51s"5 jaargang. Woensdag 2 Juni 1897. N°. 9334. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgevipg. KENNISGEYINO. BUITENLAND. FEUILLETON. GROOTVADER. 5). COHRA Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers.0.02 BUREAU: BOTERST11AAT ÏO, Tclcphoon Xo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. i"yngwi.n.i«i«wimnn Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat de in deze gemeente op den 31 Mei j.l. gehouden collecte voor de vereenig'uig voor Christelijk Volksonderwijs, heeft op gebracht f 172.20. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Schietoefeningen. De burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart, op het navolgende bericht: Op den 15 Juni a.s. en zoo noodig volgende dagen zullen blijkens mededeeling van den Luitenant-Kolone', Kornmandant van bet korps Pautserfort-Artiilerie, schietoefeningen plaits hebben op fort Moek-van- Solland. De strook, welke door dat vuur onveilig moet worden geacht, wordt rangegeven door het fort, twee roode vlaggen aan de overzijde van den Nieuwe Waterweg, waarvan één op Voorne, eu 2 zeilschepen, een groote roode vlag in den mast voerende. Dce vlagden worden dagelijks na afloop van het vaur ingetrokken. Bij enkele schoten wordt een meer uitgebreide strook van den Nieuwen Waterweg, ter breedte van omstreeks 400 M. onveilig gemaakt, waardoor ten anker komen van schepen in die strook moet worden vermeden. Deze strook wordt aangeduid door roode vlaggen, geplaitst aan beide zijden van den Waterweg. Schiedam, 1 Juni 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 Juni '97. Zooals te denken was, waren de onrustba rende berichten over de positie der Grieksche koninklijke familie volkomen bezijden de waar heid. "Wel is het Grieksche volk niet buitengewoon te spreken over de leidende personen, en mis schien laat ook de verhouding tusschen koning George en Ralli wel eenigszins te wenschen over, maar van een barricadeeren in het paleis en een steun onthouden door het ministerie is geen sprake. Wat van de stemming onder het Atheensche volk vooral merkwaardig mag heeten, is de woede die zich thans openbaart tegen de Eimike Htlaeria, Roman door Jonas Lie. Zij trok ietwat met de lippen, alsof zij een uitvoeriger critiek verwacht had. •Heerlijk, die parfum." Zij bracht den mantel even aan haar wang en ging toen zoo staan, dat zij zich ook van den anderen kant in den grooten spiegel kon zien. Zooals zij daar stond en met den waaier speelde, kreeg baar kin (in steeds scherper trek van onwil. ïAls raen slechts altijd op concerten en derge lijke bijeenkomsten achter een tafel kon staan", riep zij bitter uit. uZoo tot je midden gekleed eerste rang en de rest, nu jaIk vind, ik lijk nu wet een van die meerminnen, die van boven mooi zijn, maar voor het overige verhinderd zijn op te treden. Zij nam den mantel, als wilde zij hem wegleg gen, ging echter eensklaps zitten en legde hem op den schoot. »Ja, ja," zeide zij zuchtend en kcak stijf voor zich, zHet is toch ook wel aardig hem te Jalen liggen als een aandenken, dat er toch eens iemand ter wereld geweest is. die zich kon voorstellen, dat zoo iets voor mij paste." nik vind het toch ook, dat hij voor je past, Stepbanip, ik heb tot dusverre alleen maar hel geld niet gehad om er "an te koopen." Zoo sterk is dan ook die woede, dat de Proia, 'iet blad van den voormaügen premier Delyan- nis, thans komt verklaren dat de regeering óór het uitbreken van den oorlog reeds het geheime genootschap had gewaarschuwd. Het bestuur had die waarschuwing evenwel beant woord mei het rondzenden eener circulaire aan de afdeelingen, waarin de houding der regee ring afgekeurd en de vootbereiding van den inval in Macedonië aanbevolen weid. De Proia beweert een exemplaar dezer cir culaire in handen te hebben. Een tweede beweging van eigenaardig belang is die, gericht tegen de verkiesbaarheid van officieren tot leden der Volksvertegenwoordi ging- Dat die beweging van gewicht is en reden van bestaan heeft, volgt uit liet feit, dat thans de Kamer voor een vierde deel uit militairen bestaat. En de invloed van dezen, beweert men, heeft den oorlog doen uitbreken. De Kroonprins gaat werkelijk zijn land ver tegenwoordigen bij het jubileum van Engelands Koningin. De prins van Wales heeft hem daartoe uit- genoodigd, en te Athene is men daarover zeer veiblijd, vooral omdat het nu mogelijk is prins Konstantijn van het opperbevel in Thessalié te ontheffen, zonder hem persoonlijk te grieven. Met de onderhandelingen is het eigenaardig gesteld. De Pofte dringt aan op een wapenstilstand van 15 dagen, die 'vernieuwd kan worden, wanneer in dien tijd de vredesonderhandelingen tot geen resultaat hebben geleid. Zij heeft daarenboven een wapenstilstand van 15 dagen ei kend, te rekenen van 20 Mei af. Den 4den Juni loopt die dus af. Wat dan Hernieuwd is hij met; nog minder is de vrede gesloten. Een hervatting der vijandelijkheden dus? Die mogelijkheid is zeker niet buitengesloten. Beide partijen gaan voort zich ten strijde te rusten ja, als zeker wordt uit Weenen be richt, dat de Turken, zoodra de wapenstilstand geëindigd isverdar zullen rukken zelfs hebben zij reeds een voorwaartsche beweging gemaakt. Wat de naaste toekomst ons dus zal bren gen, is hoogst onzeker. Misschien brengt het Pinksterfeest ons een gelijke droevige verrassing als vóór zei en weken. Het gerucht loopt, dat koning George de tusschenkomst van den Czaar heelt ingeroepen. Op Kreta zijn de Muzelmannen een dorp binnengedrongen en hebben 14 Christenen ver moord. Bij Kandia hebben de insurgenten de water leiding afgesneden. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden be handelde gisteren in derde lezing de regeerings- novelfe op de Vereeoigingswet, en nam die aan, zooals zij in tweede lezing was gewijzigd. Hij wilde het op vrooiijkan, lossen toon zeggen, maar grootvader voelde, dat het zeer gedwongen was. »Ik heb er in allen gevalle niets aan. Ik kan dien mantel en dien waaier toch nooit gebruiken. Ik heb geen japon om er bij te dragen. Die grijze en mijn zwarte met ioovertjes, daar ik zoolang mee gepronkt heb. Die oude, groene gaat niet meer. Ik kan niet hebben, dat er op mijn toilet wat te zeggen valt." De arts begon plotseling heen en weer te loopen de hand in onrustige beweging op den rug. ïjawelzoo, zoo." »Een vrouw, in bekrompen omstandigheden moet altijd op een noodleugentje bedacht zijn. En ik kan Wingaard best wijs maken dat ik den man tel eerst aan doe, als mijn zijden japon klaar is. En die komt toch nooit klaar, dat ïDat vat hij wel en geeft er je zelf één ...meen je?" zei de arts op ruwen toon, maar werd onmid dellijk weer kalm. ïja, ik ben boos dat jij er nu heeletnaal niet aan denkt, dat ik je ook een zijden japon zou kunnen koopen zijde of fluweel, dat doet er niet toe de japon mag zooveei kosten als je wilt, jij kiest maar. Hoor je, Stephanie, ik wil dat jij naar je kunt laten kijken. Zeg, wat dunkt je van zwart lluweei?" nZwart, meen je?" Zij drukte sterk op het woord abij een donkerblauwen mantel. Bij Jansen heb ik ze gezien die j>Nu, dan ga je naar Jansen." Vindt je hem nu niet mal, grootvader?" zeide zij vleiend tot dezen, nu wil hij mij dien wijn- vooden zijden japon geven. Zoo'n duur ding. Ik moet hem, ik zal hem hebben. Zoo :s hij nu, groot- Het verbad voor vrouwen en minderjarigen om politieke vergaderingen bij te wonen, blijft dus gehandhaafd. Tegen de wet stemden het Centrum, de vrij zinnigen en de Polen. De conservatieven stemden vóór, en wel, zoo als graaf Limburg Stirum verklaardeom het Heerenhuis in staat te stellen de wet in haar oorspronkelijken vorm te herstellen. Het Heerenhuis bezit nl. eveneens het recht van amendement. De conservatieve partijen hopen dus, dat het Heerenhuis van dit recht zal gebruik maken. Daarentegen hopen de vooruitstrevender!, dat het niet zal gelukken om den oorspronkelijken vorm terug te doen keeren, zoodat dan het Heerenhuis de wet in haar geheel zal ver werpen. Voor de vooruitstrevende partijen toch is de wet, ook in haar thans gewijzigde» vorm, vol strekt onaannemelijk. In de parlementen der Oostenryksch-Hon- gaarsche monaichie gebeuren rare dingen. Zaterdag 1 I. was men in de Hongaarsche Kamer beducht voor een betooging der stu denten, natuurlijk over het quoten-vraagstuk. De afgevaardigde Olay beweerde nu, dat er eene sterke politiemacht in het gebouw was, en wilde dat, vóór een aanvang weid gemaakt met de behandeling der agenda, die zaak onder zocht zou worden. Het voorstel van den vice-president Lang, om dit onderzoek in de pauze te doen geschie den, had geen suc«es. Er hielp niets aan. De zitting werd geschorst, en eerst toen de voorzitter, na bespreking met den pohtie-commandant, in de heropende zitting kon mededeeien, dat er niet meer politie in het gebouw was dan anders, kon een begin gemaakt worden met de werkzaamheden. Het Oostenrijksche Huis is voorloopig uiteen gegaan de zittingen zijn geschorst, en niet onmogelijk is het, dat zoowel het Oosten rijksche als het Hongaarsche parlement voor geruimen tijd door dea Keizer verdaagd wordt. Van de tien duels, die den Duitschen dr. Pessler boven het hoofd hiogen, omdat hij de Jong-Tsechen en cleriealen in de Oostenryk- sche Kamer sschoften" had genoemd, komt niets. De heer Pessler heeft zich bedacht eu de door hem gebezigde uitdrukking ingetrokken. De Italiaanschc regeering nam in de Kamer zitting van gisteren een interpellatie van lm- biiani in ontvangst. De minister van buitenlandsche zaken Vis conti verklaarde in zijn antwoord, dat het gemeenschappelijk optreden der mogendheden den Europeeschen vrede heeft gehandhaafd en, wel is waar niet het gevaar voor Turkije en Griekenland, maar toch voor Europa heelt af geweerd. vader", zeide zij lachend en schertsend, terwijl zij zorgvuldig mantel en waaier in de doos legde. ïMooi, nu kan ik Wingaard van middag op de repetitie al bedanken", zeide zij eenigszins aarzelend. »Wat zal hij een schik hebben als hij hoort wat de gevolgen van zijn geschenk zijn geweest, dat mijn man me een prachtige japon schenkt! Je moet zeggen, geschonken heeft, anders over valt hij ons ook met een japon." iO, neen, laat mij maar aijn gang gaan." Grootvader kuchte eens even, legde de krant haastig weg en ging de kamer uit. Spoedig daarna kwam Ingwald bij hem, hij dacht dat er nog wel een halve kroon zou op te loopen, zijn als grootvader in een goede luim was. Hij vond hem bezig zijn kleeren aan de porte man- teau te borstelen. «Die daar is menigen nacht buiten 's huis ge weest, Ingwald, bij nacht en ontijd toen ik nog op zee was, bij menige gevaarlijke wacht heeft hij zijn plicht gedaan, zijn plicht 1" bracht hij eindelijk zwaar en diep uit: »De muts, die erbij hoorde is weg, maar, men kan nooit weten." Het was een oud stormstuk, dut heel wat ge leden had, met breede cps'agen en hoornen knoopen. nMaar, grootvader, daar si hem toch niet meer gebruikt, kan nllm men kan nooit weten", klonk het somber. »Het zal toch niet in u opkomen, dat oude ding nog weer eens aan te tiekken. U zoudt er uitzien als een sluiswachter, die uWeer eens aantrekken?" Grootvader bekeek nadenkend het oude klcedin^_ stuk en Ido het met beide handen op. «Och De mogendheden zijn van zins de vrede ;- voorwaarden te verzachten en een voortduren- den toestand van rust en orde op K<-eta moge lijk te maken. Daardoor wordt de zaak des vredes het beste gediend. fiemengdc Mededeellngen. De voorzitter der Engehche enquête-com missie in zake Zuid-Afrika, Jackson, ontkent dat hij gezegd heeft, van Hawskley's weigering om de kopieën der telegrammen over te leggen rapport te zullen doen aan het Lagerhuis. Men verwacht, dat de commissie nogmaals Rhodes zal hooren. In het prcces von Tausch-Lützow te Berlijn zijn als verdere getuigen o. a. gehoord de mi nister van binnenlandsche zaken Von Kóller, de vroegere minister van oorlog, generaal Bron- sart v. Schellendorff en de gezant te Weenen, graal von Euienburg. Lützows advocaat heeft de verdediging von zijn cliënt neergelegd. De Noorsche Storting heeft bij den Koning aangedrongen op het doen van de noodige stap pen om het sluiten van arbitrage-verdragen te bevorderen. Het gerucht, dat de hertog van Alenfon voornemens zou zijn :n een klooster te gaan, wordt tegengesproken. In den politieken toestand in Spanje ver wacht men geen verandering vóór Donderdag a.s. Men acht het mogelijk, dat de hertog van Maodas, thans gezant te Parijs, en de hertog van Tetuan, de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, van functies zullen ruilen. 's Pausen lijfarts, dr. Lapponi, verklaart, dat de gezondheidstoestand van den kerkvorst, ondanks de vermoeienis der laatste dagen, uit stekend is. De kroonprins van Rumenië gaat langzaam vooruit. De typhus eu daarop gevolgde long ontsteking hebben hem zeer verzwakt. De Berlijnsche hoogleeraar dr. Von Leyden is in consult naar Bukarest geroepen. Volgens de Times zijn verscheiden leden van den Transvaalschen Volksraad met nadruk opge komen tegen het verkwisten van geld aan prach tige gebouwen te Pretoria, terwijl andere deelen van het land verwaarloosd worden. In Mozambique is een ernstige opstand uit gebroken. De opstandelingen hebben reeds een groot gebied bezet, verscheiden dorpen bij ver rassing genomen en verbrand en de inwoners vermoord. De afgetreden Japansche premier, markies Ito, die op weg is naar Parijs, heeft verklaard dat Japan er niet aan denkt, Hawaii te an- nexeeren. had er nooit aan gedacht, maar toch, men kan nooit weten, waartoe men gedwongen wordt. In de we'eld heb je alles eerder dan zekerheid. Ik heb veel gezien en beleefd menige ongedachte wisseling van het lot. 't Zou bsst kunnen zijn, dat die mantel nog eens dienst zou rcrsten doen." nja, bijvoorbeeld, als er hier van nacht eens brand kwam en er werd niets gered dan de mantel en u natuurlijk. Overigens", zeide Ingwald plagend ïhij is toch zeker wel een goeie dertig jaar oud." »Meer mijn jongen iaat eens zien, toen ik mijn ontslag nam was in '56 »Maar daar hangen nog twee overjassen, groot vader, buiten vde bruine," die u in het vooijaar draagt." lUniformrokken, Ingwald. Die daar is de kapitein-luitenant die met de ankerknoopen en deze hier met de leeuwenknoopen is de tolinspector. Nog altijd mooie jassen. De kapitein-luitenaut zou eigenlijk wel eens goed gerepai eerd mogen worden hm, de voering", en hij bezag het kleedingstuk hoofdschuddend, voor hij het aan den knop hing. «Maar het hindeit niet reserve te hebben, men weet nooit hoe het nog te pas kan komen »Vier overjassen te gelijk." Ingwald schudde van het lachen. zOch, jongen," zeide grootvader, zje bent nog op en top een kind. Je hebt geen nadenken. Stel nu, dat je vader stierf, dan zou je moeder moeite hebben rond te komen. Dan zou het parool zijn kromliggen en zuinig wezen. En de jassen zouden dan ook perfect te pas komen, de kleermaker zou ze aliemarl moeten veranderen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1