Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Heev. Kerk. Ecu kleine font. Art. 51 van de kieswet schrijft voor, dat de opgave van carulidaten moet iniiouden «tien naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat." Alsmede, dat vorm en inrichtfng van deze opgave mo<A worden vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Die vast stelling heelt dan ook plaats gehad, en het model is gepubliceerd. Nu wijst De Stand, er op, dat dit mode! niet geheel klopt op de wet. De wet toch spreekt van voorletters, en het model eiseht opgave van de voornamen. Wat nu te doen, als de invuller zich aan de wet houdt, en alleen de voorletter opgeeft, en hierop wordt later eaptie gemaakt? Hot onzedelijke van protectie. In eene te Hengelo gehouden redevoering wees mr. N. G. Pierson op het onzedelijke van ploLectiouistische rnaatiegelen. Ter vviile van de belangrijkheid nemen wij de opinie in deze van dezen grootmeester hier op. Hij zeide Het zich begeven op den weg der bescher ming demoraliseert een volk. Begint men met bescherming, dan wil ieder daarvan zooveel mogelijk voordeel trekken. Beschermt men den een, dan verlangt de ander eene gelijke be voorrechting, en blijven verderen zich achter gesteld achten, zoolang zij daarvan niet evenveel genieten, De jaloezie is eenmaal opgewekt, en in de volksvertegenwoordiging wordt niet uiting ge geven aan de beste denkbeelden, die wonen in de harten van een volk, maar zij wordt eene vertegenwoordiging van bekrompen belangen, zij wordt de kampplaats der belangen van katoen fabrikanten en vvoilabrikanten, van graanboeren en veeboeren, van machinefabrikanten en meel fabrikanten. Het zedelijk bewustzijn van het geheele volk daalt. Het vervult mij met leedwezen, ja meti verontwaardiging, dat in deze dagen juist partijen, die zeggen ons staatswezen meer van een godsdienstigen geest te willen dooi dringen, iiiti gaan werken op de begeerlijkheden ven ons volk; liet vervult mij met leedwezen en verontwaardiging, dat juist zij, die ons, liberalen, ten onrechte verwijten tegen den godsdienst gekant te zijn, den strijd om louter persoonlijke stoffelijke belangen hebben ontketend. De gewone audiëntie van den minister van oorlog val Donderdag a.s. niet plaats hebben. De pauselijke internuntius, mgr. Tarnassi, beeft het voornemen zich Donderdag of Vrijdag a. s. naar Luxemburg te begeven, waar hij eveneens ais vertegenwoordiger van den Paus is geacrediteerd bij bet Hof van den Groothertog. Z. D. II. mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, zal zich Zondag op reis begeven naar Rome en ongeveer drie weken afwezig zijn. In de afgeloopen week werden weder ver schillende giften ontvangen voor de melaat- schen-stichting in Suriname. De benoodigde som van f20.000 is thans bijeen. Zaterdag overleed in Den Haag, in den ouder dom van 72 jaren, de heer Louis Abraham Itcuvens, oud-hoofdingenieur van den Rijks- Waterstaat, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Te Scheveningen is in den ouderdom van 70 jaren overleden de emeritus-predikant, de heer S. F. W, Roorda van Eysinga, de onvermoeide strijder voor het spiritisme. Verkiezingen» Afgevaardigden van al de plaatselijke kiesverceni- gingen in dc Hoeksckc Waard cn IJselmondc, aan gesloten bij de „Vrijzinnige Kiesverceniging Hoeksckc Waard cn IJselmondc," stelden in hunne te Dord recht gehouden vergadering den heer G. J. Goekoop candidaat voor hot lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Ridderkerk. De nieuw opgerichte Christelijke-historischc kies- vcreeniging „Vaderland en Oranje" te Leiden, stelde tot voorloopigc kandidaten de heeren mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stieruin cn mr. O. J. B. baron van Wasseuncr Catwijck. In de vergadering der Centrale Anti-revolution- naire kiesverceniging in het district Ridderkerk is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer mr. A. P. R. C. baron van dor BorchVerwoldc. Dinsdag 18 Mei zal vanwege dc liberale kies verceniging „Burgerplicht" te Gouda de algemeene vergadering plaats hehben tot het stellen van een definitief candidaat. Gesteld zijn als voorloopigc can- didaten door Gouda en Capelle a/d. Usel, mr. C. J.E. graaf v. Bylandt te's-Gravenbage, door Krimpen a/d. Lek, de heer P, v. d. Hoog, aldaar, door Boskoop, dc heer D. dc Clercq te Xunspeet. OVERSCHIE, 17 Mei. Onder het rundvee van de landbouwers P, Ouweleen aan den Rijweg en L, Vccnman, heiden alhier, is mond- en klauwzeer ge constateerd. KETÏÏEL, 17 'Mei. De heer A. M., koopman en vlecsckhouwer alhier, reed per fiets naar Overschie, om een geleibiljet te halen, doch vergat zijn broek knippen aan te doen. Even over de lange brug raakte zijn broek aan den trapper vast, waardoor hij kantelde en dc poldervaart insohoot. Hij had het geluk vlak bij de brug weder boven te komen, waar door hij een pyler grijpen en daarlangs naar boven klauteren kon. Vrouw V. voorzag hem van droge ondcrkleedercnzijn bovenkleedcren wrong hij uit, haalde de flets weder uit het water en vervolgde zijn reis. Dit is pas de tweede Kethclsche fietsrijder, die in dc poldervaart een bad nam. KETHEL, 17 Mei. De verkiezing voor twee leden van den raad, ter vervanging van de heeren L. en A. Lansbergen is vastgesteld op Woensdag 20 Mei a.s. Dit zal wel de laatste verkiezing in Nederland zijn onder de oude kieswet. Hij Kon. bestuit is benoemd tot inspecteur der pos terijen en telegraphic, ter standplaats Middelburg, J. A. A. Scliwan, thans directeur van het post- en tele graafkantoor te Sittaid, wordende liij loorloopig uit sluitend belast met het toezicht op den telegraafdienst in de tegensvooidige afdeelmg Breda. Naar men ons mededeelt is het gerucht, dat de lieer Tak van Poort Giet voor Schiedam opteoren zou, ingeval hij werd gekozen, onjuist. Hij meldde aan het bestuur van «Schiedam", dat hy geheel vrij moest blijven »om die benoe ming aan te nemeu, waardoor het algemeen belang het best zou worden gediend." Uit een artikel in de iV. Sch. Ct. van Za terdagavond «Vóór den slag" blijkt, dat de redactie van dat blad er niet voor is, in het district Schiedam met een eigen katholiek candidaat bij de as. verkiezingen op te treden i aansluiting wil het blad dus zoeken bij de anti-revolutionnairen. Of de katholieke kies verceniging met dit advies zal medegaan, weten wij op dit oogenblik nog niet. Heden is verschenen het «Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schie dam" over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in het jaar 1896. Wij hopen hierop bij gelegenheid terug te komen. Volkshuis. Wie in den laatsten tijd een bezoek aan het «Volkshuis," Lange Haven alhier, heeft gebt acht, zal opgemerkt hebben, dat er belangrijke maat regelen zijn genomen ten gerieve van de lezers leden en geintroduceerden. Er is een afzonder lijke leeskamer gekomen, waarin zich nu een leesrek en bibliotheek bevinden. Op het leesrek liggen tal van bladen van allerlei richting. Vele uitgevers hebben het bestuur hun steun ver leend om de scaoone plannen in zake de lees tafel te vervvezeniijken, terwijl liet aantal lezers hoe langer hoe meer toeneemt. In de bibliotheek treft men al menig boek aan zij zijn bijna alle door belangstellenden in en vrienden van het «Volkshuis" aan die inrichting in vollen eigen dom afgestaan. Dat er cog vele van die goede gevers komen Niet alleen kan het «Volkshuis" in deze dagen trotscli zijn op zijn leesinrichting, maar ook met blijdschap wijzen op de cursussen in het knippen, naaien, verstellen, strijken, koken, staatsrecht enz., waarvoor zich steeds nieuwe leerlingen aanmelden. Personen, mannelijke als vrouwelijke, die nog niet deze stichting van nabij kennen, kunnen zich door een of ander lid doen introdu- ceeren, terwijl inlichtingen zeker zeer gaarna door het bestuur aan ieder worden verstrekt. Het bestuur van de R. K. kerk aan den Singel heeft een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud «De vakafdeelingen houtbewerkers St. Joseph, kalk- en steenbewerkers St, Mari- nus, metaalbewerkers St. Eligius, alle onderafdeelingen van den Ned. R. K. Volks bond, afd. Schiedam, vergaderd op 14 Mei 1897 Gezien hebbende dat in het bestek voor hel bouwen van een nieuwe pastorie voor de parochiekerk van O. L. V. v. d. Allerh. Rozenkrans niet is opgenomen de bepaling omtrent minimum-loon en maximalen arbeidstijd, hetgeen zij bij schrijven van 27 Januari het bestuur van voornoemde kerk hebben gevraagd: overwegende dat juist van dien kant de belangen van den werkman beter zouden moeten worden behartigd spreken hunne teleurstelling daarover uit en besluiten dat daardoor de belangen van den werkman zijn veronachtzaamd en over het hoofd gezien." Indien wij ons niet sterk vergissen, is inder tijd door den bisschop van Haarlem gelast, dat bij alle bouwwerken aan kerken, pastorieën enz. in zij.i diocees bepalingen omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidsduur zouden opgenomen worden. Aan den nieuwen cathe- draai te Haarlem wordt dan ook onder die luepalingen gewerkt. De afeeeling Schiedam van den R.-K. Volks bond vierde gisteravond door een feestelijke bijeenkomst in den Officieren-tuin het vijfjarig bestaan der encycliek Rerum Novarum. De geestelijke adviseur hield naar aanleiding van die encycliek een rede, die met belang stelling werd aangehoord. Verschillende zangnummers, afgewisseld door orkestnummers, hielden de aanwezigen verder aangenaam bezig. Naar men ons mededeelt, heeft de heer S. A. Maas bedankt als voorzitter van de vereouigiog tot verbetering van den moutwijnhandel en is in zijn plaats benoemd de heer W. A. J. "Wict- kampf alhier. Zaterdagavond is hier ter stede eene verga dering gehouden, waartoe alle timmerlieden alhie" woonachtig, waren opgeroepen. Het doel was te geraken tot eene loonregeling. Op de vergadering waren ruim de helft van alle timmerlieden aanwezig. Besloten werd om aan de patroons een adres te zenden, waarin aangedrongen wordt op het geven van een algemeen minimum-uurloon van 20 ets., terwijl tevens het besluit genomen werd, over deze aangelegenheid nog nader samen te spreken. Door marechaussees is te Ossendrecht (N.-B.) aangehouden en naar hier overgebracht C. Dries, die door de politie werd opgespoord ter zake van liet verkoopen van ontvreemd vee aan den koopman J, van Gelderen alhier. Hij zal hedeu avond naar het Huis van Be waring te Rotterdam worden overgebracht Het schijnt, dat Dries de outvangen koop penningen reeds heelt opgemaakt, althans op hem is geen geld gevonden. De nieuw hier opgerichte R.-K, tooneel- vereeniging, waarvan wij Zaterdag melding maakten, heet niet »St.-Paulus", maar «Aurora." Als curiositeit mag zeker wei aangemerkt worden het feit, dat deze week hier een paar in ondertrouw zal worden opgenomen, dat te zamen 132 lente's telt. De bruid heeft n.l. den leeftijd van 73 jaren en is dus de kinderschoenen zeker al ontwassen. Een schoorsteenbrand, die gistermiddag te 4 uur in de woning der kapelaans aan den Oostsingel ontstond, werd door den koster, ge holpen door politie en een burger, gebluscbt. Het vee van den veehouder W. Poot alhier dat in de weide loopt, is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. In 4 weiden onder deze gemeente, heerscht die ziekte thans nog. Desir.fectiemaatregelen worden niet meer ge nomen, alleen wordt in het weiland een bord geplaatst, waarop de ziekte staat aangeduid. Een veertienjarige knaap wonende op het Maashofje, viel gisteravond te half negen uur iu de Buitenhaven. Een 16-jaiig Noorsch matroos van de brik Amazone, die het ongeluk zag, liet zich langs eeu touw in iiet water glijden en mocht de voldoening smaken dén knaap te redden. Hedenmiddag schrikte het paard van den sleeper Tak terwijl het voor den stal in de Nieuwstraat werd uitgespannen en sprong daar door plotseling weg en in de richting van de Markt, gevolgd natuurlijk door den koetsier. Nadat het op de kleine Markt eenige malen in een cirkel had rond geloopen, slechts ah door een toeval een paar spelende kinderen mistrappende, werd het door den koeisier Timmermans weder gegrepen en nu veilig en wel naar stal gebracht. Gistermiddag te 5 uur geraakte het achtjarig zoontje van S. Moraal, wonende aan de Buiten- havenweg, in de Buitenhaven te water. Door A. van Hoek, mede wonende aan den Buiten havenweg, werd de drenkeling behouden op het droge gebracht. Gisteravond omstreeks 8 uur had de 11-jarige Hendrik v. d. Veen het ongeluk in de haven te vallen, dicht bij het Hoofd, doordien hij op een paar aldaar liggende balken aan het spelen was. Hij was reeds zinkende, toen hij door zijn makkers gered werd, die op zijn hulpgeroep toesnelden. De volgende stukken zijn over do tweede helft van de maand April door het postkan toor verzonden aan onbekende adressen: Briefkaart. M. Philip, Rotterdam. Brief buitenland. B. E. L. Micula von Finstenrecht, Marseille. Correspondentie. J. B. alhier. Uw ingezonden stuk over de bekende quaestieFabrie kan niet opgenomen worden. De Raad nam in zijn jongste zitting in deze een beslissing meent u verongelijkt te zijn dan moet u in rechten optreden; ingezon den stukken brengen deze zaak niet verder bovendien zou de toon er van hefc opnemen ons hebben belet. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 15 Mei. Notaris: W. J, A. Roldanus. Een voor weinige jaren nieuw, sterk gebouwd en goed onderhouden Pand en Erve, staande en gelegen aan de Lange Haven, hoek Taan- steeg, nr. 52, groot 203 centiaren, in veiling f 5100, verkocht voor f 6600. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 15 Mei. Ida Magdalena, dochter van W. P. de Veld en I. M. van der Kraan, Botterdamschedijk. 16. Sara Maria, dochter van C. Romein en C. M. Schiifer, Stationstraat. Overleden: 14 Mei. Ottolina de Planque, 6 maanden, Kreupelstraat. 15. Levenlooze dochter van Z. Bernard en M. H. van Brugge, Botterdamschedijk. '17, Levenlooze zoon van R. van Rutten en W. van der Schot, 's-Orave- landschepolder. De Gemeenteraad ei.hier zal Woensdag a.s. des avonds te 7 ure eene vergadering houden ter behandeling van de volgende ondei werpen Rapport op het verzoek van A. van der Me'yden, om vergoeding van geleden schade als aannemer van bestek I der nieuwe havenwerken, Idem op het verzoek van A. Hartog om gemeentegrond in erfpacht. Idem op het verzoek van H. M. de Lan<»e en A. Baggus Wz. als voren. Idem op het verzoek van C. van Aken, als voren. Idem op het verzoek van L. L, van Roon, als voren. Idem op het verzoek van J. de Lange, als voren. Idem op het verzoek van Gebr. Kyne tot overname van straten. Idem op het verzoek van de agenten van politie om verhooging van jaarwedde. Ontvverp-besluit tot verhooging der Gemeen- te-begootmg, dienst 1896. Idem tot betaling, uit den post van onvoor ziene uitgaven derzelfde begrooting. Idem tot verhooging der Gemeente- begroeting dienst 1896. Nader voorstel betreffende de ruiling van grond met de wed. Joost Pot. Voorstel tot tijdelijke voorziening in het ge brek van plaatsruimte op de Tusschenschoo! en de Bewaarschool. Voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan de Burgerschool. Voorstel betreffende het aangaan van eene geldleening. Rapport op het verzoek van de vereeniging voor ziekenverpleging om toekenning van eea subsidie uit de Gemeentekas. Ontwerp-verordening, houdende aanwijzing van een stemlokaal voor elk stemdistrict inde Gemeente. Benoeming van een Voorzitter voor het stem bureau in het 2e stemdistrict en van de leden en plaats' ervarigende leden voor beide bureaux. Rapport' op het verzoek van A. van der Weijden Cz. om vergunning tot het hebben van een gebouwtje met houten wanden. Voorstel betredende demping van een sloot, vervreemding van gemeentegrond, en remissie op de pacht van de bleekerij aan de Bleek- straat (68.1). Rapport omtrent het onderzoek van de reke ning der gemeente-gasfabriek over 1896. Naar wij vernemen is het alhier tehuis be- hoorende loggerschip Oevers Deijnoot, schipper P. Aalders van de beugvisscherij te Nieuwediep met 20 tonnen zoutevisch binnen geloopen ais hebbende defecte netten, waardoor bij geen aas kon vangen en derhalve de visscherij moest staken. BURGERLIJKESTAND. Geboren: 15 Mei. Nicolaas Johannes, zoon van J. C. van Dorp en G. Bagchus, JBleek- slraat. 16. Hendrik Johannes, zoon van A. Vink en G. Stellaart, Willem Beukelssoon- straat. 17. Willielmina Susanna, dochter van L. Kijne en W. S. Doudeyns, Emmastraat. Dr. Cuijpers. Gisteren is het feest van dr. Cuijpers begonnen. Te half vier werd in zijne woning de in ons nummer bestreven oorkonde aangeboden bij monde van den heer P. Snickers. Dankbaar aanvaardde de jubilaris deze hulde zijner leerlingen. Aan "het diner van deze laatsten, in het hotel dc l'Europe, verscheen ten slotte aan het dessert ook de heer Cuypers met zijne familie, waaT zij hartelijk werden toegesproken door enkele feestgenooten, ter wijl dr. Cuypers zich gelukkig rekende aldus als een vader te midden zijner kinderen te kunnen zijn. Heden is het de dag der officieel© huldiging. Door de Hollaudsche Maatschappij van Weeen schappen was een prijsvraag uitgeschreven betref fende het eleetrisch geleidingsvermogen van eenige zoutoplossing, bij zooveel mogelijk verschillenden ver- dnnningsgrand en temperatuur waarop drie antwoor den zijn ontvangen. De gouden eereprij» hiervoor is verleend aan het antwoord ontvangen onder het motto 11 faut se placer en face des problem es nouveaux. Het naambriefje duidde als schrijver aan J. C. H. Kramers S. J. aan het gymnasium te Katwijk. Zondagmiddag is te Parijs een standbeeld onthuld van Beaumarchais, den schrijver van „le Mariage de Figaro1'. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terecht gestaan Hendrik Jans S., 48 jaar, verlaatmcester te Statenzijl (gem. Beerta) wegens beleediging vandr. A. W. Tresling te Nieuwe-Sebans, door rouwbrieven te laten drukken en te verspreiden, waarin hij den vrocgtijdigen dood zijner vrouw wijt aan onkunde van voornoemden geneesheer. Eisch f120 boete of 60 dagen hechtenis. Beroepen: te Kats, H. P. Stegcnga, eand. te Oud-Loosdrechtte CJdijk, W. J. de Leeuw, eend. te Utrechtte Schore en Vlake (cl. Goes), H. P. Stegenga. cand. tc Assen. Aangenomen: naar Beuningen, door C. F. S. Rutgers, te Koudum, Bedankt: voor Bruinisse, door J. Schokking, tc Wczcpvoor Oud-Vosmeer (Zeeland) en Wilsum, door J. A. Hoeksema, cand, te Groningenvoor Beek bergen, door J. J. Kuijper, te Otterloo (gem. Ede.) Algemeene Synode In de zitting der Algemeene Synodale Commissie van gisteron herdacht de president den heer Lutï, Waalsch pred. tc Rotterdam, voormalig president der Synode, wiens emeritaat wegens ziekte gisteren inging.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2