N°. 9307. Dt Bloide Vromen Tan Ulmoiriet. 51*" jaargang. Vrijdag 30 April 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. FEUTT-iLETOlSr. Kennisgeving. UITGEVER: H. J. C. EOELANTS. OFFICIEEL. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal i f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTEBSTRAAT ÏO, Tclepltoon So. 123. ADVEBTEfrrrariajB: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lö Bij abonnement wordt korting verleend. v Beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien bet besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van don 13den Apnl J.I., litt. A. no. 444 (3de Afd.) prov. blad no. 19, betrekkelijk de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1897/98. Doen te weten: Dat de beschrijving voor de belasting op bedrijfs-en andere inkomsten voor het dienstjaar 1897/98 in deze provincie zal aanvangen op 'Maandag den 'Hen Mei aanstaande, terwijl de beschrijvingsbiljetten, ingevolge art. 13 1, tweede zinsnede, der wet van den 2den October 1893 (staatsblad no. 149) door of vanwege den ontvanger der directe belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald; Voorts worden de ingezetenen herinnerd aan de volgende bepalingen der wet op de bedrijfsbelasting: Art. 15 2 Ieder, die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringinaatschappij, coó peratieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener bier te lande gevestigde reederij, is gehouden, daarvan schriftelijk binnen éene maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. liet gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving pp de wijze, voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Art. 16: Hier te lande wonende beheerende ven nootschappen en maatschappen als bedoeld in art. 6 2, en van de in artikel 1 i bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöpe ratieve en andere vereenigingen en onderlinge ver- Tekeringmabtschappöen, ais ook boekhoudeis van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover vol gens artikel 5 §§-1 en 2 en aitikel 6 2 belasting verschuldigd, is, overgaan, alvorens daarvoor aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkee ringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie megen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45Bestuurders van de bij artikel 1 1 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve ver eenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzeke- ringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden, binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij artikel 19 1 b of 2, die deu aanslag moet regelen. Art. 47 5: Hij, die daartoe gehouden, nalaat de Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestüem. 26) De jonker van Ulmenried moest toestemmend knikken; dat gebood hem zijn rechtsvaardigheids- gevoel en zijne bewondering voor deze zich alles ontzeggende vrouw, maar in zijn hart had bij toch medelijden met het sarrae roosje" dat ongezien en onbewonderd moest wegbloeien in het kleine huisje aan de Oude Markt te Dresden. Zij schijnt zoo geheel en al er voor geschapen le zijn om in glans en weelde te leven, zeide hij onwillekeurig. Helaas ja, zuchtte Casimira, on op dit oogen- biik zou zij daarvoor hare ziel willen verkoopen ik moet eerst weten, of deze tegen verzoekingen kan gehard-worden. Toen Frederik Leopold afscheid nam, kwam do kleine, blonde gravin Daphné weder voor don dag en maakte weder eene sierlijke neiging met hare be koorlijke gratie, en daarbij lachten hare helder blauwe oogen op zulk eene wijze, dat liet hem zoo wonderbaarlijk te moede werd, als het hem nog nooit te voren geweest was. Met eene ingenomenheid, die hem zelf bijna verbaasde, nam hij eene uitnoodiging van de beide zusters voor den volgenden avond aan en ver sheiden {palen betrapte bij er zich op, dat hem verplichtingen na tc komen, bedoeld bij artikel 15 4 eerste lid, en artikel 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van oveitreding \an artikel 45. Art 47 6: Ovei treding van artikel 16 wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste f400.—. Alt. 34: Handelsreizigers, kramers on alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. a, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne veiphclitnigen, omschreven bij aitikelen 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na hei begin van het belastingjaar hot eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. /Ion blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag «an ambte naren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7 Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in artikel 34 en die in gebreke blijven, dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambte naren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs van het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan woiden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste ƒ150. Dat de ingezetenen van het rijk de bevoegdheid bezitten om zich bij do aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a. s. liet verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 29sten April 1897. jBurgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretarie VERNÈDE. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren voor de Personeele belasting No. 4 en 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 1897, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 27sten April 1897 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van nes wéken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be* hoort, den 29sten April 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG Algemeen overzicht, Schiedam, 29 April '97. De oorlog tnssciïen Griekenland en Turkije. Een telegram uit Konstantinopel, van gis teren gedateerd, deelt mede dat het Turksche de tijd ontzettend lang scheen, voordat bij steels- gewijze weder aan de kleine huisdeur zou kloppen en het hartelijke en kinderlijke gelach van Daphné hem weder tegenklonk. Toen hij na een oponthoud van veertien dagen Dresden weder dacht te verlaten, verraste hij zijne moeder, de oppei hofmeesteres met het bericht, dat hij zich met gravin Daphné Orsinsky in het huwelijk zou begeven. Zijne moeder stond eerst verstomd van verbazing, daarna begon zij hare tegenwerpingen. Maismon fits, zijt gij krankzinnig geworden! Volstrekt niet, lieve moeder. Daphné is het be koorlijkste schepseltje der wereld. Une enfant! Een onrijp en snibbig ding, sans education. Wat er nog aan ontbreekt, zal ik haar wel ver schaffen. Het was steeds mijn ideaal mijne vrouw zelf te mogen opvoeden. Mon fits, dat zijne illusies, en alles za! een rekenfout blijken, wees daarvan zeker. D'ailleurs wie is zij Niemand. Wat brengt zij je mee 7 Niets. Zij is nu eenmaal een Orsinsky, en die zijn oud, ouder misschien dan de USmenriedsdat zij arm is kan tnij niet schelen, want ik heb genoeg voor ons beiden, zelfs wanneer wij ons aan het hof moesten vertoonendoch daarop heb ik geen plan ik dweep met een idylle op mijn eenzaam schoon slot. Dat is al de eerste misrekening in uwe calcul; Je fiancée is jong, zij zal er wel voor bedanken om alleen maar naar het blaten van je schapen te luisteren en de bergère in Ulmenried te spelen. Ondanks alles wat er tegen wordt ingebracht, bleef de zaak toch beklonken en de goede Frederik leger van uit het paleis bevel ontvangen heeft op te tukken tegen Phersaia en Lamid. Indien dit bericht blijkt waar te zijn, dan kan dus spoedig een tweede gevecht, of reeks van gevechten, worden tegemoetgezien. Hoe zal de uitslag zijn? Za! het Grieksche leger een bloedige revanche nemen, of zullen andermaal de Turken de Grieksche troepen terugdringen Zeker is hel, dat de Grieksche bevelhebbers tot nu toe fout op fout hebben begaan. Ue ver andering in het opperbevel moet intusschen een uitnemenden indruk op de troepen hebben gemaakt, en het moreel der troepen is daar door zeer verbeterd. Intusschen heeft de Turksche voorhoede, volgens een te Athene loopend gerucht, reeds een aanval gewaagd op de Grieksche troepen te Velestino, het kruispunt van den spoorweg van Trikala en van de lijn LarissaYolo. Die aanval zou evenwel zijn afgeslagen. Volgens de laatste berichten blijft de Kroon prins aan het hoofd van het leger. Wat de krijgsverrichtingen in Epirus betreft, is volgens bericht var kolonel Manos Dins dag 1.1. een gevecht begonnen in den pas van Pentepigadia, waarbij de Grieken de sterkste stellingen innamen. Een ander gevecht is Woensdagmorgen be gonnen bij Plaka, zonder resultaat op te leveren. De vijand houdt den pas bezet. De Grieksche artillerie heeft groot nadeel toegebracht aan verschillende dorpen. De Turken versterken Janina. Op 8 uren afstands van Filippiaces heeft de Grieksche cavalerie een afdeeling Turken verjaagd. Prevesa schijnt zich niet lang meer te kunnen houden. Iu de door de Turken verlaten passen moeten de Grieken verscheiden stukken geschut hebben buit gemaakt. De Grieken wapenen de boeren in den omtrek van Filippiades, en men hoopt van hen veel nut te trekken. Te Konstantinopel, zoo luidt een bericht, beschouwt men de eampagne in Thessalie als afgeloopen. Misschien ligt hierin de reden, dat Gazi Osman-pacha, de nieuw benoemde opperbevel hebber-wan het Turksche leger, teruggeroe pen is. Meer waarschijnlijk evenwel lijkt het ons, dat de Porte besloten heeft het zekere voor het onzekere te nemen en zich tevreden te betoo- nen met de gebleken krijgsmanstalenten van Edhem-pacha. Immers, hierover zijn alle ge tuigen het eens, dat de veldtocht door Edhem- pacha met even grooten moed als voorzichtig heid is geleid. Inderdaad, waarom zou de Porte dan een nieuwen bevelhebber benoemen? Gazi-Osman is dus naar Saloniki teruggekeerd en blijft daar nadere beschikkingen afwachten. Wat de houding der Turken in Thessaiië Leopold zwom in een zee van zaligheid. Niet minder gelukkig waren de gezusters Orsinsky, want Casi mira dankte den hemel op hare knieën, dat Daphné aan de zijde van zulk een voortreffelijk man zoo uitnemend bezorgd zou zijn, en de kleine bruid zelve bouwde allerlei luchtkasteelen en kon hot niet moede worden het dubbele paarlensnoer met brillantensiuiting te bezien, dat zij ais bruidsge schenk had gekregen, en dat zij in haar kamertje voor haren spiegel voortdurend ompaste. En daarbij was zij voor baren bruidegom, den goeden, lieven, ouden beer, gaiijk zij hem noemde, werkelijk zeer lieftallig. Zij hing om zijnen hals, danste met hem de kamer op en neer en maakte met hem duizenderlei gekheden, als een echt kind, lachend en schertsend en juichend. Frederik Leopold werd bij dat alles weder heele- maal jong en vond geen tijd genoeg om te zien naar het aardige, blonde schepseltje, dat als een perpetuum mobile om hem heen danste en zweefde als een vlinder en niet ophield dwaze streken te verzinnen tegen haar toekomstigen heer en gebieder. Maar, Daphné, eene bruid moet ernstig en kalm en gepast doen, zeide Casimira dikwijls berispend. Maar dat hielp niets en zelfs toen de kleine, pauvre gravin aan de zijde van Frederik Leopold aan het altaar stond, zette zij zulk 'een vergenoegd gezichtje en stak zij haar wipneusje zoo ondeugend in de lucht, dat de arme Casimira buiten zich zelve geraakte om een zoodanig gebrek aan ge voel bij eene jonge bruid en dat ook do moeder van den jonker haar tout a fail geblameerd achtte. Maar eene trouwpartij is ook zoo gezellig, en in het bijzonder zijn eigen trouwpartij merkte Daphné lachend op, toen Casimira haar zeide, dat aangaat, schijnt Turkije door het uitnemend gedrag zijner troepen Europa te zijnen gunste te willen stemmen. De Turksche soldaten gedragen zich voor beeldig; hun gevangenen behandelen zij vrien delijk; plundering komt niet voor. Larissa lijkt een Engelsche stad op Zondag", zegt een der correspondenten. Edhem-pacha heeft bevel ontvangen de ge vangen genomen vreemdelingen als Grieken te behandelen. De Wallacheu (Rumenië) in Macedonië heb ben de wapenen opgevat en de partij der Tur ken gekozen. Te Athene zijn de gemoederen wel wat ge kalmeerd. Het meest is hiertoe zeker wel bijgedragen door e^a proclamatie, die alle afgevaardigden der oppositie hebben onderteekend. Daarin wordt gezegd, dat wegens den kritieken toestand van het land de bijeenroeping der Kamers is noodig geacht. De oppositie oordeelt het haar plicht alle burgers te vermanen en dringend te verzoeken, ieder naar zijn vermo gen, bij te dragen tot de handhaving der orde, die niet alleen noodzakelijk is voor de veilig heid van het land, maar ook een onmisbare waarborg oplevert voor de eer en de rechten der natie. «Laten wij niet vergeten dat de vijand den bodem van het vaderland betreedt en dat ons leger tegenover hem staat. In zulk een oogen- blik zou ieder, die trachtte de orde te verstoren, eenvoudig een bondgenoot der Turken zijn", zoo eindigt de proclamatie. De publieke meeniDg is thans veel kalmer, en gevaar voor de koninklijke regeering is wei nig waarschijnlijk Niettemin oordeelt de Grieksche pers een verandering in het ministerie noodig. Alle frac ties der oppositie zouden dan iu de regeering vertegenwoordigd worden. De Kamer is gisteren, weder onvoltallig, bijeengekomen. Of zij heden andermaal zou trachten te vergaderen, is niet bekend. Men spreekt te Athene over een mogelijke tusschenkomst van Europa, Het schijnt inderdaad, dat er onderhande lingen worden gevoerd tusschen de verschillende kabinetten over een tusschenbeide komen der mogendheden. President Faure hield gisteren een conferentie met den heer Hanotaux, die een uur duurde en die gewijd was aan de Grieksch-Turksche quaestie en aan de daarover plaats vindende gedachtenwisseling tusschen de verschillende kabinetten. Uit Londen bericht men nog, dat alle mogend heden, uitgenomen Duitschland, en in mindere mate ook Oostenrijk, het eens schijnen te zijn om in principe een onmiddellijke tusschen komst aan te nemen. eene bruid zich anders moest gedragen. Waarom zou ik schreien? om roode oogen te krijgen? Ik moet toch niet begraven worden. Maak toch het arme kind niet boos, kwam ook Frederik Leopold legen dergelijke verwijten op, zij is zoo onschuldig, zoo vroolijk en ongekunsteld. Zij is verheugd, dat zij met mij trouwt, waarom zou zij dan een ge zicht zetten als een doodbidder? Ik zou wel wilfen dat zij een klein beetje ernstiger was, niet zoo vlinderachtig, antwoordde Casimira bekommerd. Op zijn zestiende jaar ernstig zijn dat man keerde er nog maar aan, zeide Frederik Leopold, wien juist het iachende in Daphné's wezen zoozeer betooverd had. En zij trokken naar Ulmenried en het mondje van de jonge vrouw stond onderweg geen oogen- blik stil, want het was haar eerste reis en zij had ondorweg meer te vragen dan de wijsheid van Zoroaster haar had kunnen antwoorden. Zij werd echter een weinig stil toen zij het kasteel Ulmenried betraden, welke voorname grootheid toch indruk op haar maakte, welks machtige hal len en grootsehe stilte haar eerbiedig deden sidderen. Schuw aanschouwde zij de portretten van de voor ouders, aan welke Frederik Leopold haar als het ware voorstelde, ja zelfs naar den grafkelder deed hij haar afdalen en toonde haar bij het flikkerende licht van de fakkels de laatste rustplaats zijner voorvaderen. Zonder een woord te spreken en bevend wandel de Daphné aan zijne hand langs de rijen der doodkisten en luisterde sidderend naar de verklarin gen, die hij daarbij gaf. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1