1)8 Blonde Vrsnwea van Ulmenried. 51"c jaargang. Woensdag 12 Mei 1897. N°. 9317. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever"él j. c. roelants. FEUILLETON. BUITENLAND. Abojwementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommersq.os BUREAUBOTEBSTKAAT 70, Tcleplioon IVo. 123. Advtrtentieprijs: van IS gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meerQ.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 11 Mei '97. De oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Wat te denken van de tegenstrijdige be richten over de al of niet begonnen onderhan delingen In het Engelsche Hoogerhuis vet klaarde lord Salisbury gisteren, dat de Grieksche regeering als zoodanig geen interventie had gevraagd. Alleen hadden de leden van liet ministerie den wensch gëuit, dat de mogendheden tusschen- beide zouden treden. Ben toestand op Kreta noemde hij ook on zeker; de Grieksche regeering achtte het niet in overeenstemming met de omstandigheden, te beloven, dat zij de troepen nu reeds zal terugroepen. Toch meende de minister, dat zij wel geneigd zou zijn ze spoedig terug te roepen. De verklaring gold evenwel niet voor alle mogendheden. Engeland wilde meegaan met alle stappen tot bemiddeling, die voor de andere mogendheden aannemelijk zijn. De minister betreurde het echter, dat de Grieksche regeering lastiger is wat de formali teiten betreft, dan de omstandigheden ver gunnen. Tot zoover lord Salisbury. Of ieder zijn laatste woorden zal beamen, mag op goeden grond worden betwijfeld. De mogendheden hangen aan zekere forma liteiten een officieuse vraag om interventie is niet voldoende. Verschillende berichten althans spreken tegen, dat de mogendheden reeds hun tusschenkomst hebben beloofd. Dat zou eerst geschieden, wan neer Griekenland officieel daarom vroeg, het geen volgens die berichten nog niet zou ge beurd zijn. Volgens andere meldingen evenwel staat de zaak aldus: Griekenland heeft reeds beloofd zijn troepen van Kreta terug te roepen. Op die belofte zullen nu de mogendheden ant woorden met een nota, waarin verlangd wordt, dat Griekenland de autonomie formeel erkent en zonder eenig voorbehoud den raad der mo gendheden zal opvolgen. Verder zal in die nota te kennen worden gegeven, dat de mo gendheden alleen in het belang van den Eu- ropeeschen vrede tusschenbeide komen. Op die nota zal Griekenland weder antwoor den met de vei klaring dat het zijn belangen aan de mogendheden toeveitrouwt. Zoodia de Duitsche gezant te Athene instiuc- tiën van zijn regeering ontvangen heeft (en dit werd heden vei wacht), zal deze wisseling van nota's plaats vinden. Alle verdere geruchten en gissingen mede te deelen, heeft weinig nut. Vermeldenswaardig is nog wat de New-York Herald bericht, dat n.l. de koningin van Griekenland den Czaar Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 36) Zijn leven had hem tot op dit oogenblik menig donker uur gebracht. Als jong officier bad hij roem vol in het groote jaar IS70 ruedegestreden en hij was bij Gravelotte zwaar gewond, ten gevolge waarvan bij den dienst had moeten verlaten, een zwaar te dragen slag, want hij had zijne betrek king lief en was uit neiging soldaat. Later had hij na den dood zijns vaders Uimen- ried betrokken en was hij met eene jonge dame ge huwd, die wel is waar een groote biuidscliat mede bracht, maar te onbeduidend was om hem ta vol doen het was een huwelijk, dat de beide vaders met elkander hadden afgesproken, en dat tot stand kwam, omdat er tusschen de beida jongelieden geen antipathie bestond. De jonge jonkvrouw van Ulmenried werd echter spoedig ziek en stierf na een jarenlang lijden kinderloos. Nadat weder een paar jaar waren voorbijgegaan, sedert zij in den familiegrafkelder was bijgezet, schudde Hans Ulrich het stof van zijne voeten en maakta zich op tot een groote reis, als een vrij man, wien niets aan iiet vaderland geboeid houdt, want Ulmenried bevond zich onder eer. goeden rentmeester wei verzorgd. En nu stond hij op Capii en hij zag van de telegrafisch om interventie zou hebben gevraagd. En te Athene beweert men, dat de Czaar, op verzoek van Koningin Olga, zijn invloed te Konstantinopel heeft aangewend ten gunste an een wapenstilstand en de ontruiming van Thes- saiië door het Tuiksche l^ger. Ook loopt daar het gerucht, dat de Kroon prinses eerstdaags naar Berlijn zal reizen. Men vindt ook in de verschillende bladen lal van gissingen over de voorwaarden, dje de overwinnaar zal stellen. De Nette Freie Presse heeft het volgende stel voorwaarden een ooilogsschatting van dertig miilioen Turksche ponden, ongeveer 380 millioen gulden een grensregeling bij Prevesa, Metzovo, Meluna, Damassi, Nezero en Analypsis, o.a. bij Prevesa afstand van de daartegenover gelegen sterkte; vei der de overgave van de geheele Grieksche pantservloot en de opheffiing van alle speciale verdingen, die ten gunste van Griekenland bestaan eindelijk een regeling der Kretenzische quaestie zoo, dat de autonomie ter; gunste van Tuikije worde beperkt. Of de mogendheden echter hun instemming zouden betuigen met deze harde voorwaarden, mag met reden betwijfeld worden. Inlusschen is het in Thessalië nog bij lange geen vrede. Te Domoko zijn de Grieken, ten getale van ongeveer tienduizend man, gelegerd en druk bezig hun positie te versterken. Een belicht van den 8sten reeds uit Domoko spreekt van een spoedig verwachten aanval der Turken, die toen reeds o. a. te Wrisia, tusschen Phersala en Domoko stonden, terwijl hun ruiterij tot de laatste plaats toe éclaiteerde. Volo is geheel door de Turken bezet; de Grieken verlaten de stad, evenals Velestino en Larissa, Ook van Domoko en Almyro, waar kolonel Smolenitz zich bevindt, trekt de bevol king weg. Uit de uitvoerige berichten, die nog tot ons komen over den slag bij Velestino, blijkt, dat inderdaad de brigade Smolenitz zich dapper heeft gedragen. Den geheelen Woensdag en den morgen van Donderdag wist zij zich de Tuiken van het lijf te houden niet alleen, maar ook hen herhaaldelijk door een aanvallende beweging terug te werpen. Ten slotte echter waren zij niet bestand tegen de overmacht der Turken en het zware en goed bediende geschut, dat dezen tot hun beschikking hadden. De brigade Smoleuitz moest toen wijken, en werd in tweëen gescheiden. De eene helft, met Smolenitz aan het hoofd, trok terug naar Almyro, waar zij thans volkomen ge'isoleeid is; het andere deel naar Volo en schijnt daar scheep te zijn gegaan. De haven van Volo wordt doorkruist door Grieksche torpedobooten. De ooi logscorrespondent van het Berliner Tagehlatt seinde aan zijn blad, dat het Grieksche villa Tiberiana over den Salto naar de blauwe zee, die in de avondzon tooverachtig glinsterde en glansde, en het werd hem eensklaps zoo wonder lijk te moede en zijn hart begon te kloppen, gelijk het wel eens geschiedt, wanneer men op den drempel van eene belangrijke gebeuitenis staat, die ons leven langs nieuwe paden zal voeren. En toch was bij Hans Ulrich dit gevoel gemengd met een eigen- aardigen afschuw, gelijk hij die steeds ondervond, wanneer hij een slang zag. En toen hem hier bij den aanblik van de heer lijkheden dezer onvergelijkelijk sclioone stieek dat zeldzaam gevoei oveiviel, meende hij een adder in zijne nabijheid te bemerken, zooals zij door het gras sluipen, ot koperglanzend in elkaar gekronkeld hier of daar op een ouden muur hun sicsla houden, om zich bij het naderen van een mensch sissend en de tong uitstekend op te heffen en, ai naar gelang zij giftig zijn of niet, zich tot verweer gereed te maken, of bliksemsnel achter de steenklompen verdwijnen. Onaangenaam aangedaan wendde hij zich af en stond niet tegenover een adder, maar tegen over eene dame van treffende schoonheid, die door hem onopgemerkt van de hooggelegen kapel Santa Maria del Soccorso moest gekomen zijn, en nu met haren rooden Baedeker in de keurig gehand- schoende handen, eenvoudig maar met onberispo- Jijken smaak gekleed voor hem stond. Onwillekeurig nam Hans Uhich zijn hoed af, doch hij vond geen tijd oai over zijne vergis sing ie lachen, want hij was geheel verloren ia den aanblik van dit bleeke, fijne gelaat, met de machtige, donker omlijste, ravenzwarte oogen, die met een wonderbaarlijk zachten uitdruk over het landschap en over hem zelven zweefden. admiraalschip de haven is binnengevaren en dreigt te vuren. Het westelijk eskader heeft, volgens een be richt van Korfou, vele vrouwen kinderen uit de door de Tuiken bedreigde dorpen aan boord genomen. Hoaderd vreemde vrijwilligers met een Fran- sche vlag zijn ouder toejuiching te Domoko aangekomen. Garibaldi is te Almyro. Kolonel Vassos is naar Arta vertrokken om zich aan het hoofd van het leger in Epirus te stellen. Te Saloniki ontstond voor eenige dagen een paniek. Men hoorde een hevige kauonnade. Het bleek, dat de vreemde schepen in de haven saluutschoten losten ter eere van den naamdag der keizerin van Rusland. Osman-pacha is te Konstantinopel terugge keerd. Edhem-pacha is tot maarschalk van het leger te velde benoemd. Te Athene loopen geruchten dat Ralli zal aftredenDelyannis zou dan weder aan liet bewind komen, Nader wordt nog uit Athene in een telegram van één uur na middernacht gemeld De Duitsche gezant heeft om middernacht zijne instruction ontvangen, die naar men hoopt bevestigend luiden. In dat geval wordt ver wacht dat de nota in den loop van den mor gen wordt overhandigd. Volgens een telegram uit Domoko doen eenige bewegingen van de Turken een aanval vermoeden. Ook wordt te Almyro een aanval verwacht op het korps van Smolenitz, ofschoon ten gevolge van de regens de operatiën moeilijk zijn. Gemengde Mededeellngen. Gistermiddag te twee uur is de Brusselsche tentoonstelling officieel geopend, in tegenwoor digheid van de ministers, liet corps diplomatique en tal van genoodigden. De minister van nijverheid en openbare werken en de voorzitter van het uitvoerend comité hielden redevoeringen. De Koning kwam wegens den familierouw eerst na de feestcantate. Hij verklaarde de tentoonstelling voor geopend en deed een wan deling door de galerijen. Te Laeken, bij Brussel, is gisteravond de fabriek der Meunerie beige geheel afgebrand. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. Erger is, dat ook hier weder persoon lijke ongelukken zijn voorgekomen. De stoker der fabriek is waarschijnlijk verbrand, althans lig is verdwenen, en drie personen werden gewond. Van een vijftal onbekende lijken van slacht- Haar mond was niet klein, maar bekoorlijk be sneden en kersrood, haar figuur had men wat al te slank kunnen noemen, ware het niet, dat men haren fijnen bouw had moeten bewonderen en heur haar Zij had den eenvoudigen zwaiten hoed afgenomen en stond nu met ontbloot hoofd voor hem in hare eenvoudige figuur, het haar in een enkele wrong achter op het hoofd samengenomen, terwijl zich op haar voorhoofd eenige lokken kroesdenmaar dit haar schitterde als gepolijst koper, die zeldzame metalen glans, dien wij in Titiaan's damesportret, dat zich in Dresdener galerij bevindt, en hetwelk Lucretia Borgia moet voorstellen, bewonderen. De vreemdelinge beantwoordde Hans Ulrich's groet met een lichten knik van haar schoon hoofd en ging voort in haar Baedeker te bladeren, dien zij dan als boos dichtsloeg. De jonker was intusschen teruggetreden en was den weg naar de frap van de kapel ingeslagen, toen hij hier ean fijn batisten zakdoek zag liggen, dien de dame klaarblijkelijk zooeven had vertoren. Hij nam dien op er was een monogram in den eenen hoek, een markiezenkroontje boven de door- eengsweikte letters A. L. B. Deze vondst is het, die zoo menigeen een buiten sporig geluk zou vinden, dacht Hans Uhich lachend, terwijl hij weder terugkeerde, er. bemerkend, dat de vreemdelinge eene Fransche uitgave van Baedeker gebruikte, zeide hij op haar toetredende in het Fransch sik geloof, madame, dat u uwen zakdoek hebt verloren, hier is hij. Ik dank u duizend keer, mijnheer, antwoordde zij met eene zachte, welluidende stem, terwijl zij den zakdoek terugnam, en toen hij weder weg offers van den biand in de Rue Jean Goujon is nog heikend dat van de gravin De Luppé. Aan verschillende personen die zich bij de redding hebben onderscheiden, zijn door den prefect vau politie Lépine belooningen uit gereikt. In alle kerken te Parijs is Zondag naar aan leiding van de ramp gepreekt. De rede van pater Ollivier in de Nótre Dame, die de ramp een vreeselijke les noemde en een kastijding voor het vadeiland, omdat het den eliristelijken geest ontrouw is geworden, heeft aliervvege een onaangenamen indruk gemaakt. Met een speciale» trein zal Donderdag a s. hel lijk van den hertog van Aumale naar Franktijk worden overgebracht. Te Parijs zal een lijkdienst worden gehouden in de Madeleine, waarna de begiafenis te Dreus zal plaats vinden. Koning Humbert heeft bevolen aan het lijk koninklijke eer te bewijzen. De hertog van Orleans en zijn gemalin zul len het lijk tot aan de Fransche grens ver gezellen. In de Italiaansche Kamer verklaarde de minister van financiën zich tegen een repiesaille- poütiek tegenover de Vereenigde Staten. Hij beloofde ondei handelingen te zullen aanvangen ter bescherming van Itahë's exporthandel. Di Rudini verklaarde een voorstander te zijn van een handelspolitiek berustende op tractaten. Hij vvenschte nieuwe te sluiten, die tevreden heid zullen geven, en alle voor Italie's belangen nadeelige verdragen te willen ontbinden. Koning Alexander van Servië is Zondagavond te Weenen aangekomen. Het heet, dat zijn reis daarheen alleen ten doel heeft den keizer de verzekering te geven van Servië's vredelievende gezindheid. Koning Alexander zou aldaar ook zijn vader Milan ontmoeten. Het Kaapsche Huis heeft gediscussieerd over de diiften-quaestie, Schreiner gaf een verklaring van zijn stand punt destijds. Ofschoon in beginsel vóoraibitrage, had hij het sluiten der Vaaldriften niet geschikt voor arbitrage geacht; het was eene schending der Londensche conventie. Zijn bedekt verwijt aan Rhodes, dat deze het geheim had geschonden van de bereidver klaring der Kaapkolonie om zoo noodig mede te doen aan een oorlog tegen Transvaal, lokte eenig debat uit. Hij zelf meende nog, dat er geen oorlog zou begonnen zijn zonder goedkeuring van het Kaapsche parlement. Sir John Gordon Sprigg was het hiermede niet erg eens. Hij achtte het kabinet alleen aansprakelijk voor de toezegging in 1895 aan Chambeilain, Het had geweten, dat de Kaap kolonie daardoor in oorlog met de Boeren zou wilde gaan, voegde zij er aarzelend bij Zoude het ook te onbescheiden zijn u om eenige inlichtingen over dat oude bouwweik naast deze stcenen boist- wering te mogen vragen? Ik vind mij in dit boek niet geheel thuis, doch bedien mij niet gaarne van gidsen. Ik ben geheel tot uw dienst, madame, zeide Hans Ulrich nadertredend, bovendien begrijp ik uwe antipathie tegen gidsen volkomen, en ik deel deze, en gaaine bedien ik mij daarom van ver trouwen inboezemde vreemdelingen of inwoners als Cicerone. Dat is een vooirecht, hetwelk men ook als dame in een vreemd land geniet, merkte zij op. Juist, en wel in het bijzonder op een eiland, voegde hij er bij. Doch wat het muurwerk be treft, daar is de oude Faro, de vuurtoren van Capri, welke op den dag voor den dood van keizer Tiberius ineenstortte, en sedert de ruine ge bleven is, die wij thans voor ons zien. Dat was een voorteeken van den dood des keizers, meende de vreemdelinge nadenkend. Ik heb reeds zoo dikwijls van dergelijke toevallig voorkomen de dingen gehoord, en wei in het bijzonder in ver band met het einde van historische personen. Wie kan zeggen, of dit alles slechts toeval was? vroeg Hans Ulrich. Ik ben namelijk een weinig voor nu, noemen wij het voor bijge- loovige uitleggingen toegankelijk. Wanneer men uit eene oude familie gesproten is, en men bewoont hetzelfde huis, dat sedert vier eeuwen en langer zijne voorvaderen heeft geherbergd, dan geschiedt dat onwillekeurig, en vooral dan, wanneer mende oude familiekronieken ij vei tg naleest. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1