BINNENLAND. Statcn-Gcncra.il. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. yLiAT|j)O0EN. R e c li t z a k e n. Kerk en S c li o o 1. Ned. Herv. Kerk. G c m i1 ngfl Ni e li w s. Het voorstel was ingekomen, van de linker zijde, om ah aren s men overginglot de orde van den dag, de voorstellen betreffende de taai regeling te behandelen. l)e Kamer verwierp evenwel die urgentie. Nu ontstond een ontzettend rumoer, dat nog toenam, toen de voorzitter weigerde verschil lende nieuwe voorstellen te behandelen. Alle pogingen, om do orde te herstellen, mislukte volkomen, en do voorzitter zag zich genoodzaakt de zitting op te hellen. De afgevaardigde zullen schriftelijk tot de volgende zitting worden bijeengeroepen. Gemengde Mcdedcclingcn. In antwoord op een interpellatie in de Ita- liaansche Kamer, naar aanleiding van den dood van den socialistischen arbeider Frezzi, die in de gevangenis nvt verbrijzelden schedel is ge vonden, beloofde de minister van justitie een ernstig onderzoek. Men dacht aanvankelijk aan zelfmoord, maar ook gepleegde gewelddadigheden schijnen niet buitengesloten te zijri. liet lijk van den hertog van Aumnle is gis teren naar Dreux overgebracht, en daar in den grafkelder der familie Orleans bijgezet, naast de lijkeu van zijn vrouw en zijn kinderen. Twee Engelscbe oorlogsschepen zijn van het eskader in de Delngoa-baai achtergebleven. De rest is vertrokken. In de aangekondigde boodschap van den pre sident der Vereenigde Staten aan liet Congres over Cuba, wordt alleen mededeeling gedaan, dat vele Amerikanen op Cuba gebrek lijden; ton behoeve van hen wordt 50.000 dollars aan gevraagd. De officieele courant van Uruguay deelt mede, dat de opstandelingen bij San Fructuoso geheel verslagen zijn, en de opstand der Blanco's onder drukt is. - I)e Koninginnen, I3H. MM. de Koninginnen brachten gisteren een bezoek aan het Hallslüttermeer nabij Aussee. Het weder is sedert Maandag prachtig. Kamer vnn arbeid. De Staats-Courant van "19 dezer bevat de wet van 2 Mei 1897 (SM. no. 141) tot op richting van Kamers van arbeid. De gewone audientiën van de ministers van financiën en koloniën zullen deze week niet plaats hebben, Men schrijft uit Konstantinopel aan liet Dag blad van Z.-Holl. en's-GravenhageDr.Coomans de Ruiter, een Amsterdammer van geboorte, die sedert negen jaren te Pera gevestigd is en zijn geneeskundige zorgen o. a. ook wijdt aan de Keizerlijke prinsen en aan de leden van het Nederlandsche gezantschap, is op zijn verzoek en op aanbeveling van den Nederlandschen ge zant bij Keizerlijk besluit toegestaan zijn zorgen te wijden aan de gewonden, die verpleegd wor den in het hospitaal, dat in Yildiz-Kiosk werd opgericht op kosten van den Sultan. Een onder scheiding dus, die onze Nederlandsche genees kundige faculteit van de zijde van den Sultan mocht ondervinden. Den 13n dezer is dr. Coomans benoemd tot chef van een der zalen in zooeven genoemd hospitaal. Er is dus nu een directe aanleiding voor de Nederlandsche liefdadigheid om ook thans niet achter te blijven «n ongetwijfeld zal liet Nederlandsche Roode Kruis niet te vergeefs eeu beroep op die liefdadigheid doen. Verkiezingen. De Standaard heeft de aandacht gevestigd op liet verschil tusschen art. 51 van de Kieswet, dat in de opgave van candidaten, behalve hun naam en hun woonplaats, hun voorletters noodig acht, en het Kon. Besluit, waarbij vorm en inrichting van deze opgave is vastgesteld, dat van voornamen spreekt. Dit kan aanleiding geven tot moeilijkheden. Betreffende deze quacstie schrijft men nu Door de Liberale Kiesvcrceniging eener gemeente in het kiesdistrict Ridderkerk is de opgave in twee voud aan hare leden ter teekeniegaangeboden; op het één daarvan is do naam van den candidaat inr. Goed koop, ouder diens voorletters G. J. cn op hot andere onder de voornamen Gerardus Jacobus vermeld. Hoewel besefd wordt dat de genoemde wijze van candidaatstclling niet overeenkomstig de kieswet of het aangehaald K. B. is, werd deze maatregel ge nomen, om op 1 Juni a. s. bij den Burgemeester der gemeente Ridderkerk de opgave van een candidaat te kunnen inleveren, aan hem de beslissing over latende, welke opgave voldoende is om mr. G. J. Goekoop op de cnndidatenlijst cenc plaats te be zorgen. Wie weet betere en meer afdoende manier van handelen Mr. G. J. Goedkoop heeft de candidatuur hem aan geboden door de Centr. Vrijz. Kiesvereeniging „De Hoeksche Waard" en „IJselmonde" aanvaard. De rad. kiesvereeniging to Culemborg heeft tot cand. voor de Tweede Kamer gesteld den heer C. V. Gerritsen te Amsterdam. Voor de vereeniging zal Zondag a. s. do heer H. v. Kol optreden. Het Nieuwsblad van Nederland deelt mede, dat door het centraal comité der vrijzinnige kiesvereeni- gingen Vooruitgang te Amsterdam is besloten, dat in de 9 districten gesteld zullen worden de volgende candidaten I. Mr. A. Kcrdijk. If. n. F. Groen van Waarder. III. Mr. A. F. K. Hartogh. IV. Mr. J. G. Glcieh- man. V. Th. M, Ketelaar. VI. J. T. Cremer. VII. B, H. Hcldt. VIII. P. Nolting. IX. Mr. J. P. E. Tak van Poortvliet. Door de plaatselijke R -K. kiesvereeniging te Noord- wijk is tot candidaat voor de Tweede Kamer der Statcn-Geuerattl gesteld jhr. F. C. V. Dommer van I'oldcrsveldt. In de vergadering der centrale R.-K. kiesvereeniging, welke op Zaterdag zal worden ge houden, wordt eenc definitieve keuze gedaan. Behalve de heer Dommer van Polders veld t, wordt ook genoemp mr. W. II. Jansen te Schiedam. OVERSCrUE, 19 Mei. Het rundvee van den land bouwer W. Van der Kooij aan den Bovcudijk alhier, dat lijdende was aan mond- cn klauwzeer, is gezond verklaard. KETIIEL. 19 Mei. Dc boogschuttersvcreeniging, die reeds in ledental toeneemt, heeft een uitnoodiging ontvangen van do vereeniging „Batavier" uit Rot terdam om doel te nemen aan het concours, te hou den op Zondag 29 Mei c.k. Zij hoopt van deze uit noodiging gebruik te maken. KETIIEL, 19 Mei. Hedenmorgen klonk trompet geschal door onze straten en werd den volke bij monde van den blazer bekend gemaakt, dat cr heden avond een voorstelling op het Kruispark gegeven zal worden. Uit de reeks van woorden die zijn mond ontvloeiden kan men gerust opmaken dat het prachtig en wondervol zal zijn. Wij zullen dat dan maar gelooven en ons oordeel achterwege laten. EERSTE KAMER. Zitting van jDimdotj IS Hei IS07, te 8'k uur'sav. Mededeeling wordt gedaan van ccn aantal inge komen stukken. Interpellatie Do heer Bergsma vraagt verlof, tot de regeering, en meer bepaald tot de Ministers van Waterstaat en Justitie, do vraag te mogen richten, welke ile plannen zijn, omtrent het wetsontwerp tot aanvulling cn wijziging van eenigo artikelen der wet van 1889, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterbandcl. Het verlof wordt ver leend op een nader te bepalen dag. De Kamer is daarna verdaagd tot beden 11 uur, ter behandeling van de verschillende aanhangige wetsontwerpen. Bij Kon Besluit is de Oost-Indische ambtenaar met verlof, J. J. van Poelvoordo, laatstelijk opzichter der Ie tl bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Nederlandsch-Indie, op zijn verzoek, wegens pbysieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen met tookeuninng van pensioen. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Ct Ingevolge Kon. machtiging zijn de hli, Arnold J. II. Zoetmulder en ,1. van der Velden, erkend en toegelaten als consulair agent van Duitscliland, resp. te Schiedam en Dordrecht. Bij Kon. Besluit zijn benoemdtot heemraad van het wateischap van de Linge uitwatering, provinciën Gelderland en Zuid-Holland, mr. M lioltï; tot heem raad van den Bokkepolder, gem Goedeieede, U Lod der; tot heemraad van de polder Oud-cn Nieiiw- Westeiloo en den Nieuwen Oostdijk, gem. Goedereede, T. Lodder Cz.tot heemraad van den Grooten Zuider polder, gemeente Goedereede, D. Breen. Bij K. B. is onze stadgenoot, de heer Arnold J. M. Zoetmulder, erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland alhier. Zooals wij reeds mededeelden is hier ter stede een beweging gaande onder de timmerlieden om een loonregeling te verkrijgen. Die bewe ging is uitgegaan van «Door Eendracht Verbe tering", de Schiedamsche afdeeling van den Alg. Ned. Timmerbond, gevestigd te Amster dam, die daartoe aansluiting heeft gezocht bij de afd. Houtbewerkers van den R. K. Volks bond, hier ter stede, en de onderafdeeling van Patrimonium. In eeu gisteravond gehouden gecombineerde bestuursvergadering is men nu tot overeen stemming geraakt. Besloten is een circulaire te r.chten tot heeren patroons waarin een minimum-loon van 20 c. per uur wordt ge vraagd en later persoonlijk het antwoord op die circulaire bij de patroons te gaan vernemen. Uitgenoodigd door het Bestuur, brachten wij gisterenavond een bezoek aan de IIuisvlijtschool van het Dep. sCharlois en Katendrecht" van de M. t. N. v/h. A,, woonden de openbare les in de zaal van liet llof van Bourgondië bij en bezichtigden de voorwerpen, welke in den afge- loopen cursus van houlslöjd cn huisvlijt ver vaardigd en nu tentoongesteld waren. Een bedrijvig gezicht was het de leerlingen dier school aan hunne nette, degelijke en practisch ingerichte werkbanken bezig te zien met zagen, schuren, passen, meten en timmeren en dat alles onder de oogen hunner ouders en van vele belangstellenden, waaronder een aantal collega's van den onderwijzer dier school, onzen stadgenoot, den heer A. van Waart. Met belangstelling werden de verschillende voorwerpen ter hand genomen en bezichtigd en al trokken die der huisvlijt aan door sierlijkheid en net aanzien, die der houtslöjd in strenge afscheiding van de huisvlijt {en onder strikte toepassing eener degelijke methode vervaardigd, muntten uit door nauwkeurigheid, correctheid in afmeting en afwerking. Een woord van hulde aan den ijver der leer lingen en aan de tactvolle leiding van den onderwijzer moet ons van hethaite. Mogen de ouders in Charlois en Katendrecht door hunne kinderen meer en meer te laten deelnemen aan deze nuttige instelling, onder zoo goede leiding, toonen, dat zij het practische en vormende van het slöj donder wijs ten volle inzien. Naar wij vernemen zullen de muziekuitvoe ringen in de Plantage door de muziek der d.d. schutterij alhier, a. s. Zondagmiddag te 1 uur weder een aanvang nemen. Ter eere van het gouden huwelijksfeest van den heer H, de Groot en diens echtgenoote werd heden in de Singelkerk een plechtige Mis gecelebreerd, welke werd opgedragen door prof. de Groot, zoon van het gouden paar, uit Am sterdam. De plechtigheid werd o. a. bijgewoond dooi den broeder van den jubilaris, pastoor de Groot uit Goorn, bij Hoorn. Het vee van den veehouder J. v. d. Valk, in eene weide onder deze gemeente, is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer, doch die ziekte is weder geconstateerd bij het vee in eene weide onder die gemeente, van den veehouder W. Hol iet hoek. Omstreeks 8 uur gisteravond onstond brand in de woning van den politieagent Mesritz waarschijnlijk ten gevolge van het spelen met lucifers door kinderen. Door de bewoners zelf is het vuur gebluscht. De bodewagen van C. v. d. Touw reed heden morgen te half twaalf uur ongeveer tegen een handwagen, die in de Kinderbuurt stond, met, het gevolg, dat de boom van de handwagen in de ï-uiten terechtkwam van de woning van Mej. Wed v. d. Most, waar zes ruiten en eenige bloempotten braken. Hedenmiddag om 1 uur viel in de Groene- laan een rneFjö met een gang heet water, zoo dat zij den inhoud over haie beenen kreeg. Ernstig gebrand is zij. leunende op den schouder barer moeder huiswaarts gekeerd. B U R G E RLTT'Kif STAN D. Gehuwds 19 Mei. A. J. Bols, 24.jaar, en C. 11. Oosterman, 22 jaar. 13. Berkel, 25 jaar, en E. de Regt, 22 jaar, F. M. Maag denburg, 24 jaar, en C. C. M. Nagelsmit, 23 jaar. J. Putters, 27 jaar, en M. E Kruining, 23 jaar. M. A. Koeriderinan, 25 jaar, en M. van den Tempel, 24 jaar, S. van Vliet, 23 jaar, en A. - Veringmeier, 20 jaar. Q. van Dijke, 26 jaar, en A. C. van Schendelen, 22 jaar. Geborens 17 Mei. Franciscus, zoon van J. Burger en B. Hinten, Noordmolenslraat. Josina, dochter van C. G. Hermans en G. J. Ilimmese, Lange Achterweg. Susanna Jo hanna, dochter van A. Sonueveld en S. J.Valk, Polderstraat. 18. Johanna Wilhelmina, dochter van W. J. Zon en J. van Biest, St. Pietersteeg. ©verleden: 17 Mei. Jan Roetrnan, 48jaar 3 maanden, Singel. 18. Tlteodorus Weber, 47 jaar 7 maanden, Breedstraat. Cornelis Onverwagt, 56 jaar 7 maanden, Hoogstraat. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld om een sloot tusschen de erven van dr. J. Voogd en A. Knottenbelt eenerzijds en bet erf van de Doggerniaatschappij ander zijds, welke sloot voor de helft eigendom is dei- gemeente en voor de wederhelft van de twee eerstgenoemden, aan deze af te staan, op voor waarde. dat door hen de sloot, wat zeer ge- wenscht is, wordt gedempt. In verband hiermede wordt voorgesteld aan de Doggermaatschappij onder de gewone voor waarden in erfpacht tegen '15 ct. de cA uitte geven van af 1 Juli een gedeelte van het kadastiale perceel sectie B no. 4008 en met ingang van 1 April '1898 een deel der kadastrale perceelen sectie B no. 4068 en 4069verder aan A. Knottenbelt te verkoopen de rest van eerstgenoemd perceel tegen f3.75 per cA en aan den tegenwoordigen hum-der dezer drie ge noemde perceelen een reductie'op den huurprijs te verleenen van f151, op eenige voorwaarden. Door de Commissie tot onderzoek van de rekening over liet jaar 1896 der gemeentegas fabriek, bestaande uit de heeren A. Pot, W. J. van Dusseldorp en L. van Dam wordt voorge steld die rekening goed te keuren, onder waar deering voor bet gevoerde beheer. Een paar opmerkingen werden door genoemde commksie gemaakt lo. had zy de post voor huur over 1896 van de woning van den direc teur gaarne afzonderlijk in de exploitatie rekening opgenomen gezien en niet vermeld onder sonderhoud gronden en gebouwen", te meer daar het huren van bedoelde woning eene handeling was, waaraan door den ge meenteraad geen deel werd genomen en 2o. meent de commissie dat naast het overleggen van de balans, een proefbalans liet onderzoek der rekening zeer zou vergemakkelijken. Heden is alhier de bad- en zweminrichting geopend. BURGERLIJKE STAND. Geborens 18 Mei. Cornelia Lidia, dochter van C. van den Beig en N. Nieuwland, Gei. Biersloot. Gehuwd19 Mei. David den Boer en Petro- nella de Graaf. Wigtman Groen en Marina Cornelia Uijl. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 19 Mei 1897. Wegens straatschenderij P. v. W. en H. J., beiden te Schiedam, ieder tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. O. J. V. te Schie dam, tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. J. A B. te Schiedam, tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding C. II. te Schiedam tot 2 maal f0,50 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis en f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens te Schiedam een dier vervoeren op een noo- deloos pijnlijke en kwellende wijze W. V. te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving: P. L. V. to Schiedam tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet A. D. te Schiedam tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens overtreding van de boterwet H. B. K., H. 0. en L. B., allen te Schiedam, tot f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens politic-overtreding H. V. en H, v. d. H.beiden te Schiedam ieder tot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. A. B. te Schiedam tot 4 maal f I boete subs 4 maal 1 dag hechtenis. J. v. d. T\, A. N., beiden te Schie dam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. A. B. tc Schiedam tot 2 maal f 1 boete subs. 2 maal X dag hechtenis. Wegens kippen laten uitloopen in de landerijen, gelegen in den polder Oud-Mathenesse: J. Z. te Schiedam tot fl boete subs. 1 dag hecht. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. J. II.werkman te Schiedam, wegens mishande ling, tot 14 dagenW. L. L., koopman in aard appelen, mede aldaar, wegens beleediging van een ambtenaar, tot fl boete, subs, één dag hechtenis. Bij verstea werden behandeld de navolgende zaken tegen: L. J. S., 17 jaar, glasblazer te Schiedam, die zich op 11 April aldaar op den openbaren weg had verzet tegen den agent van politie C. Th. Bcrtou, die zekeren Jan Brand, wegens den kennelijkcn staat, waarin hij verkeerde, van den openbaren weg wilde verwijderen door Brand aan te vatten en door rukken en trekken to trachten hom aan dien agent tc ontrukken. Eiscb 14 dagen gevangenisstraf. P. v. d. K., 23 jaar, sjouwer te Schiedam, die zich op 7 April jl. mede aldaar had verzet door rakken en trekken tegen den rijksveldwachter A. Didier, die hem had aangehouden op last van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Schiedam en hem wilde overbrengen naar het huis van bewaring tot het ondergaan van 2 dagen sub sidiaire hechtenis. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. ■T. O in jaar, zeevisscher te Ylaardsngen, wegens desertie van het zeevisschersvaartuig Flevo 4 v. L. 159. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Beroepen: te Ravenswaay, A. Dekker, cand. te Biervliette Oudesckild, P. Proost Jz., te Koog aan de Zaante Heeze, A. Couvée, te Zeistte Rotterdam (vacature Laan) ds. G. van der Giesen tc Leusden. Aangenomen: naar Zuilichem en Nieuwaal, door J. A. Hoekzema, cand. te Groningen. Bedankt: voor Hippolitushoef, door A. Weeder, te Ilugowaardvoor Nijohaske en Hardinxveld, J. G. Harthoorn, te Opijnen, Algemeene Synode. De alg. synodale commissie heeft, behandeld de aangelegenheden van het fonds tor voorziening in do geestelijke behoeften waar eigen middelen ontbreken. Besloten werd aan de Synode voor te dragen een subsidie aan 36 gemeenten, tot een gezamelijk bedrag van f7100. Verschillende rekeningen werden goedgekeurd. Behandeld werd een verzoek om voorlichting van een provinciaal kerkbestuur omtrent de vraag, hoe aan art. 47 Alg. Rcgl. uitvoering te geven, waar het geval zich voordoet, dat twee predikanten gelijken diensttijd hebben als lid van het classicaal bestuur. Besloten is te antwoorden, dat hij, die het eerst is benoemd, ook de oudste in diensttijd moet worden geacht. Een verzoek van kerkvoogden eener gemeente, om goedkeuring van het gewijzigd bestek en begrooting voor herstelling van kerk en pastorie, werd afgewezen en bepaald dat het werk moest uitgevoerd wordeu naar het oorspronkelijke plan. Gkrep. Kerken. Beroepen: te Veere (cl. Middelburg), C. Oranje-, cand. tc Middelburg; te Apeldoorn, S. J. Vogelaar, te Kampen. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doktor in de wis en- natuur kunde de heer E. J. Evers, geb. te Ellekom, met acad. procfschr. get. „Over de kracht die een vloei- stofstroom in sommige gevallen loodrecht op zijne richting op een mcdegesleept lichaam uitoefent." Candidaatsoxamen rechten J. P. Bruinzeel. Freiburg i/B. Bevorderd tot doctor inde genees kunde (met lof) J. de Hartogh Jr., arts te Amster dam, op proefschrift, getiteld „Ueber Peptonurie und den Xachweis des Peptons int Ham." Brand te Amsterdam De commissaris van politie in de eerste sectie te Amsterdam heeft verzonden de volgende Oproeping Gisterenmorgen zijn op de openbare straat in de Staalstraat alhier vóór het perseel i.°, 12, waarin Zondagnacht brand is geweest, gedeel ten huid gevonden van een mensehenhand en wel de huid van 4 vingers met de nagels er aan. Des namiddags is aan den Groenburgwal al hier een soortgelijk stuk huid van een duim gevonden, eveneens met den nagel er nog aan bevestigd. Aangezien het voor de justitie van groot belang is te weten wiens hand op dusdanige wijze werd verminkt, verzoekt de commissaris van politie in de eerste sectie (voormalige Sint Pietershal) beleefdelijk, dengene (geneesheer, apotheker, verpleegster of particulier) die in deze aangelegenheid inlichtingen kan geven, zich zoodra mogelijk op zijn bureau te willen vervoegen. Dezelfde commissaris van politie verzoekt beleefd inlichtingen omtrent een persoon van

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2