51"" jaargang. Zaterdag 10 April 1897. N°.|9292. De Blonde taf ei van ülmenriefl. 4t FEUILLETON. «I jf Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER? 1, J. C. ÏÏOELANTS. OFFICIEEL. Openbare Aanbesteding. Openbare Aanbesteding, BUITENLAND. i v I I 7 I 1 if Abohneïeenïsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU s BOTERiTRAJLT fO, Tclcplioon Bio. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Op Donderdag 15 April a.s. zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM, openbaar worden aanbesteed, volgens bestek no. 40, De verbouwing van het voormalig Postkantoor aan de lange Niemrstraat tot Gymnasium. Bestek en teekeuingen Zijn tegen betaling van 0.75 aan het Kantoor der Gemeentewerken verkrijgbaar. Het gebouw is ter bezichtiging 8, 9 en 10 April van 's morgens 10 en 12 uur, Aanwijzing geschiedt op Maandag 12 April, voormiddags 10 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. Do secretaris, VERNÈDE. Op Donderdag 15 April a.s, 's namid dags te 2 uur zal door BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van SCHIEDAM openbaar worden aanbesteed, volgens bestek no. 41. Het uitvoeren van verf- en tcerwerk aan brug gen, gebouwen, sluisdeuren, enz. binnen de Gemeente Schiedam. Het bestek is tegen betaling van ƒ0.25 aan het Kantoor der Gemeentewerken ver krijgbaar. Plaatselijke aanwijzing geschiedt op Dinsdag 13 April 's voormiddags ten 10 uur te beginnen aan de Stadstimmerwerf. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 9 April '97. De gemeenteraad van Weenen heeft ander maal dr. Lueger, den hoofdman der anti semieten, tot eersten burgemeester der hofstad gekozen. Van de 132 uitgebrachte stemmen verwierf hij er 93. Het is wel waarschijnlijk, dat de Keizer thans, tegen den zin van Badeni, de keuze zal moeten goedkeuren. Immers, de overwinning der anti semieten bij de verkiezingen is zóo groot ge weest, dat weerstand bieden aau de stem des volks op den duur onmogelijk zal wezen. Het blijkt bovendien, dat een deel der Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 11) Met nameloos wee in het hart, had Uraca naar deze wooiden geluisterd; dan echter barstte zij lc En gij hebt geen woord voor mij, Ludwig Gnistoffel! riep ze ais in vertwijfeling. Wat gij mij hebt aangedaan schreit ten Hemel; ik bende moeder van uwen zoon, en toch hebt gij slechts eliende en verdriet om die andere? En ik heb u nog wel zoozeer liefgehad, Ludwig Christoffel, meer dan ik in mijn trots wilde bekennen, meer wel licht dan die blonde vrouw van welke thans uw hart breekt Zij zuilen ten eeuwigen dage vervloekt zijn, de blonde vrouwen van Ulmenried 1 kreet zij in de hoogste opgewondenheid gillend. Zij gullen onze nakomelingen bedriegen, om den tuin leiden, pij nigen en tot den dood voeren, gelijk ik bedrogen, om den tuin geleid, gepijnigd en tot den dood gevoerd ben geworden. Wee over dkn jonker van Ulmenried, die eene blonde vrouw huwt hij zal ellendig zijn, igelijk ik het door de Barnsteen heks geworden ben, ellendig en schuldeloos. O, ik haat ze, die blonde, blanke vrouwen, die mij ellendig hebben gemaakt ik vervlóek ze, het Duitsch-nationalen op Lueger hebben gestemd, waaruit men mag opmaken, dat deze zich nie* geheel naar de cleriealen zal schikken. Wat Badeni's positie betreft, behendig tracht hij het evenwicht te bewaren tusschen Tsechen en Duitsch-liberalen. De eersten juichen over de taalverordening, die hun wenschen zelfs overtreft en het Tse- chiseh ii Bohemen bijna gelijk stelt met het Duitsch. De Duitseh-libeialen worden gepaaid met de belofte, dat de Joden beschermd en de confessionneele scholen afgeweerd zullen worden. In Hongarije is de positie der regeering al even twijfelachtig. Daar wordt baron Banffy's meerderheid in de Kamer bedreigd door den aanval op een 60-tal parlementsleden, die ambten bekleeden, onvereenigbaar met het mandaat van afgevaar digde. De oppositie verlangt nu, dat zij kiezen tus schen hun ambt en hun mandaat. De meer derheid van hen weigert. Wat zal Banffy, die zijn meerderheid aldus ernstig bedreigd ziet, thans doen? Het schijnt, dat hij al 't mogelijke wil beproeven, om zyn majoriteit te behouden, en daartoe wordt hem het voornemen toegedicht van een voorstel tot wijziging der wet betreffende de onvereenig- baarheid. Het verbond van Servië, Bulgarije en Mon tenegro, waaraan zoo groote beteekenis werd gehecht, bestaat niet of heeft althans niet de strekking als beweerd werd. De Servische zaakgelastigde te Londen heeft aan een journalist verklaard, dat <*r geen ver bond bestond. Waartoe ook Turkije heeft nog hulpbronnen genoeg, en van een verdeeling is geen sprake. Ook Griekenland bedreigt de be langen der Balkan-staten niet. Wat Bosnië betieft, Servië zal steeds het Berlijnsch tractaat handhaven. De Balkan-staten zijn te verstandig om vei- wikkeüngen op hun schiereiland in het leven te roepen. Iutegendeel, zij achten de handhaving van den vrede noodzakelijk. Indi^i zij dus samengaan, dan is het enkel en alleen in het belang van den vrede. De heer Curzon heeft in het Engelsche Lagerhuis veiklaard, dat Kreta, naar het oordeel der mogendheden, eerst door Griekenland, daarna door Turkije moet outruimd worden. Dienaangaande moet dus met de Grieken wor den ondeihandeld. Ook de Porte schijnt zoo te denken. Aan de Standard wordt althans uit Iionstantinopel gemeld, dat de Turksche ministerraad besloten heeft in principe de ontiuiming van Kreta aan te nemen onder de vanzelf sprekende conditie, dat de mogendheden instaan voor de vooraf gaande verwijdering der Grieksche troepen en voor de pacificatie van het eiland. blonde vrouwen van Ulmenried, ik Uraca kon niet voleinden, zij stiet eensklaps een gorgelend geluid en viel op den grond neer. Eene beroerte had haar in linie vertwijfeling getroffen, eer zij hare vervloeking kon voleinden. Toon nam de jager haar op, en droeg haar stil weg, terwijl hij zijnen meester alleen liet met zijne smart; hij had medelijden met Uraca, hoewel zij nimmer een vriendelijk woord voor hem had gehad maar ieder mensch heeft zoo zijne eigen manieren, dacht de eenvoudige man bij zich zeiven, hare hoogmoedigheid verontschuldigend, al moest hij in haar ook de moordenares zijner zuster zien. Hij droeg baar naar hare vertrekken, en gaf haar over aan hare verbaasde kamervrouwen, terwijl hij zelf een bode om een geneesheer naar de stad zend. Urenlang bleef Ludwig Christoffel alleen inden roodon toren. Of hij daar den ijzeren poort heeft geopend en den moed heeft gehad om een laatsten slik op zijne doodo vrouw te werpen, heeft nooit iemand ervaren. Toen Dietrich het na verloop van verscheiden uren waagde, om naar zijnen meester te gaan zien, stond deze aan de leege wieg, naast de legerstede van de doode Eva. Twintig jaren ouder zag hij er in dien eenen dag uit. Nog een laatsten, teederen blik wierp hij op al die zaken, die de hare waren geweest, tijdens baar leven; nog een eerbiedigen blik op de ijzeren deur naast den haard; dan liet hij zich gewillig wegleiden. De laatste nota der mogendheden aan de Grieksche en de Tuiksche regeering wordt be- spioken in het officieuse Fremdenhlait. Het blad zegt, dat uit die nota blijkt, dat de mogendheden geen ooi log willen. De eeuige oplossing is autonomie voor Kreta. Een ooi log zou, hoe de uitslag ook ware, geen verandering brengen. Alleen zou dan de vreedzame blokkade niet kunnen doorgaan. Europa zou zich dan ook moeten bezighouden met Servië en Bul garije, sclmon die zich tot nu toe correct hebben gedragen. De directe invloed der omliggende mogendheden echter zou krachtig genoeg zijn am de vrede te handhaven. Het Eremdenblatt hoopt ten slotte, dat Grie kenland voor het uiterste zal terugdeinzen. Of het dit zal doen, zal de toekomst ons ieeren. Maar aan de laatste nota stoort men men zich te Athene blijkbaar zeer weinig. Men weet zeggen de bladen dat de overeenstemming der mogendheden gekunsteld is, welke meening van buiten af bevestigd wordt. De bladen keuren echter het geroep om den oorlog af. In de stad heersclit volkomen rust. Alleen zijn er plakkaten aangeplakt, waarin om den oorlog wordt gevraagd. De admiraals voor Kreta hebben andermaal met de consuls beraadslaagd over hef opstellen eener nieuwe proclamatie aan de Kretenzers. De commissie van onderzoek heeft de Turksche autoriteiten vrijgesproken van het wapenen der Muzelmannen van Selino. Op vele plaatsen woidt op het eiland ge vochten. Kissamo is door de opstandelingen aangevallente Kandia wordt gestreden en verbrand; te Ivariea vreest men dat de insur- genten de stad zullen aanvallen. Ook op Cyprus gaan stemmen op, die ver- eenigiDg met Griekenland verlangen, tot groote verbittering der Turksche inwoners. In het Kaapsche Parlement zullen Dinsdag a.s. twee belangrijke moties -komen, eene van den voorzitter van den Afntaander Bond, P. J. du Toit, en eene van Rose-Ir.nes. De eerste drukt de wenschelijkheid uit, om, in het belang der blanken in Zuid-Afrika, den vrede tusschen aljje staten te handhaven. Die van Rose-lnnes noemt den toestand in Zuid-Afrika ernstig en acht het beste middel ora den vrede te bewaien, de strikte hand having der Londensohe conventie met gelijk tijdige overweging en herstelling van de grie ven der Boeien en het voortzetten der beza digde politiek der njksregeering. Intusschen wordt door de Imperalisten een nieuwe Rhodes-betooging voorbereid, waartoe de groote Rhodes zelf zal medewerken. Hij heeft zich reeds bereid verklaard een deputatie te ontvangen. De Daily Mail hamert voort op het aam beeld der financieele knoeiei'yen. Het blad be weert dat er voor een kwart millioen pond sterling aan Transvaalsche staatsobligaties is verduisterd. Plechtig sloot hij den rooden toren zooals men een graf van een geliefde doode pleegt te sluiten. Weken lang leefde Uraca nog van haren spraak beroofd en verlamd, en als de jonker aan haar bed trad, dan sloot zij de oogen, en drukte de dunne lippen op elkaar, als konde nog een woord over de geboeide tong glijden. Eens had hij gevraagd: Uraca, zult gij mij ooit vergiffenis kunnen schenken Toen had zij ontkennend het hoofd geschud, en daarbij oneindig treurig gekeken. Misschien wilde zij daarmede te kennen geven, dat zij het wel wilde, maar dat het hare krachten to boven ging. Herroep dan ten minste de verschrikkelijke ver vloeking, die ge hebt uitgesproken, bad hij dringend. Hare trekken namen daarop echter een ver schrikkelijke uitdrukking aan, en wat hare mond niet meer vermocht te spreken, zeiden hare oogen Nimmer. Toen ging de jonker treurig heen. Toen de maaiers de velden maaiden, stierf Uraca tijdens een onweder, en onder donder en bliksem steeg hare gepijnigde ziel uit dit tranendal omhoog. Met groote praal werd zij in het familiegraf onder de slotkapel ter aarde besteld, en hare prachtige grafsteen droeg in goudon letters het opschrift Donna Uraca, jonkvrouw van Ulmenried, gravin van Fernandez en Montemario. Het was de laatste leugen van Ludwig Christoffel. De correspondent der Cape Times te Pretoria is in hechtenis genomen wegens het verzenden van leugenachtige en lasterlijke telegrammen over den aanleg van den spoorweg naar Peters burg. In Delagoa-baai is 1500 ton geschut en ammunitie ontscheept. Uit de gemeentelijke verkiezingen in de Vereenigde Staten blijkt, hoe weinig Mc. Kin- ley's verkiezing een partij meerderheid heeft uitgedrukt. id Reeds gisteren deelden wij eenige cijfers mede, maar liet sterkst spreekt te dien opzichte de vei kiezing van den zilver-demoeraat Harrison tot burgemeester te Chicago. Hij verwierf 142.022 stemmen, tegen de republikein Sears 55.068. Mc. Kinley verwierf te Chicago een meerder heid van vijfentwintig duizend stemmen, en thans de zilver-democraat eene meerderheid van tachtig duizend. De zaak is eenvoudig deze, dat de demo cratische aanhangers van sound-money door Mc. Kinley's muntpolitiek zijn afgestooten. j Zij keeren thans tot het democratische vaandel terug. Een eigenaardige coïncidentie is, dat op den zelfden dag Bryan door Mc. Kinley ten gehoore werd ontvangen. Het moet een hartelijke samenkomst zijn geweest. De New-Yorh 'Herald ontving uit "Was-, hington bericht, dat tegen de Dingley-tariefwet protest is aangeteekend door Duitschland, Italië en Nederland. *S" r S~ -\ s~ S^.' Gemengde Mcdedccllngcn. Den 24sten Mei zal te Berlijn het proces beginnen tegen don commissaris van politie Von Tausch, Het zal vermoedelijk acht dagen duren. De Duitsche Ryksdag heeft met algemeene stemmen het nieuwe wetboek van Koophandel aangenomen. Voor den rechter van instructie hebben Arton en Saint-Martin verklaard, Jat Clo*fc> Hugues geen centime had ontvangen. Arton hield evenwel vol, dat Saint-Martio hem drie duizend francs voor den dichter had gevraagd en die ook gekregeif had. In ieder geval is de populaire Hugues on schuldig gebleken. Er wordt ijverig gezocht naar Artons secre taris Bastelica, Met 210 tegen 14 stemmen heeft het En gelsche Lagerhuis aangenomen de wet, waarbij verguad wordt dat in crimineele strafzaken een gevangene kan gehoord worden als getuige en het hooren van de vrouw of deu echtgenoot van den of de gevangene verplichtend wordt gesteld. Het Hoogerhuis is tot 3 Mei uiteengegaan. In de Italiaansche Kamer interpelleerde Dezelfde metselaar, die den grafkelder in orde had gebracht, kreeg weldra nog meer arbeid, want men droeg hem op, den rooden toren dicht to metselen. De dorpelingen meenden, dat dit geschiedde, omdat het gebouw onsterk was geworden, want buiten den jonker en Dietrich kende niemand het geheim van den rooden toren. Meer dan een maand bleef Ludwig Christoffel alleen en eenzaam in Ulmenried en hij benutte dien tijd om ijverig te schrijven, doch voor hij de wijde wereld inging, verborgde hij al wat hij ge schreven had in geheime laden. Hij leefde nog lang genoeg, om zijnen zoon, den donkeroogigen jonker Christheb in de wereld in te leiden, en toen hij stierf, kwam de laatste in den vollen eigendom van Ulmenried wie zou het hem ook hebben bestreden? De oude Dietrich misschien, die zijner, jongen meester aanbad? Die zweeg getrouw tot in het graf. Men stoorde de sctwone blonde Eva niet in haar rust. We! bezwoer men in het dorp, dat het des nachts in den rooden toren spookte, wel mompelde men, dat Uraca daar een geest had gezien, bij welker aanblik zij door een beroerte was getroffen niemand echter kende de ware geschiedenis en vermoedde, dat dezelfde, vergane roods toren, die zoo lang eene enge en armelijke woning voor de vervolgde was geweest, nu het geweldige Mausoleum van de Barnsteenheks was. Wordt vervolgd.) s~? fc r% f f.v i. it 14

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1