Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Kerk en Bcliool. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. «j,y KEïHEL, 25 Maart. Gisterenavond hield de Christelijke Jongelingsvereeniging; alhier een open bare vergadering. Als spreker trad op de Weleer waarde Heer Ds. Ten Kate van Rotterdam De boeiende en zeer geprezen rede had tot titel„Een dichterlijke predikant uit de zeventiende eeuw." KETHEL, 25 Maart. Het aantal stemgerechtigden alhier voor de Gemeente bedraagt 209; voor de Tweede Kamer 237; en voor de Prov. Staten 237. VLAARDINGEN, 25 Maart. Gisterenavond gaf alhier het Koor van den Ned. Prot. Bond een kerk- eoncert met welwillende medewerking van de hoeren j, Godefroy organist, teSteenwijk, H.P. van Stralen, cellist en L. P. Gaillard, violist, beiden alhier. Het programma werd over het algemeen juist uit gevoerd. VIAARDINGEN25 Maart. Tot 3de onderwijzer te Amsterdam is benoemd onze stadgenoot de heer p. W. Smidt, onderwijzer alhier. VLAARDINGEN", 24 Maart. Tot onderwijzer aan de B'jz. school te Hartskamp (Gelderland) is benoemd de hëir Brinkman onderwijzer aan de bijzondere school alhier. VLAARDINGER-AMBACHT 25 Maart. Te 's-Gra- venhage is geslaagd voor het acte-examen nuttige handwerken onze plaatsgenoote mej, J. C. Hakbijl. MAASSLUIS 24 Maart. Door den heer J, Gaas beek alhier is het Engelsche kotterscliip King Fisher, liggende in de haven, aangekocht om ingericht te worden voor de haringvisscherij. PERNIS, 24 Maart. De alhier thuisbehoorende sloep Succes, schipper M. Noordzij, is binnengekomen, met gebroken stag, verscheurde stagfok en verlies van ccn gedeelte der beug. PERNIS 25 Maart. Door de vischslocp Jr. It. 5, schipper Van Vliet, van. deze plaats, zijn te Nieuwe- diep aangebracht 2 zandbakken, die van de van Ham burg naar Rotterdam bestemde Duitsclie sleepboot Mince waren losgebroken en door schipper Van Vliet op de hoogte van Kallantsoog, 6 mijl op zee, drijvende weiden gevonden. GOUDA, 25 Maart. Na afloop der gewone verga dering van de afdeeling Gouda van de Nederland- scbe Vcrceniging tot bevordering der Homoeopathic, is Dinsdagavond een vcrceniging tot stand gekomen tot oprichting en instandhouding van een Homoeü- pathisch Ziekenhuis aldaar, de eerste vcrceniging van dien aard in ons land. Het nfdeclingsbestuur der Vereeniging tot bevordering der Homoeopathic werd tot voorloopig bestuur van deze vereeniging gekozen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 24 Maart. Na opening der zitting brengen de Voorzitter en dc minister van buitenlandschc zaken hulde aan wijlen Prinses Sophie. Do voorzitter herdenkt den dood van het lid der Kamer, mr. A. P. Lange die overleden is. Hierna hervat men de beraadslagingen over het ontwerp tot regeling der geineente-finantiën. Aan de orde is art. Uns bepalende dat aan goed keuring van God. Staten wordt onderworpen de vast stelling, van tarieven voor gebruik of genot van in richtingen niet vallende onder art. 238 der gemeente wet. Hierop is voorgesteld een amendement-Hintzen, om ook de tarieven voor verlichting, waterverzorging, vervoer en soortgelijke doeleinden aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. De heer Hintzen acht die toevoeging noodzakelijk. De heer Mees betoogt de wensehelijkheid om èn artikel èn amendement niet aan te nemen. De hoer Van Karnebeek geeft den heer Hintzen in overweging, zijn amendement te wijzigen. Dc minister van binnenlandsche zaken bestrijdt het amendement dat een verkeerde en juridisch on gemotiveerde wijziging zou brengen in het geheele gemeentewezen en de controle. Het amendement heeft een ongrondwettige strekking. <k De heeren van Delden en Pijnappel bestrijden de ongrondwettigheid van het amendemeut. Da heer Van Dcdem geeft namens de comm. van tapp. aan don heer Hintzen een wijziging in over weging, nl. om de tarieven te doen vaststellen door Ged. Staten voor verlichting, waterverschaffing, tele- phonon en tramwegen. De minister van binnenlandsche zaken blijft zijn sustcuu volhouden. Do heer Mees blijft vreezen dat door hot regee- ringsvoorstcl de taak van Ged, Staten veel te veel zal bezwaard worden. De heer Pijnappel constateert dat de minister nu aan de gemeenten volle vrijheid wil laten om door een vorm de rechten te kiezen die al dan niet aan de kon. goedkeuring zullen worden onderworpen. De heer De Beaufort (Wijk) verdedigt het regce- ftugsvoorstel, als uoodig en niet schadelijk. De heer Hintzen trekt zijn amendement in. Dc heer Van Dedem geeft den Minister in over weging, in zijn artikel uit to zonderen de tarieven voor tramwegen en telephoon. Do minister van binncnl. zaken acht die wijziging niet uoodig voor het oogenblik. Dc heer Van Alphen meent dat een afzonderlijke regeling van het onderwerp gewenscht is en liet. A dient tc vervallen. Littera A wordt hierop verworpen met 50 tegen 36 stemmen. Alinea B bevat wijziging van art. 240 der ge meentewet en omschrijft de belastingen, die dc ge meentebesturen mogen heften. Ilierop is voorgesteld eeu nmcndcment-Pijuappel om ook toe te staan aan de gemeenten een bedrijfsbelasting te heffen, met bet oog op do eigenaardige verhouding der gemeenten tegenover te treilen objecten. Een ander amendement is voorgesteld door do commissie van rapporteurs om de bijzondere belas tingen, die geheven mogen worden, anders te regelen, zoodat bij heffing van straat- en weggeld rekening .san gehouden worden met de kosten van aanleg van straten en wegen. De minister van binncnl. zaken wijst er op, dat, als het beginsel eener bedrijfsbelasting wordt opge nomen en do latere uitwerking verworpen, de ge meenten toch die zullen kunnen heffen. Het amend.- rijnappel past niet in dit ontwerp en deze heffing ZOp.?e btegeenng niet kunnen verdedigen. Bij do aanneming van het amendement zou een belangrijk deel van hot Regecringsartikel moeten worden gewijzigd. Het debat werd verdaagd tot heden. Voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een koninklijke boodschap, mededeelende het overlijden van H, K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar- kisenaeb, geboren Prinses der Nederlanden. De Voorzitter stelt voor, deze kon. boodschap te doen drukken en te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Daartoe wordt besloten. Terstond gaat de Kamer in de afdcelingeu tot tet kiezen der leden van de commissie voor het adres. Bij Kou. Besluit zijn benoemd tot heemraad in het poldei district Yeluwe, piov. Geldeiland, J, \V. Biedenoord: tot dijkgraaf \an de VijfUeerenlanden W. N. J. van Shjpe tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, II. Bos Az. beide gelegen m de provincie Zuidholluid Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897, bevordeid tot commies dei postenjen van de 2e klasse: J. Besselmg, A H. M. de Biuyn en J. C. Bondam, allen thans commies der posteien van de 3e klasse; tot commies der post'rijen van de 3e klasse: jlu. G. IC. van den Santheuvel en J. G. de Fouw, beiden thans commies der posterijen van de 4e klasse. Bij besch. van den minister van binnenl. zaken is de benoeming van dr. C. N. van de Poll, te Amster dam, tot plaatsvei vangend lid der commissie, in 1897 te Amsterdam belast met het afnemen der examens van vroedvrouw, wegens diens vei tiek naar het buiten land, ingetrokken, en tot plaatsvei vangend lid der com missie benoemd SI. A. .Mandes de I-eon, aits aldaar. Bij resolutie van den munster van financiën benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te 's-Gravenhage, A. M. J. van der Heiden, tlians sur numerair der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. liet voorjaar is aangebroken en hoe schoon een jaargetijde dit ook kan zijn, tot heden was het dit niet. Hevige wind en donkere wolken herinneren de tnenschen er bij voortduring aan, dat Maart nog steeds lieersclit. En mag de temperatuur ooit al hooger zijn dan vóór dezen, de winterkleeding kan toch nog niet geheel ter zijde gelegd worden. In de planteuwereld vertoont zich reeds de ontluikende uatuur. In enkele tuinen kan men de tulpen al zien en in de plantage zijn enkele heesters en boompjes, die reeds groenende tinten vertoonen. Maar niet enkel aan het bestaande is bet verjongende jaargetijde waar te nemen ook aan het wordendemen wandele slechts langs den Singel en over het z.g. Bokkeneiland, waar men kan zien hoe het daar verrijzende plant soentje meer en meer zijn voltooiing nadert. De grond is daar opgehoogd met tuinaarde; kleine boompjes en heesters zijn daar geplant, terwijl nieuwe graszoden worden aangebracht tot omlijsting der perken en tot bedekking van den slootkant. Daar, waar het trottoir zal komen, wordt duinzand aangebracht, terwijl reeds de trottoir banden gereed liggen om de voor hen bestemde plaatsen in te nemen. En met voldoening wordt door'het publiek de voortgang van dit werk gevolgd; en met waardeeriog ziet het toe, hoe liet gemeente bestuur tracht de stad te verfraaienwaar zich de gelegenheid aanbiedt. Schiedam zal, zoo voortgaande, zeker eenmaal een gunstiger indruk maken op den vreemde ling, dan dit tot heden het geval kon zijn. Den 22n Maart zijn er weder 3 'ingelijfde lotelingen dezer gemeente afgekeurd. Tot dusver bedraagt het getal afgekeurden G. Heden aan de vischmarkt afgeslagen 4 man den kabeljauw, 5 manden leng en 1 partij schol en tong. Kabeljauw f 0.73 tot f 1.35 per stuk, leng f 1.tot f2.95 per stuk, schol f-Ü.35 lot f 1. por koop, 3 tongen werden verkocht voor f2.70. Hedenavond 7 uur afslag van leng ea schol. BURGERLIJKE STAN D. Gehuwd 25 Maart. Q. Rovers, 27 jaar en A. M. Rijnten, 23 jaar, Geboren: 23 Maart. Cornelia, dochter van N. van den Broek en C. van der Hoeven, Broersveld. Door de jury, bestaande uit de heeren Brechuer, Kromhout en Reijding te Amsterdam is eenparig met den eersten prijs bekroond van de reelamebii- lctten, ingezonden op dc prijsvraag vanwege het Comité der Tentoonstelling van Reclainemiddclen aldaar het billet ingezonden onder motto „Idylle. Het bleek vervaardigd tc zijn door den heer Dcu- ring te Rotterdam. Volgens de Amst.. Ct. zal de heer J. G. de Groot, October a. s. wederom een Xederl. Opera beginnen. Met verschillende artisten wordt reeds onderhandeld. Hooger Ostinuwns. Leiden. Voorbereidend kerkelijk examen P. J. Couvée en E. B. Couvée. Utrecht. Cand ex. thcol. 11: J- P. Dobben en F. Siega. Groningen. Candidaats examen in godgeleerdheid H. J. Witkop Ezn. Lager Onderwijs. De 52ste algemccne vergadering van het Ned. On derwijzersgenootschap zal gehouden worden op -Maan dag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Juli te Kampen, in de zaal der Buitensocieteit Deze vergadering zal voornamelijk gewijd zijn aan de voortellen, ingediend voor de tienjaarlijksche herziening der wet van het Genootschap. Behandeld zullen o. a. worden voorsteUon tot opheffing der ge westelijke vereenigingen, tot invoering van het refe rendum, en tot nadere omschrijving vau het doel van het Genootschap. Behalve voorstellen tot wetsherziening, worden o.a. nog behandeld voorstellen, betrekking hebbende op het verkrijgen van meer faciliteiten voor school reisjes van ouderwijzers met hunne leerlingen: op het aandringen op opdraging van het onderwijs in een vaste klas of van een bepaald aantal uren on derwijs in een klasse aan de hoofden van scholen Jjij het openbaar lager onderwijs; op het storten vau een som in de weerstandskas van den Bond van Ned. Onderwijzers. Door het hoofdbestuur wordt o.a. voorgesteld uit dc kas van het genootschap over 1897 aan het On- dersteaningsfonds een subsidie te verleenen van f 500, en uit het vaste fonds van het genootschap een som van f 5000 aan tc wijzen, die, niet dc renten daarvan, moet strekken om de uitgaven, die do hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds in 1897 en 1898 te doen heeft voor het verleenen van ondersteuning tot het sluiten van nieuwe verzekeringen, in do eerst volgende 10 jaren te dekken, onder beding, dat het hoofdbestuur de gelden ontvangt en op de uitgaven toezicht boudt. Branden ie Amsterdam. Een zware brand aan den Overtoom te Am sterdam kleurde gisterenavond omstreeks tien uur de lucht in liet Zuidwesten een oogenblik rood, lokte een groole mensehenmenigte naar dat gedeelte der stad en vervulde de straten om het Leidsche plein met een dofzoeten rook van verbrand bout en aangebrande cacao. De stoomcbocolade- en cacaofabriek der Erven Caspar Flick stond in brand en is ongeveer tot den grond afgebrand. De fabriek staat niet direct aan de straat. Het perceel daar is liet kantoor, dat niet in brand is geraakt. Een gangetje geeft toegang tot de fabriek, een laag gebouw van een ver dieping en voor een deel van hout. Rechts is de fabriek afgescheiden door een muur van een pleintje, dat voor liet aangrenzende kerkgebouw »Luctor et Emergo" ligt. De fabriek is van vrij groote uitgestrektheid en grenst ook nog aan genoemd kerkgebouw. De biand, waarvan de oorzaak niet bekend is, nam zeer spoedig in hevigheid toe. Er was een groote voorraad brandbare stof in de fabriek en de vlammen sloegen hoog op in de lucht. Het kerkgebouw liep niet veel gevaar, wijl de wit.d naar de andere zijde was; alleen de ramen eu luiken aau den kant der fabriek vat ten even vlam en werden geblakerd. De brandweer was spoedig met veel materieel ter plaats. De eerste aankomende brandmeester hoorde nog een geduchte ontploffing in bet brandende gebouw, waarvan echter de oorzaak uiet met zekerheid bekend is. Toen wij, meldt men, op het terreiu van den brand aankwamen, was men den brand reeds meester, maar het blusschingsweik was nog in vollen gang. In de Anna-Yondelstraat stonden de afgespannen paarden der spuiten en deden denken aan een hypodróme in rusle. Op den Overtoom werkten vijf stoomspuiten met acht a tien stiafen; voorts werkten een groot aantal Vecht- straien, zoodat in 't geheel een veertien stralen op het vuur gericht waren. Een enkele slang slang was door een huis in de Vondelstraat ëdegd. Een der buren was zoo welwillend ons een kijkje van zijn balkon te geven. Wezage" het kerkpleintje fantastisch verlicht door flambou wen; brandweerlieden op den muur en op af dakjes met slangen in de band en de fabriek ongeveer in puin, waarboven de schoorsteen hoog en mager uitstak. "Van de fabriek zelf kwamen we niet veel te weten. De eigenaar, de heer F. Dekker, was niet geneigd inlichtingen te geven. We verna men, dat er tot 5 uur in de fabriek gewerkt •was. De brandweer werkte met niet minder dan vijt stoomspuiten en eeuige brandkranen onder bevel van haar commandant, den beer Meier. De slangen werden door bet pakhuis der fa briek, door een paar perceelen aan den Over toom, over de binnenplaats voor de kerk ge- biaclit, Groote hoeveelheden water werden in liet brandende gebouw geworpen, dat echter geheel en al een prooi der vlammen werd. Om elf uur kon men zeggen, dat men den brand volkomen meester was, doch nog lang daarna gaven de spuiten water Alles was op Beurspolis verzekerd. In een blok gebouwen aan den Zeeburger- dijk, mede to Amsterdam, waarvan één diende tot bergplaats van landbouwgereedschappen en hooi, ontstond gisternamiddag omstreeks half twee een zware brand, die, aangewakkerd dooi den feilen wind, 4 huizen in puinhoopen ver anderde. Voornoemd blok gebouwen bestond uit een steeuen gebouw, een houten loods en een houten woonhuis, waarin het kofiiebuis van den heer Zopfi, Het voorgedeeite van bet steenen gebouw werd bewoond door Klaas van Dijk (geassu reerd) en Frans Panhorst (niet geassureerd) gn liet voorgedeelte van de bouten loods door Mooi weer. De boedel van Mooiweer was niet verzekerd en werd ongelukkig geheel vernield, Bijna niets meer is hem overgebleven, dan de kleeren die hij aan beeft. De brandweer werkte met de Jan van. der Fleyden, 3 stoomspuiten en een band-brand spuit, te zamen tien stralen water gevende. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dezen brand niet voor. Een geheimzinnig geval. Het Politierapport, dat eiken dag officieel van wege de politie aan de dagbladen te Am sterdam wordt ven-tiekt, meldde gisteren: Hedennacht werd aan een agent aan de Lïjnbaansgracht medegedeeld, dat even te voren in de Rozenstraat nabij de Lijnbaansgracht een vechtpartij had plaats gehad. De agent vond in de Rozenstraat voor eeu perceel aldaar op het verhoogde voetpad een onbekend man lig gen, die oogenschijnlijk dood was. Per rader- baar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, werd aldaar de dood geconstateerd. Het lijk is door de familie herkend, ah te zijn dat van een bak ker aan de Lijnbaansgiacht, die even te voren zijne woning lmd verlaten om naar bet werk te gaan. Omtrent dit geheimzinnige geval wordt nader gemeld De commissaris van politie aan het Leidsehe- plein, de heer Dusser de Barenne, heeft gistei en tien geheeien dag aan de Lauriergracht ver schillende personen gehoord, die wellicht omtrent den dood van den bakker Smier inlichtingen zouden kunnen geven, doch tot dusverre zonder eeuig resultaat. Wel is gebleken dat de vechtpartij, die in de Rozenstraat plaats had, van weinig betee- kenis is geweest, want niemand in de buurt heeft er iets van gehoord, en verder dat Smier den laatsten tijd niet erg we! was. De gerechtelijke lijkschouwing, die nog ge schieden moet, zal misschien uitmaken of de dood aan geweldpleging is toe te schrijven, dan wel bet gevolg is geweest van een be roet te of andere natuurlijke oorzaak. Inmiddels zet de commissaris zijn verbooren voort. Be Kinderdoodslag. Ons bericht van gisteren omtrent kinderdood slag was in zooverre onjuist, dat de overbren ging naar Breda alleen op de 18-jarige dochter betrekking heeft. Be ontsnapte uitbreker. De man, waarvan wij gisteren meldden, dat hij uit de gevangenis te Breda was uitgebro ken, is reeds weder gevat en wel te Rotterdam. Een valsche postwissel. Eergisteren werd aan het postkantoor te Amsterdam ter betaling aangeboden een post wissel, groot f5, uit Leiden afgezonden. De juffrouw aan het loket, die het juist erg druk had, betaalde bet bedrag uit. Later bleek dat de wissel valsch was en de stempels met een afgebranden lucifer waren nagebootst. Dadelijk werd bij de politie aangifte gedaan. Een streng onderzoek werd ingesteld en bet gelukte gisteren den afzender van den post wissel, zekere Bogaais, alias Hermèns, te arresteeren. Hij had uit Leiden den wissel aan zichzelf te Amsterdam gezonden, zonder natuurlijk te Leiden het bedrag le hebben gestort. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, om publiekelijk een woord van lof tebrcugen aan den heer Dr. De Bruijn voor de wijze, waarop hij zijn taak als arts blijkt op tc vatten. Immers met den meesten spoed en de grootste icehcillendhrid stelde hij zich gisteren geheel belangeloos ter be schikking, toon zijn hulp dreigde noodig te wezen bij een ongeval, dat iemand op straat overkwam. Waar vaak op dokters en ook wel op andere men- sehen wordt afgegeven, indien slechts de minste aan merking valt to maken kan het nuttig zijn, ook eens het tegengestelde te doen. Een Ooggetuige. De Koninginnen hebben den opperkamerheer K. J. G. baron van Ilardenbroek van 's Heeraarts- berg en Bergambacht en den kamerheer E. L. graaf van Limburg Stirum aangewezen om Hare vertegenwoordigers te zijn bij de begrafe nis van Prinses Sophie. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer was ingekomen liet adres van rouwbe klag, dat, door eene commissie uit de Kamer, bestaande uit de heeren van Bylandt (Apel doorn), van Karnebeek, Michiels van Verduynen en Vermeulen ontworpen, aan de Koningin- Regentes zal worden aangeboden naar aanlei ding van het afsterven van Prinses Sophie. Morgen zal dit adres door de secties worden onderzocht. Bij het voortgezet debat over de Gemeente- financiën werd liet amendement-Pijnappel, tot facultatieve heffing van eene plaatselijke bedrijfs belasting voor de z.g. forensen, na sterke be strijding der regeering, verworpen met 04 tegen IS stemmen. De Commissie van Rapporteurs trok haar amendement in, nadat geconstateerd was, dat volgens het voorstel der regeering de gemeen ten bijzondere belastingen mogen heffen voor gedeelten van gemeenten, die in dezelfde om standigheden verkeeren. Hef Berl. Tageblait ontving uit Londen het volgende bericht »Van welingelichte zijde vernoem ik, dat de betrekkingen tusschen Transvaal en Engeland in de laatste 24 uur zulk een ongunstige wen ding genomen hebben, dat besloten is 15000 man Engelsche troepen naar de Kaapkolonie te zendt n." Een Central News telegram uit Berlijn zegt «Met betrekking tot de berichten over bet versteiken der Engelsche strijdmacht in Zuid- Afrika, meldt de National Ztg., dat in officieels

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3