Schweizer Zijde BINNENLAND. Twee compagnieën van het elfde bataljon van Java hebben in Lehong in het gebergte op den weg van Kloewang Daja gevochten. Gevaarlijk gewond werd de luitenant Van Roon, licht gewond drie minderen. Als boete werd door Lehong twintigduizend dol lars betaald. STADSNIEUWS. TLAARDINGEN. Ingezonden Mededeelingen Directe verkoop aan Particulieren, Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. FIN ANTIEEL, Beurs vau Amsterdam. HYPOTHEEKBANKEN. ïooy, 100% 100% 100% politie, te verschijnen. Slechts militairen mogen hun wapenen bij zich houden; 2°. zijn oproepingskaart over te geven aan den voorzitter van het stembureau; 3°. uit diens handen een stembiljet te ont vangen, waarop de namen der candidaten staan 4°. Voor den naam van den gewenschten can- didaat (steeds slechts één) een wit puntje zwart te maken in een er aldus uitziend blokje |J|; 5°. dit biljet, na het te hebben laten af stempelen in de stembus te doen 6°. weg te gaan. Bat is alles; nu moet men zelf zijn biljet invullen, d. w. z. het witte puntje zwart maken; daarbij mag niemand helpen, tenzij men hulp behoevend is, en voorkomen zal daardoor dus worden, dat rerkiezingsagenten de kiezers mis leiden, terwijl tevens afhankelijke personen weten, dat niemand er achter kan komen, hoe zij gestemd hebben. Zonder eenige vrees van daarover later ge kapitteld te worden, kan dut een liberaal op een katholiek candidaat stemmen en omgekeerd. Als men het niet zelt vertelt, hoe men heeft gestemd, dan komt riooit iemand er achter. Hoe nu het verdere gedeelte van het stem- mingswerk geschiedt, hoe n.l. blijkt, wie ge kozen zijn, en of herstemming moet plaats hebben, en op welke wijze die geschiedt, zullen wij een andermaal zienvoor heden zouden wij daartoe te veel van onze plaatsruimte en van het geduld van den lezer vergen. Atjch. De correspondent te Batavia van de N. 22. Ct. seint onder dagteekening van heden Ook volgens een bij zijne familie te Wilnis ontvangen telegram is de 2e luit. der inf. van het leger in Oost-Indië J. van Itoon gevaarlijk gewond. De Koninginnen. De Koninginnen zijn gisterenmorgen uit Wee- nen naar Aussee vertrokken, n. 1. tot 15 Juni, waar H.B. M.M. eenige weken, denken te blijden. Om afscheid van U.H, M.M. te nemen, waren aan het station aanwezig aartshertog Rainer, aartshertogin Marie, de Erigelsehe gezant en het personeel der Nederlandsche ambassade. Aartshertogin Marie overhandigde II. H. M. M, prachtige bouquetten. Terecht op de vingers getikt. Aan de liberale kiesvereeniging te Zieriksee is door het bestuur der iLibeiale Unie" het volgende schrijven gezonden. »Ons Bestuur vernam uit de Nieuwsbladen, dat door uw Vereeniging werd aangenomen de volgende overweging van haar bestuur: «Over wegende, dat uit de verklaring van den heer Van Kerkwijk, in verband met zijn parlementair verleden, voldoende blgkt, dat hij zich vereenigt met de strekking van het progiamma der ïLibernle Unie", in het bijzonder wat betreft de hoofdpunten kiesrecht en sociale politiek en dat hij de urgentie der laatste erkent overwegende, dat de zaak der protectie wel een belangrijke politiek-oeconomische quaestie vormt, maar geen partijkenmerk, de vooruit strevende liberalen, die hun vereenigingspunt vinden in de nLiberale Unie" onderscheidende van andere panijeu ziet het bestuur der liberale kiesvereeniging in de houding van den heer Van Kerkwijk ten opzichte van dit vraag stuk alleen, hoewel haar betreurei.de, geen voldoende reden om zijn catididaluur voor deze kiesvereeniging onaannemelijk te verklaren.' »De beschouwing, in deze overweging ten aanzien der piotectie vervat, is te eenemale in strijd met de besluiten der ïLibeiaie Unie", dd, 14 November jl. Wij vvenschen daarom bij de zen met een kort woord, tegen die opvatting te protesteeren en verklaren het te betreuren, dat de statuten ons geen anderen maatregel tegenover uw houding veroorloven." Protectionisme. Men schrijft ons Als er algemeene opinies zijn, iserinFiies- land bepaald een omtrent de geruchtmakende bescherming, en wel dat de belijders van het anti-protectfonisme de dragers dier algemeene opinie zijn. Na er wat veel over gehoord, vernomen en gelezen te hebben, is er voor Golbcrlisme of Protectionisme geen plaats in hart of hoofd, maar gist men dat de zaak uiterst geschikt is om de aandacht van ernstiger dingen af te houden. (2eZ) Door de Naam!. Vennootschap de A?nster- damsche Courant zal binnen enkele dagen worden uitgegeven een 2 vel groot vlugschrift, waarin de beraadslagingen, over beschermende rechten destijds naar aanleiding der motie— Dobbelmann in de Tweede Kamer gevoerd, beknopt zijn weergegeven. De samensteller van dit overzicht heeft er naar gestreefd de vraagpunten, waar het bij dit protectie-debat bovenal om ging, duidelijk te formuieeren en deze vraagpunten toe te lichten door wat woordelijk dienaangaande door verschillende sprekers is gezegd. Daar hierbij tevens getracht is haar onpar tijdigheid en naar gelijke uitvoeiigheid ten aanzien van allen, krijgt de lezer hierdoor een getrouw, maar verkleind en daardoor overzien baar beeld van de belangrijkste vragen, en de gewichtigste gronden in zake bescherming en vrijhandel. In deze dagen, waarin dit oude vraagstuk opnieuw de gemoederen beweegt, zal de her innering aan het uiterst gewichtig debat in de Tweede Kamer velen welkom zijn. Het boekske wordt den besturen van kiesver- eeriigingcn zeer ter verspreiding aanbevolen. Wij vernemen, dat de Raad van State zeer onlangs aan Hare Majesteit de Koningin-Re gentes heeft geadviseerd, de onbevoegdheid der vrouw om tot voogdes benoemd te woriien, uit ons burgerlijk recht te doen verdwijnen, door intrekking van het bepaalde sub 3 in artikel 435 van bet Burgerlijk Wetboek. (N. B. Ct.) Verkiezingen. Van Koomsche zijde is in het Haagscbe district II voorloopig candidaat gesteld de oud-minister van oorlog Bcrgansius. Het Vad. vermoedde ccn April grap. Aan de Andi. Ct. wordt meer uitvoerig op het zonderlinge van dc candidaatstelling gewezen. Pc schrijver zegt o. m. Den naam ta noemen van den oud-minister van oorlog Bcrgansius is voldoende', om u een der wak kerste strijders voor een niouw legerwct, gegrond ook op een zoo bij uitnemendheid billijk en gezond principe als dc persoonlijke dienstplicht is, voor den geest to roepen. Hij, dc Katholieke oorlogsminister, is het geweest die, nu ruim <1 jaren geleden dc zoo beroemd ge worden rede ter aanbeveling zijner legerwet uitsprak, waaraan alle leden die na hem nog het woord voerden, als om strijd hulde brachten, en van welke rede Kettckenius zei, dat zo dc schoonste was die ooit in 's lands vergaderzaal is gehoord. Hij ook is het, die met zijn legerwet de breuk tussehen de leden van het „monsterbemd" voldingend maaktedie op de felste en heftigste wijze door zijn geloofsgcnooten is aangevallen en gemarteld, omdat hij de vriendschap van Travagliuo en de zijnen afwijzend de liefde tot het land als richtsnoer zijner daden had gekozen bóven het belang van zijn partij of dc belangen van het „Christelijk" negatie- verbond. De schrijver stelt den Roomscken kiezers in de bedoelde kiesvereeniging de vraag: of zij,nuSckaep- nian's luide woordcu van„Wij willen samengaan met u, medechristenen, tot eiken prijr, maar één prijs willen wij daarvoor niet betalen; n.l de opheffing der plaatsvervanging", nog naklinken in heel het politieke land, te goeder trouw meenen dat Bcrgan sius hun man kan zijn. „Of is die voorloopige candidatuur een parade-enn- didatuur, om de goê gemeente te doen uitroepen; „hier kan je zien, wat je nog nooit hebt gezien: het comble van vergevingsgezindheid in de politiek! Kom binnen, kom binnen!!" „Voor zulke boerenbedriegerij nam ik in uw plaats, zoo gij daar volstrekt behoefte aan hebt, maar liever d'een of anderen stroopop, wiens naam niets te winnen, noch ook te verliezen heeft met zoo „eervol" een plaats op de lijst van uw gekeurde mannen" In het district Sittart is tot dusverre nu. Charles baron de Bioberstein de eenige candidaat voor de Tweede Kamer. Vermoedelijk zal hij dit wel blijven, zoodat alsdan in dit district geen stemming plaats zal hebben. Als nieuwe candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te Amsterdam worden van liberale zijde genoemd de hoeren H. F. Groen van Waarder on dr. H. F. R. Hubrecht. Do centrale anci-rev. kiesvereeniging in het district Brielle heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot candidaat gesteld den heer A. P. Staal man, aftredend lid voor het district Den Helder. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Ouddorp is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozeu de heer J. J. vau Kerkwijk, aftredend lid. Door de antirevolutionnaire kiesvereeniging Neder land en Oranjefin het kiesdistrict Gouda is defini tief candidaat gesteld de heer L. F. Duymaer van Twist, le-luitcnant der infanterie. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Bode graven heeft tot candidaat gesteld het aftredend lid van de Tweede Kamer den heer A. Knijff Hzn. De anti-revolntionnaire kiesvereeniging te Middel- harnis en Sommclsdijk heeft voor het district Zie riksee op de lijst van voorloopige candidaten voor dc Tweede Kamer geplaatst mr D. P. D. Fabins, mr. Th. Heemskerk en den heer Van Lóben Seis. Reservekader. Dc sterkte van het reservekader bedroeg op 1 dezer: 5 vaandrigs, 95 reserve-officieren, 132 reserve- korporaals en 119 aspiranten-vaandrigs. Dat personeel werd gedurende den wintercursus 1896/97 theoretisch opgeleid voor den naasthoogeren graad. Dientengevolge verwierven bij het in April jl. gehouden examen 35 reserve-onderofficieren het theoretisch getuig schrift voor dew graad van vaandrig 87 reserve-korporaals het theoretisch getuigschrift voor deu graad van reserve-onderofficier, en 103 aspiranten-vaandrigs het theoretisch getuig schrift voor den graad yan reserve-korporaal. Die vrijwilligers kunnen thans voor bevordering tot de evengemelde graden in aanmerking komen, indien zij in den aanstaanden zomer, tijdens hun verblijf onder do wapenen ter vervulling van een gedeelte van den verplichten wcrkelijken diensttijd van 8 maanden, tevens verworven het vcreischte getuigschrift van praetische geschiktheid. OVERSCHIE, 14 Mei. De schippersknecht A. Kooy, alhier woonachtig en varende op een Wcstlandschc schuit van zijn neef A. Kooy, mode alhier thuisbe- hoorende, had het ongeluk tussehen 's-Gravenhage en Leiden zoodanig door de giek getroffen te wor den, dat zijn onderkaak zeer eenstig verwond werd en hij in het vooronder terecht kwam. Men heeft hom naar het ziekenhuis te Leideu vervoerd. OVERSCHIE, 14 Mei. Heden nacht werd de land bouwer P. Ouwelecn, wonende aan den Rotter dam- schen Rijweg, door de politie uit den slaap gewekt, omdat één zijucr paarden het weiland, waarin het rondliep, met de sloot had verwisseld. Na eenige uren van zware inspanning mocht men er inslagen het dier ongedeerd op het droge te brengen. DELFT, 14 Mei. Door de Vereenigde Vergadering van Delfland is de verkiezing van den heer J. C. Nierman, alhier, tot hoofdingeland niet goedgekeurd, op grond van ingekomen bezwaren. nAARLEM, 11 Mei. Verschillende werklieden- verecnigingcn, do arbeidsraad en besturen alhier, hebben in den laatsten tijd bij den Gemeenteraad aangedrongen op hot opnemen i'n de bestekken voor gemeentewerken van bepalingen rakende minimum loon en maximum-arbeidsduur. B. en IV, zeggen daaromtrent, dat het nog slechts betrekkelijk kort is, ongeveer 2 jaren geleden, dat dit maatschappelijk vraagstuk naar aanleiding van verschillende destijds ingekomen adressen in den Raad een punt van over weging uitmaakte Door B. en IV. was toen voorge steld met de zaak eenc proef te nemen. Dit voorstel mocht evenwel 'sRaads goedkeuring niet verwerven; met 19 tegen 9 stemmen werd het verworpen. Ofschoon do meerderheid van het dagelijksch be stuur ook nu nog hare vroegere meening is toege- daa», wordt thans door B. en W. niet opnieuw een voorstel als vroeger gedaan. Er bestaan, naar wij van verschillende zijden vernemen, hier ter stede plannen, om eene nieuwe kiesvereeniging op te richten in libe ralen geest, die echter niet bij de Liberale Unie zal aangesloten zijn. Wij kunnen ons over dit bewijs van politiek leven slechts verheugen. Men bericht ons, dat in de kiesvereeniging nSchiedam" een sterke slroomtrig gaande is, om den heer Tak van Poortvliet, die reeds te Overschie gesteld is, alhier tot definitief can didaat voor de Tweede Kamer te proclameeren voor het geval, dat Itij gekozeu werd, zou de heer Tak voor Schiedam opteeren. Zekerheid is er natuurlijk nog niet, of bo vengenoemd gerucht met de waarheid overeen stemt dat zal eerst Vrijdag a.s. blijken. De 28 petceeleu bouwgrond gelegen in Nieuw West-Frankenland, die gisteren verkocht zijn, zijn. naar ons wordt medegedeeld, gekocht door den heer A. G. A. Nolet, namens de Vereeniging van deri II. Vincentius a Paulo, hier ter stede, die dat terrein wi! gebruiken tot uitbreiding van het Luduinagesticht met eene afdeeling voor kostdames. Hier ter stede wordt, naar men ons meldt eene R. K. tooneelvereeniging opgericht, onder den naam »St. Paulus". Aanvankelijk zijn daartoe reeds 10 leden toegetreden. BÜRGERL LIKE STAN D. Geboren 14 Mei. Johan Frederik, zoon van J. van der Gaag en A. M. Wessel, Hoofd straat Overleden: 14 Mei. Agatha van der Burg, oud '19 jaar en 10 maauden, Hoofdstraat. Naar wij vernemen is het nu zeker dat ï-'o Beijersche Kapel", Concordia" en sde Schut terij muziek", de dag van het Gymnastiekfeest zullen opluisteren met hunne muziek. Het staat ook vast, dat op het feestterrein zullen worden geplaatst een caroussel, poffertjes kraam en meer vermakelijkheden. Of de feestdag met vuurwerk zal worden gesloten, is nog niet vast bepaald. Aan het commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd 2 huissleutels. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd15 Mei. Johannes van der Velden en Lijntje Strijbos. Geboren: 1'. Mei. Wouter, zoon van W. Groeneveld en E. de Kruijff, Williehninasiraat. Overleden: 14 Mei. Lambertus van Oeve- ren, oud 5 weken, Gedempte Hiersloot. it 30 ets. per regel. Is de beste. Vraagt Stalen van onze Zwarte, Witte en Gekleurde Zijden Stoffen van 35 cents tot 12,50 gulden de meter. Specialiteitnieuwste Zijden Stoffen, Foulard- en Etamine-Zyde, 52 cM. breed, van af 00 cents dn Meter. De gekozm Zijden Stoffen worden in iedere hoeveelheid franco en vrij van in komende rechten toegezonden. SCinVElZER Co., Lneern (Zwitserl.), Exporthandcl in Zijden Stoffen. Br. Citypers. De oorkonde, die aan dr. Cuypers bij diens jubi leum morgen zal aangeboden worden, is een zeer fraai stuk calligraphisch werk, door den heer R. A. van de Pavort, oud-leerling van dr. Cuypers en chef van het teckenbureau in het Rijksmuseum, met veel smaak en vaardigheid ontworpen en uitgevoerd. Links bevindt zich een breede band in stemmige, passende kleur gehouden, waarin zich drie medail lons bevinden: de Waarheid, de Schoonheid en de Goedheid voorgesteld door een adelaar, pauw en leeuw. De adelaar houdt in zijn klauwen twee vlammende fakkels geklemdhij is op een pentagono geplaatst, voorstellende den dubbelen, goddelijken driehoek daar achter stralen gouden bundels licht naar omhoog. Tussehen deze drie medaillons sehict een met vruchten en bladeren beladen boom op, waarboven de spreuk: „Studeert op het oude". Een tweede, smallere band loopt hier langs, versierd met mo tieven ontleend aan dr. Cuypers wapen. De oorkonde zelve luidt: „Op heden den 16en Mei van het jaar 1897 heb ben dc leerlingen en oud-leerlingen hunnen meester doctor P. J. H. Cuypers, architect te Amsterdam, bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag deze ootkondo hunner hulde aangeboden". De bovenrand is versierd met de ordeteekenen van den jubilaris: Eikenkroon, Gregoriusorde, Isabella la Cattoliea, Legioen van Eer, Ecclesia Pontifici en de orde der Royal Institute of British Architects Mishandeling. Na afloop van den boerenkoopdag bij de erven Tholenaar te Oud-Vosmeer, schijnt de onbezoldigd Rijksveldwachter Niemandsverdriet te Poortvliet door eenige onverlaten mishandeld te zijn. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Overigens had die koopdag een zeer kalm verloop, daar bij dergelijke gelegenheden in vorige jaien steeds processen verbaai moesten worden opgemaakt wegens vechtpartijen of ver zet tegen de politie. Gevangenisstraf blijkt de gemoederen van de voorvechters wat te kal- meeren. 15 Mei. pCt STAATSLEEN INGEN. Nederland. Ceit. Ned. VV. Schuld Hongarije. Oblig. Goud!. 1876 5 Italië. Inschr. 1862/815 Oostenrijk. Obl Pap. Mei/Nov5 Ziiv. Jan./Juh5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 18815 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 1888 5 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3 '/s dito 1886/1890 3% Schiedam 1895 3 Alg. Hyp, Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr4% Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 West!. Hyp. l'andbr4 HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Neder!. Handelmij. resc Deli Cult Mij. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Holl. IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baltische Sporen 3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl4 Atl. P.ic. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Ft. Centr en Pen. C. v. A B v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. K. en T. C. v. A. ex 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp. Obi. 4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A W. N. Y. Mortg. Bonds5 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westi. Stoorntr. Aand. LOTEN. Theissloten4 Oostenrijk .Siaatsl. 1854. 4 dito 1860 5 Boden Credit loten.3 Loten Madrid 18683 Turksche Spoorwegloten 3 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie3 pCt. Koers van het Geld Beleeng, pCt. Vorige koers. 871% 101% 867/J8 8513/16 85 21% 31% 1035/a 58% 57% 90 991% 99% 97 52 140% 110 430 815 89 109 1023% 62% 10% 7fl'/4 45 173 g. 8% 9'% 57/ta 58% 11 86% 54% •1% 45% 200 118 118% 127% 121% 90% 31'% 24% Heden. Laagste koers. 86 85% 21 317% 104 991% 991% 100% 139% 140 430% 815 91 101% 10% 79 4 b 9% 53/3 81 4% 153/4 l8 113 24% Prijzen van Coupons. Amsterdam, 15 Mei. Met. Pap. p. 11.21 21.07# Russen in G. R.. Zilv.Jan. 21 v 21.07% Engelsclie per 11 60 Eng. met affid.'.11.90 Portugeesche Fransche47.60 Belgische47.60 Oiv. in Reichsm.58.70 Hauib.-Russen.1.22 1.90 1.25# Russen in Z. R. Polen p. Zilv. R. Spaansche buitl. in franken p. Juli 47.60 Spaansche hinnl. in piasters1.74 Ametik. Doll. G, 2.45# Mex. Dollar 1.14

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2