Ee Blonde Vrouw tan fciriei. 51s<e jaargang. Woensdag 7 April 1897. N°. 9289. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON". UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p kwart. - 1.05 v franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommcrs0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT fO, Tclcplioon Xo. 123. Advertentieprijs Tan 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant0.52 Iedere gewone regel meer- o.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 April '97. Het Italiaansche parlement is gisteren bijeen gekomen en in plechtige zitting geopend door den Koning, die vergezeld werd door de Ko ningin en de prinsen. De Koning heette de nieuwe vertegenwoordi ging met vertrouwen welkom en sprak zijn dank uit voor de hartelijke sympathiebetuigin gen bij gelegenheid van het huwelijk van den Kroonprins, In Erythrea, zoo vervolgde hij, is de toestand normaal geworden; met waardigheid en beleid kunnen thans die maatregelen getroffen wor den, welke het meest in het belang van Italië zijn. Andermaal sprak de Koning zqn bewondering uit voor het leger, dat zoo dapper en met zelf- verlooehing heeft gestreden. De Koning verheugde zich over de vriend schappelijke betiekkingen met de mogendheden; de regeering werkt mede tot de instandhou ding van het Europeesch concert, waarvan Italië deel uitmaakt en welks doel ss den vrede te handhaven. Aangekondigd werden verder in de troonrede verschillende wetsontwerpen, 0. a. tot hervor ming der rechtspleging^ tot herziening der schoolwet; voorts herziening van het admini stratief beheer en een ontwerp betreffende sociale belangen; eindelijk zal de militaire or ganisatie op een vaste basis worden gevestigd. De voorvallen aan de Middellandsche Zee dwingen Italië de marine te versterken binnen zekere grenzen. Dit ontwerp zal worden begun stigd door het verkregen evenwicht op de be grooting. Ten slotte werd nog aangedrongen op bezui niging om dat evenwicht te behouden. De troonrede werd herhaaldelijk met applaus begroet. Bij hun komst en hun vertrek werd de koninklijke familie levendig toegejuicht. De oplossing der ministerieele crisis in Oos tenrijk is geen andere dan die verwacht werd. De Keizer is van oordeel, dat het regeerings- program, in de troonrede vervat, een meerder heid zal kunnen vinden in het Huis van Afge- vaaidigden, en vindt daarom geen aanleiding, de aanvrage om ontslag van het ministerie aan te nemen. Men vat dit besluit van den Keizer op la dezen zin, dat de taalquaestie in Bohemen en Moiavië slechts als een bestuursaangelegenheid wordt beschouwd; in de troonrede kwam zij dan ook niet voor. Blikbaar hoopt Badeni nu, dat de Duitsche groot-grondbezitters, wier weigering, om met de Jong-Tsechen een regeeringsmeerderheid te Roman van Eufehia gravin von Adleusfeld—Ballestrem. 9) Zij zag in het verirek een zware eikenhouten bedstede; daarvoor stond een ledige wieg, en naast deze knielde eene wonderschoone, bleeke vrouw in witte kloederen, waarover de lange, goudblonde lokken als een koningsmantel neerhingen, ■neder, De barnsteenheks, ontsnapte bet onwillekeurig san Uraca's lippen. Zij sloeg een kruis. Bij het geluid barer stem sprong de bleeke vrouw op en stak hare banden instinctmatig als afwerend naar de donkere, sombere gestalte van Uraca. Zoo bleven beide vrouwen een poos staan, ter wijl zij elkaar aankeken de eene, als versteend door den overweldigden aanblik, de andere met de uitdrukking van een tot den dood toe gejaagd stuk wild in de schoone gazelienoogen. Eindelijk liet de laatste hare armen slap langs thaar lijf vallen, en zeide half snikkend: Ontdekt I Mijn God erbarm ti mijner. Uraca deed een schrede vooruit. /Als gij van vleesch en bloed zijt, zoo sta mij 'te woord. Zijt gij echter een booze geest, zoo 'verdwiju dan van hier naar den afgrond der hel. vormen, de aanleiding was tot de crisis, alsnog tot die meerderheid zullen toetreden. */an een onderhandeling met de clericaie volkspartij, zoo heeft Badeni verklaard, is geen sprake geweest. In ieder geval zal thans het ministerie, dat onveranderd op zijn post blijft, voor iedere aangelegenheid eeri meet derheid moeten zoeken. Op een vaste meerderheid kan het niet rekenen. Heden vindt de presidentsvei kiezing plaats. Vermoedelijk zal de keus vallen op den cleticaal Kathrein, den Pool Abrahamowicz en den Jong- Tsech Kiamarz, en zullen de üuitsch-ltberalen buitengesloten woiden. In het Engelsche Lagerhuis werden door den heer Curzon en door lord Balfour verklaringen afgelegd over den toestand in het Oosten, waarover de oppositie ook thans zich niet vol daan toonde. Van Duitschland is geen officieele verklaring gekomen, deelde Curzon mede, waarom het geen i-oepen naar Kreta heelt gezonden. In ieder geval heeft het door het z.enden van een oorlogsschip getoond, deel (e nemen aan het Europeesch concert, het optreden der mo gendheden goed te keuren en het herstellen der rust op het eiland over te laten aan die mogendheden, welke het grootste belang aan de Middellandsche zee hebben. Lord Balfour gaf de verklaring, dat het niet mogelijk was een datum vast te stellen voor het vertrek der Turksclie troepen van Kreta. Indien het noodig blijkt, vervolgde hij, zullen wij ons aansluiten om tot een blokkade van Griekenland te komen. Inmiddels zijn door de mogendheden stappen gedaan te Athene en te Konstantinopel, waar door men hoopt den vrede te kunnen hand haven. Ook thans sprak de oppositie bij monde van sir William Harcourt, die voorstelde, dat. nu de regeering geen politieke uiteenzetting kon geven, de Engelsche troepen niet tegen da Grieksche bevolking op Kreta zou optreden. Lord Balfours antwoord was weder bits en uitdagend. Indien een motie van wantrouwen werd be doeld, dan wenschte hij de discussie daarover tot Donderdag verdaagd te zien. Was sir Harcourts bedoeling evenwel, een herhaling der politieke verklaringen te hooren, dan achtte hij zich niet gerechtigd, den tijd te verspillen met doellooze discussies. Even weinig zeggend als deze parlementaire debatten zijn de berichten uit lift Oosten, of liever, zij zeggen wel iets, n.L, dat de toestand allengs zóó verward is geworden, dat van een leiding der omstandigheden geen sprake meer kan zijn. Ik wenschte, dat ik ouder de koele zoden van het keikhof lag, zeide de blonde vrouw smartelijk, waarom vraagt gij mij wie ik ben, terwijl gij het toch weet, Uraca? Deze hoorde verwonderd op bij bet noemen van haren naamonmiddellijk echter daarop begreep zij de volle waarheid. O, zeide zij snijdend, het is dus slechts een verhaaltje, dat gij u verdronken zoudt hebben. Wie heeft je van den brandstapel gered, je broeder Dietrich of Mijn broeder is slechts een arme dienaar, ant woordde Eva; in zijne macht lag het niet mij het gruwelijke lot te besparen, dat ik niet had ver diend. Daarover beeft het heksengerecht reeds eene be slissing genomen, zeide Uraca hard, en met stok- kenden adem voegde zij er bij: mijn gemaal heeft je dus gered en je hier verborgen? Ja, antwoordde Eva nauwelijks hoorbaar. Toen trad Uraca van den drempel terug naar het laboratorium. Vrouw 1 kreet zij, door welke tooverij hebt gij dat vermoogd Wat hebt gij gedaan om zijn hart te winnen? Ik heb niets gedaan, bij God den Almachtige, ik deed niets dan dat ik hem liefhad, antwoordde de blonde Eva plechtig, terwijl zij hare hand op stak ais om hare woorden met een eed te beves tigen. Kan ik het helpen, dat mijn hart zich tot hem neigde? Ik heb't hem echter nimmer getoond, nimmer het dorpsvoik noemde mij niet voor niets trotsclie Eva. Eerst toen hij mij zeide, dat hij mij lief had, heb ik bam ook mijne liefde in allen deemoed geopenbaard, en ik heb hem ge smeekt van mij af te laten, want het paste een Op goed geluk dobbert het Oostersche po litieke scheepje, van zijn 1 oer beioofd, over een klippeniijke zee. Aan de Turksch-Grieksche grens is het voor- loopig nog rustig. De gevreesde dag van lieden, de herinneringsdag der Grieksche vnjheid, zal waarschijnlijk rustig voorbijgaan, wellicht ook, naar sommigen beweren, omdat de Dinsdag bij de Grieken als een ongeluksdag geldt. De Kroonprins zal bovendien, zoo wordt ver zekerd, de tucht in het leger weten te hand haven. Volgens een geloofwaardig genoemd bericht uit Salonika aan de Daily Neios heeft in den omtrek van Kipuri een botsing plaats gevonden tusschen 300 opstandelingen ouder Takis en Turken, waai bij 38 dooden zouden gevallen en 10 gewonde Turken naar Grevena gebracht zijn. Uit Athene wordt aan de Oaulois gemeld, dat de Paus pogingen doet om een vreedzame oplossing te bewerken, door als bemiddelaar tusschen Griekenland en de mogendheden op te treden, Het is echter zeer wel mogelijk, dat dit bericht een uitvloeisel van Grieksche phan- tasie is. De Tui ksche ministerraad heeft intusschen een nota ontworpen aan de Grieksche regee ring, waarin, de terugtrekking der Grieksche troepen van Kreta wordt geeischt, In geval eener weigering, wordt Griekenland daarin verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen. De admiraals hebben een mooie gelegenheid gehad zich onpartijdig te toonen bij den aanval der Turken op de Christelijke Kretenzers bij Akroti 'i. Maar er werd reeds onderhandeld, en er behoefde dus uiet gebombardeerd te worden. Wel hebben zij in een schrijven aan den gouverneur en den opperbevelhebber een cate gorische verklaring geëischt van de wapening der bashi-bozouks en de uitlevering der twaalf belhamels van de gebeurtenissen te Akrotiri. Daarenboven is de ontwapening der bashi- bozouks gelast, waarmede eerst een begin werd gemaakt nadat Edhem-pacha op verzoek der bashi-bozouks ontboden was. Kolonel Vassos heeft doen weten, dat hij de opstandelingen, die op de Europeesche troepen hebben geschoten, zal laten fusilleeren. Rusland zendt bergartillerie naar Kreta. Gemengde Mctledccllngen, De Fransche Seuaat heeft de suikerwet aan genomen. De Lantertie kondigt voor vandaag nieuwe aanvragen om machtiging tot vervolging in] de zaak-Arton aan. Volgens de JEclair zal de Czaar president Faure alleen tot een bezoek uitnoodigen, indien het Fransche parlement die reis goedkeurt. De voorzitters van Kamer en Senaat zouden dan den president naar St, Peteisburg vergezellen. arm en gering meisje niet, de oogen te slaan op een adellijken jonker. Strak had Uraca het meisje aangezien. Wat is zij schoon, wat is zij schoon! steunde zij. Zij is blank als een lelie en blond als een seraphijn. En behoort zijn hart u nog toe bracht zij er met moeite uit. Toon neeg Eva het hoofd, wendde zij zich zonder te antwoorden af en begon in de glimmende kolen op den haard te woelen. Uraca wist thans genoeg, zulke stomme ant woorden zijn beter dan een lang verhaal. Heks! riep zij gillend uit, laat de tooverij varen, waardoor zijn hart aan u geboeid is, of ik laat je nog heden voor den heksenrechter slepen. Bij mijne voorvaderen, voer zij buiten zich zelve voort, nooit had ik kunnen droomen, dat ik, jonkvrouwe van Ulmenried, onder het zelfde dak met het liefje van mijn gemtial zou moeten wonen, Ik, eene Fernandes de Montemario, en deze, een eerlooze deern, een heks. Hond op, gebood de beschimpte, en zij stond nu, hare elfenachtige kleine gestalte hoog oprich tend, met bliksemende oogen voor Uraca. Indien gij ook slechts een greintje medelijden met mij getoond had, ik zoude u verschoond heb ben, ja bij God, dat zou ik, want hij, Ludwig Christoffel, kan het getuigen, dat ik medelijden met u had van af het eerste oogenbhk, dat ik u had overwonnen. Meent gij, dat tk minder trots heb dan gij, en dat ik mij laat beschimpen, omdat ik de dochter ben van eenen molenaar Neem uwe woorden terug donna Uraca Fernandes de Montemario, want de jonkvrouw van Ulmenried staat voor u. Volgens de Journal zal de Czaar binnenkort incognito naar Nizza reizen en daar een samen komst hebben met Koningin Victoria. liet Engelsche Iloogerhuis heeft bij tweede lezing de wet omtrent de militaire werken en bij dei de lezing de onderwijswet aangenomen. In het Lagerhuis is een voorstel ingediend om de militaire scholen een ondersteuning te verleenen, waarvoor 153,895 pond stelling voldoende wordt geacht. De Spaansche regeering heeft generaal Weyler telegraphisch gelast, de invoering der hervor mingen op Cuba voor te bereiden. Generaal Martin berichtte naar Madrid, dat op Portorico de rust volkomen is hersteld. Verschillende bladen berichten, dat Bulgarije voor een bedrag van drie millioen francs veld geschut alsmede eenig vestinggescliut heeft be steld bij Krupp. De gezanten te Konstantinopel dringen er bij de Porte op aan, dat niet de slecht be faamde Hassan-pacha, maar een eeriijke ambte naar als Vali van Siwas zal worden benoemd. Tevens verlangen zij, dat de Porte den Christelijke Karmakam Said-bey in het villajet Adana steune. Intusschen is Hassan-pacha reeds naar zijn post afgerqjsd. Aan den Franschen gezant deelde de Turk- sche minister van buitenlandsche zaken mede, dat een buitengewone commissie was gevormd om de gebeurtenissen te Tokad te ondei zoeken. Reeds heeft die commissie 140 Mohammedanen en 4 Armeniërs laten gevangennemen. Te Shangaï is gisteren een oproer uitgebro ken tegen de vreemdelingen5000 stakende koelie's namen er aan deel. De vrijwilligers zgn onder de wapenen geroepen en de vreemde oorlogsschepen hebben detachementen aan land gezonden. Thans is alles weer rustig. II. M. de Koningin-Regentes bracht gisteren, vergezeld van hare hofdame, freule Van Itter- sum, een langdurig bezoek aan het R. K. Zie kenhuis in het Westeinde. Na in de regenteukamer te zijn ontvangen, doorliep Hare Majesteit, begeleid door het bestuur het geheele gebcaw, voor ieder der patiënten een hartelijk woord hebbende. Deel nemend vroeg H. M. den zieken naar hunnen toestand en de Vorstelijke bezoek ter gaf aan ieder hunner eenige bloemen, terwijl de kin deren speelgoed uit hare handen ontvingen. Ook de hulpbehoevende oude invvoneriden wer den niet vergeten. Met verscheidene hunner onderhield H. M. zich op de minzaamste wijze. Vooral bij het ziekbed van de Overste van de Inrichting, zuster Aquilien, toefde de Ko- Als door eene beroerte getroffen, wankelde de Spaansche terug. Leugen I leugen! was het eenigo, wat zij uit kon brengen. Ga heet), en vraag het den kluizenaar van den Kruisberg, zes mijlen van hier, die mij" met jonker Ludwig Cbristoffel in den echt heeft verbonden, hot jaar voordat gij hier gekomen zijt, antwooidde Eva gelaten, en smartelijk, doch ook verbitterd voer zij voort: maar de vrome man is dood. Heimelijk waren wij getrouwd en bleven dat Ludwig Christoffel vond wel niet den moed het der wereld te verkondigen, hoewel hij dien bezeten heeft, toen hij mij naar het eenvoudig altaar van den Kruisberg voerde. En dan kwam het verschrik kelijke de schout wees mij terug van de keik- deur, en toen de jonker verklaarde, dat ik met hem vetloofd was, klaagden zij mij aan van hek serij; en terwijl zij de haksenknechten haalden uit de stad, heeft Ludwig Christoffel mij gered, het eenige wat hij nog voor mij kon doendaarop liet hij door Dietrich mijn boerendoek en mijn zak bij den heksenheuvel in het bosch leggen, opdat het volk mocht raeenen, dat ik mij verdronken had, hij zelf echter bracht mij hier heen, 'en verborg mij hier met behulp van Dietrichzoo redde hij mijn arm, ellendig ieven van een vreeselijken dood. Hier is mijn kind geboren, voer zij zachter voort, terwijl grooto tranen haar langs de bleeke wangen rolden, maar het werd slechts een paar maanden oud Dietrich heeft het begraven onder in den toren, de arme kleine engel, die zelfs niet door het groene kerkhofgras, dat nog den armsten tooit, wordt bedekt. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1