Bij de lieden gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Delft (vacature Beelaerts van Blokland) is gekozen mr. N. G. Pierson niet 615 stemmen. De heer Van Wassenaar had 407 stemmende heer Bossard G7. STADSNIEUWS. VL A AÏIDIN GEN. Het eenige argument, waar wij iets voor zouden kunnen voelen is dit, hetwelk in hetzelfde artikel van Be Tijd te lezen staat: Ginds heeft men, door hooge invoer rechten, de eigen industrie beschermd en sterk gemaakt. Daardoor kon zij een hooge vlucht nemen en door haar bloei en krach tige ontwikkeling beter en goedkooper fabriceer en en onze nijverheid, op onze markten, op schier alle gebied een doo- dende concurrentie aandoen. De rampzalige gevolgen bleven, natuurlijk, niet uitmenig bedrijf, dat eertijds in Nederland floreerde, kwijnt, of is reeds te niet gegaan. Missehen is voor deze bewijsvoering iets te zeggen, misschien. Voorloopig aarzelen wij ook zelfs dat nog aan te nemen, omdat het hier gewonnen voordeel, hoogstwaarschijnlijk daar een nadeel zal blijken. Zoodat wij voorloopig nog vrijhandelaar blijven, ons echter gaarne beschikbaar stellend ons van andere zijde door geldige argumenten te laten overreden. Mr. Fokker. Gelijk men weet is er weldra verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Alk maar, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. A. F. de Lange. Door eenige vooruitstrevend liberale ver- eenigingen is daar candidaat gesteld mr. E. Fokker, oud-lid der Eerste Kamer. Onmiddellijk na deze candidaatstelling kon men in enkele bladen lezen, dat mr. Fokker zou verklaard hebben er niet aan te denken om zijne eandidatuur te handhaven, indien mr. N. G. Pierson gesteld mocht worden van oud-liberale zijde Reeds onmiddellijk kwam ons eene zoodanig pertinent bedanken vreemd voor, en omdat wij aan het gerucht geen geloof hechten, maakten wij er ook geen melding van. Het biijkt nu, dat inderdaad door den heer Fokker volstrekt niet in dien geest gesproken is, als men zijne woorden heeft willen uitleggen, althans hij schrijft thans aan de Middelb. Ct. zijn lijforgaan: Door u is uit het Utrechts Dagblad betreffende mijuc eandidatuur te Alkmaar een berichtje over genomen, waarmee ik wegens uitstedigheid eerst gisteren avond kennis maakte; een soortgelijk bericht bevat thans ook Het Vaderland. Daar beide berichten niet geheel juist zijn en den schijn zouden kunncu doen ontstaan, alsof ik tot eiken prijs onder elke omstandigheid een „scheu ring" zou willen voorkomen, acht ik tegenspraak niet onnoodig. Vergun mij daarom een plaatsje voor do volgende mededeeling: Toen de besturen der 3 bij de Liberale Unie aangesloten kiesverecnigingea mij per telegram vroegen of ik een eandidatuur, door die ver- eenigingen aangeboden, zou aanvaarden, ant woordde ik telegrafisch bevestigendIk liet echter een schrijven volgen, waarin ik mededeelde, dat ik die eandidatuur alleen dan onvoorwaar delijk aanvaardde, wanneer zij de cerstgestelde was. Mocht do Centraio kiesvereeniging een ander candidaat hebben gesteld, vóór dat de 3 bij de L. U. aangesloten kiesvereenigingen vergadering hielden, dan zou ik over de aanvaarding eener eandidatuur voor die tusschcntijdsche verkiezing mij een andere beslissing moeten voorbehouden. Ik zag er natuurlijk tegen op, aanleiding te geven tot een der hoofdpersonen te worden in een strijd met liberalen eener andere nuance om een zetel, waarop vermoedelijk zelfs de winner geen plaats zal nomen. Nu de 3 bij Je L. U. aangesloten vcreeni- gingen mij met nagenoeg eenparige stemmen candidaat hebben gesteld, terwijl de oud-liberale centrale schijnt eerst op 12 April zich over de enndidatuur te zullen uitspreken, is de door mij gestelde voorwaarde vervuld, spoedig zullen wij nu weten of de oud-liberale verecniging den strijd om dezen zetel zal willen aaubinden. Wij achten liet goed, dat op deze wijze aan misverstand een einde is gemaakt. Al heeft het vervullen dezer vacature weinig practische beteekenis, theorethische heeft het zeker. Koningin Wiihelmina is gisteren-ochtend met de Prinsesjes van Bentheim eenige keeren langs het Malieveld gereden, alwaar de Koninklijke Militaire Kapel, die bezig was onder leiding van den kapelmeester Bouman inarschen uit te voeren, die muziek staakte en ter eere van H. M. het volkslied deed weer klinken. De Minister van Waterstaat heeft zijne goed keuring gehecht aan het ontwerp voor de a.s.' zomerdienst op de lijnen der Staatsspoorwegen. De heer W. A. Viruly Ver-brugge heeft aan de liberale kiesvereeniging >Vooruitgang" te Rotterdam kennis gegeven dat hij by de aan staande verkiezing geen eandidatuur wenscht te aanvaarden, daar het hem na een zoo langen parlementairen arbeid aangenaam zou zijn eenige rust te nemen. De stemming voor een lid der Tweede Ka mer is gister te Delft zeer flauw geweest. Alleen voor Delft kwamen slechts 692 kie zers op; ook in de buitengemeenten werd slecht gestemd. Naar het I)gbl. tan Zuid Hall. en 's Qrctv. verneemt, is in de residentie het telegrafisch bericht ontvangen van de benoeming van den heer W. de Vogel residentie van Bezoeki, tot resident van Soerakarta, Te Leeuwarden is in 72-jarigen ouderdom overleden jhr. G. J. M. Bowier, oud-rijks betaalmeester aldaar. In den oulerdom van 47 jaren is te's-Gra- venhage overleden de heer J. A. van Haaften, oud-burgemeester van Sliedrecht. Opkomen. De St.-Ct. behelst een Kon. Besluit, bepalende dat zullen worden opgeroepen otn in den wapenhandel te worden geoefend: lo. gedurende ten hoogste 25 dagen, van de lich tingen van 1893 en 1894, de verlofgangers der mi litie behoorende tot de regimenten infanterie; 2o. gedurende ten hoogste 35 dagen: a. van de lichtingen van 1894, de verlofgangers der militie behoorende tot de compagnieën hospi taalsoldaten, het le en het 3e reg. veld-art. met uitzondering van die der trcin-afdeelingen dezer regimenten het 2e reg. veld-art. met uitzon dering van hen die van de cavalerie bij de trein- afdeeling van dat regiment zijn overgeplaatst ge worden het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten en hot korps genietroepen met uitzondering van de vesting telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Kon. Be sluit dd. 29 Fcbr. 1884, no. 13; h. van de lichting van 1895, de verlofgangers der militie behoorende tot de regimenten der vest.-art., het korps pantserfort-artillerie en het korps genie troepen. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staats courant no. 85. Vlagvertoon. 't Blij kt niet 23 zooals in het Nieuivs werd vermeld maar 16 jaren geleden te zijn, dat de Nederlandsche vlag in Japan werd vertoond. Den 21sten Juli 1881 liet Zr. Ms. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van wijlen den vice-admiraal jhr. II. M. van Rensselaar Bowier, destijds kapitein ter zee, het anker te Yokohama vallen. Bij deze gelegenheid werd het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan den Mikado overhandigd. De ontvangst was gedurende het verblijf aldaar bijzonder hartelijk, vooral ook hierom doordat vele Japansche ma rine-autoriteiten en de diet van den geneeskun digen dienst Hajasst hunne opleiding destijds in Nederland hadden genoten en zich dankbaar hun verblijf ten onzent herinnerden. Velen spraken nog zeer goed verstaanbaar Hollandsch. Eerst den 30sten Augustus d. a. v. verliet -de Emma Yokohama, koers stellende naar Hiögo. Tegen ruwheid. Te Utrecht hebben veertien dames en heeren zich vereenigd tot eene commissie voor de óp- richting van een Jongeliedenbond. Het dbel van dien Bond is ten strijde te trekken tegen ruwheid, onbeschaafdheid en onbarmhartigheid. Daar bij volwassen personen een goede bedoeling zoo dikwijls blijft zonder gevolg, wil de Jonge liedenbond z(jn toevlucht nemen tot het ge moed van het kind en dat vatbaar maken voor eerbied, zachtheid en liefde, zoowel tegenover den mensch als tegenover het dier. Het bestuur is samengesteld uit de dames J. W. Tadema, freule P. J. O. Taets van Arne- rongen, M. R. ter Meulen, en de heeren J.' J. A. van Schreven en J. C. van der Lip. De rede van mr. H. Sineenge. Voor een vrij goed bezette zaal trad gister avond op het Tweede-Kamerlid voor Meppel, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der kies vereeniging Schiedam, met het onderwerp "Wat hebben de kiezers in Juni te doen? Spr. drukt zijn genoegen uit in staat te zijn gesteld ook hier die vraag uitvoerig te bespre ken. Het antwoord op die vraag zal zeer zeker luiden: iemand met het mandaat te vereeren, die bereid is mede te werken tot het tot stand brengen van wetten geschikt om de sociale nooden te ledigen. Men zou ook kunnen vragenWaarom is het kiezerscorps uitgebreid? Het antwoord op die vraag geeft het antwoord op de eerste vraag. Spr. gaat de geschiedenis dier uitbreiding na van af 1848, en geeft een overzicht van het kiesrecht van 1848 en de uitbreiding van 1887, die het aantal kiezers van 150,000 op 300,000 bracht. Vervolgens herinnerde spr. aan het optreden van het antirevolutionnaire-katholieke kabinet Mackay, dat zyn taak om een kieswet tot stand te brengen niet volbracht, ook niet poogde te volbrengen. Toen kwam in'1891 het ministerie- Tak van Poortvliet, welks poging om een kies wet tot stand te brengen mislukte, en in 1894 het kabinet Roëll, dat een kieswet moest tot stand brengen, omdat bij de verkiezingen dat het parool was geweest. Waarom de minister Tak van Poortvliet zijn taak niet kon volbrengen Spr. wil niet ver helen, dat dit kwam, doordat vele liberalen tegen dien minister partij kozen. Spr. kan niet ontkennen, dat vele voorstan ders der grondwetsherziening in 1887 thans teleurgesteld zijn. Sprak de heer Tak van p.m. 800,000 kiezers en hoopte de heer Van Houten door zijn wet een wellicht nog grooter aantal te bereiken, spr. schat het aantal kiezers volgens de nieuwe kieswet op ongeveer 600.000. Vervolgens gaf spr. een kort overzicht van de kieswet, welke personen door die wet ge acht worden maatschappelijken welstand en ge schiktheid om kiezer te zijn te bezitten, en de wijze waarop de stemming zal geschieden, een wijze waardoor het vrije uitbrengen der stem men wordt gewaarborgd. Spr. wijst er nog op, dat men zal krijgen een vertegenwoordiging die beter zal uitdruk ken de meening van liet volk. Waarom zal het nu gaan bij de stembus? Herhaaldelijk is gewezen op nooden, die in de onderste lagen der samenleving bestaan, en op grieven, die uit den weg zijn te ruimen. Zullen nu die nooden uit den weg geruimd, die grieven bevredigd, die wenschen vervuld worden? Dat is de vraag, die gesteld moet worden aan hem, dien men wil afvaardigen. Welke wenschentzijn er nu? Men weet dat de nationale welvaart kwijnt, men weet dat de landbouw achteruitgaat, men wijst in landbouwkringen op het heffen van invoerrechten als middel ter verbetering. Men wijst op verwaarloozing van de opleiding van arbeiders en landbouwers. Men wijst op de volkshuisvesting, die ver beterd moet worden. Men wijst op de jeugdige misdadigers en neemt het meer dan vroeger op voor het zwakke geslacht. Men wijNt op tal van wenschen, grieven en nooden op elk gebied. Spr. noemt oa. nog de afschaffing der plaatsvervanging; de bescherming van den volwassen mannelijker! arbeider, wat betreft den arbeidsduurhet iostellen van landbouwraden. Maar de kiezers moeten een keus doen en daartoe is voorlichting noodig. Spr. wil zijn meening geven over sommige dier onderwerpen. Allereerst het vraagstuk der protectie, vooral om den landbouw te helpen, een eiscli die o. a. op liet Katholieke program eu het concept program der antirevolutionnairen voorkomt. In 't oog is hierbij te houden, dat men niet alle landbouwers over een kam kan scheren. Spr. toont helder en duidelijk aan dat protectie voor den pachter geen vooideel zal zijn, want zijn pachtsom zal na afloop van het contract verhoogd wordeo. Voor het gemengd bedrijf, waar ook vee gefokt en gemest wordt, zal er zeer zeker geen voordeel zijn, want deze land bouwers verbouwen alleen graan voor eigeu gebruik, en nu is wat zij verbouwen gewoon lijk niet genoeg; zij zullen dus tegen hooge prijzen moeten bijkoopen. Een hooger prijs voor hun producten zullen zij niet kunnen bedingen, want die moeten verkocht worden op de wereldmarkt, waar met hun omstandig heden geen rekening wordt gehouden. Ook voor den arbeidersstand zal protectie goed zijn, zegt men. Inderdaad hij, die er voor deel van heeft, zal hooger loon hunnen betalen. Maar zal hij 't doen Spr. wijst op heigeen voor eenige jaren in Groningen is gebleken, waar de boeren groote winsten hadden betaald en de loonen toch zeer laag waren. Daarentegen zal het brood van den arbeider duurder worden. Dit ontkennen zelfs de voor standers van protectie niet. Men heeft ge sproken van f42.van f36.van f12. die de arbeider daardoor per jaar meer zou te betalen hebben, in ieder geval een veel te zware belasting. De werkloosheid zal verminderen, zegt men. Maar ook dit acht spr. zeer twijfelachtig. Men verwijst naar het buitenland. Hoe is het daar, b.v. in Duitschland? Spr. herinnert aan de voordracht van den heer Paul Ilug, redacteur der Nordwacht, te "Winschoten, die er op wees, dat de arbeiders juist protectie bestreden; op de meening van den Franschen minister-president Méline, dat de landbouwcrisis in Frankrijk ligt aan de daling der graanprijzen sedert 1892, ondanks de invoerrechten, die van 3 tot 7 francs zijn vermeerderd. Ook verschillende takken van nijverheid kla gen. De politieke programmata wenschen dan ook bescherming van vele takken van industrie. Maar ook hiervan zal de last gedragen moeten worden door het geheele volk. Spr. zou er niet aan willen medewerken om voor een wisselvallige uitkomst groote lasten te leggen op het geheele volk. Spreker wijdt nu, om onpartijdig te zijn, nog eenige woorden aan het concept-program der antirevolutionnairen, waarin een tweeslachtig stelsel, invoerrecht en premie, wordt aanbevolen, omdat dan de prijs niet zooveel zal stijgen. Dus stijgen zullen de prijzen vnn brood en veevoeder! Daarentegen wil men afschaffen den accijns op vleesch, en wat er van de invoerrechten zal overblijven, na aftrek der premies en het gemis van den vleesch-accijns, wil men gebruiken voor arbeidersverzekering. Maar door de afschaf fing van den vleesch-accijns zouden de veefokkers voordeel hebben en de gegoede klassen, niet de arbeiders. Daarenboven zal de graaninvoer minder worden en de som van 10 millioen aan invoerrechten te hoog zyn geraamd. Yan arbei dersverzekering uit deze bron zou dus niet veel komen. Na de pauze weerlegt spreker nog eenige bedenkingen tegen zijn betoog om daarna aan enkele andere onderwerpen een kort woord te wijden. In de eerste plaats wijst spreker er op, dat de landbouwers en de zuivelbereiders vroeger niet met de wetenschap op hadden. Nu is dat beter. Er zijn landbouw- en zuivelcursussen, die ook door den Staat behooren gesteund te worden. Maar er is voorbereiding noodig om het onderwijs te kunnen volgen. Hetzelfde is waar voor den ambachtsman. Ook daar worden dikwijls de gevolgen bemerkt van slecht school bezoek. Steun van de staatskas voor die cur sussen is zeer goed, evenwel onder conditie dat zij vrucht opleveren door goed voorbereidend onderwijs. Spr. is dan ook een voorstander van leerplicht eu wil ook de meening* van den can didaat over dit onderwerp door den kiezer ge vraagd zien in den verkiezingsstrijd. Dan vestigt spreker de aandacht op de ver zekering van arbeiders, waarvoor staatssteun noodig is. Spr. meent niet, zooals velen, dat men dit vraagstuk reeds had kunnen oplossen; het is een vraagstuk, welks oplossing niet ge makkelijk is. Spr. wenscht verzekeringsplicht, die den arbeider reeds op jeugdigen leeftijd moet worden opgelegd. De patroon, ook de staats kas, zal daarbij misschien moeten beipen; de laatste in ieder geval in den overgangstijd. Maar wenschelijk acht spr. het dat de arbeider het zelf zal kunnen doen. Aan het vraagstuk van goede arbeiders woningen, van de beperking der vaderlijke macht, van de vrije beschikking der vrouw over haar verdienste, van de afschaffing dei- plaatsvervanging worden eindelijk door spr. eenige woorden gewijdvan al deze onder werpen toont spr. een beslist voorstander te zijn. Ten slotte verdedigt spreker de opvatting van de Liberale Unie. Men moet van dengeen, die men zal kiezen, weten, in groote lijnen ten minste, hoe hij over deze vraagstukken denkt. Met een aansporing aan de nieuwe kiezers om zich te voegen bij die bestaande kiezers, die het met hen eens zijn, eindigt spr. zijn boeiende voordracht, die warme toejuiching oogstte. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Met een kort woord van dank aan den spreker van dezen avond sloot de voorzitter de vergadering. Door den Minister van Marine is bepaald, dat de Goede Vrijdag, met betrekking tot het reizen van troepen, moet beschouwd worden te behooren tot de Christelijke feestdagen. Als ge volg hiervan zal de periodieke verwisseling van personeel van liet korps mariniers, welke op 16 April a.s. behoorde te geschieden, alsnu een dag later plaats hebben. Voor eenigen onzer stad- genooten zal dit bericht van belang zijn. De lieer J. Kuiper, hoofd der Christelijke school te' Schraard, zal op Dinsdag 20 April alhier eene lezing houden voor de leden der Christelijk-Ilistorische kiesvereeniging. Gisterenavond omstreeks tien uur werd de politie gewaarschuwd dat er vonken vlogen uit den schoorsteen van het Stadhuis, Bij onder zoek bleek dat de schoorsteen van de hacht- politie, onder het Stadhuis in brand stond. Door den schoorsteenveger Borrani, welke was geroepen, werd met behulp van een paar agenten door een exstincteur het vuurgebluscht. Ongeveer drie maanden geleden was deze schoorsteen geveegd. Op een der bovenvertrekken van het Stad huis had men last van het roet en water dat van boven in den schoorsteen was geworpen. Gistermiddag te 5!A uur reden een spoeling wagen en een gistwagen op den ïtotterdam- schen dijk met de voorwielen tegen elkaar. Door den schok viel de 59-jarige A. de Ridder van den gistwagen op den grond, waarbij hij neus en voorhoofd verwondde en Dr. D.aN. Janssen hem geneeskundige hulp moest ver- leenen. De andere koetsier, P. van der Heul uit Ylaardinger-Ambacht, kwam beter van het ongeval af, daar hij in den val nog gegrepen werd door den man, die naast hem op den wagen zat. Heden aan de vischmarkt afgeslagen 1 mand kabeljauw, leng en schol. Kabeljauw f 0.75 tot f 1.45, leng f 1,75 per stuk; schol f 0.40 per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 8 April. Cornelis Johannes zoon van M. Ivinnegin en J. van der Ham, Broarsoest. Overleden: 9 April. Levenloos aangegeven zoon v'an A. M. Landsbergen en J. M. Hijbeek, Kethelstraat. Geertrui Sluiters, oud '18 dagen, Lange Nieuwstraat. Naar men verneemt zal de heer H. Seret 21 April a.s. voor de anti-revolutioDaire kies vereeniging sNederland en Oranje" alhier op treden ter bespreking van het program. In de Woensdagavond gehouden vergadering der A.-R. kiesvereeniging ïNederland en Oranje" alhier, is het program van actie aangenomen. Tot afgevaardigde naar de depudatenverga- dering werd gekozen de voorzitter Ds. A. Boer- vijn en tot secundus de WelEd. Heer A. W. Schippers.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2