df 51*"' jaargang. Woensdag 14 AprH 1897. N°. 9295, Be Blonde Trowel van ülmiriei I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. f i S8flM Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BïIREzlüBOTERSï'BAjS.T Telephoon Wo. 133. ABVKBTENTiErBiJS: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting vericeDd. Algemeen overzicht. Schiedam, '13 April '97. Egypte, Zuid-Afrika, de Kretenzische quaestie, die drie voorname onderwerpen der Engelsehe buitenlandsche politiek zijn in de zitting van het Lagerhuis van gisteren ter sprake gekomen. Veel belangrijks is er evenwel niet over te berde gebracht; alleen hetgeen de heer Curzon over den inval op Turksch gebied zeide, de geruststellende verzekering dat Turkije dien inval niet als een casus helli beschouwde, ver dient gereleveerd te worden. Het eerst kwam aan de orde Egypte. Et- was sprake van geweest, dat Italië Ivassala aan Egypte zou teruggeven, maar der Engelsehe regeering was daarvan niets bekend, verklaarde de heer Curzon. En mocht Italië dat voornemen hebben, dan was het nog de vraag, of Egypte dat aanbod kon accepteeren. Daarna antwoordde de minister van koloniën op de aanvrage van Morley, om overlegging van het rapport van den poiitie-commandant van Bechuanaland. De heer Chamberlain wilde daaraan wei voldoen, maar eetst moest het rap port der Chartered inkomen, die tegen ver schillende punten uit het rapport der commissie protesteert. Ook de correspondentie over de sluiting der Vaal-drift beloofde de minister over te zullen leggen. Nadat nu lord Balfour verdaging der zittingen tot 26 April had gevraagd, wat ondanks de be- stiijding van Labouchère werd aangenomen, nam Curzon de taak op zich de Oostersche politiek der regeering te verdedigen tegen de aanvallen van sir Charles Dilke. De invoering der autonomie op Kreta hing geheel af van de herstelling der orde en ,het terugtrekken der Grieksche troepen. Zoodia de toestand kalmer was, zou de pacificatie kun nen aanvangen. Nog altijd beraadslagen de mogendheden over de benoeming van een gouverneur. Zij doen hun best een oorlog te voorkomen. De Grieksche regeering keurt den inval op Turksch gebied af, en de Porte zal er alleen een casus ielli in zien, indien zich een herhaling voordoet. Lord Balfour nam thans andermaal sir Wil liam Harcourt a faire. Het Huis en het geheele land zouden het zeker hierover eens zijn dat Enge land door aansluiting bij de mogendheden beter de zaak van den vrede diende dan door isolement. De mogendheden wenschen samen te werken in het belang van vrijheid cd vrede, en zonder minachting van het verleden zou Engeland niet kunnen weigeren aan deze moeilijke, maar roemvolle taak deel te nemen. Nadat nog in eerste lezing was aangenomen het ontwerp tot het vestigen van een ministerie van landbouw en nijverheid voor Ierland, giug het Huis tot 26 April uiteen. Roman van Eotemia gravin von Adleksfeld—Ballestbem. 14) Er werd niet verder over prinses Gaborsky tusschen broer en zuster gesproken. Nadat hij eeno verfrissching genomen had en het stof van de reis had afgeschud, ging hij naar den keizerlijken Hofburg, en confereerde daar zoowel mot den heer Guestenberg als met den keizer persoonlijk uien lang, eer hij naar het paleis Gaborsky terugkeerde, waar hem de vorstin en hare nicht afwachtten, om alleen aan tafel te gaan, want de vorst, zijn zwager, bevond zich bij liet leger van Tilly, den nieuwen generalissimus van het keizerlijk leger. Gij ziet er zoo ernstig uit, Frans Albrecht, merkte de vorstin liefdevol ophebt gij op den Hofburg onaangename ontmoetingen gehad? Was de keizer ongenadig? Dat woord zou te hard gekozen zijn, antwoord de de jonker; maar alles strekt erin dezen zwaren tijd toe om iemand tot ernst te stemmen. Ach ja, 'tis God geklaagd, zuchtte de vorstin, en prinses Christine zeide: Ik geloof dat deze tijd het zwaarste is voor de verbonden vorsten; het zal menigeen moeielijk vallen zich staande te houden. Dat weet de Hemel, vulde Frans Albrecht aan. Het is mij wonderbaarlijk, dat de keurvorst, uw Het spreekt vanzelf, dat de inval der Griek sche vrijscharen op Turksch gebied een onder werp van bespreking vormt in de verschillende organen der pers. En even vanzelfsprekend is het, dat in die bespreking een duidelijk onder scheid waarneembaar is tusschen de bladen, die van den aanvang af Griekenland gunstig gestemd waren, en die welke vau tegenover gestelde gezindheid blijk hebben gegeven. De Grieksche regeeri ig heeft er wel van ge weten, en iaat door de Ethnike Iletaeria (de Nationale Liga) inleiden, wat zij zelf niet durft entameeren, zegt de een. De Grieksche regeering staat machteloos tegenover de Liga, die feitelijk over oorlog en vrede de beslissing in handen heeft, houdt de ander staande. Inderdaad heeft die laatste meening, reeds beihaaldelijk, ook door ons, geuit, allen schyu van waarheid. De sti ijdlustige stemming onder het Grieksche volk is gewekt en gaande gehouden door het geheime genootschap, dat steeds meer aandacht wijdde aan Macedonië dan aan Kreta, en daar door is het alleszins begrijpelijk, dat allengs het zwaartepunt zich heeft verplaatst van Kreta naar de Grieksch-Turksche grenzen. Nieuwe berichten over het grensconflict ont breken vrijwel; de reden daarvan schijnt te wezen, dat de vrijbuiters de telegraaflijn tus schen Grevena en Janina hebben vernield. Nochtans mag als zeker worden aangenomen dat Baltimo door de Grieken is genomen.' "Verder deelen Turksche bladen mede, dat twee Grieksche schepen met 700 man getracht hebben bij Prevesa, aan de golf van Arta, te landen, waarin zij door het vuur der forten verhinderd zouden zyn. Ook zouden 1400 man Grieken een aanval hebben gedaan op Arta na een gevecht van een uur zouden zij terug geslagen zyn. Naar Prevesa en Arta zou ver stel king zijn gezonden. Zonder nadere bevestiging evenwel is dit bericht niet zeer geloofwaardig. Uit Konstantinopel wordt verder gemeld, dat Edhem-pacha, in geval van nieuwe vijandelijk heden vau Grieksche zijde, Larissa zou nemen en vasthouden, totdat Griekenland zijn troepen van Kreta heeft verwijderd. De Grieksche Kamer is voor de voigende week bijeengeroepen. Het heet, dat de regeering zal aanvragen een buitenlandsche leening van 20 millioen te mogen sluiten. De Porte heeft geantwoord op de collectieve nota der gc zanten van 6 Aprii. Zij doet in dat antwoord haar vredelievende houding gedurende de geheele crisis uitkomen, ten bewijze waarvan zij overlegt een copie der circulaire, die zij 6 April aan haar vertegenwoordigers in het buitenland heeft gericht. De Porte vestigt de aandacht op de aanvallen der Grieken op Kreta en neemt nota van den wensch der mogendheden, dat de aanvaller geen voordeelen van zijne overwinning zal trekken. meester, de zijde van de Liga houdt, voer de prinses voort, terwijl zij hare groote staalblauwe oogen op den jonker vestigde. Ik zou meenen dat de meeiderheid zijner onderdanen het met de Unie houden. Doch ook de keurvorst van Brandenburg houdt zijn zwaard in de schede en wankelt als gene tusschen beide partijen ik haat deze angst vallige politiek, voegde zij er, het hoofd in den nek werpende, bij. Nu, antwoordde de jonker kalm, men is nu eenmaal niet gewoon de politiek met de humaniteit hand aan hand te laten gaaneer u echter de houding van den keurvorst, afkeurt prinses, zou het toch goed zijn eerst zijne motieven te onder zoeken. "Voor vorsten mogen deze goed zijn, want de politiek is voor mij even onbegrijpelijk als de kunst van het lezon uit de sterren, antwoordde Christineslechts een ding begrijp ik niet, dat gij heeren daar ginds u zoo verre van allen kruitdamp weet te houden. Wij staan onder het opperbevel van den keur vorst en zullen ten strijde weten te trekken, zoodra deze dat gebiedt, antwoordde Frans Albrecht onbe wogen overigens, voegde hij er bij, houdt de keurvorst geen mensch terug die er niet op wachten kan mede te vechten, en hij heeft ook mijn broeder niet tegenhouden, toen deze zich onder Wallenstein's vaandel stelde. De prinses wierp een snellen blik op de rouw- kleeding barer tante, en op den zwarten rouwband aan den linkerarm van den jonker. De Ulmenrieds zijn een dapper gesiaebt, ik weet het, zeide zij met een betooverend lachje. En wanneer de Zweden de grenzen van uw land De Porte verklaart zich bereid haar troepe n van de grenzen terug te trekken, zoodra Grie kenland de zijne van Kreta en de grenzen terugtrekt. Zij tnerkt verder op, dat de mogendheden in hun laatste nota alleen het oog slaan op de beide zijden der grens, niet op Kreta. Van Kreta komt weinig nieuws tot ons. Trouwens, aller aandacht bepaalt zich op dit oogenbük tot Thessalië en Epirus. Een vei tegen wooi diger van het Kretenzer Comitë is van Athene naar Kieta vertrokken, om met de admiraals te onderhaudelen over de proviandeering der rustig gebleven bevolking. Daarover heeft een wisseling van telegrammen plaats gehad tusschen den president van het comitë en de Engelschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, den heer Curzon. Een Engelsehe kruiser heeft een m»-t vee geladen schip genomen, dat onder Engelsehe vlag voer. De commandant van het Italiaansche oorlogs schip te Hierapetra moest 80 man zijner marine troepen weer aan boord nemen, daar zij gevaar liepen door de insurgenten gevangengenomen te worden. Dezen dreigen de stad te bombar deeren. De Russische admiraal is te Rethymo aan gekomen en door den Tutkseheri gouverneur feestelijk ontvangen. In de stad is het rustig. De Japanners zijn een sluw volk. Hun oog was gevallen op de Sandwich-eilanden als uiterst geschikt om een Japansche kolonie te worden. Hoe dit nu te bereiken tegenover den sterken Amerikaanschen invloed? Zij hadden daarvoor een uiterst slim plan netje uitgedacht. Eerst moesten op groote schaal Japanners daarheen emigreeren, en dan zou een volksstemming uitgelokt worden. Maar de Sandwichers zijn ook niet dom Zij hebben doodeenvoudig een transport immi granten, 400 man sterk, den toegang gewei gerd en hebben maatregelen genomen, om voor het vervolg een stokje te steken voor den toe vloed van Japanners. De Japausche regeering, daarover weinig gesticht, zendt nu twee ocilogsschepen naar Hawaii cn gaat voorloopig de emigratie tegen. De Japansche pers dringt aan op een ener gieke houding der regeering tegenover het gouvernement der Sandwich-eilanden en dat der Vereenigde Staten. Het bericht, dat de Japansche kroonprins gestorven zou zqn, schijnt onjuist te wezen. Althans de New-Yorh Herald deelt een ken nisgeving van het Japansch consulaat te New- York mede, dat het bericht van den dood van den Kroonprins en het optreden van prins Arisoewaja als troonsopvolger volkomen onge grond is. overtrekken, wat dan? voegde zij er snel bij. Dan zal bet een bloedig werk worden, antwoord de de jonker somber. Ik vrees, ik vrees; het zal u niet bespaard blijven, zuchtte de vorstin. Ik vrees het ook, mompelde hij bijna onhoorbaar. De avond ging snel voorbij in het aangename ge zelschap der belde vrouwen, want als betoove.'d hing zijn blik aan het schoone gelaat der prinses, en hij luisterde verrukt naar haar als zij met bare zachte, welluidende altstem liedeien zong bij de luit meest treurige volksliederen uit Zweden en daartusschen door ook wel een driest Spaanscli» liedje, zooals des avonds de Hidalgo onder liet venster zijner geliefde zingt. Toen zij later het gezelschap goeden nacht wenschte, meikte de jonker opgij ziet de zaak niet rooskleurig in, lieve zuster. Ja, antwoordde zij heftig, wat heeft ook dat meisje, Chrisline bedoel ik, inij de vreugde van je korte aanwezigheid hier te bederven Nog pas een paar dagen geleden moest een voornaam Spaansch heer door haar afgewezen van hier gaan, omdat zij sedert maanden de gedachte bij zich omdraagt om in een klooster te Innsbruck den sluier san te nemen, en thans thans heeft zij slechts oogen voor u. Dat zij gean hart heeft, wist ik, maar eerst vandaag heb ik bemerkt dat zij daarnevens ook nog eene coquette is. Frans Albrecht van Ulmenried kon dezen nacht, ondanks zijne groote vermoeidheid geen rust vinden, want gedurende den halven nacht wandelde hij ruste loos in zijne kamer op en neer. De vorstin, welke hem voortdurend heen en weer hoorde loopen, omdat zijn kamer boven de hare. Gemengde üledcdecllngen. Na voortzetting der discussie over de Oos tersche politiek der regeering, heeft de Itali aansche Kamer met 278 tegen 132 stemmen aangenomen de motie van den afgevaardigde Capeili, vei klarende dat acte genomen wordt van de mededeelingen der regeeririg, met welke motie de minister-president zich had vereenigd. De commissie uit de Hongaarsche Kamer ter onderzoek der onvereenigbaarheids-quaestie koos tot voorzitter Peta Apathy, in plaats van Andrassy. Het Huis heeft zijn zitting tot 28 April verdaagd. BanlTy vertoefde Zondag te Weenen ter be spreking van het vergelijk. Te St. Petersburg zi'-i weer talrijke studenten gevangengenomen wegens verspreiding vau ver dachte geschriften door middel van de hecto- graaf. Het nieuwe Rumeensche ministerie is ge reed. Alleen Sturdza, Stojolan en Cantacuzino zijn van het oude overgebleven. De andere porte feuilles zijn in de handen van nieuwe functio narissen gekomen. Volgens ambtelyke mededeeling van dePhi- lippijnen hebben zich 11,000 rebellen onder worpen. Uit Havana worden weer verschillende ge vechten bericht. Volgens de Ueraldo zijn van 180,000 man Spaansche troepen op Cuba er ..3,000 aan ziekte bezweken of naar het vaderland terug gezonden. Generaal Weyler heeft aan den gezant te Washington documenten gestuurd, die bij Rivera, Bacalleo en anderen zijn gevonden, en waaruit blijkt, dat de Cubanen in relatie stonden tot de revolutionnaire junta te New-York. De Racoon heeft Kaapstad verlaten met verzegelde orders. Offieieele inlichtingen ont breken ten eenen male. Men zegt, dat de be stemming is voor Kaapstad of Zanzibar. De Engelsehe commandant van het Zuïd- Afrikaansche eskader had aan den correspondent der Daily Mail medegedeeld, dat hij spoedig met geheime bestemming zou uitzeilen. Het geldt een vlootdemonstratie, voegt de conespondent daaraan toe, om te toonen, dat Engeland besloten is den status quo te hand haven en iedere inmenging van Duitschland aan de Delagoa-baai te verhinderen. De Daily Mail is, zooals men weet, een dier onbetrouwbare jingo-organen, die graag een oorlog in Zuid-Afrika zouden zien losbarsten. De Engelsehe missie naar Abessinië is te Harrar aangekomen en met groote praal door Ras Makonnen ontvangen. gelegen was, meende dat het wel de zending aan den keizer zoude zijn, welke zijne gedachte der mate bezig hield, doch zij dwaalde; niet de inhoud van het geheime keurvorstelijke schrijven, niet de Liga, noch de Unie of de Zweden waren het, die hem uit" den slaap hielden het waren twee schitterende staalblauwe oogen en een hoofdje met blonde lokken, die hem onophoudelijk voor den geest zweefden, en bij wijlen hoorde hij het lied van een herder, die bij den Trolhatte, bij het bruischen van den waterval aan zijne herderin denkt dat klonk veel liefelijker dan de Zweed - sche bussen en kartouwen. Eindelijk bleef hij na lang wandelen en denken voor zijne koffers staan, die omvangrijk genoeg waren, om heden ten dage 'èene dame naar de badplaats te geleiden. Als mijn wagen in staat is om dit alles te vervoeren, dan zal daar ook nog wel een korf bij onder dak te brengen zijn, zeide hij luiden met dit resultaat van zijne gedachten ging hij ter ruste. Den volgenden morgen liet Frans Albrecht prin ses Gaborsky om een onderhoud verzoeken, dat hem onmiddellijk werd toegestaan. Het bleeke onbarmhartige morgenlicht, dat zoo gaarne de geringste sporen van een uitgebloeide jeugd en de kleinste fout in den teint doet zien, deed aan de teedere schoonheid van de Magnaten- dochter geen schade. Zij stond in het glanzende zonnelicht bij het open venster, toen de jonker binnentrad, als wilde zij daardoor bewijzen dat zij schitterend van schoon heid was, wanneer zij maar wilde, op welk uur ook, {Wordt vervolgd.) ■T til ft 'v 4 9 v t

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1