Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. De correspondent van de N. E. Ct. seinde gisteren uit Jndiii: De veepest is op drie plaatsen in Batavia uitgebroken. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen tijdens liet bezoek aan Amsterdam vergezeld wor den door mevr. barones V'au ILardenbroek, groot meesteres gravin Van Limburg Stirum, hofdame van de koninginbarones Van Ittersum en freule Van de Poll, hofdames van de koningin regentes; door baron Van Hardenbroek, opper kamerheer; luitenant-generaal Dumonceau, chef van het militaire huis; den hofmaarschalk baron Cliffordden den stalmeester baron llentinck; den kameiheer en particulier secre- taiis jhr. De Runitzden kamerheer graaf Van Limbuig Stiium; de adjudanten ritmeester jhr. Van Tets en luitenant ter zee eerste klasse jhr. Van der Staeide onlonnance-officieren le luitenants jhr. Van Suchteïen van de Ilaere eu graaf Dumonceau. De directeur van het kabinet der koningin, jhr. -mr. Gevers Deynoot, zal eveneens gedurende liet verblijf van het Hof te Amsterdam aan wezig zijn. U.II. M.M. zullen zich bij het bezoek aan Gouda doen vergezellen door mevrouw baronesse Van Ilardenbroek, freule Van de Poll en gravin Van Limbuig Stiium, den kamerheer en par ticulier secretaris jhr. De Ranitz, den adjudant jhr» Van Tets, den ordonnance-oificier graaf Dumonceau en den le-stalmeester baron Ben- tinck. Het vertrek van de Koninginnen op a.s. Za terdag naar Gouda is bepua'd op 's middags X'iVt uur per Staats-poor. De koninklijke tiein, die te 1 uur te Gouda verwacht wordt, vertrekt le 5.3 naar Amsterdam, alwaar 11.11. M.M, te 0 uren aankomen. 11. M. de Koningin bracht gister te half 3 een bezoek aan de tentoonstelling van schiiderijen van ovei leden meesters, werkende leden van «Pulchii Studio", in de kunstzaal van dat ge nootschap. Mademoisselle Joannis zal gedurende enkele maandeu worden opgenomen in het gevolg der Koningin. Genoemde Fransche dame zal ver moedelijk binnenkort zich bij het gevolg aan sluiten. Prinses Elisabeth van Waldeck is lieden weder uit 's-Gravcnliage naar Pyrmont vertrokken. De Bisschop van Haarlem is, vergezeld van zijn secretaris, den heer Juffermans, naar Rome vertrokken. De Staatssecretaris van Transvaal dr. Leijds heeft gisteren zijn naamkaartje afgegeven voor den Minister van Buitenlandsche Zaken. 's Middags legde hij met zijne gade een be zoek af bij de familie van wijlen den gezant der Republiek jhr. Beelaerts van Blokland aan de Koninginnegracht. Vertegenwoordiger Z.-J. Republiek. Onder strikt voorbehoud deelt het Dagblad een gerucht mede, als zou mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, buitengvvoon gezant en gevolmachtigd Minister ter beschikking, in aanmerking komen of reeds aangezocht zijn als diplomatiek vertegenwoordiger van de Zuidafri- kaansche Republiek. l)e Bakkerswet. In verbatul met het ontwerp-Pijttersen is in eeue vergadering van het hoofdbestuur van den Bakkersgezellenbond de volgende motie aan genomen »Het hoofdbestuur, waaideerende de goede bedoeling van den heer Pyttersen, waar hij tracht de positie van de bakkersgezellen te ver beteren door wetteiijken dwang erkennende, dat de in zijn ontwerp te viuden fouten verbeterd kunnen worden, maar over wegende dat iedere wet krachteloos is wanneer niet vooraf de te verwachten tegenstand door de moeitevolle werkzaamheid der belangheb benden is ondervangen. voorts, dat zéér goed wijzigingen in de werk- regelingen kunnen worden gebracht door den invloed van de gezellen-organisatie, nog voordat de volksvertegenwoordiging tijd en goeden wil zal hebben om wetten vast te stellen en in te voeren spoort de afdeeiingen aan niet liet oog te laten rusten op het lot van dat ontweip, maar steeds te bedenken, dat voor de noodige ver beteringen in bun positie de kracht berust, en dus moet uitgaan van henzelven". De Ned. Banketbakkersvereeniging beoor deelt het voorstel ook niet gunstig. In een adres aan de Tweede Kamer zal het volgende worden medegedeeld Nachtarbeid bestaat bij de koek- en banket bakkerij niet, dan alleen bij uitzondering. Bepaalde werkuren z'yn in de koek- en banketbakkerij niet aan te geven, waar het werk zich verdeelt in st.'lle en drukke dagen. Zondagsarbeid kan in de koek- en banket bakkerijen niet gemist worden, omdat de Zon dag de aangewezen dag is voor huiselijke fees ten en de daarbij '.e gebruiken artikelen den vorigen dag niet gemaakt kunnen worden. Bovendien zouden de feesten dan verplaatst worden naar hotels en gaarkeukens, koks en restaurateurs, aan wie het vrij zal staan te werken, mils het geproduceerde aan huis ge bruikt wordt, zullende dan voor den koek- en banketbakker een tweede concurrentie in het leven geroepen worden. Is het werk niet van dien aard, dat het als zware handenarbeid genoemd kan worden; bovendien begint liet in den regel niet eerder dan des morgens te 7 uur. Het wetsontwerp, zooals het daar ligt, zal de vernietiging van koek- en banketbakkerijen ten gevolge hebben. Stuurlieden-examen. De Rijkscommissie voor dc examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, met aanvang van 11 Mei a.s te 9Vj uar, zitting houden in hot Raadhuis te Rotterdam. Verdere bijzonderheden vermeldt do Staatscourant van 18/20 dezer. "X OVERSCHIE, 21 April. Hoe primitief do ver lichting met petroleum in onze welvarende gemeente ook moge zijn, gisterenavond zouden wo ze op grooten prijs gesteld hebben, want toen was het dorp in 't geheel niet verlicht. De lampen uit de lantaarns zijn weggenomen, om schoongemaakt te worden, en zullen, evenals vorige jaren, waarschijn lijk niet vóór September baar oude plaats innemen. Aangenaam vooruitzicht De tijd breekt weer aan, waarin het op sommige avonden om 10 uur in de kom van het dorp zoo donker is als in den sombersten winternacht buiten de gemeente. OVERSCHIE, 21 April. Weder is een der ingc- lijfden bij de nationale militie uit deze gemeente wegens ongeschiktheid voor den dienst afgekeurd. Dit is nu reeds de derde van deze lichting, wat met het oog op de 10 .1 11 lotclingen, welk con tingent onze gemeente jaarlijks levert, nog al veel is. SCHIEBROEK, 20 April. Een geit van den heer Joh. Jans alhier heeft zes jongen geworpen. KETHEL cu SP ALAND, 21 April. De volgeladen spoelingkist van den veehouder II. kwam gisteren middag tegen den steenenbrug oprijden; juist toen brak een der strengen, waardoor de wagen achteruit reed en in de sloot terecht kwam. Als een bijzon derheid bij dit ongeval kan gemeld worden dat bij dien grooten val niets der wagen brak en zelfs geen emmer spoeling te loor ging. ROTTERDAM, 21 April. De liberale kiesvereeni- Rotterdam proclameerde in haar gisteren gehouden vergadering den heer mr. E, E. van Raalte tot can- didaat der verceniging voor de tusschentijdsche ver kiezing voor do Tweede Kamer. ROTTERDAM, 21 April. Een hevige, uitslaande braud woedde heden middag in de bovenverdieping van een pand in de Hoofdsteeg, bewoond door den heer Van Gelderen, goudsmid. Verschillende brandspuiten, alsmede de stoom- brandspuit, deden op het terrein dienst. 's-GRAVEXHAGE, 20 April De heer J. Th. Braun, hoofdcommies bij het departement van koloniën, bij de afdeeling militaire zaken, is alhier in den ouder dom van 50 jaar overleden. Hij was secretaris van het bestuur der coop, winkelvereeniging „Eigen Hulp" alhier. Bij Kon, Bes!, is aan den heer J. If. Schaeken, com ponist te Brussel, «ergunning verleend tot het aannemen der oideteekenen van ridder der orde win den Heiligen Giegorius, hem door Zijne Heiligheid den Paus ge schonken. Bij Kon. Besl. is F. Gediking, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage, belast met het geven van onderwijs aan Hare Majesteit de Koningin, benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is benoemd bij den genenden staf, tot generaal-majoor, de kolonel W. Rooseboom, sous chef van dion staf, en in zijnen rang overgeplaatst, bij het wapen der infanterie, en gerekend van dien datum, benoemd tot commandant van het le regiment van dat wapen, de kolonel W. G. F. Snijders van den generalen staf. Bij Kon. besluit is de 2e luit. C. F. R. baron Van Hardenbroek van Lockhorst, van het 3e reg. huzaren, op non-activiteit gesteld. Btj Kon. besluit is benoemd tot directeur v' het post- en telegraafkantoor te Appingedam, S. Reynders, thans cemmies der posterijen 2e kl. Bij Kon. besluit is benoemd tot opzichter van den Rijks waterstaat der 4e kl. L. Bosboom, en zijn bevor- deid tot opzichter van den Rijkswaterstaat der le kl. W. B. Stratingli, thans opz der 2e kl. j tot opz. van den Rijkswaterstaat der 2e kl L. W. v. d. Made, thans opz der 3e kl., en tot opz, van den Rijkswaterstaat der 3c kl. O Lofvers, thans opz. der 4e kl. Bij Kon Besluit is G. Timmerman te Terneuzcn benoemd tot bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Schieland 11. Uitenbogerd; tot heemraad van den Anna-Paulovvna-polder M. Komen; tot heemraad in het waterschap Kamperveen H. Rui- tenbeig; tot leden van het hoofdbestuur van het vvateischap Fivelingo, prov. Groningen, F. B. Weuniger, J. L. Iluizinga en H. Eisenga; tot lid van het bestuur van het waterschap Panserpolder, piov. Gioningen, J. .leltcs. De Minister van Birmenlandsche Zaken heeft inge trokken zijne beschikking waarbij het houden van maikten, openbare veikoopingen tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens vei boden is in de gemeente Hilversum. Door den Minister van Koloniën is de heer K. van der Veen gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndié, om te worden be noemd tot veearts bij den burgerlijken veeartsenij dienst daar te lande. Bij Koninklijk Besluit van 47 April 4897 do. 8 is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Schieland de heer H. Qit- denbogerd. Bij de gehouden examens van christelijke bewaarschool-onderwijzeressen slaagden onze stadgenooten, de dames P. C. van Diggelen en J. M, Kegel, voor de akte A. De ambtenaar der rijksbelastingen J. van Rijn, alhier, wordt met 4 Mei a. s. overgeplaatst naar Rotterdam. De kiesvereeniging «Schiedam" alhier, zal Vrijdag 23 April a.s.'s avonds te 8l/a uur eene gewone en buitengewone vergadeiing houden in het gebouw nMusis Sacrum". Aan de orde is o. a. het stellen van voorloopige candid aten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Gisteravond werd de vergadering gehouden van de Chr. Hist. Kies-Vereeniging «Eendracht" in het vereenigingslokaal Broersvest. Als spreker trad op de heer J. Kuiper, hoofd der Chr. school te Schraard. Het onderwerp; »De Chr. Hist, party" werd zeer helder behandeld. Spreker toonde hetzelve volkomen machtig te zijn. Met onverdeelde aandacht werd zijne rede aangehoord. Het woord van dank, door den voorzitter gesproken, was ten volle verdiend. Bij het eindigen der samenkomst zagen wij velen gebruik maken van de gelegenheid om zicli aan te melden ais lid der vereeniging Eendracht". Aan den maaltijd op gisteren, door de leden van den Gemeenteraad en den gemeente secretaris den Burgemeester aangeboden, waren alle leden tegenwoordig. Aan tafel heerschte een gezelligen toon en werd menige toost uit gebracht, die van onderlinge waardeerïng ge tuigde en waarin de beste wensclien voor Schiedam's toekomst werden uitgesproken. Voor eenigen tijd word te Davos opgericht de «Vereeniging tot behartiging der beiangen van Nederlandsche longlijders" als voortzetting van liet ondersteuningsfonds der «Nederiandsche Vereeniging te Davos-Platz". Art. 1 van de statuten der vereeniging luidt: De vereeniging stelt zich ten doel: a. Het geven van inlichtingen aan Nederiand sche longlijders of hunne betrekkingen, om trent alles wat op het vei blijf te en de reis naar Davos betrekking heeft. I. Het oprichten van tehuizen of sanatoria in Davos of andeie voor het doel geschikte plaatsen, ter verpleging van minvermogende Nederlandsciie longlijders op hunne kosten, of op kosten van derden, tegen zoo laag mogeiijken prijs. c. Het behartigen der belangen van hen, die de tehuizen of sanatoria der vereem"ging verlaten hebben. d. Het maken van overeenkomsten met hotel- bezitters in Davos of andere voor het doel geschikte plaatsen, om minvermogende Ne derlandsciie longlijders het verblijf aldaar tegen verminderden prijs mogelijk te maken. e. In bijzondere gevallen liet veileenen van geldelijke ondersteuning aan minvermogende Nederiandsche longlijders, voor wie een verblijf te Davos noodzakelijk is en het bezorgen van betrekkingen in Davos of andere voor het doel geschikte plaatsen, aan dergelijke personen. f. Het aanmoedigen van het zenden van min vermogende Nederiandsche longlijders naar Davos. g. Het maken van propaganda ter bestrijding der tuberculose. h. Het nemen van verdere maatregelen, welke geacht kunnen worden, in het belang van Nederiandsche longlijders te zyn. Het eerste wat de vereeniging zich ten taak heeft gesteld is liet inrichten van een eenvoudig, onder streng medisch toezicht staand tehuis in den tiant van een sanatorium. De inrichting zal voorloopig met 20 A 30 bedden geopend worden in een geheel rookvrij gedeelte van de «Landschaft Davos" terwijl de verplegings- kosten naar raming niet meer dan fres 3 a 3)4 per dag en per persoon zullen bedragen. Met 4 Sept. a. s. hoopt de vereenigiug haar tehuis te kunnen openen, wanneer de geld middelen het haar natuurlijk zullen veroorloven. Zooals ons werd medegedeeld is de steun, waarin zij zich mag verheugen, van dien aard dat de opening op gezegden datum wel zal plaats hebben. Tot eorrespondeerend lid der vereeniging is alhier benoemd de lieer Dr. D. N. Janssen, die gaarne elke inlichting omtrent deze ver eeniging zal verstrekken en bij wien meu zich als lid kan aanmelden. Heden morgen waren eenige jongelui bezig zich aan de AVaranda te oefenen in het velo- cipède-rijden. Een hunner, de jongenheer II. V., viel daavbij om, en zich willende tegenhouden sloeg hij zijn linkerhand op een ijzeren hek, dat langs de tuinen aldaar is geplaatst, met het ongelukkig gevolg dat een der punten van dat hek in die hand drong en het vleesch openscheurde. De heer Schmidt auf Altenstadt, arts. toe vallig hij den heer Van Deventer op het kantoor zijnde, heeft met behuip van Dr. Endtz, die inmiddels was geroepen, de wond gehecht en verbonden. Maandagmiddag te 2 uur werd de 70-jarige Jannetje Rosman, verpleegde in het St. Jacobs Gasthuis alhier, op de Koemarktbrug, toen zij de brug wilde oversteken, zonder dat zij be merkte dat een paard met wagen onmiddellijk achter haar was, door het paai d omgeworpen. Zij kreeg een der wielen van den wagen over de teenen van den linkervoet, terwijl zij door den val aan het linkeroog verwond werd. Na in het brugwachtershuisje te zijn opgenomen, werd zij per rijtuig naar het gasthuis gebracht. Heden morgen te 5 uur viel een jongen aan de Hoofdstraat spelende in het water. Hij werd gelukkig dadelijk opgemerkt door den zalm- rooker L. v. d. Spuij, die hem weder op het droge hielp. Bij het vischjes scheppen viel heden morgen om 6'A uur Anton Vos in de Lange Haven, waaruit hij spoedig door een schipper werd gered. De matroos Rasmes Rasmessen, die den 41en dezer in het Ziekenhuisalhier werd opgenomen wegens op zee verkregen verwonding aan het hoofd, heeft heden die inrichting verlaten en is aan boord van het barkschip Sumarlide, dat hier nog lossende is, teruggekeerd. Een man, die in den Dievenhoek in beschonken toestand lag, werd in zijn rust blijkbaar gestoord. Hij zwaaide met een groot mes waarom htj door de politie in arrest werd gebracht. Miltvuur is geconstateerd bij een rund van den veehouder W. Poot, alhier. Heden aan de vischmarkt afgeslagen 3 manden lengende prijzen waren f 0.95 tot f4.75. BURGERLIJKESTAND. Geboren t 48 April. Authonius, zoon van A, M. Veringmeier en J. Leeflang, Gasstraat. 49. Coenraad Lodewijk, zoon van J. C. Meijer en J. E. Winkelman, Nieuwe Haven. 20. Susanna Sara, dochter van A. Mak en M. Klooster, Kethelstraat. 21. Pieternella, dochter van A. Molenschot en A. Baardwijk, Lange Achterweg. Overleden 18 April. Jan Drektraan, oud 02 j tar en 2 maanden, ie Tuinsingel. 20. Herman Btussaard, oud 39 jaar, Hoofdstraat. Heden is door heeren Burgemeester en Wet houders afgekondigd, dat het oorspronkelijk kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897, door de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is goedgekeurd en dat het vanaf 22 dezer gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Belanghebbenden wordt leennis gegeven dat de aanneming der leerlingen, voor de burger school afd. II gew. lager onderw., voor de burgerschool afd. I m. u. 1. o. en de meisjes school, zal plaats hebben door de hoofden dier scholen op Vrijdag 23 April a. s., des middags van 42'/2 tot 4Va ure. Algeinecnc Nederl. Knipershond. De kuipersbond hield maandag zijn derde jaarvergadering in de bovenzaal van het hotel van den lieer J. Boer alhier, onder voorzitter schap van den heer J. Vrijhof, eersten presi dent. Van de afdeeling Rotterdam kwam o. a.aan de orde de vraag Wat is het beste middel om zich beter le organiseeren en verbetering in den vaktoestand te brengen. Over dit punt werd het woord gevoerd door den heer Janse van Rotterdam. Spreker be toogde, dat de vaktoestanden aanmerkelijk zou den verbeteren, wanneer de kuipersgezellen in de verschillende plaatsen van Nederland volgens een bepaald uniform-loon werkten en dus niet meer met elkaar concurreerden, zooals thans het geval is en die verbetering is te krijgen, wanneer de bond slappen doet, om ook elders afdeeiingen op te richten. Op sommige plaatsen met name Schiedam en Delft wordt, volgens den heer Kreukniet, door de gezellen gewacht, tot da bond daar komt werken om er afdee iingen op te richten. Besloten werd, dat de bond in diefo geest zal gaan werken. De voorzitter leidde de vraag in van de afd. Vlaardingen luidende: Kan er elders ook geen kuipers-patroonsver- eeniging 'worden opgericht, die mede wil werken lot verbetering van onzen vaktoestand, enz.? Na debat werd besloten dat hot voorstel- Vlaardingen in overweging zal worden gegeven aan de afdeeling Rotterdam. De bedoeling is, dat de patroonsvereeniging niet moet werken buiten de gezellen om, maar met de gezellen samen, waar het gemeenschappelijke belangen geldt. De reeds in een der vorige nummers van ons blad aangekondigde rede, door den heer 1. Kuipers van Schraard te houden, zal plaats hebben in liet lokaal «Liefde en Vrede", op Vrijdag 23 April, des avonds ten 8 uur. Het onderwerp dat besproken wordt, zal zijn «Wat wil de Christelijk Historische Partij?" Toegang vry. Gedurende de Paaschdagen 2ijn alhier aan het spoorwegstation afgegeven 4586 plaats- kaarten voor de richting Schiedam en Maassluis. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd24 April. Frederik Bernardus Berger en Elisabeth Poot. Geboren 20 April. Lena, dochter van P. v. d, Lee en N. v. d. Waal, Achterstraat. 2!. Maria, Herwina, dochter van K. Odtjk en Q. E. v. d, Koog, Oranjestraat.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2