De Btaie Ywnwea van UtamM. 51*" jaargang. Zondag 16 en Maandag 17 Mei 1897. N0. 9321. Eerste Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTëTj. c. roelants. HET VERKIEZINGSWERK. FKTJTT ,T iTQTOISr. Abonnementspeijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTEESTRAAT S"», Tclcphoon Ufo. 123. ADVEnTENTiEPRiJS: van 1—5 gewone regels mot inbe- grin van ecne Courant Ieder: gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0 52 - 0.10 Gelijk wij indertijd, zooveel mogelijk op po pulaire wijze, hebben medegedeeld op welke wijze men, indien men aan een der daartoe strekkende voorwaarden voldeed, zich op de kie zerslijst kon doen inschrijven, welke formali teiten men daartoe te vervullen had, enz., wenschen wij thans aan de kiezers duidelijk te maken, op welke wijze het werk der ver kiezingen voor de Tweede Kamer zelve pleegt te geschieden in het vervolg. Dat wij daardoor geen onnoodig werk ver richten, gelijk wij aanvankelijk meenden, is ons dezer dagen door gesprekken met dezen en genen duidelijk geworden. Het waren nu niet steeds de minst ontwik kelden, die zich geen juiste voorstelling konden maken van de wijze, waarop thans gekozen en gestemd zal worden, en den een haperde het hier, den ander daar aan het preciese en vol ledige doorzicht in de stellig niet al te gemak kelijk te verstane kieswet, die door een aantal ministerieele aanschrijvingen is verduidelijkt en aangedikt. Schiedam, om deze plaats als meest gewenscht voorbeeld te nemen, vormt als alle andere kiesdistricten een enkelvoudig kiesdistrict; d. w. z. het kiesdistrict Schiedam, omvattende de gemeenten Schiedam, Overschie, Schie broek, Kethel, Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht kiest slechts één afgevaardigde ter Tweede Kamer, die moet zijn mannelijk Neder lander, die niet bij rechterlijke uitspraak de be schikking of het beheer over zijne goederen heeft verloren, noch van de verkiesbaarheid ontzet is en den ouderdom van dertig jaren heeft vervuld. Aangezien het niet aangaat van de inwoners van Vlaardingen of Schiebroek te vergen, dat zij te Schiedam komen stemmen, en evenmin van de Schiedammers wederzijds, dat zij naar Schiebroek opgaan, heeft de wet gelast, dat ieder kiesdistrict verdeeld wordt in een aantal stemdistricten, opdat de kiezers alzoo gemakke lijker hun burgerplicht zouden kunnen ver vullen zelfs heeft men gemeenten weder in deelen gesplitst, om het den kiezers en den stemopnemers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Gelijk men onder de officieele kennisgevin gen gisteren in onze courant kon lezen, is de gemeente Schiedam aldus weder in vier stern districten verdeeld, in een waarvan het hoofd stembureau voor het gansche district zitting heeft. Straks komen wij hierop terug, eri bekijken nu eerst de verkiezing zelf. Den eersten Dinsdag in Juni, dit jaar dus juist op 1 Juni aldus decreteert de kies wet is de gewone tijd voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer. Alsdan wordt Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld— Ballesthem. 40) Dat was mijn droom, dien ik nimmer zal vergeten. Gij weet, waarom ik, eene vreemde dame, u dien heb verteld, doch om dezeifde reden zuit gij ook den derden hooren, dien ik nimmer kan .vergeten, ook al zoudt gij het honderd maal een dwaasheid noemen, want het is slechts eene voorspeiling van eene oude zigeunersvrouw, die uit de lijnen mijner hand lezende, mij zeide: Gij zuit eens een groote, diepe liefde in uw hart dragen, doch door die liefde en omdat gij zult liefhebben, zuit gij den man uwer keuze be driegen, met smaad overladen en in den dood drijven. Welnu dan, baron van Ulmenried, thans zijt gij gewaarschuwd, en omdat gij er roem op draagt, dat de mensch tegen zijn noodlot moet kampen, en dat ook kan, doe dat dan hetzij gij de slang, waarvoor gij siddert, doodt o( onschadelijk maakt. Goeden nacht. En zij ging heen, zonder dat Hans Ulrich in zijne gedachten had gekregen om haar terug te houden, of zonder dat hij roet haar medeging, want, als verstijfd bleef hij staan. Wat hij ervaren had, was inderdaad vreemd, en wanneer hij het in een boek beschreven had voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden, die met den volgenden derden Dinsdag in September moeten aftreden. Er is dus 1 Juni a.s. Verkiezingsdag. Op dien dag kunnen bij den burgemeester der ge meente, diehoofdplaats is van het kiesdistrict, in dit geval dus ten stadhuize der gemeente Scliie dam, van des voorm. 9 uur tot des namidd. vier uur opgaven van candidaten worden ingeleverd. Hiermede wordt bedoeld, dat ten minste 40 kiezers (gerechtigd voor de aanhangige verkie zing) bij den burgemeester, die in den ver kiezingstijd een soort stadhuis-arrest heeft, kun nen opgeven, wien zij als hun man in de Tweede Kamer wenschen. Zij schrijven diens naam, voornaam en woonplaats op een daartoe be stemd papier en teekenen hun naam. Is er nu maar één persoon als candidaat op bovenbeschreven wijze ingeleverd, dan is die gekozen als lid der Tweede Kamer; is er niemand gesteld als candidaat, dan is niemand gekozen, en wordt ergeen stemming gehouden. Slechts hoogst zelden zal zich echter een van beide gevallen voordoen. Thans doet zich het eerste geval alleen nog voor te Roermond, waar tot dusverre de heer Evers de éénige candidaat is, en te Sittardhet laatste geval nergens. Stelt men dus te Roermond geen candidaat naast den heer Evers, dan zal men daar dus een zeldzaam voorbeeld van verkiezing zonder stemming zien. Zcoals is opgemerkt, slechts bij uitzondering zal men het afkunnen zonder stemming. Deze heeft plaats als er meer dan één per soon is candidaat gesteld. Zoo zullen hier te Schiedam waarschijnlijk wel candidaten komen van liberale zijde, van anti-revolutionnairezijde, van christelijk-hfttorische zijde, en wat men billijkerwijze mag verwachten, waar hier zoo vele katholieke medeburgers zijn, ook van R. K. zijde. Ieder heeft natuurlijk gaarne zijn eigen pleitbezorger in de Tweede Kamer. Omdat dit echter niet absoluut kan, moet er per slot van rekening gestemd worden, aan welken pleitbezorger de meerderheid van de kie zers in een district zijn belangen het liefst ziet toevertrouwd, en om tot zulk een meerderheid te komen, ziet men soms de zonderlingste -en meest stuitende combinaties. Van allerlei kant is men hetParis vaut bien une messe nog niet vergeten. Voor de stemming van 1 Juni wordt men opgeroepen. Men ontvangt een kaart thuis, waarop ver meld zijn naam en voorletters van de gestelde candidaten, en die men op den stemmingsdag medebrengt naar het bureau, waar men stem men moet. De gemeente Schiedam is verde'eld in vier stemdistricten, gelijk men gisteren in eene kennisgeving in ons blad kon lezen, met de grenzen van ieder stemdistrict daarbij. Omdat echter niet ieder daaruit zeer gemak kelijk kan zien, tot welk district hij behoort, gevonden, zoude hij het gesteld hebben op rekening van een romanschrijver met overspannen goest. Hij bleef nog lang op het rondeel der Punta Tragara zitten en zag met een onbestemden blik naar de zee en de phantastische rotsklippen hij zat daar neder tot iiet nacht werd,en dacht na; doch zijne gedachten joegen in een wilde jacht door elkander en zij lieten hem slechts een gevoel, dat hij had gedroomd en nog steeds voortdroomde. Den volgenden dag tegen den middagtijd liet Hans Ulrich zich in het hotel Quisisana bij de mar kiezin de la Bruyère aandienen, en na een oogenblik wachten, werd hij toegelaten. Toen hij de aangewezen kamer binnentrad, stond zij geleund tegen een stoel, doodsbleek en blijkbaar oververmoeid, als. had zij in den laatslen nacht geen slaap kunnen vatten. Waarom komt gij na al hetgeen ik u gisteren heb medegedeeld, hier? vroeg zij bij wijze van groet. Omdat ik tot bet inzicht gekomen ben, dat gij en ik onrecht doen door ons door phantomen on behagelijk te maken, antwoordde hij lachend. Zij schudde ontkennend het hoofd. Dat is de reden niet, zeide zij beslist. U kunt niet zeggen, dat mijn droom zonder beteekenis was waartoe aldus driest het noodlot uit te lokken, wanneer toch de vlucht u open blijft? Nu, mevrouw, dat komt omdat wij Uimonried's niet zoo spoedig vluchten en dan Hans Ulrich's stem stokte. En dan? vroeg zij gespannen. En dan heb ik daartoe ook geen lust, voleindigde hij. Wanneer druomen waar zijn, dan zou ik een dwaas moeten zijn om voor den uwen te ontvluchten. geven wij hier een lijst, waaruit ieder voor zich al Heel gemakkelijk kan wijs worden. Eerste Stemdistrict. Hiertoe behooren de bewoners der volgende straten Achter de Teerstoof, Bagijnenhof, Bleeker- straat, Bokkensteeg, Boterstraat. (nl.de nummers van 33S9 en vari 20 78), Breede Marktsteeg, Breedstraat, Dam, Damlaan, Elzeustceg, Ge dempte Baansloot, Groote Markt, Gruttersteeg, Heerenstraat, Hofje van Belois, Hol, Hoogstraat (nl, de nummers van 127171 en van 144198), Kethelstraat, Kinderbuurt, Konijnenbuurt, Korte Achterweg (nl. de nummers van 218), Korte Dam, Korte Haven, Korte Kerkstraat, Kort landstraat, Kreupelstraat (nl. de nummers van 147), Laan (nl. de nummers van 2—48), Laan Ons Genoegen, Lange Haven (nl. de nummers van 127141 en van 11G136), Lange Kerkstraat (nl. de nummers van 3137 en van 2686), Louronstraat, Lombardsteeg, Mariuss:raat, Nieuwe Buurt, Nieuwe Haven (nl. de nummers van 257303), Nieuwe Sluis straat, Nieuvvstraat, Noordmolenstraat, Noord- vest (nl. de nummers van 65131 en van 38—42), Noordvestsingel (nl. de nummers van 21 115), Ooievaarsteeg, Otterbuurt, Oude Dijk, Oude Kerkhof, Oude Sluis, Overmaasclie Steeg, Poldervaart, Prinsensteeg, Raam, Raam- steeg, Schie (nl. de nummers van 1 —19 en van 70116), Schotsche Poort, St. Anna Zus terstraat (nl. de nummers van 125), St. Jan- steeg, St. Pietersteeg, Spieringhoek, Spinhuis pad, Tuinstraat, Velleve&t, Veüevestsingel, Ver brande Erven, Vlaardingerdijk, Vlaardinger- straat, Vijf Sluizen, Vijgensteeg, West-Franken- landsche laan (nl. de nummers van 246), Westmolenstraat (nl. de nummers van 230), Westvest (nl. de nummers aan 47 51 en van 106110), Zvvaansteeg, Zijlstraat. Tweede Stemdistrict. Boterstraat (n.l. de nummers van 131 en van 218), Broersvest (n.l. de nummers van 139191 en van 2—132), Doelehofje, Doele- plein, Doelestraat, Emrnastraat, Gedempte Broersvest, 's-Graveland langs de Schie, 's-Gra- velandsche straat, Groeneweegje, Korte Singel straat, Kreupelstraat (n.l. de nummers van 2 G2), Laanslootsche weg, Lange Kerkstraat (n.l. de nummers van 224), Lange Singelstraat, Noorderlaan, Noorderstraat, Noordvest (n.l. de nummers van 163 en van 2—36), Noord vestsingel (n.l. de nummers van 121139), Oosterstraat, Oostsingel, Overschiesche dwars straat, Overschiesche Plein, Overschiesche straat, Parallelstraat, Polderstraat, Proveniers huis, Rotterdamsche dijk (n.l. de nummers van 2200), Schie (n.l. de nummers van 2—08), Singel, Singelkerkstraat, St.-Anna-Zusterstraat (n.l. de nummers van 228), Spoorstraat, Stationsplein, Stationsstraat, 1ste Tuinsingel, 2de Tuinsingel, Villastraat, Visschersstraat. Derde Stemdistrict. Adrianastraat, Bakkershaven, Bakkersstraat, ondanks het brandende kasteel, welks beteekenis wij Duitschers anders niet onderschatten. En deze is? Een opvlammende brand in een droom gezien, beteekent een bruiloft, voor den droomer natuurlijk. Gij dwaalt, gij dwaalt! riep de markiezin smar telijk aangedaan. Zeide ik u niet, dat ik mij bij het Bikkeren van de" vlammen als een gejaagd wild door bet woud wegspoedde? Hij schudde lachend het hoofd. Men ziet in een droom dikwijls dingen, die eigenlijk in een anderen droom thuis behooren u ziet, dat schrikt mij niet af. Maar de vooizegging! riep zij de banden als in vertwijfeling wringend. Dat is onzin, vergeef mij dat harde woord, antwoordde Hans Ulrich. Overigens, voegde hij er bij, overigens al zoudt gij inderdaad daaraan ge- looven, dan is u toch de macht gegeven tegen de verwezenlijking daarvan te strijden, u alleen. Heb ik geen gelijk Luide steunend liet zij hare armen zakken. Ik heb u gewaarschuwd, was alles wat zij uit bracht. Toen deed Hans Ulrich een schrede nader. Ja, gewaarschuwd, maar voor iets dat niet be staat, sprak hij met de hem eigen innemende harlelijkheid. Moet ik mij integendeel niet geluk kig achten u ontmoet te hebben, want gij zijt jong, schoon, uit eene voorname familie ontsproten, en naar het schijnt rijkelijk met aardsfihe goederen bedeeld. Gij kent mij niet, gij weet niets van mijn karak ter, onderbrak zij hem, maar hij liet zich niet op een dwaalspoor brengen. Bercndinastraat. Buitenhavenweg (n.l. de num mers van 2178), Dirkje Meestersstraat, Dwars straat, Gasstraat, Groonelann, Ilaga=traat, Ile- lenastraat, Hendrik Gabelstraat, Ilendrinastraat, llooikade, Hoofdstraat, Houtstraat, Jacobastraat, Kamp, Lange Nieuwstraal (n.l. de nummers van '121), Leliestraat, Maasstraat, Maasdijkje, Nieuwe Haven (n.l. de nummers van 1—51), Nieuwe Mathenessepolder, Nieuwsticht (Midden, Z.Z. en N.Z.), Piet Heinstraat, Ploogstraat. Rotterdamsche dijk (n.l. de nummers van '1 423), Slop van Makkers, Spuikanaal No. 1, Spuistraat, Steenstraat, Tuinlaan (nd.de num mers van 246), Westerhavenhoofd, West Frankenlandschen dijk. Wilhelminaplein, Wil- hclminastraat, Willemskade, Zalmstraat en Zeestraat. Vierde kiesdistrict. Appelmarkt, Baan, Blauwe steeg, Bakker- steeg, Branderssteeg, Broersveld, Broersvest (nl. de nummers van 4137), Buitenhaven weg (n.l. de nummers 114), Frankenstraat. Gast huissteeg, Gerrit Verboonstraat, Groenendal, Grofbaan, llavensteeg, Heerenpad, Hoogstraat (n.l. de nummers van 4127 en van 2—444), Keetsteeg, Kleine Baan, Klein Roosbeek, Klein Groenendal, Koemarkt, Korte Achterweg (n.l. de nummers van 421), Laan (n.l. de num mers 145), Lange Achterweg, Lange Haven (n.l. de nummers 4125 en van 2— 144), Lange Kerkstraat (n.l. de nummer van 129), Lange Nieuwstraat (n.l. de nummers van 23 101 en van 224), Laurensslraat, Munniken- buurt, Nieuwe Haven (n.l. de nummers van 53255), Oranjestraat, Roosbeek, Schoolstraat, Slop van Makkers, Spuikanaal, Taansteeg, Tuin laan (n.l. de nummers van 48 408), Visch- markt, Walvisehsteeg, Warande, Weezenbuurt, Westerkade, West Frankenlandsche laan (n.l. de nummers van 149), Westmolenstraat (n.l. de nummers van 133), Westvest (n.l. de nummers van 433), Westvest (n.l. de num- en van 2104), Willemshofje en Zvvaansteeg. De stemlokalen zijn voor het 4ste stemdistrict: liet Raadhuis. 2de >i De St. Joris Doele. 3de De 3de openbare kostelooze school, Dwarsstraat 4. 4de s> Het gemeente-gymnastiek lokaal, Buitenhavenweg 7. In het eerste stemdistrict is ook het hoofd stembureau gelegen, waarvan de burgemeester voorzitter is. Met de toegezonden oproepingskaart gewapend gaat men nu naar het stadhuis, of naar een van de andere bovengenoemde lokalen, waaronder men ressorteert. Wat nu de heeren, die deel itmaken van de stembureaux hebben tc -loer. ken op dit oogenblik minder schelen, en de beschrij ving daarvan zou eeue geheele courant vullen; wij letten er slee! ts op wat men als kiezer heeft te doen: 4°. ongewapend, ai is men ook agent van Ik heb nog zoo vee! idealisme behouden om aan de macht van den indruk te gelooven. »In do oogon ligt hot hart," zingen onze dichters, en ik ver beeld mij in uwe oogen een voor allo goeds ont vankelijk hart gelezen te hebben. Ook ik kan een weinig waarzeggen, en ik geloof uit uwo trekken toekunnen voorspellen, dat gij van een rijke en edel aangelegde natuur zijt. Misschien hebt gij gelijk, antwoordde zij moede maar wat baat alle aanleg, wanneer de storm over de teedere planten strijkt en ze knakt? Men heeft u smart aangedaan in het leven, dacht ik bij mij zeiven, zoide Hans Ulrich hartelijk. Een smartelijke trek kwam er om den schoonen mond der markiezin. Ja, sprak zij zacht. Ik ben in vele opzichten een ongelukkige, misschien ook doo 1 eigen schuld, maar met reeds van den beginne af. Velen zullen het voor gering achten, wat ik te verderen heb van hen, welke de schuld dragen het is slechts een menschonziel. Wat konot het daar op aan? Gij waart misschien ongelukkig gehuwd, kwam het van Hans Ulrich's lippen bijna ondanks hem zeiven. Ja, knikte zij kortaf, en thans meende hij alles te weten een gedwongen huwelijk, misschien om der wille van het geld; een onverdragehjk echtgenoot; een lange keten van sombere dagen, dio de dood eindelijk afbrak; dat klinkt zoo eenvoudig, maar laat toch zijne onuitwischbaie sporen, in de ziel, in het hart. Het ieven slaat wonden, maar hot heelt ze ook weder, zeide hij na hare laatste woorden. IVurdt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1