BINNENLAND. Staten-GeneraaL Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De Engelschgezinde partij acht die manifes taties niet zonder gevaar. De rechters van het Hooge Gerechtshof heb ben in hun schrijven aan de regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek hun verlangen uit gedrukt, dat de rpgeering een wet zal voorstellen, waarbij de grondwet en de onafhankelijkheid van het gerechtshof een hechter grondslag zal verkrijgen, zoodat geen bijzondere wet daarin verandering kan brengen. Men bericht uit Johannesburg aan de Times dat de minnelijke schikking tusschen de regee ring en het Hooge Gerechtshof algemeen als een nederlaag van het Hof wordt beschouwd. In het dal der Mississippi hebben overstroo mingen groote schade veroorzaakt. Een vijftig tal personen zijn verdronken. II.II. M.M. de Koninginnen zullen in de tweede helft van April, na Paschen, het jaar- lijksch bezoek brengen aan de hoofdstad. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 25 Maart a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 20n dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,313,0l9.477s en dat op denzelfden dag door de Nederlandsclie Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van1,937,902.04 De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 5 April, des avonds te half negen ure. Zooals te verwachten was, werd gisteren avond In verschillende plaatsen van ons land de 100ste geboortedag van Keizer "Wilhelm I door de hier wonende Duitschers herdacht. Te Rotterdam werd die geboortedag in het gebouw van de »Deutscher Verein" met een groot gastmaal gevierd. Bij het gisteren ook door ons medegedeelde telegram uit Indië, waarin werd gemeld, dat het bendehoofd Toekoe Tjoet Lamtengah was overmeesterd en gedood door de marechaussee, teekent de N. li. Cl. aan: Onze kranige marechaussees hebban weder een goeden slag geslagen door Toekeo Tjoet Machmoed van Lamtengah onschadelijk ie maken. Hij was de halfbroeder van Toekoe Baid, het verbannen hoofd der VII Moekims. ïn Mei 1894 verving hij hem als bewaker van het terrein op den linkeroever der Atjeh-rivier, toen de houding van Baid niet meer vertrouwd werd, nadat de buitenpost te Tjoebada, aan diens hoede toevertrouwd, door vijandelijke Atjehers was overrompeld. Na het verraad van Toekoe Oemar werd ook Toekoe Tjoet Lamtengah afvallig. In de laatste tijden huisde hij in het gebergte ten zu'den an de "VII Moekims, waar hij als plaatseRk hoofd veel invloed op de bevolking kon oefenen en den transport weg van Lambaroe over Anak Galoeng naar Indrapoeri onveilig maken. Er bestaat veel kans dat de bend en, die zich daar nog ophielden, nu zullen verloopen en ook voor dit gedeelte der Atjehriviervallei de rust zal zijn verkregen, die door het oplichten van Toekoe Toengkoep in de XXVI Moekims en door den tocht naar Lepong in de IX Moekims werd bereikt. Als onze marechaussees maar voortgaan dade lijk iederen vgandelyken leider te verjagen, die weder in de nu tot kalmte gekomen terreinen mocht doordringen, dan zullen de kwaadwil ligen zich slechts nog kunnen ophouden in het smalle diepere gedeelte der Atjehriviervallei achter Indrapoeri, waar onze mobiele colonne l>en vrijwel den weg zal versperren, totdat zij hen nog verder achter Selimoen en over de grenzen van het Pedirsche zal kunnen terug dringen. Hoe verder zjj worden teruggejaagd, hoe grooter de veiligheid zal worden in de vallei zelve. Als die eenmaal voldoende verzekerd is, zal de tijd daar zijn om de woelzieke naburige staatjes van Pedir en Gighen onze overmacht te doen gevoelen en daar de broeinesten van verzet uit te roeien, vanwaar uit tot zoolang steeds gevaar voor Groot Atjeh zal blijven dreigen. Dat men eerst het eene wil trachten te ver krijgen, voor men tot het andere overgaat, komt ons voor een voorzichtige politiek te wezen. Slechts als het blijkt dat de veiligheid in de vallei niet te verkrijgen is zonder een vooraf gaande acte tegen het Pedirsche, zal men tot het laatste, krachtige en veel omvattende, maar ook kostbare en wisselvallige middel moeten overgaan. Voor de betrekking van vice-consul is, ten overstaan van de daartoe bestaande commissie, een voldoend overgangsexamen afgelegd door den heer H. van Oordt, leerling-consul sedert 13 Febr. 1895. Blijkens eene mededeeling in de Zuid-Afrikaan- sche bladen worden ook in de Z.-A. Republiek gelden ingezameld voor het huldeblijk, dat dr. Kuypsr bij zijn jubiié als hoofdredacteur van De Standaard zal worden aangeboden. De Nederlandsche Vereeniging ter voorko ming van ongelukken in fabrieken en werplaat- sen houdt hare algemeene vergadering Zuierdag 19 April in het gebouw der Loge, Fluweelen- burgwa! te 's-Gravenhage. In de algemeene vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging De Grondwet, in het hoofdkiesdistrict Veendam, Zondag gehouden, werd met 23 tegen '13 stemmen besloten tot aansluiting bij de Liberale Unie. De vereeni ging bestaat uit 8 afdeelingenGeavanceerd- liberale "kiesvereeniging te Veendam, die kies vereeniging Ommelanderwijk-Zuidwending Burgerplicht te Nieuwe Pekela en de afdee lingen Oude Pekela, Stadskanaal, Muntendam, Meeden en Sappemeer, die te zamen ongeveer 300 leden tellen. De blokkade. Do minister van buitcclandsche zaken maakt be kend dat, blijkens bij hom ingekomen kennisgevingen, door de bevelhebbers der Britsche, Dnitsehc, Fransche, Italiaansche, Oostenrijksch-Hongiarsene en Russische scheepsmachten in de wateren van Kreta, besloten is op gemeld eiland de blokkade toe te passen van 21 dezer af, des morgens om 8 uur. De blokkade zal algemeen zijn voor alle schepen, varende onder de Griekscbe vlag. Aan de schepen der zes mogendheden en der neu trale Staten blijft de toegang tot de door do mogend heden bezette havens opengesteld, en zullen zij er goederen kunnen lossen, mits die niet bestemd zijn voor de Grieksche troepen, noch voor het binnenland van het eiland. Die schepen zullen kunnen worden gevisiteerd door de oorlogsschepen der international" vloot. De grenzen der blokkade zijn begrepen tusschen 23 gr. 24 m. en 26 gr. 30 m. 01. (meridiaan van Greenwich) en 35 gr. 48 m. en 34 gr. 45 m. N.br. St.-Ct Schutterij. Door den minister van oorlog is art. 16 van het Voorschrift op de verstrekking en de verantwoor ding van munitie tot draagbare vuurwapenen ge wijzigd als volgt Voor dienstdoende schutterijen kunnen jaarlijks voor ieder officier en voor ieder afgeëxerccexden onderofficier en mindere worden aangevraagd lo. Zeventig patronen, waarvan zestig scherpe en tien losse of wel meer losse en minder scherpe tot een gezamenlijk getal van zeventig; 2o. dertig patronen tot kamer-schietoefeningen. Voor schutterijen, die geen schietbaan ter beschik king hebben, kunnen zooveel patronen tot kamer schietoefeningen boven de dertig stuks worden aan gevraagd als het getal aangevraagde scherpe patro nen, sub. lo. bedoeld, minder dan zestig bedraagt. Adspirant-ingenleur voor het stoomwezen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Juli dezes jaars het hij de artt. 49 en 50 van het 1 oninklijk besluit van 10 October 1896 Stbl. 163) beaoeil examen zal worden afgenomen van hen die voor de betrekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen tc- komen, aan welke betrekking eene jaarwedde verhonden is, waarvan het minimum en maximum respectievelijk f1200 en f1600 bedraagt Zij die aan hot examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 1 Juli e. k. bij gezegeld adres bij genoemden minister aanmelden, met opgave van naam en woonplaats en onder overlegging hunner geboorteakte. Om naar aanleiding van den uitslag van het exa men ter benoeming te kunnen worden voorgedragen, moeten de candidatSu zich onderwerpen aan een onderzoek naar bunnen lichaamsbouw en hunne ge zondheid door een of meer door den Minister aan te wijzen geneeskundige. Stuurlieden-examens. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, zal, overeenkomstig het bij Koninklijk besluit van" 17 Juni 1891 (Stsbld. no. 106) vastge stelde reglement voor die examens, aanvangende 13 April, to 91/2 uur, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter vóór 6 April portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboortebewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: groote of kleine, voor welk diplomazeil of stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog een aunvullings-examen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeten Vermelden. Voor de verdere bijzonderheden venvijzen wij de belanghebbenden naar de Staatscourant van den 23sten dezer (no. 69). Program van Actie. De Standaard meldt Door het centraal-comité is in zijne vergadering van j.l. Zaterdag het ontwerp voor het concept-pro gram van actie, dataandedeputatenvergaderingzal worden voorgelegd, met de daarbij behoorende reso lution vastgesteld. De toezending van dit ontwerp aan dckiesverec- nigingen, die nog deze week geschieden zal, heeft plaats door een uitvoerig schrijven, waarin het cen traal-comité de beginselen uiteenzet, waarvan het uitging; en opdat alle misverstand zou zijn afge sneden, heeft het comité voorts aan het program van actie een breede toelichting toegevoegd. Brief, Ontwerp en Toelichting, met de noodige bijlagen saürn ongeveer tachtig bladzijden druks, zal in den handel verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van f0.40, terwijl het voor aangesloten kiesvereenigingen, hij vooruitbetaling aan het bureel verkrijgbaar zal zijn voor f 2 de 25 en f 6 de 100 exemplaren. De Deputatenvergadering is voorloopig vastgesteld op "Woensdag 28 April e. k., en met oog hierop worden de kieavereenigen reeds nu uitgenoodigd, afgevaar digden te benoemen, en over het ontwerp van ge dachten te wisselen. Is van die gedaehtenwisseling mededeeling geschied aan bet Centraal-Comité, dan zal het Comité, met het oog op ingekomen bedenkingen, nogmaals het voor loopig vastgestelde in behandeling nemen, teneinde eerst daarna definitief het Concept-Prograih vast te stellen, dat aan do Deputatenvergadering zal worden aangeboden. Reeds nu kan worden meegedeeld, dat het ontwerp geen „program van urgentie" is, in den zin van een parlementaire werklijst voor de eerstkomende vier jarige periode, maar dat het, met het oog op de ge wijzigde politieke periode die we tegengaan, in uit gebreider zin het standpunt en do gedragslijn der anti-revolutionnaire partij aftcekent. Feil Kerkschip. Door een plattegrond verduidelijkt, is thans een rondschrijven verzonden door het „Comité van uit voering tot behartiging van de geestelijke en zede lijke belangen onzer visseherlieden," waarin nader uiteengezet wordt het denkbeeld, een kerkschip uit te rusten, waardoor, gelijk de circulaire zegt, „eer- lan g de Kerk des Heeren zich in onze Nederlandsehe taal zal openbaren en bet woord Gods gepredikt worden op de baren der zee, gelijk reeds in de Engelschc taal geschiedt door een 14-tal schepen van de Mission to deep sea fishermen." Op do beteekenis en den invloed van zulke pre diking des Woords onder het visschersvolk werd de aandacht gevestigd door den kapitein-luitenant ter zee Sluyterman, die als commandant van Hr. Ms. schoener Dolfijn belast met bet politietoezicht op de Noordzee, zulk een kerkschip had ontmoet, en daar van mededeeling deed in de Staatscourant van 9 Oct. 1896. Door dat rapport getroffen, zocht de beer Krap, ingenieur en lid van den Raad der gemeente 's-Gra venhage, bekend om zijne belangstelling in het lot der visschcrsbevolking, de '...edewerking van ds. v. d. Valk, te Scheveningen, en verkreeg die al spoedig. Door genoemden predikant werden cenige kerkeraden uit visschersplaatsen uitgenoodigd tot overleg, en op een vergadering gebonden 1 Maart is de wen- schelijkheid van het uitzenden van een kerkschip besproken en als daartoe noodig bepaaldhet uit rusten van een zeilschip (type logger). Dat schip staat onder de zorg van een in de Noordzee ervaren bemanning van 8 A 9 personen. Een predikant, ge heel voor den dienst des Woords onder de visschers- vloot wordt beroepen. Hij bezoekt door het kerkschip de visschersschepen ter haringvaart, spreekt met de visscbers, let op de onderwijzing en het godsdienstig-zedelijk leven aan boord en handelt verder naar bevind van zaken. Voorts zorgt hij voor goede lectuur en wat verder het doel van zijn dienst bevorderen kan. Zondags predikt hij in de zaal van het schip, voor de vis- schers, die er kunnen opgaan. Ook in de week kun nen zij die zaal als gezelschapszaal of leeszaal ge bruiken, en op die maaier kan ons vissehersvolkje een vcreenigingslevon leiden op zee, en een kop koffiie of chocolade kunnen het gebruik van ver keerde genotmiddelen vervangen. Als het meest wenschelijke wordt verder de dienst van een vasten arts geacht; doch bij gebreke van dien, zou men voorsbands kunnen volstaan met den dienst van een gediplomeerd verpleegster of verple ger. Verband- en medicijnkist zijn aan boord en een viertal hutten voorgewonden en patiënten. De kosten voor het een en ander zouden een uitgaaf vorderen van f6000 's jaars, waarin niet begrepen zijn de kosten voor den dienst in de wintermaanden in de havens. In Engeland wordt door de genoemde Mission jaarlijks een som van meer dan 214 ton gouds voor haar arbeid onder de zeelieden besteed. Deze arbeid, van neutraal karakter, zou zich wellicht reeds spoe dig ook tot onze vïsschcrs gaan uitstrekken, doch volgens bet comité, daarvan zijn onze visscbers niet gediendzij verlangen een Nederlandschen arbeid, uitgaande van de oude Gereformeerde belijdenis. Het comité bestaat uit de heeren predikanten: V. d. Valk, voorzitter, ScheveningenE. Eisma, secretaris-penningmeester, idem; Sieders, vice-voor- zitter, Vlaardingen; Drost, idem; Sluyter, 2e-secr., Maassluis; Vonk, idem; Koster,id.Goslinga,Schie dam; Hoekstra, id.; Tibbcn, Katwijk a/Z.Op 't Holt, Noordwijk a/Z. VLAARDINGEN, 22 Maart. Naar men verneemt, is door de commissie voor ziekenverpleging alhier een huis gehuurd in de Callenburgstraat,j dat inge richt zal worden tot Ziekenhuis. DELET, 23 Maart. Naar wij vernemen, ontvingen de arbeidersvennooten van de Van-Markensdrukkcrij- yennootachap op de gisteravond gehouden jaarver gadering over het jaar 1896 30 pet. van hun loon als aandeel in de winst. STRIJEN, 21 Maart. Alhier is overleden op 82- jarigen leeftijd de heer P. Barendrccht, lid van den Raad en voorzitter der schoolcommissie, welke be trekkingen hij p. m. 30 jaren heeft bekleed. GOUDA, 22 Maart. In de Zondag gehouden ver gadering van R. K. kiesvereenigingen alhier is tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten geproclameerd de heer A.J.Th. Hofman, te Woerden DORDRECHT, 22 Maart. In de gisteren gehouden vergadering der werkliedenkiesvereeniging Volks belang zijn het door het voorloopig bestuur opge stelde ontwerp-statutcn, reglement en programma goedgekeurd. Art. 2 der statuten, waarin het beginsel der ver eeniging is neergelegd, luidt als volgt De vereeniging, uitgaande van het beginsel der algemeene solidariteit als een noodzakelijk gevolg en tevens als cisch onzer samenleving; overtuigd dat het de taak van elke regeering is de ontwikkeling van dat gemeenschapsgevoel tc hel pen bevorderen, stelt zich ten doel: a. Gelijkstelling van alle meerderjarige Nederlan ders in de uitoefening van Staatsburgerlijke rechten. b. Bevordering van de meest mogslijke welvaart voor elk lid der maatschappij. c. Uitbreiding van arbeidsveld van den Staat ter verbetering van het bestaande stelsel van voortbren ging en vcrdeeling. d. Afschaffing van wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de bandon van enkelen bevorderen. e. Invoering van wetten, die de bevoegdheden van het kapitaal binnen engere grenzen beperken. Als eerste nummer vermeldt het programmaAlge meen kies- cn stemrecht. TWEEDE KAMER. G e m c e n t c-fi n a n 0 i n. De heer Pijnappel heeft op het wetsontwerp tot regeling der fmancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten cenige amendementen voorgesteld, ten doel hebbende de invoering cener plaatselijke bedrijfsbelasting. Hij Ftelt voor dat art. 246 wordt gelezen: „De bedrijfsbelasting, in artikel 240 onder letter C. bis genoemd, is eene plaatselijke directe belasting, welke geheven wordt van hen, die in de gemeente geen hoofdverblijf hebbende, aldaar eene betrekking, een beroep of een bedrijf uitoefenen. Zij wordt niet geheven, tenzij in de gemeente hoofdelijke omslag of andere plaatselijke directe be lasting naar het inkomen geheven wordt. De regelen, welke hij laatstgenoemde worden toegepast ter be rekening van het inkomen uit betrekking, beroep of bedrijf, "moeten, behoudens het bepaalde in het vol gende lid, ook op de bedrijfsbelasting worden toege past, en de belastingdruk tengevolge van aanslag wegens de uitoefening van betrekking, beroep of bedrijf mag voor de aangeslagenen in de bedrijfs belasting niet zwaaxder zijn dan voor de aangesla genen in de belasting naar het inkomen indezelfde gemeente. Yoor kapitalen en onroerende goederen, waarvan de belastingplichtige eigendom of vruchtgenot heeft, wordt, voor zoover zij in het beroep of bedrijf wor den gebruikt, als onkosten van het beroep of bedrijf berekend „over de kapitalen eene rente naar den maatstaf van vier ten honderd in het jaar; „van de onroerende goederen de kadastrale huur waarde. Uitoefening van eene betrekking, een beroep of een bedrijf, waarvoor niet in de gemeente een kan toor, winkel, werkplaats of andere vaste inrichting bestemd is, valt niet onder de bedrijfsbelasting. „Indien het hcToep of bedrijf in meer dan ééne ge meente wordt uitgeoefend en van dien aard is, dat het daaruit genoten inkomen niet voor iedere ge meente afzonderlijk kan woTden berekend, geschiedt de berekening op den voet van gelijke verdeeling van dat inkomen tussehen die gemeenten. „Indien in de gemeente, waarin het hoofdverblijf gevestigd is van hem, die belastingplichtig is krach tens elders geheven wordende bedrijfsbelasting, een hoofdelijke omslag of andere plaatselijke directe be lasting naar het inkomen wordt geheven, wordt voor de berekening van dit inkomen dat, waarover de bedrijfsbelasting geheven wordt, niet medegerekend". De Commissie van Rapporteurs heeft voorgesteld een nieuw artikel, aldus luidende „In gemeenten, waar de gewone kosten voor armenzorg, gemiddeld over de jaren 1894, 1895 en 1896, niet meer bedragen dan f0,80 voor iederen inwoner, heeft ter zake van armenzorg geene ver meerdering van het totaal, vernield in 4 van art. 2, plaats. In gemeenten, waar de gewone kosten voor armenzorg, gemiddeld over de jaren 1894, 1895 en 1896 na aftrek van het bedrag, dat volgens art. 3 voor rekening van het Rijk zou komen, minder bo dragen dan f 0.80 voor ieder inwoner, geschiedt ter zake van armenzorg de vermeerdering van het totaal, vermeld in 4 van art. 2, tot geen hooger bedrag dan noodig is om de bedoelde gewone kosten voor armenzorg op f 0,80 voor iederen inwoner te brengen." Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter-plants- vervanger in het kanton Sittard, E. A. 1. C. Charlier, ontvanger der registratie en domeinen te Sittard. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd, dat mr. G. Scliiin- melpenninck, burgemeester der gemeente kimmen, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. Besluit is aan C. L. W. van Ilzendijk, ont vanger der gemeente Weesperkarspei, toestemming verleend om te Weesp te wonen. Bij Kon. Besluit is bij den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank a. met ingang van 1 April 1S97 eervol ontslag ver leend, als lid aan mr. II. P. G. Quack, ondpr dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten b. benoemd als lid, mede met ingang van 1 April 1897, J. M van Bosse, directeur der Nederlandsclie Bank te Amsterdam. Een wet Tan Meden cn Perzen. De JV. 22. Ct. had onlangs aangekondigd, dat onze stadgenoot de heer A. A. Beekman, Zondag j.l. te Rotterdam in de vereeniging St. Eloy zou spreken over de drooglegging van de Zuiderzee. En de 2VT. 22. Ct. heeft den heer Beek man blijkens een verslagje in dat blad van gi-teravond laten spreken. Het merkwaardige vau het geval is, dat ge noemde heer al sedert eenige dagen ongesteld is en zijne woning niet mag verlaten; hij komt dan ook niet" op de H. B. S. Onherstelbaar is gelukkig de vergissing van de N. 22. Ct. niet, al is zij voor den heer Beekman ook onaangenaam. Zelfs de goede Homerus slaapt wel eens. De gisteren vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 3247 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 3230 voet leden der Provinciale Staten en 2130 voor leden van den Gemeenteraad. Het vorige jaar bedroeg het aantal kiezers voor alle drie de lichamen 1215. Gelijk uit de thans vastgestelde kiezerslijst blijkt, heeft het gemeentebestuur ook hen op de kiezerslijst gebracht, die met inbpgrip der waterleiding de als minimum vereischten huur prijs verwonen. Een dergelijke vrijzinnige opvatting, in den geest der wet, verheugt ons zeer. Wy geven ieder, die vermeent kiezer te zijn in overweging om even naar het stadhuis te stappen ten einde te zien of zijn naam wel op de kiezerslijst voorkomt. De lijst ligt by den bode. Liefhebbers kunnen een exemplaar der kie- kiezerslyst bekomen voor f3.45. Gelijk mede aan enkele andere Kamers van Koophandel elders is aan die hier ter stede

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2