50*,e jaargang. Dinsdag 23 Maart 1897. N°. 9276. EEN MEISJESLOT. Kenuisgevins. FEUILLETON". Sï3S<sS3iy Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. BUITENLAND. Abonnementsprijs, poe kwartaalg 0.90 Franco por post Afzonderlijke oommers. 0.02 BUREAU: ROTERSTRAAT fO, Tclephoon No. 123. Advertentieprijs: Tan 15 gowono regels met inbe grip van cene Couiantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. ««picggca^xrsrecu na- ■uiraMTC~3arMgrs.~gr Het Gemeentebestuur van Schiedam, Gelet op art. 28 der Kieswet Brengt bij deze ter algemeene kenni3 dat de kiezerslijst, aanwijzende de inwoners dezer gemeente, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad in het jaar 18971898 bevoegd zijn, op heden is vastgesteld en van den _3sten Maart tot en met den 21sten April a s., van des voormiddags half negen tot des namiddags half vijf ure, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar is gestelden dat ingevolge art. 29 dierzelfJe wet, een ieder be voegd is, onder ovei legging van de noodige bewijs stukken, tot en met den loden April a. s. bij het gemeentebestuur verbetering van genoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in stiijd met meergenoemde Wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 22sten Maart 1897. Het gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 22 Maart '97, In geheel Duitschland is het heden feest en men mag veilig aannemen dat de herinnering aan het glorierijk verleden alle lagen der be volking met groote opgewektheid zal doen deelnemen aan de viering van het eeuwfeest van den geboortedag van Wilhelm den Groote. Alle lagen der bevolking? Ook de aller hoogste personen in den Duitschen staat? Die vraag dringt zich op door de besluiten van den Rijksdag ten opzichte van de marine-plannen der regeering. Zonder twijfel zal de vreugde èn voor den keizer èn voor sommige hooggeplaatsten niet onvermengd zijn, nu de Ryksdag zich heeft geschaard aan de zijde der begrootingscommissie en aldus de regeering een gevoelige nederlaag doen lijden. Interessant waren de besprekingen niet, en nieuwe argumenten werden niet aangevoerd. Het centrum, dat de beslissing in deze als in vele zaken in de hand had, hield zich over het algemeen buiten het debat, maar de verklaring van het centrumslid Muller liet geen twijfel aangaande de meening zijner partijgenooten bestaan. Naar hot Duitscli van Paul Heyse.) «Hierover gevoelde ik, zooals gezegd is, eene heimelijke voldoening, dia mij mijne pijnen gering deed achten. Ik had uen ongenaakbare nu van aangezicht tot aangezicht gezien, en hij had mij ridderlijk behandeld. Hij beviei mij door zijne ernstige, rustige houdingzijn gelaat, zeer ge bruind, baardeloos, met uitzondering van een mili tairen knevel, had min of meer ruwe lijnen, maar een paar mooie, buitengewoon heldere oogen, dia u uit het donkere gelaat toestraalden, maakten het zeer aantrekkelijk. Hij was rijzig van gestalte en bijzonder zwaar gebouwd, maar goed geproportion eerd, Eik vrouwenoog moest hem met welgevallen gadeslaan. «Toen hij weer terugkeerde, met een kleur van haast en inspanning op zijn gelaat, doch overigens met dezelfde bijna marmeren uitdrukking, kwam hij mij reeds als een oude bekende voor, en ik riep hem dan ook een paar vriendelijke woorden toe, een dank betuiging voor zijne bemoeiing. Maar hij antwoordde er niets op. Hij had ergens in een wijngaardeniers huisje een werkman opgespoord, en droeg nu samen met dezen een ouden houten stoel, die aan een dikken stok schommelde. Zonder veel omslag tilde bij mij op dezen waggelenden zetel en beduidde hij zijnen helper, het eene einde van den slok aan te vatten, terwijl hij zelf het andere einde met zijne beide vuisten omspande, En zoo is dan het vonnis geveld over de grootsclieepsche plannen der regeering. Een millioen mark werd beschikbaar gestel als eerste bedrage voor een nieuw oorlogsschip vau het type-König Wilhe'm, doch vervolgens werden, in overeenstemming met de besluiten der budget-commissie, achtereenvolgens ge schrapt de aangevraagde credieten voor de kruisers O en P, de eerste bijdragen voor een aviso, een torpedo-divisieboot, en eenige torpedo booten, terwijl, mede overeenkomstig het besluit der commissie, met een millioen verminderd werden de tweede bijdragen voor twee kruisers en een pantserschip, en de derde bijdrage voor een anderen kruiser. De regeeringsplannen hebben dus, zooals te verwachten was, geen ingang kunnen vinden bij den Rijksdag. Wat thans zal gebeuren, of een of meerdere ministers zullen aftreden, dan wel een ontbin ding van den Ryksdag het gevolg zal wezen, is vooralsnog niet te zeggen. Maar intusschen viert het Duitsche volk feest, het feest der wederopstanding van het oude Duitschland, een wederopstanding, belichaamd in de edele figuur van den grijzen vorst, die, eerst op hoogen leeftyd tot den troon geroepen, gesteund door raadslieden, evenals hij reeds in den herfst des levens, een werk wist tot stand te brengen, dat alleen door jeugdige kracht en den arbeid van geheel een meuschen- leven tot stand scheen gebracht te kunnen worden. Vrijdag reeds hebben de studenten van Ber lijn hun hulde gebracht op de plaats waar de oude Keizer ter ruste werd gelegdZaterdag volgde de Academie der Schoone Kunsten met een feestelijke bijeenkomst, waar het eerelid Von Gossler in een welsprekende redevoering de verdiensten van Wilhelm I herdacht. En heden is onder het gejuich der toegestroomde Berlijners en onder de sympathieke belang stelling der geheele wereld het standbeeld ont huld, dat den stichter van het vernieuwde Duitsche rijk in gedachtenis zal doen blijven van het nageslacht, voor zooverre dit nog noo- dig mocht zijn voor den man, wiens arbeid grootscher standbeeld is dan een van marmer of brons. De blokkade van Kreta is thans officieel ge worden. Het Engelsche officieele regeeringsor- gaan, de London Gazette, heeft de mededeeling gebracht, dat de blokkade is afgekondigd. Zal het veel baten Men zegt, dat de Grieken uitstekende blokkadebrokers zijn, en reeds moet het aan enkelen Grieasche schepen gelukt zyn tóch levensmiddelen en ammunitie op het eiland te ontschepen. Te Athene is men verontwaardigd over den maatregel der mogendheden, en niet zonder eenigen grond inderdaad vragen de Grieken: waarom wordt Kreta geblokkeerd, terwijl de Grieken de beleedigers zijn Waaromt begint ««Maar nu moet ik u verzoeken, mejuffrouw," zeida hij, «dat gij uwe armen om onzen hals slaat, anders zoudt gij op dezen geïmprovisserden draag stoel niet stevig zitten en ons minder zeker en veilig doen loopen. Waarheen zoudt gij gebracht willen worden?" nik moet u bekennen, dat mij een wonderbaar vreemd gevoel bekroop, toen ik mijnen arm om den hals van dien vreemden man sioeg, zoo licht als slechts eenigszins mogelijk was, zonder mijn even wicht te verliezen. Mijn mouw was opgestroopt, zijn oor en het haar in zijn hals drukten tegen mijn blooten arm aan, ik werd overvallen door een lichte huivering, die mij deed blozen. Maar toch was ik op dit oogenblik alles behalve gestemd om te coquetteerenik sloot dus doodeenvoudig mijne oogen en gaf mij in stilte geheel over aan het welbehaaglijke gevoel, zoo zwevend den heuvel te worden afgedragen; boven mij de heldere, zon nige lucht en rondom mij heen aan alle kanten de rijk gezegende wijngaarden. Menigmaal opende ik halverwege de oogen, en dan gleed mijn blik haastig langs het donkere mannenhoofd, dat ik omvat bield. Het profiel was inderdaad mooi te noemen; alleen waren er sombere rimpels in het voorhoofd, ra liepen er door het zwarte haar reeds een paar z .(verdraadjes. Van den anderen drager, aan mijn I nkerkant, kreeg ik geen anderen indruk, dan dat ds man een machine was, die mij tot steun moes', dienen. «Zoo hadden wij den tien minuten langen weg spoedig afgelegd. Er was geen woord gesproken. Toen wij bij het tuinhek aankwamen, gaf de kapitein zijn nevenman een wenk om den draagstoel neder te aettep, en trok bi} daarop haastig aan de schel naast men niet met het blokkeeren der Grieksche havens En hun autwoord op die vragen is, dat de blokkade van den Piraeüs het sein zou wezeu voor den oorlog met Turkije. De mogendheden willen liet echter niet bij de blokkade van Kieta laten; blijft deze maat regel vruchteloos, dan zullen de Piraeü*, Ko- rintlie, Volo en andere Grieksche havens eveneens geblokkeerd worden. Levert ook dit geen resultaat op, dan zal kolonel Vassos met geweld tot onderwerping worden gedwongen. Vassos schijnt zich evenwel volstrekt niet ongetust te maken. Hij is goed voorzien van levensmiddelen en versterkt nog voortdurend zijn nieuwe stelling te Sphakia. Met de ver- lende punten van het eiiaud onderhoudt hij gemeenschap en blijft zoodoende goed op de hoogte van wat er omgaat. De Kretenzers willen geen autonomie; ook nadat aan de proclamatie der admiraals is toegevoegd de nadere verklaring, dat de Kre tenzers van elke contróle der Porte op hun binnerilandsche aangelegenheden bevrijd zullen zijn, blijven zij roepen om annexatie door Grie kenland. En de hoofden der opstandelingen hebben dit in een onderhoud met de admiraals onomwonden verklaard. Zij hebben genoeg ian beloften en schoone voorspiegelingen; zij hebben geen vertrouwen meer in de gunstige beschik kingen van de mogendheden. Intusschen zijn de bezeltingsdetachementen voor een grolt deel reeds aangekomen, en zui len thans spoedig hun plaatsen innemen. Te Kanea komen 200 Engelschen, 200 Franschen en een gemengd corps van 300 man. Suda zal bezet worden door 300 Duitschers. In Kandia legeren zich 400 Britteu, Rethymo krijgt een garnizoen van 300 Russen. De overige 400 Franschen gaan naar Lassith, Spinalonga en Sitia. Kissamo wordt door 300 Oostenrijkers, Hierapetra door 300 Italianen bezet. Vermoedelijk zal echter de bezetting van Kandia nog van uit Kanea versterkt worden. De Fransche kolonie aldaar, die den overwe genden handelsinvloed ter plaatse heeft, protes teert tegen de uitsluitend Engelsche bezetting van Kandia. De treurige berichten over de gruwelen, door de Christenen te Sitia gepleegd, zijn intusschen door onderzoek ter plaatse bevestigd. Aan de Grieksch-Turksche grenzen is de span ning nog sle..ds stijgende, en men vreest dat het moeilijk zal vallen de Grieksche troepen terug te roepen, zonder dat zij zich met den vjjand geme ten hebben. Larissa moet een compleet leger kamp zyn; alle gebouwen in de stad zijn voor kazerneering in gebruik genomen. Volgens den correspondent der jEclair te Belgrado zou reeds een bloedig treffen hebben plaats gegrepen tusschen Grieksche en Turksche troepen. Te Asra, waar aan weerszijden der golf druk het kleinere ingangspoortje. Op mijne vraag, wat hij voornemens was, gaf hij ten antwoord Gij ziet er zoo bleek uit, mejuffrouw, uwe vrienden zouden schrikken, wanneer gij in dezen toestand bij hen in buis gebracht werdt. Gij moet beslist eerst weer wat kleur op de wangen hebben." «Zonder op mijne tegenwerpingen acht te slaan, gaf hij den toesnellenden bediende een bevel, en na verloop van slechts vijf minuten kwam de oude man weer terug, met een flesch en een groenen roemer op een geslepen kristallen presenteerblad. Er was niets tegen te doen: ik moest gehoorzamen en een vol glas uitdrinken. Daarna zetten wij onzen weg weer voort, tot grooie verwondering van allen, die ons tegenkwamen, met de beide doggen achter ons nog altijd even bedeesd en druipstaartend, alsof zij maar ai te goed wisten, dat zij de oorzaak waren van heel deze ramp. «Gij kunt u voorstellen, welk eene opschudding mijne thuiskomst hij mijne vrienden teweeggebracht. Mijn ridderlijke beschermer had na een paar vluch tig gestamelde woorden ijlings afscheid genomen, zoodra hij mij behouden en wel had afgeleverden ik lag op mijn rustbed in een half donkere kamer, en verdroeg zonder ai te veel kJeinzeei igheid het zetten van den ontwrichten voet door den dokter, en, toen alles in de beste orde was afgeloopen, de plagerige steken onder en boven -water van den ouden beer des huizes, die er op zwoer, dat zijne voorspelling nu toch nog vervuld zou worden. «Maar in mijn binnenste zag het er anders uit. «In de gezellige kringen, waarin ik van jongs af verkeerde, had ik reeds met zooveie leden van het EearanpublLek kennis .gemaakt» dal ik langza an n de versterkingen wordt gewerkt, zijn de vijandelijke troepen slechls door een houten brug van elkaar gescheiden. Men is vooral diiar voor een botsing beducht, wijl de Grieksche regeering aan Turkije het recht ontzegt er versterkingen aan te leggen. De Grieksche regeering heeft thans ook, zooals te verwachten was, protest aangeteekend tegen het in den grood boren van een Grieksch schip door den Oostenrijkschen kruiser. De Tuiksche vloot is dan nu iieusch uitge zeild. Zes pantserschepen, een torpedojager en een torpedoboot zijn van Konstantinopei uaar Gallipoii vertrokken, om vandaar door de Dar- danellen hun tocht te vervolgen. Onder groote geestdrift deed de bevolking het eskader uit geleide. Het is te hopen, dat de schepen wei behouden hun voorloopig doe! bereiken. De Macedonische kust is door torpedo's be veiligd. De Daily Telegraph verneemt inmiddels van haar Petersburger correspondent, dat Grieken land door een vloot-demonstratie tegen Turkije de mogendheden zou willen dwingen de annexatie van Kreta toe te staan. Met het oog daarop zou de Russische regeering gehoor hebben ge geven aan het verzoek van haar ambassadeur te Konstantinopei, Nelidoff, om de Zwarte zee- vloot gereed te houden, opdat deze dadelijk op zijn bevel naar Konstantinopei kan stevenen om de Turksche vloot tegen de Grieksche te steunen. Wellicht zou het Rusland er om te doen zijn, thans, nu een gunstige gelegenheid zich daartoe aanbiedt, een poging te doen om den vrijen doortocht voor zijn oorlogsvloot door den Bos porus en de Dardanellen te verkrijgen. In Bulgarjje begint het eenigszins te gisten. Met moeite handhaaft de regeering de rust, zoo wordt naar Weenen bericht Gemengde Mededeclfngjei». Ook in Frankrijk neemt de oppositie toe tegen het beruchte art. 340 van den Code (ons art. 342 B. W.), behelzende het verbod van onderzoek naar het vaderschap. Naar aan leiding van het voorstel van een der Afgevaar digden, heeft de commissie van rapporteurs uit de Fransche Kamer zich in beginsel daarvoor verklaard. Een der commissie-leden evenwel heeft op zich genomen, een nieuwe redactie aan te bieden, die tevens zal trachten waar borgen te geven tegen misbruiken. De rechter van instructie Poittevin is naar Engeland geweest om de papieren vau Arton te halen, die een hoog Engelsch ambtenaar te Londen in besvaring had. Die papieren schijnen Arton's getuigenis te bevestigen. Lord Salisbury moet wegens een lichten aanval van influenza het bed houden. Te Bern is het spoorwegstation in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel in vlammen merhand een groote bedrevenheid had verkregen in de kunst om spoedig te beoordeelen, welk gees teskind ieder hunner was en wat ik van zijn karakter te denken had. Doch daartoe was het een eerste vereischte, dat zij aanzoek om mijne hand deden. Want bij geene andere gelegenheid gij zult mij dit moeten toegeven verraadt zelfs de geheim zinnigste en terughoudendste mensch zijn ware natuur zóó onbewimpeld en onwillekeurig dan wan neer hij bemint of ook maar verliefd is. Al het edele en lage komt dan tegen wil en dank aan den dag, terwijl wij vrouwen, wanneer wij bemer ken, dat ons hart in de zaak betrokken is, ons dan eerst recht weten te maskeeren. Wij worden dan ook trouwens grootgebracht in de leer, dat wij onze innerlijkste gevoelens vooral nooit mogen ver raden, omdat wij ons moeten laten zoeken, en de schijn der ongenaakbaarheid de mannen pleegt te bekoren. «Welnu, deze man had mij nk' gezocht, niet het minste of geringste blijk gegeven, welken indruk ik op "hem gemaakt had, mij als 't ware van den grond opgeraapt, en mij denzelfden dienst van barmhartigen Samaritaan bewezen, dien hij de eer ste de beste bedelares evenmin zou hebben ont houden. Niet meer dan de bepaald onvermijdelijke woorden had hij tot mij gericht, zijn gelaat had ik slechts tersluiks kunnen bespieden, en toch wist ik zeer beslist, of meende ik althans te weten, welk slag van man hij was en dat ik er nooit een beteren had ontmoet. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1