BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VL A ARDIN GEN. Kunst en Letteren. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Afjcli. Men seint uit Batavia aan de 2?. B. Ct,: 40 April is de majoor der infanterie H. A. L. Wichers met twee compagnieën naar Lepong en gisteren de kolonel G. F. Soeters met 3 compagnieën naar Leliong opgetrokken. Bedelmonniken en de kieswet. Bij liet gemeentebestuur te Borne is door mr. Ilattink te Almeloo een bezwaarschrift ingediend tegen de plaatsing van een twaalftal paters te Zenderen op de kiezerslijsten. Volgens de door hen gedane aangifte verklaren deze priesters ieder voor zich, te zijn ondergeschikt R. K. priester, gebruikt tot liet verrichten van kerkelijke diensten en zulks in dienst van G. van Wamel te Zeitderen, en dat zij in deze dienstbetrekking over het laatstverloopen jaar hebben genoten een inkomen in geld als in hun aangifte is gespecificeerd. De lieer G. van Wamel is de prior van het klooster te Zenderen, waarvan eigenaar is de Roomsch Katholieke parochie te Boxmeer. Mr. Ilattink acht de plaatsing der twaalf paters als loonkiezers in strijd met de wet. Zij tocli wonen met genoemden prior samen en bchooren met hem tot de Orde der Carme- lieten, zijnde een orde van bedelmonniken, volgens den leefregel in 1247 door Paus Bene- dictus IV aan hen gegeven, die de gestrengheid van leven getemperd en de orde tot een bedel orde gemaakt heeft. Al mogen de leefregels door latere Pausen gewijzigd zijn, zoodat de leden der orde, naar den door hen gevolgden leefregel, in observanten of barrevoeters, conventualen of geschoeiden en tertiarii onderverdeeld zijn. z. i. is de orde toch een bedelorde (cf. Brockhaus Conversa tions-lexicon.) De novitii, in de orde opgenomen wordende, moeten o.a. de gelofte van gehoorzaamheid aan de bevelen der superieuren en van armoede afleggen, terwijl de band, tusschen den prior van bet kiooster en de paters-kloosterlingen bestaande, niet is een dienstbetrekking, voort spruitende uit een overeenkomst, waarbij zij hun diensten verhuren en de prior deze voor zich zelven [huurt, maar een uit reiigieuse verhou dingen ontstaande ondergeschiktheid (cf. Waiter, Lehrbuch des Kirchendreelits 14a druk §§330, 331 en 332 en de daar aangehaalde schrijvers. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voorzitter van de Algemeene Rekenkamer van Nederl.- Indië, de heer II. van Alphen J.Rzn., lid van genoemd college. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Gleichman, heeft zich voor eenige weken bui tenslands begeven. Men meldt uit Alkmaar, dat de minister van justitie, mr. Van der Kaay, door de centrale liberale kiesvereeniging aldaar candióaat voor de Tweede Kamer is gesteld. De minister van financiën bericht lo. dat op 1 dezer aan de Nederlandsche Bank in onderpand was gegeven een bedrag van f 0,000,000 in schatkistbiljetten, waarop een voorschot was verstrekt van f 4,260,515.63, en dat op evengenoemden dasum in omloop was een bedrag van f2G,000,000 in schatkist promessen. 2o. dat op 10 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,030,815.03 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 lis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,402,762.88 Men herinnert zich misschen, hoe verleden jaar hier te lande twee Italiaaasche bankiers, de gebroeders Dingen, werden gearresteerd, verdacht van bedriegeüjke bankbreuk. Een der gebroeders werd te Rotterdam gevat, de andere eerst veel later te Amsterdam. Ondanks bet protest van hunnen advocaat, mr. J. A. Levy, te Amsterdam, werden beide heeren toch aan de Italiaanscbe justitie uit geleverd. Gisteren is eindelijk het proces tegen hen beëindigd en het resultaat is geweest naar de telegrammen luiden dat de jury beide broeders op alle punten heeft vrijgesproken. De beer Pastoors, wiens drukke bezigheden hem ter wille fijner gezondheid niet langer toelaten de furictiën van centraal-president van den ïNed. R.-K. Volksbond" en van voorzitter der afd. Amsterdam van dien Bond te ver eenigen, heeft uit laatstgemekle hoedanigheid ontslag genomen. Margarine-fabrikanten Aan de Tiveede Kamer is het volgend adres ge richt Geeft met versehuldigden eerbied te kennen het hestuur der Verecniging van Margarinefabrikanten in Nederland, dat het met belangstelling heeft ken nis genomen van het wetsuntwerp tot verscherping der Botcrwet, en van het daarover uitgebracht Yoor- loopig Verslag. Met bevreemding merkt het bestuur op, dat in ge noemd V. V, bij herhaling is aangedrongen op maat regelen in den geest van die, welke zijn voorgesteld door het dagelijksch bestuur van het Ncderlandsch Landbouwcomité, en met het oog daarop ziet het zich genoopt, de aandacht van Uwe Vergadering te vestigen op liet ongerijmde van de wensehen van het comité c~> op de gevolgen waartoe diens vooretellen zonden moeten leiden. Het bestuur zal zich hierbij tot de voornaamste wensehen van dat comité te be perken, zonder to willen zijn geacht, goedtekenren al datgene, waaromtrent het stilzwijgen wordt be waard. In de eerste plaats moet worden opgekomen tegen de verregaande onbillijkheid, die er in zou liggen, om elke vervalsching, elke vermenging van boter, van welken aard ook, zelfs wanneer margarine daarbij in 't geheel niet ware gebezigd, Vuat te kop pelen aan het begrip van margarine. Dit zou het geval zijn, indien de benaming „surrogaat" geheel moest vervallen. Dezelfde opmerking geldt ten aanzien van de benaming margarinekaas. Indien aan den derden wensch v&n het Landbouw comité gevolg werd gegeven, zou daaruit voortvloeien, dat den margarinefabrikant de uitoefening van zijn bedrijf nagenoeg onmogelijk werd gemaakt. Indien margarine niet voorhanden mag zijn, waar natuur boter wordt bereid, opgeslagen of verpakt, dan zou in de margarinefabriek geen natuurboter mogen wor den gemaakt noch voorhanden zijn. Het springt in het oog, dat zijn bedrijf daardoor onmetelijke schade zou lijden, en dut juist zijne beste waren niet meer zouden kunnen worden geproduceerd. Ilct bestuur gaat ettelijke wensehen van het Land bouwcomité, hoezeer ook ten eenenmale strijdig met de vrijheid van bedrijf in Nederland, en blijk gevende, dat het, in strijd met hetgene door dat Comité in dc toelichting wordt beweerd, volstrekt niet heeft ge dacht om de margarine-industrie niet te belem meren, met stilzwijgen voorbij. Omtrent do tweede alinea van den wensch sub 7o zij opgemerkt, dat ook deze niet getuigt van den wensch, om dergelijke belemmering tc voorkomen. Werd daaraan toegegeven, dan zou dc concurrentie tussehen do margarinefabrikanten onderling zich zelfs niet mogen uiten in do bijvoeging van de onschuldigste woorden. Zij zou b. v. uiet mogen spreken van prima margarine, van beste margnriue, van margarine als een volkomen goed cn verteer baar voedsel, enz. Nog erger maakt 't, zegt het adres, het Land bouwcomité met zijn wensch, dat elk ander woord dan „Margarine" zelfs zou worden verboden in brieven, telegrammen, advertentien en vele andere administratieve stukken. „Het is inderdaad onbe grijpelijk, hoe zulke wensehen in het brein van zaakkundige raensehen kunnen opkomenergerlijk in booge mate, dat zij zich veroorloven, dergelijke wensehen ter kennis van uwe vergadering te brengen". Eindelijk zouden alle middelen van vervoer mogen worden onderzochtalle koffers, pakken, balen, kis ten, puz. doorzocht om de overtuiging te erlangen, dat daarin niet „Margarine" is verborgen, die zonder wettelijk étiquet is verpakt. „Nederlands handel zal moeten stilstaan, telkens wanneer een desbetreffend ambtenaar het in het hoofd mocht krijgen, een onder zoek naar een vaatje margarine in te stellen." De schronfelijke overdrijving dezen wensehen be wijst, zegt het adres ten slotte, slechts éénmaal te meer, dat aan dc eischen .van de vijanden der mar garine niet zal zijn voldaan, eer de margarine- industrie is vernietigd. Alleen stempeling van natuur boter als zoodanig, cn onderzoek van wat met den wcttelijken stempel van natuurboter is gedekt, zal in staat zijn, een vertrouwbare billijke bescberming'dcr Nederlandsche Zuivelindustrie te verwezenlijken. OVERSCHIE, 13 April. Heden nacht hebben twee dieven zich door inbraak toegang verschaft tot de keet, die bij de in aanleg zijnde Ceintuurbaan aan de Kottcrd. Sehie gebouwd is en welke dient tot bergplaats. Na ongeveer 50 kilo lood gestolen te hebben, begaven zij zich hiermede in de richting van Delft, maar werden spoedig door de rijks- en gemeentepolitie, die men gewaarschuwd had, achter volgd. De dieven gingen toen op do vlucht, met achterlating van het lood, dat door de politie in beslag is genomen. Da naam van den vermoedelijken opkooper, "die in gezelschap der dieven was, is be kend. OVERSCHIE, 13 April. De Rcederij „De Sckie" laat er geen gras over groeien. Jaren achtereen be gon haar zomerdienst met 1 Mei, maat dit jaar zal reeds 15 April een aanvang nemen. Tevens wordt op dien datum het verlaagd tarief ingevoerd, dus ook een halve maand vroeger dan oorspronkelijk het plan was. OVERSCHIE, 12 April. De wandelaars, die zich gisteren middag op den weg naar Rotterdam bevon den, waren getuigen van een schouwspel, waarvoor de geschikte tijd nog niet is aangebroken. Eenige knapen uit Rotterdam, misschien door het mooie weer er toe gebracht om te denkeu dat het al zomer was, hadden zich ontkleed en zouden gaan zwemmen. Nauwelijks waren zij echter met het koude water der Schie in aanraking goweest of, gelukkig voor hen, oordeelden zij het beter, nog wat met deze bezigheid te wachten. Zij kleedden zich weer aan cn beproefden door een fikschen loop de koude, waardoor zij bevangen waren, te verdrijven. OVERSCHIE, 13 April. Het rundven van dc land bouwers J. Zeeuw aan den Delftweg, en Jb. Dijks hoorn, polder Bleijdorp, is gezond verklaard. ROTTERDAM, 12 April. Alhier is in 51-jarigcn ouderdom overleden de heer W. Feltmann, directeur en medeoprichter van de Heineken's bierbrouwerij. ROTTERDAM, 13 April. Aan den aanleg van de Ceintuurbaan der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, die het Maasstation mot het Centraal station zat verbinden, wordt met kracht gearbeid. Van beide richtingen worut het zand voor den spoordijk aangevoerd, waarmede mcu thans reeds zoover gevorderd is dat, uitgenomen ter hoogte van Hilligersberg, de Ceintuurbaan reeds getrokken is. De onderbouw van de viaducten en bruggen over de Schie, Bergweg, Rotte en 's Gravenweg zijn nage noeg voltooid en geven de richtingen van de baan. Van de richting Kralingen is reeds een groot ge deelte van de spoorbaan voor do zandtreinen berijd baar. Op sommige punten is spoordijk behoid moeten worden ter voorkoming van verzakkingen en opwel lingen van grond, waarvan wij indertijd melding maakten. De groad blijkt nu meerdere vastheid te hebben verkregen, althans in den laatsten tijd hebben zich geen grondverschuivingen ter plaatse voorgedaan. Een groot gerief voor het spoorwegverkeer op de ceintuurbaan zal zijn, dat zich aan heide uiteinden dubbele afbuigingen zullen bevinden, en wol eene afbuiging in de richting van het Maasstation en eene in de richting Gouda, en afbuigingon in dc richtin gen Schiedam en station Delftsche Poort. Bovondien zullen de banen van dubbel spoor worden voorzien. Naar ik vernam zal aan de splitsing te Beukelsdijk een halte komen, ten einde aldaar de passagiers te doen uitstappen of geresserveerde wagens af te haken, bestemd voor het station Delftsche Poort teRotterdam. Daardoor behoeven de treinen, komende nit Duitsch land via Gouda met reizigers bestemd voor Den Haag, Amsterdam en Hook van Holland, niet teruggereden te worden naar het station D. P. Te Hillegersberg zal eveneens een halte komen, waar enkele treinen zullen stoppen. Ook komt aldaar een uitgebreid wagenpark, werkplaatsen enz. Bij de directie der Staatsspoorwegen zijn ver schillende plannen in bewerking omtrent de ver bouwing van het station D.P. te Rotterdam, eene hetere inrichting, electrische verlichting en seinwezen. Bij Kon. besluit is aan mr. U J. Kapteyn, op zijn verzoek, eervol omslag verleend als burgemeester van Mijnsheerenland en Westmaas. Bij Kon. besluit is aan den geponsionneerden eerste- schrijver van het korps mariniers P. B. Bosch, voor zitter van de vereeniging van onderofficieren en min deren der zeemacht, genaamd »het Martnefouds", te Amsterdam, verleend de gouden eere-medaille der orde van Oi anje-I Tassau. Bij Kor. besluit is benoemd tot kantonrechter te Medembhk mr. ,1 Wessel Boer, thans griffier bij het kantonrechter te Meppel. Bij Kon Besluit is aan mr. V. L. E. Claessen, op verzoek, eervol ontslag verleend ais griffier bij het kantongerecht te Waalwijk. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht voor de kantons Amersfoort, Breii ke Ie n -Ni j e n rod c en Woer den, ter standplaats Utrecht, mr. P. Peerenboom, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan- tongeiechten m liet arrondissement Leeuwarden voor de kantons Har hagen, Bolsvvaid en Sneek, ter stand plaats Leeuwarden, en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond, Leeuwarden voor de kantons Haihngen, Berhkum, Bolsvvard en Sneek, ter Standplaats Leeuwarden, mr C. L baron van Harinxma thoe Slooten, adv. en proc. te Leeuwarden, tevens werkzaam bij den ambtenaar van het openbaar ministei ie bij het kantongerecht aldaaren is aan den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Leeuwarden, mr. K W. H. van Lidth do Jeude. als rechtsgebied aange wezen de kantons Leeuwarden, Dokkum en Bergum. Bij Kon. Besluit is de ritmeester der cavalerie jlir. •f. E. Meijer, thans op non-activ., op pensioen gesteld en het bediag van het pensioen bepaald op f850 ,s jaars. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier-machinist der 2de kl, bij 's Rijks stoomvaartdienst, de hoofd- macliinist der 1e kl. P. .f. J. Kenp. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken is aan dr. J. Buttikofer, op zijn vet zoek, eervol ontslag votleend als conservator bij het Mu seum van Natuurlijke Historie aan de Rijks-universi teit te Leiden. Door de arrondissempnts-rechtbank te 's-Gravenhage is, tor vervulling van de in dat college opengevallen rechtersplaats, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr, S. Gratamr Wz., jhr. mr. R. O van Holtlie tot Echten, en jhr. mr. J. If. J. C. Martens van Sevenhovon, rechters in de arr.-rechtbanken te Alkmaar, Rotterdam en Zutphen. Onze vroegere stadgenoot, ds. M. Hoog, thans predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Voorscholen hoopt den 26sten April a.s. zijne 40-jarige evangelie-bediening te herdenken. Ds, Hoog was achtereenvolgens als predikant ■werkzaam te Bcesd, Breda, Schiedam en sedert 14 Dec. 1879 te Voorschoten. Onze stadgenoot de heer F. van der Drift, commies der telegrafie 1ste klasse, wordt met 1 Mei van hier overgeplaatst naar Rotterdam. Naar aanleiding van de geruchten die alhier in de laatste dagen hebben geloopen, dat op een groote fabriek alhier gaslicht buiten den gasmeter om zou worden gebrand, kunnen wij thans mededeelen, dat de politie dienaangaande een onderzoek heeft ingesteld, en dat daarbij gebleken is, dat werkelijk daar eenige gaspitten waren aangebracht op een gasleiding die niet in verband stond met een gasmeter, doch dat die gasleiding niet is aangebracht door of van wege die fabriek, maar indertijd door de gas fabriek zelve, die die gasleiding, welke een af zonderlijken meter had, toen zij later buiten dienst kwam en de meter dientengevolge werd weggenomen, niet heeft afgesloten van de overige leiding waaruit het gas op een anderen meter brandde, en dat van kwade trouw bij het bren gen van gaspitten op die buiten dienst gestelde gasleiding niets is gebleken. Ieder jaar worden de bliksemafleiders, welke op de geir.aentegebouwen (raadhuis, groote toren, gasfabriek en toren drinkwaterleiding) geplaatst Zijn, onderzocht of ze zonder gebreken zijn. Blijkens de toebereidselen, welke aan den toren van het raadhuis zijn gemaakt, zal dit ook nu weder gebeuren en vernemen wij nader, dat djt onderzoek morgen namiddag zal plaats hebben. Nu ook het vee van den veehouder B. v. d. Velde" alhier hersteld is verklaard van mond en klauwzeer, is deze ziekte thans gelukkig geheel uit onze stad geweken. 42 April, des avonds, aan de Vischmarkt afgeslagen 8 manden schol en 46 manden leng. De prijzen waren voor leng fi.— tot f3.40 per stuk, voor schol f0.35 tot f 0.75per koop. 43 April, des morgens, een partij schol aan gevoerd door de schokker U K 268, 4 manden schol, 8 manden ieng en 2 manden kabeljauw. Kabeljauw f0.75 tot f 4.25 per stuk, leng f0,90 tot f2.60 per stuk, schol f0.35 tot f0.85 per koop. Heden avond 7 uur afslag van leng en schol. B URGE RLJJkITsT AND. Geboren40 April. Jacobus, zoon van J. H. van Marie en N. Drost, Oosterstraatlo! Adriana Maria, dochter van G. Wiliemsen en C. van der Ree, Houtstraat. Cornelia Jo hanna Maria, dochter van P. G. Scheffers en M. I. J. Rammers, Boterslraat. By het te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwijzer is o. a. geslaagd onze stad genoot de heer L. van Rossen. Heden is van de werf van den heer A. de Jong alhier met goed gevolg van stapel ge laten het loggerschip Jphanna, reederes de wed. J. v. d. Toorn te ScheveningeD. Dit schip zal worden bevaren door schipper Jan Westerduin. Als een zeldzaamheid kan worden medege deeld, dat bij den veehouder G. Kestel te Vlaardinger Ambacht vijf stuks koeien ieder twee kalveren ter wereld brachten. Door het in werking te brengen van een slijpmachine in de meelfabriek van de heeren A. M. Dusseldorp Co. alhier, had H. Wiersma door onvoorzichtigheid het ongeluk in aanraking te komen met de drijfriem, waarvan hetgevoD was, dat zijn arm ernstig gekneusd werd. Heden morgen had H. Sebel, bezig zijnde met het rijden van zand, bestemd voor het huis van den beer G. Vriens, tengevolge het passeeren van twee vrachtwagens, waarmede hij in aanraking kwam, het ongeluk dat zijn linkerarm gebroken werd. Door dr, O. Kikkert werd bovengenoemde arm in verband gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 13 April. Johannes Geonardus, zoon van P. Vermeulen en G. Bensch, Lies- veldschelaan. In den toestand van prof. A. D. Loman is nog geen verandering gekomen. De heer J. Haspels, de welbekende tooneclspeler, is te Rotterdam zeer bedenkelijk ziek. Men vreest het ergste. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ncerlangbroek e. a,, W. R, Kalshoven, te Kesteren; te Warfum, J. C. van Palissen," te Meppel. Aangenomon: naar Ede, door C. Bouthoorn, te Groot-Ammers, Bedankt; voor Voorthnizen, door K. Eekhof, te Werkhoven (Utrecht).; voor Koedijk, door H. van Veen, te Marsum c. a. Geref. Kerken. Beroepen: te Haastrecht, Reemvijk en Sluip wijk, J. Zijp, cand. a/d. V. U.te Johannesburg (Transvaal). G. J. Aalaers, to Gouda; te Vijfhuizen, E. J. Koppe, te Iskenhuizen. Aangenomen: naar Ambt-Vollenhove,doorZ. Hoek, te Zuidland. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: te Leeuwarden, M. L. Deenik, te Irnsnm. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doktor in de wis- en natuurkunde (met lof) op proefschrift „Emissie en Absorptie van Kwarts en Glas". Z. P. Bournan, geb. te Scheerada. Utrecht. Doet. examen geneeskunde A. H, van den Berg en M. O. G. Middelburg. Theoretisch genees kundig examen II W, Berghoge. H. O. van der Horst en P. J. Pret. Theer. apoth examen W. L. A. Warnier. Groningen. Candidaatsexamen in de godgeleerdheid, lste gedeelte, G. J. A. Offerhaustheoretisch genees kundig examen J. W. H. Nanninga. Zij die in aanmerking wensehen te komen om aan dc rijksuniversiteit te Groningen te worden aange steld alsa. assistent bij de geneeskundeb. tweede assistent bij de verloskunde, ieder op eene jaarwedde van f 1000, worden bij deze uitgenoodigd voor 20 April e. k., een daartoe strekkend, op klein zegel geschreven, aan Z. E. den minister van binnenland- sche zaken gericht, request in te zonden bij bet college van curatoren der rijks-universiteit te Groningen. Gevaarlijke inbrekers. Een kerel, die in de R. K. kerk te Breukeien ingebroken had en daarbij op heeterdaad be trapt^ wei'd, is, nadat hij zich eerst uit de voeten had Weten te maken, gisteren met vee! moeite en gevaar gearresteerd, waarbij h\j zich met een groot hakmes verdedigdeen tevens werd de hand gelegd op een drietal, met den inbre ker in complot zijnde en waarvan een de be hulpzame hand bij de inkiimming verleende en de beide andere de wacht hielden. De inbraak is geschied door een raam van de doopkapelhet rinkelen van het neervallend glas trok de aandacht van een voorbijganger en gaf aanleiding tot de ontdekking. De inbreker heeft getracht een offerbus te forceeren. Twee van de gearresteerden, een vader en zyn zoon van H,, zijn vroegere bewoners van Maarssen; de zoon, een met een rood paspoort uit den dienst verwijderde soldaat en tegen woordig varensgezezel, is de inbreker, terwijl

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2