N°. 9285. De filmic Trom en Tan MemM 51a<e jaargang. Vrijdag 2 April 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ItOELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BtKEAlI: BOTERSTS5AAT ÏO, Teleplioon Ko. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone Tegels met inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0,10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 Apgil '07. De Duitsche staatssecretaris van marine, admiraal Hollmann, op wiens aanvrage om ontslag nog steeds niet is beslist, zal wegens gezondheidsredenen eeistdaags met verlof gaan. Of dit vei lof de voorbereiding is voor het te verleenen ontslag, is niet volkomen zeker, maar zeer waarschijnlijk. Immers, in de waarneming van zijn ambt wordt op een wijze voorzien, die weinig gelijkt op een interim. De scbout-by-naclit Tirpitz, thans bevelheb ber der vloot-divisie in Oost-Aziê, is naar huis geroepen om Hollmann te vervangen. Hij is een der knapste admiraals der Duitsche vloot, schoon hij betrekkelijk nog jong is. Hij is voor stander van een groote Duitsche vlootmaeht. Zoolang hij nog niet in het vadeiland is teruggekeerd, za! de schout-bij-nacht Büchsel het ambt voorloopig waarnemen. Uit deze uitgebreide maatregelen mag wel aangenomen worden, dat op Hollmans ontslag aanvrage door den Keizer toestemmend beschikt is of zal worden. Volgens de Soir heeft de instructie in de zaak-Arton een snel verloop, en zal waarschijn lijk heden een nieuwe aanvraag om machti ging tot het vervolgen van parlementsleden ingediend worden. In den Senaat las de rapporteur Chaumie het advies der commissie voor, strekkende tot het verleenen der machtiging, om Levrey te mogen vervolgen. Heden zou daarover beraadslaagd worden. Intusschen is ook de oud-afgevaardigde Vian door den rechter van instructie gehoord en is bij hem huiszoeking gedaan, waarbij belang rijke stukken gevonden zijn. Het heetdat Vian in hechtenis is ge nomen. Ook in de redactie-bureau's der Radical, van welk blad Maret hoofdredacteur was, eene functie die hij tijdelijk heeft neergelegd, is huis zoeking gedaan. Zoowel van hem, als van Naquet en Boijer, zijn vele papiereu in beslag genomen. Boijer is inmiddels weder op vrije voeten gesteld. Het gerucht gaat, dat de rechter van instructie Poittevin een nauwkeurig afschrift in handen heeft der papieren van baron Cottu, den ge wezen directeur der Panama-maatschappij, die wegens gebrek aan bewijs destijds is vrijge- spioken en thans te Weenen woont. Door die papieren zouden 17 afgevaardigden der rechter zijde gecompromitteerd worden. Het is te hopen, dat in deze smerige ge schiedenis nu eens volkomen klaarheid kome, maar het valt sterk te betwijfelen, dat dit Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 5) Hoe zij thuis kwam en hoe lang het wel duurde, wist Uraca niet. Door haar niet aan denken ge wend biein vlogen allerlei gedachten als muggen op een zomeravond en haar lot scheen lmar zoo moeielijk ta dragen, dat zij onder den last bijna bezweek. De groenoogige verschrikkelijke ijverzucht, deze nimmer rustende en nimmer voldane harts tocht had baar geheel en al bevangen. Bijna buiten zich zelve door de mate barer ellende, keerde Uraca in het slot terugzij sloot ztch uren lang op in hare kamer, want haar ge maal was uitgereden en zij kon niet met hem spreken, zooals zij gewenscht had, in hartstochte lijke woorden, door stroomen van tranen onder steund. In de stilte van haar vertrek echter werd het haar rustiger, en zij nam zich voor den schul dige met koude woorden te vernietigen. Hij zou smeekend en zijne schuld bekennend voor hare voe ten liggen, tot het haar zou believen hem weder vergiffenis te schenken en met zoovee! hartstocht dacht zij hieraan, dat de tranen haar reeds nu in de oogen kwamen en zij nauwelijks geduld had te wachten, tot de hoorn van Dietrich haar den terugkeer van haren gemaal aankondigde. Eindelijk, eindelijk kwam hij, en met ingehouden adem zat zij daar neder en wachtte het oogenblik af, dat gebeuren. En dan had men beter gedaan het Panama-schandaal als volkomen dood en be graven te beschouwen. De wolk van verdenking, die nog steeds boven tal van afgevaardigden en senatoren zweeft, is dan toch niet weg te vagen. De berichten uit het Zuidoosten van ons werelddeel worden schaarsch. Verandering, ten minste van eenig belang, in den stand van zaken heeft niet plaats gevonden. Ook over de plannen der mogendheden is nog niets met zekerheid bekend. Uit Berlijn is (van particuliere zijde), onder dagieekening van 31 Maart, nnar Londen het bericht overgebracht, dat de mogendheden be sloten hebben stappen te doen, om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan Griekenlauds vijandige houding, waartoe aan de thans door alle mogendheden goedgekeuide blokkade ten spoedigste uitvoering zou worden gegeven. Daarmede is we! in overeenstemming een bericht uit St.-Petersburg, dat het voorstel, om een Ëuropeesch gouverneur te benoemen en de Turksche troepen van Kreta te doen verwijderen, niet door de mogendheden is goed gekeurd, en dat, vóór tot het vestigen van een anderen bestuursvorm kan worden overgegaan, verschillende overwegingen omtrent het terug- ttekken der Grieksche troepen noodzakelijk zou den moeten plaats vinden. Maar er is reeds zooveel bericht en weer tegengesproken, dat nieuwe meldingen met een groote mate van wantrouwen worden vernomen. De Grieksche Kroonprins heeft inmiddels het opperbevel der troepen aan de grens aanvaard, waaraan een proclamatie aan het leger is vergezeld gegaan. Die proclamatie luidt: ïHet heeft Zijn Majesteit den Koning behaagd my te belasten met het opperbevel van het leger in Thessalie, Terwijl ik op dit voor ons vaderland zoo kritieke oogenblik mijn post aanvaard, spreek ik de ovet tuiging uit, dat gij allen uw plicht zult doen, getrouw zult blijven aan uwen eed, geduld en kracht zult toonen om alle bezwaren te overwinnen, gehoorzaam heid zult betoonen aan de wetten en uw meer deren en het bewijs zult geven, dat bij u de discipline bestaat, welke de groote kracht onzer wapenen vormt. Konstantijn." De Grieksche regeering toont den wil, vijan delijkheden te voorkomen, maar met reden vragen verschillende Engelsche bladen of de invloed der gematigde personen in Griekenland niet zal overvleugeld worden door dien van de geheime genootschappen, die den oorlog willen. Op Kreta is evenmin verandering in den ellendigen toestand te bemerken. Op het schiereiland Spinalonga is hevig ge vochten. De Turken werden door deopstande- Lodewijk Christofïel zou komen om haar te be groeten. Maar zij wachtte vergeefs. Jonkheer Ludwig was dadelijk naar zijne eigen kamer gegaan, en hij was daar aan het venster gaan zitten, naar buiten starende in den zonnigen Meimiddag met onzekeren blik, ais kon zijn gemoed nimmer weder vroolyk worden en den somberen sluier afwerpen, die er op drukte, Toen hij aldus bijna een uur had gezeten, zonder dat hij scheen te bemerken, hoe de tijd verliep, ging plotseling de deur open en werd deze weder gesloten, en ruischend in haar zwart zijden kleed trad zijne gemalin binnen en bleef voor hem staan. O, zyt gij Let, Uraca, zeide hij moede. Jn, ik ben het, antwoordde zij koud en vijandig. Hij zag haar verwonderd in het door innerlijke ontroering bleeke aangezicht; toen schoof hij oen stoel naderbij en verzocht haar te gaan zitten. Neen, riep zij luid en koud en zij stampte met haren voet op den grond, ik ben niet gekomen om met u in ijdel woordenspel te schertsen. Bo dewijk .Christoffel, luister en sidder ik ken sedert vandaag, sedert weinige uren de geschiedenis van de barnsteenheks 1 Hare woorden werkten niet uit wat zij had ge hoopt; slechts een enkele, onwillekeurige beweging werd door haren gemaal gemaakt. Wie heeft u van die ongelukkige geschiedenis verleid l vroeg hij haastig. Kruiden-Ilse, antwoordde Uraca buiten zich zelve. Lodewijk Christoffel begon te lachen- De trotscbe donna Fernandez, de vriendin van de toekomstige keizerin, laat zich door een oud wijf uit het dorp de kroniek van Ulmenried ver halen, zeide hij schamper, maar ernstig voegde hij er aan toe: gij hadt dat alles beter van mij kun- üngen verjaagd. Dezen namen een Tuiksch schip vol ammunitie in beslag. De insuigenten hebben een heuvel bezetten zuiden der Soeda-baai, maar hebben dien ten ge volge van het voortgezette bombardement der oorlogsschepen weder moeten verlaten. Ook om Kandia en Relltymo duren de vijandelijkheden voort. Een poging van den Russische consul, om met de opstandelingen te onderhandelen, is mislukt. Reeds waren deze op weg naar de slad, toen zij door de Turken weiden aangevallen. Uit viees voor een hinder laag zijn zij toen teruggegaan. liet centraal-coniitë der Kretenzers heeft aan koningin Victoria, de diie Keizers en president Fauie een adres gezonden, waai in het zicli dankbaar toont voor de redding van vele fami lies door de ooilogsschepen. Maar tevens spreekt het zijn veibazing uit over het bombardement en het toelaten van de plundering der woningen van Christenen. Nog erger wordt genoemd het besluit der admiraals om 300,000 Kretenzers tot hongers nood te veroordeelen en hen een grand wet op te dringen, die hun aan verder lijden blootstelt. Het dringt verder aan op vereeniging met Griekenland. Met juistheid is de ware toedracht der quaestie met luitenant ElolT, waarvan de tele grammen gisteren melding maakten, nog niet bekend. Uit Kaapstad kwam de niet onverdachte lezing, dat Zaterdag 1.1. op de renbaan te Kru- gersdorp een opstootje was voorgevallen, waai bij JElofT zich beleedigend over het Engelsche volk en de Koningin zou hebben uitgelaten. Een vechtpartij zou gevolgd en Elolf als luitenant van politie geschorst zijn. Uit Pretoria werd nog bericht, dat hij ge schorst was voor den duur van het onderzoek. Iiavas evenwel bericht uit Pretoria, dat men zich te Johannesburg erg druk maakt over een sonbeteekenend" voorval te Krugersdorp, waarbij Eloff tegen iemand zou uitgevaren zijn, die met opzet de Transvaalsche vlag had be- leedigd. Het is te hopen, dat ElolT zich niet on voorzichtig hebbe geuit. Want boe zouden de jingo's daarvan munt weten te slaan 1 Een tweede verdacht bericht uit Kaapstad is dat, waarin gesproken wordt van de drukke teekening van petities in den Vrijstaat tegen een nauwer verbond met Transvaal. Ook biervan moet nadere bevestiging afge wacht worden. Aan de Transvaalsche mijn-enquête-commis- sie zyn vijf nieuwe leden toegevoegd, die een raadgevende stem zuilen hebben. Tot hen beliooren de oud-vice-consul van Frankrijk te Johannesburg en de directeur der Natalsche bank. nen vernemen, Uraca. Zeker, Kruiden-Ilse zal het wel in de gloeiendste kleuren hebben verteld, want zij was eene van de eersten die toen ter tijde geroepen heeft: vei brandt de heks. Een dof rood had de bleeke wangen van Uraca gekleurd, zij voelde zich beschaamd. Thans echter nu het woord ïheka" in haar oor geklonken had, ontbrandde haar toorn opnieuw, en een schrede naar voien doende, sprak zij met verstikte stem verbrandt de heks! Dat zou ook ik geroepen heb ben want heeft de verdoolde u niet betooverd en u een liefdedrank bereid, zoodat zij uw liefje werd en het heele dorp haar met den vinger nawees Thans stond de jonker op en voor zijn blikse mend oog trad de aanklaagster onwillekeuiig een schrede terug. Zrjn stem klonk onbewogen toen hij haar vroeg: heeft men ook gezegd, dat het meisje dood is, in den dood gedreven door de woede van eene fanatieke menigte? Ja, antwooidde Uraca onzeker. Nu, wat beteekent dan die jaloezie? Doode hek sen zijn immers ongevaarlijk, ook at waren zij zoo schoon geweest als Lucifer voor zijnen val. Dat scheen ook de opgewonden vrouw te vinden, want zij bleef voor dit overtuigende argument zwijgen. Per slot van rekening maakte de kalmte van haren gemaal nog meer indruk op haar, dan wan neer hij zijn schuld bekend had zij begreep echter in hare onnoozelheid niet boevee! die kalmte hem kostto. Naar vrouwengewoonte keerde zij echter nog eenmaal terug naar haar punt van uitgang, nadat zij liet einde eigenlijk al bereikt had. Welk een schande, dat zulk een lage doem, die nog daarenboven een heks was, uw liefje is ge weest, riep zij, doch niet meer met hare oude heftigheid, en toen haar gemaal op dezen uitroep niets antwoordde, voegde zij er handenwringend Alle nationaliteiten zijn in deze commissie vertegenwoordigd. Het blad van sir Henry de ViUiers, Hof- meyr en den Afrikaander Bond, Ons Land, protesteert tegen de tactiek der Chartered Company, die het op oorlog met Transvaal aanlegt. Het blad verwacht, dat liet Ivaapsche parle ment zjjn vertrouwen in Schreiner zal uitspre ken. -s n '"V/-1 -N Gemengde Medcdecllngcn. Een motie van Blake, beti effende een beter regeling der financieele vei houding tusschen Engeland en Ierland, is door de regeering be streden en door het Lageihuis verworpen. Sir John Willoughby, een van Jamesons officieren, is uit de gevangenis ontslagen, een paar maanden vóór zijn tijd om was. Uit Havana wordt bericht, dat Maximo Go mez in een gevecht ernstige verliezen leed. De Spanjaarden namen ook 22 dynamiet- en kruit- magazynen. Een officier en negen rebellen boden hun onderwerping aan. Op de Phillippijnen verioien de opstandelin gen in een gevecht 30 dooden. 1097 rebellen hebben zich op Pclavieja's belofte van amnestie onderworpen. Een Spaausch eskader heeft, blijkens bericht uit Manilla, Rosario gebombardeerd en vernield. Dr. Luiz, die een expeditie van vrijbuiters naar Cuba heeft uitgeiust, is deswege te New- Yoik veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden en een geldboete van 500 dollars. De Amerikaansche bladen verwachten, dat in den Senaat 52 stemmen vóór en 33 tegen het arbitrage-verdrag zullen zijn. Daar een meerderheid van 2/3 der stemmen vereiseht wordt, zou dus de verwerping waarschijnlijk zijn. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 201 tegen 150 stemmen een amendement aange nomen, bepalende dat de tariefwet met 1 April in werking zou treden. Met 205 tegen 121 stemmen werd het voorstel aangenomen, dat de wet niet toepasselijk zou z'yn op de thans zeilende goederen. Dr. Knyper. Heden is het 25 jaren geleden, dat de Stan daard werd geboren uit den heer J. II. Kruyt ais vader en de Heraut als moeder. Deze gebeurtenis op zich zelve merkwaardig, krijgt echter eerst haar groot belang hierdoor, dat dr. A. Kuyper sedert de geboorte van de Standaard als hoofdredacteur aan dat blad ver bonden was, en dat door de eigenaardige posi- aan too: en de tooverban wee u en mij! wie beft de betoovering op, wie neemt dezen vlek van uw ziel Wees kalm, antwoordde Lodewijk Christoffel niet zonder eenige bitterheid, het was uwe roeping elke betoovering uit mijn leven te verbannen. Het was maar goed, dat Uraca de dubbele en diepero beteekenis van deze woorden niet begreep, want wat haar dreef, was toch in den grond liefde, zij het ook, dat het onkruid van hoogmoed en jaloezie weliger woekerde dan ooit, en zoo nam dan ook het bittere woord, dat den vrede barer ziel had moeten verstoren, wanneer zij het begre pen had, een zwaren last weg van haar gemoed, al bleef ook de doorn over, welks woitel heette: was de barnsteenheks schooner dan ik; heeft hij haar misschien meer hef gehad dan mij Deze doom drong hoe langer hoe dieper door in haar vieesch; al sprak zij haren gemaal ook niet verder over de barnsteenheks, zij beraamde in stilte middelen, om hem van zijne betoovering te vei lossen. Daaitoe begaf zij zich, haar angst manmoedig oudeidrukkend, op een zekeren "Vrijdag te midder nacht naar dezelfde plaats van het Olmenwoud bij den rooden toren, waar de verschijning van de heks had plaats gehad en zij sprak daar het voor geschreven formulier uithet spook echter verscheen bij deze gelegenheid niet, hoewel zij stellig meende in den rooden toren een licht te hebben gezien. Haar gemaal, aan wien zij des anderen daags hare moedige daad vertelde, benara baar echter ook de illusie van het laatste, door haar te ver tellen, dat dit licht veroorzaakt werd door de werking van de maan op de doffe in lood gevatte ruitjes van de vensters. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1