Kunst en Wetenschap. Rechtzaten. Kei'k en Schooi. Ned. Hebv. Kerk. SPORT. O e in e ii g d Nieuws. INGEZONDEN. Laatste Nieuws. Telegram men. yhet aantal diensturen is hetzelfde gebleven, Trouwens een aantal van gemiddeld 43 dienst- yuren per etmaal, waarvan GA op wacht, met yinbegrip van een nachtdienst eens in de 4 yetmalen van 10 uren, waarvan -4 op wacht, ykan zeker niet een te zwaren diensttijd heeten." Tevens is nog ingekomen het voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 189G betreffende overschrijding der raming van ont vang en uitgaafposten tot een bedrag van {9471.89. Ten slotte is nog ingekomen een voorstel totruiling van erfpachtsgrond met de wed. Joost Pot. BUR GERl1jKE~S T AND Geboren2 Mei. Johannes Kornelis, zoon van K. van Keulen en J. v. d. Roest, Émma- straat. Overleden: 3 Mei. Dirkje van Oudenaar den, oud 11 jaren, Liesvsldsche laan. Zaterdag bad de plechtige opening plaats van dc nieuwe gebouwen voor bet Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut op het landgoed „Koeien- berg" te De Bilt. Aanwezig was daar o. a. de minister van buitenlandsche zaken jbr. Róell. Door de hoofddirecteur, dr. Maurits Snollen, werd een rede uitgesproken over de„Ontwikkelings-ge- sehiedenis der Meteorologie in het algemeen en van die in Nederland in het bijzonder". Hij herdacht de mannnen, die op dit gebied zich verdienstelijk heb ben gemaakt, vooral hetgeen prof. Buys Ballot voor de wetenschap heeft gedaan, en dankt den minister Boel voor diens tegenwoordigheid en steun. Ook do Miuister voerde het woord, om mede to deelcn dat zijn ambtgenoot van waterstaat door on gesteldheid verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. Hij verzekerde dr. Snellen van de grootc be langstelling, die de Regeer ing in deze nieuwe in richting stelt, waarin de wetenschap gediend wordt, die onmiddellijk met de belangen van het dagelijksch leven hand aan hand gaat. Ook deze spreker wijdde eenigo woorden nan de nagedachtenis van Buijs Ballot en verklaarde, dat dc Regeering met het volste vertrouwen het Instituut, als een kostbaar pand in dc handen van den tegen- woordigen hoofddirecteur stelde, wat ook blijkt uit zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Na afloop hiervan werd gelegenheid gegeven om do gebouwen te bezichtigen. Voor de rechtbank te Amsterdam zal op 12 Mei a.s. behandeld worden de zaak van C. G. Tieman, J. A. Cohen, L. Hermans en E. Domela Nieuwen- huis, beklaagd van smaad en beleediging van dr. L, P. Walburgh Schmidt, geneesheer der gevangenis aldaar. De beklaagden zullen persoonlijk hun verdediging voeren. Een groot aantal getuigen, waaronder dag bladverslaggevers, is opgeroepen. Aangenomen: naar Meeden, door J. H. de Muinok Keizer, te Westerlee en Heiligerlee. Bedankt: voor Warfum, door C. van Paassen, te Meppol. Geref. Kebken. B o r o e p ente Hantum, Hantumhuizen cn Hiaure, M. Meindertsma, te Oldenkerk. Bedankt: voor Ottoland, door L. Spoel te Har derwijk. R.-K. Keek. Er worden pogingen aangewend te Sluiskil (gem. Ter Neuzen), eene katholieke kerk te krijgen. Een oommissie is benoemd om bij den bisschop te Breda dit pogen verwezenlijkt te zien worden. Hoogek Onderwijs. LeidenVoorbereidend kerkelijk examen G. H. Locherdoctoraal examen geneeskunde mejuffrouw J. H. Schagen van Soelcn. Jaap Eden is tc Turijn weer geslagen. 1 Mei. De 1 Mei-dag is overal rustig voorbijgegaan bijna overal is het arbeidersfeest gisteren ge vierd. Te 's-Gravenhage merkte men van betoo gingen nietste Amsterdam trad de politie nog even handelend op. Naluursporttentoonstelling. Door het Kon. Zoölogisch genootschap Naiura Arlis Magistra te Amsterdam zal in den voor zomer van 1898 eene nationale tentoonstelling voor Natuursport (dieren- en plantenleven) wor den gehouden. Het doe! der tentoonstelling is, de studie en de kennis van het leven der dieren en planten (biologie) te bevorderen. Zij zal hoofdzakelijk gewjjd zijn aan de in Nederland in het wild voorkomende of ge kweekte planten en dieren. De afdeelingen, die zij zal omvatten, zijn de volgende I. Levende dieren en planten, en wela. levensgemeenschappen; b. afzonderlijke soorten. II. Levende of geconserveerde voorwerpen, modellen, afbeeldingen en beschrijvingen. Deze afdeeling zal aan ieder, die studie maakt van de levenswijze en de ontwikkeling der dieren en planten en van de verschijnselen in de levende natuur, gelegenheid bieden om de vruchten van zijn arbeid te vertoonen. III. Hulpmiddelen voor het waarnemen, van gen, kweeken, prepareeren, verzamelen, afbeel den enz. IV. Verscheidenheden. Tot deelneming worden in de eerste plaats liefhebbers uitgenoodigd. Het genootschap zal voor hen prijzen beschikbaar stellen; ook prij zen, door particulieren uit te loven, zullen dankbaar aanvaard worden. De inzendingen van leveranciers, hoewel door ons op den hoogsten prijs gesteld, blijven buiten mededinging. Het is wenschelijk, dat vakmannen, zoowel als liefhebbers, die voornemens zijn, inzendin gen te doen, dit met opgave van den aard der inzending reeds nu berichten. Op die wijze zal de commissie er beter in slagen, de ten toonstelling tot een belangwekkend geheel te maken, dan wanneer zij tot het laatste oogen- blik onkundig bljjit van de hoeveelheid en den aard der inzendingen. Niemand behoeft zich iutusschen door zijne opgave gebonden te ach ten; de belofte, iets te zullen beproeven, is ons voorloopig voldoende, terwijl ook niet be loofde inzendingen zeer welkom zullen zijn, Phofographie. De tentoonstelling van photographische kunst, uitgeschreven door het hoofdbestuur der Dordt- sche Tentoonstelling, zal gehouden wordeu van 15 Juni tot 1 September. Het reglement onderscheidt 4 afdeelingen den voor amateurs, één voor vak-photografen, één voor wetenschappelijke photographie (x-stra- len, microscopie etc.) en kleuren photographie, en één voor handelaren in photographie- artikelen. Aan amateurs wordt geen wandvlakte in rekening gebiacht, vak-photografen en hande laren volgens tarief. De inzendingen moeten omlijst of op be hoorlijk carton geplakt zijn. Ongemonteerde photo's worden niet aangenomen. Onderver deeling naar de genres heeft niet plaats. Als bekroningen zijn door het hoofdbestuur uitgeloofdvoor alle toegelaten inzendingen het diploma der Veieeniging en voorts in elke afdeeling 2 medailles, een zilveren en een bronzen, totaal 8 medailles. Bovendien stelde het photographische Tijdschrift Lux een »Lux- medaille" beschikbaar voor de beste inzending op het gebied der genrebeelden in de afd. voor amateurs; en het weekblad voor photographie twee medailles met nader te omschrijven be stemming. De jury bestaat uit de heerenC. F. Ben dorp en Piet Bos, kunstschilder te Dordrecht G. J. Engelberts, pres. der G. A. F. V. te Arn hem Frans Huijsser, pres. der II. A. F. C. te Haarlem C. E. Mbgle en H. J. Tollens, photo- graten resp. te Rotterdam en Dordrecht; "VV. tl. de Witt, bibliothecaris der A. F. V. te Amsterdam. Voor de toelating wordt beslist door de hee ren: H. J. Tollens, photograaf, E. Erdelman, amateur-photograaf, en C. L. van Balen, jour nalist, Dordrecht. De regelingscommissie bestaat uit de heeren: H. v. d. Masch Spakler, hoofd redacteur van het photographisch tijdschrift Lux te Amsterdam, G. B. Wijnhoff, Adr, Schotel en C. L. van Balen te Dordrecht. Zeemanschap. Uit Hellevoetsluis wordt bericht De torpedoboot Nobo heeft de Etna aange varen. Deze laatste is op strand gezet 100 M, boven Scherm. De equipage is gered. Omtrent dit ongeluk verneemt men nog dat de aanvaring plaats had in het Rak van Scheel hoek en dat de Etna weder in de haven zal gebracht worden, daar ze hoog genoeg op het strand is gezet om niet te verzakken. Het on geluk gebeurde tijdens de manoeuvre, waarbij de torpedobooten sehijnaanvallen moesten uit voeren. Coöperatie. Tusschen de Nederlandsche Kiosken-Maat schappij en het algemeen Reizigers-Ondersteu ningsfonds (P. F.) is eene overeenkomst gesloten, ten doel hebbende, de exploitatie van coupon boekjes, geldig aan alle restauraties 2e klasse van de spoorwegstations. Deze boekjes van 10 coupons zijn van 1 Mei af verkrijgbaar aan de buffetten en aan de kiosken te Rotterdam h f 4.05, geven aan een 17-tal stations recht op koffie, thee, bier, spuitwater, cognac, rum en broodje met kaas tegen één coupon, broodje met vleesch tegen twee coupons. De iestaura- teurs hebben echter het recht de coupons voor meer artikelen geldig te maken Weer een. Zaterdag werd bij de Stadsbank van Leening te Kampen een tekort ontdekt van plm. f 18,000. Door schrik gestorven. Nabij Bergen-op-Zoom, in het Halstersch laag, is een stier met de horens aangevallen op den knecht en heeft hem in het onderlijf hoogst gevaarlijk verwond. Een boer, die het ongeval zag, schrikte daarvan zoozeer, dat hij op de plaats dood bleef. Mishandeling. Onder de gemeente Oud-Vroenhoven is zekere Jeuken, landbouwer te Maastricht, zoodanig met een riek mishandeld, dat zijn leven in gevaar verkeert. De vermoedelijke dader, H. S., mede woon achtig te Maastricht, is aangehouden. Koningin Victoria. Met het prinsesje, dat de vorige week ge boren is, zijn thans 70 afstammelingen van koningin Victoria in 't leven, 7 zoons en doch ters, 33 kleinkinderen en 30 achterkleinkinde ren. Bij het Gü-jaiig regeeringsfeest in Juni zullen dus viergeslachten tegenwoordig zijn van de vorstelijke familie. De koningin wordt op 24 Mei 78jaar; haar oudste zoon, de prins van Wales is 55; zijn eenige zoon, de hertog van York, wordt op 3 Juni 32, diens oudste zoontje op 23 Juni den dag van het feest 3 jaar. De grootvader van koningin Victoria, koning George III, is 82 jaar geworden en heeft 59 jaar en ruim 3 maanden gelegeerd. De koningin heeft dit zeldzaam hoog regee- ringsrecorJ dus geslagen, en het laat zich aan zien dat zij het ook zal doen wat den leeftijd van haar grootvader betreft. K-stralen. De nuttigheid van het onderzoek met X-stra- len is door twee oogartsen te Riga ook voor de oogheelk unde aangetoond. Zooals in de L>. Med. Woch. wordt medegedeeld, hebben zij bevonden dat liet voorkomen van korrels, stukjes draad en kleine stukjes metaal in het oog nidus kan worden aangewezen. Bij een werkman werd een stukje ijzer van 3 millimeter lengte en 1 Mm. dikte en breedte opgespoord en daarna verwijderd. Adams Schedel. Volgens een oude legende zou Adam op Gol gotha zijn begraven en daarboven het kruis zijn opgericht. Op schilderyen van de kruisiging ziet men dan ook gewoonlijk aan den voet van het kruis een schedel, die Adams kruin moet voor steilen. In de kerk van het heilige graf te Jeruzalem laat men sinds eeuwen in een rotsspleet een schedel zien, die van Adam iieet te zijn. Er is een ijzeren hek voor geplaatst zoodat men het voorwerp niet van nabij kan beschouwen. Nu meldt een Duitsch architect uit Jeruzalem volgens de Sch}cdb. Merhir dat hijde maat van den schedel willende nemen uit een oogpunt van volkenkunde, bevond dat hei. zoo lang vereerde voorwei p Uitbeschilderd me taal bestaat I Mijnheer de Redacteur! 'Beleefd verzoek ik O onderstaande regelen in uw blad van beden te willen opnemen. De onjuiste voorstellingen van uw verslaggever omtrent de uitvoering van Schiedams Mannenkoor Orpheus, dwingen mij, daar tegen op te komen. De veronderstelling dat „Orpheus" van oude win kelstukken een programma heeft samengesteld, is ver bezijden de waarheid en begrijp ik mij niet hoe uw verslaggever aan die geleerdheid komt. „Fruh- lings Erwachen" en „die Bnllblumc" zijn toch nog nimmer door het mannenkoor uitgevoerd„Das Grab in Buscnto" kwam in November '85 en „Donk're buien groeien" in April '90 voor 't laatst op het programma voor, dus een voldoende tijd geleden om deze werken als 't ware als nieuw weder op 't programma to mogen plaatsen; alléén „Vineta" is oen z: g. oud winkelstukje, doch dat voor de kunst immer en telkens weder nieuw zal zijn om zijne schoone compositie. Dat seboone werk, waarin voor de zangers bijna onoverkomelijke moeilijkheden zijn, is door het koor op eene uitste kende wijze, ja, ik durf gerust te seggen, onberis pelijk voorgedragen! Het publiek was hun daarvoor dan ook voldoende dankbaar. Uw verslaggever schijnt daar echter heclemaal niets van gesnapt te hebben, want roert dat num mer geheel niet aan. Doch genoeg over het mannenkoor. Met een enkel woord durf ik nog tc verklaren dat mej. N. een jonge zangeres, die voor 't eer»t in het publiek optrad, baro liederen niet op eene „ge lukkige" maar op eene „voortreffelijke" wijze ten gehoore heeft gebracht; getuige de grootobijval van het publiek, öf, was dit voor uw verslaggever ook „vloergebeuk" en „handgeranscl"? en, wat hij zegt van den Heer Rijken uit Brussel, is niet volkomen juist. Het schijnt mij toe dat uw verslaggever in den eersten tijd maar niet meer naar een concert moet gaan, want in den aanhef van zijn verslag lijkt het, alsof hij reeds beu is van al de concerten. Gaarne wil ik hem daarbij nog een goeden raad geven. Het zal hem al. zeer ten dienste komen, zoo hij zich als verslaggever op muzikaal gebied wil blijven bewegen, zich dan eerst in de muzikale wereld nog wat inwerktdat is veel beter, dan maar te denken alles tc wetenen zeer zeker dient hij zorg te dragen, geen onjuistheden te verkondigen, maar zich goed te doen inlichten, wanneer hij er zelf geheel niets van weet! Het is immers toch treurig van een verslaggever die vermeent muzikaal en in do muzikale wereld op de hoogte te zijn te moeten lezen onder „Kunst en Letteren" in uw blad van 25 en 26 April j.l. „Van de uitvoering van Toonkunst Afd. Rotterdam" van „do Béaludes" terwijl dit moet zijn „les „Béatitudes", zoo hij meent, het vorige jaar te Am sterdam uitgevoerd onder leiding van den componist César Frank met ck doch deze goede man is reeds ruim 6 jaren dord. Hij stierf don Sen Nov. 1890 en werd door den Heer Emmanuel Chabrier die schoone lijkrede gehouden. Verder zegt hij „in plaats van den „Heer Burrian, die plotseling verhinderd was, had men zieh verzekerd van den Heer Dierich, terwijl die partij vervuld is geworden door den Heer Phlippeau uit Amsterdam. Dergelijke verhalen van verslaggevers, die zich vermeten op muzikaal gebied, ook te kunnen mede- praten, zijn toch allertreurigst, en zal hij goed doen zieh niet op glad ijs te wagen, maar het oude spreekwoord in herinnering te brengen van „Schoen maker houd je bij je leest". U bij voorbaat dank zeggende M. de R. voor uwe opname verblijf ik Hoogachtend, Uv> Dw. Dienaar, P. C. van dek Pant Jr. Do Redactie heeft gemeend hoewel zij overigens geen critiek op eene critiek kan toelaten bij uit zondering dit ingezonden stuk ceno plaats to moe ten geven. De verslaggever van bedoelde uitvoering, aan wicn inzage door ons werd verleend van des heeren V. d. P's. schrijven, meldt ons Waardeerende den uobelen toon in het mij ter inzage verstrekte stuk van den heer Van der Pant, wcnsch ik naar aanleiding hiervan slechts een paar opmerkingen te maken, hoewel ik mij overigens gaarne de mindere gevoel van ecu musicus als hij. die eene voordracht „voortreffelijk" vindt, „blijkens den grooton bijval van het publiek". Jk dacht in alle bescheidenheid, dat het oordeel van liet „publiek" nu juist niet bij uitstele ais maat staf gold, maar waar deze leestkuiidigc schoenmaker het decreteert, durf ik het niet tegenspreken. Wat nu het feit der „oude winkcMukjes" of hoe men deze stukken wil noemen, bctrett, wij zien cr het nut niet van in, om, waar goede mannenkoren in zoo voldoend aantal bestaan, dat „Orpheus" ze in geen 20 jaren heeft doorgezongen, zij het ook met tusschenruimtc van eenigo jaren, in herhalingen tc vervallen. Ons zijn mannenkoren bekend, die met zustervor- cenigingen voortdurend in ruilverkeer staan, waardoor ook het tinaucieclc bezwaar vervalt, en de zoo noo- dige afwisseling blijft bestaan. Het doet ons genoegen, dat de inzender, hetgeen ik over de uitvoering van das Grab im Buscnto cu Donk're Buien Groeien schreef, niet bestrijdtdaar uit mogen wij instemming met onze woorden opma ken, daar ander» deze booze inzender wel ongeveer alles, wat aan te merken viel, heeft gememoreerd. Over Vineta hebben wij geen oordeel geveld, omdat wij het niet noodig achtten elk nummer af zonderlijk te bespreken. Wij danken den heer v. d. P. niettemin voor zijne mcdcdeeling hier, dat de uit voering van deze compositie onberispelijk was. en begrijpen niet juist hoe de logica ciseht, dat dc verslaggever „daar heclemaal niets van gesnapt schijnt te hebben". De heer v. d. P. bespreekt wijders mijn oordcel over mej. N., die hij meent, dat niet „gelukkig" maar „voortreffelijk" zong. Nu is het ecu zeer précair iets, hier mej. N.'s gaven tot een punt vau twistgeschrijf te maken, maar ik zoude toch den heer V. d. P. gaarne eene vraag doen als hij de voordracht dezer aanvangende dilettante „voortreffelijk" oordeelt, zonder eenige rcstrictien, welk woord heeft liij dan ter wanrdceiing van het stemgeluid, de voordracht enz. van zange ressen als Mevr. Noordcwier-Reddiugius, Rosa Papier, Niilson, Arnoldson e. t. q. Laat hij toch voor belachelijke overdrijving oppas sen; ook buiten eene misplaatste verheerlijking is cr nog plaats voor waardeering, die ook wij hadden en uitspraken, cu laat hij het publiek toch niet als onwraakbaar „getuige" aanmerken. Wij staan hier trouwens niet alleen, maar vonden ons oordeel bij eenige musici hier volkomen beves tigd. Over den leer Rijken gaven wij ons oordeel; de beer v. d P. mdt dit „niet volkomen juist". Dankend voor „icze belangwekkende mcdcdeeling, doet het ons leed, zijn oordeel niet te vernemen. Eindelijk grijpt dc heer v. d. P. de gelegenheid aan om mede te deelcn, dat er in de Sch. Cf. van 25 en 26 April stond: de Béaludes in plaats van de Béatitudeshij vindt dit „treurig". Arme man Van uwe levensvreugde beroofd om een drukfout, waarvoor een verslaggever took niet verantwoorde lijk staat, en die in een dagblad Diet te vermijden is. Waar ik Franck nog in 1896 liet lcveu, ver wisselde ik bom met Vincent d'Indy. Ergerlijk 1 Dat niet de heer Dierich maar do heer Phlippeau voor Burrian inviel was ons ontgaaneen inijer vrienden had mij don naam des heeren Dierich's, dien ik evenmin als den heer P. van aangezicht ken, genoemd. Afgrijselijk niermede is het klachtenregister van den heer V. d. P. afgehandeld; moge hem in het vervolg alleen de lezing van suikerzoete verslagjes zijn be schoren. Grumbcltow-pacha is naar Konstantinopel teruggeroepen, omdat hij deelgenomen iieeft aan de vijandelijkheden, hetgeen hem als vreemd (Duitsch) officier in het Turksche leger niet geoorloofd was. De Sultan had hem alleen naar het Turksche hoofdkwartier gezonden om dc troepen te in- specteeren. Grumbckow-pacha komt, evenals een groot aantal andere Duitsche officieren in Turkije, nog steeds voor op de lijst van officieren in het Duitsche leger. ATHENE, 2 Mei. 1700 man ongeregelde troepen zijn naar Epirus vertrokken onder levendige geestdrift. Een telegram uit Volo, gericht aan de directie der spoorwegmaatschappij, meldt dat heden geen gevecht piaats heelt. De Turken verlieten Karditza, dat door de Grieken bezet werd. De minister van buiteniandsche .zaken acht den militairen toestand aanmerkelijk verbeteid, zoowel in Epirus als in Thessahë. De overwinning bij Velestino wordt zeer mooi geacht. Uit Larna wordt geseind dat het leger in gevechtformatie opgesteld is tusschen Pharsalos en Domoko. ATHENE, 2 Mei. Door Griekenland is geen interventie der mogendheden gevraagd. Dit zal niet geschieden voordat het rapport gereed is der ministers, die naar Phersala vertrokken zijn. Evenmin hebben de mogendheden hunne be middeling aangeboden. KONSTANTINOPEL, 2 Mei. De bevelhebber van Janina seint: Luro is door de Turksche troepen bezet. KANDIA, 2 Mei. In een samenkomst met de leiders der opstandelingen boden de admiraals hun autonomie aan. De leiders weigerden met den uitroep: »De annexatie of de dood!" STUTTGART, 3 Mei. De Koninginnen zijn heden, uitgeleid door het vorstenpaar van "Wur- temberg, naar Zwitserland vertrokken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3