Zondag 18 en Maandag N". 9298. Derde Blad 51"" jaargang. WJ'" Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: IT. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YLAABDINOEN. Abonnementsprijs TOOI Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommers- 0 02 BIIKBAUs BBTEÏKS-ÏKAAT f®, Telephoon Ho. 123. AnvERTEMTiErr.i.jsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van cone Conrantf 0 52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Dr. Ijcyds. Dr. Leyds, de Staatssecretaris der Zuid- Afrikaansche Republiek, is te Plymouth aan gekomen. Over liet doel van zijn reis deelde hij mede, dat hij geenszins zijn ambt beeft neergelegd om de opvolger van Jht*. Beelaerts te worden. Hij zal alleen voorstellen doen over een opvolger, als hij de toestanden eenigszins heeft bestuuid in Nedeiland, te Parijs en te Berlijn. Ook heelt hij in opdracht de onderhande lingen voort te zetten, die over sommige on derwerpen zijn begonnen. In Augustus denkt hij dan weer te vertrek ken om voor het sluiten der zitting van den Volksraad te Pretoria terug te zijn. Voor het 6taats-secretarisschap zal hij zich niet meer candidaat stellen, maar een eventueele herbe noeming zal hij aanvaaiden. Ook over de Delagoa-baai heeft dr. Leyds zijn oordeel uitgesproken. Van Duitsehe kuiperijen om daar land te verwerven was hem niets be kend, zoodat ook zijn reis daarmede niet in verband kan staan. Er worden veel praatjes verspreid over de Delagoa-baai, en de Portu- geesche regeering zal wel talrijke aanvragen hebben ontvangen om de Delagoa-baai-lijnen over te nemen, zoodra de uitspraak van het scheidsgerecht is gevallen. Dat de toestand in Zuid-Afrika gespannen was, ontkende hij niet. Maar de oorzaak lag niet bij de Boeren of de Transvaalsche regee ring. Hij wilde hierover echter liever niet uitvoerig spreken. Waarschijnlijk blijft dr. Leyds eenige dagen te Londen, vóór hij naar Nederland gaat. Een landgenoot vermoord. De correspondent te Rome van de LoTcal- onzeiger seinde het volgende, i. d. 14 dezer: »In den afgeloopen nacht is hier een misdaad gepleegd, waarvan de Nederlandsche dagblad correspondent dr. Christiaan Modderman het slachtoffer is. Op een vrij laat uur huiswaarts keerende, na bij eene bevriende familie te hebben thee ge dronken, kwam hij over de Piazza Guglielmo Pepe, waar het ganschejaar door wilde-dieren- en wassenbeeldenspellen staan, en verdacht volkje den weg onveilig maakt. Daar werd hij dooreen klein ineengedrongen mannetje lastig gevallen om een aalmoes. Hij trok zijn portemormaie om iets te geven, maar nauwelijks had hij dit gedaan of de straatlooper gaf hem met een mes een steek in de borst en daarna nog drie in het onderlijf. De boosdoener ontrukte hem zijn portemca- naie en sloeg op de vlucht. Modderman sleepte zich nog voort tot den hoek der straat, waar hij door den koetsier van een huurrijtuig is gevonden, die hem naar het hospitaal St. Antonio vervoerde. Hier heeft hij een levensgevaarlijke operatie ondergaan. De doctoren hopen den waar gewonde in het leven te behouden. Zijn aanvaller is reeds in hechtenis genomen." De B. B. O., waarvan de heer Modderman correspondent was, voegt daaraan toe Dr. 6. Modderman is een nog jonge man, in de kracht des levens. Hij is ongehuwd vandaar dat de tijding van dit onheil ons langs een omweg heeft moeten bereiken. Ziju vader, mi', Modderman, de burgemeester van Gronin gen had hedenmorgen een kort bericht van eene sernstige ziekte" ontvangen. Wij hebben om nadere inlichtingen geseind aan een te Rome verblijvend Nederlandsch kunstenaar, met wien we weten dat onze cor respondent bevriend is. Op het oogenblik van afdrukken seint deze vriend ons, dat de heer Modderman heden- (Donderdag) ochtend is overleden. Uit een gisteren bij de N. B. O. ingekomen telegram blijkt, dat de heer Modderman ten gevolge van inwendige bloeduitstorting is over leden. De in hechtenis genomen bedelaar werd nog in den nacht van den moord met den ge wonde geconfronteerd, maar deze verklaarde beslist dat die man de moordenaar niet was. Zedelijke verbetering van gevangenen. Het Nederlandsche Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen zal den 13n Mei a.s. zyne algemeene vergadering houden des voormiddags haifelf, in 't gebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam. Voor de vervulling van twee vacaluien in het hoofdbestuur stelt de voorzitter de twee navolgende drietallen voor: I. Jhr. Mr. 1. van Doorn, rechter te Amster dam; 2. Mi. B. Simons, rechter te Amster dam 3. Mr. C. Baart de la Faille, subst.- officier te Amsterdam. 1. Mr. Out, officier van justitie le Amster dam 2. Mr. W. Boot, kantonrechter te Amsterdam; 3, Mr. A. Fentener van Vlis- singen, rechter te Amsterdam. Het hoofdbestuur stelt voor het contract met de »Vereeniging voor Halfverweesden" enz., aangegaan 1 September 1895, te vei lengen, ditmaal voor één jaar en vier maanden, om, op haar verzoek, in overeenstemming te komen met haar boekjaar, dat loopt van 1 Januari tot 31 December. Als onderwerp van bespreking wordt het volgende aan de vergadering voorgesteld In de jongste algemeene vergadering lcvvam ter tafel het voorstel der afdeeling Alkmaar, om zich te wenden tot den minister van jus titie, met het verzoek, dat aan de gemeente besturen zou worden aanbevolen, ter verkrij ging van de jaailijksche inlichtingen omtient de uit de Rijks-opvoedingsgestichten ontslagen verpleegden slechts iu de uiterste noodzakelijk heid gebruik te nemen van de hulp van poli tiebeambten. Na uitvoerige beraadslaging werd besloten, dit punt ter overweging en afdoening aan het hoofdbestuur over te geven. De afdeeling Rotterdam stelt voor: Het doen van de noodige stappen, om van den minister van justitie te verkrijgen, dat ook aan hen, die eene kortere gevangenisstraf dan van drie maanden, ondergaan, onderwijs in lezen en schrijven, voor zooveel noodig, zal worden gegeven, om zoodoende ook bij die gevangenen den lust tot leeren op te wekken. Drankbestrijding. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van SterTcen Drank doet den eandidaal-volksverlegenwoordigers een schrijven toekomen, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de candidaat wel in het openbaar rekenschap zal willen geven, welke overtuiging hij ten opzichte der wettelijke drank bestrijding is toegedaan. Daarbij zijn de vol gende vraagpunten gevoegd, waarop het ant woord wordt ingewacht bij den algemeenen secretaris der Vereeniging (rnr, D. A. van Eek te Sassenheim), aan welk antwoord het hoofd bestuur zooveel mogelijk openbaarheid wenscht te geven. Hoe luidt uw oordeel over de volgende zes wettelijke maatregelen: De opheffing van het geldelijk belang van Staat en Gemeente bij den verkoop van ster- ksn drank (drankaccijus en vergunningsrecht). Regeling van den kleinhandel in wijn en bier door uitbreiding vau het vergunningsstelsel tot alle inrichtingen, waarin wijn of bier in het klein wordt verkocht. Het breken met het stelsel van buitenge wone vergunningen, zoodat in geen Gemeente nieuwe vergunningen om sterken drank in het klein te verkoop en, mogen worden verleend, zoolang het aantal der bestaande niet beneden het vastgestelde maximum is gedaald. Het opnemen van de bepaling in de drank wet, dat geen sterke drank in het klein mag worden verkocht den ganschen Zondag en op eiken algemeen erkenden feestdag, en boven dien iedereu anderen dag van middernacht tot den volgenden ochtend le acht uur. Het nemen van afdoende maatregelen, dat in 1901 het aantal vergunningen om sterken drank in het klein te vei'koopen, in geen enkele gemeente het vastgestelde maximum meer overschrijde. Het verleenen van de bevoegdheid aan de Gemeenteraden, of aan de meerderjarige inge zetenen van elke Gemeente, om bij meerderheid van stemmen te bepalen, dat in hun Gemeente, gedurende een bij de wet bepaalden tijd, geen sterke dranken of in het algemeen geen alcohol houdende dranken in het klein uitgenomen als vergif door de apothekers zullen mogen worden verkocht. Bij elke vraag is door het hoofdbestuur een toelichting gevoegd. "Woensdagavond vergaderde in hot gebouw van het departement van koloniën du bijzondere eominhsie, ingesteld tot hot bijeenbiengen dor inzendingen behooremle tot de koloniale groep der Purijsche tentoonstelling. Naar wij vernemen zal de centrale commissie in liet begin van Mei vergaderen, waai op dan zeer spoedig daarna alle bijzondere commission zullen geïnstalleerd worden en hare werkzaamheden aanvangen. Naar men verneemt, zyn H.H. M.M. de Ko ninginnen voornemens in Juni weder op het Loo te komen en aldaar de zomermaanden te verblijven. Naar liet zich vooiloopig laat aanzien, zal tengevolge van de nieuwe wet op de peisoneele belasting de opbrengst van dit middel ten platte lande aa-zienlijk dalen. "Voor oen groot dori vindt dit zijne oorzaak in de groote vermindering van aanslag, bepaald voor grootere gezinnen. Als een gevolg daarvan zullen talrijke aan slagen bestaan, die slechts over eenige centen loopen. Zoo wordt bijv. een perceel van f30 huur- waaide alleen naar den len grondslag de huurwaarde belast. Van de huurwaarde wordt bovendien f 10 als onbelastbaar afgetrokken van het resteerende ad f 20 wordt 8 pc. belasting geheven, dus f 1.CO; zijn in dit gezin 8 kinderen beneden den leeftijd van 20 jaar, dan wordt deze aanslag verminderd met 8 x 12 pc. 90 pc. dus met f 1.5314 en bedraagt alzoo het verschul digde in hootdsom f O.O6V2worden in die ge meente geheven 60 opcenten op de hoofdsom, dan wordt de aanslag tien en een halveu cent. De eerste betalingstermijn kan in dit geval wor den voldaan met 1M cent, de volgende telkens met 1 cent. Waarschijnlijk zullen de kosten om tot den aanslag te komen, in deze gevallen niet door het bedrag vau den aanslag worden gedekt. Invoerrechten op Meel. De behandeling van het adres der Vereeniging van Meelfabrikanten, om tijdelijk invoerrecht op tarwemeel, gaf der Kamer van Kooph. te Delft aan leiding tot het aannemen der volgende motie: „De Kamer v. Kooph. en Fabr. te Delft, gezien het adres van de Nederl. Vereeniging van Meelfa- briekanten aan de Tweede Kamer der Stnten-Gene- raal, erkent als een dringenden eisch van billijkheid, dat door do Begecring ten behoeve van onze natio nale nijverheid verdedigingsmaatregelen worden ge nomen tegen die staten, die hunne nijverheid door het geven van uitvoerpremien steunenacht eebter thans, voor het indienen van bedoeld adres, ruet het oog op de a.s. aftreding der Tweede Kamer, niet het gcwenschte tijdstip aangebroken; zal eebter aan deze zaak hare volle aandacht blijven wijden, cn besluit, genoemd adres voor kennisging aan te nemen. OVERSCHIE, 16 April. De alhier bestaande Zang- vereeniging voor gemengd koor Excdcior zal op "Woensdag 28 April, des avonds te 8 uren, in het lokaal vau J. Braat, haar tiende uitvoering geven met welwillende medewerking van den heer M. M. Brccmer, violist te Botterdam. Deze uitvoering, de tweede in dit seizoen, belooft een genotvollen avond. Behalve tal vau koornummors, zooals van Brandts Buys, Abt, von Gliiek, Sehaffer en Nicolaï, vermeldt de "eerste afdeeling van bet programma nog een nummer voor sopraan, één yoor viool en piano en één voor sopraan, viool en piano, terwijl de tweede afdeeling van het programma bestaat uit een klucht spel, inéén bedrijf, getiteld: „Jocrisse de Vondeling", op te voeren door eenige leden der vereeniging. Wij twijfelen er niet aan, of genoemde zangverceniging, die reeds een goeden naam heeft in deze gemeente, zal, onder leiding van haren wakkeren directeur, de heer C. L. Hoogeveen te Botterdam, met zulk een programma sv ;ces hebben. OVERSCHIE, 17 April. Niet zoodra is de vacantie te Botterdam begonnen, of, als gewoonlijk, ziet men den geheelen dag, zoolang hun vrije tijd duurt, niet zelden tientaUen knapen gelijk zich vermaken met het loopen over de balken, die in de nabijheid der houtzaagmolens hij hoopen in de Rotterdamsche Schie fin-gen. Terwijl bijna geen enkele der jongens zonder natte voeten thuis komt, gebeurt het ook meermalen, dat zij van do gladde balken afglijden en te water raken, zoodat voorbijgangers of de knechts der mo lens ze moeten redden. Daar er 's Zondags altijd twee mannon de balken bewaken, vieren de bengels in hun vacantietijd hun lust volop bot, en stellen zij zich schadeloos voor wat zij 's Zondags missen. MAASSLUIS, 17 April. Deze week vervoegde zich bij de politie alhier, tot het bekomen van vrijen overtocht naar Botterdam een 12-jarig meisje, voor gevende dien dag" met hare moeder in deze gemeente met galanterien, garen, baud etc gevent te hebben en do stoomboot, waarop zij des morgens retour had genomen, te zijn misgeloopen. Hare moeder, die reeds met de boot vertrokken was, had het kaartje en zij durfde van het weinige, dat zij met venten ont vangen had, geen reisgeld afnemen, bang voor de gevolgen die haar dan bij hare thuiskomst te wachten stonden. Ze vertelde tevens dat zij geen vader meer had, zoodat het huisgezin op boven omschreven wijze moest worden onderhouden. De politie, als altijd bcgeerig het naadje van de kous te weten, geloofde niet voetstoots hetgeen haar werd meegedeeld, en het bleek haar weldra bjj een nader ondervragen enz. dat haar vader bij de politie bekend stond als Schiedam in cere to houden en te dier zake nog al eens in het Politieblad ge signaleerd voorkomende, niet was overleden, en zij bovendien ook nog iu bet bezit was van een bedrag aan geld, dat niet alleen voldoende was voor reis geld doch oen dagloon uitmaakte, als menig werk man niet icdcren dag verdient. Onder politicgelcide is zij al« minderjarige naar Rotterdam getransporteerd, ten einde aan baar ouders te worden overgegeven. DELFT, 17 Maart, Onder de Katholieken hccrscht alhier op politiek gebied groote verdeeldheid. Het gerucht wordt reeds verspreid, dat een deel der leden van de kiesvcreeriiging „Recht en Plicht" zich zal afscheiden cn een nieuwe kicsvcreoniging oprichten. Als oorzaak dezer scheuring noemt men het door „Recht cn Plicht" niet enndideeren van don heer Bossard bij de laatste verkiezing hoewel een groot doel der leden (personen die eerst onder de nieuwe wet het kiesrecht verkrijgen) dezo candidatuur won- schclijk oordeelden. ROTTERDAM, 16 April. Dr. J. Buttckofcr, oud conservator aan het Rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden, werd gisteren geïnstalleerd als directeur der Rotterdamsche diergaarde. Door den waarncraenden directeur, den heer Ij. Rapmund J.Dzn. cn den heer J. F. Wilke, hortu- lanus, werd de nieuwbenoemde het directic-gebouw binnengeleid cn aan de geëmployeerden voorgesteld. Bij Kon. Besluit is dr. Ié. W. van Gorkom, te Baarn, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. Bij Kon Besluit is dr. R. II. Saltet, hoogleeraar te Amsterdam, voorzitter der Nelerlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, benoemd 'tot vertegenwoordiger van deNedeilandscheBegeoiing op het twaalfde mtei nationaal congres vau genees kunde, dat in de maand Augustus 1897 te Moscou zal gehouden woiden. Bij Kon. Besluit is aan den bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat, S. G. "W. van der Straten, wegens zielsgebreken, eervol ontslag als zoodanig verleend. De heer J. T. Walsh, bij Koninklijk besluit van 7 Dec 189G benoemd tot consul te Freetown (Sierra Leone), is in die hoedanigheid door de Bntsche R«- geeiing erkend. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag 20 April eene vergadering houdendes namiddags te twee ure. OnderwerpenGeschil met de Waterleiding- Maatschappij over verlegging van de buisleiding in den toegangsweg naar het terrein. (49) Ontwerp-besluit tot hel doen van een af-en overschrijving op de begrooting van uilgaveu der Gemeente, dienst 1897. (50) De reeds in een der vorige nummers van ons blad aangekondigde rede, door den heer H, Seret van 's-Gravenhage te houden, zal plaats hebben in het gebouw der Geref. Kerk, Kuiperstraat, op Woensdag 21 April, des avonds ten 8 uur. Het onderwerp, dat besproken wordt, zal zijn«De anti-revelutionnaire beginselen en hunne toepassing." Tot debat zal gelegenheid worden gegeven. Toegang vrij. Heden is van de werf van de heeren Gebrs. van der Windt met goed gevolg van stapel gelaten het loggerschip Frans, reeder de heer A. Dorsman, alhier. Dit schip zal worden bevaren door schipper G. Paaivast en is bestemd voor de haring- en beugvi«seherij. Heden is een aanvang gemaakt met het graven enz. nabij de spoorwegbrug alhier tot het maken van een paar laad hoofden. Zooals men weet zal daarop eene vaste ijze ren brug worden daargesteld aansluitende aar de bestaande spoorwegbrug over de haven. Gisteren-avond zijn gedurende de bijeenkoms in het Leger des Heils alhier, enkele personen door politie uit het lokaal verwijderd wegens storing der godsdienstoefening. Naar 'men ver- - neemt zal door de politie tegen hen pioces-verbaal worden opgemaakt. Voor de zondagsschool der afdeeling Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht van den Ned. Prot. Bond alhier, hebben zich 42 leerlingen aangemeld. Donderdag 22 April a.s. des avonds ten 8 ure zal de christelijke zangvereeniging »Excel- sior" alhier, directeur de heer M. Groeneveld, in het lokaal der Chr. Jong.-Ver. Liefde en Vrede eene uitvoering geven.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9