Kunst en Ketteren. K e c li t z a k e u. Kerk en Se hooi. Landbouw en Yecteelt. SPORT. Gemengd Kieuws. INGEZONDEN. Laatste Nieuws. het maandelijksch nummer toegezonden der Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom en wel noppns de maand Februari j.l. Bij bet te 's-Gravenhage gehouden acte-exa- men nuttige handwerken is o. a. geslaagd onze stadgenoote mej. C. S. van der Vlie«. Wij kunnen onzen lezers als nader bericht mededeelen, dat de heer Alb Fiothuis, gym nastiekleraar te Rotterdam, Vrijdag den 26sten Maart as. 's avonds te 8 uur voor de afd. Maasclub der Nederl. Onderw. Propaganda- Club te Schiedam in het j>Volkshuis", Lange Ilaven 55 als spreker zal optreden met het onderwerp »School en Drankbestrijding." Allen, die op eene of andere wijze aan het onderwijs zijn verbonden, worden beleefd uit- genoodigd deze vergadering bij te wonen. Be halve geintroduceerden en leden der 'Maas- club" hebben ook de leden van het sVolkshuis" vrijen toegang. Gisterennamiddag te 6 uur had S. J. F. 't Hooft, bediende bij den sigarenhandelaar den heer Jan Zoetmulder alhier, het ongeluk den linkerhiel te kneuzen terwijl het enkelbeentje brak. Bij het opbrengen op den zolder van het pakhuis der firma in de Boterstraat verloor 't H. het evenwicht, waarbij de kist viel en hij, ter uitwijking van den 8 a 9 treden hooge tiap naar omlaag sprong, tengevolge waarvan het ongeluk geschiedde. Terwijl een drietal opgewonden mannen, stoeiende langs den Singel liepen, duwde een van hen den ander door de ruit der woning van den barbier van Pinxteren aldaar. De zaak is bij de politie in onderzoek. Hedenavond 7 uur afslag van leng, voorn en bliek. BURGERLIJKE STAND. Crbaren i 21 Maart. Dirk, zoon van J. Ooij- kaas en J. Kerssen, Hoofdstraat. Catharina Jacomina, dochter van A. P. de Veld en S, J. W, Kleijpool, OverschiescJie straat. Overleden 19 Maart. Christian us Genzer, oud 66 jaar 10 maanden, Brecdstraat. 21. Alberlus Wilhelmus Franciscus Bulier, oud 2 maanden, Mariastraat. Het bestuur van het Historisch Genootschap heeft de leden uitgenoodigd tot eene vergadering, die gehouden zal worden te Utrecht, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, op Dinsdag den 20sten April. Vóór de pauze zal het woord gevoerd worrier door mr. W. H. de Beaufort, uit Leusden, die zal spreken over dc gevangenneming van den Zweedschen minister baron Von Górtz te Arnhem in 1717. Daarna zullen spreken dr. C. Hofstede de Groot, uit Amster dam, over plaatselijke ontwikking van onze 17de eeuwscho schilderschool en prof. P. L. Mulder, uit Leiden, over ,,De onderlinge verhouding van alge- meene en speciale geschiedenis, en beider beoefening hier te lande". Na elke voordracht zal er gelegenheid bestaan om bedenkingen of vragen tot de sprekers te richten. Aangenomen: naar St. .Tacobi Parochie, door A. van Wijk Jr., cand. Bed a n ktvoor Numansdorp c.a., door D. Gladder, te öchoonrcwoerdvoor Ootmarsum, door IL Smits, te Aiemv Leuzen; voor St. Laurens, door H. J. touvec, te Kerkwcrve; voor Hindeloopen, door J. ij roe now eg", te Westterschelling; voor Nijchaskc, uoor J. Barbas, te Schaarsbergen. Eenigc leden der Xed. Hervormde Kerk hebben ue „"V ercenigiag voor Christelijk Voorbereidend Uni versitair Onderwijs" opgericht, die zich ton doel stelt; de oprichting en instandhouding van Christc- hjke gymnasia in Nederland en zijne oveizeoselc Bezittingen. Zij nemen zich voor, dit onderwijs i" doen geven naar Gods Woord, opgevat in den zin van de belijdenisschriften der Ned Herv. Kerk. Op dit standpunt stellen zij zich niet tegenover, maar naast hetgeen reeds in de laatste jaren is tot stand gekomen on als zoodanig door hen wordt gewaar deerd. Aan de directeuren van genoemde Vereeniging werd opgedragen pogingen aan te wenden om tot dat doel te geraken. Zij hebben gemeend, dat Utrecht m de eerste plaats hiervoor in aanmerking kwam, als zetel eener Rijksuniversiteit en in het midden •ies lands gelegen. Directeuren zijn de hoerenJhr. Dr. L de Geer te Vclp, Voorzitter; J. E. N.Baron Schimmelpênninck van der Oye van Hoevelaken te 's-Gravenhage; Jhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck te Voncndaal; C. P. S. Rutgers te Koudum H, Malcoraesins te Rotterdam. De jaarlijksche vergadering der Ned. Herv. predi- kantenvereeniging zal gehouden worden op Woens dag 28 en Donderdag 29 April a.s., in hot Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Do openingsrede zal gehouden worden door prof. dr. J. H. Gunning, van Leiden. O. a. zal de verkie zing plaats hebben van 3 leden in het modcramen. Gciïkf. Kerken. Beioepen: te Ilcerle (Gelderland), F. Moet, te Opperdoes. Hoooek Onderwijs. De commissie en de curatoren van de kweekschool der Remonstrantsehe Broederschap zijn voornemens den dag, waarop dr. G'. P. Tiele sedert 25 jaar als ooglceraar aan de kweekschool verbonden zal zijn, den 13n Februari 1898, feestelijk te herdenken. Zij willen prof. Tiele op dien dag zijn portret aanbieden. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap J. H. Ketjen, geb te Arnhem, met „Stellingen." Utrecht. Cand. ex. theol. II: H. J. v. d. Zee. Lager Onderwijs. Als deskundigen bij de onderwijzers-examens in Zuid-Holland zullen dit jaar optreden voor Ned. taal en lezen do heeren J. D. de Visser Smits, 's-Gravenhage, en R. Leopold, Gonda; voor rekenen de heeren J. van der Hout, Schie dam, en R. van Groenenbergh, Rotterdam; voor geschiedenis dc heeren H. W. J. Huber, Gouda, en R. J. F. J. H. Nogarede, Rotterdam; voor aardrijkskunde de heeren J. J, ten Have, 's-Gravenhage, en G. .1. Kropman, Gouda. voor kennis der natuur de heeren Kamerbeek, Rotterdam, en J. C. de Back, Rijsoord; voor zang cn schrijven de heeren J. C. Sander, Schiedam, en J. Schmal, 's-Gravenhage; voor teekenen de heeren A. Coster, Leiden, en M. Kraamer, Schiedam. In de plaats van de afdeeling Schiedam neemt aan het einde van 1897 de afdeeling Alfen zitting in het bestuur van de gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het N. O. G. Door de afdeeling Alfen worden voor lid van 't ge westelijk bestuur voorgedragen de heer J. v. d. Schenk, hoofd der school te Bodegraven, en C Bijkerk, secretaris der afdeeling Alfen van den Bond van Ne- deriandsehc onderwijzers. Men meldt ons uit Amsterdam In dc jongstleden Donderdag alhier gehouden ver gadering der kiesvereeniging „Steunenden op den bijbel", zinspeelde de voorzitter mr. Vcrkoutcren op een orgaan door den christelijk historischen kiezers hond op te richten. Naar wij vernemen, zal dit dag blad primo Mei alhier verschijnen. Als redacteuren treden op prof. dr. Muller en mr. H. Verkouteren en als directeur C. M. J. Muller Massis, thans verbonden aan de redactie van het Handelsblad. (iV. B. CL) Naar men ons uit 's Gravenhage seint concludeer de de officier van Justitie bij de Rechtbank aldaar heden tot toewijzing van den eisch der nollandsehe Spoorwegmaatschappij tegen den Staat der Neder landen in zake het geschil betreffende de ophooging van den spoorwegdijk Schicdam-Hoek van Holland. Voor het Haagsclie gerechtshof is gepleit in de zaak van den bankier mr. Van H. to Utrecht tegen do coneessionnnrisscn van den spoorweg Leiden Woerden betreffende de vordering van genoemden bankier tot betaling vanlo. f 150,000, welke hem zonden toekomen krachtens een ongeveer 25 jaren geleden gesloten contract tot het bijeenbrengen van ccn kapitaal voor den aanleg van genoemden spoor weg; 2o. f 10,000 als schadevergoeding omdat de concessionarissen niet voldoen aan hunne verplichting om binnen zekeren tijd te doen blijken van deel neming in het kapitaal door de gemeente Leiden en door de Rhijnspoorweg-Maatschappij. Dc Haagsche rechtbank wees de vordering van f 150,000 af, doch die van f 10,000 toe. Mr. P. F. L. Verschoor te 's-Gravenhage, voor den bankier optredende, betoogde, dat ook de f150,000 aan zijn cliënt behoorden toegewezen te worden, terwijl mr. Philips, uit Amsterdam, voor de conces sionarissen volhield, dat den eiseher (nu appellant) noch de eene noch de andere vordering toekwam: die van f 150,000 niet, omdat eiseher in het bijeen brengen van het kapitaal niet is geslaagd; die van f 10,000 niet, omdat de concessionarissen eerst dan verplicht zouden zijn geweest, van do bovenbedoelde deelneming in het kapitaal te doen blijken, wanneer de bankier in het bijeenbrengen der overige benoo- digde gelden zou zijn geslaagd. Uitspraak 3 Mei. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bruinisse, A. ten Have, te Pols broek c.a.te Anna Paulowna, S. Miedema, te St. Maartente St. Laurens en Brigdanune H. J. Couvée. te Kerkweryete Haaften L. Balk, te Rompt. Men meldt dat er kans bestaat dat te Aalsmeer een Rijkstuinbouwschool gevestigd wordt. De Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers in Nederland zal hare jaarlijksche aigemeene vergade ring houden te Amsterdam op Maandag en Dinsdag 19 en 20 April e.k. Het programma bevat o.m. Lezing van den heer Jansen, van Deventer: „De beginselen van het Spiess'sche gymnnstiek-systeem, getoetst aan de pacdagogiek en de physiologic van den tegenwoordigen tijd." Lezing van den heer J. Luiting: „De gymnastiek in dc les-uren van de middelbare scholen een noodzakelijke eisch. Lezing van den heer R. M. Roemer: „Het paard als gymnastiek-toestei bij het hooger- en middelbaar onderwijs, theoretisch en practisch toegelicht." Te 12V3 uur: praktijk, a. Vrije-en ordeoefeningen door jongens der openbare scholen; b. oefeningen aan de Brag (Barren), door jongens der 2e klasse H. B. S. (Door den heer J. H. Luiting c. oefenin gen aan het rek, door leerlingen der 3e klasse H. B. S. (Door den heer R. M. Roemer); d. een paar grepen uit de leerstof der vrije- en ordeoefeningen voor de middelbare school voor meisjes (kweekschool voor onderwijzeressen). (Door den heer J. A, Hijner), De Nederlandsche kennelclub „Cynophilia" zal haar 10de internationale hondententoonstelling op 7, 8 en 9 Mei van dit jaar in het paleis voor Volksvlijt houden. Een groot aantal eereprijzen en speciale prijzen worden uitgeloofd. Dr. A. J. J. Kioppert, te Hilversum, is eerste secretaris-penningmeester, Den 14en April worden de inschrijvingen gesloten. Jaap Eden oefent zich weer geregeld metParlby, Lehr, Morin, Thibaudin, Guerry, Dary, Lamberjack en andoren op dc Bnffalo-bnan te Parijs. Velddag. Het plan bestaat dezen zomer een velddag te houden van leden van alle militaire Tehuizen in ons land, circa een 30-tal. In de vergadering van den Militairen bond, in April te Utrecht te houden, zal dit denkbeeld ter tafel komen. Valsch geld. Gisteren werd aan het agentschap van de Nederl Bank te Nijmegen in beslag genomen een valsche rijksdaalder, blijkbaar van verzil verd koper vervaardigd. Hen hc drieg er. Door twee beambten der recherche is te 's-Gra venhage aangehouden een agent van het Neder- landsch zendinggenootschap, verdacht van afper sing van een bankbiljet van f 25 en tevens van het valschelijk aannemen der hoedanigheid van politie-rechercheur. Diefstal. Te Delft heeft men in een der jongste nach ten ten nadeeie van een stalhouder uit den sta! een vijfjarig paard ontvreemd, ter waarde van ongeveer f 400. Men vreest dat het dier, ter voorkoming van herkenning, naar de slacht bank is gegaan. Nader meldt men Door de reclieiche te Rotterdam is in een stal aldaar het paard opgespoord. Het dier is, na herkend te zijn, ter beschik king van den burgemeester van Rijswijk gesteld, evenzoo tot nader onderzoek een Rotterdamsch jongmen«ch, die het dier voor f 150 aan dien stalhouder vei kocht en voorgaf het paard van een onbekende te hebben gekocht. Aanvallen op politiebeambten. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks twee uur, werd door zekeren Hein V., die in de Warmoesstraat te Amsterdam door een politieagent werd achtervolgd, een aanval gedaan op den inspecteur van politie aldaar v. d, Schrieck, terwijl deze op zijn ronde was. De inspecteur zette zijn aanvaller naar de Pijlsteeg na, maar verloor, door een stomp die hem tegen den slaap van 't hoofd was toege bracht het bewustzijn, zoodat hij neerviel. Men droeg hem in huis bij den bierliuishou- der Pytak, in de Warmoesstraat, die met zijn liuisgenooten den politiebeambte liefdergk ver pleegden. De aanvaller werd door eenige koetsiers in de Warmoesstraat aangehouden en door toegescho ten agenten naar het bureau van politie gebracht. Het is een oude bekende van den H. Her mandad. Een paar uur later werd een agent van politie, Schreuder, die, op post staande in de Vijzelstraat bij de Keizersgracht, eenige zingen den tot kalmte aanmaande, door een van hen wat men noemt sgeschept" en in de Keizers gracht geworpen. Gelukkig kon de agent met behulp van een burger zich weer op den wal werken. {Echo.) Berooving Zekere C., te 's-Gravenhage wonende, ver kocht op een der laatste dagen van de vorige week te Delft een tuig voor ongeveer f 50. Na afloop van den verkoop begaf C. zicli naar een hei berg in de Zuiderstraat, waar hij zooveel dronk, dat de kasteleines een aanwezig militair verzocht, den man bij zijne zuster, eveneens in de Zuiderstraat wonende, te willen brengen. De militair vertrok met den man, doch over het verdere verloop van de geschiedenis hangt een geheimzinnige sluier, daar C. 's nachts in een sloot aan de Nieuwe Laan te Delft gevon den werd, aan het hooid verwond en van zijn geld beroofd. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch tot nog toe zonder gunstig gevolg. De militair beweert van niets te weten. Snugger. Een Hagenaar ontving onlangs een brief uit Nice met een adres, dat naam, straat en huis nummer bevatte en verder Ville des Fletirs, Hollande. De afzender was zeker den naam Haarlem vergeten, maar had wel eens gehoord, dat die stad in het buitenland ook wel genoemd wordt: sYiïle des Fleurs". De brief ging eerst naar Rotterdamdaar kwam men op het denkbeeld, dat Haarlem bedoeld zou zijn. Aangezien geadresseerde sedert eenige jaren niet meer te Haarlem woont, zond de postadministratie aldaar den brief naar Den Haag en kwam deze aan zjjn juiste adres. Ver ironieën. Een jongedoehter uit Akkerwoude, die Zon dag van "den bezoek bij Dokkum terugkwam, viel met haar geleider in de vaart; de laatste bleef gespaard, doch het meisje is jammerlijk verdronken. Volgens een bericht uit Dokkum was de verdronkene een 21-jarige dienstbode uit die plaats, die Zaterdagavond ruim 10 min. buiten de stad bij een gezin, waar zij vroeger dienst baar was, een bezoek bracht. Op den terugweg had zij het ongeluk door de duisternis misleid bij een draaibrug mis te stappen en in liet snelstroomend vaarwater te geraken. De jonge man, die haar vergezelde, wendde te vergeefs alle pogingen aan, om haar te redden en ver keert zelf in zorgeüjken toestand. Het lijk van het meisje is in de stadsgracht te Dokkum teruggevonden. VorstelijJce huwlijlcen. In Duitschland wordt veel gesproken over het huwelijk van een Beiersche half-prinses (barones Vjjn Waldersee, vroeger gehuwd met graaf Larisch-Mónnich) een nicht van de keizerin van Oostenrijk en eenige dochter van hertog Lodewijk van Beieren, met den Munehener zanger Otto Brucks. Deze blies vroeger de bazuin in liet opera orkest te Munchen legde zich later op den zang toe en is thans een der eerste vertolkers van Wagner. De moeder var m"'*»*. Brucks was ook van buigerlijke afkomst, nl. mej. Mendel (verheven tot barones Von Waldeisee, met wie hertog Lodewijk in 1859 een zooge naamd morganatisch huwelijk sloot en n:> .vier overlijden (in 1891) de 60-jarige !.CI tog her trouwde met mej. Bailh, Zijn jongere broeder is de bekende hertog Karei Theodor, die doctor in de geneeskunde en een der bekwaamste oogai tsen is. Mijnheer de Bedadeur Vriendelijk verzoek ik U liet onderstaande in Uw blad op te nemen. In mijn antwoord op Uw critiek op „Onze Tijd" wees ik niet nis gedachtefout in Uw redencering aan wat U aanhaalt: „buiten de werkelijkheid om, en toch een wenseh tot voorspoed," maar: „een buiten de werkelijkheid omgaande richting, die ter wille van de geestelijke ontwikkeling van velen verdient te gedijen en waarvan toch hef leven geen heil te verwachten hce/t." Dat leek mij een gcdochtefont, en U hebt dat ook niet -weerlegd, want U hebt de onderstreepte woorden genegeerd en mij zelfs het genoegen gedaan van mij te helpen in mijn bewijs voering, door van het Saint-Simonisme cn dergelijke richtingen te getuigen: „toch hebben deze richtingen practisch nut afgeworpen." Wat Uw verder antwoord betreft, M. d. R., ik heb gekozen, en ik blijf beweren, dat een inleiding nooit iets meer kan wezen dan een „kennismaking", zooals Vosmaer het noemt. U dankende voor de verleende gastvrijheid, heb ik de eer te zijn, hoogachtend, Dr. J. van LEEUWEN. Hoewel de Redactie van dit blad het een en -iidcr zon kunnen inbrengen tegen dr. v. L.'s redeneering. ziet zij hiervan gaarne af ter wille van de lezers, die uit den aard der zaak in dezen strijd slechts zeer matig belang stellen. Wij hopen later met den heer van Leeuwen over vruchtbaarder dingen te handelen te hebben dan over een critiek op een critiek naar aanleiding van een critiek. Het wordt zoo een riem zonder eind. Bed. S. Ct. De Koningin bezocht heden de Anna-Paulowna naaischool te Scheveningen, waar de Vorstin door het bestuur werd rondgeleid. De Tweede Kamer hervatte heden het debat over het ontwerp tot regeling van gemeente- finantiën en wel over art. 3. Artikel 3 bepaalt dat eene extra uitkeering gegeven wordt aan eenige gemeenten wegens hooge kosten voor armenzorg. Een amendement is door de Commissie van Rapporteurs op dit artikel ingediend strekkende om de uitkeering weg te laten of te beperken, indien de armenzorg minder dan 80 ets. per inwoner kost. De Minister van Finantiën bestreed dit amendement en achtte het voorstel der regee- ring, met de thans bereikbare gegevens, het best, terwijl het bovendien subsidiën bij gunst tot hooge uitzondering zal maken. Art. 3 is onmisbaar en zonder dat zou de regeering niet gaarne de verantwoordelijk heid van het ontwerp dragen. Het amendement acht spr. geen verbetering, maar het maakt het voorgestelde ontwerp on uitvoerbaar. Art. 3 werd hierop aangenomen met 62 tegen 21 stemmen. Het amendement der Commissie van Rappor teurs werd aangenomen met 68 legen 15 stemmen. Art. -4—8 goedgekeurd. Hierna had de benoeming plaats voor een lid der huishoudelijke commissie. Gekozen werd de heer mr. JE. Mackay. De Beiersche en Saksische soldaten zullen voor het vervolg behalve de landscocarde ook de Duitsche kleuren dragen. Deze maatregel, ter eere van den honderdjarigen geboortedag van Wilhelm I genomen, wordt door de bladen met ingenomenheid begroet. De Fransche regeering werd gisteren geïnter pelleerd over de zaak-Arton. De verklaring van den minister Darlan, dat de rechter in volle vrijheid zal handelen, dat het de plicht der regeering is de instructie niet te bemoeilijken, en dat in ieder geval de eer van het parlement boven verdenking zou blijven, vond toejuiching. "Een officieele mededeeüng der Turksche re- geering verklaart dat Griekenland door de zen ding van troepen naar Kreta bet volkenrecht heeft geschonden. De mogendheden, die de integriteit van Tuikije beschermen, hebben tot de blokkade van Kreta besloten in 't belang van Turkije, en dit besluit is te danken aan de houding van den sultan. Deze vriendschap en zorg der mogendheden verdient een dank der Porte. Aan de geëmigreerde Armeniërs wordt een laatste termijn van twee maanden toegestaan om terug te keeren. De gezanten te Konstantinopel hebben krach tige vertoogen gericht tot de Porte over den toestand in de Aziatische provinciën. Tewük-pacha heeft aan de ambassadeurs den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3