l ylaardingen' UIT DE FE lts. BINNENLAND. Uit (le Staatscourant. STADSNIEUWS. Kimst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. lioufdea zou omloi handelen, .schijnt vei origelukt te zijn" Het koninklijk decreet over de afkondiging der hervoirningen op Cuba belieft alleen de provinciën Havana, San la Clara, Pinar en Ma- tanzas. Op de PIiilippijnen is weder gevochten. De opstandelingen zouden 239 man hebben verloren. De Spauusehe generaal is naar Cavite ver trokken. Het NEniatLANDbCii Ü.vohlao. Ifct eerste nummer van Ifet Nederlandsch Dagblad, orgaan tot verspreiding van do christelijk-bistorisehe beginselen, is verseheneh. I)e hoofdredacteurenprof. dr. P. J. Muller en mr. IJ. Verkoutercu, deelen daarin mee wat het blad wil. Het wil, geheel zelfstandig, onafhankelijk van het bestuur van den Kiezersbond, propaganda maken voor de ekristelijk-kistorischc beginselen. Het behoudt zich dus het recht voor, dc handelingen van dat bestuur te beoordeelcn, terwijl het bestuur voor den inhoud van het blad niet aansprakelijk is. Toch zal de redactie steeds het mogelijke doen om de samen werking met het bestuur vau den Hond te bevor deren, want liond en redactie hebben hetzelfde doel voor oogen. De beweringen, dat bet blad een herhaling zou willen van het gebeurde in 1853, dat het godsdienst haat zou willen kweeken cn den vrede verstoren tusscheu zonen van hetzelfde land, dat zijn onver diende beschuldigingen. Ook de roomseken erkennen wij als Nederlanders en als christenen zegt dc redactie. Het beginsel, dat alle gezindten gelijk zijn voor dc wet, willen wij volkomen handhavenal leiden wij daaruit ook uiet af, dat de Staat, ter wille van ecno zeer kleine niet-christelijke minderheid, zijn christelijk karakter moet verloochenen. Willen do roomsehon met ons medewerken tot bevordering van het welzijn des lands, dan hebben zij weinig vau ons tc vreezen. Wij beoogen tegenover hen geen aanval, maar verweer. De strijd tegen het roomsch-katkolieisme als gods dienst, moet op godsdienstig gebied en met geestelijke wapenen gestreden worden, nrnar tegen Koine's keersehzuckt op politiek gebied zullen wij ons steeds met de grootste kracht verzetten. Alle ll.-K. natiën ziju in verval, en voor dat treurig lot willen wij Nederland bewaren. Do wereldgeschiedenis is ook voor de hervorming liet wereldgericht geweest, cn do steeds stijgende kracht, die de protestantsche uatieu ontwikkelen, is de rechtvaardiging van het protestantse!) beginsel, ook op politiek gebied. Hoe onze verhouding tot do andere partijen zal zijn, zal grootcndeels van die partijen zelf afhangen. Samen werking van andersdenkenden in de politiek sluiten wij volstrekt niet uit, maar wij kunnen ons die samen- wcrLiug moeilijk anders dan van gekozenen denken. Do afgevaardigden van elke richting kunnen vaak, zonder prijsgeving van beginselen, met elkander samenwerken tot bereiking van cén bepaald doel, maar daar niemand ooit voor één enkel bepaald doei wordt gekozen, volgt daaruit, dat de kiezers bij dc stembus zich afgezonderd moeten houden. Als eandidaten zullen wij dus alleen hen steunen, die met ons op een geloovig protestantseh standpunt staan. Wij erkennen het recht ook van anderen op zetels in de vertegenwoordigende lichamen, maar wij zullen niet meewerken om hun die zetels tc ver schaften, De Koninginnen. De Koninginnen zijn gisterenavond per extra- trein in goeden welstand te Weenen aangeko men. Op het afgezette perron werden I1H. MM. ontvangen door de leden van hetj Neder- landsch gezantschap en werden Haar ruikers aangeboden. Na een kort onderhoud, waarbij o a. over de pas volbrachte reis werd gesproken, begaven Zij zich door de keizerlijke wachtkamer naai de equipage, die onze Koninginnen naar het Hotel Bristol bracht. Een groot publiek, vol vriendelijke nieuws gierigheid en eerbiedig groetend, was bij het station bijeen. Morgenmiddag te twaalf uur bezoek aan Z. M. den Keizer. Nog wordt gemeld: De Vorstinnen, die incognito reizen onder den naam gravinnen Van Buren, werden dooi den Nederlandsellen gezant, door liet personeel van hei gezantschap, den coDsul-generaal en den vice-consul der Nederlanden aan het station ontvangen. De gemalin van onzen gezant te Weenen, mevrouw Van der Hoeven, bood der Koningin een prachtige ruiker aan. De Koninginnen zijn algestapt aan het Hotel Bristol. De keizer van Oostenrijk had de Vor stinnen den Idofburg tot verblijf aangeboden, doch 'dit aanbod hadden HH. MM. niet aan genomen. Hedenvoormiddag brengt de Koningin een bezoek aan aartshertog Rainer. Kiesrecht. Men herinnert zich, dat het eerie niet opge loste vraag was, of zij, die verzuimd hadden vóór 15 Februari aangifte te doen teu stad- huize om het kiesrecht te erlangen, alsnog het recht hadden vóór de definitieve vaststelling der kiezerslijst daarop plaatsing te erlangen, zoo zij overigens in de termen vielen. Door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is thans in deze quaestie eeue beslissing geno men, die ons volkomen juist schijnt. Zij wees verzoeken als bovengenoemd af, de volgende gronden aan adressant rnededeelend dat hij van dien aanslag ingevolge art. 11, in verband met liet le lid van artikel 159 der kieswet had behooren te doen blijken vóór den lfm Februari door overleging van het voor vol daan geteekende aanslagbiljet dal de bij de wet voorgeschreven tijdige aangifte door hein evenwel niet is gedaan dat derhalve zijn naarn niet op de kiezerslijst rnocht worden gebiacht; dat het systeem van den verzoeker het onge rijmde gevolg zou hebben, dat iemand die één of enkele dagen na den '14eu Februari (e. q. art. *159 den 15en Februari) liet voorbijgaan, niet meer ontvankelijk zou zijn, doch wel indien llij den 23eu Maart maar afwacht, zoodat op den duur de prikkel om vóór '15 Febr. aan de uit- noodiging te voldoen, geheel zou vervallen; dat de kieswet, door in de artt. 29 en vol gende te gewagen van Verbetering" eu in ait. 29 van strijd met de xuel, duidelijk heeft aangewezen, dat de vraag (het verzoek), in de artikelen 29 eu volgende behandeld, moet zijn gegrond op de omstandigheid dat de door B. en \V. vastgestelde kiezeislijst niet goed is en dat er door B. en W. gehandeld is in strijd met de wet dat, indien B. en W. krachtens de wet niet anders hebben mogen handelen dan zij gehan deld hebben, geen met de wet strijdige toe stand bestaat dat mitsdien de naam van den adressant, als zijnde niet in strijd met de wet van de be doelde kiezerslijst weggelaten, niet door middel van uitoefening van dit reclarnereeht alsnog daarop kan worden gebracht. Het gemeentebestuur van Borne heeft de volgende beschikking genomen B. en W. der gemeente Borne, gelezen een adres van mr. R. E. llattink te Almelo, houdende verzoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijsten voor de Tweede Ka mer der Siaten-Geiieraal en der Provinciale Staten van Overijse), door schrapping der na men van de heeren J. 11. D. M. Beretta enz., allen priesters en paters van de orde der Car- melieten, inwonende in het klooster te Zende- ren, op grond, dat genoemde '12 priesters met den prior tot de orde der Carmeüeteii ol bedel monniken behoorende, bij hunne opneming o.n. de gelofte van gehoorzaamheid aan de bevelen ner superieuien cn van armoede hebben moe ten aileggen en voor hunne diensten niet een bij overeenkomst bepaald loon genieten rnaar ze om niet verrichten, krachtens hunne uit re- ligieuse verhoudingen ontstaande ondergeschikt heid gezien een verweerschrift van d<-n heer P. A. Smits, R. K. priester van het klooster te Zenderen, doch thans, op verzoek van den aarts bisschop en last van G. van Wainel, prior te Zenderen, tijdelijk assistent te Losser; overwegende, dat de meergenoemde paters op de kiezerslijst zijn gebracht op grond van hunne aangifte, houdende, dat zij zijn onder geschikt Roomsch-Katholiek priester, gebruikt tot het verrichten van kerkelijke diensten, en zulks in dienst van O. van Wamel te Zenderen, en dat zij daarvoor het bij de kieswet vereischte loon hebben ontvangen, en op de uitdrukkelijke verklaring van den heer G. H. van Wamel, zijnde deze prior van het klooster te Zenderen, houdende dat meergenoemde priesters in zijnen dienst zijn, en van hem het in de aangifte biljetten vermelde loon hebben ontvangen dat, hoe vreemd deze verklaringen in verband inet het door mr. R. E. Hattink medegedeelde, ook mogen luiden, de heer G. H. van Wamel en de meergenoemde kloosterlingen zijn perso nen, ter goeder naam en faam bekend staande, van welke ook ter bekoming van het kiesrecht geene onware verklaring mag worden onder steld dat deze vergadering niet in staat is verder te onderzoeken, of laatstgenoemde verklaringen al dan niet overeenkomstig de waarheid zijn; gelet op de artt. 2933 der kieswet besluiten le. de namen der twaalf paters op de kie zerslijst te handhaven, en mitsdien het adres van mr. R. E. Hattink te wijzen van de hand 2e. afschrift dezes te doen toekomen aan, enz. H. M. de Koningin-Regentes heeft den groot meester J. C. E. graaf van Lijnden aange wezen, om vergezeld van den kamerheer mr. W, P. graaf van Bylandt Hare Majesteit de Koningin van Engeland te gaan complimen- teeren bij Hoogstderzelver aanstaand 60-jarig regeeringsjubiló De minister van financiën maakt bekend, dat op den lsten dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,564,008.40 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 Sis van haat- octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van b 1,083,066.74 Bij het departement van weterstaat is in bewerking eene wijziging der artt. 15 en 44 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Art. 15 heeft betrekking op het in- en uit stappen der reizigers, het openen en sluiten dei- portieren en de controle der plaatsbewijzen, en art. 44 op goederen, waarvan het vervoer verboden is of slechts onder bijzondere voor waarden wordt toegestaan. medegedeeld, dat kiezing niet meer koinen. iij bij de aanstaande ver in aanmerking wenscht te De pauselijke internuntius is gisteren met den staatsraad Ileydenrijck uit 's-Gravenhage naar Breda vertrokken. Naar men verneemt heelt de onder-directeur bij de Rijkstelegraaf, de heer H. E. J. Giiiffé, gedetacheerd bij het hoofdbestuur, die ruim 37 jaren bij dien tak van dienst werkzaam is, tegen 15 Mei pensioen aangevraagd. Door de provinciale commissie in Zuid-Hol- laud voor het nationaal huldeblijk aan de Regentes, is in plaats van het overleden lid j In-, mr. Beelaerts van Blokland, gekozen tot lid der lioofdcoinmisMe jhr. mr. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer, die deze benoeming heeft aangenomen. In no. 5ó der uitgave van »IIet Vrije Ruil verkeer" wordt behandeldHet Comité tot bescherming van den nationalen arbeid, land bouw en nijverheid. Bij Kon. Besluit is de UeerC. v. relt Keuneu erkend en toegelaten als vice-eonsni \an Belgié te Breda. Bij Kon. Besluit is de kolonel L. B. I ooft', plaats, commandant te Amsterdam, op pennoen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald oi'f2100'sjaars. Bij Kon. Besluit is benoemd bij den plaatselijke» staf, tot kolonel-plaats.-commandant te Amsteidain, de luit.-kol A. lb Kleicq, van het Ode regiment infanterie. Bij Kon Besluit is benoemd bij den generale» staf, tot kolonel, met bestemming om te woiden toegevoegd aan den chef v.m den genei alen staf, de luit.-kol. M. II J- Plan'eng», v.ui dien staf, thans diiecteur der Iloogere Krijgsschool. De afd. Schiedam van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst gaf gisterenavond onder leiding van haren diiecteur, den heer L. F. Brandts Buijs. eene uitvoering in sMusis Sacrum", die welgeslaagd kau genoemd worden. Gegeven werden De Zweedsche Nachtegaal, van Nicola'i, en Mazes op den Ntjl, van Wam- bach, beide composition met kinderkoor. Het v\as een levendig gezicht, liet gansche podium gevuld door zangeis en zangeressen, de meesten nog in de kindei jaren. Een gegons vau kinderstemmen ging tooi den aanvang door de zaal, doch slechts één handbeweging, één blik van deu heer Brandts Buijs, en het was stil. Wat de uitvoering betreft, wij zeiden het reeds, die is alleszins geslaagd geweest. In beide werken, waarvau wij vooral Mozes op den Nijl aantrekkelijk vonden, ligt het zwaartepunt in het slotkoor, dat vooral bij Wam bach's compositie dankbaar en vol effect geschreven is. Het kinderkoor klonk steeds frisch en vol komen zuiver, er werd heel wat kracht dooi de zangertjes en zangeresjes ontwikkeld. Het eisciit vrij wat moeite om deze alles uit het hoofd zingende kinderen, zoover te brengen; blijkbaar was er dan ook met ijver en goed ingestudeerd. De zeer kleine solopartij tjes werden meeren- deels verdienstelijk door eenige leden van de vereeniging en door mej. E. T. uit Amsterdam vervuld. Met genoegen vooral hoorden wij weder het kristalheldere, beschaafde geluid van mej. F. N.terwijl wij ook voor de beide andere dames en in 't bijzonder voor des heeren P. J. Z.'s geluid een warm woord van lof hebben. Het accompagnement geschiedde, wij rneenen door mej. B., op alleszins verdienstelijke wijze. Van hare niet dankbare taak kweet zij zich op haar wat hard en scherp instrument zeer loflel'yk. En ten slotte den heer Brandts Buys een woord van hulde voor deze goede uitvoering, die vooral aan den directeur hooge eischen heeft gesteld. Om het met zoo heterogene be- standdeelen, die slechts bij uitzondering samen werken, tot eene hoogte te brengen, waarvan wij gisterenavond geti zijn tact en talent. waren, pleit voor De sedert 1895 in liquidatie verkeerende Maatschappij Zeevisscherij ^Schiedam", alhier, is thans geheel ontbonden. Aan de aandeel houders is op hunne aandeelen uitgekeerd een bedrag van nog geen 8 percent. Door den heer A. van der Toorn, reeder, zijn aangekocht een logger en een bom, welke beide schepen van Schiedam uit ter haring vangst zullen varen. De logger zal genaamd worden Jan van der Toorn en de bom Arie Cornells. Graaf d'Ansembourg, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gulpen, heelt zijn kiezers Tot heden is voor het op te richten Kerk schip", bij de Ger. Kerk B alhier ingekomen aan gitten f 4Ü.50, aan jaarlijksehe bijdragen f37.50. Omtrent het droevig ongeluk het kind van Andries Koster overkomen, wordt ons nog mede gedeeld dat het begeleidende zusje is geloopen naar den watertoren om hulp en dat de machi nist met den stoker onmiddellijk met een dreg zijn toegesneld. Ruim een half uur hebben dezen in de woning aan den watertoren pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, doch zooals men weet zonder den gewenschten uitslag. Hedenmorgen vroeg zou de stoker va» den stoommolen »de Draak" een kruiwagen met aseli leegwerpen, maar had het ongeluk daai bij met den wagen in de Noord vestgracht te vallen. De machinist J. v, d. Berg die zijn stoker zag verdwijnen, hielp hem spoedig op het droge, waarna de drenkeling naar huis ging om dioge kleederen te gaan aantrekken. Terwijl hedenmorgen de stoomboot Den Bommel voorbij het Havenhoofd voer, spron* een koe, die zich had weten los te rukken, over boord iri de Maas. Het beest is daarop dooi de sleepboot Maria naar de nieuwe haven ge bracht voorbij het terrein der firma Van De venter Zir. en daar op den kant geholpen. De koe werd vervolgens naar Rotterdam getransporteerd. Gisterenavond omstreeks 6 uur is de bran- derskuecht Buijs, weikzaam in de branderij van den heer Houtman met een kit water ge vallen, waardoor hij den kokenden inhoud over zijn beenen kreeg. Vrij ernstig gebrand is hij naar zijn woning gebracht. Gisterenavond aan de vischmarkt aangevoerd een partij leng en kabeljauw, de prijzen waren voor leng vanaf f 0.95 tot f 1.47l/g en kabeljauw vanal f0.40 tol f0.87j£ alles per stuk. BURGERLIJKESTAND. Bi baren i 1 Mei. Willem, zoon van J. Groe- nendaa! en M. Nesse, Grofbaan. 2. Johanna Maria, dochter van J. J. Hoenderkamp en J. W. Burger. Kreupelstraat. Overleden: 2 Mei. Levenlooze zoon van K. Dot'.sbuig en M. van den Berg, Bakkersstraat. 4. Jacobs Cornelia Rijnhout, oud 2 jaar en 5 maanden, Bakkersstraat. Mej. M. A. van Eijk—Frudiger alhier, is Maandag als onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de school voor m. u. 1. o. voor meisjes in functie getreden. Ondertrouwd 4 Mei. Hermanus van Zelm en Wilhelmina Christina Smit. Bestuurderen der Maatschappij Arti et Amicitiac mochten van H. M, dc Koningin, door tusschenkomst van den burgemeester van Amsterdam, wederom eene gift van f 250 ontvangen, voor het Fonds van weduwen en wcezen van kunstenaars, leden der Maatschappij. De Jonge Gids, onder redactie van Herrn. Beijer- mans Jr., verschijnt niet 15 Mei, maar 1 Juni e.k. bij den uitgever J, A. Fortuijn, uitgever van De Nieuwe Tijd te Amsterdam. De Hooge fiaad heeft verworpen het cassatieberoep van den landbouwer te Elshout, gemeente Oudheus- den, door de rechtbank te 's Hertogenbosch veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf wegens kinder doodslag. De colporteur J. J. Samson, te Amsterdam, heeft den officier van justitie verzocht ecu onderzoek in tc stellen, naar een z. i. wederrechtelijke vrijheidsbe- rooving, te zijnon opzichte gepleegd. Op Zaterdag 24 April te 5 uur nam., werd hij naar het bureau van politie aan de Oudebrugstecg geleid, zonder op gaaf van redenen, en daar werd hij gedurende 2 uren gehouden. Hem werd gezegd, dat hevel was gegeven hem in arrest te houden, maar ,,noch de dienstdoende inspectenr, noch de commissaris, wisten te vertellen waarom hij was gearresteerd". Neb. Herv. Kerk. Beroepen: te Oosternielang en Oldenzijl, C. de Hoog, te Delfzijl; te Herkingen (O. Flakkcc), G. Boer, te Ermelo. Bedankt: voor Scherpenzeel, door J. Beijen te Eemnes-Binnen c.a:voor Ncerlangbroek door W. Kalshoven, te Kesteren. Gerbf. Kerken. Aangenomen: naar Rcitsma c.a. door H. Meijer, te Winsum. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen, H. W. Hovy, geb. te Amsterdam. Groningen Doctoraal examen in de wis- en na tuurkunde 'met lof) W. de Sitter. Benoemd tot conrector aan het gymnasium te Zut- phen dr. G. Blokhuis, leeraar aldaar. J De u liversiteit te Zurich heeft den eersten prijs toegekend aan den heer Willem van Rijn, geboren te Rotterdam, voor zijn antwoord op de door haar uitgeschreven prijsvraag -. Die Steieochemie des Stik- stoffs. Laqeb Onderwijs. Zooals vroeger gemeld, werd door den gemeente raad te Wijchen den I6en Jan. dezes jaars het besluit genomen om met ingang van 1 Mei d. a. v. den heer G. E. Mes, hoofd der o. 1. s. in het dorp Wijchen, over te plaatsen naar de o. 1. s, in de gemeento, buurt Moerna. Verschillende pogingen werden aangewend om dit raadsbesluit vernietigd te krijgen. Voorloopig resul taat daarvan is, dat bij Kon. Besluit van 29 April jl. gemeld raadsbesluit tot 1 Aug. a.s. is geschorst op grond, dat het wenschelijk is, om hangende het onderzoek, of dat besluit in strijd met de wet of het algemeen belang is, de werking daarvan te ver hinderen. De burgemeerster van Haarlem heeft heden voor de tweede maal geweigerd deu studentcn-roeiwed- strijd op 30 Mei toe te staan. Op Hemelvaartsdag heeft hij geen bezwaar.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2