BINNENLAND. Stiiten-Oeneraal. Uit de Staatscourant. j STADSNIEUWS. redenen de Koningin van Madagascar verban nen wa«. Den Is ten Maart nog had hij aan Gallieni geseind, dat hij haar afzetting voor barig oordeelde. De Italiaansche minister van financiën Luz- zatti heeft thans ook een schrijven gericht tot zijn kiezers waarin hij den stand der geldmid delen uiteenzet. Brin, de minister van marine, sprak te Turijn voor zijn kiezers. De algemeene voorzitter van het katholieke congres, de advocaat Paganuzzi, heeft in her innering gebracht dat het verbod van den Pau«, betreffende het deelnemen aan de verkiezingen voor katholieken, nog steeds van kracht is. Ih>t Catalonisch comité heeft een manifest in de Caialonische taal tot het volk gericht, waarin o.a. autonomie, gelijk aan die voor Cuba, wordt gevraagd. In een onder voorzitterschap der Koningin- Regentes gehouden ministerraad verklaarde de minister-president Canovas, dat de Carliatische en regionaiistische woelingen onbelangrijk waren. liet gerucht, dat de minister van financiën zijn ontslag zou nemen, wordt ongegrond ge noemd. In Petersburg zijn studenten-wanordelijk heden voorgekomen. Zeshonderd studenten wer den naar het politie-bureau gebracht, waar hun namen werden opgeschreven. Tien hunner wer den gevangen gehouden. President Mc. Kiuley heeft bepaald dat iedere kapitein of reeder van een verdacht schip onder eede zal moeten verklaren, dat hij niet voornemens is de neutrahteitswetten der Ver- eenigde Stotcu te schenden. Indien zij weigeren, worden hun vergunningen ingetrokken. Uit Montevideo komt het bericht dat tusschen de regeeringstroepen en de insurgenten in de provincie Paisandu een veldslag is geleverd, waatbij lüOOdooden en gewonden vielen. Welke partij de overwinning heeft behaald, is niet bekend. Aljeli. Blijkens een telegram uit Indië aan het 2V. v. d. D. maakten onze troepen deze week een tocht naar Biloel en trachtten zij Toekoe Tjoet Lamtengah in handen te krijgen, watevenwel niet gelukte. II. M. de Koningin-Regentes bracht gister middag haar eerste| bezoek aan het genees kundig geslicht voor krankzinnigen aan het Slijkeinde te 's-Gravcnhnge. II. M., die vergezeld was van freule Van de Poll, hofdame, en graaf Dumonceau,ordonnance- officier, stapte in de voor deze gelegenheid groengemaakte vestibule af en werd ontvangen door den president van het college van regenten, rar. Leesberg en dr. Teilegen, geneesheer directeur, door wie de hooge bezoekster in het gebouw werd rondgeleid. Haar werden voorgesteld de inwonende ge neesheer dr. S. Reelingh Brouwer, de adjunct directrice mej. Korver, en de verpleegster méj. C. Kolk die bijna 25 jaren aan de inrichting verbonden is, zoomede de hoofdverpleegster mej. Van Ginkel. H.M. bezocht de mannen- en vrouwenafdee- lingen en nam met belangstelling kennis van wat Haar omtrent de reorganisatie van het ge sticht werd medegedeeld. Bij haar komst in de rustige vrouwenafdee- üng werd II. M. door de patiënten het Volksiied toegezongen. Uit handen van een der oudste patiënten nam de Ilegentes met welgevallen een ruiker aan. Zij ondei hield zich nu en dan zeer minzaam met het personeel en enkele patiënten. In verband met het aanslaande bezoek van II.H. M.M. de Koninginnen, ontving de burge meester van Gouda gisteren een bezoek van jhr. De Rnnitz, particulier secretaris van II. M. de Koningin-Regentes. Beide hoeren bezochten met het oog op dat bezoek de stparine-kaar senfabriek »Gouda" en de pijpenfabriek van de firma Goedewagen Zn. De juiste datum van het bezoek der Koning innen is nog niet bekend, in ieder geval op 20 of 21 April. H. M. de Koningin zal de volgende week, bij de feestelijkheden ter eere van wijlen keizer Wilhelm I, vertegenwoordigd zijn door den chef van het militaire huis, adjudant-generaal giaaf Du Monceau en adjudant-kapt. ter zee Zegers Veeckens. De Koningin-Regentes zal zich bij de gods dienstoefening, die Zondag a.s. ter herdenking van hetzelfde feit in de Duitsche kerk te 's-Gra- venhnge zal worden gehouden doen vertegen woordigen door baron Van Hardenbroek van Bergambacht, ópper-kamerheer van TI. M. de Koningin. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Delft, ter vervanging van wijlen jhr. rar. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, zal plaats hebben op Vrijdag 9 April 1897de herstemming, zoo noodig, op 23 April d. a. v. Ingevolge Koninklijk besluit zullen in dit jaar geen jongelieden worden toegelaten bij de opleiding van adspirant-adrninislrateurs bij de zeemacht. Op den 18en en !9en Mei zal te Zwolle de jaarvergadering worden gehouden van de chr. patroonsvereeniging Boas. Onder de punten van behandeling komen voor »het concept van de statuten der Nederlandsche spaar- en voorschot bank Boas." In ruim 30 artikelen wordt het doel en de werking van deze bank omschreven. Tevens wordt alsdan aangeboden een ontwerp van een program van actie met het oog op den grooten omvang der sociale quaestie. OVERSCIIIE, 19 Maart. Het mond- en klauw zeer is uitgebroken onder het rundvee van de land bouwers A. Suiker en M. Koeling, beiden wonende aan de Zestieuhovenschc Kade alhier. BRIELLE, 19 Maart. Het gemeentebestuur alhier heeft namens den minister van waterstaat bericht ontvangen, dat voor de verbetering van de buiten haven is toegestaan een subsidie van f6000. Een gelijke som is toegezegd door de provincie Zuid-Holland. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Maart. De algemeene beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp tot regeling der gemecntefmnnciën en herziening van het plaatselijk belastingstelsel. De heer Bahlmann vervolgt zijn rede. Het tweede gedeelte van het ontwerp bevredigt hem slechts matig. Zijn stelsel zou wezen volkomen autonomie der gemeenten ter zake van belastingheffing. De heer v. Dcdem is slechts geneigd voor het ontwerp te stemmen, wanneer de nitkcering aanzieu- lijk verhoogd wordt. De heer Heemskerk is meer voor het stelsel der gemeenteljjke autonomie, dan voor het regeerings- stclsolbedeeling uit 's rijksinkomsten. Spr. had liever splitsing van het ontwerp gezien, en behoudt zich zijn stem voor. De Minister van Finantien zegt, dat zeer stellig dit ontwerp niet allen zal bevredigen; toch zal het beginsel der uitkceringen er boter in geregeld zijn dan in de wet van 1885. De Minister van Binnonlandsche Zaken zegt, dat do regeering nimmer de gemeenten zal toestaan, be- drijfs- of patentbelastingen te heffen. De afschaffing der gemeentelijke belastingen heb ben daartoe to zegenrijk gewerkt. Billijk is bet echter andere bronnen te openen De forensen worden thans aangeslagen. Spr. meent dat de autonomie der gemeenten door dit ontwerp wordt verhoogd. De heer Van Dcdem blijft zich tegen het ontwerp verklaren. Do keeren Van Karnebcek, De Beaufort (Wijk), Heemskerk, Zylma en Rocssiugh repliceerden, even als de ministers van financiën en binncnlandscho zaken. Het algemeen debat wordt gesloten. Heden is artikel 1 aan de orde. De heer van Dedem heeft als amendement nog voorgesteld art. 1 van het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en dc gemeenten aldus te lezen „De gemeenten ontvangen van het Rijk over elk jaar cone uitkeering, bestaande: a. uit 1-5 gedeelte van de zuivere opbrengst der Rijksgrondbelasting op dc ongebouwde eigendommen in de gemeente in dat jaar gehevenft uit een, volgens de regelen dezer wet vast te stclleu, bedrag voor ieder inwoner der gemeente op 1 Januari van dat jaar." Door den heer Truijen is eene wijziging voorge steld op art. 2, die z. i. geheel in overeenstemming is met het stelsel der Regeering. Het verschil bestaat alleen in een meer volledige uitwerking van dat stelsel. De regeering toch heeft naar zijne meening het door haar aangenomen en gemotiveerd stelsel slechts ten halve uitgewerkt. Het verschil van den voorsteller met het systeem der Rcgecring bestaat alleen daarin, dat eeno wijziging wordt voorgesteld op het laatste lid van art. 2, volgens hetwelk de uitkomst van eene berekening, verhoogd met 50 cen ten, het voor ieder inwoner uit te keeren bedrag is. De heer Van Karncbeek heeft voorgesteld de som, bedoeld in art. 2, te bepalen naar de bevolking op 1 Januari 1896. Zij bedraagt, indien deze bestond uit niet meer dan 5000 inwoners f 0.50 voor iederen inwonermeer dan 5000 inwoners f2500, benevens fl voor iederen inwoner hoven 5000. De bedoeling is do tweede trap van progressie voor gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, twee on twintig in aantal, te doen vervallen bij deze uitkeering. De keeren Goeman Borgesius, Heemskerk, Kerdijk, Van der Kun en Zijlma hebben drie amendementen voorgesteld. Do strekking dier amendementen is lo. eene meer billijke verhouding to brengen tus schen dc uitkceringen aan dc kleine en de groote gemeenten 2o. voor een veel grootcr aantal gemeenten dan volgens het regeerings-ontwerp het geval is, de uit keering niet te blijven fixeeren op het bedrag, waar over zij thans kunnen beschikken volgens de wet van 26 Juli 1885, maar die uitkeering vast to stel len naar de regelen der nieuwe wet. 3o. te voorkomen dat gemeenten waar geen enkele der belastingen wordt geheven nog meer uit's rijks schatkist zullen ontvangen dan haar thans wordt toegekend onder eene regeling die het haar moge lijk maakt haar budget te doen sluiten zonder tot een der -n 3 van art. 2 van het ontwerp genoemde belastingen haar toevlucht te nemen. Bij Kon. Besluit is goedgekurd, dat aan 1. Ph. A. Uitenhage de Mist, burgemeester der gemeente Hede), op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secre taris dier gemeente. Bij Kon. Besluit zijn de kapiteins R. M. v. Pesch, van het 2e reg. inf., en J. II. A. L. von Frijtag Drabbe, van het le reg. inf., met ingang van 1 April 1897. op pensioen gesteld en liet bedrag, voor hen respec tievelijk bepaald, voor den kapitein Van Pesch op f2130 en voor den kapitein Von Frijtag Drabbe op 1629 'sjaars. I Collecte-industrie. Bij de ingezetenen dezer gemeente werd gisteren een kaart aangereikt, waarbij steun gevraagd werd voor de collecte, te houden van wege de Vereeniging »IIulp en Steun voor Weezen van alle gezindten". Dwars over deze bede heen stond met een apart stempel gedrukt: »Met voorkennis van het EdelAchtb, Gemeentebestuur". Aangezien door genoemde kaart misverstand kan ontstaan, wenschen wij hier het volgende op te merken. Ten eerste is de vereeniging, waarvoor hulp wordt ingeroepen, geen Schiedamsche veree niging. maar een Amslerdamsche, Verder is zij niet van algemeen belang, gelijk b. v. de Maatschappij var: Weldadigheid" ol de Ver eeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden." Het is eene speciaal Amsterdamsche onderneming; uitsluitend wordt de opbrengst der collecte bestemd om Amsler damsche weezen te helpen. Nu zouden wij er misschien niet toe over gaan om te waarschuwen tegen deze collecte indien niet het geld voor weezenverpleging hier ter stede beschikbaar, heter binnen onze ge meente bleef, waar zeer zeker nog wel het een en ander te doen valt op dit gebied; maar wij dringen op niet-steuning nog te meer aan om deze reden, dat van de collecte's van bovengenoemde vereeniging een ware industrie gemaakt wordt. Bezoldigde collecteurs loopen het land af; van de baten innen zij een zeker procent. Wij willen er verder op wijzen, dat door de mededeeling »inet voorkennis van liet Edel Achtb. Gemeentebestuur" misverstand gewekt wordt. Sedert de Hooge Raad omtrent deze en der gelijke collecte's een arrest heeft gegeven wij meenen op verzoek van het gemeentebestuur van ,Gouda hebben B. en W. niet meer het recht dergelijke collecte's te stuiten, ook al zouden zij dit willen. Er wordt B. eaW,, van wege de coltecteerende vereeniging, kennis gegeven, dat zij zal collec teeren, 'en niet alleen, dat zjj er niets aan kunnen doen, om het te beletten, hun naam wordt als reclame gebruikt: »met voorkennis van het EdelAchtb. Gemeentebestuur," neemt men de vrijheid op de kennisgevingen te zetten. Ieder zal begrijpen, dat dit iets geheel anders beduidt dan smet instemming van." In eenige gemeenten, b. v. Dordtrecht, Mid delburg, Gouda hebben B. en W. dan ook, zoodra zij van dergelijke collecte's vernamen, de ingezetenen uitgenoodigd om ze niet te steunen. Het doet ons genoegen, dat ook B. en W. dezer gemeente, blijkens kennisgeving voorko mende aan het hoofd van dit blad, eene'maat- regel hebben getroffen, die in het vervolg den ingezetenen zekerheid verschaft of zij te doen hebben met eene niet of wel door het ge meentebestuur gesteunde inzameling Is het laatste het geval, dan zullen de col lectebussen met het officieel zege! der gemeente gesloten zijn. Onze stadgenooten gelieven hierop dus te letten. Voor deze collecte zal de getroffen maatregel niet meer baten reeds is men haar aange vangen, en zullen velen hebben geofferd. Wat op zich zelve niet verkeerd is gelijk wij zeiden, maar wat verkeerd wordt om de beide door ons opgenoemde redenen. De Vereeniging tegen Bedelarij hield giste renavond in het Volkshuis de gewone jaar- lijksche vergadering. De voorzitter heette de weinige leden, die ter vergadering waren verschenen, welkom, waarna de secretaris de notulen las die onge wijzigd werden vastgesteld. Daarop werd door hem voorlezing gedaan van het verslag over het afgeloopen (vijfde) jaar, waaruit bleek dat in het bestuur geen veranderingen hadden plaats gehad. Informa- tiën omtrent gezinnen werden ingewonnen door het dames-comité, ten getale van 16; door het bestuur ten getale van 9; door particulieren ten getale van 31. Over het algemeen werd dus geen ruim gebruik gemaakt van deze gelegenheid, wat zeer zeker te betreuren valt. Toch wordt hier ter stede nog veel gebedeld en biykens het aantal bedelaars, met succes. Vooral des Maan dags brengen tram en trein een groot aantal dier menschen in de stad. De Schiedamsche bedelaars schijnen bijzonder werk te maken van het bedelen door middel van briefjes van allerhande verhalen die de meest bedroevende geschiedenissen soms bevatten. Het ledental was niettegenstaande liet ver trek naar elders van eenige leden, geklommen van 211 tot 217, Het bekende bordje wordt meer en meer gebruikt en bewijst goede diensten. Ook de spaarkassen blijken op de scholen goede dien sten te doen, blijkens een door den lieer Vaan drager ingezonden japport. Een verzoek om te voorzien in de kosten van verpleging van een idioot, moest worden afgewezen. Voor rekening van de vereeniging werd een patiënt naar Groningen getransporteerd. De uitbrenging van dit verslag werd door de vergadering met applaus beloond. Op verzoek van den voorzitter wordt daarna de rekening en verantwoording van den pen ningmeester nagezien en in orde bevonden, en wordt die daarop goedgekeurd met een bati" slot" van f 58.53'/s, Daarna woidt het verslag voorgelezen van het Dames-comité over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt dat in het bestuur een veran dering heeft plaats gehad. In de plaats van mej. Knappert werd tot presidente" gekozen mevr. Van Veeren. De rekening sloot met een batig saldo, maar in den loop van dit jaar moest het reserve kapitaaltje worden aangesproken. Ernstig wordt gewezen op de wenschelijkheid van uitbreiding van het getal contribueerende leden. Door bet comité werden 47 gezinnen bezocht en mogen de resultaten, door hun verkregen, over het algemeen Diet ontmoedigend zijn, toch hebben zij ook dat jaar weder menige teleur stelling ondei vonden. Velschillende voorbeelden worden in dit ver slag gemeld, die wij onzen lezers zullen mede- deelen, wanneer dat verslag in druk zal zijn verschenen. Wij achten het beter, bij het ver melden daarvan, de dames zeiven aan het woord te laten. Ook in dit verslag wordt er met klem op gewezen, dat nog steeds aan de deur wordt gegeven, zonder onderzoek, waardoor het kwaad woid bevorderd in plaats van armoede gelenigd. Aan het slot wordt gezegdliever 10 maal teleurgesteld dan éénmaal het mogelijke onbe- proefJ te laten; een verklaring, die [zeer zeker een schoone leiddraad is bij dit soms zoo on dankbare, maar toch zoo hoogst nuttige, goed- stichtende werk. Op een vraag van een der leden wordt dooi den voorzitter medegedeeld, dat bordjes die hetzij gebroken hetzij onleesbaar, geworden zijn, kunnen worden vervangen door anderen. Een ander lid opperde het denkbeeld om door deze vereeniging die geheel buiten elke partij staat, pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen hier van een wijk-verpleegster. Het denkbeeld werd door het bestuur overge nomen en na eenige besprekingen, waarbij gewezen werd op de wenschelijkheid van mede werking der heeren doctoren en geestelijken van alle godsdiensten, werd besloten dat het bestuur met dat doel een circulaire zou ver spreiden onder de ingezetenen om hunne finan- cieelen steun daartoe te verkrijgen. Reeds zou aan de liefdadigheidsinstellingen alhier van dit voornemen worden kennis gegeven en ook- hunne steun ingeroepen worden. De vergadering werd hierna gesloten. Gisteravond werd in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest alhier het elfde jaarfeest gevierd van de afdeeling Schiedam van het Ned. Jongelingsverbond. Al was de zaal niet stampvol, de onverdeelde aandacht,, waarmede de schoone woorden van den feestredenaar, ds. C. F. Westerman, wer den gevolgd, bewees voldoende, dat er tenminste nog eenige belangstelling bestaat in het werk van het nopkomende geslacht". Het nafeest, ter zelfder plaatse, uitsluitend voor genoodigden, liep uitstekend van stapel, terwijl voor aangename afwisseling in het uit gebreid programma was gezorgd. Ver na middernacht keerde men in annge- name stemming huiswaarts. De heer Arnold Zoetmulder, is benoemd tol Consulair Agent van het Duitsche Rijk te dezer stede. Dr. J. van Leeuwen, ieeraar aan de II. B. S. alhier is door den Minister van Oorlog be noemd tot plaatsvervangend lid der commissie, door welke in de maanden Juli en Augustus e.k. en c. q. in de maand September d. a. v. liet examen voor toelating aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda zal worden afge nomen. Morgen, 20 dezer, is het 40 jaar geleden dat de heer Jan J. Roelants, thans directeur van de gasfabriek en drinkwaterleiding, examen heeft afgelegd als Apotheker. De heer M. Horn alhier is gekozen als Ieer aar voor het Duitsch aan de cursus in vreemde talen van wege de afd. Rotterdam van dep Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Onze stadgenoot, de heer A. A. Beekman, zal Zondag a. s., des middags te 12 Vs ure, spreken in eene vergadering van ïSt. Eloy" te Rotterdam over de drooglegging der Zuiderzee. De volgende stadgenooten zijn gebleken te zijn minste inschrijvers b(j de aanbesteding op 17 dezer gehouden te Amsterdam, door het departement van Koloniën; s "^8

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2