BINNENLAND. TJit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TLAA1ÏDINGEN. obstruetionistische politiek. Een oogenblik l;on Badeni hopen, dat hun abstructionisrne zich niet zou uitstrekken tot de quoten-quaestie: immers, zij hadden verklaard alleen in politieke, niet in economische, quaesties hun obstructio nisms te zullen voortzetten; en niet zonder grond kon de quaestie van het vergelijk tot de economische worden gerekend. Maar de heeren Duitsch-natioiialen hebben anders beslistook het vraagstuk der quoten is een politieke quaestieook te dien opzichte zuilen zij dus telkens den regeer ing-> wagen pogen tegen te houden. Te Dresden is een al-Duitsche meeting ge houden. Ook de partij van Sclioenerer e. s was daar vertegenwoordigd, en gesteund door hun Duitsche broeders, hebben zij geprotesteerd tegen Badeni's anti-Duitsche -politiek. De vergadering werd door de politie opge heven. De "Wacht am Itliein" zingend, ver spreidden de betoogers zich daarop. De Fransche ministerraad heeft gistermorgen onder voorzitterschap van president Faure ver gaderd. Allereerst was de begrooting van uitgaven voor 1808 aan de orde. Vervolgens beeft de minister van buiten- landsclie zaken verslag uitgebracht over den starid der onderhandelingen, die te Konstanti- nopel gevoerd worden met het oog op de staking der vijandelijkheden eu het sluiten van een wapenstilstand. De minister van handel heelt ten slotte me degedeeld, dat de Fransche aldeeling op de Brusselsche tentoonstelling bij de opening een goed figuur had gemaakt. Bij de begrafenis van den hertog van Aumale zal president Faure zich als grootmeester van het Legioen van Eer doen vertegenwoordigen. De ministers Rambaud en Hanotaux zullen deelnemen aan de plechtigheid als leden van hpt Jnstitut de France. De minister van oor log zal eveneens de plechtigheid bijwonen, om dat de hei tog voorzitter was der vereenigmg tot liet verieenen van hulp aan gewonde krijgs lieden. De inschrijving, door de Figaro geopend, naar aanleiding der ramp, heeft reeds '1 054,009,25 francs opgebracht. Het schijnt zeker te zijo, dat van radicale zijde in de Kamer een interpellatie tot de regee ring zal gericht worden over de rede van pater Olivier. Om de moeilijkheid te ontgaan, dat in een rechtstreeksche inteipellatie ook het hoofd van den staat zou gemoeid worden, wil men het doen in den vorm eener interpellatie over de algemeene politiek der regeering. Gemengde Mededeellngen. Men verwacht te Kopenhagen, dat de vor ming van een nieuw ministerie zal opgedragen worden aan graaf Moltke, den schoonzoon van Estrup, of aan generaal Hedeman De Itafiaaneche Kamer heeft bij de discussie over de legerorganisatie met 223 tegen 1 15 stemmen een motie van vertrouwen in Di Rudini aangenomen. Koning Alexander van Servië is te Belgrado teruggekeerd. Hij moet zijn verblijf te Weenen verkoit hebbpn, omdat zijn vader hem tegen liet kabin el-Si mitch wilde opzetten. De Koning stelt in Simitch onbepeikt vertrouwen. In September zal te Weenen het vierde internationale congres van Oud-Katholieken worden gehouden. De Vesuvius is weder aan het werken en gooit veel lava uit. De Spaansehe troepen op de Phiüppijnen hebben weder verscheidne overwinningen be haald. De president der Vereenigde Staten heeft in een gesprek met eenige senatoren uitdrukkelijk verklaard alles te zullen vermijden, wat door Spanje als een steunen der Cubaansche op- sLaudelingeu zou kunnen worden beschouwd. Peru en Bolivia hebben de Spaansehe regee ring verzocht als arbiter te willen optreden in het geschil tusschen beide staten over zeker grondgebied. In Mashonaland hebben weder gevechten plaats gevonden tusschen inboorlingen en troe pen der Chartered Company. De Koninginnen. Hare Majesteiten zijn gisteren met prinses Elizabeth van Waideck-Pyrmont te Boeda-Pest aangekomen, en aan het station door den consul- generaal Teixeira pn de overheidspersonen ont vangen. U.H. M.M. hebben een rijtoer door de stad gemaakt en zijn 's namiddags te half zes naar Weenen teruggekeerd. Een later telegram meldt de aankomst van de Koninginnen uit Boeda-Pest te Weenen. De Bedelmonniken en de Kieswet. De kantonrechter te Almelo beeft beschikt op het bekende verzoekschrift van mr. R. E. Hat- tink, over het kiesrecht der Paters Carmelieten en dit verzoek toegewezen, op grond, dat de betrekking tusschen de Eerw. Paters Carmelie ten te Zenderen en hun prior niet die i s, be doeld bij art. lb 2o eerste lid der kieswet en wel op de gronden in bet rekest omschreven. De kantonrechter achtte een onderzoek of zij eigendom 'f bezit kunnen krijgen overbodig, waar hun het kiesrecht niet kan worden toe gekend op grond van het voren overwogene. Het Itoode Kruis. Omtrent het hulp verieenen van sliet Roode Kruis" in den oorlog in het Oosten kan uit betrouwbare bron het volgende wogen mede gedeeld Het Grieksche Roode Kruis heeft aan het internationaal comité te Gerieve bericht, geen behoefte te hebben aan geneesheeren en ander hospitaal personeel. Overigens is reeds door de Duitsche en Russische vereeniging personeel naar de slagvelden algèzonden. Alleen deed zich de behoefte gevoelen aan verband- eu andere hulpmiddelen voor de gewonden. Het Italiaanse!) Roode Kruis zond daartoe reeds 31 kisten af met antiseptische verband middelen. Het Turkscti Roode Kruis heeft op de aanbiedingen van liet Internationaal Roode Kruis nog niet geantwoord. Over personeel# on materieele Imlp met En geland komen geene opgaven voor in de mede- deelingen van het comité internationaal. liet adres voor het Griek«che Roode Kruis te Athene is de heer G. Typaldo-Kosaky aldaar. Verkiezingen, Bij het kantongerecht te Arnhem is een bezwaar schrift ingediend door den heer I'. Bbeeedigd klerk ter griffie der arrondissements -rechtbank aldaar, tegen de beslissing van het gemeentebestuur, waarbij zijn verzoek tot plaatsing op de kiezerslijsten als loonkiezer is afgewezen. Deze beslissing berust op de overweging, dat in den loop van 189G de tegen woordige griffier den vrocgeren na diens overlijden heeft vervangen en dat dus geen dienstbetrekking bij denzelfden persoon gedurende den bij de wet ge vorderden tijd heeft bestaan. Hiertegen ontwikkelt reiiucstrant breedvoerig rijn mecning, dat de griffie is ceu openbare instelling en dat, nu hij aldaar sedert 1 Januari 189(1 werkzaam is, de wet den eiseh niet stelt, dat bovendien gedurende dien tijd dezelfde griffier als hoofd daarvan heeft gezeten. Een soortgelijk geval dus als aan do Sehiednmsehe Cf. De heer J. van Loencn 3Iartinet staat te Deventer met mr. H. Smeenge cn de heer .T. Stoffel op het grostal van dc vrijzinnige vereeniging Deventer" aldaar. Dit nieuwe drietal was uoodig geworden na het bedanken van den heer Goeman Borgcsius. De heer T. Libertador Ellis te Paramaribo, lid der Koloniale Staten van Suriname en redacteur- uitgever van de Xiemve Sunnaamsche Courant, heeft tot de leden van alle kiesvereenigingen in Nederland, van welke kleur ook, een manifest gericht, waarin hij vraagt in hun program een of meer hervormings- artikelen voor Suriname op te nemen. Uit het district Franeker schrijft men aan De Stand, dat er een 9e variatie van 't Christ.-Histo risch is ontloken. .Ze heet Christolijk-Historiscbc Volkspartij. Art. 2 van deze 9e variatie luidt: „Belijdende onze afhankelijkheid van den God onzer vaderen en onze roeping om ook op het gebied van den Staat ons te houden aan den eisch van Gods Woord, bedoelt de kiesvercenigiug het verkrijgen van eene Christelijke natie. Daarom wcnscht zij a. geen algemeen stemrecht, geen stemrecht van gezinshoofden, geen stemrecht, dat alleen rekening houdt met een census maar een stemrecht, dat voor alles rekening houdt met het Protestantsch Christe lijk karakter dor natie; h. geen proportioneele vertegenwoordiging, maar afvaardiging van dezulken, die in belijdenis en wan del toouen, Uhr. vertegenwoordigers te kunnen zijn van een Chr, volk; c. geen vrije school voor heel de natie, waarvan Kcgeeringswege alleen bevordering van Chr. ouder wijs, terwijl andere scholen toegelaten worden; d. geen scheiding van staat en kerk, maar zonder de een over de ander heerschappij voerc, trouwe behartiging van overheidswege van de hoogste be langen van een Chr. volk, enz." Ben kieswet dus, die aan niemand kiesrecht geeft dan aan belijders van de Hervormde kerk. Alle Roomschcn, alle Joden, alle Lutherschen, alle Doops gezinden, alle leden der Gereformeerde kerken, al'e modernen, alle Groningers, alle ethischen buiten de wet gesteld. Een gerucht zegt, dat de heer L. do Vries, van Minnertsgn, de candidatuur van die vereeniging zou aanvaard hebben, doch De Stand, acht zulks ondenkbaar. OVERSOHIE, 13 Mei. In dc ziekenzaal van het armhuis alhier is een man gebracht, die in bewus- tcloozcn toestand onder deze gemeente is gevonden. Hij is herkend door zijn vrouw als tc zijn ecu rond reizend koopman uit Delft en 68 jaar oud. Hoewel terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de man nog steeds sprakeloos, en vreest men voor zijn leven. OVKR8CUIE, 13 Mei. Ten gevolge van de koude der laatste dagen hebben vele landbouwers onder deze gemeente hun in het weiland loopende koeien van dekkleeden voorzien, waardoor zij beter togen de guurheid van het weer bestand zijn. KETHEL, 14 Mei. Waarschijnlijk doordat de be stuurder zijn draai to kort iiatn, viel dc kar, bespan nen met een hond, van den heer S. D., manufacturier alhier, omver. Spoedig stond zij echter weder over eind, cn toen bleek het dat er niets beschadigd was. ROTTERDAM, 14 Mei. Dc gemeenteraad alhier heeft gisteren besloten do kermis tc handhaven. Dit besluit werd genomen met 24 tegen tien stemmen, zijnde die van de hoeren Drost, Voorhoeve, De Klerk, Muller, Van Vcssem. Van Raalte, Van Staveren, De Lange, Coepijn en Van der Pols. Alzoo is besloten, dat elk jaar kermis wordt ge houden (van Maandag volgende op den tweeden Zondag in Augustus tot Woensdag der daaropvol gende week) tenzij de gemeenteraad in buitenge wone omstandigheden anders mocht bepalen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Itos- sum, A. flijner, cand-notaris te Amtnerzoden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Doubeeht. ter standplaats de gemeente Dan!reent, D. Vliegentbait eand.-notaris aldaar. Bij Kon Besluit is benoemd tot notaris binnenliet ai rondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Obdam, 1(. B. Oottmer, rand.-notaris te Alkmaar. Bij Kon besluit is W. L. van Tricht benoemd tot burgemeester dei gemeente Koudekerk, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van ilerwijnen. Bij Kon. besluit is aan de luit. ter zee 2de klasse W. If. M. de Fremery, de vergunning verieend tot het waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewezen, in Oost-lndié, voor den tijd van een jaar, onder stilstand san non-aetiviteits-tractement en zonder opklimming in de langlijst. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tot luit -kolonel, bij bet 3de regiment de majoor A. Evenwel, van het 7de regiment; tot majoor bij het 7e leg., de kapitJ. J. L. Geel, san het korps tot kapt., bij bet te reg., de eeiste-luit. 11. A. Zegeis van het korps. Bij Kon. Besluit is de Oost-Indische ambtenaar met vei lof, \V. san Nieuwen hoven llelbach, laatstelijk derde-stuurman bij de gouverneinents-rnarine in Nedeilandsch-Indie, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen- De heeiei. dr. A. de Vie en 11. spakler. benoemd lespeeties-ehjk tol consul-geneiaul te Smgapoie en tot consul te Penung, zijn In die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Het eindexamen aan het gymnasium alhier zal gehouden worden op 25, 26 en 28 Juni a.s. Als regeerings-gccom mi t teerden zijn aange wezen dr. M. Ph. Boissevain, dr. P. L Muller en dr. 0. A. Loivnz, respectievelijk hoogleerareti te Groningen en Utrecht. T'e Overschie is opgericht eetie auti-revolu- tionnaire kiesvereanigiug soor het distrmht Schiedam, onder den naam «Steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheid". De ver eeniging is gebaseerd op hel Program van !S7S. Tot vomloopig candidaat voor de a. s. ver kiezing van een lid der Tweede Kamer is gesteld het aftredend lid mr. O. J. IJ. gtaaf san Limburg Stirum. De afdeeling Schiedam van den Christehk- Hi-dorischen Kiezersbond heeft tot candidaat voor de a s. verkiezing van een lid dei- Tweede Kamer geproclameerd mr. O. J. II. graat van Limburg Stirum, aftredend lid. Zaterdag 15 Mei a.s. des avonds te 8 acht uur zal er een vergadering gehouden worden san wege de afd. sScliiedarn" van den Bond van Nederl. Onderw. Alle onderwijzers worden tot deze bijeenkomst uitgenoodigd, die in het Volkshuis", Lange Haven 55, zal plaats hebben. De agenda luidt: j. Notulen. 2. Mededee- lingen, waaronder zeer gewichtige. 3. Ue salarisregelmg, rappoit van de bezoeken aan de leden van den Rand. 4, Voorstellen omtrent de ondersteuning uit de weerstandskas voor Den Hartog (Amsterdam) en voor plaatsver vanging van Van dei- Vlist (Zevenhuizen) wegens ziekte. 5. Rondvraag en sluiting. Deelden wij in ons nunr.mer van 8 Mei de bedragen mede der inschrijvingen op de aan besteding der architecten Muller Drooglever Fortuyn. tot liet bouwen van een glasfabriek met bijbehoorende wei ken op een terrein aan den Buitenhaven weg alhier, waarvan de gunning was aangehouden thans heeft die plaats gehad en is het werk daarbij opgedragen aan den heer J. Pinster alhier voor de som van f 44.499. De lieer N. Monnée te Kraiingen. die tot een lager bedrag (f41.471.) had ingeschreven, heeft, naar wij vernemen, vooruit verzocht voor een eventueele gunning niet in aanmer king te komen. Ter gelegenheid van liet 20 jaiig bestaan der tooneelvereeniging /Thalia" wordt door haar een wedstrijd uitgeschreven in suiterlijke wel sprekendheid." Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen leden van letterlievende vereenigingeu en i ederijkers- kamers in Nederland. De heeren A. A. Beekman, J. C. Sander en H. W. M. Roelants hebben welwillend de taak aanvaard om als juiyieden in dezen wedstrijd op te treden. De wedstrijd zal zijn verdeeld in 2 afdeeiin- gen, ril. »Ernst" en »Luim". In eike afdeeling worden ten hoogste G deelnemers toegelaten, terwijl 3 prijzen voor elke afdeeling worden beschikbaar gesteld. De pryswinners zullen onderling weder moe ten kampen mot een verplicht gedicht. De wedstrijü zal op 28 October a.s., den her denkingsdatum der vereeniging sThalia", plaats hebben. Zekere G. Dries, heeft ten nadeele van P. Veenman, te Rotterdam, aan den koopman J. van Gelderen, alhier, verkocht 5 ossen, 3 scha pen en 32 lammeren, die. zich in een weide in de Keilen onder Schiedam bevonden. De politie spoort Dries op. Terwijl juffrouw Westhuis voor hare woning aan den Rotterdamschen dijk stond te praten, kwamen daar een 3-tai jongens van verdacht allooi voorbij, die twee paar schoenen, welke zij op een emmer liggende bij zich had, onge merkt wegpakten. Gelukkig merkte de juffrouw dit toen de jongens zich nog slechts een kort eind hadden verwijderd, waarop zij luide haar eigendom terugvorderde. De jongens, blijkbaar bevreesd voor noodlottige gevolgen, wierpen de schoenen weg en kozen het hazenpad. Gisterennamiddag te ongeveer half zeven geraakte een wagen, waarop eeu paar ingeze tenen dezer gemeente gezeten waren, aan deu Nieuwen Binnenweg te Rotterdam op hol, door dat de hit, die voor den wagen liep, voor de passeerende stoomtram schrikte. Het paard geraakte met den wagen te water, met de beide koetsiers incluis. Een en ander werd weldra op het droge gebracht, zoodat de schade betrekkelijk gering was. De tram heeft zoo langzamerhand heel wat op het geweten Hedenmoigen aan de visclimarkt aangevoerd 8 manden scholde prijzen waren van 10.45 tot f '1.10 per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkucht14 Mei. NotarisH. \V. M. Roelants. Acht en twintig perceeien Bouwgrond, aüen gelegen in Nieuw West-Frankenland der ge meente Schiedam, en van verschillende grootten, in veiling perceel 1 f70, 2 f90, 3 f9o, 4 f 80, 5 f90, 6 f90, 7 f90, 8 f140, 9 f140, 10 f140. 11 f150, 12 f 150, 13 f 150, '14 f140, 15 f '140, 16 f 140, -17 1140, 18 f170, 19 f 160, 20 f 100, 21 f260, 22 f310, 23 f310, 24 f30, 25 f100, 2G f40, 27 f140, 28 f300. Alzoo te zamen f 3950. Gecombineerd verkochtals weiland voorf 7175. Geveild: 14 Mei. Notaris: \V. J. A. Roldanus. Een voor weinige jaren nieuw, sterk gebouwd en goed onderhouden Pand en Erve, staande en gelegen aan de Lange Haven, hoek Taan- steeg, nr. 52, groot 203 centiaren, f5100. BURÖERLIJRE STAND. Ondertrouwd13 Mei. A. Stolk, 24jaar, eu W. Bergman, 27 jaar. -- II, Ververs, 20 jaar, en E. Scheuerman, 23 jaar. K van der Most, 23 jaar, en J. C. de Vringer, 25 jaar. P. S. Èxler, 28 jaar, en C. W. Lands bergen, 25 jaar. P. van den Bos, 28 jaar, en M. M. Duimel, 32 jaar. - A. W. F. Melis, 28 jaar, en M. Vink, 25 jaar. J. Visser, 45 jaar, en H. Rijusiloi p, 43 jaar. ..«-bon-Ei12 Mei. Anna Wilhelmina, doch ter van D, M. Rammers en .1. Schuize, Hout straat. 13. llubertus Franeiscus Carolus, zoor. van C. Groenendaal en M.P. E. Beukers, Singel. Klasma, dochter van K. van Loopik en G. Overhaul, BaJclcersstraat. Burg. en Weth. verzoeken, zooals wij gis teren reeds in het kort meldden, den Raad machtiging tot liet in onderiiandeliug treden voor bet aangaan van eene leening, benoodigd ter dekking van de boven de aanvankelijke begrooting gestegen kosten var. aanleg van de nieuwe haven, als gevolg van de later door deu Raad gevoteerde uitbreidingen van het werk en voorzieniuaen van verschillenden aard; alsmede van de kosten van aanleg van straten en van aanbouw van liet huis aan den Sehie- damschen weg, In liet geheel zal hiertoe eene leening van f 155 882 benoodigd zijn. Het blijkt dat vaii deze som benoodigd is voor de havenwerken f108.963, voor stratenaanleg f 10.200 en voor den bouw van het huis aan den Schiedamschen weg f17.500. Een nader voorstel zal omtrent deze leening te zijner tijd aan den gemeenteraad gedaan worden. Door B. en AV. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld als stemlokaal voor het oostelijk deel der gemeente aan te wijzen het gebouw van de Ger. jongelingsvereen, sSoli Deo Gloria" in de Callenbuigstraat, en voor het westelijk deel der gemeente liet raadhuis. B. en W. stellen aan den gemeenteraad voor tot wederopzegging vergunning te verieenen aan A. v. d. Weijden Czri, tot het hebben van een houten schuurt je op een perceel gelegen aan het einde van de Zomerstraat, op het erf van Martirius Droppert, welk schuurtje moet dienen tot berging van vleeschmeel en beenderenmeel. De heer V. Bronkhorst, hoofd eener open bare school alhier, is als zoodanig benoemd te Rotterdam. Heden had alhier in het Hotel »De Hol- landsche Tuin" de verkoop plaats van het te Amsterdam thuisbehoorende bunsloepschip »Semaphore I." Kooper is de heer P. II. Kiewit te Amster dam voor de som van f 4800. Ten huize van S. aan de Nieuwelaan ontstond Woensdagmiddag een begin van brand, dat dooi den ageut van politie Van Witsenburg met behulp van eigen middelen gebluseht werd. Een bed met toebehooren is vei brand, maar was verzekerd. De oorzaak is onbekend. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd: 13 April. Martinus .Tohan- ues den Outer en Neeltje Johanna van der Valk. Geboren'13 Mei. Elisabeth, dochter van C. Poot en M. van der Hoeven, BijJeestraat. 14. Arie, zoen van G. Swaneveld en A. van Papeveld, Gedempte Biersloot.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2