I STADSNIEUWS. Trosee, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers, schoolopziener in het arrondisse ment 's Hertogenbosch. De overledene was rid der in de orde van den Ned. Leeuw. J.n den ouderdom van 03 jaar overleed te Zwijndrecht de heer "W. v. Bochove, rijksonl vanger aldaar. OVERSCIIIE, 30 Maart. Meenden wij dat met de komst der eerste lenteboden in deze gemeente n. 1 de ooievaars, die reeds in liet begin van Maart hnn oude nest op den huizo „De Tempel" aan den Delft- weg hadden opgezocht, het lang verwachte jaarge tijde daar zou zijn, deerlijk werden wij teleurgesteld. Vandaag zijn evenwel op verschillende plaatsen in deze gemeente andere lenteboden waargenomen n. 1. de zwaluwen. Van harte hopen wij, dat tnsschen de terugkomst dezer trekvogels en het verschijnen der lieve lente niet vele dagen meer zullen verloopen. O VERSCHIK, 30 Maart. Tengevolge van de nieuwe politieverordening, waarbij bepaald is, dat alleen zulke kleine kooplieden met allerlei koopwaren langs de huizen der ingezetenen mogen venten, die daartoe permissie van den Burgemeester hebben verkregen, is gisteren door de politie een zeer bekend straat type aangehouden. Deze bedelaar J. J. Woertman geheeten, sedert cenige tientallen jaren allerwegen in deze gemeente hekend onder den naam van „Jnpie Rekkie" is naar Rotterdam overgebracht, en zal dus voor de zooveelstc maal weer voor eenigen tijd van het straattooneel verdwenen zijn. OVERSCHIE, 31 Maart. Bij het werken aan de Ceintuurhaan, die den Hollaudschen Spoorweg hij de Delftshavensehe SchicmoetvcrbindcnmctdcStaats- spoor bij de Oude Plantage te Rotterdam, komt het duidelijk uit, hoe weck en drossig de grond in den polder Blijdorp in deze gemeente is. Door de druk king, die de hooge zanddijk op den ondergrond uit oefent, zijn do sloten aan weerszijden zoodanig op geheven, dat zo leeg zijn geloopen cn de bodem cr van boven ligt. Bovendien vertoonen daardoor de weilanden, die aan beide zijden der sloot liggen, zulk een golvende oppervlakte, dat ze meer op een door don wind bewogen rivier dan op oen grasveld gelijken. Aan heeren leden van den Gemeenteraad wordt kennis gegeven, dat de volgende stukken zijn ingekomen en ten Randhuize ter visie lig gen, welke in de eerstvolgende raadszitting, te houden op Dinsdag 6 April a.s., ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld 1. Praeadvies van Burg. en Weths. op het adres van het bestuur der afd. «Schiedam" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, om wijziging der salarisregeling van de onder wijzers in deze gemeente. 2. Voorstel van Burg. en Weths. tot liet toekennen van eenige gratificatiën, op grond van al. 2 van art. 68 der verordening op de brandweer, 3. Praeadvies van Burg. en Weths. op het adres van het bestuur der alhier gevestigde afdceling van den Nederl. Protestantenbond, om gebruik van een bkaal van de openbare jongensschool (hoofd de heer Tij 1) tot het geven van godsdienstonderwijs. '4. Voorstel van Burg. en Weths. om aan Gedep. Staten voor 5 jaren ontheffing aan te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek aan de openbare lagere scholen. 5. Voorstel van Burg. en Weths. tot openbare verpachting van het pontveer aan de Buiten haven vergezeld van een ontwerp-besluit tot heffing van dat pontgeld en van een ontwerp der daarbij hehoorende verordening op de in vordering, alsmede van een ontwerp-besluit regelende de voorwaarden waarop die verpach ting zal geschieden. 6. Voorstel van Burg. en Weths. om van Regenten der Hofjes van Belois onderhands aan te koopen een strook open grond, gren zende aan de Kreupelstraat, eigendom dier stichting, ter verkrijging van een verbeterde rooilijn aldaar. 7. Voorstel van Burg. en Weths. met be trekking tot het herzien der plaatsel. belas tingen. 8. Voorstellen van Burg. en Weths. tot wij ziging der gemeente-begrootingen voot!896en 1897, overeenkomstig de daarvan door hen op gemaakte ontwerp-besluiten model A, B en C. 9. Het door Burg. en Weths. opgemaakte kohier der pi. dir. belasting dienst 1897. 10. Eene door B. en Weths. opgemaakte aanbevelingslijst ter benoeming van negen leden der Commissie van voortlichting, bedoeld io art: 19 der Verordening op de heffing der pl: dir: belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1897/8 11. Adres van M. Kraamer om eervol ont slag als onderwijzer aan de le openbare koste- looze school, met ingang van 15 Mei a.s. Deze stukken woeden heden als bijlagen van het verslag der handelingen van den Raad, aan de leden in druk rondgedeeld. Door de commissie van toezicht op het lager onderwijs is bij B. en W. er op gewezen, dat het rekenonderwijs op de herhalingsschool voor jongens uitbreiding behoeft. B. en W,, die wenschelijkheid erkennende, hebben aan den Raad het voorstel ingediend, om het aantal lesuren in dat vak te brengen van 1 op 2 uur per week en in verband daar mede de traktementen van den len onderwijzer en van den vakonderwijzer met f50 te ver- hoogen. Naar aanleiding van een adres aan den Raad ingediend door het bestuur der afd. Schiedam, van den Bond van Nederl. Onderw. en een rapport van de C. r. T. o. 't L. O. stellen B. en W. voor de regeling der salarissen van onderwijzers en onderwijzeressen 3e klasse, zóó te wijzigen dat, het aanvangstraktement ge lijkblijvende, 3maal, telkens om de 2 jaren, een verhooging wordt toegekend van f50. In hoofdzaak wordt deze wijziging voorgesteld om daarmede te bestrijden, de vele mutatiën die onder die onderwijzers plaats hebben, wijl in andere plaatsen hooger traktementen worden toegekend. Door B en W is aan den Raad het voorstel ingediend om voor den tijd van 5 jaren, in gegaan op 1 Januari j.l., aan Gedeputeerde Staten ontheffing aan te vragen van de verplich ting tot liet geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen aan de openbare lagere scholen. Ingevolge aanbod der uitvoerders van dej uiterste wilsbeschikking van wijlen den heer A. J. Kramers en het rapport daarop van de commie voor gemeentewerken, hebben B en W. aan den Raad het voorstel ingediend om lo. te ruilen ongeveer 60 cM. gemeentegrond, deel uitmakende van liet perceel weiland ge legen aan de Warande, voor een stuk van ge lijke grootte hehoorende aan de erven A. J. Kramers en gelegen langs de West-Franken- landsche laan en dit onder voorwaarden; a. dat de gevels der daar te veri jjzen gebou wen zullen worden geplaatst in de rooilijnen door het gemeentebestuur aan te wijzen en die tevens de grenzen zullen zijn van den aan de gemeente hehoorende openbaren weg; l. dat die gebouwen alleen zullen zijn wo ningen van ten minste 8.50 M. hoog, gemeten van het straatoppervlak tot aan den binnenkant der dakgoot, 2o. voor de gemeente aan te koopen een strook grond, breed 10 meter, loopende van de West-Frankelandsche laan tot aan het einde der Frankestraat voor de som van 10 gulden. a. door de verkoopers wordt in de gemeente kas gestort een som van f6710,— waarvoor de gemeente binnen 6 maanden na het tot stand komen der overeenkomst op die strook grond, een straat zal aanleggen met een buurt- wijk van 1.204 M -{- A.P. b. de aan te leggen straat zal worden ver licht van gemeentewege. l'ancre de salut de nos finances," zegt een economist van beteekenis Bastial, en met die uitspraak'vereenigen wij ons gaarne. De «Herziening der Tarieven" zal, zoowel in 't belang der Schatkist zijn, als dat ze strek ken zal tot ontheffing van vele belastingen, die thans het volk zwaar drukken. Bescherming van den vaderlandschen arbeid, dat is het wat onze Kamer van Uwe Hooge vergadering vraagt. Geen «protectie" in den ongunstigen zin maar verdediging van de natio nale industrie De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, w. g. J.-J. G. Nolkt, Voorzitter. I. Hoogendaïi, Secretaris. de Vaderlandsche driekleur uitgestoken ten bewijze dat dezen dag een feestelijke wasvoor het corps. Die een bezoek brengt ten huize van den jubilaris ziet daar een aantal cadcaux als zoo vele bewijzen van vriendschap. Van de agenten ontving hij b.v. een prachtige marmeren pen dule met coupes, van de gezamel'yke brug wachters en naciitagenten mede zeer fraate cadeaus, evenals van den commissaris en van de inspecteurs en hoofdagent, terwijl hij ook van particuliere zijde zeer veel belangstelling mocht ondervinden. Door den jubilaris zullen de verschillende politiemannen en brugwachters feestelijk wor den onthaald. Gisternamiddag is de geheele dienstdoende t schutterij dezer stad voor eene inspectie opge komen. Bij deze gelegenheid werden den manschap pen het Beaumontgeweer, dat ingevolge minis- trieel besluit gedurende de wintermaanden in de magazijnen is opgelegd, voor de zomer oe feningen weder uitgereikt. Na afloop der inspectie werd er eene marsch gemaakt door een gedeelte van de stad, welke marsch niet kon opgeluisterd worden door de stafmuziek wegens het overlijden van H. K. II. de Groothertogin van Saksen-Weimar. Be officieren droegen de voorgeschreven rouwteekenen. Te zeven ure vergaderden de officieren ten huize van den commandant, alwaar de prijzen werden uitgereikt, door hen behaald in een ouderling concours op de revolver, gedurende het afgeloopen seizoen gehouden. Den eersten prijs had hierbij verworven de Isle luit.-adj. F. van Waas, den tweeden kapt. G. M. Meyer. Gelijk men onder de rubriek Scheepvaart kan lezen, is het schoenerscliip Quintus, kapi tein P. Boijing, te Gothenburg aangekomen, terwijl volgens telegraphisch bericht aan de reederij alles wel was. Omtrent het lot van dit schip had men zich hier ter stede, met het oog op het slechte weder der laatste dagen, eenigszins ongerust gemaakt, vooral, daar de duur der reis langer dan gewoonlijk was. Gelukkig dat door het bericht der behouden aankomst thans alle bezwaar is opgeheven. X Door B. en W. wordt aan den Raad Voor gesteld de bediening van het pontje nabij het Nieuwsticht naar het slop van Makkers voortaan te verpachten ingaande met 1 Juli 1897. Door de Kamer van Koophandel alhier is het volgende adres verzonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal. Naar aanleiding van het adres, aan Uwe hooge Vergadering dd, 1 Maart 1897 verzonden, door de «Nedetlandsche Vereeniging van Meel fabrikanten", goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 21 Maart 1887, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam de eer, het volgende onder Uwe aandacht te brengen dat zij beaamt, wat daarin in hoofdzaak wordt gezegd; dat zij mitsdien hare adhaesie betuigt'aan het adres, voor zoover het de conclusie betreft en die met sympathie ondersteunt. Overigens veroorlooft de Kamer zich, als hare, op de ervaring gegronde, meening, Uwe Ver gadering te wijzen op feiten van voor haar van evenveel belang. Niet alleen de in het adres bedoelde Industrie, maar ook die, welke zij de eer heeft meer bij zonder te vertegenwoordigen, vraagt Uwe hooge bescherming in den strijd voor-liet bestaan; kan de genoemde Vereeniging van de fabrie ken, waarvoor zij opkomt, getuigen«Nergens zijn die beter ingericht en veilig kan men aan nemen, dat de leiding der zaken met ijver en met kennis van zaken geschiedt, onze Kamer moet verklaren, dat. met den besten wil, <»r» de meest energieke behandeling, tal van indu- striëele ondernemingen in ons land door de tot dusver gevolgde Handelspolitiek te gronde gaan, wijl ze de concurrentie tegen het Buitenland niet kunnen volhouden. Het is daarom, dat zij als hare volle over tuiging uitspreekt: dat dezelfde grief, waarover bedoelde Ver eeniging klaagt, bij zooveel andere takken van Industrie in ons Vaderland bestaat. dat, met name onze nijvere gemeente, wat betreft den voornaamsten tak van hare indus trie, die immers zoowel voor liet maatschappe lijk leven, als voor den landbouw van zooveel gewicht is door hare producten van gist en spoeling, te kampen heeft met bezwaren, die haar voortbestaan ernstig beJreigen. dat zij, gezwegen nog van den alcohol, waar voor het buitenland bijna ontoegankelijk is ge worden door de ongeveer alom bestaande hooge inkomende rechten, de gist, en ook de vet mesterijen. die de spoeling, alval van Brande rijen, hoofdzakelijk alhier bezigen, niet min der met bezwarende bepalingen in het Buitenland te kampen hebben, en dit alles zonder moge lijkheid van verweer onzerzijds. Onze Kamer meent derhalve, op aangevoerde gronden, dat eene algerneene herziening der Tarieven hoogst noodzakelijk is om onze zoo zeer gedrukte nationale industrie van algeheel verval te redden. «La douane peut être une machine fiscale, auesi bonne qu'une autre. J'y vois pour l'avenir Ds. H. Hoekstra, predikant bij de Gerefor meerde gemeente alhier, heett een beroep ont vangen naar Vianen. C. Heden is het 25 jaar, dat de heer H. J. Reuvekamp alhier bij de politie in dienst is. Den 31 Maart 1872 werd hij hier aangesteld tot agent van politie 2e klasse; klom daarna op tot agent le klasse, totdat hij den 1 Janu ari 1880 by de reorganisatie der politie tot hoofdagent werd aangesteld. Deze opsomming van datums, hoe eenvoudig ook in voorkomen bevat een geschiedenis. Die datums geven het bewijs van voortdurenden ijver en plichtsbetrachting, omdat die datums aangeven de verschillende bevordering die de jubilaris maakte. Geen wonder dan ook dat dezen dag voor Reuvekamp tot een feestdag werd gemaakt, Hedenmorgen te 10'Auur werd hij door zijn collega Wagenmaker van zijne woning afge haald en naar het poliUe bureau geleid, waar hem de gelukwenschen werden gebracht door den inspecteur J. C. Noorenberg. Te elf uur verscheen ook in het politie- gebouw de Commissaris van politie en de Burgemeester, waarna alle politiebeambten in de kamer van den Commissaris zich vereenigden. Nadat Reuvekamp daar was binnengeleid, sprak de commissaris, de heer J. L. C. Wol ifensperger hem in een keurige rede toe. Daarbij wees deze er op hoe hij bij zijn komst te dezer stede, nu voor ongeveer 18 jaren, dadelijk de reorganisatie van het corps moest ter hand nemen en dat toen onmiddellijk Reuvekamp hem in het oog viel voor de bevordering tot hooldagent. Gisteren hadden als in vorige jaren, de leer lingen der herhalingsschool voor meisjes een gezellige bijeenkomst. Na de gewone les voor de commissie van pl. toezicht op het I. o. in de voorgaande week, waarbij den leerlingen geschenken werden uitgereikt, zouden zij thans door particuliere mildheid daartoe in staat ge steld, vroolijk bijeen zijn en onthaald worden op versnaperingen. Met liet oog op het aanstaand 50-jarig ju bilee van het hoofd der inrichting, den heer G. van Vlaardingen, hadden de leerlingen en het onderwijzend personeel geschenken gekocht, welke met een gepast en hartelijk woord van den heer J. van Rhyn Gz., plaatsvervangend hoofd der herhalingsschool werden overgereikt. De heer Van Vlaardingen dankte op gevoel volle wijze voor het bewijs van sympathie ont vangen, waarna met voordrachten en het zin gen van liederen de avond verder recht lijk werd doorgebracht. vroo- spr., heb ik nog Van dat besluit, zegt nimmer berouw gehad; gij hebt u in die jaren uitstekend gedragen; gij waart welwillend tegen over uwe minderen, beleefd tegen de burgery, terwijl gij door uw optreden het gezag wist hoog te houden. Zoo behoort de politie-beambte zijn taak te vervullen. Spr. eindigde met te zeggen dal hij niet de hoop zou uitspreken dat R. zijn verdere diensttijd met denzelfden ijveren tact mocht blijven vervullen want dat zijn hoog besef van plicht hem daartoe vanzelf moest brengen. Maar bij wenschte hem toch nog menig jaar van dienst in goede gezondheid. Op deze hartelijke toespraak antwoordt de jubelaris dat het zijn streven zal blijven om steeds naar zijn besten vermogen zijn taak te vervullen, terwijl hij getuigd dat hij diep ge troffen was voor do blijken van waardeering die hy heden had mogen ondervinden, zoowel van zijn superieuren als van zijn inferieuren. De burgemeester bracht daarop eveneens zijn gelukwensch aan den jubilaris. Spr. beschouwde zijn tegenwoordigheid niet als een gunst, maar rekende het zich ten plicht, om zijn belang stelling te toonen, waar een der politiemannen een feestdag beleefde. Met genoegen kon spr. constateeren dat het politie-corps hier ter stede een zeer goede repu tatie heeft, zoowel binnen als buiten deze ge meente en het was hem een bijzonder genoegen zijn sympathie te kunnen betuigen aan hem, die van dat corps een sieraad was. Nog onlangs was in den raad hulde gebracht aan het corps en spr. had dan ook een onbeperkt vertrouwen daarin. Hij bood daarop den jubilayis een stoffelijk bewijs van waardeering aan met verzoek daar voor aan te schaffen een voorwerp, dat voor hem een welkome herinnering mocht zyn aan deze dag. De offkieele plechtigheid was daarmede af geloopen. Aan den' gevel van het poütie-bureau was Gisterenavond gaf de Zangvereeniging «Eu terpe" alhier haar eerste openbare uitvoering aan hare kunstlievende leden en geïntroduceerden en met recht mag zij zich verheugen in deze welgeslaagde soiree. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal «Har monie" en allen luisterden met de meeste vol doening naar het keurig programma. De avond werd geopend met een proloog door mevr. Amanda Stokvis-Eberle gedicht door mevr. J. C. M. Busch-mann-Cocheret. Luide bijval werd daarmede ingeoogst en liet is moeielijk te bepalen, wie die lof meer gold, de dichteres voor haar keurig gedicht dan wel de voordraagster voor hare uitstekende voordracht. Over het algemeen werd goed gezongen-,al kon mea enkele malen hooren, dat het soms wankele schreden van nieuwelingen waren, die op het pad der kunst waren gezet; maar dit is zeker dat voor een zoo jeugdige vereeniging bij een eeiste soiree een ieder zich op uitste keode wijze van zijn of haar taak kweet. Menigmaal kon men constateeren dat «Euterpe" over zéér goede krachten te beschikken heeft, vooral onder de dames. De directeur, de heer M. Groeneveld, heeft met deze soiree bewezen, dat hem de leiding van het kooi' wel is toevertrouwd. De soiree van gisteravond heeft hem tevens getoond, dat zyn ijverig streven de volle waardeering geniet van het kunstlievend publiek. Aan mevr. Buschman, die ook het piano- accompagnement had op zich genomen, werd door den directeur een bouquet aangeboden voor de vervaardiging van den proloog, terwijl zij van het bestuur een prachtige bloemenmand mocht ontvangen voor hare welwillendheid om het accompagnement te willen op zich nemen. Mevr. Stokvis-Eberle die eenige solo's zong, deed dit als steeds op uitstekende wijze, en genoot liet publiek van haar krachtig en zuiver geluid vol intonatie. Gisteravond had de aangekondigde vergade ring plaats van de vereeniging «Het vaderland getrouw" uit den Haag. Een drietal bestuursleden dier vereeniging waren voor dit doel overgekomen terwijl een aantal personen de vergadering bijwoonden. Besloten werd tot oprichting eener afdeeling, waaraan zich terstond 11 personen aansloten. Een voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren P. J. Akkerman, voorzitter; J. F. Schiebaan, le secretaris; D. van Tholen, 2e secretarisM. C. Piooy, penningmeester F, van Harmeien, le commissaris; H. Buster, 2e commissaris; A. Kok, 3e commissaris. Tot ledeu der vereeniging kunnen worden aangenomen alle oud-Indische militairen, ge- decoreera of niet gedecoreerd mits zij voorzien zijn van paspoort met certificaat pensioen of gagement-acte. De kegelclub «Musis Sacrum" te Dordrecht geeft den lln dezer een concours. De heer L, A. C. Ingenhoes, voorzitter van de kegelclub Musis Sacrum" alhier, is tot jury lid benoemdf Heden morgen te 9 uur werd reeds een man

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2