51*'" jaargang. Dinsdag 1 Juni 1897. N°. 9333. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FE1TJILLH1TON. GROOTVADER. K UITGEVER: H. J. C. EOELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BIJREAÏ BOTEBSTRAAT ÏO, Tclcphoon Xo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van cenc Courant. f 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 31 Mei '97. De toestand in het Oosten wordt voortdurend onbegrijpelijker, en het heeft den schijn of men nooit dien warboel tot eenigszins gezonde ver houdingen zal kunnen brengen. Verward als de toestand zelf blijkbaar is, zijn ook de berichten, die hetzij van Konstan- tinopel hetzij van Athene tot ons komen. Hoe het met de Grieksche koninklijke familie is gesteld, is allesbehalve duidelijk. Aan de Morning Post werd, gelijk wij in onze vorigs oplage reeds meldden, uit Konstan- tinopel geseind, dat de gezanten bericht ont vingen van hun collega's te Athene, dat de Grieksche koninklijke familie in het Paleis werd gebarricadeerd. Nog sterker en nagenoeg ongeloofTyk is het geen aan de Daily News, eveneens uit Kon- stantinopel werd getelegrafeerd. De gezanten aldaar zouden n.l. een telegram in cijferschrift hebben ontvangen met hetalar- meerend bericht, dat de koninklijke familie in het paleis was opgesloten. Bovendien zou de Koning niet gesteund werden door het ministerie- Ralli, Tegenspraak ondervonden vervolgens deze beide depêches door een later telegram uit Athene, luidende: Alle berichten, die gepubliceerd zijn omtrent een anti-dynastieke beweging en oneenighcid tusschen den Koning ca het ministerie, zijn vaa eiken grond ontbloot. Met deze elkaar weersprekende berichten voor zich, is het 't beste z'yn meening te re serveeren. Zeker is het evenwel, dat er een sterke anti- dynastieke strooming in Griekenland heerscht, en even zeker is het, dat die het land ten ver- derve kan worden. Immers, het is vooral om den persoon van den Koning, dat de mogendheden Griekenland zooveel doenlijk willen sparen. Aan de Figaro wordt dienaangaande uit St. Petersburg gemeld „Ik meen te weten, dat Rusland in overeenstem ming met andere mogendheden maatregelen overweegt om de vrijheid van handelen van koning George en diens familie te verzekeren, ingeval een revolution- naire beweging te Athene mocht uitbreken. In dien geest mooter, ook wenken gegeven zijn aan de gezanten te Atheno. Het is te hopca, dat deze houding der mogendheden de belhamels tot nadenken brenge, die van de bestaande crisis willen gebruik maken om den Koning hun wil op te dringen en hem te verhinderen die besluiten te nemen, welke alleen geschikt zijn Griekenland in zijn nood to redden." Even onbegrijpelijk als de positie der konink lijke familie te Athene, is de stand der onder handelingen. Het blijkt thans, dat het met den wapenstil stand zelfs nog niet in orde is. De Grieken zonden nog geen afgevaardigden naar Edhem-pacha, zoo bericht men uit Kon- Roman door Jonas Lie. 4) Hij zag weer voor zich de vonkenschietende oogen van den man in den schommelstoel, die in den geheimen huiselijker! oorlog antwoord gaven op de verholen meening van de vrouw stom, trotscb, onbereikbaar. Grootvader ging plotseling weer rechtop zitten, den rug steunende tegen het kussen. Wat was er toch met dezen Wingaard Was er iets van beteekenis? Of behoefde hij er niet aan te hechten, De kinderen hadden ook hunne vermoedens, dat viel niet te betwijfelen. Alleen de kleine Christine praatte alleen wat aan tafel en Terna en Ingwald zaten er schuw en zwijgend bij. De jongen keek onophoudelijk zijn vader aan en praatte zoo tegen zijn gewoonte vreeselijk druk over den leeraar in het Latijn, die Maar men kon hem niet voor den mal houden. Al die overgroote galanterie van de zijde van Gunnar, dat overdreven zich voegen en op alles ja zeggenWas dat zwakheid of trots Of wilde bij de feiten niet onder de oogen zien 7 Hij kende die oogen, die tot in de ziel dron gen De oude man zag ze in zijn visioen, ter wijl 'hij daar half wakend zat te mijmeren. D|t stantinopel, om over de voorwaarden van den wapenstilstand te beraadslagen. Daarom meent de Porte, dat nog niet definitief over den vrede kan onderhandeld worden. De gezanten hebben nu geantwoord op da nota der Porte betreffende den wapenstilstand. Zij hebben er geen bezwaar tegen en zullen te dien einde stappen te Athene doen. Niettemin willen zij reeds een aanvang maken met de vredesonderhandelingen. Te Athene heeft men tegen het sluiten van een definitieven wapenstilstand geen bezwaar, zoo wordt vandaar bericht. Moge dan nu ook spoedig eenige voortgang waar te nemen z'yn in den loop der onder handelingen 1 Het voortdurend dralen toch kan den toestand slechts verergeren. De Turken hebben, de stelling Tsoupadates in de neutrale strook bezet. Natuurlijk heeft Griekenland daartegen ge protesteerd. De Pol. Dorr, deelt mede, dat de Grieksche kroonprins na het sluiten van den vrede een langdurige reis in het buitenland zal maken. Anderzijds wordt beweerd, dat hij als verte genwoordiger vaQ Griekenland het jubileum van koningin Victoria zal gaan bijwonen. De Grieksche ministerraad heeft besloten, de ongeregelde troepen te ontwapenen. Meer dan 16000 Grieken hebben Turkije reeds verlaten. Zaterdagavond werd te Lamia en te Patras een aardbeving waargenomen. Te Athene werd slechts een lichte schok gevoeld. Het Fransche ministerie had in de Kamer zitting van Zaterdag 1.1. een heftigen aanval te doorstaan. Het heeft de overwinning behaald, maar zeker mag die niet schitterend worden genoemd. Berry begon met te interpelleereu over den brand in de Weldadigheidsbazar en stelde de politie verantwoordelijk voor het gebeurde. De minister van binnenlandsche zaken, Bar- thon, diende den spreker van bescheid en be toogde dat de politie bet hare had gedaan, maar dat eeu wijziging in de wetgeving nood zakelijk was. Hierop besprak de afgevaardigde Vallé de plechtigheid in de Nótre-Dame. Hij vroeg aan de regeering, naar aanleiding der redevoering van pater Olivier, of zij geweten had, dat deze behoorde tot de ontbonden orde der Dominica nen, en hoe het kwam, dat men zulk een rede had laten uitspreken, De minister-president verklaarde op deze overbrenging der interpellatie op politiek terrein verdacht te zijn geweest. Hij verdedigde zich tegen het verwijt, dat hij een clericaal minis ter zou zijn, en wees er op, dat in 1887 bij den brand der Opéra-Comique Goblet, destijds minister, ook den lijkdienst bijwoonde, waar een brief van den aartsbisschop werd voorge lezen. waren de oogen van zijn vrouw ze schitterden als door duisternis omgeven. Hij voelde het aan het kloppen van zijn hart, nu kwamen ze, deze staalblauwe vonken nu kwamen ze over hem die onbeheerschbare uitingen van iets teers in haar, dat doodelijk gewond was, en dat juist in uren van smart zoo koud als de dood, zoo wild droevig te voorschijn kon komen. Dit onoverwinnelijke, dal hem terugstiet, hem tot razernij vervoerde, hem met haat vervulde, dat liefde was, en steeds weer smeekte zij daarom om vergeving en steeds meer wist zij met liefde volle overgave te verzoenen. Zoo lag hij te mijmeren en te phantaseeren terwijl de gloed der vlammen zich weerspiegelde in het gansche vertrek en de duisternis naar bin nen drong. II Groote verrassing Het was inderdaad als moest alles op één dag komen een regendag van geschenken terwijl het tegen de ruiten kletterde, zoodat het donker in de kamer werd en de straten baast onbegaan baar waren. De militaire arts was met een paar mooie, smaakvol bewerkte, gevoerde en met pels geboorde gummi-overschoenen voor zijn vrouw thuis gekomen, hooge hakken werkelijk iets elegants. Hij had ze bij Jansen in de winkelkast zien staan als modellen, en hij bad ze dadelijk genomen. Peperduur natuurlijk. Hij propeerde zelf ze baar aan te trekken. iKijk, Gunnar kijk eens hoe zoo'n voet er dan anders uitzietzeide zij tot hem en ging De regeering hal de rede van pater Olivier niet vooizien; maar er behoorde meer gelette worden op hetgeen door den minister Barthou was gesproken. Goblet verwierp de vergelijking met 1887, Toen had de regeering zichzelf niet in het par ket gebracht, dat zij den gezant eener vreemde mogendheid, die hij niet wilde noemen, moest bedanken. Nadat de Mun nog opgekomen was tegen de verwijten van clericalisme, werd de eenvou dige orde van den dag, door het centrum voorgesteld en door Méline aanvaard, aange nomen, Delcassé vroeg hierop of de regeering een onmiddellijke discussie wilde aanvaarden over haar algemeene politiek, waarop Méline toe stemmend antwoordde. Be interpeliant besprak nu de mislukking der fiscale hervormingen en vaa het ontwerp eener wet op het oppercommando van liet leger. Méline verdedigde zich door te zeggen, dat de regeering haar beloften was nagekomen. Dat verschillende ontwerpen niet waren afge handeld, lag aan de talrijke interpellaties. Twee moties werden nu voorgesteld, eene van Delcassé, en eene van Duperrier de Larsan. Met de laatste, waarin de verklaringen der regeering werden goedgekeurd, vereenigde Méline zich. De prioriteit van de eerste motie werd hierop met 274 tegen 239 stenomen verworpen, en de motie-Duperrier de Larsan met 293 tegen 231 stemmen aangenomen. De vergadering ging vervolgens uiteen. De Spaansche Cortes zijn op reces gegaan, na vooraf het ministerie van alle verantwoor delijkheid gedurende dien tijd ontheven te hebben. Wel te verstaan is dit besluit genomen by afwezigheid der liberalen. De leider der liberale party, Sagasia, heeft verklaard, dat z'yn partij zich slechts tijdelijk onthoudt van deelneming aan den parlementai ren arbeid. Hij ontkende met verontwaardiging, dat de liberalen Cuba zouden willen verkoopen. Ook zij wilden Spanje's souvereiniteit op Cuba handhaven, maar de middelen tot pacificatie van het eiland, die de conservatieven voorstel den, konden hun goedkeuring niet wegdragen. De houding der regeering in den tegensvoor- digen stand van zaken werd heftig gecritiseerd door den libeiaal Moret in een politieke rede, Zaterdagavond te Madrid uitgesproken. Hij betoogde, dat het Spaansche parlemen taire stelsel in verval was. Hij verweet Cauovas zijn sophisme en stelde dezen verantwoordelijk voor het wegbiij ven der liberalen uit de Kamer. Hij keurde het gedrag der regeering af, die zich van alle verantwoordelijkheid liet ontslaan bij afwezigheid der geheele oppositie. Het algemeen gevoelen is, dat, indien Cauo vas den minister van buitenlandsche zaken met de overschoenen aan door do kamer op en neer. Zij moest bekennen, dat zij ditmaal over hem tevreden was. Hij was zoo op het idee gekomen, omdat zij haast eiken dag door regen en sneeuw naar die repetities moest hij had zich geérgerd over haar armzalige, lage overschoenen, die hij, scheef geloopen en we), in de gang had zien staan, zeide hij, terwijl hij haar de nieuwe mooie gaf en zij hem liefkoozend door het haar streek. En dadelijk na tafel, terwijl de grootvader nog beneden in de kamer heen en weer liep en op de brieven en bladen wachtte, bracht een knecht van Wingaard en Co. een groot elegant uiigedoscht karton met een Parijsch poststempel en het adies Madame Stéphanie Grunth. Een klein, schertsend billet van den consul Wingaard verzocht mevrouw hem zijne vergeetachtigheid in die dingen te ver geven «moge het een tik met een waaier be straffen en den mantel der Jiefde bedekken," En het eindigde met een korte balk met muziek een adagio. Mevrouw Grunth stond eenige oogenbükken ver diept bij het zien van den doos, die op tafel was gezet, het étiquette, die men in het mode magazijn er op geplakt had, de zegels, het adres Madame Het scheen wel, dat zij niet goed er toe kon overgaan er de schaar in te zetten. Grootvader had de kranten reeds genomen en de arts ging met de handen op den rug de kamer op en neer en zag met gemaakte nieuwsgierigheid, maar toch meer inspanning dan hij wilde weten, toe. «Zeg, Fanie, zou je het ding nu niet eensopen maken en kijken wat er in is1" liet varen, het conservatieve ministerie zich nog geruimen tijd zou kunnen handhaven. Gemengde ilcdedeelingcn. In het proces Yon Tausch-Lützow te Berlijn zijn Zaterdag 1.1. nis getuigen gehoord Max Harden, de redacteur der Zukunft, eu de staats secretaris Von Marschalk Ten stelligste wordt te Weenen verzekerd, dat de zitting van het Huis vari Afgevaardig den deze week, na den terugkeer des keizers, zal verdaagd worden. Hierdoor hoopt Badeni grootere verbittering der partijen te voorkomenr Acciarito, de pleger van den aanslag op het leven van koning Humbert van Italië, is tot levenslange galeistraf veroordeeld. Met den uitroep «Leve de auarchieLeve de sociale revolutiebeantwoordde hij de lezing van het vonnis. Een enquête, ingesteld naar de wantoestanden in het weeshuis te Napels, heeft tot de vreese lijk zekerheid geleid, dat van 856 kinderen, in 1895 in het gesticht opgenomen, er nog slechts 3 in leven z'yn. Door verregaande verwaarloozing zijn de overigen gestorven. In den toestand van den Rumeenschen kroon prins is eenige verbetering gekomen. Niettemin is het gevaar geenszins geweken. De Engelsche expeditie naar Soudan zal spoedig op marsch gaan. De officieren van het Egyptische leger met verlof hebben bevel gekregen zich in de eerste helft van Juni op hun post te bevinden. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft op voorstel van president Stein de wet op de immigratie van vreemdelingen ingetrokken. Over Cuba loopen verschillende geruchten. Tal van Amerikaansche bladen beweren, dat te Havana een samenkomst heeft plaats ge vonden tusschen den Spaanschen gedelegeerde en den Amerikaaaschen consul-generaal. Volgens anderen zal de speciale Amerikaan sche afgevaardigde een voor de Spanjaarden ongunstig rapport aan zijn regeering uitbrengen, wat van andere zijde weer wordt tegengesproken. Eindelijk wil men weten, dat Maximo Gomez naar Washington zal gaan om met president Mc. Kin ley te confereeren. Verkiezingsdag. Morgen is de groote dag voor het opgeven van caudidaten. Wie morgen z'yn candidaat niet opgeeft, heeft geen candidaat, want wie morgen niet wordt opgegeven, kan door niemand gestemd worden. Stephanie sneed het touw voorzichtig los en nam het deksel van den doos. Wat ruikt dat heerlijk." Zij nam met zenuwachtige haast de watten weg die boven op lagen. «Direct uit Parijs," zeide zij. Eerst vond zij een wit foudraal met gouden rand. «Kijk eens, een prachtige, kostbaar beschilderde waaier van ivoor Zij sloeg hem uit. dHij is toch eenig, die Wingaard 1" «Ja, dat ziet er keurig uit smaakvol, bijzon der smaakvol," zei de arts, maar hij vatte den waaier niet aan, toen zijn vrouw hem die toe wou reiken. «Misschien komt er nog wel meer, waar je dankbaar voor kunt zijn." Mevrouw Stephanie nam langzaam en voor zichtig de rest er uit. «Een theatermantel, fluweel prachtig, prachtig." Zij was een en al verbazing en wierp den mantel om haar schouders en keek eens in den spiegel, met een »ah" en ademde als het ware de parfum er van in. «Hij staat je heel goed, prachtig. Een kerol toch, dis Wingaard, om dat zoo uit te kiezen. Aardig toch, vreeselijk aardig." Vindt je, dat hij goed zit?" ging zij voort altijd nog voor den spiegel, waarin zij zich met wellust bekeek. «Nu, grootvader, wat zegt u 7" Hij knikte even met het hoofd, schoof zijn bril omhoog, en streek met de hand over het donker blauwe fluweel. «Prachtig, ongewoon prachtig inderdaad een kostbaar cadeau." Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1