Guy de Maupassant. 519'e jaargang. ondag 1! en Maandag 12 April 1897. IN0. 9293. Ttceecle Blad DRIEKONINGENDAG, Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. 'i -Hij COURANT. ABOiwESiESTsrsus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.o2 BFREACl BOTEHSTKAAT fO, Telepiioon Ao. Ï23. ADvr.RTLN-Trernus: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- o.lO Bij abonnement wordt korting verleend. h.'/-imamn iiAajgaBBca Algemeen overzicht. Schiedam, 10 April '97. De Engelsche parlementaire enquête-com missie hield gisteren een belangrijke zitting. Men herinnert zich, hoe sir John Wilioughby zich in de zitting van Dinsdag 1.1. onwillig had getoond een verklaring te geven van de tegen spraak van zijn getuigenis met dat van Jame son, hetgeen de commissie deed besluiten den laatste nogmaals te hooren. Een groot aantal leden van het Parlement en persmannen waren opgekomen om den uit slag van dit conflict bij te wonen. Ruim een uur lang werd Jameson verhoord door de oppositie-leden der commissie. Hij vei klaarde, dat Wilioughby's brief aan het ministerie van oorlog hem bekend was, schoon niet woordelijk, daar hun rechtsgeleerde raadsman-Hawksley den brief liad opgesteld. Het doel van dezen brief kende hij ook. Wil ioughby had daardoor den minister willen be wegen de brevetten zijner officieren nog niet in te trekken. Hij ontkende Wilioughby te hebben gezegd, dat de rijksregeering den inval goedkeurde, maar hij bad Willoughby's beloften stilzwijgend goedgekeurd. Had deze hem zijn goedkeuring gevraagd, dan zou hij die gegeven hebben, want bij had nooit getwijfeld aan bet welslagen van den tocht, en dan zoo herhaalde hij zou men alles vergeten en vergeven hebben. Hij had alleen met de Joliannesburgers en Rhodes gecorrespondeerd; de laatste had van de bijzonderheden van den inval niets afge weten. Lord Rosmead was onbekend geweest met den inval, maar deze zou naar Transvaal zijn gekomen om Ivruger zijn bemiddeling aan te bieden, indien te Johannesburg een opstand ware uitgebroken. Getuige had geweten dat lord Rosmead den inval niet zou goedkeuren, bijaldien hij mislukte. Over hetgeen te Johannesburg was gebeurd, sprak getuige liever niet. Sir John Willougby, die thans wederom verhoord werd, was veel toeschietelijker dan in de vorige zitting. Hij had nog eens met Jameson gesproken en was thans bereid op alle vragen te ant woorden. Zijn gesprekken met Jameson waren reeds anderhalf a twee jaren geledenhij had dus gemakkelijk een en ander kunnen ver warren. Hij meende zich te herinneren, dat hij zijn officieren hun brevetten had gewaarborgd. Om bet behoud hunner brevetten te beproeven niet ook het zijne, had hij den brief gezonden, die door Hawksley was opgesteld. Thans zou hij andere bewoordingen hebben gekozen. Hij had destijds geen scherp onderscheid gemaakt tusschen de rijksoverheden in Engeland en in Zuid-Afrika. Getuige had al zijn inlichtingen door Jame son gekregen. Hij hield vol, dat n den brief van kolonel Rhodes 300 man hulptroepen uit Johannesburg waren beioofd. Hierna ondervroeg Webster kapitein Heavy, VAN Naar het Fransch, Alles was klaar. Wij wachtten. Wij wachtten al langer dan een uur. Een heerlijke geur van gebra den gevogelte vervulde het geheela huis. Een slag op het venster deed ons allen opsprin gen. De groote Ponderel ging open doen en na eenigen tijd verscheen er eene kleine, magere en manke vrouw in de opening van de deur. Zij groet te een voor een de ontstelde huzaren, die haar zagen binnenkomen. Achter haar zagen wij drie oude gezichten met eene witte muts op het hoofd, allen door ziekte en ouderdom misvormd. Het waren met de liefdezuster de eenige vrouwen van Saint- Benoit, die zich nog konden voortbewegen. De liefdezuster, die mijn strepen opmerkte, zeïde tot mijIk dank u zeer, mijnheer de officier, dat gij aan deze arme vrouwen gedacht hebt. Zij heb ben zoo weinig pleizier in hun leven, zoodat het die aan Jameson de boodschap van het Her vormings-com 'i had overgebracht, om den in val niet te doen. Jameson had hem gezegd,-dat hij toch zou komen, of het comité het goedvond of piet. •Sir William Ilarcourt ondervroeg daarop den Amerikaan Wolff, den intiemen trier d van Jameson en Hammond. Deze deelde bijzonder heden mede over het doel van den inval, o. a. om Kruger gevangen te nemen. Wat wilde men met Kruger doe*. vroeg sir William. Hem een plebisciet afdwingen, was het ant woord. Getuige had alleen gezorgd voor do inten dance. Hij erkende, dat Jameson de Joliannes burgers bad verrast. Omstreeks midden December, aldus beant woordde bij een vraag van Labouchère, hadden hoogstens dertig personen van den inval geweten, Getuige had alleen uit vaderlandsliefde, niet om winst te trekken, gehandeld. De commissie verdaagde vervolgens haar zitting tot 30 April; dan zal dr. Harris, voor zitter der Chartered Company te Kaapstad, gehoord worden. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer Cur- zon mede, dat door de mogendheden niet te Kon- stantinopel op verwijdering der Turksche troe pen van Kreta was aangedrongen. Hij kon onmogelijk mededeelen, verklaarde hij in antwoord op een vraag van den heer Webster, wat de mogendheden omtrent de blokkade van Griekenland voornemens waren een definitief besluit was nog niet genomen. Ook kon hij niet zeggen, of de bedoeling was een vreedzame blokkade, dan wel eene volgens het volkerenrecht. Lord Balfour beloofde na Paschen de cor respondentie betreffende Zuid-Afrika te zullen overleggen. Het Huis nam in eerste lezing het ont werp op de volksscholen aan. In de Italiaansche Kamer deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat de pogingen om te komen tot het invoeren van hervormingen in Turkije werden onderbroken door den opstand op Creta. Het is in het belang van Italië, dat een oorlog wordt vermeden, zonder dat daarbij de Oostersche quaestie en het evenwicht aan de Middellandsche Zee uit het oog wordert verloren. De autonomie voor zekere bevolkingen moet zijn in overeenstemming met de eiselien van den vrede. Italië zal niet duiden dat een oplossing der Oostersche quaestie wordt gebaseerd op een verdeeling van Turkije tusschen de mogend heden. Reuters speciale correspondent te Elassonne seinde gistermiddag naar Londen: »Hier is bericht ontvangen, dat een bende Grieksche roovers een inval heeft gedaan op het Turksche gebied Krania, in de buurt van Gebina. De Turksche troepen hebben vuur ge geven. Het gevecht duurt voort van des mor gens vijf uur af. Edhem Pacha heeft bevelen voor hen een goede daad en een groote eer is die gij hen bewijst. Ga zitten, zuster, wij zijn erg blij dat gij onze invitatie aangenomen hebt. Zij nam drie stoeien van den muur, geleidde er de drie vroinven heen, zetto ze er op, nam haar hoed, mantels en stok af, die ze in een hoek zette; daarna wees zij op de eerste en zeide Dat is moeder Paumille, waarvan de echtgenoot door een val van een dak gestorven is en waarvan de zoon in Afiika is gesneuveld. Zij is twee en zestig jaar. Daaina wees zij op do tweede, wier hoofd zonder ophouden beefde. Dat is moeder Jean-Jean, zeven en zestig jaar oud. Zij kan bijna niets meer zien, haar hooid is door een brand verschroeid, terwijl zij daarbij het rechterbeen voor de helft verloren hoeft. Eindelijk toonde zij ons de derde, wier oogen wild door het hoofd rolden. Dat is de Putois, eene onnoozele. Zij is vier en veertig jaar oud. Ik groette de vrouwen, alsof zij prinsessen waren, en wendde mij tot den pastoor. Gij zijt, mijnheer de priester, een goed menscb, wien wij hier aller, dankbaar zijn. Iedereen lachte, uitgezonderd Marches die woe dend scheen te zijn. gezonden om alles in gereedheid te brengen. Het is nog niet bekend, of zich Grieksche soldaten onder de benden bevinden." Een nieuw grensconflict dus, thans reeds van ernstiger aard dan die reeds zijn voorge vallen. Toch mag aangenomen worden dat de vrede bewaard /al kunnen blijven, zoolang het ernstig voornemen bestaat bij beide regeeringen om het niet tot botsingen te laten komen. liet zou anders èn Griekenland un Turkije niet euvel te duiden zijti, indien zij, den ver warden staat van zaken moede, in een ge welddadige oplossing hun heil zochten. Het is of liet Europeesch concert een win terslaap is ingegaan. Van hetgeen men wil bereiken, hoort men niets. Griekenland zou geblokkeerd worden, maar nog hoeft zich geen Euiopeesche oorlogsbodem in de Grieksche wa teren laten zien. Alleen komt tot ons uit St. Petersburg het bericht, dat de candidatuur van prins Frans Jozef van Battenberg voor het gouverneurschap van Kreta bij de mogendheden ongunstig is opgenomen. Hij is te na verwant aan koningin Victoria, en daarom vreest men voor Biitsche invloeden. De consuls op Kreta oordeelden onderhande lingen met de opstandelingen nutteloos. De Russische consul echter, zoo wordt uit Kanea aan de Daily News bericht, wil zich op eigen verantwoording naar Rethymo begeven, om aan de hoofden der opstandelingen den aard der te verleenen autonomie duidelijk te maken. Of het baten zal, inag betwijfeld worden. Men wil nu eenmaal van autonomie niets weten, en van dc mogendheden zijn de insurgenten in 't geheel niet gediend. De Oostenrijksche vlootvoogd ontving zelfs een mededeeling van de opstandelingen te Kis- samo, dat zij zullen doen als waren zij in oor log met de mogendheden,^ indien deze met geweld tegen hen optreden Te Kissarno-Kastelli spant het geducht. Acht honderd opstandelingen maken zich gereed met vier kanonnen het fort aan te vallen. De Turk sche commandant heeft verklaard, dat hij het niet zal kur.nen uithouden en hij dus zal moe ten capituleeren. De admiraals zullen een schip zenden om de ontruiming van liet fort gemak kelijk te maken. Men kan niet zeggen, dat de mogendheden succes hebben bereikt met de bezetting van het eiland. Een nieuw alarmeerend bericht is door de Kaapsche Argus de wereld ingezonden. De Engelschen zouden zich het bezit hebben verzekerd van het eiland Inyack in de Dela- goa-baai. Het Kaapsche eskader zou er bezit van nemen en het tot Britsch grondgebied proclameeren. Ilet Foreign Office te Londen evenwel ver zekert dat dit bericht ten een en male onwaar is. Aan de Times wordt uit Johannesburg be richt, dat de Burgermacht, een belanrijke bur- gervereeniging, op een vergadering te Heidel berg een motie heeft aangenomen ten gunste van de naasting der spoorwegen en de afschaf fing van het dynamiet-monopolie. Opnieuw is door de politie tevergeefs naar Met veel moeite hielpen wij de vrouwen in de eetzaal. Toen wij voor onze borden zaten, sloeg de zuster drie keer in hare handen en de vrouwen maak ten, evenals de soldaten dio het geweer presen- teoron, driemaal het kruis Daarna sprak de pas toor langzaam de woorden van liet Benedicite uit. Men zette zich en da twee kippen werden opge bracht door Marchas, die bedienen wilde om bij dezen belachehjken maaltijd tegenwoordig te zijn. Maar ik riep»De champagne." Een kurk sprong met den knal van een pistoolschot de lucht m en niettegenstaande de teruggetrokkenheid van den pastoor en de liefdezuster dronken de drie huzaren hun glazen tot op den bodem toe leeg. Masson Ligny, die het voorrecht had, overal thuis te zijn en het iedereen naar den zin kon maken, maakte op de grappigste wijze het bof aan moeder Paumeiie. Deze, wier humeur, niet tegenstaande al haar ongelukken, toch opgeruimd gebleven was, antwoordde hem schertsend en lachte hartelijk om de grappen van haar buurman, De kleine Hebin had zich vast voorgenomen de idiote dronken te maken en de baron d'Etreiliis, die niet zoo vrooiijk van aard was, ondervroeg moeder Jean-Jean over het leven, de gewoonten en regle menten van het hospitaal. De liefdezuster riep ontsteld tot Masson-Ligny wapenen gezocht in de Siimner-and-Jaek mijn. De Agenee Uitvas deelt mede, dat de invoer in de Zuid-Afrikaansche Republiek gedurende de maand Februari beliep 1,215,778 pond sterling, waarvan 10G,77G pond sterling aan invoerrechten werd betaald. Gemengde Hedcdccllngen. Wolff's bureau had bericht, dat Keizer Wil helm prins Bismarck op den ln April tele grafisch had gelukgewenscht. Dit bericht werd door de Bismarckiaansche bladen gelogenstraft. Wolff's bureau deelt thans mede, dat het bericht berustte op de mededeeling van den hofraad Otto de Grahl, die tot driemaal toe het bericht bevestigde. De Berlijnsclie bladen doelen mede, dat De Grahl, dezelfde die de t erkee- de lezing dei- toast van den Czaar te Breslau de wereld inzond, ontslagen is als liofberichtgever van Wolff's bureau. Het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft een commissie benoemd van 21 leden, 13 leden der meerderheid en 8 der oppositie, om de quaestie der onvereenigbaarheid te onder zoeken. De Cubaansche opstandelingen hebben een fort in de provincie Santa-Clara genomen. Het beleg van een ander fort zijn zij gedwongen geworden op te breken. Een spoorwegbrug is door dynamiet vernield. Benden insurgenten zijn uit de provincie Havana in Pinar del Rio verschenen, Over de onlusten te Tokad berichten de consuls, dat de militaire gouverneur geweigerd had de troepen te mobiiiseeren om een einde te maken aan de moorden. 250 huizen zijn geplunderd. Een groot aantal Armeniërs bad de moorden voorzien en zich verborgenanders zou iiet getal der slachtoffers grooter zijn ge weest. Tweede Kamer. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer op gisteren, wordt waarschijnlijk deze drie jarige parlementaire periode beëindigd. Heel wat belangrijk werk is in dien tijd door de Kamer tot sland gebracht. Het lijstje van het voornaamste luidt als volgt: de kieswet; de veiligheidswet; de wet op de verveningen; de wet.tot uitvoering van artikel 191 der grondwet; de wijziging- der hinder- en der stoom wet; de inrichting der kamers van arbeid; de noodwetten voor Opsteriand en West- stellingwerf, dom- welke paai en perk gesteld werden aan net uitzetten van gemeente-uit gaven ten laste van bet rijk de wet tot uitvoering van art. 152 der grondwet de kieswet; de invoering der wet op de faillissementen de herziening van het wetboek van burger lijke rechtsvordering; Oh! oh! u zult haar ziek maken, iaat haar toch niet zoo lachen, ik bid u er om, mijnheer. Och, mijnheer. Toen stond ze. op en ging naar Hebin om hem te verhinderen de idiote dronken te maken. Maar de pastoor zeide lachende tot haar Och, laat het maar, voor één keer zal het haar geen kwaad doen. Na de twee kippen, hadden we de eend en de drie duiven gegeten, daarna kregen we de gans, die er heerlijk uitzag. La Paumeiie sloeg van blijdschap in haar han den moeder Jean-Jean antwoordde niet meer op do talrijke vragen van den baron en de idiote slaakte eenige vreugdekreten, zooals kleine kinderen dit kunnen als men hun bonbons toont Mag ik mij met dit beestje belasten vroeg de pastoor. Ik weet er mee om te gaan. Zeker, mijnheer de pastoor. En de zuster zeide: Och, zoudt u het venster niet open willen maken. Het is hier veel te warm. Ik ben er zeker van, dat zij ziek worden. Marches maakte het raam open, zoodat do fris- sche buitenlucht in de kamer stroomde. Wij keken alien stilzwijgend naar den pastoor, die met kennis de gans ontleedde. Plotseling hoorde wij in de verte geweerschoten.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5