BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Hiermede in overeenstemming is liet te Athene loopend geiucht, dat Yassos teruggeroepen is. De Grieksche Kamer heeft Zaterdag eindelijk kunnen vergaderen. De minister-president Ralli verklaarde, dat de eerste zorg der regeering zou zijnhervor ming \an het leger. Men kon volkomen ver trouwen op den geest, die in het leger heerscht. De regeering vroeg de medewerking der Kamer en der natie en verzocht de Kamer haai" weikzaamheden op te schorten. De afgetreden premier, Delyannis, meende, dat er geen stemming daarover noodig was. De Kamer kon geen bezwaar hebben tegen de verdaging. Namens zijn partij verzekerde hij het Kabinet te zullen steunen, zoolang Gneksch grondgebied door de Turken werd bezet. De algevaardigde Phalaretos verlangde, onder eenig applaus van de tribune, terugroeping van den Kroonprins. Uit eerbied voor de koninklijke familie ging Ralli op dat verzoek evenwel niet in. Hij bevestigde bet bericht omtrent de over winning bij Velestino, waarna de Kamer be sloot, haar zitting te verdagen. Onder toejuiching der Kamer tiad hierop Delyannis op Raili toe en reikte dezen de hand. Hierna gingen de afgevaardigden uiteen. Het volk te Athene is minder opgewonden dan eenige dagen geleden. Niettemin schijnt de dynastie nog steeds een wankelbare positie in te nemen. De Kroonprinses, de zuster van Keizer Wil helm, moet, toen zij van een bezoek aan een der hospitalen zich naar het paleis begaf, door het volk zijn uitgejouwd. De prinses was ge dwongen naar liet hospitaal terug te keeren. De Koning zou bevolen hebben het koninklijk wapen van de hofiijtuigcn te verwijderen. Een Deenseh oorlogsschip ligt voortduiend onder stoom om, in geval van nood, de ko ninklijke familie onmiddellijk aan beleedi- gingen van het volk te kunnen onttrekken. O O De mogendheden, die door hun «eenstemmig heid" zoo netjes den boei in de war hebben gestuurd, schijnen ook nu nog weinig geneigd uit eigen beweging tusschenbeide te komen. Wel loopt te Athene het gerucht van eene aanstaande tusschenkomst der mogendheden wel wordt uit Parijs bericht dat alle mogend heden het hierover eens zijn, dat het oogenblik daar is om tusschenbeide te treden, en dat zij na bespreking der voorwaarden spoedig tot overeenstemming zullen komen maar die voor waarde zal wel zijn de kinderachtige eisch, dat Griekenland om tusschenkomst vraagt. Trouwens, groot is de overeenstemming on der de mogendheden niet. Het voorstel van lord Salisbury, om een conferentie te houden over het gedrag van Europa met het oog op den Turksch-Griekschen oorlog, is reeds weder opgegeven. Aan de Temps wordt nog uit Weenen be richt, dat een tusschenkomst steeds noodzake lijk wordt. Griekenland is uitgeputArta zal wel door de Turken genomen wordenin Thessaliê kunnen de Grieken zich onmogelijk staande houden. Ook het nieuwe ministerie acht men niet in staat, den toestand lang te doen voortduren en een tusschenkomst te beletten, of het moet zelf met Turkije onderhandelen. Te Weenen verwacht men dan ook, dat Delyannis weer aan het bewind zal komen en den vrede zal sluiten. De Qaulois beweert dat de Sultan na het succes zijner wapenen weer nieuwen moed heeft gekregen, en besloten heeft zijn souvereiniteit in Egypte weder te doen gelden. Een nederlaag der Engelsche politiek zou Rusland noch Duitsch- land, en zeker Frankrijk evenmin, onaange naam stemmen. Hetzelfde blad brengt liet onwaarschijnlijk klinkende sensatiebericht, dat de Grieksche kroonprins gesneuveld of vermoord zou zijn. De Ah-opolis beweert uit goede bron te Konstantinopel vernomen te hebben dat Duitschland, een jaar geleden reeds, van den Sultan de formeele belofte beeft gekregen, dat hij Kreta zou afstaan. Het blad ziet hierin de reden dat Duitschland niet heeft medegedaan aan de bezetting van het eiland. De Sultan heeft den Rumeenschen gezant zijn dank betuigd voor de correcte houding van Rumenië. Frans Jozef zou den Turkschen gezant zijn bewondeiing hebben betuigd over de dapper heid en de goede leiding der Turksche troepen. De gouverneur van Kreta protesteert tegen bet verschaffen van levensmiddelen aan de bewoners van het binnenland; hij eischt het herstel der volkomen blokkade. Gemengde Medcdecllngen. De Oostenrijksche leden der quotendeputatie zijn met den minister van financiën naar Buda pest vertrokken. Gistermiddag zou de eerste zitting plaats vinden. Volgens de Esercito is de Italiaansche regee ring voornemens thans, nu de gevangenen uit Sclma zijn teruggekeerd, een volledige authen tiek onderzoek in te stellen, om te weten, op wien de verantwoordelijkheid rust van den noodlottigen slag bij Adua in den oorlog met Abessiniè. De koning van Servië heeft, op zijn reis naar Cettinje, te Abazzia een bezoek gebracht aan het Rumeensche koningspaar. Krugers kleinzoon ElofT is tot hoofd-luitenant bij de politie te Pretoria benoemd. Deze benoeming, die eene bevordering in zich bevat, wordt door de Transvaalsche bladen sterk afgekeurd. Te Washington verwacht men, dat de Senaat de tariefwet met groote meerderheid zal goed keuren. Omtrent het arbitrage-tractaat beweert men dat Michael Davitt druk bezig is de Senatoren te overreden, het verdrag te verwerpen; hij noemt vredesbetuigingen van Engeland bedrog. Een depêche uit Havana deelt mede, dat het bericht aangaande de hervormingsplannen aldaar met enthousiasme is ontvangen. De revolutie in Uruguay schijnt, volgens een bericht uit Montevideo aan de Times, wegens geldgebrek te verloopen. Graanrechten. Op een vergadering der vrijzinnige kiesver- eeniging te Loppersum heeft de heer Schepel zich verklaard tegen het stelsel van bescher ming. »Deze eene reden wil ik u noemen, zeide hij, ofschoon ik er meer heb: Op belas tinggebied geldt: last naar kracht. Nu acht ik liet niet raadzaam een belasting te heffen van zoo grooten omvang, dat de opbrengst minstens eenmaal die der vermogensbelasting bedraagt en waarin men meer zal betalen naarmate men armer is." In de brochure «Duur graan, meer werk?" van bet radicale lid der Tweede Kamer, den heer K. Cz. de Boer, leest men sAan haar »de anti-revolutionnaire partij) is het te wijten, dat liberalen van allerlei schakeeringen, van conservatief tot radicaal, als zij verstandig zijn, hunne geschillen zullen laten rusten om gezamenlijk op te treden tot afwering van de groote nadeelen, die voor ons land een wijziging van onze handelspolitiek zullen meebrengen." Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. M. Snellen, hoofd-directeur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologische Instituut. Tot Arnhem is op 63-jarigen leeftijd plotseling overleden de oud-hoogleeraar in de wijsbe geerte dr. J. P. N. Land. De overledene was eerst hoogleeraar aan het Athenaeum te Amsterdam en later gedurende vele jaren hoogleeraar te Leiden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Heerenveen heeft in hare jongste vergadering besloten zich tot den minister van financiën te wenden om te wijzen op de slechte hoedanig heid van het papier onzer muntbiljetten, met het dringend verzoek daarin verbetering te bren gen. Ook de andere Kamers wenscht zij dat tot dat doel zullen medewerken. Inkomend recht op tarwemeel. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een uitvoerige nota van inlichtingen omtrent het adres van de Neder- landsche Vereeniging van meelfabrikanten, hou dende verzoek tot het heffen van een tijdelijk inkomend recht op tarwemeel. De adressen van de meelfabrikanten en van do genoemde vereeniging vinden voornamelijk door hun ne aanleiding in de wettelijke maatregelen door Fran krijk in den laatsten tijd genomen. Zij beweren dat sedert het najaar van 1895 de Nederlandsche markt overstroomd wordt met Fransch tarwemeel, hetwelk wordt aangeboden tot zoo lage prijzen, dat thans geen enkele fabriek in Nederland zonder verlies kan werken. Nu ontleent de regcering aan de statistiek wel de waarschijnlijkheid, dat in 1896 meer meel uit Frankrijk is ingevoerd, maar tevens het bewijs, dat de groote vermeerdering van den totalen aanvoer in dat jaar is ontstaan door meer invoer uit Amerika. Opmerking verdient 't dan ook, dat in 1895 en 1896 te zamen in 't geheel ongeveer evenveel %verd inge voerd als in beide jaren 1893 en 1894. Tegenover de bewering van adressanten dat per 100 K.G. uitgevoerd meer door de Franscho fabri kanten aan premiën zou zijn genoten 2.33 francs, stelt de Ecg. de toestand sedert de indiening van het adres is veranderd. Een rendement aannemende van 75 K.G. meel per 100 K.G., werd de premie van 2.33 francs verminderd tot 1.03 francs, en stelt men, zooals de rcg. meent dat 't geval is, het ren dement op 72 K.G. dan verminderde de premie van 1.94 francs fot 0.60 francs. Desniettemin bleven de adressanten op hetzelfde invoerrecht aandringen. Intusschon werd op 9 Dcc. 1896 eene vergadering te Londen gehouden van „The National Association of Britse and Irish millers", welke vergadering ook werd bijgewoond door drie gedelegeerden van de Ned. vereeniging van meelfabrikanten, waaronder haar voorzitter. Nederlandsche en Engeliehe fabrikanten waren toen blijkbaar eonstommig van meening, dat niet over de toen bestaande Fransche regeling te klagen viel. Desniettemin wordt in 't adres van 2 Maart j,!, te kennen gegeven, dat de meeli'ndustrie hier te lande tengevolge van onnatuurlijke buitenlandsche concur rentie, mot totalen ondergang wordt bedreigd. De officieelo statistiek wijst nogtimns niet aan, dat de aanvoer van meel uit Frankrijk na de Londensche vergadering van December 1896 onrustbarend groot zal zijn geweest. Uit alle landen te zamen werd in December 1896 ea het eerste kwartaal van 1897 slechts 30,720,000 KG. ingevoerd tegen 54.448,000 KG. in December 1895 cn het eerste kwartaal van 1896. Do heffing van het gevraagde invoerrecht zou dan ook niet alleen zijn in strijd met het hoofdbe ginsel der tariefwetdoch ook zijdie daarvan zouden willen afwijken kunnen derhalve in de aan gevoerde motieven geen grond vinden voor zoodanig invoerrecht. De beweerde bcnadceling door een buïteulandsehe wetgeving bestaat niet; bij heffing van een invoer recht zouden alle verbruikers van tarwebrood meer moeten betalen ten bate van een zeker getal meel fabrikanten die belasting zou niet dienen om een in- dustrio in stand te henden, maar wel om haar ten koste van het algemeen te bevoordeelen, of om haar een kunstmatige uitbreiding te geven. Dat Nederlandsche meelfabrikanten in 1896 met verlies iwcrkten, is te verklaren uit de omstandig heid, dat zij, toen de tarweprijzen aanmerkelijk stegen, geen voorraad hadden. Kan dat nu een reden zijn, om wettelijke maatregelen te nemen, zelfs voor hen, die niet het hoofdbeginsel der tariefwet willen hand haven Neen, zegt de Regeering, de belangen der meelfabrikanten eischen geenzins een invoerrecht op meel, en zelfs wanneer men er geen bezwaar in sag de natie schatplichtig te maken in 't belang van die indnstrieelen, zou er toch nog geen reden zijn om hen door een invoerrecht te beschermen, of, zoo als het heet, hunne belangen te verdedigen. Homoeopathic. Donderdag werd te Haarlem onder leiding van den heer dr. N. A. J. Voorhoeve, de algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging ter bevor dering der Homoeopathic in Nederland. In het afgeloopen jaar heeft zich een homoeopa- tiseh arts gevestigd, eerst te 's-Gravenhage en daarna te Rotterdamverder hebben twee artsen, voor reke ning der vereeniging, zich te Budapest en te Stutt gart op do hoogte gesteld der geneeswijze en zijn nog steeds met de onderzoekingen daaromtrent bezig. Een dier geneeskundigen is voornemens, zich in Haarlem te vestigen. Verder zijn er thans 7 studenten, die door de vereeniging gesubsidieerd worden. Her kozen werden als leden van het hoofdbestuur de hoeren K. W. Tuinzing en H. C. Voorhoeve jr. die aan de beurt van aftreding waren. Op de vraag of het niet gewenscht was bij de regcering aan te dringen op een leerstoel voor de homoeopathic werd besloten, de quaestie aan bet hoofdbestuur tot onderzoek over te laten. OVERSCHIE, 2 Mei. Onze dorpsgenoot, do beer J, A. Karreman, machinist 3de klasse, met verlof, bij de Rotterdamscho Lloyd, is te Rotterdam ge slaagd bij het examen voor 2den machinist. OVERSCniE, 2 Mei. De alhier bestaande kegel- club „Land- en Scbiezieht" zal deelnemen aan den korpswedstrijd, die bij gelegenheid van het groot nationaal kegelcoucours zal gebonden worden op 23 en 30 Mei, in „De Poort van Kleef' aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. KETHEL, 1 Mei. Dank zij de bemoeiingen van den burgemeester is de spoorwegmaatschappij op haar besluit aangaande de zomerdienstregeling terugge komen. Heden heeft ZEAchtb. bericht ontvangen en door aanplakking aan de gemeentonaren bekend ge maakt dat de navolgende treinen hier op tijdig verzoek zullen stoppen. Aankomst Schiedam: 4.58 Dinsdag, 8.13, 11.44, 6.43, 924. Richting Delft, vertrek Schiedam: 5.25, 12.27 Maandag en Dinsdag, 1.11, 642, 9.44. De uren zijn aangegoven in Spoortijd. De Kethelsche burgerij is met deze regeling weder zeer ingenomen. DELFT, 3 Mei. B. en W. dezer gemeente hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld een onderwijs inrichting te stichten, alwaar degenen die zich in den handel willen bekwamen een opleiding kunnen ontvangen. Het programma zal bevatten de volgen de leervakken: de Nederlandsche, Fransche, Engel sche en Duitsche talon, handelscorrespondentie in begrepen. rekenkunde, boekhouden, handelstekenen, handelsnardrijkskunde, staatswetenschappen en het handelsrecht; wellicht later ook de steno graphic. Het onderwijs wordt 5 avonden 's weeks ieder van 2 uren gegeven en de cursus zal 4 jaren duren; alzoo wordt aan de deelnemers gelegenheid gegeven zich des daags op hunne kantoren praetisch te be kwamen. Het onderwijs zal staan onder directie van het hoofd der school no. 3, alwaar dan ook de in richting zal zijn gevestigd. Een en ander zal een uitgaaf vorderen van f2100 "sjaars. ROTTERDAM, 1 Mei De door het dag. bestunr van deze gemeente toegezegde nieuwe ontwerp-ver- ordeningen op de verschillende markten zijn in druk verschenen. De redactie van het eerste artikel is zoo genomen, dat bij de behandeling een principieel debat over het al of niet voortbestaan der kermis is te wachten. Er staat tochOnverminderd het bepaalde in do artt. 22 en 23 dor wet, houdende voorziening tegen be smettelijke entenzij de gemeenteraad in buitengewone omstandigheden anders mocht bepalen, wordt elk jaar een jaarmarkt of kermis gehouden, enz. Aan de beslissing, welke in zake de kermisquaes- tie thans zal vallen, zal dns een meer definitief karakter daD tor dusverre wordeu verzekerd. Wordt toch deze bepaling onveranderd aangenomen, dan zal slechts in buitengewone omstandigheden tot het niet houden der kermis kunnen worden bcsloteu. Yoort zijn uit het ontwerp al die bepalingen ge licht, welke eventueel in den weg zouden kunnen staan aan een bepaling der staanplaatsen, een denk beeld dat een punt van onderzoek bij de commissie voor de finantiên uitmaakt. Bij Kon. be-luit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zwartsluis, B. II. C. Schauikes, thans commies der posterijen van de 3e klasse. Bij Kon. besluit zijn de 2e luits. L» van de Pol, van het 6e, en h. Schutte van het 5e reg. inf., voor den tijd van twee jaren gedetacheerde bij de land macht in West-ïndié. De kommies-verificateur bij 's rijksbelastingen alhier, B. Sjerp, wordt met ingang van 15 dezer naar Rotterdam overgeplaatst. De openbare aanbesteding van het bouwen van een woning en winkelhuis in de Lange Kerkstraat, uitgeschreven door den heer J. F. W. Meijer, heeft heden plaats gehad. Ingeschreven werd als volgt: C. Groenewegen en L. Iluiser 11.700.— J. Pinster- 10.056, Jan Bijl- 9.149. N. v. d. Velden- 8.750. J. T. Rozenstraten - 8.088, De begrooting was f 8500. De gunning van dit werk is alsnog aangehouden. Bij het spelende bloempjes plukken nabij den Watertoren viel Zondagmiddag te ruim 1 uur de 3 '/a jarige Andries Koster in het water. Het zusje, dat daarbij was, liep naar huis om de ouders te waarschuwen. Een man die het kind tegenkwam, spoedde zich naar de sloot, waar hij met den machinist Scheuerman het kind ophaalde. Uelaas, het was reeds dood en toen kort daarna ook de ouders daar verschenen, konden zij slechts met het lijkje van hun kind op den arm naar hun woning in de Steenstraat terugkeeren. Dr. Ris die inmiddels was geroepen, kon slechts den dood constateeren. Hebben wij den toestand van het door den trein overreden kindje van D. J. van Ettikhoven aan den Torendijk misschien wat te gunstig in ons bericht vermeld, het doet ons thans genoegen te kunnen mededeelen dat het, na gisteren den geheelen dag buiten kennis te hebben gelegen, nu tot bewustzijn terugkeert. De geneesheer koestert dan ook de hoop dat het wel weder geheel genezen zal. De toestand van vrouw Kluitmans. die Vrij dagmiddag het ongeluk had uit het raam te vallen, is, naar wij vernemen, tamelijk bevredi gend. Zooals ons werd medegedeeld, neemt zij weder nota van hetgeen rondom haar geschiedt. Het is dus te verwachten dat het ongeval geen blijvende of ernstige gevolgen na zich zal slepen. Omstreeks 9 uur gisterenavond struikelde een jongentje in de Spoorstraat en sloeg met zoo veel kracht tegen de straat, dat de hulp van dr. de Bruijtï moest worden ingeroepen om het knaapje te vei binden. Gisteinamiddag omstreeks 5K uur werd op het Oostmolenplein juffrouw E. v. d. T. door een fietsrijder omgereden, maar bekwam geen letsel. Na beleefd zijn excuus gemaakt te heb ben reed de fietsrijder verder. Een voorbeeld! Zaterdagmiddag te 5 uur viel een knaapje, Frans de Kort, in de Bakkershaven. Door twee meisjes, die daar de straat boenden, werd het kereltje op het droge geholpen en naar de ouderlijke woning in de Bakkersstraat gebracht. BURGERLIJ KE STAND. Geboren i 1 Mei. Cornelia Maria Liduina, dochter van Th. Lourens en C. van Geest, 's-Qravenlandsche polder. 2. Matthijs, zoon van W. Nys en K. Hollander, Lange Nicuw- straat. Willem, zoon van W. Groeneweg en M. E. van Eijk, Adrianastraat. Overleden t 1 Mei. Elisabeth Maria Theresia de Koning, oud 4 maanden, Folderstraat '2. Andries Koster, oud 3 jaar, Steenstraat. De gemeenteraad zal op Woensdag 5 Mei a.s. des nam. te 3 ure, eene vergadering houden ter bespreking van de inschrijvingen voor de Nieuwe Havenbrug. Ten Raadhuize dezer gemeente zal den lln Mei a.s., van 121 ure, gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. Aangifte moet geschieden daags te voren, van 942 ure. Alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1872, worden herinnerd zich aan te melden tot inschrijving voor de Schutterij van 15 tot 31 Mei a.s. Meer bepaaldelijk zal hiervoor zitting gehou den worden op Jen 18n Mei a. s. van 9—12 en 2—4 ure. Door B. W. alhier is aan den Raad toe gezonden hun voorste! naar aanleiding van het verzoek van Gebr. Kijne, tot overname van straten uitkomende in de Emmastraat. Dit voorstel strekt aan Gebr. Kijne te doen weten, dat hun verzoek zal worden ingewilligd, indien zij bereid zijn tot overdracht van den erfpacht en tot betaling van f,3000 vergoeding voor den thans verschuldigden erfpachtsprijs der straten van f93.15 'sjaars. Voorts is door dat college ingezonden het voorstel om op het verzoek van de agenten van politie, om verhooging van jaarwedden, mede te deelen dat voor inwilliging van hun verzoek geen termen aanwezig 'zijn. Het college mo tiveert dit voorstel met een vergelijking der traktementen in andere plaatsen in Zuid- Holland, een motiveering die door de agenten juist was gebezigd om op verhooging aan te dringen. Het bezwaar omtrent het niet kunnen waar nemen van godsdienstoefening wordt, als bij den burgemeester thuisbehoorend, voor kennisgeving aangenomen. Nog dient uit dit stuk van B. en W. te worden gereleveerd de volgende zinsnede: »En indien tegenwoordig de dienst in het Balgemeen zwaarder valt, dan bewijst dit niets «anders dan dat vroeger de dienst niet over- seenkomstig de regeling vervuld werd, want

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2