Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Gemeenteraad. STADSNIEUWS. ningin-Regentes geruimen tijd en bij het verlaten van de sponde gaf zij aan de patiente een prachtïgen bloemruiker. Behalve de ziekenzalen nam H. M. ook de operatie-karner enz. in oogenschouw. Vóór haar vertrek plaatste de Koningin- Regentes hare naamteekening in een daarvoor bestemd register. Ter gelegenheid van het bezoek wapperde van het gebouw de driekleur. Bij Kon. Besluit is mr. J. v. Gennep, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, be noemd tot lid van den Raad van State. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal 9 April a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 3n dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,205,309.95'/s en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. iibis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van4,086,131.6275 De minister van binnenl. zaken heeft een verzoek om de verkiezing voor een lid dei- Tweede Kamer, bepaald op Dinsdag 20 April a. s., te verdagen op den 22sten April, niet toegestaan. Naar wij vernemen, zijn de door het ministerie van waterstaat, op voordracht van de hoofd commissie voor de wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs te doene benoemingen van verschillende commissiën, in staat van wijzen. Daarbij is uit gegaan van het beginsel, dat, behoudens enkele uitzonderingen, geen fabrikanten in de comités zitting zullen hebben. Ook de politieke vereeniging Vooruitgang te Alkmaar heeft mr. E. Fokker tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, De liberale kiesvereeniging te Uitgeest heeft de lijst van candidaten opgemaakt voor de a. s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, waarop o. a. voorkomen de heerenK. Cz. de Boer te Assendelft, J. F. Cremer te's-Graven- hage, W. Bax te Zaandam, J. van Loenen Martinet te Bussum, A. van Litli te Uitgeest en J. Baron (Ericus) te Amsterdam. Aldaar is eene Roomsch-Katholieke kiesver eeniging opgericht. Vergadering van Maandag 5 April 1S97. des namiddags te 5.50 uur. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuw* gekozen leden van Noord-Holland en Gelderland, de beeren mr- W. G. baron Brantsen van de Zijp en J. Laan. In banden gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Van Zinnicq Bergmann, De Jong en Bergsma. De heer Van Zinnicq Bergmann brengt verslag uit. Het verslag eindigt met dc conclusie om de heeren toe te laten als leden der Eerste Kamer. De conclusie wordt goed gekeurd. De heeren Brantsen van de Zijp en Laan, in het gebouw aan wezig, werden door den griffier in dc vergaderzaal geleid, leggen de bij de Grondwet gevorderdeeeden af, worden gelnkgewenscbt met hunne benoeming en nemen zitting. De heer Laan legt de belofte af. Ingekomeneen Koninklijke boodschap, vermel dende het overlijden van H. K. H. de Groot-Hertogin van Saksen Weimar, Prinses Sophia der Nederlanden. De voorzitter rijst van zijn zetel op, welk voorbeeld door de leden gevolgd wordt en zegt Mijne heerenHet overlijden van Hare Konin klijke Hoogheid, de" Groot-Hertogin van Saksen Wei- mar, geboren prinses Sophia der Nederlanden, heeft algemeen diepen rouw gewekt. De geliefde Vorstin, uitblinkende door de edelste gaven van hart en geest, beijverde zich steeds ieder die het verlangde met raad cn daad te steunen, het algemeen welzijn te bevorderen, de kunst te bescher men en nooden te lenigen haar geboortegrond on dervond steeds hoezeer zij daaraan gehecht bleef. Daarom zal Nederland prinses Sophia steeds in eere houden en dankbaar gedenken. Ik stel voor om de Koninklijke boodschap met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Aldus wordt besloten. De vergadering gaat daarna over tot het trekken der afdeelingen. De leden vergaderen daarop in de afdeelingen tot het benoemen van de voorzitters en de vicevoorzit- ters en de leden van de coinmiessie voor het opstel len van het adres. De vergadering gaat uiteen tot heden middag 4 uur. Bij Kon. Besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsoewijzen en ont vanger der registratie en domeinen te Deventer B.C. van Uerkel, thans ontvanger der registratie en domei nen te Amersfoort Bij Kon. Besluit is toestemming verleend aan W. F. Smits burgemeester der gemeente Jutphaas, om tot 1 Mei 1898 te Utrecht te wonen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der genie, bij het korps genietroepen, tot kapitein de le luit A. W. Bos, van het korps, en tot le luit de 2e luit, R. P. van Roijen, mede van het korps. Bij Kon. Besluit is aan J. Key, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van direc teur van het postkantoor te Yalkenswaard. gevestigd te Amslerdam, ontspint zich eenig debat. Men vreest, dat deze eerste schrede op het gebied der phiiauthropie een gevaarlijk ante cedent zal opleveren. Ten slotte wordt ook dit punt overgelaten aan de prudentie van den afgevaardigde, evenals het niet in de beschrijvingsbrief opge nomen voorstel van het Hoofdbestuur om een subsidie van f 100.— te verleenen aan het Schoolfonds. Aan de orde is thans punt 8 van de agenda Denartementsbegrooting 1897/98. Uit die begrooting blijkt, dat de financieele toestand van het Departement geenszins schit terend is, weshalve de Voorzitter het onmo gelijk acht aan den wensch van Mej, Maas, een subsidie voor den Huishoudcursus, te vol doen. De heer De Groot zou het betreuren, indien een inrichting, die in bloei toeneemt, niet den noodigen steun zou kunnen vei krijgen. Hystelt voor een subsidie van f 25 te verleenen en dat bedrag op verschillende posten uit te zuinigen. Na eenig debat tusschen de heeren De Groot, Van Groningen, Elzevier Dom, Roelants en den voorzitter, wordt het saldo met f10 verhoogd en de subsidie aan de Volksleesinrichting met f15 verminderd, zoodat aan de Huishoudcursus een subsidie van f25 kan worden verstrekt. De Voorzitter deelt thans mede, dat ingeko men is een verzoek om de Nutsmedaille van iemand, die 25 jaar in dezelfde betrekking werkzaam geweest. Hij voegt daaraan toe, dat een nog merk waardiger, een vijftigjarig jubileum door een werkman wordt gevierd, die derhalve eveneens voor een medaille in aanmerking zou komen. Het verleenen van een zilveren en een gouden medaille evenwel gedoogen de financiën niet. Hij oppert derhalve het denkbeeld van twee zilveren medailles. Dit denkbeeld vindt weinig steun, en na eenig debat, waarin op de voorgrond gesteld wordt dat het is de onderscheiding, niet de waarde van het verleende metaal, die geambi eerd dient te worden, besluit de vergadering in beginsel, met bet oog op den toestand der financiën, alleen diploma's uit te reiken lei- vervanging der gouden en zilveren medailles. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. De plechtige viering van het feest van de H. Liduina te dezer stede, zal, wegens het samenvallen der Goede Week, dit jaar eerst op den 29n Mei plaats hebben. (2V. 8. Cl.) Heden aan de vischmarkt afgeslagen 1 mand leng. De prijzen waren fl.45 tot f2.20. BURGERLIJKE STAND, fjcboresi i 3 April. Hubertus Cornelis Jo seph, zoon van P. Zwaanenburg en A. A. van der Zwalm, Dirkje-Meesterstraat. Jacobus Adrianus Leonardus Laurentius Mattheus, zoon van C. de Kok en P. M. Ronteltap, Klein Groenendal. Joanna Maria Wilheimina, doch ter van C. A. M. Jansen en C. M. van Gent, ie Tuinsingel. 5. Arina, dochter van J. M. Bongers en J. Kleijn, Singel. Overleden: 4 April. Levenlooze zoon van J, H. den Boer en J. S. Breukelman, Dam. Theodorus Maria Ilenrikus van der Burg, oud 9 jaar en 7 maanden, 's-Qravelandscke polder. 5. Johannes van Diepen, oud 16 dagen, Noordvestsingel. Hedenmiddag vergaderde alhier de gemeenteraad. Voorzitter dc Burgemeester, de heer H.J, Versteeg. Tegenwoordig 17 leden, afwezig dc heeren Elze vier Dom, Van Buijsen en Prins met kennisgeving, cn de beer Boelants zonder kennisgeving. Dc notulen der vergadering van 9 Maart j.l. wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive het bericht bevattende dat bij Kon. besluit van 22 Eebr. jl. No. 27 aan mej. J. J. van Driel, eervol ontslagen onderwijzeres, hoofd eener openbare lagere school alhier, een pensioen ten laste van den Staat verleend is ten bedrage van f1078.— 'sjaars. Idem, missive daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1896; Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten van 9 Maart j.l.: a. tot onderhandsche verhuring van het pad langs de zoogenaamde „Konijnenbuurfaan J. C. Vredebregt; b. tot afstand van grond aan de Warande aan J. J. Gabel; c. tot afstand van grond aan het Westerhaven hoofd aan de firma H. J. Plant Co.; Idem, Missive vergezeld van hunne beschikking op het adres van A. Cool Mz. alhier, inzake zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. (Do aanslag van den recla mant is teruggebracht in de 15e klasse.) Op do vraag van den heet Van Westendorp deelt de voorzitter mede dat met dezo verlaging niet ge heel is gehandeld overeenkomstig de aangifte van reelamante. Idem, Missive daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 9 Februari j.l. tot het bij continuatie in erfpacht uitgeven van ge meentegrond aan S. van Velzen te Alphen a/dBijn, allen aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive waarin zij voorstellen het adres van C. A. van Deventer alhier, om afstand van grond achter de Westerkado, naai* aanleiding van diens nader schrijven aan den Baad, dd. 24 dezer, waarbij hij zijn genoemde aan vraag intrekt, voor kennisgeving aan te nemen; dienovereenkomstig besloten. Idem, Voorstel tot verlenging van den strekdam in de rivier de Maas, tot tegen het Westerhaven hoofd, waarvan de kosten worden geraamd op f14000.ter visie gelegd, ter behandeling in cene volgende vergadering. Idem, Missive ten geleide van het beredeneerd verslag omtrent den toestand der gemeente over 1896, zal gedrukt, aan de leden worden rondgedeeld. Idem, Procesverbaal der door hen op den 13en Maart j.l. gedane opneming der boeken cn kas van den Gemeente-Ontvanger, waarbij alles in behoorlijke orde bevonden is, aangenomen voor kennisgeving. Missive van de Commissie voor de strafverorde ningen ten geleide van ontwerp-verordeningen op de keuring van vleesch en viseh ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Missive van dc Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs houdende mededeeliug der data, waarop de jaariijksche examens aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs dit jaar zullen worden gehouden; daar de leden reeds schriftelijk met den inhoud j van dit schrijven in kennis zijn gesteld, werd het nu aangenomen voor kennisgeving. Missive van dezelfde Commissie ten geleide van het verslag van den toestand van dat ouderwijs in deze gemeente over het jaar 1896, aangenomen voor kennisgeving, zullende dat verslag worden opgeno men in het gedrukt verslag van den toestand dczei gemeente over 1896. Missive van Regenten van het St. Jacobsgasthuis, eene aanbeveling bevattende ter benoeming van ecu lid in hun college. Op die aanbeveling, waarmede Burgemeester cn Wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren: H. J. Versteeg en Dr.°J, Endtz Do heer Jansen oppert het denkbeeld om die re genten voortaan niet meer te benoemen ad vitum maar voor eon beperkten tijd b.v. voor 5 a. 6 jaar. De voorzitter antwoordt hierop dat gaarne wordt gebruik gemaakt van hel recht om het antwoord, aan B W gedaan, te geven in dc volgendo ver gadering. Diens overeenkomstig wosdt besloten tot ter visie leggen. Missive van het Algemeen Handels-Entrepot, ten geleide van de rekening en verantwoording dier instelling over 1896, met de daarbij bchoorendo be scheiden. De voorzitter deelde mede dat van dc Financieele Commissie in wier handen hij deze reke ning had gesteld reeds rapport was ingekomen strek kende tot goedkeuring dier rekening. De heer Den Brcems verzocht dadelijke behande ling met het oog op dc spoed, dio bij de goedkeuring gewenscht wordt. De heer Poortman verzet zich principieel daartegen omdat de Baad nu geen gelegenheid heeft gehad deze rekening na te zien. Het voorstel-Den Breeins in stemming gebracht wordt aangenomen met 15 -2 stemmen. De rekening zal alzoo straks in behandeling worden genomen. Missive van den Dirïcteur der Burgeravondschool houdende mededeeliug van het tijdstip der ovcr- gangs- en eind-examens aan die school, aangenomen voor kennisgeving. Adres van M. Kraamer om eervol ontslag als onderwijzer aan de le openbare kostelooze school alhier, met ingang van 15 Mei a.s. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van gezegden datum. Dankbetuiging van A. Noordijk voor zijne be noeming tot onderwijzer aan de le openbare koste looze school; Dankbetuiging van den havenmeester J. Bitter, voor dc gunstige beschikking ten opzichte van zijn woninghunr genomen en voor de welwillende woor den, bij de beraadslaging daarover, omtrent hom ge sproken. Dankbetuiging ran de ambtenaren bij de plaat selijke belastingen A. van Duffelen, W. E. Berck, P. Eysberg, B. Jurgens en J. Koning voor de door den Baad vastgestelde verordening tot regeling hunner jaarwedden, bovenstaande dankbetuigingen voor kenningeving aangenomen. Adres van J. J. G. Nolcf alhier, om hem ter over name aan te bieden de strook grond, groot pl. in. 150 M', gelegen naast zyno distilleerderij „Moscou" aan de Hoofdstraat, welke hij thans van de gemeente in erfpacht heeft, of, zoo hiertegen onoverkomelijk bezwaar mocht bestaan, alsdan te bepalen welken prijs hij voor dien grond heeft te betalen om dien voor 20 of meer jaren in gebruik te houden. Adres van A, W. Schippers te Vlaardingen, om continuatie der erfpacht van het perceel gemeente grond, waarop zich bevindt het thans aan hem in eigendom toebehoorende pakhuis „Java", staande aan de Hoofdstraat alhier, kadaster Sectic D. 651. Laatstgenaamde twee adressen om advies in han den gesteld van Burgemeester en Wethouders. Een schrijven van Chr. A. van Deventer, waarin hij bericht, dat hij zijne aanvraag om gemeentegrond tot oprichting van een glasfabriek, intrekt, in ver band met ïiejt reeds genomen besluit in deze zaak, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Adres vau J. Plooij Sr. alhier, om eene weke- lijksche uitkcering uit de fondsen van het voorma lige Oude Mannenhuis, om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Aan de orde was allereerst de benoeming van negen leden der Commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der Verordening op de heffing vnn eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1897/8. Benoemd werden: M.Kranen, J. van der Hout, G. W. Snel, C. M. Knoop, Th. Kudders Jr., A. J. J. do Groot, A. Kimmijscr, D. Bis EHz. en P. C. M. Jansen. Het kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente dienst 1897, werd, zooals het wasvoorge dragen, vastgesteld tot een bedrag van f43379.145. Goedgekeurd werden achtereenvolgenstwee ont- werp-bcsluiten tot het betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven voor 1896, tot een bedrag van f62.50 en f23.906. Twee ontwerp-beslniten tot het doen van af- cn overschrijvingen op dezelfde begrooting ten bedrage van f 5Q0 en f 1377 en een ontwerp-besluit tot ver hooging van en toevoeging aan de gemeeutebcgroo- ting voor 1897, tot een bedrag van f16400. De heer de Groot vraagt met het oog op het voorstel betreffende de post verbouwing gymnasium of die zal worden bekostigd uit dc gewone inkomsten. Uit het antwoord van den Voorzitter blijkt dat dit niet waarschijnlijk is. Alsnd komt aan de orde de rekening yan hot Handels-Entrepót waarbij de heer Nolet de verga dering verlaat. De inkomsten waren f 2343.33 Va - Dc uitgaven 3343.33'/s waarbij een tekort f 1099.447» met het voorstel om die post tff betalen uit de post onvoor ziene der gemeente-begrooting. Naar wij vernemen openbaart zich het stre ven der vrijzinnigen in den lande tot nauwere aaneensluiting vooral in toenemende toetreding tot de Liberale Unie. Zijn wij wel ingelicht dan zijn sinds de laatste algemeene vergadering afdeelingen toegetreden te Leiden, Deventer, Veendam, Bussum, Langedijk en St. Pancras, de Rijp en Winschoten, terwijl aansluitingen verwacht worden te Enkhuizen, Hoogezand, Zaandam en een aantal andere plaatsen. Op deze plaatsen toont men, naar het ons voorkomt, de ware behoeften van het oogenblik juist in te zien. Een aansporen tot eendracht met woorden, zonder de daad, ja onder vol harding in de houding van ongemotiveerde op positie tegen het eenige lichaam dat zich de concentratie van alle vrijzinnige elementen ten doel stelt, verraadt een gemis van ernst dat wij en velen met ons ten diepste betreuren. ArnhCt.) Te Montreux is overleden mr. A. Nuhout van der Veen, laatstelijk lid van den raad van justitie te Batavia. Examen voor .machinisten. De Rijkscommissie voor do examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende den 27n April a. s., tc 9>/2 uur vooriniddags, zitting houden in hot Nuts- gebouw te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de St.-Ct. no. 81. OVERSCHIE, 5 April. Tengevolge van het heer- schende mond en klauwzeer, waardoor morgen op de tentoonstelling tc Rotterdam alleen gemest vee vertegenwoordigd zal zijn, was er heden middag aanmerkelijk minder vertier in deze gemeente dan in andere jaren op den dag, die de veetentoonstelling voorafgaat. Verschillende landbouwers, die anders geregeld stuks vee inzenden, zullen zich nu hiervan moeten onthouden. OVERSCHIE, 5 April. Hedenmorgen was men aan de Heulbrug nabij de gemeente Botterdam bezig met het schoonmaken van 15 manden schelvisch, die uit Maassluis aan de vischmarkt te Botterdam was aan gevoerd, maar, daar ais ongeschikt zijnde voor de consumptie was afgekeurd. Op deze wijze weet men toch geld voor die ongeschikte waar te maken, daar de viscb naar Belgie is verzonden. OVERSCHIE, 6 April. De weinige runderen, die de vorige week door enkele landbouwers naar het weiland waren gebracht, zijn bijna alle weer op stal gezet. Het ongunstige weer der laatste dagen vooral de lage temperatuur, die er 's nachts heerBcht, is namelijk voor het vee in deze streken, dat overdag met warme spoeling gevoederd wordt, zeer nadeelig. OVERSCHIE, 6 April. Het rundvee van dc land bouwers P. Zeeuw aan den Bijweg cn A Sniker in polder 16 Hoven alhier is gezond verklaard. Heden morgen is men begonnen met de ontsmetting en het schoonmaken der stallen. Weder deed zich een nieuw geval van mond- en klauwzeer voor onder bet veo van den landbouwer S. Heinsbroek, bij de spoorbrug. Vergadering van het departement „Schiedam" A der Mij. tot Nut van 't Algemeen. f Onder voorzitterschap van den heer A/A. Beekman werd gisteren een vergadering van het Departement gehouden, die ondanks de belangrijke agenda slecht was bezocht. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deed de secretaris, de heer Elzevier Dom, mededeeling van de ingekomen stukken. Ingekomen waren Schrijven van den heer M. C. M. de Groot, dat hij bedankt als lid van het bestuur van het Departement. Jaarverslag der volksleesinrichting, waaruit blijkt dat er wel een batig saldo bestaat van f33,17, doch de financieele toestand door be staande schuld allerminst tevredenstellend is. Schrijven van Mej. Maas, waarin zij mede deelt, dat de Huishoudcursus een tekort heeft van f 75.waarom zij een zoo hoog mogelijke subsidie verzoekt. Zal by de begrooting nader besproken worden. Mededeeling van het hoofdbestuur, dat tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de heeren prof. M. "W. F. Treub te Amsterdam en D. Stork te Hengelo. Beschrijvingsbrief der algemeene vergadering te Amsterdam op 21 April a. s. Voordracht van het bestuur der Bewaar scholen tot verkiezing van een directeur, be staande uit de heeren P. C. van der Pant Jr. en J. Lechner C.Sz. Bij acclamatie worden eenige nieuwe leden aangenomen. Thans komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid. Gekozen wordt mr. D. Lodder. Tot Directeur der Bewaarscholen wordt ge kozen de heer P. C. van der Pant Jr., tot afgevaardigde ter Algemeene Vergadering de heer P. van Groningen, en tot plaatsvervan- gend-afgevaardigde de beer F. W. N. Hugen- holtz Jr. De heer Van Groningen, ter vergadering aanwezig, zal de benoeming in beraad nemen. Aan de orde komt thans de rekening en verantwoording der Volksleesinrichting. De com missie van onderzoek, bestaande uit de heeren M. C. M. de Groot en P. van Groningen, heeft geenerlei aanmerkingen, zoodat ze onder dank betuiging aan de commissie worden gearresteerd. in behandeling komen thans de verschillende punten van bespreking op de Algemeene ver gadering. Op voorstel van den Voorzitter worden die verschillende punten overgelaten aan de pru dentie van den afgevaardigde van het Departe ment. Alleen over punt XV, voorstel van het Departement Bussum, om een jaariijksche subsidie van fiOO ter beschikking te stellen van de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2