Be BloiÈ Vrsnen ra ülmenriefl. 51"e jaargang. Zaterdag 22 Mei 1897. N°. 9326. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. ~C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. Kcnnisff evinff. FEUILLETON.^ Sluiting' Spoelinglmig. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.OS BUREAUBOTERSTRAAT 70, Teleplioon TVo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ecne Courant.f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. I Inrichtingen welke gevaar, schade ol f hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van S c II i e d M, Gezien het verzoek van B. A. .1. WITTKAMPF, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Westerkade no. 2, kadaster sectie M 110. 411, door plaatsing daarin van een stoomweiktuig van 21/2 paar- ilenkiacht en ketel met een verwaimingsoppervlak van 4 ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Vonderdag den oden Juni a. s., des na middags ten '2 uie, ten raadliuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat veizoek in te brengen en die mondeling of schnf- telijk toe te lichten; eu dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de schiifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondig'tig geschied, waar het be hoort, den 20sten Mei 189 7. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn veileend: lo. aan de firma .1. MELCHERS Wz. en hare reclitvei krijgende», tot uitbreiding harer distilleerderij aan den Noordvestsmgel no. 113, kadaster sectie II 110 101, door plaatsing daaiin van een stoomwerktuig van 4 paaidenkraeht en ketel met een verwarmingsop pervlak van 1,25 MJ; 2o. aan II. E. SONDORP en zijne rechtverkrijgen den, tot oprichting eenei leuiperij, in het achtergedeelte van het pand aan de Hoofdstraat no. 87, kadaster sectie L 110. 1398; 3o. aan P. J, MEI IER J Dz. en zijne rechtverkrij genden, tot uitbreiding zijner branderij aan de Wester kade 110. 24, kadaster sectie M no. 305, door plaatsing daarin van een stoomweiktuig van 8 paardenkracht en ketel met een verwaï mingsoppei vlak van 13 MJ. Schiedam, den 20sten Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Roman van ëufemia gravin von Adleksfeld—Ballestrem. 44) Hans UIrich stond, nadat hij dezo regels had gelezen, een oogenblik bijna als verlamd dan vroeg hij zich zeiven, of hij gek was, en eindelijk noemde hij dezen blief eene infante daad van den afzender tegenover zijne vrouw, welke hij besloot voorloopig daarmede met in kennis te stollen, om haar een onaangenaam uur te besparen. Hij antwoordde dan maikies onmiddellijk op beleefden toon, maar zeer koel, dat hij bij zijne bewering moest volharden. Hij had zich met de markiezin Atlienaïs te Napels in den echt laien vereenigen, wel is waar zonder do gebruikelijke legitimatiepapieren, maar toch op grond van een pas, welker gelegaliseerd afschrift hij er bij voegde en waarvan de burgemeester van la Gruyère de afgifte wel niet zou loochenen. Overigens deelde hij den markies mede, dat hij, in geval hem zijn huwelijk mot de bewuste dame opnieuw in het openbaar geloochend werd, den weg van het ge recht zou betreden, om de belangen zijner vrouw in haien vollen omvang te handhaven. Nadat deze biief verzonden was, werd hij kalmor; yvonderlijk paste het echter bij den loop der dingen, dat Athenuis hem op dezen zelfden dag zeide Houdt ge het n>g immer voor noodig om ons huwelijk aan onze familie aan te kondigen? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM brengen ter algemeetie kennis, dat van Vrijdag 28 Mc! tot Woensdag 3© Juni a.s. de SPOELI5K1BKDG wegens herstel ling voor ij- en voertuigen gesloten zal zijn en, ten dienste van voetgangers, van 's morgens 5 tot avonds 9 uur de gemeenschap lusschen de beide oevers aldaar zal worden onderhouden door middel van een pont. Schiedam, 21 Mei 1897. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 21 Mei '97. Oc oorlog tusschcn Griekenland en Turkije. Zoowei in Epirus als in Thessalië is thans de wapenstilstand tot stand gekomen, Het door de regeering te Athene gepubli ceerde bulletin deelt mede een kabinetsorder, die aan den Kroonprins werd gezonden en gis teren aan den Turkschen opperbevelhebber overhandigd. Het gevolg der mededeeiing, naar aanleiding daarvan gedaan, was dat de vijandelijkheden werden gestaakt. Uit Konstantinopel nu wordt ons bericht, dat de wapenstilstand in Epirus is gesloten, terwijl gisteravond uit Athene werd gemeld, dat Yoor den tijd van 17 dagen in Thessalië een wapenstilstand tot stand is gekomen. Aan een dagbladcorrespondent deelde Ralli, de Grieksche minister-president, trouwens mede, dat de regeering den wapenstilstand in Epirus als geldig ook voor Thessalië beschouwde. Over den aanstaanden vrede sprekende, voegde hij daaraan toe, dat thans de mogendheden over de voorwaarden beraadslagen. De ooi logsschatting zal bepaald worden in verhouding tot Griekeulands financieele machten. Een strategische grenswijziging kan Grieken land niet goedkeuren. Toch za! indien de mogendheden het daarover eens worden Griekenland zich dienen te schikken, ook in een grensregeling. En waarschijnlijk zullen de tegenvoorstellen, die de mogendheden aan de Porte zullen doen, neerkomen op eene matige oorlogsvergoeding en afstand tan den Meluna-pas. Wellicht daarom vertrouwt men dan ook Griekenland niet erg; althans een bericht uit Parijs noemt het mogelijk, dat Griekenland zich op het laatste oogenblik nog zal terug trekken. Voordat de wapenstilstand in Thessalië werd Zonder eenige quaestie, en niets zou daarbij een negeering uwer familie rechtvaardigen. Goed dan, maar laat mij dan schrijven van daag nog zal het gebeurenen hij knikte goedkeurend, warit het was misschien het besta wanneer ook zij iets van zich liet hooren en haar aanwezigheid bewees. Den volgenden morgen begon men met het openbreken van den rooden toren en wei van de zijde van Ulmonried, daar de muur van den weste lijken vleugel meer moeielijkliedpn scheen te bieden. Volgens het in het archief voorhanden zijnde oude plan van het slot, vond men gemakkelijk door meting de juiste jilaats en door het los maken van eenige steenen kwam een luik bloot, door hetwelk men een zich achter de muren be vindende ijzeren deur gemakkelijk ontdekte. Eenige uren aibeids deden de lagere, kleine poort voor den dag komen, doch weldra bleek, dat deze van binnen door stangen en balken was afgesloten. Een jonge metselaar wist echter raad. Hij richtte tegen een van de hooggelegen venstertjes een ladder op, opende het met eenige moeite en klom naar binnen. Na eenigen tijd hoorde men binnen tegen de poort arbeiden en nadat verzocht was van buiten af hulp te verleenen door ook van daar af kt ach tig te duwen, ging de deur open en kwam een wenteltrap voor den dag. Daar boven ziet het er zonderling uit, zeide de metselaar, maar liet metselweik is nog uitstekend in orde. Hans UIrich had Atbenafs beloofd, dat hij haar zou laten roepen, wanneer de ingang naar den rooden toren was blootgelegd, maar thans berioot hij aiiereerst zelf op ondeizoek uit te gaan, ten einde zich van du veitrouwdheid te overtuigen. gesloten, hebben de Turken nog een Grieksche stelling genomen bij Taratza. De strijd eindigde, toen de wapenstilstand werd afgekondigd. De Kroonprins heeft zijn leger, naar men denkt, samengetrokken op de bergen bij den Fui ka-pas. Het grootste deel der Grieksche artillerie is naar de Thermopylae gezonden. Volgens andere berichten zou het Grieksche leger het Othrys-gebergte hebben verlaten en zich tlmns conceritreeren in de Thermopylae, Edhem-pacha heeft zijn hoofdkwartier over gebracht naar Domoko. De stad Lamia is geheel verlaten. Alleen de prefect, de correspondenten der dagbladen en de telegrafisten zijn gebleven. Heden zou een bijeenkomst plaats vinden van den Griekschen kroonprins en Edhem-pacha, ten einde de bepaliujgsn van den wapenstilstand vast te stellen. De ministers Theotokis en Eutaxias zijn te Aghia Marina aangekomen en verder gereisd naar Lamia. De inscheping der Grieksche troepen op Kreta gaat geregeld voort. De vlootvoogden hebben den raad gegeven ook de ammunitie en de wapenen in te schepen. De Christenen worden wat toeschietelijker en schijnen beter gestemd jegens de Euro- peescbe troepen. Volgens de Temps is bet twijfelachtig of de Jtaüaansche afgevaardigde Fratti wel inderdaad bij Domoko is gesneuveld. Zijn zuster zou een telegram hebben ontvangen, waarin hij zijn terugkomst aankondigt. De Itaiinansche Kamer heeft de beraadslaging over de Afrikaansche kolonie voortgezet. De minister van oorlog verklaarde het eens te zijn met Di Rudini. Ook hij achtte het onmogelijk met een budget van 7 miliioen lire de militaire bezetting van Afrika op den tegen- woordigen voet te-handhaven. De beste oplossing scheen hem toe terug te keeren tot de bezetting als in 18921894 met een civielen gouverneur. Di Rudini verdedigde nogmaals het regeerings- ontwerp, de ontruiming van Kassala en het bezet houden van een beperkt gebied in Mas- sowa. Hij betuigde zijn verwondering over de voor gestelde moties van orde. De regeering, dit erkende hij, is voornemens een politiek te aanvaarden, die gericht is op de beperking van het bezette gebied tot Mas- §o\va. De onmiddellijke ontruiming van geheel Erythrea bestreed de minister echter; daarvoor waren overgangsmaatregelen noodig. Ten slotte verklaarde de premier, dat hij geen quaestie van vertrouwen zou stellen; maar hij zou zijn functie neerleggen, indien de Kamer het niet eens mocht zijn met zijn meening. De Kamer behoorde te denken aan het vader land, niet aan den minister. Hierna werd de beraadslaging gesloten. In de allereerste plaats inspecteerde hij een enge kelderruimte naast de trap; deze was met scherven, kalk en puin gevuld. Toen dit opgeruimd was, kwam er een kist voor den dag, vergaan en verrot, en toen hij bij het licht van een kaars nader toezag, las hij zonder moeite du ruw in het hout gesneden letters: Lodewijk Christoffel. Hierop stiet de vrijheer ook het deksel van de kist los en zag daarin het geraamte van een klein, zeer klein kind. Bevend van schrik trad Haas UIrich terug was het een misdaad, die hier na eeuwen aan het Jicht kwam? Wonderlijk aangedaan zette hij zijn onderzoek voort,, doch in den kelder vond hij verder niets merkwaardigs, daarom steeg hij de trap op, welke uitkwam op de tweede helft van den in twee gedeelten gescheiden toren. Verwon derd zag hij hier een legerstede met tot stof ver gane dekens en gordijnen, een wieg en eenig huisraad en kioederen, welke schijnbaar onvergaan, bij aanraking uit elkaar vielen. Hij trad dan in het neverivertrek, het laboratorium, met zijn haard en zijn gereedschappen uit een lang vervlogen tijdperk. Op de tafel lagen dicht beschreven vellen perkament, geel geworden en met verbleekte letters, nik, Lodewijk C!n is toffe!, jonker van Ulmen- lied beken bierdoor dat bet volgonde, der zuivere waarheid getrouw is, hetwelk ik ter kennis breng mijner nakomelingen uit mijne onrechtmatige echtverbintenis met Uruca, gravin van Fernandez de Montemario, tot heil mijner arme zie! en zoo waar ik op Gods vergeving en op de eeuwige zaligheid hoop I Zoo las Hans Ultich met moeite en met stokken, den adetn. Wat beteekende dat? In liet EngeNche Lagerhuis verklaarde Cur- zon over hetzelfde onderwerp, dat Italië Kassala niet wenscht bezet te houden. Volgens overeenkomst zal het Engeland en Egypte raadplegen omtrent den tijd, binnen welke de stad zal ontruimd worden. De Spaansche Cortes zijn bijeengekomen. Zonder toespraken werden de zittingen heropend. Al dadelijk werd in de Kamer een hoogst- belangrijke rede gehouden door Sagasta, den hoofdman der liberale partij. Hij hing een donker schilderij op van de positie waarin Spanje verkeert: oorlog op Cuba en de Philippijnen, en in de toekomst een Carüstische oorlog. Hij keurde de financieele en diplomatieke politiek der regeering af; immers, daardoor was een geschil ontstaan met de Vereenigde Staten. Geen enkele quaestie was, volgens hem, opgelostintegendeel was de toesland vee! ernstiger nog geworden. Tegenover zulk een staat van zaken wil de liberale party niet langer stilzwijgen, maar laat zij alle verantwoordelijkheid aan de regeering. De steun, dien de liberalen Canovas hebben verleend met het oog op den oorlogstoestand, za! dus voortaan het ministerie ontbreken. Een moeilijke tijd breekt nu voor Canovas en de zijnen aan. De voorgestelde verhooging der tarieven in de Vereenigde Staten begint reeds zekere on aangename gevolgen op te leveren. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken Sherman zond aan den Senaat een brief, dien tiij van den Duitschen gezant te Washington had ontvangen. Daarin protesteert deze namens de Duitsche regeering tegen de voorgestelde diilerentieele rechten op suiker, en wordt met repressaille-maatregelen gedreigd. En ook Italië denkt aan weerwraak. In de Italiaansche Kamer deelde Di Rudini inede, dat de regeering de Vereenigde Staten gewezen had op de nadeelen, die uit de nieuwe invoerrechten zouden voortvloeien voor de Ita liaansche belangen. Maar bovendien zal de Italiaansche regeering de vraag overwegen, of het mogelijk is door gelijke maatregeleu Amerika te treffen. Een tarievenoorlog in optima forma wacht dus de Vereenigde Staten. r v S s _T\ n Gemengde MedcdecIIngen. De commissie uit den Pruisischen Landdag heeft de artikelen 1 en 3 van de novelle op de vei'eenigingswet reeds verworpen. Eigenaardig is, dat in den Duitschen Rijks dag de zoon van den rijkskanselier von Hohen- lolie bij de derde lezÏDg vóór het ontwerp ten gunste van de vrijheid van vereeniging en ver gadering heeft gestemd. Hij zeite zich neder aan de tafei en ontvouwde de bladen. Hij moest lezen, eer hij een verder onderzoek instelde, en voor er een. uur verloopen was, wist hij wat het geheim van den tuoden toren was, wist hij de tragische geschiedenis van de bainsleenheks, en kende hij het bittere lijden van Uraca en hare vreeselijke wraak en hoe zij de blonde vrouwen van UImenrted had vervloekt. Gelijk zijn voorvader voor driehonderd jaren, zoo zat thans Hans UIrich eenzaam en alleen in den ruoden toren en wilde hetgeen hij vernomen had overdenken, doch slaagde daarin niet wegens de massa van de zich in hem kruisende gedachten. Hij, die voor weinig dagen zich zeiven nog beroemd had, dat er geen enkele smet aan zijn naam kleef de, dan die welke voor meer dan honderd jaren de schoune Daphné daarop geworpen had, hij zat thans verpletterd en vernietigd door de bekentenis van zijnen voorvader, welke naar het recht de laatste van zijnen naam was geweest van den zoogenaamden Junker Cbristheb af tot op hem zeiven, waren zij niets dan onbewuste indringers, de Ulmenrieds, die in den familiegrafkelder in kost bare kisten rustten, terwijl beneden in den koider de laatste wettige afstammeling van den ouden stam onder puin en scherven in een armzalige kist begraven was. En daar, achter de ijzeren deur naast den haard, daar lag zij, de arme, mis handelde verradenvermoorde barnsteenhoks, de schoone Eva. Hans UIrich stond met moeite op en trad op de deur toe, die zich na geringe krachtinspanning nog gemakkelijk liet openen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1