Uit de Staatscourant. Kunst en Letteren. Landbouw en Yeeteelt. Ueniengd Nieuws. flf «i n d e 1. 74V'« De Minister brengt nog eenige wijziging in Let artikel cn laat het laatste lid van art. 242 vervallen. De heer Van Dedem verklaart nn, dat de comm. van rapp. haar araendement intrekt. De heer Zijlma trekt ook zijn amendement in. Het amend.-Bastert (geen buitengewone opcenten, maar niaximum-opcenten op 50 gewone cn 20 onge bouwde eigendommen) wordt verworpen met 75 tegen 9 stemmen. Het nmcnd.-Meesters (reslitntie van buitenge wone opcenten op ongebouwd aan hen, die in aan grenzende gemeenten wonen) wordt verworpen met 51 tegen 35 stemmen. Art. 11 <7 wordt verworpen met 47 tegen 39 stemmen. Alsnu is aan do orde art. 11 letter D, bevattende wijziging van art. 243 der Gemeentewet, regelende de progressie bij de hoofdelijke omslagen. Daarop zijn voorgesteld dc volgende amendementen: lo. Van de commissie van rapporteurs, toegelicht door don heer Van Dedcm, om niet bij de wet aan de gemeenten de verplichting op te leggen steeds aan te nemen, dat de belastingschuldige zijn gewone vertering uit zijn inkomen bestrijdt. 2c. Van de commissie van rapporteurs, toegelicht door den heer Borgesius, om ie bepalen, dat bij de heffing van hoofd, omslag of andere directe belasting naar het inkomen geen inkomsten buiten berekening worden gelaten of lager dan baar werkelijk zuiver bedrag worden berekend of geschat, terwijl bij ver ordening kan worden bepaald dat inkomsten nit be trekking, beroep, bedrijf, pensioenen of lijfrenten, ten hoogste 25 pCt. lager ia rekening kunnen worden gebracht, dan inkomsten nit het vermogen. 3e. Van den heer "Van Karnebeck om niet toe te staan afwijkingen van de wettelijke berekening van het bedrag der aanslagen. 4e. Van den heer Hintzen om aftrek toe te staan voor alle aanslagen gelijk of in verband met het aantal leden van het gezin, voor noodzakelijk levens onderhond percentsgewijze te berekenen. Het wil een band aanleggen aan de gemeentebesturen cn hen verplichten de lasten der ingezetenen zooveel moge lijk te verminderen door toelating van den hoogerca aftrek voor de kleinere middenklasse. Een maatstaf voor den aftrek vindt spr. in de Kieswet en hij be veelt dezen ter navolging aan ter bepaling van het bestaansminimum der lagere klassen. Zijn stelsel laat het beginsel der Begecring intact, maar is in het belang der financien van de gemeenten, Heden voortzetting. Grondbelasting. Door de Begecring is voorgesteld de heffing van buitengewone opcenten op de grondbelasting toe te ;n gemeenten waar do druk van den hoofdelijken omslag of andere directe inkomsten- of verterings belasting daartoe aanleiding geeft; voorts om in richtingen cn werken enkel ten dienste van het verkeer binnen de gemeente niet te begrijpen onder de werken en inrichtingen die strekken ten dienste van het verkeer en ter zake van welker gebruik of genot rechten en loonen tot geen hooger bedrag worden goedgekeurd dan tot dekking van de kosten vereisebt. Schutter ij wet. De heer Bahïmann heeft het voorloopig verslag over zijn voorstel van wet tot wijziging der wet houdende oprichting van schutterijen beantwoord, en merkt daarhij in de eerste plaats op, dat hij niet kan toegeven, dat de behandeling van zijn ontwerp ontijdig zou zijn. Integendeel bestaat er z. i. alle aanleiding om in plaats van tot intrekking tot uit breiding van zijn voorstel over te gaan, nu de minis ter van binncnlandsche zaken geenszins van plan schijnt te zijn tot cenc, al zij het slechts partieele, wijziging der Schutterijwet de behulpzame hand te bieden. De voorsteller heeft gevolg gegeven aan den wenk om nadere wettelijke maatregelen voor te stellen omtrent het toezicht op dc nitgaren voor de schut terijen, nu deze, volgens zijn voorstel, voor het ver volg door het Rijk zullen gedragen worden. Om voorts de schntterlijko rechtspleging te verbeteren, stelt de heer Bahïmann voor in de plaats van het bestaande art. 61 in hoofdzaak over te nemen art. 23 Wetb. van Strafrecht, maar dan in plaats van „hechtenis" te lezen „provoost-arrest", mot schrapping van art. 71. Pensioenen Loodsdienst. De minister van marine heeft een wijziging voor gesteld van de wet regelende de pensioenen en on derstanden aan het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel. De bedoeling daarvan is, dat voor de vrouwen en kinderen van reeds vóór lJnli 1892 gepensionneerden het vroeger verkregen uit zicht op hooger pensioen, dan waarop zij volgens de nieuwe wet aanspraak zouden kunnen maken, her steld wordt. De billijkheid cischt volgens den Minister, dat deze destijds verkregen rechten in geencn deelo worden gekrenkt. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897 benoemd tot directeur v.m liet telegraafkantoor te Delft, A. Somers, thans in gelijke betiekkmg te Bergen op Zoom, en zulks onder intrekking van het Kon. Be sluit, waarbij genoemde ambtenaar inet ingang van 1 Mei 1897 belast werd met de waarneming van de directie van het post-en telegraafkantoor te Oosterhout. Bij Kon. Besluit zijn, met ingang tan 1 April 1897, bevorderd tot commies der telegraphie van de eerste klasse 1. C Wannëe en B. G. van Enck, thans van de tweede klasse; tot idem tweede klasse \V. F Jansen, thans van de deide klasse; tot ledem derde klasse A. A, van I.uyk, H. Barneveld en J. F. Ilardeweg, allen thans commies der telegraphie van de vierde klasse. Bij Kon. Besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. de Jong, als heemraad van den polder het Westmaas-Nieuw'and, prov, Zuidholland. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897, aan C. Biauns, op zijn verzoek, eervol ontslag veileendals opzichter van den Rijkswaterstaat le kl. Bij Kon. Besluit is aan Arthur Zachary, geboren te Cirencester (Gloucestershire) in Engeland, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere inrichting voor hooger onderwijs te Voor schoten. Bij Kon. Besluit is, met ing-ng van 1 Mei 1197 lo. de kapitein" G. A. Leusen, van het 8e regiment infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1500 'sjaars. 2o. dien kapitein de rang verleend van majoor. tfuor de arrondissement® rechtbank te Amsterdam >9, ter vei vulling van de de vacature van kantonrechter in iiet 2de kanton aldaar, opgemaakt de navolgende aiphabetische lijst van aanbeveling mr. A. J. Carsten, rechter in de ai rond. rechtbank te Winschoten mr. L. J. A. van Lidth de Jeude, substituut-griffier bij eerstgemelde rechtbank en ii r. II. Massink, kantonrechter-plaatsvcrvanger advo caat en procureur te Amsterdam. Van verschillende zijden verneemt men volgens het Ilaagsche Dagblad in den laatstea tijd ern stige klachten over dc Koninklijke Bibliotheek, wat het algemeen beheer betreft. Het moet meermalen voorgekomen zijn dat bezoekers die belangrijke wer ken op 't gebied van de rechtswetenschap wcnschtcn te raadplegen of naar onlangs veTscbenen brochures vroegen, een teleurstellend antivoord ontvingen. Dergelijke boeken schijnen niet meer te worden aangekocht. Een Hagenaar, die voor zijn studie een vergelijkend overzicht noodig had van de verschil lende strafwetboeken ging teleurgesteld heen, want in de bibliotheek is noch het strafwetboek van Por tugal, noch dat van Armenië, noch dat van Egypte, noch dat van Turkije, en wie weet hoe het met de andere landen gesteld is, waarnaar in dit geval niet gevraagd werd. Naar aanleiding van deze klachten heeft men het blad ingelicht, dat zij maar al te zeer gegrond zijn. „Sedert het optreden van den tegenwoordigen titularis aan 't hoofd der Kon. Bibliotheek schijnt het wel, alsof het reglement, dat vóór alles aan de rechts- en staatswetenschap, vervolgens aan de ge schied- en aardrijkskundige wetenschappen een eerste plaats inruimt, een doode letter is geworden. Wat vroeger zelfs onder den literair ontwikkelden Camp bell eerst in de laatste plaats in aanmerking kwam, namelijk de letterkunde, schijnt thans alle aandacht vau den bibliothecaris in beslag te nemen." „Inzonderheid wordt aan de Engelsche literatuur en aan Shakespeare uitgaven de grootst mogelijke zorg gewijd wat op zichzelf loffelijk zou zijn, als die toewijding maar niet geschiedde ten koste van de overige takken van wetenschap Brochures worden niet meer aangekochtde rechtswetenschap verdort geheel en alwie de belangrijke werken van Bel gische juristen wil raadplegen, kan zich een gang naar de Koningklijke Bibliotheek besparen enz. enz. Het Dagblad wil hopen dat naar deze dingen een ernstig onderzoek zal worden ingesteld, want de Koninklijke Bibliotheek is een openbare instelling, waarin menschen van zeer verschillende smaak en geestesrichting belang stellen en waarover dus vóór alles een lynbtenaar moet dirigecren, die met ter zijde stelling van persoonlijken smaak, een open oog heeft voor dc veelzijdige behoefte van het publiek. In Engeland behoort het auteursrecht eencr ver taling van den bijbel aan dc Kroon. Tot de hooge- scholen van Oxford en Cambridge en de door een een Koninklijk charter te bevoorrechte drukkers der Koningin is het privilege op de uitgaven der ge autoriseerde bijbelvertaling beperkt. Vijftien jaren geleden werd door de zorg der bestuurders van ge noemde hoogescholen een neimve betere vertaling van de boeken des O. en N. Verbonds ondernomen, en aan Harer Majesteits drukkers verzocht, tot de uitgave (waarvan men de kosten had geraamd op ruim 20,000 p. s.) meê te werken,- maar dezen weigerden, op grond misschien, dat er naar een andere dan de geautoriseerde overzetting geen be hoefte was. Ze hebben dan wel goed gezien; want ondanks de betere vertaling, dio toch in 't licht kwam, worden van de „old version" nog altijd vijf maal meer exemplaren verkocht. In Schotland is liet vertalen van den bijbel vrij alleen wordt er voor elke uitgaaf 't „imprimatur" gevorderd. (N. v. d. B.) net hoofdbestuur van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bericht, dat de commissie tot het behartigen der in dit jaar te Hamburg te honden internationale tuinbouwtentoonstelling is sa mengesteld uit de heeren: J. D. Onderwater te Heem stede; J. H. Kottraan 's-Hage; J. J. Jurissen tc NaardenS. A. de Granff te LeidenJac. P. R. Ga- lesloot te AmsterdamJ. G. Eldering te O verveen cn H. C. Zwart te Watergraafsmeer. Het secretariaat dezer commissie zal worden ver vuld door den heer Jac. P. R. Galesloot. Isto tij del ij ke tuinbouwtentoonstelling van 28 Mei tot 3 Jnni 189 7. Opgave van inzending vóór 10 Mei bij den secre taris van bet Nederl. comité. Gevraagd worden onder meer: Bloeiende pelargoniums, bruids-, balbouquetten; kransen, alsbruidskransen, treurkiansen, doop- kransen, bloemtafels met planten, vroege groenten, als radijs, salade, augurken, aspersie, bloemkool, enz. Vruchtboomen in potten gekweekt met vruchten. 2de tijdelijke tentoonstelling van 2 tot cn met 6 Juli. Opgave van inzending vóór 10 Juni 1897. Ge vraagd worden onder meer: gloxinia's, gesneria's achimenes, enz.; afgesneden bloemen, als: rozen, zomerbloemen, verder bouquetwerk, kransen, mandjes, alles en alleen van afgesneden rozen. Yoor verdere inlichtingen cn officieele programma's vervoege men zich bij den heer Jac. P. R. Galesloot, secretaris van het Ned. Comité. De later volgorde tentoonstellingen worden nader bekend gemaakt. In België heeft thans het Syndicaat van Bcctwortel- suikerfahrikanten den prijs der beetwortelen, benoo- digd voor de aanstaande campagne, vastgesteld op 17.75 francs per 1000 kg. De bietenverbouwers zijn echter niet tevreden met dezen prijs, daar na aftrek der onkosten slechts 16.50 francs netto per 1000 kg. voor hen overblijft. Onder deze omstandigheden gaat het contractceren zeer langzaam. X-stralen. Wederom is met goed gevolg bij eene ope ratie in het Etisabeth's-gnsthuis te Haarlem gebruik gemaakt van een X-stralen negatief van dr. Valkema Blouw. Uit de hand van eene juffrouw, die meer dan een jaar pijn leed, is een stuk naald ter lengte van een centimeter, dat in het dikke gedeelte van de hand tusschen duim en vinger zat, te vooischijri gebracht. F,en vreeselijk ongeluk had Zondag te Utrecht plaats. Mevrouw de weduwe S. aldaar wilde naar het II. D. meldt, bij afwezigheid der dienstbode de kachel aan maken en gebruikte daarbij een weinig petroleum. Toen de heer D., boven vvien zij woonde, door een zijner kinderen op de brandlucht werd op merkzaam gemaakt, snelde hij terstond naar boven, waar hij de kamer geheel met rook gevuld zag en de darne met brandende kleeding op den grond vond liggen. Na met een tafelkleed de vlammen te hebben gedoofd, bleek zij even wel reeds te zijn overleden, zoodat dr. Van der Meulen, wiens hulp werd ingeroepen, dan ook slechts den dood kon constateeren. Brand. Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag de sigarenfabriek ïDe Maas", ge legen in de Batterijstraat en toebehoorende aan den heer Bustinx, een prooi der vlammen ge worden. Het vuur was in een oogwenk zoo hevig, dat aan redding van den inboedel, die grootendeels uit tabak en sigaren bestond, niet te denken viel. De schade is dan ook zeer aanzienlijk, doch wordt gedekt door verzekering. De oorzaak van den brand is onbekend. Korte huwelijksvreugde. Vrijdagochtend heeft A. O...., uit Uden, zijne eehlgenoote, met welke hg nauwelijks zeven weken in den echt verbonden was, ver laten. Zaterdagmorgen ontving zij een brief van hem uit Nijmegen, waarin hij haar een laatst vaarwel zeide, als reden zijner verdwijning op gevende, dat hij den kost voor haar niet ver dienen kon, terwijl het geld, dat hij bij zich had (f2) aan postzegels was ingesloten. Onmiddellijk beeft men een onderzoek inge steld, tot nu toe echter zonder resultaat. Men vreest algemeen, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Bossche Ot.) Vergiftigd. Eenige jongens te Steenwijksmoer, gemeente Goevorden, vermaakten zich dezer dagen met «proppenschieter!." Hiertoe werden alle moge lijke soorten van papier tot proppen gekauwd. Een 9-jarige jongen werd 's avonds ongesteld en o-verl-ed den volgenden dag tengevolge van vergiftiging. Vermoedelijk is deze vergiftiging veroorzaakt door gekleurd papier. Be zaak-Oourtois. Aangaande de beide te Brussel gevelde dood vonnissen, kan nog het volgende worden mede gedeeld. De jury had dertieo vragen te beantwoorden. Zij beantwoordde die betreffende Courtois en Restiaux alle bevestigend, die betreffende Devos, aangeklaagd van medeplichtigheid aan diefstal en beling der gestolen goederen, ontkennend. De laatste werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Courtois was aldus door het oordeel der jury schuldig verklaard aan moord met voor bedachten rade op de weduwe Henry, den 26en April -1890, diefstal ten huize der weduwe, en verschillende valscbbeden in geschrifte, mede in bet jaar 1896. Restiaux werd schuldig ver klaard aan medcplichtigliaid de beide eerste feiten. Met bet gelaat in de banden verborgen hartstochtelijk snikkend boorde Courtois de uitspraak der jury aan. Restiaux luisterde toe met dezelfde onver schillige uitdrukking op het gelaat, die hem gedurende de geheele behandeling der zaak was bijgebleven. Met diepe ontroering werd door bet ta'rijke publipk vervolgens de uitspraak der rechtbank aangehoord. De ter dood veroordeeling trof Courtois vernietigendde beklagenswaardige was niet in staat alleen te loopen. Restiaux bleef ook thans onverschillig. Beide veroordeelden hebben tegen bun von nis hooger beroep aangeteekend. Schepen met doorboorde zeilen. Eenige maanden geleden kwam te Phila delphia de Ilaliaansche driemaster Salvaiore- Ceccame, van 850 ton, uit Europa aan. Dit schip trok de bgzond-re aandacht van de zee lieden en van vele belangstellenden in de scheepvaart. Het had namelijk zeilen met gaten er in van 20 tot 30 centimeter middellijnde zeilen waren nieuw, de gaten er in met voor dacht aangebracht. Natuuilijk werd gevraagd naar het nut van dergelijke gaten. Het antwoord op deze vraag werd door Henri de Parville in La Nature gegeven. Volgens verschillende waarnemers is liet niet twijfelachtig, dat de uitwerking van den wind op de zeilen door die openingen wordt verhoogd eo de snelheid van de vaart dus wordt ver groot. De quaestie maar te weten of het voor d-el, dat men er uit trekt, wel een voldoende vergoeding is voor de vrij moeilijke herstellin gen, die vooral op zee, aan de gaten dikwijls moeten worden aangebracht. Overigens weten de vissehers reeds lang, dat een zeil met gaten beter is dau een vol zeil. Reeds Diderot beeft de gunstige uitwerking der gaten op de snelheid van het vaartuig waar genomen, In zijne Correspondance a. Mile, Vol land laat hg een Sehotsch zeeman liet volgende zeggen »Stel u voor, onze zeilen waren verscheurd, onze masteo gebroken, onze matrozen van ver moeienis uitgeput, het schip zonder roer Toen was het een dronken matroos, die ons redde. In het onderruim lag een oud zeil, verweerd en vol gatenhij haalde het en zette het op, zoo goed hij kon. De nieuwe zeilen, die al den wind hadden opgevangen, waren als papier gescheurd. Dit zeil echter, een ge deelte latende ontsnappen, hield stand en dreef het schip voort." Didirot voegt hieraan toe«Men profiteert van niets. Waarom bewaart men geen zeilen met gaten voor liet ruwe weer Toch trof deze opmerking geen enkelen reeder in het einde der 18e eeuw. In November 1894 vestigde een Italiaansche reeder, de heer Vassalo, de aandacht van den raad van bestuur der zeevaartmaatschappij te Genua op de doorboorde zeilen. Hij had er herhaaldelijk de goede uitwerking van waar genomen. De studie van den heer Vassalo trok de aandacht en vele reeders stemden in met zijne conclusies. Zoo ziet men tegenwoordig op eenige Italiaansche, Engelsche en Spaanscha vaartuigen zulke doorboorde zeilen. Met een van zijne schepen, heeft Vassalo op een reis van New-York naar Australië een vaart ge haald van 5 mijlen met een lichte bries, van bijna 9 mijlen met een frissche koelte en een van 9Va mijl met een kraehtigen wind. Met bet oude zeiltuig was de grootste snelheid met een frissche koelte 67a en met een kraehtigen wind 7Vs mijl. In Frankrijk heeft een Marseillaansche ree der het voorbeeld gevolgd en drie van zijne vaartuigen van doorboorde zeilen voorzien. In De Natuur, waaraan wy het bovenstaande ontleenden, wordt gevraagd, of in Nederland ook stelselmatig doorboorde zeilen op eenig vaartuig in gebruik zijn. HET WESTLAND, 30 Maart. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed: stoofappelen f2.70 a 2.75, stoofperen fa kroten 70 a 75 ct., spruitkool fa per kinspinazie 20 a 25 ct. per 1/4tafelperen 3 a 10 ct„ appelen 2 a 0 ct. per stuk. BERLIJN, 30 Maart. Rogge Mei 120.25, Juli 121.25. Tarwe Mei 161.25. Juli 102.75. Spiritus. Loco 38.70, Mei 43.60, Sept. 44.10. PARIJS, 30 Maart. Tarwe. Lsopende maand fr, 21,75, April fr. 21.90, Me;/Juni fr. 22.25, 4 maanden van Mei fr. 22.50, Jui/Aug. fr. 22.10, prijsh. Rogge Loopende maand fr. 13.50, Aprii fr. 13.75, Mei/Juni fr. 13.75, 4 maanden van Mei fr. 13.50, Juli/Aug. fr. 13 25, kalm. HAMBURG, 30 Maart. Petroleum loco 5.80, brief, dito -.geld. Spiritus per Maart 19, April/Mei 19. Stemmingkalm. BUDAPEST, 3»-Maart. Tarwe flot en 5 kr." hooger. ANTWERPEN, "30 Maart. Tarwe kalm. Arnerik fr. 17 a fr. 181/4, La Plata fr 15% a fr. 47%; Donau fr. 15 a fr. 17%. Mats prijsh. Amerik. Mixed fr. 7% a fr. La Plata fr. 6% a fr. 8, Odessa fr. 9l/s a. fr. 10. Petroleum Stemming kalm; loco fr. 17%, Mrt. fr. 17%, Mei fr. 175/s- PETERSBURG, 30 Maart. Tarwe in loco 9 10 Rogge in loco 5.10. Amerlkaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 30 Maart. Tarwe. De markt opende heden .'lauiv, c lager, daalde den geheeien dag met weinig verandering op gunstiger oogstberichten, grootere oogstramingen, belangrijke aanvoeren in het Noordwesten, flauwere buitenlandscho berichten, verkoopeD door baissiers en afwikkelingen door haussiers en sloot flauw. Loco flauw. Volgens Bradstreet is in de afgeloopen week de zichtbare voorraad ten Oosten van de Rocky Moun tains verminderd met 1,951,000 bushels. bushels. bushels. Aanv. Atl. liav. 160,000 dezelfde dag vor. jaar 76,000 Uitv. 11 170,000 11 113,000 Verkocht op levering 2,700,000 bushels. in loco 20,000 30 Maart Vuorjaars No. 1 Noithcrn. Roode Winter 29Maartj27Mjart 85% 85% M mrt April Mei Juni Juli Aug. 30 Maart 81 7 7 Va 76% 29 80% 79% 78% 77% 75% 27 80% 73% 77% Sept. Oct. Nov. Dec. Jan. Febr. 30 Maart 73% 29 74% 27 f Maïs. De markt opende heden prijshoudend, tot onveranderde noteering, was over liet algemeen den geheeien dag vast op zeer vaste telegrammen en aan- koopen door baissiers en sloot prijshoudend. Loco prijshoudend Volgens Bradstreet is in de afgeloopen week de zichtbare voorraad ten Oosten van de Rocky Moun tains verminderd met 1,412,000 bushels. bush-'ls. bushels. Aanv. Atl. hav. 430,000 dezelfde dag vor. jaar 138,000 Uitv. 480,000 670,000 Verkocht op levering 270,000 bushel in Ioeo 60,000 30Maart|29Maart |27Maart Western32 31% 31% Sept. 33% 33% 32% Maart A.prit Mei Juni Juli 30 Maart 30% 31% 29 30% 31% 27 297/, 31%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6