N°. 9290. 11b Blonie Ymm van ülmanriei 51"e jaargang. Donderdag 8 April 1897. Openbare Aanbesteding. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BUREAUBOTERSTRAAT Tcleplioon IVo. 123. AdvertenTiei-rijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Op lïonderdag 15 April a.s. 's namid dags te 2 uur zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS v.vn SCHIEDAM openbaar worden aanbesteed, volgens bestek no. 41. Het nitToeren vau verf- en tecrwerk nau brug gen. gebouwen, sluisdeuren, enz. jbinuen de Gemeente Schiedam. Het bestek is tegen van ƒ0.25 aan het Kantoor der Gemeentewerken verkrijgbaar. Plaatselijke aanwijzing geschiedt op Dinsdag 13 April 's voormiddags ten 10 uur te beginnen aan de Stadstimmerwerf. Burgemeester cn wethouders voornoemd VERSTEEG. Do Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 7 April '97. De zitting van het Engelsche Lagerhuis van gisteren gat een voortzetting van den strijd tusschen de regeering en de liberalen naar aanleiding der Britsche politiek in het Oosten. Sir William Harcourt had de volgende motie voorgesteld sDat een eerbiedig adres moge worden ge zonden aan Hare Majesteit, om Hare Majesteit te verzoeken de stiijdmachten der Kroon niet te gebruiken tegen Griekenlandof de bevolking van Kreta". Lord Balfour zag in deze motie de strekking een directe oplossing te voot komen, en weigerde daarom den dag te bepalen voor de behandeling. Sir Harcourt verklaarde hierop, dat zjjne motie een motie van vertrouwen was. Hierop antwoordde lord Balfour, dat hij moest weigeren een bepaalden dag voor de behande ling der motie vast te stellen, indien de motie niet zoo gewijzigd werd, dat zij eene uitdruk kelijke veroordeeling der regeeringspolitiek bevatte. In dezelfde zitting deelde Chamberlain mede, dat president Kruger den Engelschen agent te Pretoria persoonlijk zijn leedwezen had uitge- diukt over het gebeurde op de renbaan te Krugersdorp; een ondeizoek was ingesteld. Lord Hamilton deelde eeuige bijzonderheden mede over de sommeu, die ontvangen waren voor de noodlijdende bevolking in Brilsch-Indië. Ten slotte weid een lans voor bescherming gebroken door den heer Sealon Kan*. Hij stelde voor een motie, waarin gewezen Roman van EurEuiA gravin von Adeersfeld—Baixestrem. 10) Kort daarna trok Ludwig Christoffel heen, maar Dietrich bleef hier om vobr mij te zorgen toen hij we Ier terugkeerde, bracht hij u mede, donna Uraca, en ik wist dat ik daardoor gedoemd werd om mijn jong leven tusschen deze muren verder te slijten, eenzaam en verlaten, totdat God mij uit dit jammerdal zal verlossen, want de folter bank en da brandstapel zullen mijn deel zijn, wanneer ik mijn ongelukkig aangezicht nog eens aan de wereld zou toonen. Zeg mij nu eens, donna Uraca, wie is ongelukkiger, gij of ik 7 Ik, zeide Uiaca met onheilspellende kalmte, want ik zal de herinnering aan den schandvlek van mijn leven met Hij in het graf nemen, en ik zal die nimmer ver geten, zelfs wanneer Ludwig Christoffel heeft goed gemaakt wat hij heeft misdreven, en zich met mij opnieuw in den echt heeft laten verbinden. Doch tot op het oogenbfik van ons vernieuwd huwelijk zal nog heel wat water het molenrad drijven, want eerst zult gij moeten sterven, Eva van Uloaen- ried, aldus besloot zij honend hare woorden. Wilt gij mij dooden? vroeg de blonde vrouw ontzet terugtredend. Het zou mij een wellust zijn u eigenhandig te worgen, siste Uraca met fonkelende oogen, want werd op Engelands afhankelijkheid van bui- tenlandschen invoer en op de mogelijke gevolgen daarvan in tijd van oorlog. De regeering wordt derhalve uitgenoodigd daaraan haar aandacht fe wijden. Lord Balfour bestreed deze motie. Het volk wenscht geen protectie, wel nauwer aaneen sluiting met de koloniën. Een tol vei bond met de koloniën is echter niet het eenige remedie. Een aaneensluiting van Rusland en de Ver- eenigde Staten, om den Engelschen handel te vernietigen, kwam lord Balfour erg onwaar schijnlijk voor. Amerika zou ook nooit toestaan, dat graan als oorlogscontrabande werd beschouwd. Met Amerika vereenigd was Engeland dan ook sterk genoeg, om aan elke combinatie het hoofd te bieden. Van den voldoenden toestand der vloot alleen hangt Engelands veiligheid af, en daarvoor neemt de regeering alle verantwoordelijkheid op zich. Blijkbaar was aan de gisteren gehouden zit ting der parlementaire enquête-commissie in zake Zuid-Afrika weder een belangrijke bespreking voorafgegaan. De commissie kwam althans meer dan een half uur te laat binnen. Die bespreking gold natuurlijk den brief van sir John Willoughby aan het ministerie van koloniën, waarover in de vorige zitting groot verschil van meening bleek te bestaan. Het schijnt dat de oppositie-leden der com missie hun zin hebben doorgedreven de eerste getuige, die gisteren werd geboord, kwam uit naam van den minister van oorlog dien brief voorlezen. Wilboughby schreef daarin, dato l Septem ber, dat hij Transvaal was binnengetrokken in de vaste overtuiging, dat rijksambtenaren met Jamesons inval bekend waren, hetgeen hem door Jameson was verzekerd. Bovendien werd voorgelezen een brief van den minister van oorlog aan Willoughby, dato 10 September, waarin Willoughby's gedrag streng wordt afgekeurd. Sir William Harcourt ondervroeg hierop Willoughby scherp naar aanleiding dezer (brie ven en wenschte te 'weten, welke redenen Willoughby had gehad voor zijn overtuiging, en op welke leden der rqksregeering hij in zijn brief had gedoeld. Willoughby weigerde echter Jamesons woor den te herhalenverwees naar Jamesons ge- tuigpnis en weigerde daar iets bij te voegen. Jackson las toen voor een brief van kolonel Rhodes, waarin deze Willoughby's lezing der cijfei telegrammen tegensprak. Willoughby bleef echter weigeren, waarop de Voorzitter de zaal liet ontruimen. Ongeveer een uur beraadslaagde toen de commissie met gesloten deuren. Na heropening bleek de commissie eenparig van oordeel te zijn, dat de getuige moest ant- het dooden van ean heks brengt de ziel gewin aan. Maar ik wil je voor den heksenrechter slepen aan je blonde haren en ik wil je aanklagen zoo danig, dat allen de haren zuilen ten beige rijzen wegens de grootheid van je zonden, en zij zullen je blanke ledematen vermorselen op de folterbank en zij zuilen je op den brandstapel werpen, en daar zal ik bij staan te zingen en te juichen, wanneer de vlammen je zullen verteren, barnsteen- heks. Terwijl zij, steeds meer en meer in opgewonden heid rakend, deze woorden sprak, wus Uraca steeds nader op Eva toegetreden, haar met iedere schrede ierugdringend, tot zij op den drempel van de kamer met de retorten was gekomen. Toen stiet de waan zinnig geworden vrouw de ongelukkige de weinige trappen af, zoodat zij tegen de planken met de flesschen en kolven vloog dan wieip zij de ijzeren deur mot een slag in het slot, draaide met de reuzenkracht van een waanzinnige dan sleutel om de barnsteenheks was gevangen. Met hijgenden adem bleef zij toen staan luisteren in den toren klonk een hulpkreet, zwak, als uit de verte. Toen lachte Uraca met een ontzettend zenuw schokkend lachen, dat in een gil eindigde, want zij had op den vloer een ring ontwaard, dien Eva bij het terugwijken had verloren, en waarop Uiaca zich nu met de begeerte van een hongerige roof vogel stortte. Het was een enkele gouden ring met een saffier, een robijn en een smaragd, de symbolen van ge loof, hoop en liefde; in een kleine holte onder de edelsteenen was een lok van het haar van Ludwig Christoffel, en binnen in waren twee harten ge- woorden. Deze bleef evenwel weigeren som redenen van Staat." Ook op de vraag van den Voorzitter om de tegenstrijdigheid zijner ver klaring en die van Jameson, betreffende de medeplichtigheid van rijksambtenaren, te ver klaren, bleef Willoughby weigeren. De Voorzitter oordeelde het hierop noodig de zitting te schorsen en Jameson nogmaals te hooren, daar de commissie de zaak zeer ernstig opvatte. Vrijdag a. s. woidt Jameson dus andermaal gehoord. Griekenland en Turkije mogen nu desnoods gaan ooilogvoeren, maar vooideel zullen zij er niet van hebben Zoo ongeveer is de strekking der nota, die de gezanten tot de Turksche en de Grieksche regeeringen hebben gericht, waarin deze ver antwoordelijk worden gesteld voor de gevolgen van een oorlog, maar tevens het voornemen der mogendheden wordt uitgediukt, niet te zullen dulden, dat zij er voordeel van trekken. Men kan niet ontkennen, dat deze nota goed op tijd is. Het gevaar voor een ooi log toch is grooter dan ooit. Te Athene hebben verschillende manifestaties plaats gehad en roept het volk luidkeels om den ooi log, en volgens de Standard heeft de Sultan, na Zondag verschillende telegrammen te hebben ontvangen, een krijgsraad bijeen geroepen, die tot diep in den nacht heeft be raadslaagd. Terstond daarop is toen telegrafisch de onmiddellijke mobilisatie bevolen van 20 reserve- bataillons, Turkije zet met koortsachtigen spoed zijn toerustingen voort. Een soortgelijke proclamatie als die van den Gtiekschen kroonprins is uitgevaardigd dooi den Turkschen opperbevelhebber. Ook hij beveelt dacfrin aan, elke botsing te vermijden. Volgens den minister president Delyannis kan Griekenland het nog vier maanden uit houden, zonder een leening te behoeven te sluiten. De bijzonderheden der autonomie voor Kreta moeten thans zijn vastgesteld. De volksvertegen woordiging zal den gouverneur kiezende Sultan zal die keuze moeten bekrachtigen. De gouverneur zal een Christen zjjn. De uitlevering der wapens te Kanea wordt voortgezet. 350 geweren waren gisteren over gegeven. De Turksche autoriteiten hebben veiklaard, dat zij alleen op 22 Februari 581 Muzelman nen hadden gewapend, omdat de gendarmerie toen ontbonden was en de insurgenten de stad bedreigden. Die Muzelmannen waren geen vluchtelingen uit Selino geweest. Zaterdag zijn twee officieren bij kolonel Vassos gekomen om te onderhandelen over de invrijheidstelling der gevangenen van Malaxa. Hij wilde hen aileen vrijlaten, indien ze op een graveerd, verbonden door een keten, waarvan de eene schakel den fetter E., de andere de letters L, C. liet lozen. Ha, dat is haar amulet, dat is het toovermiddel waardoor zij Ludwig Christoffel's hart heeft ge wonnen, mompelde Uraca, terwijl zij den ring aan hare eigen slanke hand stale. Nu wordt hij de mijne, voegde zij er in triomf bij. Daarop verliet zij den rooden toren op dezelfde wijze als zij gekomen was, iedere deur achter zich sluitend, en hing zij den sleutelring weder aan den spijker in de kamer van den opzichter die nog steeds buiten stond, en op het weder lotte en van alles wat er gebeurd was niets had bemerkt. Uraca ging voor dien dag niet weder naar de sterren wacht. Zij bleef aan het open venster van hare kamer zitten, met de beide sleutels in haar schoot en zij keek naar het onweder dat na zonsonder gang losgebroken was, en zij liet de fel lichten de bliksemstralen in de facetten van de drie edel steenen van den tooverring schitteren. Zoo bleef zij den ganschen nacht zitten, en met zacht ge weid moesten hare kamervrouwen haar, toen de dag reeds begon aan te breken, naar bed geleiden. Den volgenden dag maakte zij lange wandelingen in de schaduw van het Olmenwoud; nauwelijks zat zij nu en dan een weinig, en wanneer men haar haar zoontje reikte, dan noemde ztj dat don Fer- nandes van Montemario, zoodat het eindelijk alle bewoners van het slot angstig te moede werd. Acht dagen na het zoo raadselachtig verdwijnen van Dietrich kwam Ludwig Christoffel met dezen op Ulmenried aan. De jager had zijn meester in de residentie niet aangetroffen, daar hij den keur vorst op eene reis begeleid had. vreemd oorlogsschip van Kreta werden verwij derd. Het proces-verbaal zou door hem en dooi de vertegenwoordigers der admiraals worden geteekend. Het besluit der admiraals is nog niet bekend. De Grieksche pers verklaart, dat Yassos zich in de bergen zal terugtrekken en met de insur genten een wanhopigen tegenstand bieden, in dien de admiiaah hem willen vei jagen. Gemengde McdedecIIngcn. Dp Bismarckiaansche bladen ontkennen, dat de Keizer prins Bismaick met zijn geboortedag heeft gelukgewenscht. Naar aanleiding van het incident te Gera, waar de politie een Pruisische \lng deed inhalen, heeft de erfprins en regent van het vorstendom Reuss jongere linie zijn verontwaardiging als Duitscher en Pruisisch officier over liet ge beurde in een publicatie uitgesproken. De landraad Von Uriar-Gleichen, die het bevel had gegeven de vlag in te halen, is ont slagen, waarschijnlijk op aandringen der Prui sische regeering. Het schijnt dat keizer "Vilhelm een eigen handig schrijven heeft gezonden aan den vorst van Reuss oudere linie. Tot voorzitter van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is gekozen de clericaal dr. Kathrein. De Italiaansche Kamer koos Zanardeüi tot haren voorzitter. Het gerucht van een samenkomst van den Czaar en Koningin Victoria te Nizza wordt tegengesproken. De president van den Noorder-spoorweg der Zuid-Afrikaansche Republiek, de heer Evan- Thomas,. heeft in een brief aan de Times de z.g.n. financieele verwikkelingen der Republiek, die na den dood van jhr. Beelaerts van Blok land zouden gebleken zijn, tegengesproken. Hij bevestigt de verklaring, die verschillende bla den, ook wij, daarvan mededeelden. Volgens ambtelijk bericht van den gouver neur-generaal van Mozambique is de opstand in Gaza-land niet algemeen. Verscheiden opper hoofden zijn de regeering trouw gebleven. De eerste minister der Kaapkolonie, sir Gor don Sprigg, heeft in het Kaapsche parlement verklaard, dat de regeering der Kaapkolonie tevreden is met de Zuid-Afrikaansche politiek der rijksregeering, die, vasthoudende aan de Londensche conventie, naar vrede streeft. De minister verwachtte, dat alle leden van het Kaapsche parlement die politiek zouden goedkeuren. Deze verklaring kan gelden als een antwoord op het dry ven der Zuid-Afrikaansche Liga. Men seint uit Caracas aan de New-Torh Naar het slot terugkeeren, durfde hij niet; hij wist daarenboven dat zijne zuster in den rooden toren goed verzorgd was, en daarom wachtte hij met angst en ongeduld af, dat de jonker terugkeerde, die dan ook, tot den dood toe verschrokken door Dietrich's tijding, onmiddellijk verlofvroeg en zonder verwijl naar Ulmemied afreisde. Daar kwam hij, aangezien hij de residentie tegen den middag had vei laten, den volgenden avond aan, en hij ijld,., zonder zich een weinig te verfrisschen, onmiddellijk naar Uraca's kamer. Deze zat in een beogen leuningstoel, een scha duwbeeld van wat zij vroeger was, vermageid, met holle wangen, waarop roode koortsvlekken zich afteekenden, met starenden, gloeienden blik ter neder, zoodat de jonker van schrik een stap terug deed, toen hij haar zag. Ach, Ludwig Christoffel, het is goed dat gij komt, voer zij hem tegemoet. Hij boog, om hare hand te kussen, doch in het zelfde oogenblik trad liij bleek en verschrikt terug. Vanwaar hebt gij dezen ring? vroeg hij stok kend, terwijl hij op de drie edelsteenen aan hare vinger wees. Ha, hamerkt gij reeds de betoovering lachte zij. Ik wist wel dat zij je daardoor onder hare macht had gekregen, de blonde heks. Foei, wat is zij feeiijk Je hebt een siechten smaak, Ludwig Chris toffel Uraca, wat beteekent dat, steunde de jonker door een bangen vrees aangegrepen. Toen werd het op eenmaal weder licht in Uraca's verwarde gedachten en alles stond haar eensklaps weder in angstwekkende duidelijkheid voor den geest. (fVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1