ST" jaargang. Zaterdag 5 Juni 1897. N°. 9337. uitgeverThTj. c."röelants. FEUILLETON. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs toot Schiedam, pet kwartaal f o,90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0 02 3ÜREAU i BOTERSTRAAT ÏD, Tclcplioon Ufo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Juni '97. üe wapenstilstand is nu voor goed gesloten, of liever de voor den duur van 14 dagen tot stand gekomen staking der vijandelijkheden is hernieuwd voor den geheelen duur der vredes onderhandelingen, op dezelfde voorwaarden als waarop de eerste is gesloten. Druk wordt er geconfereerd tusschen de ge zanten te Konstantinopel onderling en tusschen de ambassadeurs en de Porte. Wanneer nu overeenstemming kan bereikt worden in dien zin, dat van Griekenlands krach ten niet te veel wordt gevergd, dan zal de vrede zich wel niet te lang meer laten wachten. De Politischc Correspondenz verneemt uit Athene, dat koning George een derde van zijn civiele lijst heeft afgestaan, welk voorbeeld door den Kroonprins zal gevolgd worden. Waar dit noodig blijkt te zijn, en waar bo vendien gevreesd wordt, dat de oogst van Thes- salië, die juist zooveel beloofde, verloren is, daar mag Griekenland wel eenigszins genadig behandeld worden. En dit zal ook wel gebeuren, vooral nu, zooals uit een Weener bericht blijkt, de goede betrekkingen tusschen Athene en St.-Petersburg weer hersteld zijn. Dit 20U het gevolg wezeu van een brief, dien koning George aan den Czaar heeft gezonden om dezen zijn dank te beluigen. Rusland toch speelt, ondanks Duitschlands nog jongen invloed, een belangrijke rol aan den Bosporus. De Kroonprins van Griekenland heeft van zijn bezoek aan Engeland afgezien. Kreta boezemt op dit oogenblik meer be zorgdheid in. Een eigenaardig bewijs daarvoor is wel, dat blijkens bericht uit Kanea, men ia den nacht van 2 op 3 Juni beproefd heeft de vreemde troepen te mobiliseeren voor het geval van een Turkschen opstand. Eu de Standard verneemt uit Konstantino pel, dat de ministerraad de aandacht der mo gendheden heeft gevestigd op den onbevredi- genden toestand op Kreta en de meening heeft geuit, dat Turkije belast diende te worden met de herstelling der orde op het eiland. Maar daar zullen de mogendheden wel voor passen. Men beweert, dat Frankrijk nieuwe voor stellen heeft gedaan omtrent de invoering der autonomie op Kreta. Er heeft zich thans een voorloopig Kreten- zisch bewind gevormd onder Hadji Michalis. Deze heeft twee manifesten uitgevaardigd, waarin niet over autonomie of vereeniging met Griekenland wordt gesproken, maar wel de bevolking wordt aangemaand tot verdraagzaam heid jegens elkander. Roman door Jonas Lie. 8) «Alsof er geen tijd genoeg geweest is er aan te denken, dat zij dezen winter uit zou komen," ging hij eenvoudig voort. «En dat zegt hij, grootvader 1 nadat hij het zelve was, die mij in deze geheele historie gedreven en gedwongen heeft. Aisof het niet je eigen schuld was, Gunner, als hier in huis iets in de war loopt," «Ik zeg eenvoudig, Terna's eerste optreden in de wereld zal niet weggemusiceerd worden 1" klonk het na een paar heftige schieden door de kamer. Er ging een siddering door Stephanie's leden en haar oog zocht het zijne. Zij richtte zich een weinig op de ellebogen op en merkte snibbig op: «De galante cavalier, die zich interesseerde voor liet muzikale talent van zijn vrouw, schijnt plotse ling uit die stemming geraakt te zijn." tik spreek van Terna, met het andere laat ik mij niet in", viel hij haar brutaal in de rede. Mevrouw Stephanie viel weer vermoeid op het hoofdkussen neder. tlngwald moetoogenblikkelijk een briefje brengen, dat ik niet op de repetitie komen kan. Ik zie het liefst van de heele zaak af." 'Terna gaat naar het bal Kat andere raakt mijn koude kleeren niet?"Ik kan het verdragen, ik ben onmuzikaal, dat weet ja wel," Ook woidt aangedrongen op het houden eener algemeene nationale vergadering. Intusschen komen voortdurend berichten van botsingen tusschen Christenen en Muzelmannen, en lijkt het wel of de zaak op denzelfden voet zal worden voortgezet. Lord Balfour ziet de zaken in het Oosten niet donker in. In hel Engelsche Lagerhuis gaf hij in den loop der discussie te kennen, dat er naar zijn rneening geen aanleiding was om den staat van zaken op Kreta ongunstig in te zien. Het blij ft noodig, dat de orde op het eiland hersteld woule; dit kan evenwel niet geschieden zoolang men nog verkeert ;n een periode van tijdelijke maatregelen, waartoe de omstandig heden hebben genoodzaakt. Met een voldoende gendarmerie en de noodige elementen voor een goed bestuur zal Kreta hiervan was de heer Balfour overtuigd de zelfde goede vruchten doen zien van vrijheid en autonomie als overal gevonden worden. /oor 't arme, geteisterde Kreta, zoo goed als voor de rust van Europa, is het ta hopen, dat dit spoedig moge bewaarheid worden. De ministerieele crisis in Spanje heeft nog geen oplossing gevonden. Gisteren is een conferentie gehouden onder voorzitterschap der Koningin-Regentes. De voorzitters van Kamer en Senaat, de leiders der politieke partijen en maarschalk Martinez Campos waren met het demissionnaire kabinet daarbij tegenwoordig. Een besluit is evenwel nog niet genomen, en vóór Zaterdag wordt geen oplossing ver wacht. Hoe die zal zijn, kan slechts gegist worden. De conservatieven hopen nog, dat opnieuw Canovas met de formatie van een kabinet zal worden belast. In dat nieuwe kabinet zou dan 0. a. de hertog van Tetuan geen zitting hebben. 'Waarschijnlijker is echter, dat Sagasta een ministerie zal samenstellen. Mocht dit geschieden, dan zal een ontbinding der Cortes wel volgen, daar Sagasta niet over een meerderheid beschikt. Intusschen blijft Canovas, op verzoek der Regentes, de loopende zaken leiden. Men zegt daarenboven, dat Martinez Campos belast zal worden met het opperbevel op Cuba, orn de hervormingen op groote schaal uit te voeren, die Sagasta hem zal opdragen. In een ministerraad, dien de Regentes pre sideerde, heeft Canovas rekenschap afgelegd over den toestand op de Filippijnen en op Cuba, en over de verstandhouding met de Vereenigde Staten. Gemengde ülcdedccllngen. Het Engelsche gezantschap naar Abessinië «Hij spot mot mij. Hij vertrapt mij." «Vader! Moeder wordt onwel!" riep Terna. «Maar, Stephanie", riep de arts medelijdend uit. «Hoor nu eens Hij ging in het kantoortje en kwam met een medicijn terug, die hij haar bij droppels ging toe dienen, «Kom, kom. "Vat nu alles niet als vollen ernst op. Dat verlicht je al wat, is 't niet?" Mevrouw Stephanie antwoordde slechts met een stuiptrekken, tot zij eindelijk lucht kreeg en in een vreeselijk gejammer uitbrak. «Kom, iaat ik je naar je bed dragen." Zij keerde zich toornig van hem af. «Laat ik je eerst door een inspuiting met mor phine wat kalmeeren, wezenlijk, Fanny", zei hij Zij liet zich na dan toch door hem naar de slaapkamer brengen. «Nu is vader weer heel lief', zei Christientje. «Houd ja mond", viel Ingwald tegen haar uit. Grootvader voelde de verholen, fonkelenden blik van den jongen op zich gericht. Er was iets raad selachtigs in deze oogen iets rijps boven zijn jaren. «Als ik maar niet naar dat bal hoefde," fluister de Tema. «Ja, en zij krijgt haar zin", bromde Ingwald woedend. Grootvader stond zenuwachtig op de venster ruiten te trommelen. Zijne treurige gedachten gingen tot die twee daaiover, die met diep treurigo ver moedens op hunne jonge gezichten daar nederzaten onrustig aisof de grond onder hunne voeten zou weg en. De pijnlijke stemming van den voormiddag heeft een cigenhandigen brief van Keizer Me- nelik aan Koningin Victoria meegekregen. De toestand van pastoor Kneipp is wederom sterk achteruitgegaan. De Kroonprins van Rumenië gaat goed vooiuit. De Transvaalsche Volksraad heeft een com missie van vijf leden benoemd, die bevoegd zijn rechtsgeleerden te raadplegen, om een grondwetsherziening voor te bereiden, vooral wat betreft de positie der rechterlijke macht. In de boodschap van den president bij de opening der zitting was reeds op het vven- schelijke daarvan gewezen. Volgens berichten uit Pretoria :S een epi demie uitgebroken in Sehoehoeni's land (Zout- pansberg). De Kaffers sterven bij honderden Ook in de districten ten westen van Pretoria sterven vele arme boeren en Kaffers aan koorts. Chamberlain zwaait in een brief aan sir Alfred Mdner allen, die den opstand in Rhodesië heb ben helpen dempen, grooten lof toe. Onder die bevvieiookten behoort ook Cecil Rhodes. Het Huis van Vertegenwoordigers der Ver eenigde Staten verwierp met 34 stemmen meerderheid het voorstel van don Senaat, om de Cubanen als oorlogvoerende partij te er kennen. liet hoofd der hervormingspartij op Cuba, de markies van Rubell, ziet den toestand op Cuba gunstig in. Vier provinciën zijn, volgens hem, volkomen gepacificeerd, de politieke hervormingen zijn door de bevolking goed opgenomen, en de suikeroogst zal met geen moeilijkheden ge paard gaan. Het gerucht loopt te Rio-de-Janeiro, dat pre sident De Moraes spoedig zal aftreden. Het Braziliaansche gezantschap te Parijs echter verklaart dit gerucht voor ongegrond. De spanning tusschen Japan en Hawaii is nog toenemende. De regeering van Hawaii blijft weigeren Japansehe immigranten toe te te laten, en de Japansche gezant Heeft daarop met zijn vertrek gedreigd. De goedkeuring der bisschoppen. Mr. H. J. Smidt, die, zooals wij mededeelden te Dordrecht te verstaan gaf, dat dit kabinet onder goedkeuring der bisschoppen was tot stand gekomen, iets wat door den heer Van der Kaay namens den kabinetsformeerder lioëll te Alkinaar ten stelligste werd ontkend, deelt thans in een ingezonden stuk in het Vaderland mede, dat hij zich bij die stellige ontkentenis neerlegt. Trouwens de heer Smidt verdween, toen do arts eindelijk weer met een vroolijk gelaat binnentrad alles moest in huis rustig zijn moeder moest slapen mocht niet gestoord worden, opdat ze van avond frisch zou zijn voor de repetitie «Je gaat naar het bal, Terna" zei hij in het voorbijgaan. Reeds des namiddags was Terna op weg naar juffrouw Langwig op de Schans over de Soilerbahn om te inforroeeren of zij kon komen om de oude groene japon van moeder voor Terna te veranderen in een baljapon. Juffrouw Langwig zou wel vrij zijn. Het was een heel eind in de voorstad en groo t- vader wou Terna vergezellen; bij had behoefte eens de lucht in te gaan. Grootvader ging zwijgand naast haar en keek maar zoo'n beetje voor zich heen. «Kon men zoo zijne gedachten maar kwijt worden, kind Zij waren reeds een heel eind in de Kerkstraat en wilden don hoek om steken bij de apotheek «De Zwaan", toen Terna grootvader aan de mouw trok om hera mee te tronen naar het andere trottoir en hard begon te loopen. «Neen, Terna, blijf hier nog een oogenblikje staan", klonk het op een bolderen toon en heel vertrouwelijk van de oude, breede, hooge stoep van de apotheek. Een jonge man liep hen tegemoet en volgde hen blootshoofds op straat. Ja, ik ben weer thuis vreugde in het heele huisgezin zoo lang tot ik vader weer vraag om geld om weer ta vertrekken. Zij meenen allen dat ik nu blijven wil en in da apotheek staan en pilletjes draaien en poeiers klaarmaken." «Dat is Paul Ooeg, u weet wel grootvader apotheker Hoegs zoon zegt, dat hij niet gesproken heeft van de feite lijke goedkeuring der bisschoppen, «Te Dordrecht heb ik aldus de heer Smidt in een toespraak gewezen op onder scheiden omstandigheden, die aantoonden, dat het tegenwoordig ministerie onder den duim zat van de room=ch-katholieken en van de frac- tie-Lohman eu op de noodlottige gevolgen daar van. Terloops werd toen ik volg het steno- giaphisch verslag van da DordrcchlscJie Courant door mij opgemerkt, dat het ministerie, hoewel uit oud-liberalen samengesteld, mis schien door zijn oorsprong reeds clei'icaa! van aard was, daar 1 iet in staatkundige kringen voor zoo goed als zeker beschouwd werd, dat op de formatie van het Kabinet (speciaal betrof dit de opneming van den heer Van Houten) do goedkeuring van de bisschoppen was gevraagd en verkregen. Waarop ik dan verder liet volgen, dat, wat daarvan ook mocht zijn, in ieder geval het ministerie in zijn werking, d. i. in zijn doen en laten, van de r.-k. staatspartij afhankelijk was. »Zoowei uit de woorden als uit het verband blijkt dus onmiskenbaar dat het feit, door mij ge releveerd, niet was de goedkeuring der bisschop pen, rraar wat in «staatkundige kringen" daar omtrent voor zoo goed als zeker werd aange nomen. «Dit feit werd door mij aangehaald,niet wat de heer Vaa der Kaay daarvoor in de plaats schuift. «En dit feit is niet «een grove leugen", maar alleszins juist en waar, door tal van getuigen te bewijzen." De 2V. Jl. Ct. zou het de moeite waard achten te vernemen, in welke staatkundige kringen het lasterpraatje voor zoo goed als zeker werd aangenomen, en vooral den eersten zegsman daarvan te ontdekken. «Wat wij," zegt het blad, «weten is dit, dat er tal van Kamerleden van verschillende richting zijn, die van het praatje nooit iets hebben vernomen. Het is wel gemakkelijk om op die wijze zich de verantwoordelijkheid van den hals te schui ven, die men als de oorspronkelijke openbaar maker van het praatje heeft op zich geladen." Ons dunkt, dat men nu deze geheele zaak maar met rust moest latendergelijke klein zielige kibbelarijen hebben o. i. weinig zin. Het groote publiek keert zich gelukkig van die herkauwerij met dégout af. Christelijk Historisch en R,-Katholiek. Wij wezen er onlangs op, hoe uiterst zon derling en schier uniek een samengaan is van Roomsch-Katholieken en Christelijk-Historischen gelijk te Schiedam. Wij stelden toen in hel licht, dat het Pro gram van den Christelijk-Historischen Bond in zijn artikel 3 een bepaald agressief karakter draagt tegen de katholieke kerk. Luister, wat thans het Nederlandsch Dagblad, het orgaan van de Christelijk-Historischen, zegt Mag ik zoo vrij zijn mij voor te stellen, meneer de inspector. U zult misschien van me gehoord hebben, den eenigen zoon van den apotheker en zijn ongeluk. Veriaopen student en pharmaceut «Zoo, zoo zoon van den apotheker Hoeg en de ambtman Hoeg is je oom, niet waar? En de hoogste tolambtenaar in Cfristiansand, ik ken de familie van haver tot gort." «Niet heelemaal, meneer de inspector, daar zou ik mijn hoofd onder willen verwedden, niet één oppositie mensch in da geheele linie men wordt als van nul en geener waarde geacht, zoolang men niet een staatsbaantje heeft, een betrekking of een gesubsidieerde apotheek. Maar toch wij zijn HoegsEn ik ben geen appel, die ver van den stam is gevallen Grootvader lachte en dreigde hem met den stok, terwijl bij bleef staan om afscheid te nemen. «Apropos, Terna, heb je nu soms de vijf-honderd" vroeg Paul. Zijn oogen flikkerden en hij hield de vijf vingers omhoog. «Zeg, vertrek je gauw weer?" «Kijk, kijk, jij gaat er op vooruit, je geeft nu antwoorden. Vroeger was je werkelijk aileen oogen zonder mond. Nu ik vertrek wezenlijk reeds Dinsdagnamiddag. Daarom veroorloof ik mij ook de juffiouvv zoo ver de straat op te vergezellen. Voor het overige tot weerziens in het voor jaar!" zeide hij afscheid nemend. «Een aardige jongen, die daar, hè?" «Die aardig?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1