UIT DE PERS. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. R e c li t z a k e n. Kerk en Sehool. Landbouw en Veeteelt. Transvaal breedvoerig besproken. Vooral klaagt Leonard over de indringerigheid en heersch- zucht der Ilollandsche partij, die zelfs de Boeren op den kop zit en alle goede baantjes voor zich in beslag neemt; die partij werkt syste matisch de Engelschen tegen en wordt als het ware van uit Europa gedirigeerd. Het verhoor van Leonard, waaraan Jackson, Camphell-Bannerman, Ellis, Buxton, Blake en Labouchère deelnamen, leverde niet veel nieuw» op. Getuige gaf het bekende verhaal van de Johannesburger omwenteling en den inval van Jameson. Ilij zelf was er in het begin tegen geweest, den bekenden brief van Jameson te zenden niettemin had Jameson in November '95 op eigen verzoek dien brief gekregenhij zou dien evenwel alleen gebruiken om zich tegen over de Chartered Company te rechtvaardigen. Wat de vlag-quaestie betreft, kwam Leonards getuigenis eveneens neer op de door vorige getuigen afgelegde verklaringen. Het plan was, dat Jameson onder Engelsclie vlag zou optreden. Het hervormings-comité was daar evenwel tegenmen wilde een Britsch-Transvualsche republiek en grondwets herziening, maar geen annexatie door het Brit- sche rijk of door de Kaapkolonie. De afspraak met Rhodes was geweest, dat deze Jameson met 1200 man zes, zoo noodig zelfs negen maanden aan de Transvaalsche grens zou houden. In dien tijd zouden de Johannes- burgers op eigen gelegenheid de omwenteling doen plaats vinden, het arsenaal te Pretoria overrompelen en daarna naar Johannesburg terug trekken. Eerst dan zou Jameson, zoo noodig, alleen op uitnoodiging der Johannes- burgers tusschenbeide komen. Door het bericht van Jamesons inval op 30 December was getuige als door den donder getroffen geweest. Leonard verdedigde zich ook tegen het ver wijt, dat hij weggeloopen was. Hij had na Jamesons inval terstond naar Johannesburg willen terugkeeren, maar Rhodes had hem en Hamilton gesmeekt te Kaapstad te blijven om hem (Rhodes) te helpen. Later was hij van oordeel geweest, dat hij zijn vrienden meer van dienst kon zijn, door hun zaak in Engeland te bepleiten, dan door naar Transvaal terug te keeren. De Kaapkolonie kon hem wegens een politiek misdi'ijf niet uitleveren. Op dit oogenblik dat gaf hij toe zou hij niet naar Transvaal willen terugkeeren, ondanks het feit, dat de Zuid-Afrikaanscbe regeering om zijn afwezigheid veler zijner goe deren had verbeurd verklaard. Als altijd was het Labouchère, van wiens verhoor Leonard het meest te lijden had. Uit diens vragen bleek o.a., dat Leonard voor zich zelf geen reden tot klagen had over de belas tingen in Transvaal. Met een inkomen van 10.000 pond st. betaalde hij slechts 150 pond st. belasting. Ook was Labouchère opgekomen tegen de breede uitmeting van tal van grieven door ge tuige, maar daartegen protesteerde Chamberlain, die van oordeel was, dat waar de tegenpartij was gehoord, ook nu Leonard vrij moest kunnen spreken. Labouchère moest zich daarin wel schikken, maar gaf toen als zijn voornemen te kennen, nieuwe getuigen te doen hooren. De zitting werd daarop verdaagd. De eerst volgende getuigen zullen zijn Harris, Beit en Maguire. Gemengde Mededccllngen. Het Engelsche Lagerhuis heeft in de tweede lezing met 221 tegen ÖO stemmen een wets ontwerp aangenomen, verbiedende de invoer van artikelen in buitenlandsche gevangenissen geproduceerd. Een deel der brigade artillerie, die Engeland toon aan te slaan en ging met hen naar beneden, waar hij haar trachtte duidelijk te maken, dat er geen andere plaats beschikbaar was, dan de kleine kajuit waarin zij zich dus samen zouden moeten behelpen. s'tls het eenige, wat wij er op weten," ging hij voort, na vergeefs gewacht te hebben of de dames ook iets zouden zeggen. a'tls nog zoo'n onaardige ruimte niet, als je 'tzoo ziet," begon de kapitein weder. ïAIs het moest zouden drie roenschen zich er in kunnen behelpen," merkte de stuurman brutaal weg op. De dames zeiden r.og niets, maar mevrouw Bunnett's blikken voorspelden niet vee! goeds voor haar echtgenoot. Er was in de kajuit maar plaats voor één kof fer en mevrouw Ftllson was dadelijk zoo vrij ge- weester den haren te laten zetten. Toen die daar veilig stond, ging zij naar het dek om eens rond te zien. sGeorge!" zeide mevrouw Bunnett barsch, zoo dra zij alleen waren. ïWel, lieve?" zeide haar echtgenoot zoo vrien delijk mogelijk. sKan die vrouw niet naar huis teruggaan 1" sDat gaat niet!" antwoordde de kapitein vast beraden. «'tls je eigen schuld, had dan ook voor uit gezegd, dat je van plan was te komen," iO, ik begrijp wel, dat je me bier niet noodig hebt," zeide mevrouw Bunnet, terwijl zelfs de bloe men op haar hoed beefden. »De stuurman wordt wel in de gelegenheid ge steld, om zijn vrouw genoegen te doen, maar ik mag thuis blijven en zorgen dat alles in orde is, als mijnheer thuis komt. naar Zuid-Afrika zal zenden, is reeds inge scheept. In St.-Jarnes-Hull te Londen is nog eens een Phillielleensche betooging gehouden. Het lijk van den hertog van Aumale is gis teravond te Parijs aangekomen, vergezeld door prinses Clementine van Coburg, den hertog \an Chartres en den markies van Beau voir. De kist, die bedekt was met de Franselie vlag, is terstond naar de Madeleine overgebracht. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de hertogin van Alencon plechtig ter aarde besteld. Het gehcele diplomatieke corps, alsmede tal van vorstelijke personen, woonden de plech tigheid bij. De hertog van Orleans zond een telegram, waarin hij het betreurt, dat zijn ballingschap hem verhindert de begrafenis bij te wonen. Een tweede vorstelijke gift, naar aanleiding van de ramp te Parijs, is die van de gravin de Castellane. Zij heeft een millioen francs gegeven voor de oprichting van een steenen gebouw, waarin voor het vervolg fancy-fairs enz. kunnen gehouden worden. De prefect van politie heeft een uitnoodiging ontvangen van den minister van binnenlandsche zaken, om maatregelen te nemen tegen brand gevaar in de Parijsche schouwburgen en ver gaderzalen. De vroegere gouverneur van Obock, aan de Roode Zee, die met een oificiëele opdracht naar Abessinië was gezonden, is met een eigenhandig schrijven van Menelik aan president Faure in Frankrijk teruggekeerd. Volgens een bericht uit Kaapstad dringt de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek aan op een arbitrage over de Londensche conventie. De president der Vereenigde Staten heeft aan het Congres voorgesteld 50.000 dollars naar Cuba te zenden ter ondersteuning der Amerikanen, die door de opstand geruïneerd zijn. Treub over de liberalen. In het Sociaal Weékbl. begint mr. Treub een ar tikel over coöperatie, naar aanleiding van het in ternationale congres, dat dit jaar in Delft gehouden zal worden. Hij wijst er op hoe weinig coöperatie bij ons verband houdt met de verkiezingen, tenzij oin den een of anderen „Eigen Huiper" wat stemmen te ontfutselen. De verkiezingen geven hem dan ook geen aanleiding dit onderwerp aan te roeren, trou wens, zoo vervolgt hij Ik schrijf over die verkiezingen maar liefst heele- maal nietde voorbereiding daarvan, zooals die tot nu toe geschiedt, kan voor ieder, die werkelijk ge looft aan de dringende noodzakelijkheid eener in grijpende sociale politiek en tot hen behoor ik alleen een aanleiding zijn om zich te schamen over het volslagen gebrek aan ernstig willen van wette lijke maatregelen in het belang der niet bezittenden, dat thans weer duidelijker dan ooit aan den dag komt. Wanneer ik, na al wat er in ons land sedert de grondwetsherziening van tien jaren geleden op poli tiek terrein is voorgevallen, gedwongen hen te erken nen dat een speech, van strekking zoo negatief en daardoor zoo conservatief in den slechten zin als die, welke Levy dezer dagen in de kiesvereeniging „"Vooruitgang" te Amsterdam ten beste gaf, de hcerschende strooming weergeeft onder de niet-cle- ricalen cn niet-calvinistcu uit de bezittende klasse; gedwongen ben om te bekennen dat de groote frasen die van alle kanten, vóór het er op aan kwam, schenen te wijzen op een zucht naar ver wezenlijking ook in de wetgeving van de leuze „meer hart, voor het volk", nu het er op aan komt, als oud vuil worden weggeworpen en in geruild tegen de verouderde en afgezaagde, thans bij de ontwaking van den vierden stand wegens haar negativiteit van zoo verregaande kortzichtigheid getuigende leuze „tegen Rome en Dordt", een leuze waarmede, naar mijn hartgrondigen wensch, do libe ralen zich hoe eer hoe beter den politieken nek mogen breken, opdat er met hun verdwijnen van het politieke tooneel, waarop zij geen wezenlijke rol jja, ja, ik begrijp dat wel." »Ja, 't is nu te iaat om er iets aan te verande ren. Ik moet nu naar boven en jij moest ook maar mede gaan," Mevrouw Bunnet volgdo haar man naar bet dek en zich zoo ver mogelijk van mevrouw Fillson vet - wijderd houdende, sloeg zij met een voornamen blik de bewegingen der zeelieden gade, die bezig waren het schip zeilklaar te maken. Er woei een stevige westenwind, en toen het schip eenmaal op gang was, kwam zij bij haar man staan, die haar alle meikwaardigheden verklaarde, welke zij voorbij voeren. Juist tegen den tijd van liet diner waren zij op het drukste gedeelte van de rivier, zoodat de ka pitein, tot zijn innerlijke blijdschap, den stuurman naar beneden moest zenden, om de honneurs aan tafel waar te nemen. Zoo bleek als eeri doek kwam deze een half uur later boven en, den kapitein aanziende, baalde hij veelbeteekenend de schouders op. sRuzie 7" vroeg de kapitein half fluisterend. »Dat nu juist niet", antwoordde de stuurman. ïMeer wat je kibbelarij zou kunnen noemen." ija, ik begrijp het wel," zeide de andere met een zucht. »Maar ik ga toch niet meer alleen beneden bij haar zitten, daar behoef je niet op te rekenen. Als je me vraagt, wat ik gegeten heb, zou ik het je niet kunnen zeggen." Zoodra zijne tafelgenooten op het dek versche nen, maakte de stuurman dat hij wegkwam, en de kapitein van de Foam, die besloot nog een poging te doen om de dames tot overeenstemming te brengen, riep ze bij zich en begon met haar meer te vervullen hebben, eindelijk eens klaar heid kunne komen in de splitsing cn grocpee- ring onzer staatspartijen; wanneer ik zie dat de politiek der met-kerkelijken (de radicale en de sociaal-democratische arbeiders-partij zijn ten ge volge van tal van persoonlijke kwesties, die men betreuren maar niet wegredeneeren kan, te zwak om merkbaren invloed op den gang van zaken uit to oefenen) zich toespitst tot het pogen om het grootste aantal plaatsen te bezetten niet om in 's lands vergaderzaal te doen, maar om er te zitten en anderen het doen te beletten; zie, dat als de niet-kerkelijken de meerderheid mochten krijgen, het land voor op zijn minst vier jaren weer zal zijn begunstigd met een volksvertegenwoordiging zonder positief doel, zonder wil, zonder kracht en zonder karakter, dan draait mij het hart in het lijf om en dank ik de omstandigheden, die mij ontheffen van de taak om mij in den politieken warwinkel te be geven, waarin vooreerst, helaas, geen orde is te voorzien. Bij Kon besluit is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oosterhout, D. H. Berger, thans directeur van het telegraafkantoor te Meppel. Bij Kon. besluit is aan den onder-directeur der telegraphie, II. E. J. Giaffé, op zijn erzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Bij Kon. besluit is aan den directeur van het telegiaafkantoor te Gouda, J. F. van Schouwenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst Peileend. Bij Kon. besluit is de gen»raal-majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, C. Deykerhoff, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Bij beschikking van den minister tan waterstaat, handel en nijverheid is de adspirant-ingenieur van den Rij kswatei staat J I'. van Vlissingen onder de bevelen gesteld van den hoofdingenieur \oor de rivie ren, om te wot den toegeioegd aan den ingenieur in het 6e tivier-arrondissement ter standplaats Hoek van Holland, en de adspirant-ingenieur M. O E. Bon- gaeits onder de bevelen van den inspecteur in de 2e inspectie, ter standplaats *s-Gravenhage. Op den leeftijd van vijf-en-zeventig jaren is de Nederlandsche schilder Willem Roelofs. te Brussel (Schaerbeek) overleden. Roelofs, wiens landschappen vooral hoogelijk gewaardeerd worden, was een ieer- ling van H, Van de Sande Bakhuizen. Vele onder scheidingen gewerden hemde Nederl. Leeuw, de Leopoldsorde, de Eikenkroon, de Franz Jozefsorde, het commandeurskruis van Karei III van Spanje, en vele andere. Gottfried Mann heeft der directie van do „Harmo nie" te Groningen verzocht de met hem gesloten overeenkomst te verbreken. Vad Wegens de aanvaarding van het hoofdredacteur schap van Het Nieuwsblad voor Nederland is mr. G. Keiler afgetreden als muziek-verslaggever van het Handelsblad. In zijn plaats is benoemd de heer S. van Milligen. De achtste algemeene vergadering der Nederland- sche Stenografen Vereenigiug „Willem StoLze" zal worden gehouden op Donderdag 27 Mei e.k„ in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De heer B. Heymans van Utrecht zal op deze vergadering inleiden; „Het onderwijs in de Steno grafie". De administratie van Neêrlavds TVe-kblad, met De Kunstwereld (als bijlage) heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een literaire schets of novelle ter grootte van minstens 3 vel druks. Er worden bedragen uitgeloofd van f 50, f'15 cn f 10. Inzendingen moeten geteekend zijn met een spreuk en vergezeld gaan van een gezegeld briefje, dat de zelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam cn het adres des schrijvers bevat. Do administratie is gevestigd, Nicolaas Bercbem- straat no. 1, Amsterdam. Iemand, die tot. de notabelen zijner woonplaats (eene gemeente in Zeeland) behoorde, ecne gunstig verleden cn een ruim bestaan had als herbergier stond heden voor het gerechtshof in Den Haag terecht wegens diefstal vaneen hondenhalsband. de verschillende bijzonderheden aan te wijzen van de hen voorbijvarende schepen. Midden in helgc- spiek liep zijn vrouw weg met een gezicht, of haar het grootste onrecht was aangedaan, en liet haar man met mevrouw Fillson alleen. Tegen den tijd dat er thee gedronken moest worden, zaten de mannen al in angst. Mevrouw Bunnett gaf mevrouw Fillson haar thee aan zon der haar aan te zien en mevrouw Fillson volgde dat voorbeeld bij het overreiken van de scjjp&al met boteiliammen. Toen zij de schaal terugkreeg, bleek zij geheel ledig te zijn, en mevrouw Bunnett zat met een van woede vei trokken gelaat met al de sneedjes brood in haar schoot. »Wel, dat spijt me nu toch zeide mevrouw Fillson. »Dat meent ge niet!" zeide mevrouw Bunnett bits, »ge deedt het met opzet *Kom, kom," zeide de stuurman, nNatuutlijk ziet mijn man het heel bedaard aan, dat ik beleedigd word," zeide mevrouw Bunnett woedend van haar stoel opstaande. sEn mijn man zit heel op zijn gemak thee te drinken, terwijl ik tot een leugenaarster gemaakt word", klonk het van mevrouw Fillson's lippen, ter wijl zij den stuurman verontwaardigd aanzag, ïAIs je denkt, dat ik met die vrouw inde kleine kajuit slaap, hebt ge het glad mis," zeide mevrouw Bunnett met een vreeselijke stem. alk slaap nog liever op een stoep," En ik slaap nog Jiever op een voetenschrapper, zeide mevrouw Fillson met een blik op de hoekige magere gestalte van haar vijandin. iHeel goed, dan zullen de stuurman en ik daar slapen," zeide de kapitein lankmoedig. sJij kunt Hij zon dit voorwerp ten nadeele van een medê- ingezetene ontvreemd hebben, terwijl hij het zelf niet noodig had, omdat hij geen hond hield Ook bleek niets van een zucht naar vuig winstbejag en evenmin dat er tnsschen bekl. en den persoon, van wien de band zou gestolen zijn, een veete of zoo iets bestond. Bekl.'s bewering was, dat hij den hand geruimen tijd geleden had gekocht, omdat hij hem zoo goed koop vond, en dat hij hem bestemd had om hem ten geschenke te geven aan een vriend, die een hond bezat, aan welk voornemen hij dan ook gevolg had gegeven. Niettegenstaande dit alles veroordeelde de Middel- burgsche rechtbank hem tot een maand gevangenis straf, o. a. op grond van de kenteekenen, waaraan de beweerde eigenaar verklaarde den band te her kennen als zijn eigendom. Als verdediger van bekl. trad op mr. Boudewijnse uit Middelburg, die vrijspraak vroeg. Het Openb. Min., hoewel toegevende, dat de zaak bevreemding wekt en dat niet is na te gaan welk motief den bekl. moet hebben bewogen om het hem ten laste gelegde feit te plegen, meende nochtans dat zijn schuld voldeende bewezen was en vorderde bevestiging van het veroordeelend vonnis. Neb. Heev. Kerk. Het class, bestuur heeft de provisioneele schorsing van ds. Groeneveldt, te Aalburg, gemeente Wijk c. a?, onbepaald verlengd, ten einde een nadcronderzock in te stellen omtrent verschillende hem in een aanklacht ten laste gelegde feiten. Algemeene Synode. In de zitting der Alg. Synodale Commissie van Vrijdag kwamen aan de orde: verzoeken om verlen ging der gedeeltelijke dispensatie van art; 23 regle ment op de vacature van de gemeente te Urk, Lut- jegast, Saaxum en Niezeil. Deze verzoeken werden ingewilligd op de bekende voorwaarden. Daarna werd voortgegaan met de behandeling van aanvragen, om groote toelagen uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, voor bouw of her stelling van kerken en pastorien. Verschillende rap porten van de provinciale correspondenten kwamen daarbij ter tafel. Op een verzoek <im herziening van een besluit van een prov. Kerkbestuur, werd beslo ten dit verzoek af te wijzen, aangezien van een be- voegdelijk genomen eindbesluit, volgens de regle menten geen herziening mogelijk is. Van kerkvoogden der gemeente Peins en Zweins was een verzoek i ngekomen om wijzigingen te mogen aanbrengen in het bestek voor herstelling van het kerkgebouw, waarvoor subsidie was toegestaan. Het ingezonden bestek met gewijzigde begrooting werden goedgekeurd. Op de aanvrage van kerkvoogden te Schalkwijk, om uitbetaling van de tweede helft der toegekende subsidie voor herstelling der kerk werd besloten gunstig te beschikken en den quaestor- generaal tot uitbetaling te machtigen. Een staat van kosten van een classicaal bestuur in een tuchtzaak werd met eenige wijziging goed gekeurd. De vergadering werd daarop verdaagd tot den volgeuden dag. Hoogek Onderwijs Amsterdam. Bevorderd tot doctor in do rechtswe- ten schap op proefschrift „Schets der werkzaaamhe- den in Strafzaken van den Nederlandsch-Indischen Ambtenaar van het openbaar Ministerie op Java en Madoera", A. J, Driessen, geb. te Padang. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap F. G. J. Houck. geb te Deventer met „Stel lingen". Leiden: Bevorderd tot arts D. Neurdenbur; ge slaagd voor het arts-examen eerste gedeelte J. R. de Bruine Groeneveldt. Utrecht: Doet. cx. rechtsw.F. A. C. van Lijn den van Sandenburg. Tot arts bevorderd: D. A. van Os. Tot semi-arts: A. J. J. Jansen. Tot tand meester: S. Blauw en C. C. Kaijser. Men schrijft ',t Enkhuizen Do vroege aardappelen hebben veel geleden van de nachtvorsten; op verscheidene akkers is het iof bij den grond afgevroren. Ook voor de bloesems der pereboomen is de weers gesteldheid der laatste dagen zeer ongunstig. Door de laatste nachtvorsten hebben de vroege aard appelen veel geledente Heusden zijn gansche akkers zwart gekleurd, want het loof is geheel afgevroren. Ook aan dc alom in bloei staande fruitboomen werd door het gure weer veel schade toegebracht. dan de slaapbank van den stuurman krijgen en mevrouw Fillson een bank in de kajuit. Vind je dat niet het beste, George?" dO, George vindt het best," zeide mevrouw Bun nett de stem van haar man nabootsende. »Geoige vindt alles goed. Als je maar een zier mannelijk gevoel in je hadt, zoud je rne niet zoo laten be- leedigen." »En als jij een man was," zeide mevrouw Filison zich tot haar echtgenoot wendende, »zoud je niet dulden, dat ze zoo over me spreken, maar jij komt nooit voor me op." Zij liep met veel misbaar het dek op, waar mevrouw Fillson haar al spoedig volgde. »Wij zullen voor haar pleizier wat ruzie moeten maken," begon de kapitein, terwijl hij zijn kop op tafel zette. nAnders zullen ze niet tevreden zijn." »Dat zal zoo gemakkelijk nog niet gaan," ant woordde de stuurman den kapitein op den rug kloppende. »IVe hebben nu al vijf jaar met elkaar gevaren, zonder nog ooit een kwaad woord gehad te hebben. »Nu als je eens wat weet," zeide de kapitein, waarschuw me dan eens." ïWe moesten eerst nog eens afwachten, hoe het morgen aan het ontbijt toegaat," antwoordde de stuurman, zijn pijp stoppende. bAIs het niet beter gaat dan vandaag, zullen we om ze tot kalmte te brengen, inderdaad genoodzaakt zijn een klein beetje ruzie te maken." Den volgenden morgen was de verstandhouding aan het ontbijt nog veel slechter dan den vorigen dag. Ieder der vrouwen zette baar man tot da den van openlijke vijandbehap aan. Het gevolg hiervan was, dat de mannen het

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6