sFört! Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gr e in e n ff tl Kieuw s. Laatste N i c u w s. T e 1 e ff r a 111111 e n« ~jF IK AN T I E E Beurs van Amsterdam. Overleden: 14 Mei. Arie van der Krans, oud 12 weken, Xcrfsdtjk. De wis- en natuurkundige afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen heeft benoemd tot hare gewone leden de heeren dr. V. A. Julius, hoog- leeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht; dr. W. H. Julius, hoogleeraar aan dezelfde universiteit; dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leidendr. C. A. Lobry de Bruyn, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam en dr. E. W. Kosenbcrg, hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Utrecht; tot hare buitenlandsche leden: de heeren L. Boltzroann, hoogleeraar aan de universiteit te Wcenen, D Gill, bestuurder van de Kaapsche sterrenwacht, F. Klein, hoogleeraar aan de univer siteit te Güttingen, H. Poincaré, hoogleeraar aan de Faculté des Sciences to Parijs en H. C. Vogel, di recteur van het Astrophysisch Observatorium te Potsdameu tot haar correspondentden heer J. J. A. Muller, kapitein bij den staf te Batavia. Deze keuzen zijn door II. 31. de Koningin-Regen tes bekrachtigd. Mr. H. P. C. do Kruyff, die sinds Mei van het vorige jaar als lid der hoofdredactie van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage werkzaam was, heeft naar ons medegedeeld wordt, voornamelijk om politieke reden die betrekking neergelegd. Voor de Rotterdamschc rechtbank had zich gisteren te verantwoorden J. B, oud 60 jaar, zonder beroep, verpleegde in het stadsarmhuis te Rotterdam. Hem 'werd ten laste gelegd, dat hij op 2 April j.l. in het stadsaimhuis te Rotterdam opzettelijk ge poogd zou hebboD de huismecsteres aldaar, F. M. A. Makkée, van het leven te berooven, door haar, met het oogmerk haar te dooden, met een broodmes herhaalde stooten tegen borstzijde en rug toe te brengen. 3Ieermalen drong het mes door de kleeding der vrouw doch het bracht slechts oppervlakkige ver wondingen teweeg. Beklaagde was in het armhuis op verkeerde han delingen betrapt door de huismeesteres waarvoor hem 6 maanden straf was aangezegd in zijn betrekking als zaalbaas. Door beklaagde was denzelfdeu dag gezegd: „Als ik die straf behoud, zal er morgen een ongeluk gebeuren." Door ecu geneesheer als deskundige gehoord, werd verklaard, dat door hem ecnige verwondingen aan den rug en nabij bet borstbeen waren aangetroffen bij do buismeesteres. Ware de stoot krachtiger aangekomen en hadden de kleedingstukken der vrouw niet zoo veel weerstand geboden, dan had de stoot noodlottige gevolgen kun nen hebben. De onder-inspecteur van politie, de heer J. J. A. de Koning, verklaarde, dat beklaagde op het bureau van politie in het verloopig verhoor gezegd heeft, dat hij van plan was de huismeesteres te dooden. liet O. 31. eisehte ten slotte tegen don schuldige een gevangenisstraf van vijf jaar. Na de zaak tegen Cohen c. s., had zich gisteren voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden C. G, Tieman, onder beschuldiging op 9 Februari 1897 aan dr. Wnlburgh Schmidt te hebben toege zonden een postblad van dezen inhoud „Bij dezen feliciteer ik u met het overlijden van uw slachtoffer Arnold Golstein." Volgens de dagvaarding moet dit feit worden ge- qualificeerd als opzettelijke beleediging. Bckl. erkent het postblad te hebben gezonden. Hij zegt zelf van de „humane" behandeling van den dokter te hebben genoten en er alles van te weten. Zijn bedoeling met het schrijven is geweest den dokter er op te wijzen, dat dc buitenwereld deze behan deling afkeurt. Bekl. heeft gehoord, dat dr. W. S. na het overlijden van Golstein veel beleefder is ge worden tegen do gevangenen. Dr. Walburgh Schmidt werd nog gehoord, waarop het O. M. zijn requisitoir hield cn eisehte wegens grievende beleediging opzettelijk gepleegd 15 dagen gevangenisstraf. De bekl. voerde zelf zijn verdediging. Uitspraak 26 Mei. De Amsterdamsehc rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de oudo procedure van den hoer Pauwels contra dc Nederlandsche Opera en veroor deelde deze laatste tot betaling van het geëischtc bedrag plus de kosten van het geding. "Het geéisckte bedrag bedraagt f20.000. Voor de Haarlcmsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden mej. C. J. van Steen, oud-ver- plccgster te Meerenberg, die op 19 Jlaart door zor geloosheid had veroorzaakt, dat de patiënte Kuiper in het bad brandwonden kreeg. Mej. Kuiper was den volgenden dag na bet gebeurde overleden. Drie doctoren waren van oordeel, dat de dood was ver haast door de brandwonden; een geneesheer meende van niet. Tegen de oud-verpleegster werden door het O. M. twee maanden gevangenisstraf geeischt. Voor de rechtbank te Tiel heeft heden terecht ge staan de vroeger meermalen genoemde Verbaan, be schuldigd van moord op Koov te Leerdam. Tegen hem werd een gevangenisstraf van 5 jaar geeischt. NeD. Hnnv. Kerk. Beroepen: te Nicuwvliet, A. Dekker, cand. te Biervliet; te Woudzcnd (el, Sneck) J. Vellinga, te Kootwijkte Gtessen-Rijsvvijk, H. .T. Bisperink, te Waspikte Loon-op-Zand, W, J. de Leeuw, cand. te Utrecht; te Genemuiden, B. J. van Heijningen, to_ Huizente Oosterhaule, D. Zoete, to De Lemmer c. a.te Elburg. Bongers, te Kamerikte Vinkcveen, C. de Hoog, te Uithuizermeeden. Bedankt: voor Ouddorp (op Flakkee), door W. Zijistra, te Waddinxvecn c.a.voor Eerbeek, A. G. H. van Hoogenhuize, cand. te Nijmegen. Algemecnc Synode. In de zitting der Synodale Commissie van gisteren werd de behandeling voortgezet var» do aanvragen om subsidie uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De lijst van voordrachten voor kleine toelagen aan personen werd vastgesteld. Daarna werden behandeld de aanvragen van kleine toelagen aan gemeenten; er waren 15 aanvragen ingekomen. Door den heer Zeeman werd rapport uitgebracht over het afschrift eener uitspraak ia hooger beroep van een classicaal bestuur. De gemaakte opmerkin gen zullen aan het betrokken bestuur worden mee gedeeld, terwijl aan den rapporteur dank werd be tuigd. In voldoening aan de opdracht der Synode, om een reglement te ontwerpen op een te stichten fonds ter bevordering van de stichtiDg van nieuwe pre- dikantsplaatseu, werd door do commissie, bestaande uit de heeren Crommelin, Nauta en Zeeman, bij monde van laatstgenoemde, een ontwerp-reglement ter tafel gebracht met memorie van toelichting. Een en ander werd ter visie gelegd, ont later te worden behandeld. Aan de orde van behandeling kwamen verschil lende staten van kosten, welke goedgekeurd werden. Ter tafel kwam dc opgave van kosten door de kerkelijke hoogieerareu te Leiden; ook deze werd goedgekeurd. Ter uitbetaling zal de quaestor- generaal gemachtigd worden. De commissie tot voorbereiding van de Evangeli sche Unie beeft de constitiicereudr vergadering be paald op a.s. Woensdag des middags te 12 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Dc commissie bestaat uit do heereu W. Schuurman, voorzitter; dr. B. D. Eerdmans, secre taris (Leiden, Gerecht 7)dr. A. G. Boon, P. van Krieken en J. T. Tenthoff." Ge rep. Keekex. Beroepen: te Westma's Tiel, Tzmumarum, Brandwijk, en CapellcBiezelinge, R. P. Haan, cand. te Scbeemda. Hooger Onderwijs. Utrecht. Cand. es. Theo!. II: B. Klein Wassink. Groningen. Bevorderd tot arts F. B. Mossel, docts geboren te Nederhorst den Berg, terwijl J. V. van der Veen, docts., geboren te Ommen, met goed ge volg bet eerste gedeelte van het artsexamen aflegde. Lagee Onderwijs. De Zuïd-Hollaudschc Gymuastiek-onderwijzers-ver- eeniging hondt hare algemeene vergadering op Don derdag den 27 Mei 1S97, des voormiddags ten 9J£ ure (plaats, tijd) in het „Xutsgebomv" te Rotterdam. Na afloop der vergadering zullen len 2nre prncti- sche oefeningen gehouden worden. Zondag 16 Mei a. s. zullen de wereldkampioenen van 1894 en 1895, Jaap Eden en Protin, in een match tegen elkaar uitkomen op het Velodröme Braxellois. Ondanks een pari van frs. 5000 tusschen de Rijwielfabriekcu Humber en Gladiator, wier ma chines Eden en Protin verleden jaar bereden, is deze match steeds uitgesteld. Beide rijders moeten in uitstekende conditie zijn, en de Belgische sportbladen gelooven stern aan de overwinning van bun landge noot, die zich sterker gevoelt dan ooit te voren. Een ernstig ongeluk had Dinsdagavond half acht op de stedelijke wielerbaan van het Bois de Vincennes bij Parijs plaats. Een beginnend amateur, de heer Penné, 26 jaar oud, trainde zich op genoemde baan, toen bij in snel tempo tegen een ander rijder, die over de baan liep aanreed met het gevolg dat hij met een verschrik- kelijken slag op zijn hoofd op het cement bewuste loos neerviel cn zonder tot zich zelvcn gekomen te zijn, 20 minuten later den geest gaf. Tentoonstelling Dordrecht. Ten gevolge van het steeds stijgend aantal omvangrijke inzendingen en het vormen van nieuwe afdeolingen is het hoofdgebouw der Dordt-che Tentoonstelling te klein geworden voor hetgeen verwacht wordt. Het hoofdbestuur heeft besloten een nieuwen vleugel te doen bijbouwen, waarvan de aan besteding de volgende week zal plaats hebben. Er van door Sedert 1 Mei j.l. wordt te Gennep vermist E. L., 22 jaren, klerk bij de directe belastin gen aldaar. De burgemeester van Gennep ver zoekt opsporing en geleiding derwaarts. Gevaarlijk goedje. Een uitdrager te Rotterdam vond gister ochtend bij het opruimen van eenige oude koopwaar, eert paar blikken bussen in zijne uitdrageiij. Zich niet meer herinnerende wat zich daarin kon bevinden, maakte hij er een open, doch de ondraaglijke stank die zich daaruit verspreidde, bewoog Item de bus tn het water aan den Boerensteiger te werpen. Nauwelijks had de bus het water beieikt, of tot schrik van den uitdrager en eenige lieden die zich in de nabijheid Gevonden, verspreidde zich een groote hoog opstijgende vlam, gepaard aan dikke rookwolken, over het water. Menschen, die van verre stonden, kwamen aariloopen op het zien van het vlammende water. Eenige oogenblikken daarna waren vuur en rook verdwenen, zonder spoten na te laten. De tweede bus werd nu aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen en bleek onge- bluschte kalk en phosphorus in te houden, hetwelk, met het water in aanraking komende, het zoogenaamde Ilolmesvuur teweegbracht. Beide bussen waren afkomstig van een par tijtje oud goed, indertijd aan boord van een zeeschip gekocht, en zijn vermoedelijk bestemd geweest om in geval van nood op zee dienst te doen. Ingerekend. Na een faillietverklaring van een commissio nair in diamanten, gewoond hebbende te Am sterdam, is bit vonnis van de arrond» rechtbank aldaar op 4 Mei 1897, op grond van aitt. 87, 89, 116 der faillissementswet bevolen dat hij in verzekerde bewaring worde gesteld in het Huis van arrest en bewaring aldaar. Exportslachterij. Naar de AT. Bred. Ct. verneemt, wordt te Breda gedacht aan de oplichting van een •exporlhandel in geslacht vee, dat in bevroren toestand zou worden uitgevoerd naar Engeland. Het is jammer, dat de N. B. Ct. nog al eens den naam heeft van den lezets een kooltje te stoven. Haan-regenboog. Dinsdag avond was te Loosdrecht een prach tige maan-regenboog zichtbaar. Op excursie. Uit liet jiDoorgangshuis" te Hoenderloo (gem. Ede) zijn Zondag j.l. twee jong>-ns van 12 ert '10 jaren ontvlucht en hebben één nacht onder den blooten hemel en twee nachten in een hooimijt uoorgebiaclit. Al dwalende kwamen ze eetst in Voorst en Woensdagmiddag j.l. in Utrecht aan, waar de ouders van eert der vluch telingen wonen. Door bemiddeling van de politie werden ze Dondet dag-avond in Hoenderloo teruggebracht. Mijnramp. In een loodmijn op het eiland Man is een ernstig ongeluk gebeurd. Door een onbekende oorzaak, vermoedelijk door ontbranding vart dynamiet, is in de mijn btand iv 'ebtoken. Negentien mijnwerkers, die aan cVa at beid waren, werd den uitgang afgesloten. Hoewel onmiddellijk pogingen werden in bet werk ge steld om tien te bevrijden hebben de redders geen enkele levend naar boven kunnen brengen. Van een merkwaardige tedding vet haalden dezer dagen de Engtdsche bladen. In de Kil- ioërnijn had eert overstrooming plaats gehad, tetwijl zich nog een werkman tn een der gan gen bevond. Algemeen achtte men den man vet lot en. Zoozeer was men overtuigd van zijn dood, dat zijn vtouw de verzekeringspremie reeds uitbetaald had gekregen. De man is echter gered, nadat hij honderd uren zonder eten of drinken in de diepte had doorgebracht. Hij was geheel uitgeput, maar zijn toestand is niet hopeloos. Brand op een schip. Twaalf mertschenlevens heeft de brand gekost op een Amerikaansch stoomschip, de Leone, op reis van New-Vot k naar Galveston (Texas). Zondagnacht om 1 uur werd in het vootsch'p vlak onder de tusschendeks-kajuit, waar 22 personen sliepen, een ontploffing gehoord. On middellijk stond de kajuit in brand en slechts negen personen wisten er uit te komett. Dadelijk werden pogingen tot blus,setting in het werk gesteld, welke na een woedend ge vecht met de vlammen, dat dtie uur duurde, slaagden. Het schip had inmiddels den steven gewend en was teruggevaren naar Sandy Hook; toen het daar naderde, kwam hulp, docli de brand was toen reeds geëindigd. Het bleek, dal dtie personen van het scheepsvolk en negen passagier s vet brand waren. Een ernstig incident deed zich gedurende het ongeval nog voor. Achttien stokers namelijk trachtten zich, zoodra zij het ernstig karakter van den brand bemerkten, in de booten te redden, doch zij werden met pistolen bedreigd en zóó genood zaakt terug te keeren en aan de blussclting te helpen. Een vorstelijke non. Adelaide van Portugal, de weduwe van ïkoning" Michael 1, zal de volgende maand de gelofte afleggen als nou in het Benedictijner klooster te Solcsme in Frankrijk. Een rijke dief. Een merkwaardig strafproces is deze week te Mainz behandeld. Terecht stond wegens een aantal dief-talleu met braak een baas-ummer- man uit Worms, die een bloeiende zaak heeft, zijn eigen huis bewoont en algemeen geacht was. Een werkman zag hem 's morgeus uit een nog gesloten winkelhuis sluipen en waarschuwde de politie. Deze wilde eerst niet gelooven, dat een zoo eerzaam burger een dief kon zijn. Bij huiszoeking vond men echter een zoo groote hoeveelheid gestolen goederen, manufacturen, meubels, kleederen, schoenen enz., dat drie wagens er mede gevuld werden. Het bleek dat de man gedurende vier jaren reeds tal van winkels en ook kermiskramen geplunderd had. Hij werd tot vier jaren tucht huisstraf, zijn vrouw wegens heling tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een zijner broeders heeft zicii de zaak zóó aangetrokken, dat hij zelfmoord beging. Uit Rome wordt aan de Daily News bericht, dat de admiiaals Kreta in verschillende zonen zullen verdeelen en die door Europeesche troe pen doen bezetten. Waarschijnlijk zal ieder der mogendheden daarom nog twee bataillons zenden. Garibaldi is met de Italiaansche vrijwilligers te Domoko aangekomen. De lang verwachte novelle op de wettelijke bepalingen voor vereeniging en vergadering is bij den Pruisischen Landdag ingekomen. Het ontwerp verbiedt politieke vereenigingen zich met elkaar te vei binden. Minderjarigen mogen niet aan vergaderingen deelnemen. De politie heeft het recht vereenigingen te ontbiu- dea, die strijdig zijn met de openbare orde en de zekerheid van den Staat. Het ontwerp wordt heftig geciitiseerd. De National-Zeiiung o.a. meent dat alle partijen, die hechten aan de rechten van den staatsburger en aan een zekeren rechtstoestand, bet ontwerp onvoorwaardelijk moeten verwerpen. Generaal Polavieja is van de Philippijnen te Baicelona aangekomen. De bevolking ontving hem vrij koel. ATHENE. 14 Mei. Een telegram uit Arta meldt, dat de brigade-Bailactaris een gevecht geleverd heeft in de nabijheid van Ismaret, De Turken tiokken terug, met uitzondering van een kleine colonne, dip door de Grieken inge sloten werd. De bi igade-Golfmopouio bezette C' „(ikades. Kolonel Manos beeft opnieuw Is- maiet bezet. LONDEN, 14 Mei. Aan de Morning Post weid gisteren uit Domokos geseind, dat men een ontiuuning der stellingen vóór dat de Tur ken aanvallen waarschijnlijk acht. Een aantal troepen heeft reeds de stellingen verlaten. De ziektegevallen nemen toe. Ei worden geen maat regelen genomen om tegen de Turken stand te 1 ronden, ATHENE, 13 Mei. In een intervieuw heeft Delyanms de ontiuiming van Kreta, zonder dat Gnekenland daarvoor compensatie ontving, af gekeurd. Hij voegde er bij, dat de Kamer zal weigeren de betaling eener oorlogschatting goed te keuren. ATHENE, 13 Mei. Een telegram uit Vonilza meldt: De Grieken landden bij Louros, onder het vuur der battel ijen van Nicopolis Zij wer den beschermd door de kanonneei booten. Ter zelfder tijd deed het eskader een aanval op Pievcsa. De Giieksche voorhoede dreef de Turk- sclie voorposten teiug. ATHENE, 13 Mei. De Tui ken maken een omtrekkende beweging om Domokos; maar men verwacht geen aanval voor over een paar dagen. MADRID, 13 Mei. De minister van financiën spreekt het gerucht van een conversie tegen. De begrooting voor marine zal aanzienlijk ver hoogd worden. li Mei. pCt 2% i STA.VTSI.EENINGEN. Nederland. Geit. Ned. \V. Schuld Hongarije. Oblig. Goudl. 18705 Itahe. Insehr. 1862/815 Dosteni ijk. Obl Pap. Mei/Nov5 Züv, Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 18845 Spanje. Buit. Pp. pes. 601)04 dito pes. 12 240U04 Tuikye. Leening 18885 PROV. er STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613 >/s dito 18C6/1890 3% Schiedam \895 'J HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hvp Bk. Pbr Hull. iïyp. Bli. 1'br Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. Westl. Hyp. I'audbr 4 4% 4 4 HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Yorstei.landen Aand. Nederl. Handehmj. resc Deli Cult Mq. Aand Senetnbah. Mij. Aand Mij. t. Expl. l'etr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Holl, IJz. Spooi vv. Aand. Expl. S.S. Aand Baitische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A. dito Alg. ilyp. Obl4 Adjust Obl4 Atl. Pac. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Ft. Ceiur en Pen. C. v. A B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Cornp. Miss. K. en T. C. v. A. ex. 2de ilyp. Obl dito 1ste Ilyp. Obl4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A W. N. Y. Mortg. Honds 5 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramvv. Aand Westl. Stoomtr. Aand. LOTEN. Tbeissloten4 Oostenrijk Staatsl. 48544 dito 1860 5 Boden Creditloten3 Loten Madrid 18083 Tuiksehe Spoorwegloten 3 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie3 pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Vorige Koeis. 87% 101% 80 '/ia 85% 85 21% 31% 403% 58% o7'/is 89% 100 100 97 100% 100% 100% 100 52 52 1*1% 140% 139% 1.0 442 430 814 815 90 89 Heden. Laagste koeis. 87% 85% 81% 31% 90 99% 99% 100% 100% 109 100 IO2J/4 02% 62% 11 10% 79% 79% 451/3 4b 173 g. •173 g. 8% 8% 9% 5%6 59 11 80% 54 Va 4% 40 200 118 118 127% 112% 99% 31% 24% 58% 80% 541/3 4%g 45% 1181/, 121% 31% 24% Wisselkoersen (e Kotterdam. 14 Mei. Londen kort f 12 00% Disc. 2 pCt. Parijs - 48.07 ii 2 Antwerpen - 47.92% 3

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3