Kunst en Wetenschap. IJIXXEXLAXI). STADSNIEUWS. Van tot 12 w 11" 10a YL A AKI)] XGEN. Te Montevideo houdt het gerucht aan, dat de regeeringstroepen \an Uruguay door de opstan delingen onder Lamas zijn verslagen. De Koninginnen. De Koninginnen btachten gisteren in den voormiddag een bezoek aan het museum van kunstgeschiedenis en zullen hedenmiddag bij aartshertog liainer dineeren. In den namiddag ondernamen IIII. MM. een rijtoer. Vergezeld van de prinses van Waldeck- Pyrmont. begaven zij zich naar het Lainzers slot om aan keizerin Elisabeth haar deelneming te betuigen over den dood van de hertogin van Alenpon, haar zuster. Wegens dit droevig over lijden werd het dejeuner, dat gisterenmiddag door den Keizer er» de Keizerin ter eere der Nederlandsclie vorstinnen iu tiet Lainzer slot zou worden gegeven, afgezegd. Naar inen verneemt, zal er ter gelegenheid van de troonsbestijging van II. M. de Koningin een fonds worden gesticht in bet belang der krankzinnigenverpleging. Het fonds zal den naam dragen van »Wil- hclminafonds". De lieer Stanford Newel uit Minnesota is blijkens een telegram tot gezant van de Repu bliek der Vereenigde Staten bij het Nederland- sclie hof benoemd. Op 13 Mei e.k. zal te Straatsburg eene con ferentie worden gehouden van het üeutsch Eisenbahn Verkehrs Vei band, waaraan ook door Nederiandsche Spoorwegen zal worden deelgenomen. Instructie-bataljon. In verhand niet de jongste gunstige bepalingen betreffende de dienstneming van jonge lieden als volontair, wordt het volgende ter algemeene kennis gebracht: Öp elk garnizoensbureel (plaatsbureau) worden alle gewenschte inlichtingen aangaande de dienstne ming als volontair bij het instructie-bataljon ver strekt. In hoofdzaak ziju de voorwaarden van toe lating als volgt: leeftijd tusschen 15"9 en 19 jaar; geschiktheid voor den dienst; voor den dienst hier tc lande het bewijs vim Nederlanderschap iVoor den Indisehen dienst wordt dit bewijs niet vcreischt)be wijs van goed gedrag sedert het 10e levensjaar; de noodigc schoolkennis. Wendt men zich onder duidelijke opgave vau adres tot den commandant vau het Instructie-Rataillon te Kampen om verdere inlichtingen, dan worden die in den regel per koerende post verstrekt onder toezen ding van een gedrukt exemplaar „Inlichtingen aan gaande het Instrnctie-Bataillon". Inzonderheid verdient het de aandacht, dat dc leeftijd van toelating verminderd is tot 151/9 jaar: en voorts dat de aspirant zich noodeloozc reiskosten kan besparen door, nadat de voor dienstneming be- noodigde bescheiden door voornoemden commandant in orde zijn bevonden, zich op een garnizoensbureel aan te melden tot het aangaan van eene voorloopige verbintenis. Op vertoon van den z. g. oproepingsbrief en van dc genoemde bescheiden wordt hij dan in het hos pitaal ter plaatse geneeskundig onderzocht en bij goschiktbevinding als hij zulks wenscht, dadelijk voorloopig aangenomen. Daarbij wordt hem des- verlangd tevens een kosteloos vervoerbewijs met reiswijzer naar Kampen benevens 75 ets. daggeld rerst'ekt. Te Kampen aangekomen, meldt hij zieh aan de kazerne van het instructie-bataljon, waar hem gelegenheid wordt gegeven te overnachten, om den volgenden dag de eigenlijk gezegde dienstver bintenis aan tc gaan. Op die wijze worden niet slechts kosten voorkomen, die het onvermijdelijk gevolg zijn van ongeschiktbe- vinding bij het geneeskundig onderzoek of van het niet in orde zijn vaja de stukkenzooals nog maar al te veel voorkomt doch ook veel noodeloos ge schrijf en moeite bespaard. S\S r OVERSCHIE, 6 Mei. Op de lijst der hoogstaan geslagenen in 's Rijks directe belastingen kotnen twee inwoners uit deze gemeente voor. ROTTERDAM, 6 Mei. Op 75-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. N. II. Croissant, een der oprichters van dc Rotterd. Verceniging voor Katho liek onderwijs, een man, die in Katholieke kringen hoog was aangeschreven. 40 jaar lang w as hij werk zaam bij de firma Gebr. Jacobson. Antlrevolutonnaire Kiesvereeniging. Gisteiavond vergaderde de antirevolutionnaire kiesvereeniging hier ter stede in llusis Sacrum, De voorzitter opent de vergadering met gebed er» geeft het woord aan den spreker den heer De Wilde, redacteur van de Hollander, terwijl hij mededeelt dat er gelegenheid zal zijn tot debat, wat op de aanplakbiljetten vergeten was aan te kondigen. De heer De Wilde, daarna het woord ver krijgende, meent dat het doel der uitnoodiging, tot hem gekomen, beoogt het maken van eenige op- en aanmerkingen, niet het aan- of afraden van candidaten. Spr. wijst op het streven om scheuring te veroorzaken in alle partijen. Ook in de liberale partij, die eens opper machtig was, maar thans door die scheuring veel van haar macht verloren heeft, En spr. twijfelt er aan of de leus anti- protectionisme en anti-ciericaiisme alle liberalen wel bijeen zal kunnen brengen. De katholieken hebben wel één programma en c-r is eenheid naar schijn niaar óók onder de roomseh-katholieke Kamerleden bestaat groot verschil. Hetzelfde is ook het geval met de anti- revolutionnairen, waarover spr. niet uitweidt. Ook onder de werkliedenvereenigingen bestaat grooie splitsing. Yóor tien jaar dacht men, dat de sociaal-democraten een toekomst in ons vaderland zouden hebben; zelfs werd Domeia Nieuwenhuis naar do Kamer afgevaardigd. En thanjti Ook de sociaal-democraten zijn uiteengespat en in groepen uiteengevallen. Zoo ook het Nederlandsch Wei kliedenverbond, eens zoo bloeiend, heeft zijn tijd gehad. «Patrimonium" gaat nog steeds in bloei vooiuit; maar ook vau Patrimonium zijn man- npn overgeioopen naar den Christelijken Werk mansbond. Moet dit uiteengaan worden betreurd? De mogelijkheid bestaat, dat het voorgestane prin cipe dit eischt. Maar waar men in hoofdzaak het eens is, daar moet die splitsing worden betreurd. Spr. wijst op de twee pas opgerichte ver eenigingenDe Chiistelijke Volksbond, opge richt door ds. Quast, te Utrecht, die wilstrij den tegen Rome, dat hier te lande misbruik van macht maakt. Spr. wil er als anti-revolu- tionnair tegen opkomen, dat die Bond niet blijft op maatschappelijk terrein, maar zich ook plaatst op politiek gebied, door mannen te willen brengen in de Volksvertegenwoordiging, die de beginselen van den Bond huldigen. Maar welke zijn die beginselen. Protesiantsche Er is te groot verschil tusschen mannen, die zich protestant noemen. Voor dien Bond kunnen anti-revolutionnairen geen sympathie gevoelen. Ook is opgericht- de Christeiijk-Ilistorische Bond, een naam, die der. antirevolutionnairen aangenaam in de ooren klinkt. Reden genoeg voor de autirevolutionnairen, om dien Bond nader in 't oog te schouwen. Spr. leest in het programma van dien Bond verscheiden dingen, die de oprichters van dien Bond had moeten brengen onder het vaandel der antirevolutionnairen, n.l. liefde voor Oranje, liefde voor de zending, bescherming der Ilerv, Keik. Uitvoerig blijft spr. stilstaan bij de beschul diging dat de antirevolutionnairen de gevaar lijkste vijanden zijn der Hervormde Kerk, da ir, wanneer zij aan 't bewind kwamen, op grond van art. 20 van liet Program van Beginselen de tracternenten der Hervormde predikanten zouden geschrapt woiden. En dan herinnert spr. er aan, dat dr, de Visser dit te Naaldwijk een ramp, prof. Van Veen daarentegen in de Vaderlander het een zegen noemde. Hieruit blijkt, volgens spr., ten duidelijkste, dat de beschuldiging tegen de antirevolution nairen onjuist is. De antirevolutionnaire partij bemoeit zich niet met kerkelijke vraagstukken. Wat wil dan art. 20? Niets anders dan ka pitaliseering der tracternenten, die nu worden uitgekeerd. Jhr. De Savornin Lobman en prof. De Geer wilden indertijd eerst door den rechter zien uitgemaakt, dat de Hervormde kerk recht had op die uitkeeiing. Maar dr. Kuyper en jhr. Beelaerts van Blokland wilden om een geld- quaestie geen scheuring in de antirevolutionnaire partij en lieten daar om de rechtsquaestie rusten. Ook met dit. punt zyn de antirevolutionnairen het eens. Daarentegen niet met een ander punt in het programma van den Christ.-Hist. Bond, n.l. de christianiseering der openbare scholen. Groen van Prinsteren had dit ook eerst gewild maar men merkte, dat dit niet mogelijk was en daarom willen de antirevolutionnairen de vrije school. Ook met art. 1 van het programmaeer biediging van de beginselen van het evangelie van Jezus Christus, kan de antirevolutionnair zich niet vereenigen. Spr. acht dit niet voldoende: hij wil liever de leus der antiievolutionnairen: de eeuwige eerbiediging van Gods Woord. Alle werklieden, die eerbied hebben voor Gods Woord, behooren bij de antirevolutionnaire paitij. Tornen wij aan Gods Woord, laten wg ons dan noemen liberaal, niet Christelijk His torisch, want dit beteekent geheel iels anders. Spr. wijdt om dit aan te toonen eenige woor den aan het ontstaan der antirevolutionnaire party hoe na de Fransche onderdrukking men wel de overheersching wilde kwijt wezen, maar niet de Fransche, revolutionnaire beginselen; hoe mannen als Schotsman en Bilderdijk op stonden en voor de oude gereformeerde be ginselen Ijverden; hoe zij om zich verzamelden studenten als Elout van Soeterwoude, Groen van Prinsleren, Wassenaar van Katwijk, ook Da Costa en Capadose, twee joodOche studenten, die Christenen werdenhoe Da Costa uitgaf zijn «Bezwaren tegen den geest dezer eeuw"; hoe men allengs beter predikanten kreeg, en zich weer de oude degelijke godsdienstzin openbaarde. Ook leefde bij da Costa reeds een onbe stemd idee van een partij, die pal zou slaan voor de christelijke beginselen. Maar daartoe kwam het onder da Costa c.s., loutere gevoelsmenschen, niet. Eerst Groen van Prinsteren wees op de roe ping van het Nederlnndsche volk, ook als bur gers van het vaderland. Hij nam positie in tegen den geest dezer eeuw, tegen de revolutie, d.w.z. tegen alles wat afweek van Gods Woord. Hij legde den grondslag voor de antirevolu tionnaire partij door het oprichten van kies- vereenigingen, die hij «Nederland en OraDje" noemde. Ook liet hij zich afvaardigen naar 's lands raadzaal. Zijn taak is voortgezet door zijn opvolger, dr. Kuyper, die op den door Groen gelegden grondslag het gebouw der nutirevolutionnaïre partij optrok. Spr. wijst er op, dat de antirevolutionnaire party nog jong is, dat het dus geen reden van ontmoediging mag zijn, dat er nog slechts weinige aanhangers der antirevolutionnaire partij in de Kamer zijn. Spr. keert daarna terug tot den Christelijk IlistorNchen Kiezersbond. De antirevolutionnai ren zijn tegen de revolutie dit is een negatieve riaam, maar daarenboien zijn zij Christehjk- Historiseh. Christelijk wil zeggen aanvaardende Gods woordmet historisch bedoelt men de leiding die God aan Nedei lands historie heeft gegeven, vooral in de 16de eeuw. Daarom noemt spr. de leuze van den «Chris telijk Iiistorischen Bond" een gestolen leuze, die toekomt aan de antirevolutionnairen. Spr. spoort dan ook alle antirevolutionnairen aan, voor hunne beginselen te waken en er voor te strijden. Spr. verdedigt nog de antirevolutionnairen tegen het verwijt, dat zij marionnetten zouden zijn in handen van dr. Kuyper. Met een warmen wensclr voor den bloei der Vereeniging «Nedei land en Oranje", ook ten bate der antirevolutionnaire partij en van het vaderland, einiigt spr. zijn voordracht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van der Most. Hij heeft ook prof. Van Leeuwen gehoord, die de antir. partij niet besprak, maar wel het verwijt, dat den antir. dikwijls wordt gemaakt, n.l. het samengaan met de katholieken. Hij zou gaarne willen, dat spr. daaraan nog eenige woorden wijdde. De heer De Wilde spreekt zijn verwondering uit, dat niemand der Chiistelijk-Historischen, noch der liberalen met spr. van gedachten wil wisselen. Wat de vraag van den heer Van der Most betreft, die vraag is eigenlijk niet van actueel belang. De deputaten-vergadering hpeft besloten bij eerste stemming voor den dag te komen met een eigen candid,rat, en of de katholieken dien willen steunen, daarover behoeft men zich niet druk te maken. Daarentegen kan er wel sprake zijn van samenwerking bij herstemming. Dan moet een keus geschieden tusschen twee candidate», en dan neemt men riatum lijk dien candidaat, die den antir. het meest in het gevlei komt. Spr. wil nog verder gaan en als zijn persoon lijke opinie zeggen, dat hy zoo dit geval zich voor mocht doen geen consciëntiebe zwaar zou hebben tegen samenwerking mei katholieken Hij beroept zich daarbij op een uitlating van prof. Oosterzee. Spr. waarschuwt tegen anti-papi-me haat deugt nooit; de diijf- veer moet zijn liefde voor een beginsel. Calvijn dacht daar ook zoo over. Ook Groen zag eenige overeenkomst met de katholieken, waar het gold den strijd tegen het ongeloof. De heer Van Es heeft niet hooren noemen de Commissie van Advies. De heer De Wilde ziet groot verschil tus- -chen die Commissie en de Christ.-Hist. Bond. Zij vallen niet aan de beginselen der antir. partij. Voor zoover het verschil zich openbaarde, betrof dit de leiding der antir. partij. Er is verschil, een verschil in bijzaken. Dit verschil is te betreuren. Spr. heeft met blijd schap gezien, dat de deputaten-vergadering verzoening wil en samenwerking zal beproeven by de stembus. De voorzitter gaf hun, die het met de anti revolutionnaire beginselen eens zijn, gelegenheid lid der kiesvereeniging te worden, waarna hy met een woord van dank aan den spreker ds. Hoekstra verzocht de vergadering met dank zegging te willen sluiten. De kiezerslijst dezer gemeente bevat na de wijziging, door het Gemeentebestuur daarin aangebracht 3260 kiezers voor de Tweede Kamer. 3243 Provinciale Staten. 2136 den Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal de spoorbrug over de Sehiedamsche Schie in deze gemeente, gedu rende den zomerdienst, behoudens onvoorziene omstandigheden, geopend zijn voor de scheep vaart: (Tijd van Greenwich.) 1152 1 923 (beh. in den nacht van Zondag op Maandag). 1250 432 (beh. in den nacht van Zondag op Maandag). <x 1155 1937 (m cien nac''t van Zondag op Maandag). <32 (in den nacht van Zondag op Maandag). <c 445 oc 507 (behalve Dièsdags). 455 (Dinsdags). 5~7 «c 5*2 (behalve Dinsdags). 5-127 55® (Dinsdags). <s 615 026 1054 <c 1154 1210 113 120 551 559 732 746 75b 8!1 «tc 95-J <c 1048 lOjjj (beh. Zondags). UW 1127 De uren in de eerste kolom duiden het begin der opening, de uren in de tweede kolom het begin der sluiting aan. De uren tusschen 5.59 's avonds en 0 uur 's morgens ziju aangegeven door onderstreping der minuut cijfers, bijv. '1152. Wanneer de fac. treinen niet loopen, kan de brug op de tijden, dat zij hiervoor gesloten moet worden, geopend blijven. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland komen 7 stadgenooten voor. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren tot derden onderwijzer aldaar benoemd onze stadgenoot de lieer P. L. van Amerom. Uit achterstaande annonce van de II. IJ. S, M. blijkt, op welke uren er op verzoek treinen stoppen aan de Buiienkerklaan het zijn drie treinen in do richting naar Schiedam, en één trein iu dr richting SchiedamDelft. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd, een partij schol, de prijzen waren vanaf f 0.40. tot f 1.40 per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd6 Mei. P. J. M. Schoonheyt, 26 jaar, en H. B. J. Bomert, 27 jaar. «-«boren 1 4 Mei. Leendert, zoon van P. Zuidgeest en H. Groeneweg, Singel. Johan nes, zoon van L, Burgeren M. Eysberg, Broers- veld Gerardus Nicolaas Antonius, zoon van J. P. van Dijk en A. M. Keiklaan, Noordvast. 5. Arnold us, zoon van F. D. Roeters en C. A. M. de Gioot, Noordvestsingel. Overleden: 5 Mei. Geertruida Verweerde, oud 37 jaar, echtgenoote van F. W. van Krug- ten, Lauronstraat. Jannetje Moor, echtge noote van A. Kreuger, oud 33 jaar 2 maanden, Singel. Het getal onzer stadgenooten voorkomende op de lijst van de hoogstaangeslagenen in deze pioviiicie bedraagt vier. Vrijdag 7 Mei a. s, des avonds ten 8Va ure zal de Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" eene ledenveigadering houden tot het bespre ken en stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, B U R G E R L IJ IC E S T A N D. Geboren: 5 Mei. Neeltje Jacoba, dochter van B. V ersteeg en N. J. Pleijsier, TVestnieuw- land. Gemeenteraad. Zitting van 5 Mei 1897, 's namiddags 3 uur. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig de hceren v. Linden v. d. Heuvel, Hurnmeliiick en IJzermans. Bij afwezigheid van den secretaris wordt diens functie waargenomen door den heer Schuytmaker. Na opening der vergadering worden do notulen ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: van God. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging der gemeentebegroo- ting dienst 1897; bezwaarschriften tegen de schatting der huurwaarde van lokalen met vergunning. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan een speciale commissie het onderzoek dier bezwaarschrif ten op te dragen. Tot leden daarvan werden benoemd de heeren Versteeve, Schippers en Hoogendijk. Verzoek van Joh. v. d. Berg om een perceel grond in erfpacht aan de geprojecteerde straat die uitloopt op de boerenlaan. Wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken om advies. Verzoek van L. M. Muns tot het hebben van een gebouw met houten wanden in de Arnold Hoogvliet straat G 568. Uit zijn adres blijkt dat dit bestemd is tot inrichting van oen photogrnfisch atelier en dat hij gaarne zeer spïcdig een beslissing op zijn verzoek ontving. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot dadelijke behandeling, waarna op zijn verzoek gunstig wordt beschikt, onder voorbehoud dat bet gebouw worde voorzien van metalen be dekking. Met het oog op het alhier te houden gymnastiek- feest vragen B. en W. beschikbaarstelling van een bedrag van f25, om voor dat feest van gemeente wege te kunnen beschikbaar stellen een medaille. De raad vereenigt zieh daarmede. Hierna komt aan de orde dc aanbesteding van den onderbouw van de brug in de Oosterhavenkade. Die aanbesteding heeft Zaterdagmiddag plaats ge had en daarbij bleek (zie ons nummer van Zaterdag avond) dat de beide laagste inschrijvers alhier waren Gebr. Kijne voor f59.000 en Maarieveld en Dc Lange f61.538. Deze bedragen blijken do raming belangrijk te overtreffen, waarom B. en W. bezwaar maken het werk to gunnen. Zij stellen den Raad daarom voor die beide inschrijvers in de gelegenheid te stellen hunne inschrijvingssommen vóór 's avoDds 8 nur te verlagen. De heer Schippers stelt voor, om hierover in be sloten zitting te spreken, waartoe wordt overgegaan. Na heropening stelt de Voorzitter voor, om de gelegenheid open te laten tot des avonds 9 uur, om de inschrijvingssom te verlagen. Hiertoe wordt besloten. De vergadering wordt vervolgens gesloten. Door den president der Zuid-Afrikaansehe Repu bliek, den heer Raul Kruger, is het beschermheerschap aanvaard van het XXIVe Taal- on Letterkundig Congres, dat van 23 tot 26 Aug. a. s. te Dordrecht zal worden gehouden. Blijkens de Maandeïijksehe Mcdedeelingen van het bestuur van den Ncderlandschen Journalistenkring heeft de heer I. A. Lamping, oud-hoofdredacteur van de N. Rott. Ct., zich bereid verklaard, indien zijn gezondheidstoestand geen beletsel stelt, den Kring op het te Stockholm to houden Journalistencongres te vertegenwoordigen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2