N°. 9313. De Holle Tim ei vai ülmeiriei. 51*te jaargang. Vrijdag 7 Mei 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. FEUILLETON. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTEKSTRAAT 7», Tclcpltoon A'o. 133. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de Peisoneele belasting No 5 dezer gemeente, over het dienstjaar 1897, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 4den Mei '1897 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is Overgemaakt. Vooits wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ;es irelcen ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Dn is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 7den Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Mei '97. Be ramp te Parijs. Hoe de noodlottige brand in de liefdadig- heidsbazar, die geheel Parijs in rouw heeft gedompeld, precies is ontstaan, is nog niet bekend. Hoe kan het ook anders? Toen de brandweer op de plaats van het onheil aan kwam, was de biand als het ware reeds ge ëindigd, zóo snel had het verterend element zijn funest werk verricht. Men spreekt van een gordijn, dat op een brandende petroleumlamp viel en daardoor in brand geraakte; het vuur heeft zich daarna langs de gedecoreerde zeilen en beschilderde tentjes met razende vlugheid verspreid; een groot zeil zou bijna onmiddellijk naar beneden zijn gestort en tallooze ongelukkigen de vlucht onmogelijk hebben gemaakt. Anderen meenen, dat de brandende stukken de licht ontvlam bare toiletten der dames vlam hebben doen vatten. Hoe dit ook zijn moge, over tallooze families, voor het grootste deel behoorende tot de toon gevende kringen te Parijs, is door deze ramp, die door tot oordeelen bevoegde ooggetuigen onlzettender genoemd wordt dan de treurige branden der Opera Comique te Paiijs, van liet theater te Nice en andere, rouw en verslagen heid gebracht. Ware niet redding op groote sclma! uitge gaan van het personeel van het Hötel du Palais. da., door een venster, uitziende op het tooneel der ramp, meer dan honderd personen redde, het cijfer der dooden, dat thans als ongeveer 120 wordt opgegeven, zou veel grooter zjjn geweest. Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 32) Het zal alles nog wel weder terechtkomen, dacht hij bij zich zeiven, maar het kwam niet weder te recht. Nog op denzelfden avond wendde zich de jonker tot zijne in diep nadenken verzon ken zittende vrouw en zeide vriendelijkDaphné, ziet gij nu in, dat ge veikeerd hebt gehandeld en mij smart gedaan hebt Hoe komt ge nu op zulke dwaasheden? vroeg zij spottend terug, laat toch die sentimenteele babillages dat is zoo mauvais genre, O kind, kind wat is er van je geworden, riep hij smartelijk. Wat heeft de wereld van je gemaakt? Dat wat mij toekomt, antwoordde zij heftig, hier in dozen horribelen hoek hebt gij mij tot eene belachelijke landjor.kvrouw gemaakt. De tijden dezer abominabele solitude zijn nu passé. Daphné ge wilt mij veilaten? vroeg hij somber en zijne woorden klonken zoo innig, dat zij er tegen haren wil van sidderde. Neen, antwoordde zij aarzelend. Wie spreekt daarvan? Ik meen slechts, dat het zoo totalement hors de la mode is, zich in een nid d' amour met zijn man van de gansche wereld terug te trekken. En wie heeft u deze moderne principes ge leerd? Mais tont le mondei bovendien deelt uwe moeder deze opinions volkomen. Bovenaan onder de slachtoffers, wal geboorte betreft, staat de heitogm d'Alencon. Eene ge boren prinses van Beieren, dochter van hertog Maxirmliaanwas zij de zuster der keizerin van Oostenrijk, der hertogen Karei Theodoor en Lodewijk van Beieren, der ex-koningin van Napels en van heitogin Mathilde, de weduwe van prins Lodewijk van Bouibon. Aanvankelijk verloofd met den in krankzinnigheid door zelfmoord omgekomen koning Lodewijk van Beieren, is zij, eenige jaren nadat die verloving verbroken was, in 1868, gehuwd met den hertog van Alengon, den tweeden zoon van wijlen den hertog van Nemours. De hertogin, eene zeer beminnelijke vrouw, had twee kinderen, beiden gehuwd. Haar lijk is met zeer veel moeite herkend. In het geheel waren gisteravond eerst een twintigtal slachtoffers herkend. De meeste om gekomenen zijn vrouwen; het schijnt dan ook, dat de heeieu-bezoekers der bazar op zelfbehoud zijn bedacht geweest. Ook twee agenten van politie zijn verbrand. Daar de bazar onder protectie stond der katholieke geestelijkheid, bevonden zich ook tal van geestelijke zusters onder het publiek. Reeds zijn onder de slachtoffers herkend de overste van het klooster van den H. Vincentius a Paolo, zuster Ginoux, alsmede Leonie Guil- laumet, eveneens eene geestelijke zuster. De pauselijke nuntius, mgr. Clari, had de zaal voor de ramp veilaten. Onder de gewonden behoo~en de hertog van Alengon, de hertogin d' Uzi s, de gravin De Mun, De Montebelio, de heitogin De la Torre en tal van anderen. De ministers Ifanotaux en Besnard en de prefect van politie waren reeds spoedig ter plaatse aanwezig. President Faure, die later kwam, was blijk baar diep ontroerd. De schouwburgen, die subsidie ontvangen, zijn gesloten. De oorlog tusschcn Griekenland en Turkije. Zooals gedurende den geheelen oorlog reeds is geschied, loopen de berichten, die ons van Grieksche en van Turksche zijde bereiken, zeer uiteen, Zoo ook over het gevecht bij Velestino. Waai de Grieksche berichten gewag maken van een luisterrijke overwinning, die op de Turken zou zijn behaald, en een nieuw telegram uit Athene meldt, dat kolonel Smolenilz opnieuw de Tur ken zegevierend heeft teruggedreven, daar noe men andere berichten den strijd bij Velestino van weinig beteekenis en breugen zij de sluister- rijke" overwinning der Grieken eenvoudig terug tot een zich-staande-houden in hun posities. In ieder geval is het moeilijk aan te nemen, dat zooals een depêche uit Volo beweert, vijf tien duizend Grieken op Domoko zijn terugge trokken. Immers, het staat vast, dat de aanvallen der En ten gevolge daarvan zal ook ik je weldra te eenvoudig, te beperkt voorkomen, zeide Fiederik Leopold meer smartelijk dan wel bitter of ironisch. Natuurlijk, antwoordde zij achteloos. Do keur vorst heeft mij immers zelf raillant gezegduw ópoux maakt op mij de expression als leefde hij voor jaren. Zij zijn zeer amusant onze lompe, on handige landjonkers. Ik dacht, dat ik mij dood moest geneeren. Zij schaamt zich over mij nu heb ik haar verloren, steunde de jonker, en op onbeschrijfelijken toon voegde hij er bijen ik heb je zoo warm, zoo nameloos hef gehad. Toen kwam er over Daphné eene wonderbaarlijke beroering, want haar licht ontvlambaar gemoed was nog niet geheel en al veianderd, het gif der wereld was in haar bloed nog niet geheel en al doorgedrongen. Zij stond op en legde haien arm om zijnen hals, leunde hare wang tegen de zijne en zeide zacht: Ik wil je niet bedroeven. Wees maar weder goed ik heb je nog hef. Met een vreugdekreet drukte hij haar aan zijn hart vergeten was alle leed door dat eene woord: ik heb je nog lief. Vergeten was, wat hij om haar had geleden, en hij zag niet den lichten trek van ongeduld, die er bij zijne vreugdevolle woorden over Daphné's gelaat vloog, hij hoorde nog maar steeds die woorden; wees weder goed, ik heb je nog lief. De volgende ,dagen bleef alles goed, totdat da voorbereidselen voor het keurvorstehjk bezoek in alien ernst begonnen. Toen bleek, dat Daphné reeds in Dresden eenen Franschen kok had gehuurd, als ook talrijke bestellingen had gedaan voor he in orde brengen van de voor den keurvorst en zij Turken op de Grieksche stellingen mogen die aanvallen dan ook niet zóo ktachtig zijn geweest, als de Grieken wel willen doen voor komen door het Grieksche leger ziju afge slagen. Dat een belangrijke slag op handen is, mag waarschijnlijk heeten. Maar de bewegingen der Turksche troepen geschieden in alle stilte, en vermoedens omtrent den eventueelen uitslag zijn in geen geval te opperen. Volgens een particulier bericht, te Athene ontvangen, wordt er reeds gestieden bij Aiwaly, lusschen Velestino en Phersala. En te Konstantinopel loopt het gerucht, dat de Turken Phersala genomen hebben. Tevens wordt aldaar van officiëele zijde het gerucht tegengesproken, dat de Turksche troe pen na een driedaagsch gevecht bij Phersala zouden verslagen zijn. Integendeel heet het Tuiksche leger verscheiden dorpen te hebben genornpn en te zijn voortgerukt tot Pheisala. De Turksche troepen bij Velestino zijn met veertien bataillons versterkt. Uit Larissa komt de bewering, dat hun voorhoede van den aanval op Velestino heeft moeten afzien, maar dat die plaats toch in handen der Turken zal moeten vallen door hun aanval op andere punten. De Daily Telegraph verneemt uit Volo, dat bij Velestino verscheiden Duitsche en Russische officieren aan de zijde der Turken zijn gesneu veld. Te Athene beweert men dat kolonel Smolenitz tot generaal-majoor is bevorderd. Over den toestand in Epirus wordt nog uit Peta bericht, dat de Turken zonder strijd het hoogste punt van den berg Gulberin, tegenover Arta, hebben bezet. De Times verneemt uit Athene, dat de ministerraad in een vergadering, die den ge heelen nacht voortduurde, besloten heeft den oorlog voort te zetten. Mocht dit gebeuren, dan is het te hopen, dat de berichten over de demoralisatie der Griek sche troepen onwaar blijken. Uit Larissa komt de stellige bewering, dat die demoralisatie bestaat, en dat de troepen ontevreden gestemd zijn jegens den Kroonprins en bun officieren. Volgens hetzelfde bericht critiseeren de Grie ken, die te Larissa zijn gebleven, het gevoerde commando zeer scherp; zelfs woiden de bevel- hebbeis van verraad beschuldigd. Men hoopt dan ook te Larissa op een spoe dig interventie der mogendheden, opdat niet het vaderland geheel te gronde ga. Het bericht eindigt met de bewering, dat de Kroonprins bevel had gegeven, de stad in brand te steken. De Daily Telegraph verneemt daarentegen uit Athene, dat den Kroonprins de tegenspoed van het Grieksche leger in geen geval mag verweten worden. Zijn meening was, dat Larissa moest verde- gevolg bestemde vertrekken, met een zorgeloosheid, welke haar karakteriseerde en met die onbekom merdheid over de waarde van het geld, gelijk slechts een kind kan bezitten. Weet ge, wat dit alles ten gevolge zal hebben? vroeg de jonker. Ik zal het je zeggenonzen finan- tieélen ondergang. Ah bah, zeide zij verwonderd en ongeloovig. Ben je dan zoo arm, dat je die paar stuivers nog niet kunt bestoden? Paar stuivers! antwoordde hij grimmig. Wat ik heb opgeteld, loopt reeds in de duizenden, en nog zijn wij niet gereed. Neen, op verre na niet, riep zij. En afzeggen kunnen wij zulk een gast toch ook niet. Wij moeten ons met dit point d' honneur troosten. Er bleef inderdaad niets anders over, maar éen ding verzweeg zij hem wijselijk, dat zij het namelijk geweest was, die den keurvoist had uitgenoedigd om baren eerzucht te bevredigen. En de keurvorst kwam met een schitterend ge volg, en zijn ontvangst op Uimenried was een koninklijke; de booge heer, die door zijn schoon heidszin zoo veel voor zijne residentie had gedaan wat wij heden ten dage nog bewonderen, was venukt over het oude, voorname kasteel, van welks tinnen de wit-blauwe vlag van Uimenried lustig wapperde in de gouden, zonnige herfstluchthet oude slot bekoorde hem tot Daphné's verbazing meer dan haar schitterend Mon Caprice aan den vijver. Ik verzoek u, baronnehad hij gezegd, moderne kasteelen en paviljoens kan ik tnij eiken dag doen bouwen, maar deze eerbiedwaardige gedenkteekenen uit lang vervlogen dagen, kan ik mij niet ver schaffen, wanneer mij dat behaagt. digd worden, en die meening had hij met na druk verdedigd. Maar de generale staf had hem overstemd, en het bevel was gegeven om terug te trekken. Mustafa-pacba, de afgezette bevelhebber van Janina, is onder bewaking te Konstantinopel aangekomen, zoo wordt aan de Standard van daar bericht. Hij zou gedegradeerd en voor een krijgsraad gedaagd worden. Grieksche oorlogsschepen hebben in de golf van Saloniki een schoener genomen, aart boord waarvan zich bevond de heer Bailett, een Engelsch parlementslid, die uit het kamp van Edhem-pacha kwam. Hij is naar Athene ge bracht, om daar verhoord te worden. Gemengde Mcdedcelingcn. Verschillende Duitsche bladen duelden mede, dat de rijkskanselier zijn ontslag nad aange nomen; zelfs werd Von Mique! als zijn opvolger genoemd. Het blijkt dat voor die berichten geen grond bestaat. Volgens een telegram, te Brussel ontvangen van den vice-gouverneur van den Congostaat, is een afdeeling inlandsche soldaten te Adirfi, district Uëlle, half Februari in opstand geko men de commandant en een viertal officieren werden gedood. Te Pretoria heeft de gewone jaarlijksche bijeenkomst plaats gehad van Hollandsche Boe ren van Natal. De voorzitter zeide, dat de Hollanders in Natal trouw blijven aan de Engelsche regeering maar toch groote sympathie gevoelen voor de Hollanders in Transvaal. De procureur der Zuid-Afrikaansche republiek Coster heeft zijn ontslag ingediend, dat met leedwezen door de regeering is veileend. De Volksstem merkt over luitenant Eloffop, dat hij na een geregeld vonnis en een onderzoek voor de rechtbank in zijn ambt is hersteld. De veepest neemt in Zuid-Afrika nog altijd toe, en waarschijnlijk zal zij zich over de ge- heele Kaapkolonie verspreiden. De Star spreekt zijn voldoening uit over de jongste rede van president Kruger. De Amerikaansche Senaat heeft het arbitrage verdrag met 43 tegen 26 stemmen verworpen, Eene meerderheid van 2/3 der stemmen is noodig voor een definitieve beslissing; deze meerderheid is niet bereikt. Het Braziliaansche Con'gres is met een bood schap van den president geopend. Daarin wordt de financieele toestand een onderwerp der bijzondere zorg der regeering genoemd. Aan de Times wordt uit Rio de Janeiro be richt, dat de revolutionnaire beweging in Bahia wel geen monarchaal karakter draagt, maar toch voor de financiën van Brazilië hoogst ongunstig is. Maar hot is toch erg onaangenaam, dat oude kasteel, antwoordde Daphné griezelend, juist een verzamelplaats voor revcnants. Nu, ook deze willen hun plaisirs hebben, lachte do keurvorst. Nadat hij zich na zijn aankomst door oen diner had gesterkt, waarmede de Fransche kok alle eer inlegde, brachten de dorpsbewoners van Uimen ried hunnen landheer een oogstkrans, en met ge noegen zag de keurvorst het vroolijke dansen der aardige deernen onder de linden aan. Hiermee echter waren de feestelijkheden, die Daphné had doen aanrichten voor den eersten dag nog niet afgeloopen, want toen men naar het kas teel terugkeerde, verrasta zij den hoogen gast met een Fransche opera a la Bergère, die door een daartoe opzettelijk besteld klein gezelschap op een geïmproviseerd tooneel in de ridderzaal van bet slot werd gedanst en gezongen, wel is waar in een stijl waarover de gestrenge heer Johannis Sebastiaan Bach te Leipzig bedenkelijk het hoofd zou hebben geschud, en dien zelfs de latere Dresdener Opperkapelmeester Hasse nauwe lijks zou hebben toegelaten. Maar serieuso muziek wenschte men volstrekt niet, de gepoederde her derinnetjes waren aardig en gracieus en het ge waagde onderwerp van L'arbre do Diane werd ondeugend afgespeeld met een driestheid, die bij dergelijke onderwerpen hoort. De keui vorst was verrukt en betoonde luide zijn bijval, die zich op Daphné's bekoorlijk gelaat weerspiegelde. De volgende dag was voor een jachtpartij be stemd. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1