Gemengd Nieuws. S c li e e p y a a r t. Handel. Met het oog op bet heerschcn Tan mond- cn klauw zeer, besloot de Kaad der gemeente Zaandam tot schorsing der veemarkten. Dovdtsche Tentoonstelling Door het hoofdbestuur van de Dordtsche Tentoonstelling is tot burgemeester van Oud- Dordrecht benoemd de heer Hidde Nijland. De benoemde zal zijn verblijf houden in het huis staande op de markt van Oud-Dordreeht naast 't huis Cruijsenburgh. De burgemeester en al de schepenen zullen in Oud-Hollandsche dracht gekleed gaan. Noord-Brabantsche Nijverheid. De tentoonstelling van Noord-Brabantsehe nijverheid, dezen zorner te 's-Hertogenbosch te houden, heeft alie kans van goed te zullen slagen. In alie plaatsen van eenige beteekenis der provincie treden de verschillende subcommissiëa ilink op en zeer vele groote firma's, die besloten hebben te exposeeren, zullen zeker het beste beentje voortzetten. Het oude station en de bijgebouwen worden zeer practisch ingericht, en zullen omringd wor den door prachtige plantsoenen. Verschillende feesten zullen worden georga niseerd, o.a. concours van fanfare- en harmonie gezelschappen, bloemencorso, gymnastiekfeest enz. enz. Het hoofdcomité, dat zitting heeft te 's Her togenbosch eu elke week vergadert, bereidt alles op vaardige wijze voor en streeft ernaar het eene tentoonstelling te doen zijnonze provincie waardig. Ook zal er eene historische tentoonstelling aan verbonden zijn, welke zeer belangrijk belooft te zullen zijn. Moord. Aangaande den reeds vermèlden moord te Sappenneer wordt nog bericht, dat de versla- gene Freerk Slor, van Muntendam, van beroep scheepsjager, 32 jaar oud en vader van vijf kindeten was. Slor was reeds Woensdagvoor- naiddag, evenals zijn broeder en zijne beide neven, ook Slor genaamd, onder den invloed van sterken drank. In bet oosteind van Sappemeer kregen zij twist over het bezit van een paard, dat door een der Slorsen, die voor eenigen tijd uit de gevangenis ontslagen is, moet gekocht zijn, o. a. mede voor de gelden, in de gevangenis ver diend. De broeder of een der neveu heeft bij de hooggaande ruzie het mes of een ander scherp voorwerp getrokken en daarmede aan F, Slor eene 5 a 6 centimeter diepe vleeschwond in de bovendij riegebracht, welke zoo hevig bloedde, dat de gewonde eenigen tijd later in het ge meentehuis te Sappemeer is overleden, niet tegenstaande de verleende hulp van de geuees- heeren Meihuizen en Sanders. Het paard werd door bovengenoemde lieden wreed mishandeld en ontving hier en daar messteken en sneden in de pooten. De broeder en de twee neven zijn nog den zelfden avond zwaar geboeid aanvankelijk naar Winschoten gebracht. Het voorloopig onder zoek heeft nog tot geen stellige uitkomst geleid. liet vergaan van de d Fir dene." Omfrent de ramp die het Nederlandsche stoomschip Firdene heeft getroffen, vinden wij in de Weser Ztg. het volgende vermeld De Firdene was met een lading zout uit Rotterdam onderweg en werd ongeveer honderd Engelsche mijlen ten Westen van Helgoland aangevaren door de Noorsehe bark Bödvar. De Firdene werd aan bakboordzijde getroffen met zooveel kracht dat de boeg van de Bödvar diep in de machinekamer drong. Zij zonk bijna onmiddellijk, doch de beman ning van 19 koppen had nog juist tijd gevon den om zich te bergen ia de beide booten. in den loop van den dag met elkander eens wer- nen en afspraken, dat bij den eerstyolgenden maal tijd de storm met kracht los zou breken. «Het is mij er niet om te doen, iemand te plagen of te beleedigen," zeide de kapitein na den stuurman een wenk gegeven te hebben, «maar als je wat minder geraas roet je vork kon maken, George, dan zou je me daarmede een groot ge noegen doen." «Zou ik?" zoide de stuurman, terwijl zijn vrouw bijna verstijfde van schrik. «Zoo, zoo 1" De twee ruziemakers, die elkander woedend aankeken, deden bun best nog meer beleedigingen te bedenken. «Net zoo'n zwijnging de kapitein brommende voort. De stuurman aarzelde zoo lang een beleedigend antwoord te geven, dat zijn vrouw alle geduld verloor en bevende van woede opstond. «Hoe durft go zoo iets tegen mijn man te zeggenriep zij driftig. «George, kom dadelijk op het dek tik begrijp niet, wat hij bedoelt," zeide de stuurman, die juist met eten was begonnen. «Wil je nu dadelijk komen zeide zijn vrouw, zijn bord voor zijn neus wegschuivende. De stuurman stond met een zucht op en deed zijn best den kapitein met een woedenden blik aan te zien. «Neem toch een grooter mes, kapitein," zeide hij, «je mocht dat kleintje eens inslikken." De kapitein, die het voorwerp in kwestie in de vuist gekneld hield, draaide het in bet rond en keek den stuurman met verbazing aan. «Als ik geen kapitein van dit schip was, George," zeide hij met een heesche stem, sen niet verplicht Ongeveer een uur later zonk ook de Noorsehe faaik, die door de bemanning onmiddellijk na de botsing was verlaten. Er woei een steike westelijke wind, gepaard met regen en hagel. In dit weder dreven beide booten niet ver van elkander voort. De mannen van de Firdene waren voor een deel maar dun gekleed en niet voorzien van levensmiddelen. Weldra sloeg een boot met elf opvarenden om; zeven verdronken onmiddellijk, terwijl vier zich op de kiel van de omgeslagen boot redden. Ook van dezen werden er nog twee door de zee verzwolgen, nadat zij er vele malen in waren geslaagd de boot weer te bereiken. De overige twee werden door de Noorsehe boot bijna verstijfd opgenomen, nadat zij tien uren worstelend hadden doorgebracht. Deze boot met de bemanning van de bark en de twee geredden werd Zondagmorgen door den Britschen marine-kotter Boze Smith na een uur tobbens bij een zeer holle zee opgenomen. De kotter bleef nog een uur in den omtrek kruisen naar de tweede boot van het Neder landsche stoomschip, maar ontdekte haar niet. Deze boot is met de acht opvarenden door de stoomboot Mimi te Blyth aangebracht. Fe Maashaven. De haven die te Katendrecht en Charlois, gemeente Rotterdam, za! gegraven worden met eene uitmonding in de Maas zal genoemd wor den de Maashaven. De kosten dezer haven be dragen 9 millioen. Aangehouden. De recherche te Rotterdam arresteerde gister avond op fiet Moriaansplein een 1G jarigen knaap, verdacht van diefstal van een rijwiel te's-Her- togenbosch. De commissaris van politie aldaar, had aanhouding verzocht. Een bom op het strandhoofd. De bom Seh. 1G, stuurman G. Beekhuizen, voer gistermiddag 2 uur, bij liet naar zee gaan, op het strandhoofd voor de Sociteit Neptunus. Vijf palen van het hoofd werden stuk gestooten, terwijl men genoodzaakt was de bom wegens groote lekkage aan liet strand te zetten. Met een roeiboot van uit den wal werd zijn kabel afgehaald, terwijl rnen bezig is de bom af te tuigen. De manschappen zullen bij laag water landen en dan zal getracht worden het schip te dichten. 106 jaar oud. Heden viert Berendina Wicherink te Twek- keloo, uur van Ilengeloo, haar 'lOOden ver jaardag. Een liefhebber van sport. In den nacht van 13 op 14 Mei jl. is omstreeks 1 uur door middel van inbraak bij den smid A. Hoefman te De Steeg uit de smederij een Humber rijwiel gestolen, model 1896. De zaak is in handen van de politie. In vrijheid gesteld. Naar wij vernemen is Davy Blitz, gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, ter zake van oplichting, voorloopig in vrijheid gesteld. Wie helpt een handje Te Zutphen zijn voor een goed muntbiljet van f 10 ontvangen, twee verschillende aaneen geplakte helften van dergelijke geldswaarden, gemerkt A. K. 02314 en A. W, 00097. Bij ontdekking der andere helften dezer muntbil jetten, verzoekt de commissaris van politie te Zutphen bericht. Een flesschentrekJcersmethode. De pogingen tot flesschentrekkerij zijn tegen woordig vele in de wereld en ze worden brutaal gewaagd. Een onzer hótelliers, aldus de Zutphensche het scheepsvolk een goed voorbeeld te geven, zou ik je die woorden betaald zetten." vliet is voor je bestwil, kapitein Bunnett," zeide mevrouw Filison temend. «Er was een arme, oude man in liet werkhuis, dien ik nu en dan wel eons een stuiver gaf die wilde ook met zijn mes eten en op een goeden dag slikte bij het in en stikte." «Ja, dat is waar en zijn mond was nog niet half zoo groot als die van jou," zeide de stuurman waarschuwend. «Kaptein of geen kaptein," riep de kapitein met een heesche stem, «dat Iaat ik me niet zeg gen. Kom boven op het dek, George, en zeg het nog eens Vóórdat de stuurman aan die uitnoodiging ge volg kon geven, werd hij door zijn vrouw achteruit gesleurd, terwijl tegelijkertijd mevrouw Bunnet met een doordringenden gil de armen om haar mans hals sloeg en hem verbood oen stap verder te doen. «Wacht maar, als ik je eens aan wal ontmoet, maatje!" zeide de kapitein dreigend. «Als eerst het schip maar thuis is, dan reken ik met je af," antwoordde de stuurman, terwijl hij met zijn vrouw naar het dek ging. Des middags werd er door de beide paren geen woord gewisseld, ofschoon de mannen elkander nu en dan nog woedend aankeken. Toen de vrou wen naar beneden waren, kwamen ze a! wat dich ter bij elkander, totdat eindelijk de stuurman met een glimlach op het gelaat zeide: v Bravo, oude man vWat bedoel je vroeg de kapitein norsch. sik bedoel, dat je me zoo aardig hebt doorge haald," zeide de stuurman. »Je hebt je uitstekend gehouden. Ik trachtte je met gelijke munt te be talen. maar het gelukte mij niet te best." Ct. ontving dezer dagen het volgende briefje van een zekeren V. in Brenagarten (kanton Bern): Mijnheer. Ik heb van den heer W. J. Trautwein aus Zurich ihnen werthe adresse bekommen, en is dienende dat ik voor de leverantie ïn Bern moet hebben geldersche ham en rook- vleesch, C hammen en 6 stukjes rookvleesch, ik weet geen adres rede ik mij tot UEd. wend, kan u mij die niet zenden? of zooniet mij den weg wijzen om ze te bekomen, u bij voorbaat dankende en tot wedei dienste bereid, als u het doen kan dan liefst zoo spoedig als eilgut zenden rekening toezenden, bedrag per post toezenden. Ingestelde information deden nog bijtijds blijken, dat de koopman V. een uit Amsterdam geweken slimmert is, die alles zoekt op krediet machtig te worden, wat maar in zijn bereik komt. Men zij toch voorzichtig en gebruike de hoe langer zoo meer doelmatig blijkende informatie- bureaux voor den handel. Men kan niet toeten hoe een koe een haas vangt. Te Nieuw-Lekkerland 't zou zoo spoedig lui-lekkerland worden weet men hoe een koe een haas vangt. Een der koeien van den veehouder B. aldaar toch maakte, toen het vee in de weide werd gedaan, zulke dartele spron gen, dat zij op een haas in 't leger terecht kwam. De liazenbeenen bleken niet bestand tegen koeienpooten, tenminste langoor kon niet ontsnappen en werd door B, buit gemaakt. 'n Lekker hapje, ook al is de jacht gesloten. Schoenpoetsers in Stockholm. Naar het voorbeeld van andere wereldsteden is eindelijk ook Stockholm schoenpoetsers op straat rijk ge''orden. Op verschillende plaatsen, het Berzeli-park, Gustaf Adolf-plein, Diergaarde enz staan jongens met een groen geschilderd bakje, waarin zij borstels, smeer enz. opbergen. Verder hebben ze een vuurrooden band om hun hoofddeksel met het opschrift: «Schoenpoetser no. 1,2, 3 enz.'' De Stokholmers genieten erg van deze weelde, vooral nu de straten zoo morsig zijn eu de jongens verdienen nogal wat. Sleutels zoek. In de fabriekstad Iserlohn liep de vorige week het gerucht dat de gemeentekas geheel leeg was geworden. Zoo erg was 't echter nietwel waren de sleutels van alle kamers en kasten ten stadhuize zoek, zoodat men nergens bij kon De dief werd opgespoord en verklaarde desle utels in een vijver te hebben geworpen. Deze werd toen leeggepompt, maar slechts eén sleutel kwam toen te voorschijn. De overige zijn nog zoek. Schuitevaer. Door het hoofdbestuur der scbippersvereeniging Schuitevaer zyn de volgende adiessen verzonden: Aan den minister van w. h. en n., met verzoek een sleepboot disponibel te stellen tot het gratis door- sleepen der vaartuigen door de Noordgeul aan de punt van het eiland Rozenburg. Aan den minister van maiine, verzoekende een gas- boei te doen plaatsen aan de Westzijde van het in- loopeu van de Zandkreek in de Ooster-Schelde euéén in liet Engelsche gat. Aan den minister van w. h. en 11.met verzoek wijziging te brengen in de verordening op het ankeren voor de gemeente Dordrecht, daar de tegenwoordige verordening door de sehippeis niet kan worden nage leefd. Op desbetreffende verzoeken zijn de volgende ant- wooiden ingekomen: Van den minister van w, h. en n., waarin afwijzend wordt beschikt met liet oog op de hooge kosten, op het verzoek om uitbaggering van liet gat van Ens; dat de bezwaren ten aanzien van het vervoer van vlotten over de Zuideizee, met van dien aard zijn, «Bedoel je, dat je niet meent, wat je gezegd hebt vroeg de andere, «Wel natuurlijk niet!" zeide de stuurman ver wonderd. bJij toch ook niet, wei?" «Neen," zeide de kapitein, «neen, natuurlijk niet, maar jij wel, George. Jij wel 1" «Evenmin ais jij," antwoordde de stuurman. «Me dunkt, we moesten liet zoo nog maar wat volhouden." «Dat is goed," zeide de kapitein, «maar dan niet meer over dat inslikken van messen, George I" «Neen, neen," antwoordde de stuurman haastig. »En," liet de kapitein er op volgen, «als jij je vrouw te Summercove eens op den trein kondt doen, zou dat zeker het beste roidde! zijn om rust en. vrede te krijgen," «Dat zou ze me nooit vergeven", zeide de stuur man, «dan moet ge het haar maar bevelen, kapi tein «Daar denk ik niet aan, George. Zoo za) ik bij mij aan boord nooit een vrouw behandelen. Ik hoop, dat ik nog weet, hoe ik mij moet gedragen, al eet ik met mijn mes." «Praat daar nu niet meer over", zeide de stuur man een kleur krijgende. «We zullen zien hoe het nu verder gaat," voegde hij er hoopvol bij. De verstandhouding tusschen de twee vrouwen werd er echter niet beter op. Integendeel, het ge kibbel werd somtijds zoo erg, dat het scheepsvolk er zich over vermaakte. Het was duidelijk, dat de dames twist en twee dracht verkozen, boven al wat het leven aan boord kon veraangenamen. «Het wordt hoe langer hoe erger" zeide de ka pitein verdrietig. «Wij worden ten spot van het om te dier zake maatregelen te nemen, en dat aan het verzoek, om verbetering van liet Zwolsche Diep, om verschillende redenen niet kan worden voldaan. Hoogwater te Schiedam. Mei 1G v.m. 3.23 n.tn. 3.4G 17 4.12 4.32 18 5.01 5 29 Hoogte ia M. -f N. A. P. van bet Hoogw. te lIoek-van-HoIland. Mei 16 v.m. 0.78 3d.; n.m. 0.98 Jl. 17 b 0.8G b 0.97 b b 18 b 0.9G b 0.97 b Zou en Maan. Zonsopgang Mei 1G: 4 05 v.m, ondergang 7.48 n.m. b b 17: 4.04 b b 7.50 b b b 18: 4.02 b 7.52 Volle Maan 1G Mei. Laatste kwartier 13 Mei. HET WESTLAND, 13 Mei. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed: witte asperges 28 a 3G ct., blauwe 21 a 26 ct. per bos, aanvoer ongeveer 700 bos; aardbeien 10 a 14 ct. per pot; spinazie 26 a 30 ct. per km; postelein 40 a 55 ct. per kinsla 1 k 2% ct. per krop. LONDEN, 14 Mei Aanvoer van Eng. Tarwe qrs., vreemde 37,700 qrs. Granen vast. HAMBORG, 14 Mei. Petroleum loco 5.55, biief, dito geld. Spiritus per Mei/Jum 201/2, Juli/Ang 20%. Stemming: vast. BUDAPEST, 14 Mei. Tarwe nu en dan 2% Lr. hooger. PARIJS, 14 Mei. Tarwe. Loopende maand fr 22.95, volgende rnaand fr. 23.20, Juli/Aug. fr. 23.20, 4 laatste maanden fr. 22.20, lusteloos. Rogge Loopende maand fr. 14.25, volgende maand fr. 14.23, juli/Aug. fr. 144 laatste maanden fr. 13.75, kalm. ANTWERPEN, 14 Mei. Tarwe vast Amerik. fr. 1 G% a fr. 18, La Plata fr. 17% a fr. 19; Donau fr. 14% a fr. 17i/a Mais vast. Amenk. llixed fr. 7% a fr. La Plata fr. Ga fr. 8%; Odessa fr. 9% a fr. Petroleum prijsh.loco fr. 16%, Mei. fr. 10%, Juni fr. 10%. BERLIJN, 14 Mei. Rogge Mei 119.25, Juli 120.25. Tarwe Mei IG3.25. Juli 163.25. Spiritus. Loco 41.30, Jlei 45.70, Sept. 45.80. Amcrikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 14 Mei. Tarwe. Do markt opende lieden traag, noteering c. lager, op Rauwe kabelgrainmen. De berichten omtrent het koude weder gaven in het begin een iijzing aan, die verder gesteund weid door het ver moeden, dat de zichtbare voorraden beduidend zullen verminderen en voorts door de hooge temperatuur in het Zuiden. De markt veranderde hierna van richting en daalde op de geringe vraag voor uitvoer en plaats vindende liquidaties door haussiers. Slot flauw. Loco opende kalm en sloot flauw. bushels. bushels. Aanv. Atl. hav. 140,000 dezelfde dag vor. jaar 283,000 Uitv. b 10,000 b 186,000 Verkocht op levering 8,300,000 bushels. In loco 70,000 V.'Orjaars No 1 Northern. Roode Winter 14 Mei 85 Va 13 Mei 80% 12 Mei 85% Mei Juni Juli Aug. Sept. Dec. 14 Mei 82% 79 74% 75% 13 83% 821/4 80% 75% 77% 12 B 82 79% 75% 76% Maïs. De markt opende heden kalm, prijzen on veranderd, daalde den geheelen dag met geringe ver- andenngen in overeenstemming met de flauwe tarwe- markt. Slot flauw. Loco traag. bushels. bushels. Aanv. Atl. hav 190,000 dezelfde dag vor. jaar 248,000 Uitv. 110,000 b b b 111,000 Verkocht op levering 70,000 bushel-. b in loco 30,ü00 14 Mei13 Mei Western31% 31 12 Mei 31% Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct 14 Mei 30% 30% 32 13 30% 31% 31% 32% 12 30 307/» 32 scheepsvolk. liet duurt nog een dag voor wij te Summercove zijn, dan blijven wij daar vijf of zes dagen liggen en minstens vijf dagen voor de thuisreis." «Er gebeurt een moord voor het zoover is," zeide de stuurman hoofdschuddend. «Als we ze beiden eens op den trein deden ging de kapitein voort. sDat zou nog ai kostbaar zijn," zeide de stuurman. «Maar ik heb graag die kosten ervoor over," iiet de andere er dadelijk op volgen. «Ze zullen het niet doen," meende de stuurman, «geen van beiden." «Ik heb vroeger meer gezien, dat vrouwen ruzie hadden, maar dan kondt ge ze een beetje van elkander houden. Doch er is hier te weinig ruimte, dat is juist het ongeluk." «Als we eens zeiden, dat het schip onzeewaardig was," stelde de stuurman voor. «Dan zullen ze bij ons blijven," zeide de kapi tein, «vaster dan ooit." «Ja, dat geloof ik ook," gaf de stuurman toe. «Als we maar eens een geval van pokken of zoo iets aan boord hadden, zouden ze wel gaan loopen." De kapitein bromde toestemmend. «Het zou in ieder geval te beproeven zijn," zeide de stuurman. «We hebben wel gedaan, alsof we tuzie hadden, we konden ook als we in de haven komen, een van de lui, den jongen bijvoor beeld, laten voorwenden, dat hij de pokken had." «Hoe zou je dat dan willen aanleggen?" vroeg de kapitein spottend. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7