sjp F D Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. pastorie en de Kcuchenius-school gevestigd zijn, Docli op advies van dr. Scheuer is Djocjoearta gekozen. Deze stad van tus«chen 00 en 70 duizend inwoners, is, zoowei als centrum van een spe cifiek Javaansche bevolking, als wegens haai gezond en koortsvrij klimaat, naar de meening der depuiaien der medische zending de aan gewezen plaats voor dezen arbeid. Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen tele gram is de heer E. van Benthem van den Rergh benoemd tot resident van Hagelen, Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandse!i-Indië, van 22 dezer, woidt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 350,000 pikols. (Stct.) Cnndidaat-Notarissen. Wij hebben alreeds medegedeeld dei) inhoud van een tweetal adressen door het hoofdbestuur van de Broederschap van Candidaat-Notarissen bij den Minister van Justitie ingediend. Het Weekblad voor het Notaris-amlt en ^Registratie van heden meldt omtrent deze audiëntie en het autwoord des Ministers om trent de gedane verzoeken 1°. Over dc algemeene ontwikkeling. Uit de rapporten der examen-eommissién was den Minister meermalen gebleken dat de algemeene ont wikkeling van sommige aspiranten veel te weuschen overlaat en hij achtte daarom het stellen van eisehen voor toelating tot het afleggen van het examen zeer gewenscht. 2o. Over dc stage. Volgens den Minister behooren voor eene benoe ming tot notaris alleen in aanmerking te komen de candidaten in de praktijk werkzaam. Op afdoende wijze zou dit te bereiken zijn door de bepaling dat de stage onmiddellijk aan dc benoeming moet voor afgaan. Hiertegen bestaat echter het bezwaar dat velen soms geheel buiten schuld hun kans op benoe ming zouden verliezen. Aan dat bezwaar wordt nu, in het denkbeeld dat door de Broederschap is ont wikkeld, althans voor het grootste deel, tegemoet gekomen en hij kan zich daarom met het denkbeeld der Broederschap in beginsel wel vcreenigen. 3°. Over de plaatsvervanging. De voorzitter deed hierbij nog in 't bijzonder uit komen het gebrekkige van de tijdelijke waarneming der tegenwoordige wet en het groote voordeel der plaatsvervanging voor het publiek en voor den candidaat-notaris. De Minister die blijken gaf dit denkbeeld reeds meermalen te hebben overwogen bleek daarvan ook een voorstander te zijn. 4°. Over dc afschaffing van art. 68 not. wet. De Voorzitter bracht den Minister de verschillende argumenten voor de afschaffing van het overblijfsel der reeds lang verbannen venaliteit in herinnering en deelde mede dat de Broederschap van notarissen, welke primitief niet bereid was op dit punt met het adres intestemmen, zich ook met dit punt kon ver eenigen als bij de afschaffing van art. 68 W. N., eene overgangsbepaling werd opgenomen, ten gunste van de alsdan fungcerende en ais het ware een ver kregen recht hebbende notarissen. De Minister bleek zich met het denkbeeld van de afschaffing van het artikel wel te kunnen vereeni gen en achtte de bestaande wettelijke regeling om trent het notarieele protocol ook een beletsel voor de verplaatsing binnen hetzelfde kanton. Ornnjebond van Orde. Te Utrecht is Zaterdag de algemeene ver gadering gehouden van den Oranjebond van Orde, onder leiding van den heer jhr. J. Hora Siceama van de Harkstede. Daar cr geen 50 leden aanwezig waren, kon geen wijziging der statuten plaats vindon. De rekcniDg van 1895 sluit met een voordeelig saldo van f7225.95'A. Ontvangen werd in totaal f 23,'239.50, uitgegeven f 16,103.55 4. De opbrengst der kwartgulden-vereeniging bedroeg in 1896 een som van f3557.39. De Bonden zijn stichtingen Ericastichting Ruk en Hof te Apeldoorn, Hofveld, Hattcmsche Veld en Ons Huis, mede aldaar verkeert in bloeien- den toestand. Te Utrecht is een Centraal-bureau opgericht Dc cerevoorzitter P. D. de Bruyn van Rozenburg bedankte om verschil van inzicht mot het bestuur. Gekozen werden als bestuursleden de heeren jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, A. W. Becke- ringh, Joan H. Schmitz. G. C. D. d'Aumale baron van Hardcnbrock van Hardcnbroek, jhr. F. Bosch van Drnkenstcin, G. Clockener Brousson en J. D. C. van Dokkum. lVeczen in het Huisgezin. In het verslag over 1896 der Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen in het huisgezin, woidt er op gewezen dat in het algemeen het vraagstuk der kinderbescherming in 1896 niet tot eene bevredigende oplossing is gekomen, hoewel de belangsteilin; wordt. Op 31 Dec. 1896 telde de vereeniging 2 leden medestichters, 57 Icdcn-beschermcrs, 542 leden en 264 begunstigers. Uit het vrijmetselaarsfonds Ekstein-Cort-Heijligers werd een som van f1000 ter beschikking der Ver eeniging gesteld. In den Raad van Toezicht kwam eenige verande ring. De heer S. M. Hugo van Gijn te Dordrecht werd vervangen door don heer 31. C. Calkoen te Amsterdam. De heer L. P. Walburgh Schmidt, te Amsterdam, werd met de functie van adjunct-secretaris belast. In het aantal comité's kwam in 1896 weinig ver andering. Toen het Doorgangshuis van Soesterberg naar Bussum werd verplaatst, vond het bestuur de dames mevr. B. Brandes en mevr. C. 31 G. Willeumier Dc Rochefort aldaar bereid deel uit te maken van eene in 't leven te roepen Damescommissie van Toe zicht op het Doorgangshuis. Op 31 Dec. 1896 waren 22 kinderen bij de Ver eeniging in opvoeding. Het stamboeknummer klom tot '21. Twee verpleegden werden in 1896 terugge nomen. Van die 24 kinderen waren 21 jongens en 3 meisjes. daarin steeds «rooier Het rapport bevat verder mededeelingen aangaande de verpleegden, evenals omtrent de plaatselijke comité's De rekening over 1890 sluit in ontvangsten en uit gaven met f4708 en een batig saldo van f334. Verkiezingen. Het volgend adres is heden verzonden aaD den Minister van Binnenlandsche Zaken De ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Sociaal-Democratische Arb.-Partij in Nederland, afdeeling Amsterdam, geven met ver- schuldigden eerbied te kennen dat het gebleken is, dat er in de kieswet niet is voorzien omtrent de gelegenbeid, die er moet worden gevonden voor beambten bij het spoorwegpersoneel hier te lande, welke dienst doen op de verschillende treinen, om van hun kiesrecht gebruik te maken in de stad hunner inwoning. evenmin is er in bovengenoemde wet voorzien in dc gelegenheid om van hun kiesrecht op den dag van do stemming gebruik te maken, voor militairen welke kiesbevoegd, maar gedetacheerd zijn dat daardoor een gekecle reeks van Ncderlandsche. staatsburgers geheel is verstoken van de gelegenheid hunne staatsburgerlijke rechten uit te oefenen weshalve wij namens hunne organisatie den heer minister van Binnenlandsche Zaken dringend in over weging geven, zoo spoedig mogelijk, alsnog die maatregelen te treffen, welke dienen kunnen in deze gebleken leemte in de wet te voorzien. Het centraal-comité der anti-revolutionnaire kies- vereenigingen heeft zich per dTaad tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om te vernemen welk advies te geven ware op de telkens inkomende vraag, of in het formulier van opgave de voorletters of de voornamen van den candidaat zijn in te vullen. Hierop is telegraphiseh dit antwoord ontvangen „Het opschrift voornamen in model 1 wijst de plaats aan, waar in te vullen is wat ten aanzien van den candidaat, volgens de wet, noodig is. Zoowel wanneer do voornamen alleen met letters worden aangeduid, als wanneer zij voluit geschreven worden wordt aan de wet voldaan. 3Iinister Van Houten". Ten slotte zal toch de Hooge Raad te heslissen bobben, of de termijn, gesteld in de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, is een fatale termijn. Althans van een vonnis in deze door den Haar- lemschen kantonrechter, is in hooger beroep gegaan. Door den kantonrechter te Enschede is de beslissing van het gemeentebestuur te Oldenzaal op het verzoek van D. Gelderman, om schrapping van den naam van Johannes Brtinink van de vastgestelde kiezerslijst, omdat deze persoon zijn Nederlanderschap had verloren door zonder 's Konings toestemming in pauselijken dienst te gaan, vernietigd en nader gelast de door haling van dien naam op de kiezerslijst. In de vergaderingen van de R. K. kiesvereeniging Recht en Orde te Rotterdam zijn definitief candidaat gesteld voor hot lidmaatschap der Tweede Kamer: In district I mr. J. Mascheek en in de districten II en III dr. H. J. A. M. Schaepman. Naar men verneemt, zal vanwege deze kiesveree niging in de districten IV en V geen eigen candi daat gesteld, maar die der antirevolutionnairen over genomen worden. De centrale antirevolutionnaire kiesvereeniging in het district Tiel heeft, na het bedanken van mr. N. de Ridder, tot cadidaat gesteld m. W. K. E. P. graaf van Byland, lid der Kamer. Door de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistriet Enkhuizen is met algemeene stem men tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer J. Zijp Kzaftredend lid. In de gisteren te Bergen-op-Zoom gehouden ver gadering van de „Centrale R.-K. Kiesvereeniging voor de districten Breda, Bcrgen-op-Zoom en Ooster hout" is tot candidaat gesteld in het district Bergen- op-Zoom, de heet Lambert de Ram, aftredend lid. Mr. E. Fokker is definitief candidaat gesteld door de centrale liberale kiesvereeniging in het Middelburg. In de te Sneek gehouden centrale vergadering de anti-revolutionnaire kies vereenigingen in het district werden vrij harde beschuldigingen tegen het aftredend lid mr. Th. Heemskerk uitgesproken. Vooral Patrimo nium uitte zich afkeurend over hem en beschouwde het als eene bijna onvergeeflijke fout, dat hij zoo bitter weinig rekening houdt met het district, dat hem af vaardigt. Toch zou men hem voor dezen keer nog steunen. De christelijk historische kiezers hebben althans voorshands besloten, den heer W. Kroese, mnnufactn- rier te Workum, redacteur van De Banier en lid van de Prov. Staten, tot candidaat tc stellen. Door de r. k. centrale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Zwolle is candidaat gesteld de heer A. baron van Dedem. aftredend lid. Tot definitief candidaat is door de centrale anti- revolutionnaire kiesvereeniging te Zwolle gesteld dc heer A. Brummeikamp. De heer L. W. de Vries te Minnertsga, candidaat gesteld door de christelijk-historischen in het district ïietjerksteradeel, heeft die candidatuur aangenomen, zoodat er nu vier candidaten zijn. n.l.J. D. de Vries (a.-r.), L. W. de Vries (chr.-hist), De Kantcr en Troelstra (soc.) OVERSCHIE 23 3Iei. Onder het rundvee van de landbouwers A. Maat en P. van den Berg alhier, en wel in het weiland in den Oud-Bovendijksehen polder is mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook in Vlaardingen zal mfn heden omtrent deze aangelegenheid eene vergadering houden. Aangaande het beriuit der bakkers hier ter stede om op Hemelvaartsdag geen brood te bakken of te doen bezorgen, deelt men ons nog mede, dat tot het nemen van dat besluit een lijst is rondgezonden, waarop 58 patroons, waaronder ook die niet behooren tot den Nederlandschen Bakkersbond of de afdeeling Bakkers van den R, K. Volksbond, bun naam hebben geplaatst. Sl"cbts 4 patroons hebben zich niet door hun handteekening willen verbinden. De medewerking van het publiek evenwel, dat ongetwijfeld liet genomen besluit zal toe juichen, zal deze beweging wel tot eene alge meene maken. f va Bij Kon, besluit is bevorderd a. tot commies der telegraphie var. de te kb W. A. Hulding, thans commies der telegraphie van de 2e kl h tot commies der telegraphie van de 2e kl J. C. Anderson, thans commies der telegraphie van de 3e kl. Bij Kon. besluit is bij het Departement van Water staat, Handel en Nijverheid, met ingang van 1 Juli 1897, benoemd tot bode A. v.m der Hoek, thans assistent-bode. Het bericht, voorkomende in enkele bladen, dat kapt. Tdenburg reeds door de anti-revolu tionnaire kiesvereeniging alhier candidaat zou gesteld zijn voor de Tweede Kamer, is onjuist. Hedenavond zal men nog nader over deze zaak raadplegen. Het blijkt dus dat men, zoo als wij reeds meldden, voorloopig slechts de aandacht op hem gevestigd houdt. Zaterdagavond had alhier in de groote zaal van de Officieren-Vereeniging het eerste jaar feest plaats van de SehiedAtnsche Werkmans- vereeniging De Vriendenkring". Te ruim 8 uur werd het feest geopend door den president, den heer J. M. Voorthuizen, die, na de leden en verdere aanwezigen het welkom toegeroepen te hebben, in eenige schoone woorden schetste, hoe deze vereeniging, door eeriige vrienden tot stand gebracht, in bloei en groei topgenomen en in den kring der werklieden een zeer ge wilde vereeniging geworden is, daar zij dan ook steeds haar best doet om hun na deu dage- lijkschen arbeid, ook eenige uren van uitspan ning aan te bieden; hij hoople dan ook, dat alle aanwezigen zich zonden amuseeren, en een blijde herinnering aan dit eerste jaarfeest zouden medenemen. Daarna werd een welkomst lied gezongen, waarin de solo's werden vervul 1 door de heeien J. M. V. en C. v. V., die warm werden toegejuicht, waarna men overging tot het opvoeren van de voor dien avond gekozen tooneelstukjes. In de eerste plaats weid gegeven «Oude jaarsavond", van Mille Dikkema. Dit stuk, dat bekroond is op den wedstrijd te Brussel, weid uitstekend ge-peeld en de spelers verdien len allen lof; inzonderheid dient een woord van lof te worden gebracht aan de heeren E. M.1I0G. en J. M. V., die de beide hoof frollen vei vulden. Na de pauze werd een operette gegeven. »De vacante ondrrwijzeis-betrekking te Veen- huizen", die de lachlust zeer wekte, vooral bij liet verschijnen van de drie sollicitanten voor den vergaderden gemeenteraad, die, hoewel alle reeds op jaren, toch de nieuwste wijsjes kenden, Daarna nam het bal een aanvang, dat vooral bij de rozengalop, waaraan pi ijzen verbonden waren, een aanlig schouwspel gaf. Tot in den morgenstond bleef men bijeen. Een woord van lof ten slotte voor het orkest, dat onder leiding van den heer M. Olrnan van Rotteidam veel bijgedragen heeft tot liet wel slagen van dezen feestavond. De eerste groep der leden van den R.-K. Volksbond, afdeeling Schiedam, vierde gister avond in een gezellige bijeenkomst het jaarfeest van den Bond. Het harmonie-orkest en de zangvereeniging »St. Caecilia" voerden verschillende nummers uit, die zeer in den smaak vielen. 2ld door <V', die zei district Zaterdag; ing van Schiedam district" ia vvamen de leden der afdeeling Bakkers avond van den Nederlandschen bond in het hotel «De Visscherij" bijeen, ter viering van liet jaarfeest der vereeniging. De Voorzitter, de lieer Van Zwienen, sprak de leden toe en gaf vervolgens het woord aan het oudste bestuurslid en mede-oprichter der Schiedani'che afdeeling, den heer B. de Goede ren, die een overzicht gaf van de geschiedenis der afdeeling van hare oprichting af. Men was recht genoegelijk bijeen, waartoe de aardige voordrachten van den voorzitter en een Rotterdamsche komiek niet weinig bijdroe gen. De prettige stemming werd echter nog ver hoogd, toen de dames der leden door hare te genwoordigheid aan die bijeenkomst liet ware feestelijke karakter kwamen schenken. Tot het aanbreken van den dag bleef men vroolijk bijeen. Ook toen evenwel was men des feestvierens nog niet moede een rijtoer naar Hilfegersberg was het slot van het welge slaagde feest. Hier ter stede is door dilettanten quartet-vereeniging opgericht. B'j rtiging eenige voor het publiek toegankelijke uitvoeringen geven. eene voldoende belangstelling zal deze veree- Terwijl vrouw Muis wonende in de Lange Kerkstraat voor haar woning aan het wasschen was, wilde zij even naar binnengaan doch had het ongeluk daarbij uit te glijden, waarbij zij haar arm door een ruit sloeg en de scherven glas haar in liet vleesch drongen. Door dr. Janssen werd haar geneeskundige hulp verleend. Hedenmorgen te 11 uur ontstond brand in de woning van den agent van politie Mesritz, doordien een op een stoel afgehaald liggend bed daaraf en op een brandend petroleum- toestel gleed. Door de bewoners met behulp van een paar buren werd de brand spoedig ge- biuscht, zoodat de slangenwagen der politie, waarmede deze spoedig aanwezig was, geen dienst behoefde te doen. haven nabij de Koemarktbrug, schoten daarbij voorover in het water. Een van beiden wist zich met zwemmen te helpen, maar de ander was zoo gelukkig niet. Hij begon dan ook dade lijk luidkeels om hulp te roepen, waarop de schipper van een kolenaak hem op het droge hielp. BURGERLIJKESTAND. Geboren s 21 Mei. Christina, dochter van II. Groeneweg en J. Noordhoek, Polderstraat. 22. Johannes, zoon van P. Dekker en C. Kool, Overschieschestraat. Overleden 22 Mei. Johanna Valleman, 78 jaar en 8 maanden, weduwe van M. van Pelt, Proveniershuis. Twee jongens, die zich Zaterdagavond ten 7'A uur vermaakte met vischjes vangen in de Behalve de door H. M. de Koningin-Regentes, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en het Gemeentebestuur van Vlaardingen aan geboden medailles voor het te houden Gym- nastiekfeest alhier, zijn nog twee medailles aangeboden en wel een door bet muziekgezel schap «Concordia" en een door de tooneelver eeniging «Varia", beiden alhier. Naar men verneemt zijn er in het geheel acht medailles aangeboden, het juiste getal dat vereisclit wordt. Onder «Ingezonden" lezen wij in de laatste VI. Ct.: Nu door de liberale kiesvereenigingen in liet district Schiedam voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer een candidaat is ge steld, waattnec allen, die zich vrijzinnig noe men, zich zeker zullen kunnen vereenigen, vragen eenige kiezers of het oogenblik thans nieL is aangebroken, dat het laatste bestuur van Bui gei plicht nogmaals de leden der vereeniging, welke immers nog niet ontbonden is, ter ver gadering noodige om tot de samenstelling van een nieuw bestuur te geraken. Wellicht valt nu op meer belangstelling te i'ekerien dan vroeger. Hedenavond ten S'/s uur zal alhier door de A. R. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" eene vergadering worden gehouden tot liet stel len van een candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer, in de plaats van den heer van der Borch van Verwolde, die de candida tuur niet heeft aangenomen. Bij het j.l, gehouden examen voor commies der posterijen is geslaagd de lieer A. Donker sloot, surnumerair der posterijen en telegraphie, werkzaam ten postkantore alhier. Het mond- en klauwzeer in de gemeente Vlaardinger-Ambacht breidt zich meer en meer uit. Onze stadgenoot, de heer van der Knoop heeft gisteren te 's Gravenliage liet kampioen schap van Zuid-Holland gewonnen. Voor bijzonderheden zie men de rubriek «Sport". BURGERLIJKE STAND. Geboren j 22 Mei. Teuntje,- dochter van W. Borsboom en E. de Hooij, Kerksteeg. Jacobus, zoon van A. Schouten en K. de Haan, Willem-Bz.-straat. Leendert, zoon van J. Stairenburg en J, fleindijk, Kieuwelaan. 23. Arie, zoon van F. Wijnhorst en J. de Graaf, f.andstraat. Overleden23 Mei. Levenloos aangegeven dichter van F, Wijnhorst en J. de Graaf, Landstraat Den 9en Juni zal dc maatschappij der Ncderland sche Letterkunde te Leiden haar jaarlijkscbe verga dering houden, onder presidium van prof. Blok. De heer O. H. den Hertog heeft een voordracht aangekondigd oVer „Onvrede in taal- en letterwe reld". De leden van het vierde internationale perscongres dat te Stockholm zal worden gehouden, zullen daar eene nationale tentoonstelling kunnen aanschouwen, maar de Belgische pers stelde er prijs op dat zij ook de internationale tentoonstelling van Brussel zouden komen zien en door het aanbieden van tal van faciliteiten heeft zij de congressisten zan zuid en west-Europa uitgenoodigd, vóór hun vertrek naar Stockholm den 19 en 20 Juni een officieel bezoek aan Brussel te brengen, aan welke uitnoodiging waarschijnlijk door vele journalisten gevolg zal worden gegeven. Door dr. G. H. Leignes Bakhoven to Kampen is in het licht gegeven ecu werkje over „Vleeschkeu- ring in Nederland." Hierin wordt aangedrongen op het zoo noodige algemeene toezicht op vlccsch door gediplomeerde deskundigen. Van belang wordt geaeht een algemeene stichting van abattoirs, wrardoor het toezicht zooveel heter en scherper kan zijn. Als men het boekje leest, verhaast men zich er over, dat cr nog één gezond vleesch-etend mensch is. Van de hand van den heer F. Domela Nieuwen- huis is verschenen Autoritair en Libertair Socia lisme, eene verhandeling over gezagssocialisme, dat hij van Duitschcn oorsprong aeht en vrijheidlievend socialisme, dat in Frankrijk geboren is. Hier tc lande meent de heer D. N. die heide scha keeringen te ontdekken in de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en den Socialisten-Bond. De Rechtbank te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak der Maatschappij „Vereenigde Zeepfabrieken" te Rotterdam, tegen de Vennootschap „Het Klaverblad" te Haarlem. Nadat de eerste een fabrieksmerk had doen in-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2