Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. tie, waarin dr. Kuyper aan het blad verbonden is, bet couranten-jubileum ondergaat in het hoofdredacteurs-jubileum. Geen wondei-, want hoe weinig dr. K. als hoofdredacteur ook op den niéuws-inhoud van zijn blad let, meer dan door eenig hoofdredac teur heeft door zijn hand het blad znlk cachet als zijne wedergade vergeefs zoekt. Wij willen ons hier niet verdiepen in hetgeen dr. Kuyper als publicist ten voordeele of ten nadeele van zijn landgenooten werkte; het oor deel daarover kan bijna bij niemand volkomen onbevangen rijn; wij willen hem hier slechts brengen een eere-saluut, gelijk gebracht be hoort te worden aan den uitnemendsten jour nalist onder zijne tijdgenooten. Vele bladen wijdden reeds gisteren artikelen aan het tS/am/aarif-Kuyper-jubileum. In de Nederlander zegt de heer De Savornin Lohman, Kuyper's groote tegenstander: ..Op den len April is het 25 jaren geleden, dat de Standaard werd opgericht. ..Deze gebeurtenis ivordt door vele antirevo- Intionnairen in den lande feestelijk herdacht. Talrijk zullen de gelukwenschen en de lofrede nen zijn, die den hoofdredacteur te beurt vallen. „Dc houding, die deze tegenover ons blad steeds heeft aangenomen en nog aanneemt ccne houding, die samenhangt inet geheel zijne wijze van strijdvoeren maakt het ons onmo gelijk ons te mengen onder dc feestvierenden, om wat wij anders gaarne doen den te genstander de hand te drukken. „Sohijnvortooning haten wij. „Maar dit behoeft en mag ons niet beletten, niet alleen de buitengewone gaven te ceren, welke den redacteur van dat blad een ecre- plaats, neen dc eereplaatB onder onze jour nalisten heeft doen innemen, maar ook den man dankbaar te zijn, die door zijn blad eene zoo groote krachtsontwikkeling heeft gegeven aan de antirevolntionnaire partij. „Moge eenmaal geheel die partij loeren inzien, dat mannen, die op denzelfden grondslag staan, ook bij verschil van inzicht cn bij openlijke discussie, toch kunnen samenwerken tot eenzelfde doel. „Dan zal een wellicht nog schooner feest kunnen worden gevierd dan thans." In het Centrum wijdt dr. Schaepman hulde woorden aan dr. Kuyper in de Hollander doen het de lieeren Van Asch van Wijk en v. Alphen. De Standaard zelve heeft een groot feest nummer met eene beschouwing over de wor dingsgeschiedenis van het blad, waaruit blijkt, dat dr. Kuyper thans eigenaar is, zonder daar door zelve echter voordeelen te genieten. De audiëntie, welke door den Raad van State bij IJ. M, de Koningin-Regentes naar aanleiding van het overlijden van prinses Sophie der Ne derlanden was aangevraagd, zal naar men verneemt niet doorgaan. Bij koninklijk besluit van 12 Maart j.l. (Stol. 71) zijn, op voordracht der miuisters van bin- nenlandsche zaken en justitie, eenige nadere wijzigingen gebracht in het koninklijk besluit van 25 Mei 1829 omtrent de samenstelling der schuttersraden- In de Staatscourant van 1 April is opge nomen een kon. besluit van 27 Maart jl. (Stbl. 78), waarbij, op voorstel van den minister van w., h. en ii., wordt vastgesteld eenalgemeene maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 7 tweede lid der Arbeidswet. Naar het Berliner Tagellatt beweert, zou thans het teslament van de Groothertogin Sophie geopend zijn. Ilare nalatenschap zou vier en tachtig millioen mark bedragen. Daarvan zou de vorstin veeitig millioen vermaakt hebben aan den Groothertog, 20 millioen aan den Erfgroothertog, en aan hare dochlers Marie en Elisabeth elk 5 millioen, terwijl prins Bern hard eveneens 5 millioen zou ontvangen. De rest zou besteed zijn aan legaten. Voorts zou de Groothertogin bepaald hebben dat de Groot hertog uit het hem toegevallen erfdeel in den- zelfden geest en in gelijken omvang als zij zelve het deed, instellingen van algemeen nut zal ondersteunen en de liefdadigheid zal betrachten. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in liet kiesdistiict Breukelen werden uitgebracht 2000 geldige stemmen. Gekozen is jlnl mr. J. E. Huijdecoper van Maarsseveen en Nichtevecht met 1355 st. De heer J, IJ. De Waal Malefijt had G60 st. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in liet hoofdkiesdistrict 's Giavenlmge, in de plaats van het ovei leden lid mr. Van Roven, is door Ged. Staten van Zuid-IIolland bepaald op Dinsdag 27 April en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag lt Mei 1897. Door een aantal landgenooten, meestal be stuursleden van niet bij de Liberale Unie aan gesloten liberale kiesvereenigingen is een mani fest verspreid, waarin wordt aangedrongen op hereeniging der liberale partij, ook waar zij in die partij wel verschil van inzicht opmerken. De vrijpostigheid, waarmede zij op hereeni ging aandrongen, putten zy uit de historie der liberale partij. In het hooldkiesdistrict Scholerland is de schatting, krachtens de nieuwe wet op het personeel, afgeloopen, en nu blijkt, dat nage noeg alle arbeiderswoningen, die vroeger 2/3 of 1/2 in de remissie vielen, thans geheel van belasting worden vrijgesteld, zoodat vele kiezers, die nu voor 't eerst op de kiezerslijst voorko men, reeds liet volgend jaar zullen moeten worden geschrapt. In het buitenland is overleden de heer J. W. Schubart, oud-officier van gezondheid, practi- seerend geneesheer, en lid van den gemeenteraad van Utrecht. De Algemeene Nederl. Vrouwenvereeniging uTesselschade" viert binnen enkele dagen haar 25-jarig bestaan. OVERSCHIE, 1 April. Het rundvee van den land bouwer A, Romijn, Kleiweg, dat lijdende is geweest aan mond- en klauwzeer, is gezond verklaardthans ia men bezig met de ontsmetting en het schoonmaken der stallen. OVERSCHIE, 1 April. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van dr. Kuyper te Amsterdam, als hoofdredacteur van het orgaan der anti-revo- lntionnaire partij wappert hier de driekleur van het torentje der Gereformeerde kerk in den Drogen Hoek en uit de woningen van vele leden dier kerk. MAASSLUIS, 31 Maart. Onze stadgenoote, mej. J. de Graaf, is heden geslaagd te's-Gravenhage voor bet acte-examen nuttige handwerken. MAASSLUIS, 1 April. De heer A. Poortman Kz. heeft van den heer A. van der Toorn te Schiedam de stalen haringlogger dc Haring aangekocht, welke van hier ter haringvisscherij zal varen. Deze logger zal de 82ste zijn welke uit deze gemeente de visscherij uitoefent. De beide loggers door den heer A. Klingc aan gekocht zijn door hem gedoopt Zeemeeuw en Zeester. De kotter van den heer J. Gaasbeek zal heeten Gozina Hilkgonda en gevoerd worden door schipper H. Slotboom. MAASSLUIS, 1 April. Dezen zomer zullen 5 vijf zee- loodsen overgaan van den kustdienst naar den dienst op 'tEngelsche Kanaal cn dus van Hellevoetsluis naar hier verplaatst worden. GOUDA, 31 Maart. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature Blok) zijn uitgebracht 2261 stemmen: van onwaarde 29. Daarvan verkregen dc hoeren Van Weel (lib.) 1028, Van der Straaten (antirev.) 594, Hofman CR. K.) 573, Herstemming alzoo tusschen de beide eerstgenoemdrn. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 31 Maart. Dc waarn. voorzitter, mr. De Beaufort, deelt mede, dat de commissie uit de Kamer, tot aaubieding van het adres van rouwbeklag, gisternamiddag door dc Koningin-Regentes cn de Koningin is ontvangen cn H. M. geantwoord heeft „Mijne HeoreuIk verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal mijnen dank te betuigen voor de verzekering van haar diepgevoelde deelneming over het smartelijk verlies, dat H. M. de Koningiu en mij getroffen heeft door het overlijden van de veelbeminde tante van H. M., mevrouw de groother togin van Saksen Weimar Eisenach. Tot rapporteurs van het ontwerp tot voorziening in de tusschentijdsche Kamerverkiezingen zijn geko zen de heeren Smeengc, Van Basten Batenburg, Van Alphen, Michicls van Verduynen en Van Kerkwijk, Het debat wordt voortgezet over art. lief (rege ling der heffing van den hoofdelijken omslag) en de daarop voorgestelde amendementen. De heer Gerritsen licht zijne amendementen toè. lo. strekkende, om aan de gemeentebesturen de bevoegdheid te geven om, waar zij meencn niet vol doende gegevens te bezitten tot vaststelling van het inkomen, de vertering bij den aanslag als inkomen aan te nemen; 2o. om aan de gemeentebesturen te vergunnen bij den hoofdelijken omslag de progressie toe te passen wat in de laatste alinea van art. lid verboden is. Nog is er een amendement van den heer Goeman Borgesius om aftrek voor noodzakelijk levensonder houd van het belastbaar inkomen toe te staan met een gelijk percentage voor alle inkomens, mits lo. het percentage niet hooger zij dan tweemaal het kleinste; 2o. dat van elke f100 toeneming van be lastbaar inkomen evenveel verschuldigd zij als van toeneming van een kleiner belastbaar inkomen met gelijk bedrag en in geen geval meer dan het twee voud. De heer Willinge bestrijdt het artikel als een verschuiving der lasten ten nadeele der kleine in komens, wat met is in het belang der gemeenten. Het meest lacht hem toe het amend.-Hintzen als het wat werd uitgebreid. Dc heer Quarles van Ufford is door het artikel niet bevredigd. Het gaat hem te ver cn niet ver genoeg. De minister van binncnlandsche zaken zegt dat tegenover het voorstel der Reg. geen stelsel gezet wordt, maar men zet er verschillende stukken bij, en dc heer Borgesius is de draad die ze verbindt. Het amend,-Borgesius is lijnrecht gericht tegen het geheele stelsel der wet, omdat het dc progressie cumuleert met allen aftrek voor levensonderhoud. Spr. is tegen de amendementen Hintzen en Van Karnebcek. Tegen het amendt.-Gerritsen, oin gelijk stelling van vertering met inkomen facultatief te stellen, heeft hij geen bezwaar. Het tweede amendt.- Gerritsen kan de Regecring niet gunstig ontvangen er zou dan in 't geheel geen regel zijn voor de pro gressie en alles zou overgelaten zijn aan dc willekeur der regeering. Met het amendt.-Borgesius (verdub beling van do progressie) kan dc Reg. zich in geen geval vereenigen. Na nog eenige discussie wordt hot amendement Borgesius ingetrokken. De uitslag der stemming is1 e amendt.-comm. van rapp. (geen verplichting tot gelijkstelling der ver tering met het inkomen) aangenomen met 52 tegen 30 stemmen, waardoor het amendt.-Gerritsen te dezec zake vervalt: 2e amend.-Gerritsen (vrijlating aan gemeentebe sturen om de progessie te bepalen) venvorpen met 56 tegen 27 stemmen; 3e amend.-Van Karnebcek (geen afwijkingen toe te staan van den regel der progessie) verworpen. met 58 tegen 25 st.; 4e. amend.-Hintzen (ander progressiestelsel) ver wen-pen met 43 tegen 48 stemmen; 5e. amend. Borgesius verworpen met 47 tegen 36 st. Alinea D wordt daarna aangenomen met 60 tegen 38 stemmen. Heden 11 uur voortzetting. Bij Kon, Besluit is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Roermond, jhr, mr. J. \Y. M. Bosch van OuU-Amelisweerd, thans ambte naar van het O. M bij de kantongeiechten in "t arrond. Utrecht, voor de kantons Amersfoort, Breukelen Nijenrode cn Woerden, ter standplaats Utrecht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in ïiet arrond Almelo, ter standplaats Almelo, mr. N. J. Wilkens, thans kantonreehter-plaatsvervanger, advocaat en pro cureur te Winschoten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oss, W. K. F Zwierzina, ontvanger der registiatie en domeinen te Oss. Bij Kon. Besluit is aan II. Belknieer, veldwachter der gemeente Wijmbritserndeel, de eere-medail!e der orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April 4897. i o. de kapitein G. F. G. A van Kempen, van den staf der genie, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en liet bedrag van het pensioen bepaald op f 1344 's jaars 2o. dien kapitein de rang verleenen van majoor. Door B. en W. is alsnog aan den Raad het voorstel ingediend lo. Art. 26 der Verordening op de heffing van een pi. dir. bel. n. h. inkomen te wijzigen als volgt: Deze verordening wordt herzien voor 1 Mei 1898. 2o. Alvorens de helastingcommissie tot het ontwerpen van de besluiten tot het invoeren, wijzigen of afschaffen van belastingen wordt uitgenoodigd, de Raad in beginsel uitmaken of voor het vervolg éen of meer belastingen alhier zullen worden geheven, en welke de grondslagen voor hare heffing 2ullen uitmaken. De stalen logger Haring", die vroeger toe behoorde aan de sedert gewijzigde Sehiedamsehe zeevisseherij-maatschappij en reeds vroeger in veiling is geweest, is thans gekocht door den lieer A. Poortman Kz., te Maassluis. BURGERLIJKE STAND, CJcborcn i 30 Maart. Johannes, zoon van J. Schipper en H. M. vanJeveren, Broersveld. 30. Jozepliine Theodora, dochter van J. C. Vischer en A. C. Liesefeld, le Tuinsinyel. 31. Dirkje, dochter van D. J. van Ettikoven en C. van Tongeren, Oude Dijk Overleden: 31 Maart. Sophia Louisa Roe- ters, G maanden, Lange Achterweg. De gemeenteraad alhier zal op Vrijdag, den 2 April 1897, 's avonds 7 uur, in openbare zit ting vergaderen. Onderwerpen Ontwerp-bericbt op het adres van M. denBrcems c. s. aan Ged. Staten, houdende bezwaren togen de heffing van een recht voor het keuren van vee en vleesch. Rapport op het verzoek van do afd. Vlaardingcn van den Algern. Ned. Typografenbond om het ge bruik van een gemeentelokaal. Rapport op het verzoek van J. Jacobs om ver gunning tot het hebben van uitzicht op een aan de gemeente toebehoorend erf. Ontwerp-verordening regelende het toekennen van pensioenen en wachtgelden. Voorstel tot indienststelling van een 2e havenpont nabij de Van Leyden Gaelstraat. Zie ook nr. 43, 1 en 2. Rapport op het bezwaarschrift van T. van der Waal, wed. J. van Mcgehelen, tegen haar aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1896. Rapport omtrent het onderzoek van de rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1896. Rapport op het verzoek van J. Zonneveld om onderhandsche pacht van een perceel Gemeenteland. Rapport op het verzoek van J. van der Vlie Az. om uitbetaling van eene verjaarde vordering. Primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1897. Rapport op het adres van 31. den Breems c.s. betreffende de dienstregeling van het keuren van slachtvee. Voorstel tot wijziging van de verordening betref fende het slachten ran vee en het verkoopen van vleesch en van de instructie voor don Gemeente veearts. Rapport op het verzoek van M. den Breems c. s. om de verordening regelende de heffing vaü een recht voor het keuren van vee cn vleesch voorloopig buiten werking te stellen- Instructie voor de Commissie van schatting der huurwaarde van lokalen voor den kleinhandel van sterken drank. Benoeming van de leden voor die Commissie. Voorstel tot verhooging dor som, toegestaan voor de woning aan den Schied. weg. Rapport op het verzoek van J. C. van Baarcn c.s. ter zake afscheiding van perceelen. Rapport op het verzoek van G. Kortland om Ge meentegrond in erfpacht. In verband met een ingekomen adres van 26 slagers een klacht bevattende betreffende de dienstregeling van het keuren van slachtvee is door B. en W. aan den Raad het voorstel ingezonden de betreffende verordening in dien geest te wijzigen dat daarin niet meer zal wor den geëischt de keuring van levend vee terwijl bovendien de uren voor keuring van geslacht vee zyn uitgebreid van 711 v.m. en van 37 n.m. Op het verzoek van 12 slagers om de d ver ordening regelende de heffing van een recht voor het keuren van vee en vleesch" voorloopig buiten werking te stellen, wordt door dat college aan den Raad voorgesteld aan adres santen te doen weten dat daartoe geen termen aanwezig zijn. Door B. en W. is aan den Raad ingediend een ontwerp-instructie voor de commissie tot het schatten van de lokaliteiten tot verkoop van sterken drank in het klein. Bij den raad dezer gemeente zijn ingekomen o.m, de rekening der gemeentelijke gasfabriek over het jaar 1896. Het totaal der exploilatie-rekeningisf 15344.09. Uit de Winst- en Verliesrekening blijkt, dat een zuivere winst is gemaakt van f 1797.05'/s. Voor aflossing en rente is in de expl.-rek. uitgetrokken fGOOO, terwijl in de verlies- en winstrekening in debet is uitgetrokken f 1900.28', wegens geleverd gas voor straatverlichting. De opbrengst voor geleverd gas is in totaal f 15133.20. Voor de aanschaffing van muntmeters is besteed f2427.80, terwijl de aanleg van binnen leidingen daarvoor een uitgaaf vereischte van f 1429.81 Vs. Op het adres van J. C. van Baaren en 5 anderen, om verbetering te brengen in den toestand der afscheiding van de noordzijde hunner perceelen aan den Schiedamschen weg hebben B. en VV. aan den Raad het voorstel ingezonden, adressanten als hunne opvatting te doen kennen, dat artt. G72 v.v. daarin voor ziet. Op «de aanbeveling tof benoeming van drie leden der Commissie tot het schatten van de lokaliteiten tot verkoop van sterken drank in het klein zijn geplaatst de heeren J. J. van Heijst, direct, gem. reiniging, E. Dorsman, timmerman, A. Bagchus, gemeentebode, J. v"d. Berg Dz., timmerman, A.J. Versteeve, timmer man, T, Binnendijk, metselaar. Door de bewoners van de Oosterhavenkade is opnieuw een adres aan den Raad ingediend, waarin zij met klem aandringen op het leggen van een voetbrug (rolbrug) als tweede verbin dingsmiddel tusschen de beide havenkaden, inplaats van de tweede pont, zooals door den directeur van gemeentewerken en liet D. B. was voorgesteld. Uitdrukkelijk worden daarin bewezen de na- deelen van een pont en de voordeelen van een bruggetje, in verband met het zeer drukke verkeer en liet groot aantal bewoners en kan toren aan de oostzijde der haven, liet verslag eindigt aldus: Ja, *t is waar, men kan tegen betaling van f 5.zegge vijf gulden, een toegangsbewijs bekomen over de z.g.n. spoorbrug, doch de Maatschappij der Holl. Spoor stelt zich voor everitueele ongelukken ot schade op die brug niet aansprakelijk, doch één enkel ongeluk, toegebracht aan één onzer inwoners, zou ons doen inzien, dat veelal de put gedempt wordt als 't kalf.verdronken is. 't Welk doende enz. Door de hoofdagenten en agenten van politie alhier is opnieuw een adres gericht aan den gemeenteraad met verzoek om vevhooging van salaris. Zij wijzen er daarin op dat zy reeds twee jaren acïiter elkaar te vergeefs een dergelijk verzoek hebben ingedienddat nu de dienst zooveel zwaarder is geworden en het gevaar aan de betrekking verbonden verhoogd is, door dat de agenten thans des nachis alleen sur- veilleerendat zy geen gelegenheid hebben om hunne godsdienstplichten waar te nemen; dat de huur en de levensbehoeften hier duurder zijn dan in andere plaatsen en dat de salarissen daarentegen lager zijn dan in de omliggende gemeentenredenen waarom zy meenen dat het billijk is hunne salarissen te verhoogen. Alhier circuleert een lijst ter inteekening tot verkryging der noodige gelden om een schip te charteren, dat als zending- en hospitaal- schip dienst moet doen by de aanstaande haring campagne. In navolging der Schotten wil men ook hier tusschen de haringvloot een vaartuig laten varen, waarop Zondags godsdienstoefening (pro- teslantsche) gehouden zal worden: verder zal er aan boord een pleegzuster zijn, voorzien vari de noodzakelijkste middelen, om in tijd van nood de eerste geneeskundige hulp te verleenen. Ook zullen de schepelingen gebruik kunnen maken als drijvend koffiehuis, wel te verstaan zonder vergunning. De tijd zal leeren in hoe ver deze Schotsche nabootsing hier inheemsch zal worden. Mej. C. A. de Zeeuw heeft eervol ontslag aangevraagd als helpster bij het onderricht in de nuttige handwerken aan de tusscheiischoo! alhier, hoofd de heer W. Bronkiiorst. Onderstaand bericht vonden wij in het Bolt. Nieuwsblad, terwyl ook door de N. B. Crnt. een dergelijk bericht werd geplaatst: Zooals wij mededeelden werd sinds Zaterdag een jongentje van 8 jaar vermist, zoontje van 'den heer Van Vessem. Niettegenstaande een jongen, met wien hy had gespeeld, herhaalde lijk aan zijn moeder had verklaard, dat hij wel wist waar hy was, is dit door die vrouw ver zwegen, Gistermorgen is het lijkje van den knaap echter, op aanwijzen van dien jongen, aan den Maassluischendijk opgevischt. Aangezien wy van onzen correspondent geen bericht hadden ontvangen dat het kind gevon den was, hebben wy onmiddellyk een onderzoek ingesteld en is ons gebleken, dat op aanwijzing van bovenvermeld kind door da politie in dien sloot is gedregd, echter zonder eenig resultaat. Aangemoedigd door een uitgeloofde belooning van f40.zyn daarop nog door burgers de omliggende slooten afgedregd, doch ook dat is tevergeefs geweest.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2