51s" jaargang. Woensdag 21 April 1S97. N°. 9299. De Unie Trowel Tan ölmenriei. "'f li If' li ii! FEUILLETON. II Sl Ir Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER HL J. C. ËÖELANTS. OFFICIEEL. EennisgCYine:. drie Onderwijzers 3e klasse, BUITENLAND. 18) I? li !L til *6 n Si JU Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 r franco per post, p. kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommerso.OO Bl'REAÜ: BOTERSTKAAT ro, Telcphoon Xo. 123. ADVEBTKNTrartirjs: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van ccnc Courantf 0 52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. BtmacancsTER en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen.'dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1897, door den gemeenteraad vastgesteld en den 12n April daar aanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgeke rd, aan den ontvanger der gemeente ter imordeting is uitgereikt en in afschrift gedurende - vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretaue der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Woidende vooits een ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe iaa vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20en April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd 1 ELO De secretaris VERNÈDE. Bij het OPENBAAR LAGER ONDERWIJS te Schiedam worden gevraagd jaarwedde f 500, met verhooging van f 100 voor hoofdakte, van f 50 voor akte handtee- kenen en (na voordracht C. v. T. L. O.) met 50 voor 3- en opnieuw met f 50 voor 6-jarigen dienst. Sollicitatiestukken vóór 1 Mei a. s. franco in te zenden aan den Burgemeester. Algemeen overzicht. Schiedam, 20 April '97. De oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Alea jacta est de teerling is geworpen I Wat eerst als mogelijk,daarna als zeer waarschijn lijk, ten slotte als onvermijdelijk werd gevreesd, is thans droeve werkelijkheid geworden. De oorlog, die feitelijk reeds bestond, is ver klaard. Turk en Griek, met doodelljken haat tegen elkander bezield, staan tot de tanden gewapend tegenover elkander en willen elkan ders verderf, (gewaagden de eerste berichten van het oorlogs- terrein, die onzen lezers reeds bekend zijn, van eenig succes door de Grieksche troepen behaald, grooter mag wellicht het voordeel heeten, dat door de Turken is behaald. Immers de pas van Meluna, die toegang geeft tot Larissa, het Giieksche hoofdkwartier, is in handen der Turken! Een correspondent op het terrein van den Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Balles trem. Besloten om slechts dan met den kanselier Oxen- stierna te onderhandelen, wanneer er niets anders op te verzinnen viel, ging Christine dadelijk naar de koninklijke tent. Tot haar geluk was Gustaaf Adolf nog op en was hij nog aan den arbeid, toen men hem den brief bracht, welke Christine als overbrengster van het keurvorslelijke schrijven deed kennendaarom liet men haar zonder verdere plichtplegingen tot eene audiëntie toe. De tent des konings was ruim, doch niet voor zien van die gemakken, welke de veldheeren van dien tijd gewoonlijk met zich mede plachten te voeren een eenvoudige legerstede van stroo met een wollen deken belegd, een paar ijzeren veldstoelen en eene klaptafel, waarop een vier- armige lichtkroon met waskaarsen stond, naast talrijke geschreven stukken en eene inktkoker, dat was alles. De koning zelf, gekleed in een ges. lederen kolder, was nog dezelfde schoone, statige raan, zoo - als van Dijk hem weinige jaren te voren had ge schilderd, hoogstens dat zijn kortgesneden haar hier en daar een weinig grijsde, de vroegtijdige bode van den winter des levens, die hem echter niet beschoren was evenmin als de herfst. strijd deelt eenige details over het gevecht bij die pas mede De Grieken drongen de pas binnen en trokken naar het dal, waar zij op vier bataillons stieten, die lien terugdreven cu met de bajonet een Turksch blokhuis ontzetten, dat de Grieken omsingelden. Du bevelhebber der vijfde divisie Neshed-pacha bezette Zondagnacht den berg Parnas, terwijl llaira- pacha, die de zesde divisie commandeert, aanstalten maakte om de pas van Tchaissar binnen te trekken. Haidar-pacha, de bevelhebber der vierde divisie, be zette de pas van Meluna. Do jurken vielen het Grieksche blokhuis verwoed aan; dc Grieken verdedigden zich met doodsver achting. Om negen uur eindelijk moesten de Grieken voor een bewonderenswaardige!! aanval der Turken met de bajonet wijken, doch hielden de toppen der heuvels nog bezet. De Turken vochten met leeuwenmoed, en hun ar tillerie onder Itiza-pacba deed voortreffelijk haar plicht. Hafiz-pacha sneuvelde. Nog is het gevecht niet beslist, doch zonder de hulp hunner reserve-troepen hebben de Turken reeds bijna dc geheele pas bezet. Deze correspondent kon nog niets opgeven omtrent de geieden verliezenvolgens een telegram uit Athene hebben de Grieken 300 man verlorendoch het is niet duidelijk of daarmede het verlies in dit gevecht wordt bedoeld. Wat eindelijk de correspondent nog niet kon mededeelen, berichtte een telegram van den speeiafen correspondent van Beuter in het Turksche legerkamp. Zondagavond le 7 uur seinde hij van uit Elassona, het Turksche hoofdkwartier, dat de geheele bergpas van Meluna in liet bezit der Turken is, die twee Grieksche blokhuizen met de bajonet hebben genomen. Aan de Times weid nog uit het Turksche hoofdkwartier geseind, dat, na een hevig gevecht van dertig uren, de Turken tot even over de grenzen zijn gerukt, en dat het aantal dooden tot nog toe aan iedere zijde misschien '150 man bedraagt. Een bewijs hoe verwoed de strijd is gevoerd, is wel dat de soldaten 30 uur zonder eenige rust gestreden hebben. Over het gevecht te Karva, dat reeds Don derdag begon, willen -w'j andermaal het woord geven aan een oorlogscorrespondent, wiens be richt van den 17den, 's morgens te 10 uur, dateert. Ik ben zoo juist teruggekeerd van Karya, waar den geheelcn dag verwoed is gevochten. 's Morgensging ik van Elassona op weg en kwam drie uur later te Karya aan, De grens volgt daar den waterloop, dien de hooge bergen van het Oosten naar het Westen vormen, ten Zuiden van een Olympus. Om 7 uur begon de strijd. Negen Turksche batail- Ions met vier stukken geschut stonden tegenover ongeveer 15000 Grieken. De commandant van het 6de legercorps, Hamed-pncha, volgde, omgeven van zijn staf, nauwkeurig den loop van den slag. De partijen stonden ongeveer een mijl afstands van elkaar. Vier Turksche bataillons begonnen den strijd en dreven den vijand terug. Toen de voorhang van de tent achter Christine was dichtgevallen, legde de koning zijne pen neder die hij juist in de hand hield, strooide een weinig zand over het pas beschreven papier en zag dan op, terwijl liij van zijn zetel opstond; in het vol gende oogenblik echter trad hij als door den blik sem getroffen terug. Christine zeide hij als droomend. Mijn koning, mijn held, kwam het als een inge houden snikken over hare lippen, en zij zonk voor zijne voeten neder, de handen gevouwen tot hem uitstrekkend, het schoone door overprikkeling mar- merbleeke gelaat naar den grond buigend. Een wonderbaarlijk zachte trek verhelderde Gus- taafs door de zon verbrand aangezicht, toen hij na eene stilte van eenige minuten eindelijk zijne rechterhand zachtjes op haar blond hoofd legde en bijna weemoedig zeide: O Christina, welke gedachten uit lang vervlogen tijden wekt gij weder bij mij op. Zie mij aan. Hard heeft het leven mij aangepakt, het is be gonnen mijn haar te doen grijzen en het heeft rimpels getrokken in mijn aangezichtgij echter blijft schoon gelijk gij toen waart. En ik bleef u trouw, voleindigde zij zacht. Trouw-, herhaalde hij smartelijk; wij koningen hebben slechts enkelen die ons trouw blijven in dezen zin, dat zij het niet uit plichtsgevoel blijven, of tot zoolang als zij er voordeel van trekken. Doch laten wij daarover niet sprekenweet ge dat er meer dan tien jaren zijn voorbijgegaan sedert sedert ik u bet eerst zag en lief kreeg, gelijk mannen van mijn karakter slechts eenmaal plegen lief te hebben. Ja, ik weet het, antwoordde zij bijna treurig. Ik heb die jaren geteld, en da maanden en de Daarna bezetten de Grieken echter verschillende heuveltoppen, en het gevecht begon opnieuw. Bij de Grieken bevonden zich ook Sieiliaanscbe vrijwilligers. Na eenige uren rust werd de aanval op de Tur ken herhaald; met groote kalmte hielden deze even wel stand; toch waren hunne verliezen verschrik kelijk. Ik zag J8 gewonden en 5 gesneuvelde officieren wegdragen. Het aantal dooden is uog onbekend, want alleeu de gewonden werden van het slagveld weg gedragen Een drietal Grieksche hoofdofficieren zijn volgens een bericht uit Athene gesneuveld. Eveneens uit Athene komen tot ons meldin gen van succes, door de Grieksche troepen behaald. Aan de Daily Chronicle werd uit Athene Zondagavond 11 uur geseind, dat de Grieken nllo stellingen aan de grens van Thessalië heb ben bezet en dat zij na een lievig gevecht Menaxe hebben genomen. Ook zouden drie belangrijke punten van Menaxe, die Meluna bestrijken, door hen zijn bezet. Pi ins Nicolaas heelt het bevel gekregen om met een batterij binnen de uiu linie te rukken. Uit Tarnuvo eindelijk wordt, onder dag- teekeniug van 19 April, bericht, dat de Grieken na een hevig gevecht, dat den geheeien dag duurde, twee posten hebben bezet. De Turken verdedigden Bonghari. Een hevig gevecht heeft Maats gevonden te Grevena, vanwaar uit de Turken poogden Thessalië bin nen te rukken. Er werd bijna man tegen man gestreden. Ook bij Onissi en Menaxe is gestreden. Te Menaxe zijn de Turksche batterijen vernield. Een ernstige slag is geleverd le Reveni. Uit Larissa (het Grieksche hoofdkwartier) wordt dienaangaande bericht, dat22000 Turken Reveni hebben aangevallen, doch met groote verliezen werden teruggeslagen. De Grieken hadden 1000 dooden en gewonden, de Turken meer nog. De Grieken zijn daarna opgerukt tegen Da- masiterwijl de Turken in wanorde zijn teruggetrokken, Niet alleen aan de Thessalische grens, ook aan de grens van Epirus woedt de strijd. Van het eiland ICorfoe werd Zondagavond reeds gemeld, dat langs de geheele grens in den omtrek van Arta woedend gevochten wordt. Latere berichten van dat zelfde eiland deelen mede, dat de Grieken oprukken tegen Fillipiada. TeD Noordwesten van Arta staan 8000 man, die zich gereed tnakcu om scheep te gaan naar Prevesa, waarvan de forten nagenoeg door het bombardement vernield zijn. Het schijnt dus dat Prevesa nog niet in banden der Grieken is gevallen. Uit Elassona wordt nog gemeld, dat het Grieksche leger de Arachlos rivier overgetrokken en dus in Epirus is gevallen. De stad Aria is door de bevolking bijna geheel verlaten. Zelfs werd bericht, dat het in brand staat. Een Grieksche bende is bovendien te Ele- weken en de dagen en dikwijls ook de lange nachtelijke uren met hunne iooden vleugelen. Maar de rusteloos voortvliegende tijd heeft niet vermoogd mijne liefde te verkoelen, die voor u in mijn hart opbloeide, mijn koning. Wel heeft het noodlot ons van elkaar gescheiden, wel hebben uwe konings plichten, of liever Oxenstierna's gruwzame politiek ons gescheiden en onze harten gebroken, maar ik behoor tot die menschen, welke slechts eenmaal liefhebben en hunne liefde niet vergeten. Vergeten o neen, riep de koning warm. De gouden droom van de liefde der jeugd vergeet men nooit en tot aan het avondrood van 't leven duurt de herinnering daaraan voort. Maar ik mag niet klagen, koningen mogen niet droomen. En weidt gij gelukkig, Sire? vroeg Christine zacht Ik moet het wel een geluk noemen, dat eene schoone vrouw mijne gemalin werd, antwoordde Gustaaf Adolf nadenkend.. Maria Eleonore en ik staan elkander na wat het hart betreft, doch hare geest heeft eene andere richting dan de mijne. Christine, met u te zamen op Zwedens troon, had den wij de wereld overwonnenhet mocht echter niet zoo zijn. Doch mijn eenig kind, de erfgename mijner troon, heb ik naar u Christine genoemd weet ge nu, dat ik u niet vergeten heb. Zonder een woord te kunnen spreken staarde zij hem aan en 't was wonderbaarlijk hoe zielvol hare anders bijna kond schijnende oogen thans vermochten te schitteren. Een teedere blos was er op hare wangen gekomen en verhoogde de schoonheid van haar gelaat. Zijt gij gehuwd? vroeg de koniug daarop. Sedert vier maanden, Sire. Dan kan ik tenminste thans dezelfde vraag aan u doen; Zijt gij gelukkig? vetheropeli, aan de Aegaeische Zee, westelijk van Kavalo, ontscheept en opgerukt naar Goyrn», dat slechts één kilometer van den spoorweg van Dede-Agalch naar Saloniki ligt. liet doel is dien spoorweg te vernielen. Er zijn Tuiksche noepen op hen afgezonden, die met de Griek-ohe bende is slaags geraakt. De uitslag van dit gevecht is evenwel nog niet bekend. liet is moeilijk eenige voorspelling te wagen omtrent den ntloop van dezen oorlog. Te veel bijkomende omstandigheden toch zijn er, die naast de tnililaiie kracht van de pai tijen, groeten invloed zullen oefenen op den loop der dingen. liet is waar, de Turksche strijdmacht is grooter dan de Grieksche de Duitsche gene raal, die naar de Thessalische grenzen is ge zonden, om de troepen te inspecteeren, schat de Turken op 140.000, de Grieken op slechts on nnn uy.wo num. Ook in persoonlijken moed en volharding zullen Turk en Griek elkaar niets toegeven zoowel de Turksche als de Grieksche soldaat is tegen ontbering gehard. Tweeërlei vraag is echter van gewicht. Op wiens gebied zal de strijd worden gevoerd? Wiens financiën zullen het langst een oorlog gedoogen Op de eerste vraag is liet antwoord voorals nog moeilijk te geven. Immers de berichten van het ooriogsterrein spreken van succes én vau Turken èn van Griekenmaar hierbij dient in het oog gehouden te worden het merk waardige feit, dat de verschillende partijen zich in éénzelfde gevecht de overwinning toeschrij ven. Nieuw is dit verschijnsel niet, maar het maakt het opwerpen van vermoedens tot een hoogst gevaarlijke zaak. En dan de geldquaestie. Zoowel Turkije als Griekenland verkeeren te dien opziciite in een ongeiukkigen toestand. Geen van beiden kan de ontzaglijke kosten van een oorlog lang dra gen, De vraag is nu slechts wie het 't langst zal uithouden. En dan schijnt de fmancieele positie van Griekenland nog niet de slechtste. Yoorloopig heeft de regeering drie wets ontwerpen ingediend. Ten eerste verhooging der uitgifte van schatkistbiljetten van 14 op 30 miüioen drachmenten tweede machtiging om een binnenlandsche leening van 24 millioen te sluitenten derde verhooging der emissie van bankbiljetten van een en twee drachmen tot 4 millioen. En de Grieksche Kamer heeft alle voorge stelde maatregelen goedgekeurd; daarna is zij voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Bovendien mag aangenomen worden, dat de rijke Grieken in binnen- en buitenland, in Egypte, Klein-Azië, Frankrijk en de Vereenigde Staten, die reeds zoo dikwijls blijk gaven van Een oogenblik bleef Christine staan zonder een antwoord te kunnen vinden, dan zeide zij zacht en snel Mijn gemaal is goed en edel maar ik heb zijn aanzoek niet uit liefde aangenomen. Het ging echter alles zeer snel in zijn werk; in enkele dagen vond onze verloving en ons huwelijk plaats. Het was in Weenen. En wat bewoog u om do u geboden hand aan te nemen, daar toch voor u, eene prinses Ga- borsky, rijker en schitterender partijen zouden openstaan dan deze Christine ademde zwaar en diep eer zij ant woordde. Hoe zult gij over mijne bekentenis oordeelen? zeide zij aarzelend. Ik had van u afgezien, Sire, maar ik zwoer tevens, niet te sterven, voor ik u nog eenmaal had gezienen sedert ik wist, dat ge te Rügen waart geland, verteerde mij het ver langen naar u, naar een blik uwer oogen en al mijne gedachten waren slechts hierop gericht, hoe ik u zou kunnen zien en spreken. Toen kwam de jonker Van Ulmenried en hij kreeg mij lief, gelijk reeds zoovelen voor hem mij hadden liefgehad, die mijn aangezicht hadden aanschouwd en door mijne onzalige schoonheid werden overwonnen. Ik echter vvist, dat 't u slechts zeer moeilijk zou gelukken tot Weenen door te dringen; wel echter moest het u noodig voorkomen, om u van Saksen meesier te maken en daarom om nader bij u te zijn, mijn koning heb ik de hand aangeno men van jonker Van Ulmenried en ben ik hem als zijne vrouw gevolgd. Het was een zeer zware strijd voor mij. Wordt vervolgd.) L'r 3 f'

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1