nieuw-opbloeiende leven'te zien. En ook daar zijn geesten en geestjes tot opzichters gesteld, om er alles ordelijk te bewaren. Daar wordt ook gelapt en gepoetst en weer gepoetst en nog eens gelapt, of ook het verouderde behouden, het glanslooze met nieuwen glans overtrokken, het omereenïgbare bijeengehouden kon worden. 7ij zijn als de,dwaze boschgeesten. Erger! Want, terwijl reeds de lente nieuw leven brengt in dezen hof, willen zij 't nieuwe niet zien en zweren bij 't oude. De barens- weeen van een nieuwe maatschappelijke orde bejammeren zij als de stuiptrekkingen des doods, het losmaken van de windselen als verguizing van wet en gezag. En de hoogere wet, die uit het oude het nieuwe doet opwassen, zij kennen haar niet, zij gelooven haar niet. Lente, lieve lente, wanneer zullen wij 't ein delijk van u leeren, dat ontbinding van het oude de onmisbare voorwaarde is voor de wording van het nieuwe, dat de wanorde van schijnbare revolutie niets anders is dan de zich openbarende evolutie van hel baanbrekend jonge leven Wanneer Als het Paaschfcest aanbreekt voor de menschenwereld, het feest van het nieuwe leven, als er weer geloofd wordt in groeikracht, ontwikkeling, vooruitgang. Is liet reeds Paschen in uw hart? BUITENLAND. Algemeen overzicht. Schiedam, 17 April '97. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de oorlog tussehen Griekenland en Turkije onvermijdelijk zal zijn. Aan den eisrh, dien de mogendheden tot beide regeeringen hebben gericht, om hun troepen van de grenzen te verwijderen, is niet vol daan en kon niet voldaan worden, met het oog op de stemming onder die troepen, vooral de Grieksche. Zelfs is het niet onmogelijk, dat de inval der smeer of minder geregelde" Grieksche benden (zooals de Figaro ze noemt) een aanleiding heeft gevonden in de vrees, dat aan dien eisch misschien gevolg zou worden gegeven. De Daily News beschouwt den toestand aldus«Niemand wil den oorlog, maar iedereen denkt dat hij moet komen, daar niemand den moed heeft hem af te wenden. De Grieksche regeering wil geen strijd uitlokken. »De vrijscharen trekken terug. Delyannis hoopt nog steeds op vrede, maar de Ethnike Hetacria verzet zich, naar het schijnt, daar tegen. «Ook de Sultan blijft bij zijn defensieve hou ding, tot nog toe met succes. Indien de invallen beoogden de Turken tot den aanval uit te dagen, dan zijn zij geheel mislukt." In de zitting der Grieksche Kamer heeft de minister-president Griekenlands houding nog maals verdedigd en betoogd, dat Griekenland al het mogelijke had gedaan, om den vrede te bewaren. Dat betoog is over het geheel niet gunstig beoordeeldzelfs sommige Grieksche bladen keuren den toon dier redevoering af. En de Kolnische Zeitung, de onvermoeide bestrijdster van Griekenland, herinnert aan een gelijk soortige redevoering, in 1870 door Ollivier in de Fransche Kamer uitgesproken. De Grieksche Kamer vond het tijdstip niet gunstig om de begrooting te behandelen, zoo dat eenige voorloopige twaalfden zullen moeten aangevraagd worden. Het oorlogscrediet van 23 millioen werd in eerste lezing goedgekeurd. Eindelijk deelde Delyannis op een desbe treffende vraag mede, dat er wel directe on derhandelingen met Turkije waren geopend; dat die mislukt waren, niet echter door tegen werking van eenige mogendheid. Imusschen broeit het aan de grenzen ge ducht. De eerste inval van Grieksche benden is ta melijk wel mislukt, hetgeen misschien hieraan moet geweten worden, dat de benden uit Epirus door het hooge water niet de rivier konden oversteken, zoodat zij hun broeders uit Thes- salië in den steek moesten laten. Maar een nieuwe inval wordt reeds voorbe reid. 2500 vrijwilligers hebben Valanos verlaten in de richting van Janina. Mocht de strijd nu officieel uitbreken, dan verwacht men, dat de Turksche batterijen bij Arta liet niet lang zullen uithouden, zoodat de weg naar Janina open staat voor de Grieken. Te Janina zouden zich dan de Thessalische benden met de troepen vereenigen. Binnen weinige dagen wordt dit kritieke oogenblik verwacht. Om de aandacht der Turksche troepen van de Macedonische grens af te leiden, wordt te Chaleis een bende van 2200 man georganiseerd. De Turken zijn blijkbaar bedacht op vijande lijkheden. Het garnizoen van Janina is op 4000 man gebracht. Een stelling te ICoutra, aan den weg van Elassonna naar Tirnovo, hebben zij, zeker uit vrees voor een overval, verlaten. De New-York Herald verhaalt nog, dat de Grieksche gezant Mavrocordato aan de Porte de betuiging van leedwezen zijner regeering heeft overgebracht over de voorvallen aan de grenzende Grieksche regeering was niet in staat die vrijscharen tegen te houden. Daarentegen moet de Porte bij de gezanten geprotesteerd hebben tegen het deelnemen door Italiaansche vrijwilligers aan den inval." De Porte hoopt dat Italië het vertrek van vrij willigers naar Griekenland zal beletten. Deze waarschuwing komt wel op tijd. Immers, volgens verschillende bladen zou kolonel Bertet van uit Griekenland de uitnoo- diging hebben ontvangen, om zoo spoedig mo gelijk met zijn Italiaansche vrijwilligers over te komen. De Grieksche kroonprinses is Donderdagavond te Larissa aangekomen, om de leiding van den ambulance-dienst op zich te nemen. Volgens geruchten zou Delyannis den Koning hebben doen weten, dat hij en zijn collega's geneigd zijn af te treden, indien dit noodig mocht geacht worden. De mogendheden zijn nog steeds aan het beraadslagen. Thans heet het weer dat de autonomie voor Kreta het onderwerp hunner zwaarwichtige zorg is. Werd er medegedeeld, eenerzijds dat de Kretenzische Volksvertegenwoordiging den gou verneur zou mogen kiezen, anderzijds dat prins Hendrik van Batten berg voor dat ambt sterk in aanmerking kwam, thans wordt weder be weerd, dat beide plannen bestrijding vinden bij verschillende mogendheden. Kolonel Vassos houdt intusschen nog steeds het eiland, in naam van koning George bezet. In een onderhoud met den correspondent der Journaldie tot zijn kamp was doorgedrongen, verklaarde Vassos, dat de mogendheden hem alleen met geweld zouden kunnen verdrijven en dat zij daarvoor verscheiden jaren en een troepenmacht van 50.000 man noodig zouden hebben. Hij had van den aanvang af dezelfde politiek gevolgd: de Turken naar de steden verjagen en een Grieksch bestuur invoeren. Zoodoende was thans het geheele eiland, uitgenomen Sitia. Heracleon, Rethymo, Kanea en Kissamo, in zijn handen. Om oen plebisciet bekommerde hij zich niet. Voor hem was de vereeniging met Griekenland een voldongen feit. Volgens genoemden correspondent beschikt hij over 1500 man geregelde troepen en 10.000 opstandelingen. De Turksche gevangenen in zijn kamp wen- schen niet uitgeleverd te worden op de bekende voorwaarden. Alleen eenige officieren zijn ver trokken. In den omtrek van Kanea zijn de Christenen en de Turken bloedig slaags geweest. De Oostenrijksche troepen zijn tussehen Soeda en Malaxa in botsing gekomen met de opstandelingen. De quaestie van het vergelijk tusschek Oostenrijk en Hongarije is nog lang niet opgelost. Wel zijn de kabinetten thans tot overeen stemming gekomen, en zullen de wetsontwerpen betreffende het vergelijk thans alle te gelijk worden ingediend, terwijl de quoten voor Ilon- garijen en Oostenrijk zijn vastgesteld op 84.40 en 65.60 Maar het is niet onwaarschijnlijk dat de Hongaren met deze regeling geen genoegen zullen nemen. Mochten de onderhandelingen tot niets leiden, dan zal de Keizerkoning persoonlijk tusschen- beide komen door hetzij het bestaande vergelijk voor een jaar te verlengen hetzij het onpartijdig te wijzigen, afgaande op de statistieken over den vooruitgang van Oostenrijk en Hongarije gedurende de laatste dertig jaren. De dood van den groothertog van Mecklem- burg-Schwerin heeft opnieuw de aandacht ge vestigd op de zonderlinge positie van dezen bondsstaat. Mecklemburg-Schwerin verkeert nog in eenigs- zins middeleeuwschen toestand en kent noch een grondwet noch een volksvertegenwoordiging in den eigenlijken zin van liet woord. pro clamatie, door den regent uitgevaardigd, is zelfs nog gericht tot de «onderdanen, dienaren en vazallen" der groothertogelijke «heerlijkheid." Daarentegen genieten de Mecklemburgers al gemeen stemrecht voor den Duitschen Rijksdag. liet zonderlinge en onhoudbare van dien toestand behoeft geen nader betoog. Men hoopt thans, dat de jonge groothertog, nu nog minderjarig, wanneer hij de regcering heeft aanvaard, een verandering zal teweeg brengen. Gedurende het regentschap kan daarvan na tuurlijk geen sprake wezen. Wat Engeland in Zuid-Afrika voor heeft, is niet recht duidelijk. De hertog van Connaught heeft in het kamp van Aldershot een besluit uitgevaardigd, dat 50 officieren en 100 non-commissioned offi cieren en manschappen den 23sten per extra- trein naar Southampton zullen vertrekken, om zich daar naar Kaapstad in te schepen. Andere detachementen van verschillende regi menten zullen met dezelfde gelegenheid ver trekken. Wat de scheepsverplaatsingen betreft, wordt bericht dat een Engelseh eskader van teven schepen te Durban (Natal) is aangekomen, ter wijl er nog twee verwacht worden. Welk doel en welke bestemming die schepen hebben, is onbekend. Ook of dit het eskader van Kaapstad is, dan wel de schepen die Zan zibar gepasseerd zijn. Het Transvaalsche gouvernement is ander maal door het Hooge Gerechtshof in het ongelijk gesteld, thans in de quaestie van het dagblad de Star. De Argus-Company had een klacht ingesteld over het schorsen van dit blad. Het Hooge Gerechtshof heeft nu beslist ten gunste van de eischeresse, en heeft den pre sident der republiek onbevoegd verklaard om nummers van een courant vóór het ver schijnen in beslag te nemen. De Star verschijnt nu weer. Gemengde Blededeeltngen. Men verzekert, dat de Engelsche regeering van plan is de Scilly-eilanden te koopen om daar een kolenstation te vestigen en een con centratie-punt te hebben voor de vloot aan den ingang van liet kanaal. De voormalige Fransche afgevaardigde Plan- teau is in hechtenis genomen. Op de aan vraag van zijn verdediger tot voorloopige invrijheidstelling is nog niet beslist. Generaal Polavieja is van de Philippijnen vertrokken. Bij zijn vertrek heeft hij een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij den toestand in de provinciën rustig noemt. Genet aal Lachambre voert tijdelijk het opper bevel. Volgens een bericht, uit Havana te New-York ontvangen, is een expeditie vrijbuiters geland te Bane. De opstandelingen hebben de hoogten om Bane versterkt en de haven door torpedo's beschermd. Een belangrijk gevecht wordt verwacht, daar de Spanjaarden Baue, dat een zeer gewichtige haven is, willen heroveren. Pastoor Kneipp ligt ernstig ziek aan long ontsteking. In Siam heerscht een zeer gespannen toe stand. De Vereenigde Staten, Duitschland en Frankrijk hebben klachten ingediend over rooverijen en moorden. Een Amerikaansch oorlogsschip is voor Bang kok aangekomen en een schip van het Duit- sche eskader in de Chineesclie Zee heeft bevel gekregen naar de golf van Siam te vertrekken. De Fransche gouverneur van Tongkin, Dou- mer, is naar Hué vertrokken. Hij noemt den toestand zeer ernstig, eti er is sprake van een ultimatum. Men zegt, dat de reis van den koning van Siam naar Europa ten doel heeft verschillende quaesties uit den weg te ruimen. De wetgevende lichamen van den staat New- York hebben het ontwerp aangenomen, waar door de staten en gebieden Brooklijn, Richmond County, Flushing, Part Hempstead, Jamaica, Long Island City, Newton, Jamaica Bay, East- en West-Chester en Pelham met de stad New- York tot een zijn. Groot New-York worden vereenigd. New-York wordt daardoor de tweede stad der wereld. Het aantal inwoners kan op 3.100,000 worden geschat, de oppervlakte op 930 vierkante mijlen. STADSNIEUWS. De verbouwing van het voormalig postkan toor aan de Lange Nieuwstraat tot Gymna sium is toegewezen aan den laagsten inschrijver den heer J. Pinster alhier voor f 14992. Ook het verrichten van verf- en leerwerken van verschillende gemeentegebouwen, bruggen, sluizen enz. is toegewezen aan de laagste in schrijvers en wel perceel 1 aan J. F. J. Bak ker te Rotterdam voor f 899.74sperceel 2 aan A. J. Schreuder alhier voor f '1261 en perceel 3 aan P. Ooogenboezem en L. Perquin beiden alhier voor f 834. In een Woendagavond alhier gehouden ver gadering van afgevaardigden van de anti-rev. kiesvereenigingen uit Ylaardingen, Overschie en Schiedam werd besloten tot oprichting van een distriets-comité. Het moderamen werd sa mengesteld uit de heeren Bohvyn en Droppert te Vlaardingen en I. Hoogendam en H, Dienske alhier. Als voorloopige candidaten voor het lidmaat schap van "do Tweede Kamer werden genoemd de heeren H, Seret en A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde. Door den heer J. S. M. de Groot alhier is aan het Koninklijk Penningkabinet te 's Gra- venhage geschonken een zilveren eerepenning in 1896 door Z. M. Willem III geschonken aan H. Scholten, onderwijzer te Rotterdam. Nauwelijks is kunnen gemeld worden, dat onze stad van mond- en klauwzeer bevrijd was, of nu is weder mond- en klauwzeer geconstateerd bij het vee van den veehouder Jac.Hoogenboezem aan den Vellevest Singel. Op 8 Aprii 1897 vervoegde zich bij den heer H. N. van R. te Helder, consul van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, een als wielrjjder gekleed persoon, naar schatting 40 jaar, gekleed met een bruinachtig fietscos- tuum, met een teeken aan de pet. Hij stelde zich voor als Marius W. van der Schalk, boomkweeker en bloemist te Overschie, en gaf te kennen, dat zijn rijwiel nabij 't Zandt gemeente Zijpe, gebroken was; toen hij aldaar iemaud aanreed, dat hij zijn geld, ongeveer f5 f6, moest afgeven voor schadevergoeding en zijn wiel heeft achtergelaten, om per stoom boot naar Overschie te worden gezonden. Door den heer Van R. werd hem f 10.ter hand gesteld, om die som daags daarna terug te zenden. Sedert werd niets meer van hem gehoord; 't is gebleken dat van af Augustus 1893 tot Februari 1894 te Overschie heeft ge wond Marius Willem van der Schalk, reiziger, doch 28 jaar oud en sedert afgeschreven naar Schiedam. De commissaris van politie te Helder verzoekt opsporing en onmiddellijk draadbericht. In de woning van H. Allewelt aan de Hee renstraat ontstond gisteren-morgen te 9j£ uren een schoorsteenbrand. De brand werd opge merkt door het uitslaan van den vlam uit den schoorsteen, waarop bewoners en buren toe snelden en met zout enz. het vuur doofden. Toen de knechts gisterenmorgen te 3 uur in de branderq «Londen" van den heer C. Kramers Wz. aan de Sehie binnen kwamen, bleek hun dat op den zolder brand was. Met dadelijk aangewende pogingen tot blusschen slaagde men daarin weldra, zoodat de schade zich bepaalde tot eenige planken in den zol dervloer. De 6-jaiige Willem Droge viel gisteren morgen aan den Noordvestsingel in de spoeling van een schouw waarop hij op zijn verzoek mocht meevaren. In een bianderij gebracht werd hij daar met koud water afgespoeld en vervolgensnaar huis gebracht. Vrijdagmorgen omstreeks 11 ure liep een disselwagen beladen met 11 maten kolen in de Nieuwe Haven, doordat een andere wagen tegen het wiel reed. De zakkendrager K. Winkelman, die op den wagen stond te laden kon nog bjjtijds van den wagen springen. Een halfuur later was men er in geslaagd de wagen weder op het droge te brengen doch van de kolen was het grootste deel verloren. Gistermiddag omstreeks 4X uur is de Ojarige Pieter de Bruijn bij de Spoelingbrug te water geraakt. Met veel moeite gelukte het den brugwachter J. Nieuwenburg hem met behulp van een haak te redden, waarna de jongeu naar de ouderijjke woning in de Nieuwe Buurt werd gebracht. Een bakkersknecht, die gisteren-morgen het brood aan de klanten had rondgebracht, kwam onder het naar huis gaan tot de overtuiging, dat zijn patroon, tevens broeder, zaken waren bekend geworden waaromtrent hij een twist gesprek wilde misloopen. In plaats van naar huis te gaan is hij vertrokken, zjjn wagen alleen achter latende, welke uoor Qen ander bij den eigenaar werd terug gebracht. 15 April des avonds aan de Vischmarkt af geslagen 35 manden schol en 1 mand leng, de prijzen waren voor leng f0.90 tot fl.15 per stuk, schol f 0.30 tot f 0.95 per koop. 16 April 's morgens 9 manden schol, de prjjzen waren f 0.30 tot f0.80 per koop. Gevonden voorwerpen. 0. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een paar manchetten, een klein expe ditie-kruis met gesp, een pelerine van een jon gensjas, 2 stalen japonstoflën, een sehoenhoorn, een R. K. kerkboek, een beursje met £0.15, een boek met vraagstukken examen Mercurius, een bont schort en een zak met houtskool- briketten. 1. Terugtebekomen aan de volgende adres sen 14 centen bij Van Riet, Lange Haven 91 een zwart glacé dames-handschoen bij Van Rijn, Piet Heinstraat 25; een paar zwarte kousen bij Eisberg, Dwarsstraat 20; een 2 strengs bloedkoralen kettinkje bij Feelders, Verbrande Erven 18; een gouden ring gemerkt M.S. bij Gijsen, Nieuwstraat 11een R. K. kerkboek bg Diöge, Groenelaan 109; een porlemonnaie met f0.ll enz. bij Van Riemsdyk, Singel 78; een halskettinkje met koper slot bij Blok, Heerenstraat 21 een lap broekstof bij Schel- levis, Broersveld 1012 gordijnembrassen bij Gagestein, Hoogstraat 70; een ijzeren hoepel bij Gokke, Laan 2: en een bankbiljet van f25 bij Van Kempen, Oude Kerkhof 15. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 15 April. A. J.Wijzenbroeb, 21 jaar, en H. Tromp, 24 jaar. S. P. de Wit, 23 jaar, en M. J. Rigters, 20 jaar. J. G. Verhoeckx, 30 jaar, en J. G. Zoun, 27 jaar. L. J. Ripet, 33 jaar, en C. M. Swinkels, 21 jaar. H. Etman, 27 jaar, en B. Haarman, 28 jaar. G. W. Looman, 21 jaar, en C. P. Verwaijen, 21 jaar. G. W. Bijtenhoorn, 25 jaar, en C. van Steenoven, 18 jaar. P. Snijders, 24 jaar, en M. Moerman, 21 jaar. P. van Steenoven, 25 jaar, en J. E. Snijders, 21 jaar. Geboren14 April. Hermina Theodora, dochter van F. de Raaij en W, H. A. de Veld, Nieuwe Sluisstraat. 15. Martinus Hendrikus, zoon van W. Krawinkel en W. M. Planken, Zijlstraat. Overleden15 April. Adrianus van den IJssel, 1 jaar en 8 maanden, Kamp. t

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2