BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL A ARDINGÊN. Gemeenteraad. gezant te Washington otfieieel mededeeling ge daan van de mislukking van liet Engelsch- Amerikaansche arbitrage-verdrag. Te Bombay if de pest aan liet afnemen; daarentegen kwamen te Koetsj in één week 840 ziekte- en 811 sterfgevallen voor. In 't geheel verschaft de regeering aan 3,608,0000 personen werk of onderhoud. Een ontslag. Zooals men in de Staatscourant van heden leest, is aan den lieer Borst, burgemeester van Delfzijl, op verzoek eervol ontslag verleend. Wij willen aannemen, dat de titularis zich in de uitoefening van zijn burgemeesterschap zelve niet misdragen heeft, hoewel het enkele feit, dat hij, de gemeentezaken de gemeente zaken latende, gevlucht is om frauduleuze han delingen in particulier bedrijf, dunkt ons vol doende reden kan zijn tot het verleenen van een niet eervol ontslag. Dit echter kan ons op dit oogenblik minder schelen. Maar wij maakten bij ons zelve eene op merking naar aanleiding van dit ontslag. Is het niet stuitend, aldus vroegen wij ons af, om denzelfden Minister Van Houten op hoogen toon voor eenigen tijd te hooren beweren in de Tweede Kamer dat, als de heer Bredius, een man boven lof verheven niet oppaste het door hem gevraagde ontslag wel eens niet eervol kon zjjn dezelfde Minister, die thans advies voor dit eervol ontslag heeft gegeven? Maar de heer Bredius was iemand die den reus Van Houten dorst tegenstreven. Goed ingelicht. De Eülnische Zeitung bevat het volgende telegram sBrussel, 19 Mei. Een depêche uit Amster dam meldt, dat het Nederlandsche stoomschip Utrecht op de reis van Rotterdam naar Java in de nabijheid van het eiland Texel is ver gaan. Men heeft een flesch gevonden met een brief, waaruit de schipbreuk blijkt. Talrijke passagiers bevonden zicli aan boord." Men weet dat de Utrecht reeds vrij lang geleden vergaan is. Dezer dagen nu is bij Texel gevonden een flesch met een briefje, dat van een schipbreuk spreekt. Wij maakten daar voor een paar dagen melding van. En men ziet welke conclusie de berichtgever der ESln. Zeit. uit deze twee feiten trekt. De Anti-dier.stvervangingsbond heeft tegen aanstaanden Zaterdag eene meeting uitgeschreven te Utrecht, tot bespreking van de urgentie der invoering van persoonlijken dienstplicht. Sprekers zuilen zijnprofessor De Louter en kolonel Van Zuylert. Boaz. Te Zwolle bad gisteren de algemeene vergadering plaats van de Nederlandsche patroonsverecniging „Boaz". De Voorzitter hield voordat de besprekingen wer den aangevangen eene rede over Zondagsrust, die hij uit een ethisch, sociaal en occonomisch oogpunt verheerlijkte. Uit eene mededeeling van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 2526 leden telt, die f 4924 aan contributie inbrachten. Als bestuursleden werden herkozen de h.h. A. E. van Kempen, W. Hovy en A. Dingcmans. Voor den heer A. W. Schippers, die wegens ge zondheidsredenen niet meer in. aanmerking wenseht te komen, is gekozen de heer Schuurman, die de benoeming heeft aangenomen. Als plaatsvervangend lid der commissie is verkozen en heeft aangenomen de heer Schippers Jr. Verkiezingen. Omtrent de candidaatstelling van den heer Van Kerkwijk door de lib. kiesvereeniging te Zierikzee deelt men mede: De lib. kiesv. te Zierikzee voor de verkiezing van Kamer- en Statenleden is eene afdeeling der centrale liberale kiesvereeniging en noemt als zoodanig voor bestaande vacaturen wel candidaten, maar stelt ze niet. Het stellen van candidaten geschiedt door de centrale vereeniging en deze is nooit aangesloten geweest bij de Liberale Unie. Ook al had dus de Zierikzeesche kiesvereeniging den heer v. Kerkwijk op grond van zijn schrijven niet in hare candidaten- lijst opgenomen, dan ware dit voor de centrale ver eeniging geen reden geweest om bem niet als can didaat te proclameeren. Aangezien de heer v. d. Borch van Verwoldo be dankte voor de candidatuur in het district Loosduinen, is door net moderamen, daartoe gemachtigd door de Centrale Kiesvereeniging, tot candidaat gesteld de heer A. Bruramelkamp Jr., te Velp, die deze candi datuur heeft aangenomen en op enkele plaatsen in het district voor de kiezers hoopt op te treden. Door de liberale kiesvereeniging Eendracht te Amersfoort is met bijna algemeene stemmen tot can didaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdis- trict Amersfoort gesteld de heer C. A. Zelvelder te Utrecht. De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Gouda heeft met algemeene stemmen definitief candidaat gesteld graaf van Bijlandt, aftredend lid. De heer W. C. J. Passtoors, centraal president van den Ned. R. K. Volksbond, heeft voor een eventueels candidatuur in het le district van 's-Gravenhage be dankt, doordat hij op do voorloopige lijst naast den heer Appelman, eveneens lid van dien bond, was geplaatst en hij diens candidatuur wenseht te bevor deren. De kiesvereeniging Nederland en Oranje, in 's-Gra venhage I, heeft tot definitief candidaat gesteld den heer Joh. Krap, civiel-ingenieur en lid van den ge meenteraad van 's-Gravcnhage. DeR.-K. Kiesvereeniging te Haarlem stelde gisteren dr. Schaepman. De Centrale anti-rcvolutionnaire kiesvereeniging te Hontenisse beeft jbr. mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort te Biezelinge candidaat gesteld. De candidaat der Centrale antirevolutionnaire kies vereeniging in het kiesdistrict Zieriksce is mr. Th. Heemskerk te Amsterdam. De centrale antirevolutionnaire kiesvereeniging in het district Goes, heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftr. lid jhr. A. E. de Savorniu Lobman. In eene to Bergcn-op-Zoom gehouden vergadering van roomsch-katholieke kiezers is in plaats van het aftredend lid den heer L. de Ram, tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer F. 11. A. Ifathon, burgemeester aldaar. Met op twee na alle in de plaatselijke kiesvereeni- gingen uitgebrachte stemmen werd door de centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Locbern de heer C. Lely definitief enndidaat gesteld. Candidaten te Stcenwijkliberaal J. Meesters, af tredend lid christelijk-bistorisch J. G. van der Hoop, te Groningenanti-revolutionnair, Van der Borch van Verwoldo. De Burgerkiesvereeniging tc Assen heeft den heer H. J. Timmerman, hoofd eener school aldaar, can didaat gesteld. De heer C. V. Gerritsen zal deze candidatuur komen verdedigen. De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden heeft den heer C. V. Gerritsen gesteld. De hoeren Smidt, Vecgens, Pijttcrsen en Cuperus wilden tegenover hem geen candidatuur aanvaarden. Tot definitief candidaat der Centrale anti-revolu- tionarc kiesvereeniging iu Tietjerkstcradeel is thans gekozen de heer J. D. de Vrees, hoofd der Ghristelijke school te Bergum. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging „de Marno" te lVehe heeft den heer G. Zijlma, aftredend lid, candidaat gesteld. KETHEL, 20 Mei. Er bestaat hier nog weinig animo voor de verkiezing van den gemeenteraad op, 20 Mei a.s. Do katholieken hebben nog geen can J didatea gesteld voor de beide vacatures, ontstaan door het bedanken van twee katholieke leden. Van de andere zijde hoort men do namen noemen van de heeren J. J. Roodenburg en A. Hoogenboezem. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 19 Md 1S97. Aar de orde is het ontwerp tot goedkeuring van het Jsemstractaat. De hoer Brantsen van de Zijp acht het tractaat wel nuttig voor ons, doch vindt de helft, die wij aan alle kosten te betalen zullen hebben te hoog. De heer Rahusen vindt dit niet, en oordeelt het tractaat hierom vooral nuttig omdat het de rijks grenzen afbakent. De Minister van Buitenlandsche zaken verdedigt de betaling van de helft der kosten. Het tractaat wordt hierop zonder hoofdelijken stemming goedgekeurd. Eveneens met 43 tegen 1 stem het ontwerp tot verhooging der Marinebegrooting. De heer Pyls aeht de aanmerkelijke verhooging van het overgangsrecht voor grondbezit van vreemde lingen onbillijk. De heer van Zinnincq Bcrgmann is van oordeel dat dit ontwerp inbreuk maakt op het burgerlijke recfit, daar het de vrijheid van zijn goed weg te schenken belemmert. Verder sluit hij zieh bij den vorigen spr. aan. Do heer van Boneval Faura verdedigt dit onwerp, dat belastingontduiking zal heiemmeren. De heer Rahusen oordeelt tegenover den heer Faure, dat het fiscaal recht hier bet gebied van bet burgerlijk recht betreedt,- wat hij afkeurt. Hij bestrijdt voorts dit ontwerp, dat ontduiking niet zal verhinderen. De heer van der Biesen bestrijdt ook bet ontwerp, dat hij uiterst vexatoir vindt en tot verbittering voert. De vreemdelingen worden erbarmelijk geplukt. De heer van Weideren Rengers vraagt inlichtingen omtrent het vervallen der 38 opcenten. De heer van Lier acht dit ontwerp in het belang van den eerlijken aangever. De heer van Nispen is tegen de wet, vooral ter wille van de buitenlanders. De heer Kist aebt, dat dit ontwerp niet voldoet aan het rechtsgevoel der natiehet ademt wantrou wen tegen de gezetenburgerij. De heer Faure repliceert. Heden 11 uur is de Minister aan het woord. Zie onder Laatste Nieuws"). Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Harderwijk G. ten Bmggencate, ontvanger der registratie en domeinen te Harderwijk. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissemente-reebtbank te Zierikzee mf. L- J. A. van Lidth de Jende, thans substituut-griffier bij de arrondissements-reebtbank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is aan J. Borst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Delfzijl Bij Kon. besluit zijn dr. H. P. Wijsman Jr., te Leiden, en mr. J. Kruseman, te Amsterdam, die in 1897 aftreden, eerstgenoemde als lid en laatstgenoem de als lid en secretaris van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstations, als zoodanig op nieuw benoemd. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot dijkgraaf vau den polder de Nieuwe Stad C. Koert Jbzn.tot dijk graaf van den polder de Uiterwaarden, gem.Vianen en Hahestein T, Veentot heemraad van den polder de Rooklaasplaat, gem. Qoedereede, C. A. Vogel; tot heemraad van den Kleinen Zuiderpolder, gem. Goede- reedc, J. Lodder; alle gelegen ia do prov. Zuidhol land; tot hoogheemraden van Waterland, prov. Noordholland, G. Blees Pz. en J. Pauws Swart. Bij Kon. besluit is lo. het bevel over Hr. Ms. instructieschip Nautilus opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. P. van Rossum, en 2o. genoemde hoofd-officier eervol ontheven van het lidmaatschap der commissie voor het eindexamen van de adelborsten der 2e klasse bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord en ver vangen door den luitenant ter zee der le klasse R. Reinders. By Kon. besluit is de eerste-luitenant jhr. F. A. G. Beelaerts van Blokland van het 4e reg. inf. tij delijk op pensioen gesteld en dat pensioen toegekend voor den tijd van vijf jaren en het bedrag daarvan bepaald op f400 's jaars. Bij Kou. besluit is de kapt. M. J. Perk, van het 4c reg. vesting-art., op zijne aanvrage, op pensioen festeld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1545 's jaars. De Staatscourant bevat de statuten der naam- looze vennootschap Schiedamsche Alcohol fabriek alhier, welke bewilligd is bij K. B. van 21 April j.l. Het doel der vennootschap ishet verwerken en vervaardigen van alcohol en daarvan afge leide of daarmee toebereide producten en han delsartikelen onder welke benaming ook, en het drijven van den daarmee in verband staanden handel. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f40,000, in 100 aaodeelen van f'250, waarvan geplaatst 74 aandeelen. De overige aandeelen moeten geplaatst zijn vóór 1 Januari 1902, en niet beneden pari. Het beheer van de zaken der vennootschap is opgedragen aan drie directeuren, waaronder één bedrijfsdirecteur, onder toezicht van drie commissarissf De bedrijfsdirecteur wordt aan gesteld voor vijf jaren; als zoodanig zal optre den de heer B. P. Nieuwhof. De vennootschap is aangegaan voor 25 jaren. Aan de Kamer van Koophandel alhier is door den Minister van Waterstaat toegezonden een exemplaar van de «Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom" nopens de maand April j.l. Bij eene door de directie der Marine te Willemsoord gehouden aaribested iig was o. a. voor oud zeildoek de laagste inschrijver de lieer M. van Emden. alhier, voor f2242.50. Door het bes'uur der Timmerliedenvereeni- ging: »Door e\ udracht verbetering", het be stuur van de Vakafdeeling Houtbewerkers van den R.-K. "Volksbond, en bet bestuur van de Ned. Werkliedenvereeniging «Patrimonium", is aau de timmerliedenpatroons alhier het volgende adres gezonden: „De Besturen van de alhier gevestigde Timmer- liedenverceniging „Door eendracht verbetering", de Vakafdeeling Houtbewerkers „St. Jozef', onderaf- decling van Ned. R.-K. Volksbond afd. Schiedam, en het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium,, hebben de eer, mede namens bijna alle hier ter stede wer kende timmermansknechts, het volgende onder Uwe aandacht te brengen 1°. dat de loonstandaard iu de naastbij gelegen ge meenten in den laatsten tijd steeds is gestegen 2°. dar hier ter stede het loon zeer ongelijkmatig is geregeld, en er door H.H. Patroons zelfs nog niet aan is gedacht eenige verbetering in dien toestand tc brengen; 3°. dat zij het wagen, er U op te wijzen dat die ongelijkmatige loonstandaard ook voor hen scha delijk moet zijn, die thans een hooger loon uit betalen dan andere Patroons, en hierdoor vooral oneerlijke concurrentie ontstaat bij het opgeven van prijzen voor te verrichten timmerwerk en hij openbare aanbestedingen 4". brengen bescheiden ter Uwer kennis dat in de Zaterdag 15 Mei gehouden vergadering, bijge woond door bijna alle hier ter stede gevestigde Timmermansknechts, besloten is het verzoek tot U te richten vanaf 1 Juni a. s. als minimum loon te willen stellen 20 ets. Wij vleien ons dat gij dit billijk verzoek in ernstige overweging zult nemen en zullen zoo vrij zijn over acht dagen persoonlijk uw antwoord te komen vragen." Wordt aan het verzoek der besturen vol daan, dan zal daardoor een meer gelijkmatig loon onder de timinergezellen bereikt worden, zal minder gewenschte concurrentie veel ver dwijnen en zal het loon winter en zomer ge middeld ruim ftl per week bedragen. Het jaarfeest vac den R.-K. Volksbond zal door de afdeeling «Schiedam" Zondag a.s., Donderdag 27 Mei (Hemelvaartsdag) en Zondag 30 Mei in gezellige bijeenkomsten worden ge vierd. Het harmonie-orkest en de zangvereeniging St, Caecilia zullen daarbij hun medewerking verleenen. Het groote aantal leden der afdeeling maakt het noodzakelijk groepsgewijze bijeen te komen. Gsterenmorgen te 6 uur brak het touw van het juk waarmede vrouw Rosman een gang kokend water door de Overschiesche dwars straat droeg. Het gevolg er van was dat het water haar over de beenen stortte en deze zeer ernstig brandde. Steunende op een paar andere vrouwen is zij naar haar woning in de Oosterstraat gebracht, waar dr. Janssen haar geneeskundige hulp ver leende. De vrouw, die een talrijk gezin heeft, zal nu eenigen tijd het bed moeten houden, daar de ernstige brandwonden haar beletten te loopen. Hedenmorgen te half negen uur reed een, groentekar van J. Hoogland in de Lange Kerk straat tegen een bestelwagen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aan. Een bord van dien wagen werd eénigszins beschadigd. B U R G E R LÏJ K E" STAND, Gehuwd: 20 Mei. G, Kappers, 26 jaar, en N. Bruining, 28 jaar, H. Montarius, 28 jaar, en D. M. Vryland, 28 jaar. A. J. van Hoeken, 24 jaar, en J. C. Vrijland, 24 jaar. Geboren t 19 Mei. Johanna Maria, dochter van H. L. B. F. Bruns en J. E. Mol, Ploeg- straat. Johannes, zoon van A. "Winkelman ee E. Meesters, Hoofdstraat, Overleden; 17 Mei. Johannes Gerardus Sommer, oud 2 jaar en 10 maanden, Bakkers- straat. 18. Joannes Antonius Lucas Essen- berg, oud 4 maanden, Boosleck. In ons vorig nummer maakten wij reeds met een enkel woord melding van de opening der zwem- en badinrichting alhier. Thans kun nen wij daaraan nog toevoegen dat die inrichting weder geheel is opgeschilderd en waar noodig hersteld, zoodat zij er weder keurig en frisch uitziet. En reeds den eersten dag van hare opening mocht de inrichting zich, niettegenstaande de koude bovenlucht, in een talrijk bezoek ver heugen. £n mochten er onder de jeugdige be zoekers ook zijn, die gaarne deze eerste maal zeer lang in liet water wenschten te plassen, de zwemmeester was daar, om toe te z;„n dat de jongens zich daarin niet te lang ophielden. Ook door een aantal Schiedammers wordt deze inrichting elk jaar druk bezocht. Een ge mak voor hen is het dat de inrichting onmid dellijk bij het station staat Naar men mededeelt heeft de Tentoonstel- üngs-Commissie te Dordrecht, het Muziekkorps der d.d. Schutterij alhier uitgenoodigd op den openingsdag een matinée en concert te geven en verder nog eenige matinée's en concerten tijdens de Tentoonstelling; tevens is aan den kapelmeester, den heer L. P. Gaillard, opge dragen den Feestmarsch te componeeren. Toen Dinsdagavond de trein van 9.25 van Rotterdam aan het spoorwegstation alhier arri veerde, werd door den spoorwegbeambte in een waggon 3e klasse eeu reiziger in bewuste- loozen toestand onder een bank liggende ontdekt; nadat terstond een dokter was ontboden, en de mari weder tot bewustzijn was gekomen, bleek, dat hij plaats had genomen van Rotterdam naar Schiedam, onderweg door een toeval was over- va','ön en daardoor bewusteloos geworden Schie dam was gepasseerd. Voldoende herstelde zyD'le, kon hij per trein van 11.21 zijne .eis uaac Schiedam weer ver volgen. Een paard van een Rotterdamsehen wagen, van een beddenwinbei, sloeg gisterenmiddag aan den Nieuwen weg alhier op bol. Van de 3 geleiders werd een ernstig gekwetst en heden middag per brancaid naar Rotterdam vervoerd na door twee geneesheeren te zijn onderzocht; de tweede werd ook gewond, maar kon zelf naar den dokter lcopen, de derde bleef onge deerd. B U R G E RlIjkËTSTAND, Gehand20 Mei. Gijsbert André Louis Egbert Hendrik Geraerds Tliesing met Elisa beth Maria Alida Cöster. Vergadering van Woensdag 19 Md, 's ai'. 7 uur. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig de heeren v. Linden v. d. Heuvel, Hum- melinck en Kikkert. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijnvan Ged. Staten bericht van ontvangst der gewijzigde verordening op het slachten van vee. Goedkeuring van het raadsbesluit tot on- derhandsehe aanbesteding van den onderbouw van de nieuwe havenbrug. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aanvragen om grond in erfpacht door A. Maarleveld Az., Jae. Vogel, Jac. v d. Berg Cz., J. de Lange en P. Verstceve; worden alle gesteld in handen van de comm. voor de gemeentewerken. Aan J. de Lange, die verzocht had een termijn van 6 weken voor de inlevering van zijn teekeningen, zal worden medegedeeld, dat die binnen 14 dagen moeten zijn ingeleverd, zullende anders zijn aanvrage als vervallen beschouwd worden. Van B. cn W. verslag over den toestand der gemeente in 1896. Dit zal gedrukt aan de leden worden rondgezonden. Reclames tegen den aanslag in de pi. dir. belast, worden gesteld in handen van B. en W om advies. Een adres van de Nederl. Herv. diaconessen tot verpleging van zieken was ingekomen naar aanlei ding van het verzoek der „Vereeniging voor zieken verpleging" om f 600 subsidie ter bestrijding dor kosten van het dozer dagen geopende ziekenhuis. In het bovenbedoelde adres wordt thans eveneens een subsidie van f 600 gevraagd tot stichting van een ziekenhuis. In het adres wordt bet Dag. Bestuur duidelijk gezegd dat het zijn plicht is aan beide vereenigingen of alléén aan de laatst aankloppende een subsidie toe te kennen. Het adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van een groot aantal kerkeraden en christelijke vereenigingen is een adres ingekomen, houdende bezwaren tegen het turnfeest op 2cn Pinksterdag. Adressanten erkennen, dat die dag niet meer te wij zigen is, maar spreken de verwachting uit, dat, ter voorkoming van ergerlijke tooncelen, de herbergen om 10 uur voormiddags zullen worden gesloten. Hoewel dit adres te elfder ure is ingekomen, wordt besloten het in dadelijke behandeling te nemen. Do Voorziter stelt daarop voor, aan adressanten to doen weten, dat er geen termen aanwezig zijn, om aan hun verzoek te voldoen; do verordening geeft daartoe ook geen rechtbovendien spreekt do burgemeester als ziju verwachting uit, dat de vrees voor dronkenmansboel niet behoeft te bestaande personen, die zich met de regeling van het feest hebben belast, zullen daarvoor wel waken. Overeenkomstig het voorstel wordt dan ook be sloten. Tot onderwijzer aan dc Burgerschool, jaarwedde f750, wordt benoemd J. Bakker, van Oldeboorn, met algem. stemmen. Op het verzoek van Gebr. Kijne, tot overname van straten, wordt beslist overeenkomstig bet rapport van B. en W. (Reeds vroeger door ons medegedeeld). Aan H. M. de Lange, A, Hartog, L. L. vanRoon, C. van Aken en J. de Lange worden perctelea grond in erfpacht afgestaan. Aan A. v. d. Weijden wordt vergunning verleend tot bet hebben van een schuurtje met houten wanden. Op het adres van de politieagenten om verhooging van salaris wordt afwijzend beschikt op dc gronden door B. en W. in hun rapport aangevoerd. (Door ons vroeger medegedeeld). Als nu wordt aan de orde gesteld het voorstel van B. en W., om aan do „Vereeniging voor Zie kenverpleging" ten behoeve van het door haar ge stichte Ziekenhuis een subsidie toe te kennen van f500.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2