach bemerk. Maar gij weet toch wel, wat ik bedoel." tNeen, mejuffrouw," antwoordde ik, «ik glim lach niet om de vergelijking. Alleen daarom, dat gij de meer bevoorrechte wezens veroordeeld meent geen echte en ware gevoelens te kunnen op wekken. Uwe lyrische bekentenissen hebben mij trouwens ook verraden, dat gij zelve zulk een harts tocht hebt doen ontvlammen; en alieen de reden waarom dit toch niet tot uw geluk heeft kunnen leiden, is mij een raadsel gebleven." Wij waren gedurende dit gesprek langzaam over ue toppen der duinen voortgewandeld, zóó ver van de bewoonde plaatsen verwijderd, dat alleen achter in het nevelachtig verschiet de hoogste schoorstee- raakt, maar blijkbaar is deze laatste uitdrukking, doelende op den wensch van centrum en linker zijde, die gaarne de tegenwoordige regeering aan troer willen laten, toch een beetje al te kras. te recht wijst het Tageblait er op, dat zulke uitdrukkingen wel eenigszins wijzen op be schouwingen als van een Lode wijk XIV. Inmiddels hebben de debatten in den Rijksdag een aanvang genomen, en zijn de regeerings- plannen verdedigd door den rijkskanselier Von Hohenlohe, den staatssecretaris Von Marsehall en admiraal Hollmann, waai bij de beide eersten vooral wezen op het belang der vlootversterking voor handel en industrieop het toeslnan dei- gelden voor de twee kruisers werd krachtig aangedrongen. Von Kardorfl' van de Rijkspartij drong er vervolgens op aan, de gevraagde credie- ten onmiddellijk toe te staan, terwijl Müller, uit Fulda, uiteenzette waarom het centrum het voorstel verwierp en Werner namens de anti semieten een der twee aangevraagde kruisers wilde toestaan. De beraadslagingen worden heden voortgezet. Maar ondanks, of wellicht juist wegens, de po gingen, door en namens den Keizer aangewend, om achter de verantwoordelijke raadsleden der Kroon om, de tegenstanders der regeering in deze ten gunste der marine-plannen te bewer ken, is het niet onwaarschijnlijk, dat de meer derheid van den Rijksdag zal weigeren de aan gevraagde credielen toe te staan. Het Engelsche Lagerhuis heeft zich ander maal bezig gehouden met de Kretenzische aangelegenheden. De regeering geraakte daarbij in botsing met de leiders der oppositie, maar wist zich na een vinnige discussie op het ter rein te handhaven. Nadat de heer Chamberlain bad medege deeld, dat de invoer van oorlogsmateriaal in de Zuid-Afrikaansche Republiek hem bekend was, maar dat hij niet wist of die invoer in de kolonie of in de Zuid-Afrikaansche Staten een schending was van het plaatselijk of het volken recht, kwam de secretaris vau oorlog Brodtick het bprcht bevestigen, dat 600 man Engelsche troepen naar Kreta waren gezonden. De heer Balfour-voegde daar aan toe, dat, naar hij ge- geloofde, aan Griekenland kennis was gegeven van de blokkade van Kreta. Morley, hierop aan 't woord komende, vroeg of, zooals men uit de redevoering van Méline in de Fransche Kamer mocht verwachten, tot Griekenland nogmaals, vóórdat tot de blokkade was overgegaan, de vraag was gericht om aan de nota's der mogendheden te voldoen. Lord Balfour constateerde hierop, dat het beantwoorden der vragen van de leiders der oppositie weinig voldoening gaf. Zij wilden het wel der regeering lastig maken door redevoe ringen in en buiten het parlement, maar een motie van wantrouwen durfden zij niet voor stellen. Deze woorden vonden levendige instem ming bij de regeeringspartij. Daarentegen werd Harcourt door de oppositie nen van het Westerland nog in het Noorden zicht baar waren. De zeewind was gaan liggen, het ge- ruisch der branding in de laagte klonk ons zwakker in da ooren, en slechts af en toe vloog er nog een afgedwaalde meeuw om do klippen, wijldegroote zwerm zich in de nabijheid der ba Iplaats pleegt op te houden. Mijne gezellin bleef plotseling stilstaan. «Als ge liet goedvindt, moesten wij tiier een oogenbhk gaan zitten," sprak zij. «Ik ben liet loopen over don ruwen duingrond nog niet gewoon, en ouk mijn eerste bad dezen morgen heeft mij zeer afgemat. Ziet ge, hier is 't mooi, hier zou een mannonhaatster, waarvoor ik, hoewel ten onrech te, algemeen bekend sta, zich op haar gemak kunnen bevinden, met die onmetelijke, onvrucht bare zee tegenover zich. Er is nu wei op 't oogen bhk een man naast mij, maar ik voel mij ge drongen, den inhoud van mijn dagboek, die u raadselachtig is gebleven, aan te vullen en te voltooien. Naar ik hoop, zult ge mij daarna we! vergeving willen schenken." Zij liet zich in het dunne, grauwe strandgras neerglijden, en ik nam naast haar plaats. Toch duurde het nog een poos, eer zij weder begon te spreken. Zij staarde met onafgewende blikken over de wijde zeevlakte, en ik zag dat de inspanning van het turen eindelijk hare oogen onmerkbaar deden tranen. Uit hare gelaatstrekken was de jeugdige blos verdwenen. Het gelaat had een spookachtige bleekheid aangenomen maar de inner lijke adel, die uit eiken trek sprak, maakte haar nog slechts te aantrekkelijker. «Ja," zeide zij eindelijk, seens heb ook ik er van luide toegejuicht, toen hij antwoordde, dat men eerst zeker diende te zijn, dat een motie van wantrouwen in discussie zou worden gebracht, voordat men er eene voorstelde. Hij en zijn partij gen ooten verlangden een uitleg van M ('-line's redevoering, de eenige inlichting, die in deze aangelegenheid gegeven i«. Met de levendig toegejuichte repliek van lord Balfour, dat sir Harcourt dan maar moest doen zooals zijn collega's in het Hoogerhuis, die lord Salisbury o-n inlichtingen vroegen, en dat, wat de motie van wantrouwen betrof, de regeering geen discussie daarover wil tegengaan, en de heer Ilarcouit den dag der discussie zelf moest vaststellen, was het incident afgeloopen. De blokkade van Kreta, reeds zoo lang fei telijk ingevoerd, zal thans olficiëei worden, en reeds heeft zicli een belangrijk incident voor gedaan. Een Grieksch schip, dat ammunitie en pro viand op het eiland wilde ontschepen, is door een Ooslenrijkschen oorlogsbodem in den grond geboord. Van de blokkade is door de admiraals kennis gegeven aan de gezanten der mogendheden te Konstnntinope! zij zouden bovendien maatre gelen nemen, om ze ook aan de kusten en in het binnenland bekend te maken. In het binnenland houden de Grieksche troe pen zich nog altijd staande, en geen enkele aanwijzing is er, dat kolonel Vassos voorne mens is, zich terug te trekken. Integendeel, hij verschanst zich en voorziet zich van levens middelen. Treurig gpsteld is het intusschen nog steeds in de verschillende kuststeden. Te Kanea be gint gebrek te heerschen onder de Mohamme- daansche vluchtelingen, en te Kandia en te Rethymo is het zeker niet heter gesteld. JJiiiten Kanea is een gevecht van zes uren geleverd, waarbij G Turksche soldaten gedood en 23 gewond werden. In de stad is, waarschijnlijk door de Moham medanen, volgens een bericht uit Kanea te Athene ontvangen, liet paleis van justitie, waarin zich het kantoor der hypotheken bevindt, geplunderd. Het verlies der Christenen bedraagt honderdduizenden drachmen. Er bestaat alle kans, dat de vrede zal bewaard blijven, maar de berichten zijn zoo tegenstrijdig, dat het moeilijk valt eenige voorspelling te wagen over den loop der dingen in de naaste toekomst. In de invloediijke klingen te Athene, zegt de correspondent der Times aldaar, gelooft men aan een vreedzame oplossing. De Asty daarentegen dreigt met een oorlog, in geval met de blokkade van Griekenland een aanvang wordt gemaakt, en de Alheensche correspondent van de Journal meldt zelfs, dat de Koning verklaard zou hebben besloten te zijn, het tot het uiterste te laten komenkolonel Vassos zou bevel hebben ontvangen, een landing van Europeesche troepen te beletten. gedroomd, het even goed te kunnen hebben als andereneen man naar mijn hart te bezitten en misschien lieve kinderen en eindelijk wanneer het leven uitgeleefd zou zijn, het niet voor een grillige schets van de hand eens wispelturigen Scheppers te moeten houden, die er iets schoons en bijzondets mede beoogd had, doch daarna het ontwerp in een hoek bad geworpen. »Ik was ook pas achtendertig jaar, mijnheer, nog niet grijzend, en het was zomer, een schoon, buitengewoon vruchtbaar jaar, dat een heerlijken wijnoogst zou geven. Da algemeene blijdschap, die daaiover in het Rijnland heerschte had zich ook aan mij medegedeeld, ofschoon ik geen wijngaarden heb; en ik had volgaarne gehoor gegeven aan de uitnoodiging eener bloedverwante om een paar herfstweken in haar beminnelijken familiekring door te komen brengen. «Zij bewoonden een prachtig landgoed aan den Rijn, waar mij alle mogelijke liefde en vriendschap bewezen werd. Ook mijne gewoonte om minstens een paar uren van den dag geheel voor mijzeive te reserveeren werd geeerbiedigd. Dan trok ik mij, wanneer de hitte wat afnam, gewoonlijk in een boschje terug, dat zich achter de wijnbergen verhief, nam voor de leus sen boek of een handwerkje mede, en bleef tot den tijd van het avondbad in den Rijn onzichtbaar. sNu moet gij echter lïiat denken, dat ik mijn heerlijken rusttijd verspilde fuet verzen te maken. Daar kwam ik eerst later toe, nadat ik geen ander redmiddel had kunnen vinden om mijn onstuimig hart in slaap te zingen. »Nu dan op zekeren namiddag zat ik weer De Kroonprins is nog niet naar de grenzen vertrokken, omdat men bevreesd is, dat zijn tegenwoordigheid de geestdrift nog zou aan wakkeren en tot incidenten zou leiden. Bij zijn vertrek evenwel wil men hem plechtig de vlag ter hand stellen, die bisschop German us in 1821, bij het uitbreken van den vrijheidsoorlog, van het klooster Laura liet wapperen. De Tuiksclie regeering gaat voort zich tc wapenen, maar de toestand de" troepen in Macedonië moet zeer treurig zijn. Aan ver schillende dingen heerscht gebrek, en de uit rusting van het Giieksche leger, schoon ook lang niet volmaakt, schijnt die der Turksche troepen verre te overtreffen. Eindelijk is ook de Porte klaar gekomen met een eskader, dat onder bevel van IJairi- pacha zee heeft gekozen. Het bericht, dat aan de Servische en Bul- gaarsche grenzen eveneens troepen worden samengetrokken, wordt tegengesproken. Men beweert te Athene, dat tot de blokkade van Griekenland nog niet is besloten en dat het vertrek der Russische troepen voor Kreta niet plaats zal vinden. President Ivruger is uit Bloemfontein ver trokken. Bij het afscheid verklaarde hij met de uit drukking «kwaje vrouw" niets oneerbiedigs jegens koningin Victoria bedoeld te hebben. Hij was naar den Vrijstaat gekomen, om in 't belang van geheel Zuid-Afrika te handelen, niet om Engeland tegen te werken. Generaal Joubert heeft te Johannesburg een landbouwtentoonstelling geopend. Hem werd door de ingezetenen een welkomsadres aange boden. Hij antwoordde hierop, dat hij wenschtc de belangen van handel en industrie te dienen. Hij was overtuigd, dat daartoe samenwerking zou bestaan tusschen de regeering en de Jo- hannesburgers. De Daily Mail verneemt van haar corres pondent te Kaapstad, dat Hof mevr en Sauer in het Kaapsche parlement zullen voorstellen, Rhodes uit te stooten. De vice-consul van Transvaal te Londen, baron Quarles, moet op een desbetreflende vraag verklaard hebben, dat hij den toestand in zake Transvaal zeer bedenkelijk acht. Gemengde Mededccllngen. Het uitleveringstractaat met Nederland is in derde lezing door den Rijksdag aangenomen. In de couloirs der Fransche Kamer liep het schrikwekkende gerucht, dat Maandag a.s. de aanvrage, om 23 door Arton omgekochte leden van het parlement te mogen vervolgen, bij de Kamer en den Senaat zal inkomen. Io antwoord op een tot hem gerichte vraag, verklaarde de minister van koloniën in den Franschen Senaat, dat hij niet wist, om welke op mijn bank onder den grooten noteboom, met een boek op mijn schoot, de oogen op de rivier diep beneden mij gevestigd, in allerlei droomen verdiept. Daar hoor ik plotseling dicht in mijne nabijheid een verwoed hondengeblaf, en dadelijk daarna vliegen er twee reusachtige doggen op mij aan, zoodat ik verschrikt opspring en naar aiio kanten rondkijk, in welke richting ik het best de vlucht zal kunnen nemen. Terwijl ik echter een paar onhandige stappen doe, glijd ik op den giib- berigen grond uit en voel ik terstond bij het vallen, dat er met een mijner voeten, die tegen een steen gestooten had, iets niet in orde wus, want toen ik gezwind wilde opstaan, weigerde die voet mij den dienst. »Ik dacht in mijn hulpeloozen toestand niet anders of nu zouden de woeste monsters op mij aanvallen en mij verscheuren. Maar op hetzelfde oogenblik hoorde ik een krachtige mansstem uit het boschje hun toeroepen: aCora! Nelly! Hier!" en als door een onzichtbare toovermacht in bedwang ge houden, bleven de dieren op drie passen afstands van mij stilstaan, zwaaiden grommend met hunne staarten, en verslonden mij slechts met hunne groote, roodbeloopen oogen. «Dadelijk daarop kwaru hun meester bij een krom ming van den boschweg te voorschijn, een man in een landelijke kleeding, met een breedgerande n stroohoed op, dien hij beleefd afnam, sliet doet mij onbeschrijflijk leed," zeide hij, adat de honden u zoo hebben doen schrikken, mejuffrouwen naar ik zie, zijt gij nog niet weer van den schrik beko men. Permitteer mij Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1