e 51,<e jaargang. Zondag iFen Maandag 12 April 1897 N°. 9293. Derde Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. II c c li t z a 1c e n. Kerk en Seliool. Ned. Heev. Kerk. Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Aboskemsntspeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 ISUKBAÜ: BWTEK8TKAAT 70, Telophoon Ko. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels inct inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 0VERSCH1E, 9 April. A. Baars, spoeliugkaler bij den landbouwer AAL Hoogerbrugge, voer heden morgen om uur, toen hij met zijn leegespoelingschouw op weg was naar Schiedam, in de Delftsche Schie tegen de met stcenen beladen tjalk ,.Hendrika", welke op weg was naar Den Haag. Laatstgenoemd vaar tuig bekwam door de aanvaring een groot gat in den boeg. OArERSCfIIE, 10 April. De heer J. A. II. dc Jos- selin de Jong, gewezen burgemeester dezer gemeente, beeft dc zangvereeniging Excelsior" doen weten, dat hij, wegens zijn vertrek nit Overschie, niet meer als beschermheer dier vereeniging wenscht op te treden. MAASLAND. Gedeputeerde Staten hebben, onder terugzending van de nieuwe schoolgeldregeling, bij den gemeenteraad aangedrongen op eene belangrijke vermindering van het te betalen bedrag. Door den gemeenteraad is echter besloten de ver ordening te handhaven. BOTTERDAM, 10 April. Door do liberale kies- vereeniging Rotterdam alhier werd gisteravond een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waarin sprak prof. mr. M. AV. P. AV. Treub over minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken voor gemeentewerken. Na met verwijzing naar het verzoek in 1511 van het lakenvollersambt aan het gemeentebestuur van Amsterdam om loonsverhooging te hebben aangetoond, dat geschillen omtrent loon en arbeidsduur niet be paald van deze eeuw zijn, vestigde spr. er aandacht op, dat er verschil bestaat tusschcn toen en nu. Destijds werd een verzoek om verhooging van loon gericht tot de overheid als zoodanig. Thans wendt men zich tot het gemeentebestuur als indirecte werk geefster, Door bepalingen omtrent arbeidsduur en loon in de bestekkeu op te nemen, doet de gemeente niets anders dan de voorwaarden stellen van gelij ken aard als bijv. bepalingen omtrent hoeveelheid cn soort van te gebruiken materieel. Alen behoeft dus allerminst te vrcezen dat men met dergelijke bepalingen een eersten stap zet op het gebied der arbeidswetgeving. Spr. stond vervolgens stil bij dc vraag: waarom do gemeente dan met allereerst die bepalingen in voert voor werklieden, die direct bij haar in dienst zijn, en beantwoordde deze met de bewering, dat in dit geval van die bepalingen geen sprake kan zijn, omdat de gemeente voor haar werklieden de loonen regelt naar de organisatie der verschillende dienst takken. Speciaal bij aanbestedingen zijn bepalingen noodig omdat in bet karakter daarvan gevaar voor het drukken der loonen ligt, daar laatstgenoemde grooten invloed op de aannemingssom hebben. Door bepalingen vast te stellen, verklaart de gemeente eenvoudig: ik, aanbestedend, bovendien publiekrechtelijk lichaam erken dat het mijn morccle plicht is er voor te waken dat het niet ten koste van werklieden gaat als zoo goedkoop mogelijk werk wordt afgeleverd. Vervolgens toonde spr. aan, dat een der noodza kelijke consequentien van bepalingen omtrent arbeids duur is do bepaling van minimum-loon, omdat zonder deze gevaar onstaat voor verkorting van het loon des werkmans, aangezien deze overal bij het uur woidt betaald. Spr. erkent dat niet precies te zeggen is met hoeveel hot loon dient verhoogd te worden om tot een gelijk weekloon te komen, doch verde digde daarbij do mecning dat men daarop werken moet, dat hot loon vooral niet lager wordt, aange zien dit een vermindering niet toelaat. Aldus is men te Amsterdam te werk gegaan. De betreffende bepalingen zijn zeker niet bestemd om groote veranderingen te brengen in de verhouding tusschen werkman en werkgever, maar zij zijn toch een bescheiden stap tot verbetering der positie van den werkman. Dit is echter een voordeel, daar be scheiden maatregelen veel meer kans hebben tot stand to komen. Verschillende bezwaren, tegen de bepalingen aan gevoerd, werden door spr. aan eritick onderwerpen. Zoo de bewering dat de bepalingen in strijd zouden zijn met de wet van vraag en aanbod; groote toe vloed naar gemeenten waar de bepalingen zijn in gevoerd; het stellen op gelijke lijn van goede en slechte werklieden; do ondergang dor brekebeenen, en eindelijk controle. De eerstgenoemde bezwaren deelde spr. ingoenen deele. Moeielijkheid der controle erkendo bijechter; deze kunnen de werklieden zelf slechts verrichten door krachtige ontwikkeling hunner vereonigingen. Ten zeerste bestreed spr. de meening dat de ge meente de bepalingen niet mag invoeren omdat niet uit de kas van allen een voorrecht aan enkelen mag gegeven worden; Amsterdam heeft aangetoond dat de kosten der werken na de invoering der bepalingen nog geen drie proeent zijn gestegen, maar bovendien is er geen enkele post op de begrooting die uitslui tend in het belang van allen geldt. De som der bij zondere belangen vormt ook hier het algemeen belang. Ten slotte richtte spr. zich tot de aanwezige auto riteiten. Reeds van 1892 dateeren adressen bij u ingediend, zeide hij, om ook de bepalingen deel achtig te worden en in 1897 wacht men nog op de regeling. Gij, hier in do Maasstad, hebt de gewet tigde reputatie een gemeente te zijn, die groote dingen aandurft. Laat ook op dit gebied van u het zelfde gezegd worden. Gij zijt voortvarend, waar het handelsbelangen geldt, weest het ook voor dit. Debat van beteekenis werd niet gevoerdsprekers rede vond zeer veel toejuiching- Voor den Hoogen Raad is gepleit over de vraag of dc Nederlandschc rechter zich ambsthalve ombe- voegd mag verklaren kennis to nemen van een eisch tot echtscheiding wanneer dc laatst gemcenc kwaad willig verlaten woonplaats was gevestigd in bet buitenland. De rechtbank te Groningen bad zich in dergelijk geval ambtshalve onbevoegd verklaard, welke uit spraak door liet hof to Leeuwarden werd bevestigd. Jhr. mr E. N. dc Brauw bestreed die beslissing. Beroepen: te Burgwerd, J. Schokking, te A\rezep; te Zeerijp, R. AV. Bruins, te Niekerk en Oldekcrkte Muiden (toez.J, D. van Popta, te Papendrceht. Bedankt: voor Biggekerke, door A. J. Seulijn, te Foudgum. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan den heer B. J. Adriani, pred. bij de Nedcrd. Herv. gemeente te Amsterdam, op diens ver zoek oen eervol emeritaat verleend mot ingang van 1 Juli e.k. De agenda van de samenkomsten van predikanten en gemeenteleden van de Evangelische richting dit jaar te Zwolle te houden vermeldt het volgende AAroensdag 21 April, 's nam. 6>/« uur: 1. Is het aan te bevelen de aan het Mattbeiis-evangelie ont leende doopformule in onze protestnntsche kerken voor te schrijven, zOó dat geen doop wettig wordt erkend, waarbij die formule niet is gebruikt? In leider ds. M. Reijerkerk van Haaksbergen. 2. Bespreking van de belangen van het Evangel. Zondagsblad, de Evangelische vereonigingen, etc. Donderdag 22 April, voormiddags half tien: 3. Het voorloopig aangenomen Reglement op het Be heer, Inleider prof. T. Cannegieter van Utrecht. 4. AVelke plaats cn beteekenis heeft de verkon diging van de wederkomst des Hoeren in de pre diking der apostelen? Inleider ds. R. H. Drijber to Leeuwarden. 5. Ligt het op den weg der Evangelischen zich aan te sluiten bij do vereeniging, voorbereid onder den naam van Evangelische Unie. Inleider dr. A. G. Boon van Enkhuizen. De bestuursvergadering heeft op AVocnsdag plaats, 's nam. half vier. Als bestuursleden worden do volgcndo voordrachten gedaan. ALacaturc Offerhaus de hh.Prof. M. A. Gooszen van Leiden, AI. Reijerkerk van Haaksbergen, J. AAL Roskes van Rotterdam en J. Schuiringa van Hnllum. Vacature Mallinckrodt de hh.G.W, Hcosen van Leeuwarden, M. Hefting van Siddeburen. L. J. Hnber vau Groningen en O. G. M. Quack van AA'iuterswijk. De heer J. A. van Balen, van de Utrechtsche Zen- dingvereeniging, die een paar jaar met verlof hier to lande doorbracht, gaat in Mei a.s. weder naar Nicuw-Guinea om het zendingswerk voorttezetten. Hij neemt op die reis mede een kleine, zeewaardige sloep, naar de standplaats van den heer van Balen genaamd AVindessi. De sloop wordt voortbewogen door een petroleummotor. Zaterdagochtend werd de eerste proeftocht met deze boot op den Lcidsohen Rijn gedaan en door vele belangstellende vrienden, o.a. professor Valeton, mede gemaakt. De proeftocht slaagde uitstekend. Het bootje zal voornamelijk dienen in de Geelvinekbaai, waar een tiental broeders op verschillende posten geplaatst zijn, om dezen het wederkecrlg bezoek gemakkelijk te maken en tevens om van do groote booten goede ren aftehalen. Het laadvermogen van de AVindessi is 3000 kilogr. Hoogeb Onderwijs. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is aan D. H. van der Goot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent in hot ziekenhuis aan de Rijks-universiteit te Groningen. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen en tot doctor in de Staats wetenschap op proefschrift „Beschouwing over de wijze waarop de armenzorg behoort beschreven tc worden", J. H. van Zanten, geb. to Ticl. Middelbaar Onderwijs. Door den Min. van Koloniën is dc heer dr. O. M. van Deventer gesteld ter beschikking van den Gouv.- Gen. van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot leeraar bij bet middelbaar onderwijs daar te lande. Lager Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken, brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1897 de examens ter verkrijging yan akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in do Fransche taal, zullen worden gehouden in de maand Augus tus, zoo noodig ook in het laatst van Juli en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November; die voor de Engclscho en Hoogduitsche talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar on derwijs, in de maand Augustus, zoo noodig aanvan gende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak s) bedoeld in art. -65 der wet op bet lager onderwijs, als voor hot middelbaar onderwijs, in "de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus; die voor lager en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde cn voor middelbaar onder wijs in de houtteelt, in do maand Augustus, zoo noodig in September; die voor middelbaar onderwijs in hand- en recht lijnig teehencn en de perspectief cn die voor boct- seeren cn voor lager onderwijs in handtcekcnon, in do maanden Augustus cn September en zoo noodig in October: die voor middelbaar onderwijs in dc wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Neder landschc taai cn letterkunde, geschiedenis en aard rijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staats inrichting eu schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 05 der wet op liet lager onderwijs, in de maanden November cn December. liet tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen be- hooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. St.-Ct De hoofdcommissie der Vereeniging voor christe lijk nationaal schoolonderwijs heeft bij voorstanders van dat onderwijs een circulaire verspreid, waarin zij zegt dat in den loop van bot jaar 1897 dc kas zal zijn uitgeput. De ondersteuning, aan tal van christelijke scholen gegeven, die eerst f200 per jaar bedroeg, is eerst verminderd tot f 100, later tot f50 in het jaar, en ook deze laatste ondersteuning kan niet meer algemeen worden verleend. Alen moet zich nog verder bezuinigen en beperken tot die scholen, die 't het meest noodig hebben. Dan zal de vereeniging zich moeten bepalen tot het be heer der kapitalen, die haar zijn toevertrouwd voor de opleiding van onderwijzers en tot het verstrekken van voorschotten bij den bouw van nieuwe scholen. Daarom vraagt de hoofdcommissie voor de 154 scholen haar hulp te verleenen, hetzij door giften, door lid te worden der vereeniging, door jaarlijksche bijdragen toe te zeggen, of dc reeds geschonkenete verhoogen. Door den voorzitter van hot „Nederlandsch Land- bouwcomité" is het volgende schrijven dd. 2 April j.l., verzouden aan zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken: „Nu het klauwzeer bij nit bot buitenland ingevoerde varkens op de markt te Amsterdam 29 Alaart j.l. is geconstateerd, herbalen wij onzen aandrang tot wering der besmetting van onzen veestapel, door uit het buitenland ingevoerde dieren." De commissie-Beschermende" Rechten uit het Ne- derlansch Landbouwcomité bestaat thans uit de volgende leden: H. F. Bultman, voorzitter; dr. G. AU. Bruinsma, J. K. Ricriks, Rinkes Borger, mr. P. H. A. Tydeman, J. J. van AVeel, D. Fontein do Jong, Jhr. A. Michiels van Kcssenich, A. van Leeuwen, J. L. T. Groneman, U. G. Schilthuis Jzn., E. G. Duyvis Tzn., mr. AV. A Virnly Ycrbrugge. De tweedo vergadering is vastgesteld op 22 April a. s. Ten slotte hebben de suikerfabrikanten in het AVesten van Noordbrabant aan hunne agenten last gegcvcii de voorwaarden van vroege levering uit de" contracten tc schrappen; ook is bot wegen op dc fairbanken, zooals vroeger, weder toegestaan. Dc prijzen blijven zooals Üe Bond bepaald heeft. Men verwacht, dat de bietenverbouwers, ook in de Viiet, tot contraeteeren zullen overgaan. Een allcrhandigst boekje werd ons toegezonden. „Beknopte handleiding voor eigenaars van kleine tuinen" heet het. De heer H. AAritto, hortulanus van 's Rijks Akademietnin te Leiden, is er de schrijver, de heer J. G. Brocse te Utrecht de uitgever van. AVij noemden het boekje allcrhandigst; cn niet ten onrechte. Schier op elke vraag, die zich een bezitter van een tuintje stelt, vinden wij antwoord. Het aanleg gen, het "beplanten, het onderhoud, boomen, heesters, bloemen, alles vindt men duidelijk cn aangenaam beschreven. Beknopt en zakelijk, zonder geleerdheid, hij uitstek geschikt voor ieder liefhebber-tuinier. Het dagelijksch bestuur van den A. N. AV. B. heeft voorloopig bepaald, dat het georganiseerd toer- congres te Amsterdam iu het begin der maand Juli gehouden zal worden. Een regelings-commissie is reeds benoemd, bestaande uit de heeren G. A Pos, J. C. Burkons, D. Fokkema, A. B. van Holkemaen L. H. Daniels (secretaris). Hen noodlottige twist. Donderdagavond zijn zekere Verbaan en Kooy, die te Leerdam wonen,'van Schoonrewoerd huis waarts keerende, onderweg handgemeen geraakt. Verbaan trok daarbij het mes en stak Kooy hiermee in de ondeibuilt, met het noodlottig gevolg, dat hij hedenmorgen is bezweken. De justitie uitTiel is te Leerdam aangekomen. Hen. ridder. Te Medemblik is Donderdag overleden de lieer A. J. A. .Talink, een der oudste ridders (dragers) der Militaire AVillemsonle. Jalink was een zoon van den lieer V. Jalink, veearts te Olst. Met 7 broers ging hij in Indischen militairen dienst; hij mankte in 4864, '65 en '06 ver schillende expedities mede, waaronder die naar Ceram, waarbij iiij meermalen ernstig werd gewond. Zoo b.v. op 20 Febr. '66 kreeg bij een schot door de rechterbil en een pijlschot door de twee kuiten. Hoewel Jalink, blijkens zijn strafregister geen jabioer was, hem toch werden opgelegd 4 dagen provoost wegens liet zich ontevreden betoonen over de regeling van den dienst tij dens de expeditie te Ceram werd hij voor zijn gehouden gedrag waardig gekeurd ridder te worden en daartoe benoemd bij kon. besluit van 13 Sept. 67, als hebbende zich onder scheiden bij de gevechten te Ceram in de maanden October en November 65 en Januari en Februari 66. AVegens ongeschiktheid voor den dienst weid Jalink in 1868 gepensioneerd. Sedeit vestigde hij zicli in Holland, eerst in Haarlem, laatst tegen zijn zin in Medemblik, want Jalink was een militair in hart en nieren en het deed hem zeer dat hij te Medemblik zou sterven en zijn begrafenis niet met militaire eer zou plaats hebben. Jalink is slechts 59 jaar geworden en was dus reeds op 29-jarigen leeftijd lidder. (N. R. Ot.) Romantisch. Namens den vader verzoekt de commissaris van politie te Breda de opsporing en aanhou ding van L. J. D. D. Sclinepp", 16 jaren, kan- tooibediende, wonende te Bieda, die op 5 April des \oormiddags 10 uur de ouderlijke woning heeft verlaten, en daarin niet meer is terug gekeerd. De jongen was bediende in een boekwinkel en schijnt door het vele lezen van reisavonturen aangespoord te zijn tot het maken van een verie reis. Uit de ouderlijke woning heeft hij een wit katoenen sprei medegenomen. Bij ont dekking verzoekt de commissaris van politie voornoemd telegraphisch bericht, in welk geval de minderjarige door den vader zal worden afgehaald. Hotelhouders, opgepast De burgemeester van Boxtel waarschuwt tegen de praktijken van een als lieer gekleed persoon, zich noemende Jonkheer de Coppó, cavalerie-luitenant, te Deventer met verlof, doch aldaar onbekend. Hij bezoekt hotels, maakt er goeden sier en vertrekt dan plotseling, zonder de aanzienlijke verteringen te betalen. Ten einde zich crediet te verschaffen doet hij allerlei verhalen uit zijn militaire loopbaan, waarin goed klinkende namen als zijne bekenden worden voorgesteld en wisselt luj eenig bankpapier om de daardoor verkregen munt waarschijnlijk later op eene andere plaats weer tegen bankpapier in te wisselen. Mogelijk noemt hij zich ook Coppé van Gent en koopman. Aldaar is hij vertrokken zonder zijne verteringen te betalen. Signalement: 30 jaren, middelmatige lengte, zwart haar, zwart snorretje, gouden bril, uitslag in den hals (rechterzijde), blauw cheviot jacquet en broek, laag boord, donkere kiepmantel. Eene waarschuwing. Op verzoek van het bestuur der sJohannes- Sticbting" ontleenen wij aan J)e Barmhartigheid, het maandblad der vereeniging, de mededeeling, dat in verschillende plaatsen van ons land door zekeren H. J, van der Weide gepoogd wordt gelden machtig te worden, ter dekking van door hem of ten behoeve van hem uitgegeven ver- pleegkosten voor eene behandeling in de Johan- nes-Stichting te Nieuwveen. De door hem opgedischte verhalen missen allen grond van waarheid. »Het zij ons vergund," zegt het blad, nnog dezen raad te geven dat men, zoodra bedoelde van der Weide zich weder bij een onzer vrienden aanmeldt om ondei steuning, tot dekking der verpleegkosten in de Johannes-Stichting, zich onmiddellijk met eene aanklacht richt tot den officier van justitie ter plaatse waar zulks be hoort. Dit is de eenige weg om personen die zich aan zulke strafbare handelingen schuldig maken, onschadelijk te maken," Hen oplichter. In verschillende gemeenten van Gooi- en

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9