E 50"' jaargang. /oensdag 24 Maart 1897. N°. 9277. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. jFKtTILLETOJST. EEN MEISJESLOT. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. l ABOSKEirasTSPBiJS, per kwartaalf o.90 Franco per post Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAUBOTERSTRAAT Teleplioon 1VTo. 123. Abvertektibprïjs yan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel ineer- 0.10 Bij abonnement wordt korting Terleend. Z||, die zich reeds nu voor het met 1 April ingaande kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen dc tot dien datum verschijnende nummers gratis. Net het oog op liet nieuwe span nende feuilleton) dat Zaterdag a. s. wordt aangevangen, worden nieuwe abonné's verzocht zich spoedig op te gevenaangezien anders misschien later de voor 1 April verschijnende nummers niet kupnen worden nage- leverd. Algemeen overzicht. Schiedam, 23 Maart '97. Met groote geestdrift heeft het Duitsche Tolk in binnen- en buitenland den honderd jarigen geboortedag van den sgreisen Kaiser'' geweid. Uit alle streken van Duitschland en van de Duitsche kolonies in den vreemde komen tot ons berichten van opgewekte feestvreugde. Maar het middelpunt der feestelijkheden was natuurlijk Bejlijn. Zondagmiddag had op het keizerlijke paleis een feestmaaltijd van 220 couverts plaats, terwijl de rijkskanselier Von Hohenlohe alle te Berlijn aanwezige ministers der bondsstaten, de staatssecretarissen en de gevolmachtigden ter Bondsraad bij zich had genoodigd. En hier bood zieh vanzelf de gelegenheid tot politieke besprekingen. Gistermorgen werd de dag begonnen met een bezoek yan het keizerlijk paar aan het Mausoleum, waar bet een kwartier bleef. Inmiddels hadden zich tegen 9 uur de troe pen opgesteld in den Lustgarten, op de Opern- platz en Unter den Linden. De keizer kwam daar te half elf en trok aan het hoofd der troepeo, omgeven door de vaandels en stand aarden, naar het feestterrein, waar te 1 uur na een gebed de onthulling van het gedenk- teeken plaats had. De superintendant Faber hield een korte redevoering. De weduwe van keizer Friedrich, als altoos in den rouw, eu de Keizerin legden de eerste kransen aan den voet van het monumentver volgens legde een deputatie van Russische offi- vieren een gouden en twee zilveren kransen neder, waarna de overige deputatiën aan de beurt kwamen. Het weer was goed, en duizenden woonden de plechtigheid bij. Evenwel was het volk niet op het feestterrein toegelaten. Na de onthulling defileerden de troepen voor den Keizer en zijn vorstelijke en anderegasten. Aan het gala-diner gistermiddag op het Koninklijk slot, bracht de Keizer een toost uit. «Een diepe aandoening beheerscht heden het (Naar het Duitsch van Paul Heïse.) 9) Gedurende mijne quarantaine ik moest den voet vier weken lang onbeweeglijk stil houden had ik tijd genoeg om mij zelve in deze overtuiging, die zoo geheel op een soort van ingeving berustte, te versterken. Juist dat hij mij met geen woord of blik het hof had gemaakt, deed hem gunstig bij alle anderen afsteken. Ook bleef hij in zijne terug houdendheid volharden, wat dan ook van zulk een bekend vrouwenhater wel te verwachten was. Daags na het ongeval stuurde hij zijn ouden brompot van een bediende bij mij, om mij het boek terug te brengen, dat daarboven op de bank van mijn schoot gegleden was, toen de bonden mij zoo plot seling van schrik deden opspringen. En meteen moest hij eens vragen, wat de dokter gezegd had. Ik zelf stond bem op mijne chaise-longue kalmpjes ten antwoord, en droeg hem op, zijnen meester voorloopig mijnen dank te betuigen maar toen ik mijne band naar mijne portenionnaie uitstak, maakte de oude man rechtsomkeert, -alsof het om een verkoop zijner eerlijke ziel te doen was geweest. «Een week later kwam hij nog eens terug, en aangezien ik hem toen kon mededeelen, datde ge nezing haar normaal verloop had, liet hij niets meer van zich hooren. »Doch dat nu riaarmede alles uit zou zijn tas- scben mij en .den eenzamen man, .om wiens hals Duitsche volk", zoo zeide hij, nu de vorsten zijn samengekomen ter viering van de herinnering aan den grooten overleden keizer. Ik dauk de hier tegenwoordige vorsten opt echt ook de vertegenwoordigers der vreemde souieri'inen, die wel hebben willen deelnemen aan deze plechtige feestviering om daardoor een bewijs te leveren van den gemeenschnppelijken gioo- ten familieband, die alle vorsten en volkeren van Europa verbindt. «Het is niet aan mij, mijn grootvader te prij zen, maar ik weet dat zijn geest nog heden door zijn volk schrijdt. >Wtj denken aan zijn ootmoed, aan zijn waren eenvoud, aan zijn plichtsbetrachting, aan hem als den zoon der voortreffelijke, hooga koningin, die gezegd heeft meer door deemoed iging dan door groot succes te hebben geleerd. «Voor ons evenwel, hooge vorsten en verwan ten, zal zijn aandenken een vernieuwde aan sporing zijn om voor onze volken te leven en te werken, en voor de voortschrijding der be schaving, voor de handhaving van den vrede, voor de vriendschap en de wapenbroederschap. Laat ons de glazen opheffen met den uitroep Het Duitsche volk, het vadeiland, de vorsten, hoera 1" Den geheelen avond is in de feestelijk ver lichte stad feest gevierd. Een dichte menigte vulde de stratenvelen waren getooid met nagemaakte korenbloemen, de lievelingsbloem van den ouden Keizer. Van de gasten van den Keizer noemen wij den hertog van Genua, den groothertog en de groot hertogin van Baden, aartshertog Friedrich, de kroonprins van Zweden en Noorwegen, prins Ferdinand van Rumenië, den hertog van Con- naught, den graaf van Vlaanderen, den groot hertog van Hessen, de koningen van Saksen en Wurtemberg en den prins-regent van Beieren. Het is treurig gesteld «nel de zoo hoog ge roemde eenstemmigheid der mogendheden. Het Europeesch concert raakt weer eens in de war, en zooals bijna altyd komt ook thans van En geland de verstoring der harmonie. Maar ook op Frankrijks steun kan niet al te vast gerekend worden, indien de verzekering in hooge diplomatieke kringen te Parijs, dal het tegenwoordige ministerie spoedig zal vallen, door de toekomst wordt waar gemaakt. Of het de invloed is der krachtige Philhel- leensche strooming in Engeland, of de meer directe oppositie der liberale partij legen het vijandig optreden ook door Engeland tegen Griekenland, is vooralsnog moeilijk te zeggen. In ieder geval schijnt het vrij zeker dat de Britsche regeering, die in haar midden enkele Griekschgezinden telt. b.v. de miuister Goschen, bezig is een zwenking te maken om zich te onttrekken aan een eventueel feitelijk op treden tegen Griekenland. En ook zeker wan trouwen, wat betreft de plannen van Rusland in het Oosten, zal hier zijn invloed hebbeu doen gelden. Van Russische zijde n.L, zoo beweert ik toch eenmaal mijn arm geslagen had, kon ik niet verdragen. Ik bekende mijzelf hoe langer boe hartstochtelijker, dat ik hem nooit vergeten en, ais ik hein terugzag, altijd een onstilbaar ver langen naar bem behouden zou. sik had nooit willen gelooven aan den bliksem straal, die volgens de sage twee harten, welke voor elkaar geschapen zijn, bij den eersten aanblik doet samensmelten. Ja, wanneer zij beiden jong genoeg zijn en nog niets van de liefde weten dan dat bet iets heel liefelijks is! Wanneer zij er beiden in de allereerste plaats brandend naar verlangen, dit óók eens te ondervinden 1 Maar ik, die zulk een ernstige en diepe genegenheid reeds eenmaal ge koesterd en begraven had! En waren er dan ook niet voor de werking van zulk een wonder baren bliksemstraal twee noodig? Doch ik voor mij wist maar al te goed, -dat .de vlam steeds in mijn binnenste voortbrandde. «Eindelijk en ten laatste nam ik het besluit, een poging te doen om te zien of er niets ondanks de schijnbare hopeloosheid een draad zou te spin nen zijn, die mij aan dit labyrinth vaa hoop en vrees kon doen ontkomen. «Zoodra ik maar wat verder durfde loopen dan door den aan het huis grenzenden tuin, maakte ik mij op zekeren morgen heimelijk gereed en sloeg ik den weg maar de villa van den .kapitein in. «Met welk een angstig kloppend hart bracht ik de schel aan het traliehek in beweging 1 En hoe moest ik mij nog*veel meer trachten te beheersclien, toen ik, boven het kraaien en krassen der volière bewoners uit, het .woeste geblaf der beide doggen hoorde, en dadelijk daarna de voetstappen van een man _pj> het Jsiezelzaud van .het tuinpad de Daily Chronicle, is het gelukt een poging te verijdelen uer Turksche en Griek«che regee ringen om rechtstieeks met elkaar te onder handelen over de toekomst van Kreta. Zaterdag 1. 1. dan had onder voorzitterschap van den hertog van Devonshire te Londen een ministeriaad plaats. Daar moet besloten zijn, dat de Engelsche regeering zou weigeren mede te doen aan de blokkade der Grieksche havens. Deze mededeeling ontving de Rolnische Zei- tung uit Londen, maar eenigszins anders wor den de plannen der Bi itsche regeering toege licht in een bericht aan hetzelfde blad uit Parijs. Volgens dien Parijschen berichtgever zou de Engelsche regeering moeite doen om een bot sing tusschen de Grieksche en Turksche legers te voorkomen; daartoe moet zij voorgesteld hebben, beide ryken te verzoeken hun troepen terug te trekken op een afstand van 50 kilo meters van de grens. Mocht Griekenland wei geren, dan, maar ook niet eerder, zou Engeland willen medewerken tot een blokkade van Volo. Opmerkelijk is, dat lord Salisbury, die aan influenza lijdt, niet te zijnen huize den minis- leiraad heeft laten plaats vinden. Men heeft als ïeden daarvoor aanstekelijkheid der ziekte opgegeven. In ieder geval is de kans op behoud van den vrede thaos weer grooter geworden. Want het is zeer waarschijnlijk, dat een blokkade der Grieksche haven liet sein zou wezen voor den oorlog met Tuikije. Wel heeft de Sultan bevolen, dat de Turk sche troepen in geen geval de Grieksche grens mochten overschrijden, ook al neemt het Griek sche leger een offensieve houding aan, maai er is zóóveel brandstof aau de gienzen aan wezig, dat een vonk voldoende zou wezen om de laaien gloed hoog te doen opschieten. Intussehen heeft de Turksche opperbevel hebber Edhem-pacha zjju ontslag aangeboden. Waarschijnlijk zal de Sultan hem dit toestaan. Dat de Grieken goede blokkadebrekers zijn, is reeds gebleken. De Thessalia is naar den Piraeus teruggekeerd, na de helft van zjjn lading levensmiddelen en ammuuitie op Kreta ontscheept te hebben. Een Fransche kruiser had het, na een schot met los kruit, genood zaakt terug te keeren. Aan boord van de Thessalia bevond zich de equipage van den in den grond geboorden Griek- schen schoener. De bemanning bevestigde, dat de Sehenico versche den schoten op den schoe ner had gelosteen Oostenrijksche kogel had o.a. den kapitein de handen en de beenen ver brijzeld. De Grieksche matrozen ontkenden daarentegen op de Oostenrijkers te hebben ge schoten. Te Athene zij twee officieren van kolonel Vassos aangekomen. Zij verzekei en, dat er ge noeg levensmiddelen in het Grieksche kamp zyn. Verder maakten /ij melding van een poging der Tui ken om de kerk van Piatania, waar zich op dat oogenblik alle Grieksche officieren «Het was echter niet de heer des huizes, maar slechts de bediende, die Jangzaam kwam aanloopen en mij vroeg wal het doel mijner komst was. «Zijnen meester een bezoek brengen. Hij moest hem maar even dat kaartje ter hand stellen, en vragen of hij te spreken was, «Mijnheer de kapitein was nooit te spreken voor dames, 't Was totaal overbodig, daar nog eerst naar te gaan vragen. «Misschien zou hij toch wel eens een uitzon dering maken. Ik wilde hem slechts komen be danken, en zou hem niet lang ophouden. «Mijn verzoek door middel van een fooi te ondersteunen, daar had ik den moed niet toe, na die eerste ervaring. Ook was 't niet noodig. De grijze huisbewaker nam mij van ter zijde eens goed op, gromde wat makker, en gaf de doggen die nog altijd al razend tegen hel hek opsprongen, een slag met een stok, om hen tot lustte brengen. Daarna knikte hij terloops en zeide: «Ais mejuf Iron tv hier zoolang wil blijven wachten, maar het zal niets baten 1" «En het baatte dan ook werkelijk niets. Ha verloop van vijf minuten kwam hij terug: mijn heer de kapitein liet zich excuseeren, maar hij kon geen bezoeken ontvangen-, ook wist hij niet, waarvoor men hem .wilde komen bedanken. «Ik moest iu dit antwoord berusten eu met ge bogen hoofd vertrekken. Toen ik mij nog eens om keerde naar het hek, zag ik, dat de oude man er nog altijd achter stond en mij nakeek. Hij scheen te begrijpen, wat er in mij omging, en in ieder geval eenig menschelijk medelijden met mij te gevoelen. en eenige hoofden der Kretenzers bevonden, dooi' dynamiet in de lucht te laten springen. Door een Kretenzer was dit plan bekend ge worden eu had men het onheil kunnen voor komen. Nog steeds wordt op tal van plaatsen ge plunderd en gebrand. Volgens de Neue Freie Fresse zijn er op het eiland minstens 40 000 goed gewapende Christenen. Een Europeesche troepenmacht van 80.000 man zou noodig zijn om hen te onder werpen. De proclamatie der autonomie heeft niet het minste succes. Men spot met de beloften der mogendheden. Gemengde Mededeellngen» Keizer Wilhelm zal in Mei een bezoek bren gen aan St. Petersburg. De Keizerin zal hem vergezellen. Naar men zegt, zal ook keizer Frans Jozef gelijktijdig den Czaar bezoeken. Zonder eenig amendement heeft het Engelsche Lagerhuis de wet op de versterkingen aange nomen, waarna het Huis uiteen is gegaan. Voor zooverre de uitslag der verkiezingen in Italië reeds bekend is, zijn gekozen297 ministerieelen, 70 leden der constitutioneele oppositie, !7 radicalen en 16 socialisten. Alle ministers en onderstaatssecretarissen zijn her kozen, verder Crispi (te Palermo), Sonnino, Zanardelü, Cavallotti, Gioütti en Menotti Gari baldi. De ministers van onderwijs en van finan ciën, de onderstaatssecretaris van oorlog en Imbriani zijn op twee plaatsen gekozen. Te Madrid is uit Manilla het bericht ontvan gen, dat in de provincie Manilla een bloedig treffen heeft plaats gevonden. De regeerings- troepen namen de positie der insurgenten, die 300 dooden en een groot aantal verwonden hadden. De troepen leden een verlies van 20 dooden en verwonden. Generaal Polavieja heeft op grond van ge neeskundige rapporten machtiging gekregen, naar Spanje terug te keeren. Primo Riveira zal na zijn inscheping aangesteld worden als zijn opvolger. Vijf Russische en twee Oostemijksche offi cieren zijn, naar uit Konstantinope! aan de Frankfurter Zeitung wordt bericht, Zaterdag avond door het Turksch gepeupel aangevallen eenigen hunner werden zwaar gewond. De politie was aanwezig, doch deed niets. Nelidoff, de Russische ambassadeur, heeft onmiddellijke satisfactie geëischt. Men verwacht, dat de Armeensche patriarch zal aftreden. In Egypte is een comité onder leiding van Riaz-pacha ijverig bezig gelden in te zamelen voor Turkije. Men wekt de bevolking tot geven op, door een beroep te doen op haar trouw aan den Islam. «Het was evenwel reeds te ver met mij ge komen, dan dat ik met dezen afloop der zaak vrede had kunnen hebben. s's Avonds van denzelfden dag zette ik mij neder, om hem te schrijven. Ik verzocht hem, het mij ten goede te willen houden, dat ik inbreuk op zijne huisorde had willen maken. Ik wist immers vooruit, dat hij liever niet met bezoeken werd lastig gevallen. Maar ik gevoelde een te diepe behoefte om hem voor zijn ridderlijken bijstand te bedanken; wanneer hij niet zoo onedel moedig -was om te verlangen dat ik den las teener verplichting mijn leven lang sou blijven dragen, moest hij mij een kort onderhoud vergunnen. Ik zou mij morgenochtend zeer vroegtijdig ik noemde het uur bi] de bank onder den note- bootn bevinden, en liet het nu aan hem over, of hij bet van zich zou kunnen verkrijgen, mij daar te ontmoeten. «Ik spaar u de beschrijving van den toestand, waarin ik de daarop volgende vier en twintig uren doorbracht. Mijn gastheer en zijne vrouw maakten zich ernstig bezorgd, dat het uitgaan den vorigen dag mij kwaad had gedaanik had er een zware koorts door opgeloopen. Waarheen ik gegaan was, had ik natuurlijk verzwegen, «Ik had volstrekt geen hoop, dat hij komen zou. Stel u dus eens voor, hoe ik te moede was, toen ik hem nu toch reeds van verre onder het beklimmen van den heuvel daarboven op de bank zag zitten, ditmaal zonder de honden. Het was of ik het overige gedeelte van den weg niet kon afleggen, hoewel .de genezen voet weer jzijn gewonen dieast deed, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1