N°. 9312. Bs Bloafle Tranen m ülmriei. 5f<e jaargang. Donderdag 6 [Vlei 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. e r i c n t. FEUILLETON. UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Asonotmentsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatEen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommerso.02 BUREAU: ISOTEKSTRAAT ÏO, Telepïioon No. 123. ADWETESTrErniJBvan 1—5 gewono rogols met inho* grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Bij dit nummer wordt aan onze abonné's te §ckiledam een gratis dienst regeling van spoor, tram en posterijen gezonden. Algemeen overzicht. Schiedam, 5 Mei '97. Een vreeselyke ramp te Parijs. Een ontzettende ramp beett gisteren de Parijselie bevolking, vooral de hoogere standen, getroffen. In de rue Jean Goujon was in een geheel houten gebouw een groote lietdadigheidsbazar geopend, die 25 dagen zou duren. Terwijl ongeveer 1800 personen in de bazar bijeen waren, brak er plotseling brand uit, die zóo snel om zich greep, dat in tien minuten het geheele gebouw in vlam stond en de aan wezige peisoiicn vuui vatten. Het publiek stormde naar de uitgangen; een vreeselijke paniek ontstond, en aan blusschen viel niet te denken. Hoe groot het aantal slachtoffers van deze ramp is, is nog niet te zeggen. Onder de puin- hoopen ligt een stapel onherkenbare lijken. Meer dan honderd, verschrikkelijk verminkte lijken zijn reeds te voorschijn gebracht, en zeker liggen er nog evenveel onder het puin. De ovei blijfselen der slachtoffers, die voor het meerendeei cahei kenbaar en afgrijslijk om aan te zien zijn, worden neergelegd in den gedeeltelijk gesioopten rechtervleugel van het Palais de l'Industrie. De lijken zijn bijna ge heel zwart gebrand, en dikwijls kunnen de nabestaanden alleen aan kleedmgstukken het ongelukkige slachtoffer herkennen. Met fakkels lichtten agenten de belangheb benden bij; het publiek werd bij groepjes toe gelaten. Ambtenaren noteeren terstond de verkla ringen van hen, die een der slachtoffers her kennen. De namen der gestorvenen worden eerst langzaam bekend, maar het is zeker, dat vooral de hoogere kringen der Parijsche bevolking door de ramp getroffen zijn. Yeel aanzienlijke dames hadden zich met den vei koop in de bazar belust, en het kan niet missen, of velen harer vrienden en bekenden zulien ap den openingsdag aanwezig zijn ge weest. De geheele brand duurde nauwelijks eeri uur, zóó snel gieep het vuur om zich heen. Tegen de acht uitgangen, die er waren, hadden de bezoekers zich opgedrongen. Het augstgegil en gekerm der slachtoffers, die levend verbiandden, moet ontzettend geweest zijn. De berichten over deze noodlottige ramp noemen haar vreeselijker dan den brand van Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 30 Zonder eenig vermoeden, betrad zij aan zijn arm de door dicht gebladerte verscholene, slecht ver lichte grot, waarin een kleine fontein droomend klaterde. Plotseling Heten zich op een wenk van den keurvorst twee als Mooren verkleede dienaren voor Daphné op de knieën vallen, terwij! zij een spiegel omhooghielden; de keurvorst zelve echter nam van eenen in een kuip stoanden laurierboom een prachtige parure van diamanten, lauriertakken voorstellende, die in het gedempte licht werkelijk demonisch schitterden. Zoo verandert het loof onder Apollo's handen neem het aan en tooi er u mede, hem ter eere, schoone nymph, voegde hij er bij. Dat dat is te veel, stamelde Daphné verschrikt. Dat mag ik niet aannemen. Toch, antwoordde de k". rvoist dringend en hij voegde, toen zij nog bleef aarzelen, er een beetje uit de hoogte aan toe ik meen, dat het een voor recht is van vorsten om hunne onderdanen met diamanten te sieren. Met bevende vingers maakte Daphné nu voor den spiegel vast, wat de keurvorst haar aanbood een collier om haren blanken hals, een tak op de Opera Cornique in 1887, waarbij honderden menschen het leven verloren. Het schijnt, dat de brand ontstaan is door de lamp van een cinematograaf. Ouder de slachtoffers bevindt zich geen enkele Nederlander. Be Enquête-commissie. De parlementaire commissie te Londen zette gisteren haar taak voort met liet behandelen in geheime zitting van de telegrammeu-quaestie, die zooals men zich zal herinneren inde vorige zitting ter spiake was gekomen. Daarna werd de openbare zitting begonnen. De eerste getuige zou zijn Harris. Nadat even wel volgens gedane belofte de Chartered Com- pagny haar telegraafcoden door haar advocaat had doen overleggen, werd Harris voorloopig met rust gelaten. De commissie zal hem opnieuw hooren, wan neer de verlangde telegrammen to harer be schikking zijn. De zitting werd nu drie kwartier geschorst; in dien tijd werd de volgende getuige Lionel Fhiiiips gehaaid. Om half twee hervatte de commissie haar arbeid. Phillips had een gedrukte verklaring gereed, die evenwel niet voorgelezen werd, zoo min als een eveneens gedrukt uittreksel uit zijn brieven boek, waarin volgens Phillips' bewering som mige stukken hersteld zyn, die het Transvaalsche Groenboek niet bevatte. Achtereenvolgens werd getuige nu onder- viaagd door Cohen, CampbellBannerman en Labouchère. Zijne verklaringen, die niet veel nieuws be vatten, kwamen neer op het volgende. Er was oneenigh&id onder het hervonnings-comïtê over de vlag-quaestie. De meerderheid wilde de Transvaalsche vlag behouden, en men was overtuigd geweest, dat de li des-partij zou toegeven. Een overschrijding der grens door Jameson had niet in do bedoeling van het comité gelegen. Jo hannesburg was in het einde van December lang niet klaar met zijn wapening, en het had Jameson onmogelijk gewapende hulp kunnen verleeuen, die hem dan ook niet beloofd was. Get. lachende beslist Rhodes' bewering, dat het comité vooral was gebruikt om leden van den Volks raad om te kooper.. Eet comité had het arsenaal te Pretoria willen over rompelen, maar de Boeren waTen zes uur eerder met Jamesons inval bekend dan de Johanncsburgers. Get, had veel geld in Transvaal verdiend; maar hij zou meer verdiend hebben, indien de Boercn- regeering niet de mijnindustrie had gehinderd. Hij hield dit vol tegenover Labouekère's pogingen om aan te toonen, dat de goudmijnen toch ontzaglijke winsten hadden opgeleverd, en hij hield eveneens staande, dat hij niet met lage, baatzuchtige be doelingen tot de omwenteling had medegewerkt. „Dat is een «juaestie van opvatting," merkte La bouchère droogjes op. Get. liet photografieen zien van brieven, door de wielrijders aan Jameson gebracht en door do Boeren later op het slagveld gevondenook van den brief, waaruit door sir John Willoughby was gelezen, dat kolonel Rhodes beloofde hulptroepen te zullen zen- hare borst en eveneens een in haar haar om haren fraai gevorruden bovenarm legde zij zelf schit terend diamanten slangen met hel glinsterende robijnen oogon. Daphné siddeide licht toen zij de kostbare kleinodiën vasthechtte, doch dat duurde slechts een oogenblik; toen verkreeg de vreugde en de trots over het heerlijke gesriienk de over hand, want het was haar waardig als eene koningin, zeide zij bij zich zelve, toen zij overweldigd van geluk in den spiegel de kleine, maar uitnemend geslepen diamantjes zag. Toen zij eindelijk gereed was, boog zij zich neder om de hand van den voisteiijken gever te kussen, doch hij stond dit met toe, maar raakte haar voorhoofd met zijne lippen aan. Het is liet voorrecht van Apoilo zijne lievelingen te mogen kussen, zeide hij daarbij op dien symphatieken toon, die hem onweerstaanbaar maakte. De onverwachte vervulling van haren grootsten wenseb maakte Daphné vriendelijk gestemd en ver zoeningsgezind, want toen zij niet lang daarna haren echtgenoot zag, ijlde zij met straienden bhk op hem toe. Wat hebt gij daar? zeide hij, nog voordat zij kon spreken, op de diamanten wijzende. Onder den invloed van zijnen strengen en somberen blik kwam de trots in liaar boven. Een geschenk van den keurvorst, zeide zij zacht. Toen schrok Frederik Leopold terug als door een giftigen adder gebeten. Ge zult ze teruggeven, als het feest afgeloopen is, zeide hij heesch. Wat valt je in, lachte zij.- Meent ge, dat ik de folie zoude hebben ons in disgrdce te storten? Pas si bêlel den. Get. meende, dat dit niet uit dien brief kon gelezen worden. Toch wcnschte hij te verklaren, dat hij Jameson niets verweet, daar deze blijkbaar ge meend had, dat de Johanncsburgers klaar waren met hun wapening. Nog erkende get., dat de brief, waarin Jameson te hulp werd geroepen voor de vrouwen en kinderen, meer betrekking had op een toekomstig dan op een oogenbiikkelijk gevaar. Phillips verhoor door Labouchère liep in deze zitting niet af en zal dus Vrijdag a.s. worden voortgezet. Sir William Harcourt was wegens ongesteld heid gisteren afwezig. De oorlog tusschcn Griekenland en Turkije. Kolonel Vassos is inderdaad van Kreta te- ruggeioepen en zal volgens de laatste berichten dienaangaande het bevel over het leger in Epirus op zich nemen. De Grieksche regeering doet het nog steeds voorkomen, of de eenige grond voor Vassos' terugroeping is, dat het vaderland hem noodig 1AJ11a 1 J l.CCll, Vill UCXi UJJ^CXl UUvJCU' vC VCJUCUtgCIl. Maar waar het nader blijkt, dat er geen officier is aangewezen, om hem op Kreta te vervangen, daar kan zijn terugroeping niet anders worden uitgelegd dan als het begin der ontruiming van Kreta door de Grieksche troe pen, dus een toegeven aan het verlangen der mogendheden en van Turkij'e. Tevens zou daaruit kunnen blijken, dat het nieuwe kabinet tot verzoening geneigd is. Zeer zeker zou thans het oogenblik zijn ge komen voor de mogendheden om bemiddelend tusschenbeide te treden, zonder langer te wach ten tot Griekenland met zooveel -woorden om interventie vraagt. Aan de Temps wordt uit Londen de moge lijkheid gemeld, dat een der groote mogend heden officieus haar bemiddeling heeft aange boden, met de garantie, dat Griekenland die bemiddeling aanneemt. Maar of de mogendheden zoo edelmoedig zullen zijn om Griekenland niet de hardsle vernedering op te leggen, is nog steeds hoogst twijfelachtig. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Post is de Sultan zelf tot elke tegemoet koming bereid, getroffen als hij is door de benarde positie van het Grieksche vorstenhuis, mits Griekenland zich rechtstreeks tot de Poite wendt. Turkije zou zich evenwel geen vrede willen laten opdringen door de mogendheden. In hetzelfde bericht wordt ook een verklaring gegeven van het stilzwijgen der Porte op de nota van den Franschen gezant. De Sultan zou nl. zóo toornig zijn over de mishandeling van gevangen en gewonden Tsjer- kesseu, dat hij de verbanning der Grieken uit het Ottomaansche rijk niet langer wil uit stellen. Aaa de ambassadeurs heelt de Porte nog Daphné, Daphné, ziet ge dan den afgrond niet steunde hij. Pauvre fou, lachte zij genadig. Ik geloof inder daad, dat ge wat overspannen zijt. A propos, voor ik het vergeet, de keurvorst wil ons in Ulmenried een bezoek brengen, wanneer hij daar ter gelegen heid van zijn reis zal passeeien. II faut faire nos preparations, want wij moeten den beogen bezoeker al met een dag of tien verwachten. En met een licht hoofdknikken, waardoor de diamanten van dan keurvorst den jonker honend toeflonkerdan, zweefde zij weg. Hoe Frederik Leopold de rest van den avond doorbracht, dat wist slechts hij alleen in Zijn nameloozen angst om zijn schat te verliezen. Of had hij dien reeds verloren? 11 ij zag Daphné weder en nog eens weder aan de arm van Apollo voorbij komen, het bekoorlijke gezichtje getint in den vreugderoes van haar triomf, maar geen blik harer stralende oogen zocht hem. Het gezelschap stiet elkander aan en zag daarbij naar het schoone paar, en men fluister de en lachte en zelfs de Opperhofmeesteres, zijne eigene moeder, ging met opgeheven hoofd, trotsch als een pauw rond, de bewijzen harer genade uitdeelend. Toen zij na afloop van het feest, dat met een schoon vuurwerk eindigde, naar huis reden, werd geen woord tusschen da beide echtgenooten ge wisseld. De jonker leunde somber in een hoek van zijn karos, Daphné scheen in den anderen te slapen, en toen zij thuis gekomen waren en hij wat wilde zeggen, hief zij afwerend de handen op. Ik verzoek je, pas un mot! ik sterf van fatigue. Daarenboven weet ik, wat je wilt zeggen, maar verklaard, dat door den oorlog atle vroegere verdtagen vervallen zijn, en dus de in Turkije wonende Grieken uitsluitend onder Tutksche wetten vallen. Eindelijk wordt nog uit Konstantinopel ge meld, dat in officiëele kringen gepoogd wordt het denkbeeld te pousseeren, dat Turkije vrede wil sluiten, maar Thessalié zal bezetten totdat de oorlogsschatting is betaald. Zoo niet, dan zullen de Turksche troepen tot Athene voort rukken. Een ander bericht uit Konstantinopel spreekt de verwachting uit, dat na den slag, die bij Phersala tegemoet wordt gezien, de Turken te Domoko blijven en daar een diplomatieke be slissing zullen afwachten. Nog worden nieuwe bijzonderheden gemeld over het gevecht bij Velestino. De correspondent van Reuter in het Turksche leger zond Vrijdag 30 Mei een telegram af, waarin hij o. a. mededeelt, dat het gevecht reeds te vijf uur in den morgen was begonnen, dat de Grieken een zeer sterke spelling inna- men, dat de Turken tot dón uur in den na middag terrein wonnen, en dat zij door een zwenking de Grieken dwongen op hun tweede verdedigingslinie terug te trekken. De hitte was dien dag vreeselijk. Ten slotte evenwel hebben de Turken, zoo als uit andere berichten bekend is, den neder laag geleden, en door latere telegrammen is het bevestigd, dat de Turken den aanval niet hebben herhaald. Ook is Trikala door de Turksche troepen verlaten, nadat zij Karditza bezet hadden, zoo meldt een telegram van Maandag te midder nacht. Hetzelfde telegram deelt nog mede, dat de Grieksche positie zóo sterk is, dat aan een veel grootere troepenmacht het hoofd kan geboden worden. Uit Konstantinopel wordt nog bericht, dat de laatste hoogten om Velestino door de Turken genomen zijn en de weg naar Volo open ligt. De Turken zouden in Thessalië slechts een duizend man verloren hebben. Aangaande Epirus werd te Athene vernomen dat het geheele Grieksche leger zich te Arta bevindt en zich gereed maakt de Taffera-brug, 10 K. M. van Arta verwijderd en door de Turk sche troepen bezet, over te trekken. Grieksche cavalierie, die tot de Luro-brug doordrong, werd door vernietigend vuur van de Albaneezen gedwongen terug te gaan. L-dli heeft den Franschen gezant in kennis gesteld, dat de Turken te Laiissa eenige huizen geplunderd en in brand gestoken en kerken vernield hebben. Transportschepen, met troepen beladen, heb ben met onbekende bestemming de Dardanellen verlaten. ieder woord is trap el perdu, daarom êpargnes moi. Met een groote smart in zijn hait, die hem gansch en al ter neder drukte, begaf zich de jonker ter ruste, hij kon echter niet in slaap komen, hoewel lnj zich zeiven voortdurend toevoegde: alles, alles zal wel weder in orde komen, wanneer wij weder thuis zijn. Wel geloofde hij zelf niet in dezen troost, maar hij geloofde wel aan een droppel gif, die in Daphne's hart was gevallen, en die al haar bloed in vuur zette. De dag na deze gemaskerde partij ging vooibij met het maken van toebereidselen voor de terug reis en ook met beschikkingen voor het bezoek van den keurvorst op Ulmenried. Van zijne vrouw zag de jonker daarbij weinig of in het geheei niets, zij sprak met de tailooze van haar afscheid nemende vrienden in de beste luim en zij verwaardigde hem, die bleek en ernstig daarbij stond en slechts waar hij door den nood gedwongen werd, antwoord gaf, met geen enkelen blik. Ook de thuisreis geschiedde zonder dat zij een enkel woord tot hem sprak, want Daphné scheen meestal te slapen, hoewel Frederik Leopold den reiswagen daartoe niet de geschikte plaats achtte. En ook thuis gekomen, werd het er niet beter op. Daphné had slechts een vluchtigen groet voor hare kinderen en begon onmiddellijk hare toebe reidselen te maken voor het hooge bezoek terwijl de jonker de onschuldige, kleine wezentjes aan zijn warm, liefderijk hart drukte, als moesten zij hem alles vergoeden, wat hem hun eigen moeder ontzegde. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1