51"" jaargang. N°. 9330. Eerste Blad Donderdag 27 Mei 1897. verkIezingswerk. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Bericht. Kennisgeving. FETTILLETOISr. GROOTVADER. UITGEVER? H. J. G. ROELANTS. OFFICIEEL. U BUITENLAND. Abonnementsprijs tooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 1} franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAU: BOTEKSTRA.1T PO, Telephoon lïo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewono regels met inbe grip van ceno Courant. f 0.52 Iedere gewone regei meer0,10 Bij abonnement wordt korting verleend. Morgenavond verschijnt de Schie- üamsche Courant niet. Inrichtingen tvelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien liet verzoek van de firma Gebroeders MEIJER, om vergunning tot plaatsing \ar. een door sto .m ge dreven maalgangtot het malen van graan, in het pand aan de Willemskade no. 21, kadaster sectie L no. 615. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den Qden Juni a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 26sten Mei 1897. Burgemeester en uiethoud-ers voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Wij hebben onlangs uiteengezet, op welke wijze eene verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer onder de nieuwe wet zal ge schieden, thans willen wij nog enkele opmer kingen maken ter aanvulling. In de eerste plaats willen wij wijzen op artikel 57 van de kieswet, luidende Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of onderneming, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijf-en- twintig jaren hebben bereikt, arbeid ver richten, is verplicht ce zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze made te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde. Op dit artikel mag wel eens nadrukkelijk Roman door Jonas Lie. 'tWas toch maar wat lastig voor Terna: zij moest zoo'n beetje op kluchtigen grootvader passen, die zulke origineele invallen had en maar nooit scheen te kunnen begrijpen, waarom men dien of dien niet zou aanspreken en dit of dat niet mocht doen zoo heelemaal tegen fatsoen en gewoonte in. Be mens then in de stad wisten enkel dat hij ergens utofinspector" geweest was, dat hij op kamers gewoond had en 't vorige jaar in zijns geboorteplaats bij zijne familie was komen wonen. Bij het oudere geslacht stond hij anders bekend, oKapitein-luitenant Grunth", ja wel die arti kelen schreef in de couranten over »de noodige hervormingen bij de Marine", waarbij er altijd zooveel te zeggen viel over schandalen, chicanes, enz. Natuurlijk had zoo'n lastig man zijn congé gekregen en toen hadden zij hem bij rhet tol wezen" geplaatst. En nu moest men in de familie zoo'n beetje een oogje op hem houden, de kleinkinderen gingen wet hem wandelen, want hij maakte een praatje wet vriend en vijand en lette zoo heelemaal er niet op mot wie men swel" was of niet, en stak zijn neus zoo ongegeneerd in een andermans zaken. de aandacht gevestigd worden, omdat or werk gevers zullen zijn, die misschien óf dit artikel niet kennen, óf niet weten, dat zij bij verzuim kans op straf beloopen. De bedoeling van dit artikel is om aan alle arbeiders, die in een bedrijf werken, ook daar, waar zich bijzondere zwarigheden voordoen, ten minste twee volle uren vrijaf te geven, in welke uren echter de schafttijd begiepen mag zijn. Van belang is ook het volgende artikel, voor onze plaats van industrie: Het hoofd of de bestuurder in het voor gaand artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, of eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedu rende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op zichtbare wijze is opgehangen eene door hem on- derteekende lijst der uren, in het voor gaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden narbeid" en sfabrieken en werkplaatsen" is 1 der arbeidswet toepasselijk. Wij hoorden dezer dagen zeggen, dat door een enkel patroon zou gezegd zijnïVrij kunnen ze voor mijn part krijgen, maar ook nog een kaart ophangen, daar dank ik voor." Nu kan deze opmerking een legendarisch karakter dragen, onmogelijk is het echter niet, dat er aldus gesproken, en misschien later ook ge handeld wordt. Hiervoor wilden wij waarschuwen. Vroeger hebben wij reeds beschreven, wat men als kiezer heeft te doen op den stem mingsdag. Volledigheidshalve voegen wij daar nog bij, dat men, als men zich in de invulling van zijn billet heeft vergist, éénmaal een nieuw stembiljet kan aanvragen, mits het eerst ont- vangene worde teruggegeven. Men passé dus op, goed te weten, wie men »zwart wil maken", daar slechts een keer een vergissing de feitelijke uitoefening van het stemrecht niet doet te loor gaan. Men heeft verder het recht als kiezer, om in het stemlokaal aanwezig te blijven, voor zooverie daardoor de sortie", bedoeld zal wel zijn de goede gang van zaken, niet verstoord wordt. Het zal goed zijn, dat steeds eenige kiezers aanwezig zijn, om ingeval van eenig willekeurig of onwillekeurig verzuim bezwaren in te bren gen. Is het op den stemmingsdag 's middags vijf uur geworden, d&n kondigt de voorzitter van het stembureau dit aande kiezers, die dan aanwezig zijn, worden echter nog tot de stem ming toegelaten. Nadat de stemming is afgeloopen, wordt het aantal kiezers, dat blijkens het aantal inge leverde kaarten aan de verkiezing heeft deel genomen, en het aantal der niet gebruikte stembilletten opgemaakt en aan de aanwezige kiezers medegedeeld. Deze kaarten worden met Dat doe je zoo niet! Grootvader en kleindochter gingen midden door het gedrang op den voormiddag op den strandweg, tusschen de voorbijrollende rijtuigen door. De herfstmorgenrijp was aan don zonkant weggesmol ten, Ook Terna hield de oude heer voor den mal ais hij deed, alsof hij de groene muts met het gouden koord wou koopen, die zij achter een spiegelruit zagen liggen. En telkens schrok zij en keek zij hem eens aan om te weten, of hij het heusch meende. Maar zij begon meer en meer te merken, dat het hem maar om een grapje te doen was, zoodat het met de geschiedenis van de groote spuit met het slangapparaat, die hij, zoo hij beweerde in het voorjaar in den tuin zou noodig hebben, niet meer zoo goed lukte. Maar het was er grootvader maar om te doen die groote, viagende oogen op hem gericht te zien, dan genoot hij. Plotseling begon hij te wenken en iemand te roepen. Terna hoopte in stilte, dat de wagen met appels niet zijn aandacht zou trekken. 'tKwam toch niet te pas midden op straat appels te koopen voor haar die al lange rokken droeg en haar belijdenis al gedaan had of een wildvreemd mensch aan te roepen. En toch deed hij het weer: n Willumsen kaptein Willumsen!" De man ging met een pak papieren in de hand door het gedrang en was juist tusschen een paar kaïren heen gedrongen, toen hij zijn naam hoorde roepen en omkeek. »lCaptein Willumsen, herken je mij niet?" nog eenige andere stukken in een verzegeld papier gesloten, waarna de stembus geopend wordt. Men mêleert de billetten, men ziet of hun getal met liet getal kiezers, die gestemd hebben klopt, en de aflezing begint. Welke billetten van onwaarde zijn, kan men in de kieswet lezen; hierover beslist overigens het stembureau. Zijn alle billetten geopend en de daarop uit gebrachte stemmen opgenomen, dan deelt de voorzitter den uitslag mede, proces-verbaal wordt daarvan opgemaakt en voor dien dag is alles afgeloopen officieel althans. Want officieus niet. Het zelfde werk, wat geschied is bij het door ons beschreven stembureau, heeft ook plaats gehad in alle andere stemdistricten, waarin het hoofdkiesdistrict is verdeeld. Ook daar is de uitslag dezer partieele stem ming bekend gemaakt. Weet men dus de cijfers van die verschil lende bureaux, dan weet men ook den uitslag van de stemming in het gansehe district. Absolute waarde heeft dit nieter kunnen vergissingen hebben plaats gehad, maar in den regel kan men al met voldoende zekerheid den afloop opmaken. Officieel geschiedt dit eerst den volgenden dag, wanneer op het hoofdstemburcau van alle onderstembureaux de uitslag wordt geconfron teerd en samengevoegd. Des avonds te zeven ure van den stemmings dag laten wij rekenen dat er twee uren noodig zijn om de billetten te depouilleeren, te tellen enz. dus op 15 Juni a.s. zal aan alle bureaux de voorloopige uitslag wel ongeveer bekend zijn. Wanneer dus telegraaf, telephoon, of rijwiel waar beide eersten niet bestaan, in dienst ge steld worden, zal men reeds te acht ure, dunkt ons, van alle zijden berichten krijgen, terwijl den volgenden dag, allicht voor den middag de officieele uitslag van alle districten bekend zal zijn. Wij stellen ons voor onze stadgenooten van eiken uitslag, onmiddellijk zoodra deze bekend is, op de hoogte te stellenreeds hebben wij daartoe voorloopige maatregelen getroffen, ter wijl wij nader zullen bekend maken, hoe ieder belangstellende zich van hetgeen hij wenscht te weten kan op de hoogte stellen. Algemeen overzicht. Schiedam, 26 Mei '97. Gistermorgen eindelijk is het door alle mogendheden goedgekeurde memorandum door de gezanten te Konstantinopet aan Tewfik- pacha overhandigd. Deze nota is in bezadigde termen gesteld, en zou reeds eerder aan de Porte zijn overhan digd, indien niet Duitschland den eisch had gesteld, dat eerst Griekenland de daarin vervatte vredesvoorwaarden zou aannemen. De kapitein nam beleefd zijn hoed af en de vlakke hand voor den mond houdende, riep hij >Ik weet niet, met wien ik de eer heb!" sja wei, maar ik ken je drommels goed, kaptein Willumsen. Weet je niet meer van Ilavbsund waar ze aan het tolkantoor beslag op je heele vaartuig wilden leggen?" »Is u dan misschien meneer Grunth?" ïjawel, die ben ik." Pardon, meneer de inspector. Ik moet juist weer naar het tolkantoor. Ze wachten daar niet op je ik moet verder!" »Nu, luister eens. Ben je getrouwd en heb je kinderen »Zes, meneer. Bonjour meneer. Adieu." sDit hier is mijn kleindochter Terna een loos meisje, dat kan ik je verzekeren. Ik heb hier in de stad een zoon getrouwd en ïDat doet me plezier te hooren." uNiet enkel plezier, Willumsen." ïOch ja, dat gaat zoo Nu heb ik toch heusch haast. Gegroet." Terna haalde verruimd adem. Maar ze waren nog geen drie huizen verder of zij zag, dat haar grootvader vlug op een trap in een zijstraat toeliep. Aan den anderen kant van de trap waren allerlei goederen uitgestald ten verkoop. Grootvader had de vrouw uit den winkel ont dekt, die half aangekleed van uit de keuken een uitviuchtje Raar de haringtonnen gemaakt had en nu haringen in een schotel deed. Grootvader ging aan de trap staan en leunde tegen hei hek. Hij verraste de vrouw, lerwij! zij bezig was met alle aandacht zeven haringen bij elkaar te leggen. Mocht dit niet geschieden, clan zou üuitsch- iand zich aan do gemeenschappelijke bemidde ling der mogendheden onttrekken, welk voor beeld Oostenrijk zou volgen. De reden voor Duitselilands wantrouwen jegens Griekenland zou gelegen zijn m het feit, dat Ralli, de Grieksche premier, nu nog blijft vasthouden aan de vereemging van Kreta met Griekenland, daarenboven weigerende te tieden in eenig offer hetzij in geld hetzij in grond gebied. De nota der mogendheden is dan nu over handigd, maar daarom is de vrede nog niet geleekend, In Turksche diplomatieke kringen acht men den toestand zeer moeilijk de Sultan is hui verig om gematigde vredesvoorwaarden goed te keuren, daar hij vermoedt, dat de dweepzieke oorlogspartij tegen hem woidt opgestookt. Bovendien willen de Turken geen vernieuwing van liet verdrag, waarbij aan de Grieken in het Oltomaansche rijk bijzondere voorrechten zijn geschonken. Die voorrechten zouden thans geduchte wapens kunuen worden tegen de souvereiniteit van den Sultan en de rust van liet rijk. Aldus was het oordeel van een hooggeplaatst Tuikseh ambteuaar, met wien decorrespondent van de Berliner Lohal Ansemer een onderhoud had. De Sultan heeft nu maar weer eens zijn troost gezocht bij zijn Duitschen vriend Hij heeft keizer Wilhelm telegrafisch zijn dank betuigd, met het verzoek, ook verder hem raad te willen geven, opdat Turkije het juiste middel moge vinden, om zich als overwinnaar te kun nen doen gelden. Ook te Athene wordt voortdurend nog ge confereerd door de gezanten, Gisteren hebben zij weder beraadslaagd, en na afloop der bijeen komst bracht Ralli een bezoek aan den Engel- sciien gezant Eggerton. Wat de uitbanning der Grieksche onderdanen uit Tuikije betreft, is de termijn voor vertrek, die gisteren afliep, onbepaald verlengd, in aau- merking genomen dat de oorlog feitelijk is af geloopen. Over den wapenstilstand blijkt uit de mede- deeling van den heer Curzon in het Engelsche Lagerhuis, dat die den 20sten op den heuvel van Taratza bij Lamia gesloten en dienzelfden dag 's middags te 3'A uur begonnen is. Daarbij is bepaald, dat beide legeis hun positie hand haven en dat flankbewegingen vei boden zouden zijn. De neutrale strook is den 22sten vastge steld. Over den duur van den wapenstilstand is niets bepaald, maar de Turksche opperbevel hebber in Thessalië beschouwde de overeen komst ais geldende voor 15 dagen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, hetgeen onder dagteekening van gisteren uit Lamia wordt bericht, n.l. dat de Turken alleen de verzekering hebben gegeven van zich stipt aan tZoo, vrouw Brodeisen, laat het nu maar bij zes; met de pannekoeken hoef je je niet druk te maken." De vrouw keek verschrikt op zij zou voor geen geld gewild hebben, dat meneer de tolinspector haar in haar nachtjak zag. Maar zij hield zich groot en zei schertsendshoe weet u zoo precies, dat vvrj pannekoeken zullen hebben, meneer?" aDat weet ik zoo wei. Het is Zaterdag en je bent met je bloote ai men aan 't werk en haalt haring. Meen je, dat je er niet alles van weet als je veertig jaar getrouwd bent? Je moet weten, ik lag Zaterdag altijd overhoop met mijn vrouw over de pannekoeken. Ik wou er vooral eieten in hebben, maar zij zocht het in 't meel en 't klaarmaken." bNu ja, als dat uw eenige reden is »Och, ziet u, we hadden 't we! eens meer over andere dingen ook, dat we het niet eens waren." »Heb jij 't nooit eens aan den stok met je man vrouw Brodersen. En je verschuift het natuurlijk tot dat je met hem alleen bent. Nu merk ik weer, dat je een vorstandig wijf bent." »Men doet zijn best om den wagen recht te houden," zeide zij. Dat was een wonderlijke lieer om mee te praten. sMaar wij weten dat beter, niet waar vrouw Brodersen. Zoo'n lesje is wel eens heel nuttig, heel nuttig." »Ja, als 't maar niet t9 vaak voorkomt," zei de vrouw lachende. sNu ja, maar liet heeft 1 voor. Wij hebben het allemaal noodig, dat ons de ies eens gelezen wordt. Heb ik gelijk of niet gelijk?" {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1