51"'° jaargang. Woensdag 9 Juni 1897. N°. 9339, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. GROOTVADER. UITGEYERÏ HJ. c. ROELANTS. GYMNASIUM TE SCHIEDAM. BUITENLAND. Roman door Jonas Lie. UIT DE PERS. Abonnbsïsntsfbijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq.02 BUREAUROTERSTRAAT ÏO, Teleplioon So. 123. AD7F.nTKNTXEpnus: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Conrant0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. ADMISSIE-EXA5IES op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 12, 13 en 14 Juli ISO?, des morgens te SYi uur. Belanghebbenden worden verzocht vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen aan C. J. Vinkestyn, Gymn.-Rector. Algemeen overzicht. Schiedam, S Juni '97. Dat de oorlog in het Oosten, ook al is die tot Thessalië en Epirus beperkt geworden, niet zonder invloed zou blijven op de politiek der Europeesche mogendheden onderling, kon reeds vroeger niet geloochend worden. Te zeer verschillend zijn de belangen der verschillende staten bij den toestand in het Oosten, dan dat niet een regeling zus of zoo een terugslag zou geven op de verhouding der verschillende regeeringen. Het is niet volkomen zeker, of inderdaad de wending, die de vredesonderhandelingen te Konstantinopel in dit opzieht genomen hebben, wel geheel juist is weergegeven in de berich ten, die vandaar inkomen. Maar niet te be twisten is het feit, dat de in die berichten geopperde verwachting geenszins tot de onmo gelijkheden behoort. Ziehier wat uit Konstantinopel wordt bericht. De gezanten van Eugeland, Frankrijk en Italië, sir Philip Currie, Cambon en Pansa, hebben een categorische verklaring afgelegd tegen den afstand van Thessalië aan Turkije. Deze besliste houding is van het grootste po litieke gewicht. Immers, zij schijnt te wijzen op een feitelijke toenadering tusschen Rusland en Duitschland, hetgeen vooral ook kan opge maakt worden uit het telegram van den Ozaar aan den Sultan, Alles wijst er op, dat men een herleving van het driekeizersverbond mag verwachten. Nu, zoover zjjn wij nog niet. Nog beslaat het tweevoudig Franco-Russische verbond, en ook de triple alliantie van Duitschland, Oos tenrijk en Italië is nog geenszins opgezegd. En uit andere berichten blijkt bovendien dat noch Duitschland noch Rusland noch Oostenrijk zich in piincipe tegen het verlangen van Italië, Frankrijk en Engeland plaatsen. De Russische minister van buitenlandsche zaken toch,, graaf Murawief, heeft, naar men zegt, tegenover den Griekschen gezant te St. 10) De naaimachine overstemde de rest, maar toen die even stil was, hoorde men den consul op een eenigszins gepiqueerden toon zeggennik duld niemand in mijn vaarwater." »Wat meent u daarmede, Wingaard 7" Het lichtzinnige, korte trekken der mondhoeken, toen Stephanie den consul aanzag, ontging groot vader nieten dat grijpen der handen naar den pelskraag. 'tDeed hem denken aan de klauwen van een kat De machine klepperde opnieuw. Terna had het op eens heel druk in het trekken der baleinen uit het zijden lijfje. ïDicht bij u zijn mei u voelen met uwe spanning deelen," had zij opgevangen tusschen het leven, d.it de machine maakte, door. Grootvader stond op, hoestte eens en scheen uit de kamer te willen gaan of anders liet gesprek op de gang voort te zetten. Ik ben niet zoo heel piepjong meer en tegen tocht heb ik nooit gekund," viel grootvader op eens uit. Terna's gruote, stille oogen trachtten in die van grootvader te lezen. Maar grootvader had het zoo druk met de theetafel,' dat hij heelemaal niet opkeek. Vraag wel excuus, meneer de inspectorriep Wingaard uit, zadieu, mevrouw, adieu." Hij grootte diep roet zijn pelsmuts en een oogen- Petersburg de hoop uitgesproken, dat de oogst in Thessalië niet voor Griekenland zou le loor gaan. En ook Duitschland moet voor een spoedige ontruiming van Thessalië door de Turken zijn. Voor Griekenland is het zeer te hopen, dat dit weidia moge gebeuren. Het is voor het anne land een zware last, gedurende langen tiju het leger op voet van ooi log te moeten onderhouden. Wat de Thessalische bevolking zelve aan gaat, hebben alleen de Wallachen, wier aantal een honderd duizend bedraagt, er uitdrukkelijk op aangedrongen, dat Thessalië weder aan Turkije worde afgestaan. Zij hebben in dien geest een petitie gericht tot de gezanten der mogendheden. Van de onderhandelingen, die te Konstan tinopel worden gevoerd, blijkt weinig. Een bijeenkomst der gezanten, die op gisteren was bepaald, is tot heden uitgesteld. Over de bijeenkomst van Zaterdag is niets uitgelekt. De onderhandelingen worden geheim voerd, en om ze geheim te doen blijven, wordt er ook geeo gebruik gemaakt van secretarissen. Eeu punt van discussie wordt gevormd dooi de vraag, of men de Kretenzische quaestie vóór, te gelijk met of eerst na de bepalingen voor den vrede zal behandelen. Frankrijk deed reeds een voorstel over de inrichting der autonomie, maar andere mogend heden, met name Italië, hebben zich verzet tegeo de onmiddellijke behandeling er van. Dat de toestand op Kreta nu eens voor goed geregeld worde, is anders een zaak van urgent belang. Nog steeds, of misschien opnieuw, is het zeer onrustig op het eiland, en op alle even tualiteiten dient men voorbereid te zijn. De Grieksche regeeriDg doet wel is waar zijn plicht, wanneer het, zooals het deed, het vertrek van gewapende benden naar Kreta belet, maar het zal nu, zoo min als vroeger, kunnen verhiuderen dat toch op avonturen besliste onvoorziclitigen den boel op Kreta op nieuw in den war gaan sturen. Kolonel Manos was dat ook van zins, maar men heeft hem nog tijdig weten vast te houden, en twee zeilschepen, met Grieksche vrijwilligers aan boord, werden in de Kretenzische wateren door Oostenrijksclie kruisers aangehouden, Uit Griekenland komen weer gruwelijke berichten over de wandaden, waaraan de Tur ken zich in Epirus lieeten schuldig te maken. Verkrachting van vrouwen, mishandeling van haar bloedverwanten, schending \an kerken, roof en moord zouden aan de orde van den dag zijn. De Grieksche regeering beweert officieele berichten uit Arta en uit Lamia dienaan gaande te hebben ontvangen, waarin ook namen van personen en plaatsen die van de Turken te lijden hebben gehad, worden genoemd. blik daarna hoorde men de huisdeur achter hem toevallen. Mevrouw Stephanie maakte langzamer hand de deur open en ging met een zoet lachje op grootvader toe Wij hebben, jammer genoeg, geen verwarmde zijkamer, grootvader!" zeide zij zacht, i Wij waren gedwongen u te verzoeken het voor van morgen wel met deze naaikamer te willen stellen. Het zou te veikwistend geweest zijn Terna's japonnetje niet aan huis te laten maken." Grootvader scheen heelemaal ingenomen te zijn met z'jn theekopje op het buffet in veiligheid te brengen. Hij vouwde de morgen-krant te zaroen en ging naar boven. Hij deed denken aan een goedigen poedel, die zich stilletjes uit de voeten maakt. Later op den dag, bij het vroege middag maal, was Stephanie waardig en stijf. «Dat doet men niet roet zijn vingers, Ingwald," corrigeerde zij den jongen, nKinderen eten zoo niet. Grootvader heeft zoo zijn eigen manieren." «Och," zei giootvader grootmoedig. »aan mij is toch niets meer te verbeteren." De oude man lachte eens. sZeker," zei Stephanie, ïde ouderen van dagen hebben zoo hunne voorrechten." Grootvader vond het wenschelijk een ander onderwerp van gesprek te beginnen, het bleef niet dikwijls lang mooi weer bij Stephanie. Hij bracht het gesprek daarom op het toilet van zijn schoondochter. «De wijde bovenraouwen," beweerde hij, swaren ook precies zoo mode, toen ik een jongen was. Ik heb ze vaak zien dragen, dat ze werkelijk elegant stonden, zoodat ik er over mee kan praten, en weet te vergelijken." Hij knikte Stephanie verzoenend en vriendelijk toe. Reeds vroeger werden berichton van dien aard tegengesproken. De ministerieele crisis in Spanje is opgelost op een wijze, die veler verwachtingen, in en buiten Spanje, zal hebben teleurgesteld. Het ministerie-Canovas is door de Koningin- Regentes in het bewind gehandhaafd. De samenstelling van het kabinet ondergaat geener- lei vernedering, zoo min ais do politiek, die gevolgd zal worden, Hoe nu verder de zaken zullen gaan, is niet recht duidelijk, maar het meest waarschijnlijk is wel, dat de Rpgentes, die Zaterdagmiddag ook Sagasta ten gehoore heeft ontvangen, den leider der liberalen heeft weten te bewegen, een eind te maken aan de onthouding der libe ralen van het bestuur des lands. Te waarschijnlijker lijkt dit, omdat de reden van de ontslagname van Canovas, eenige dagen nadat hij een ministerieele crisis onder de be staande politieke omstandighedeu een onmoge lijkheid noemde, gezocht moet worden in een zachten wenk, dien de Regentes den conser vatieven minister-president heeft gegeven. H. M. vond ril. dat het niet aanging, zonder de oppo sitie te regeeren. Indien dit zoo is, zal de Regentes zich wel, vóór zij Canovas handhaafde, van de medewer king der liberalen hebben verzekerd. Gemengde Sfedcdcellngen. Dillon heeft in het Engelsche Lagerhuis andermaal aangedrongen op amnestie voor de Iersche gevangenen ter gelegenheid van het aanstaande jubileum der Koningin. Balfour bestreed de amnestie. De Zuid-Afrikaarische enquête-commissie te Londen komt den 23sten dezer weder bijeen. Het schijnt thans vast te staan, dat president Faure op zjjn icis naar St. Petersburg alleen door den minister van buitenlandsche zaken zal vergezeld worden. De reis zal over zee geschieden. De zitting der Fransche Kamer van Zaterdag 1.1. was uiterst rumoerig, ten gevolge eener interpellatie der socialisten over het ontslag van werklieden door de Compagnie de la Grande Comle. Górault Richard moest door een peloton militairen uit de zaai worden gezet; over hem werd wegens schelden en beleedigen van afge vaardigde en den voorzitter, de censuur, met tijdelijke uitsluiting, uitgesproken. De zitting werd onder rumoer tot Donderdag a.s. verdaagd. De Duitsche bladen commenteeren de vrij spraak van Von Tausch nogal verschillend. Maar men is het er over eens dat Von Tausch »Er behoort elegantie toe om ze te dragen en ik vind deze mode is nu juist iets voor jou, Stephanie trouwens voor alle groote slanke dames." Hij kuchte eens even, de schelmsche oude heer, en gaf zijn zoon een knipoogje, omdat Stephanie nu juist niet oversiank was en nog al gevulde vormen vertoonde, mik ben oud," ging hij voort, ïmaar toch niet zoo afgestorven of dor, dat ik er geen schik meer in zou hebben je van avond in pontificaal te zien, Stephanie." alndien uw gezondheid u veroorlooft te komen, grootvader maar 't is waar, u is zoo uiterst gevoelig voor tocht Zoo nam Stephanie minder edelmoedig revanche. Hunne oogen ontmoetten elkander en grootvader merkte zeer wel den boozen trek om haar mond op. Nadat hij zoo aan tafel van zijn hart een moordkuil gemaakt had, stond bij met zijn overjas aan, den stok in de hand, op den drempel. Hij wou er eens op uit. uWeer eens het huisje met den tuin aan het strand gaan zien, waar hij naar om zag, sinds hij hier was Direct uitgaan en het gaan koopen Hij voelde er grooten lust toe hij was het meer dan zat in het huis van zijn zoon nog langer op de teenen om te moeten loopen en zich uit te putten in vriendelijkheidjes voor diens vrouw Vervelend gruwelijk vervelend 1 Hij stiet met den stok tegen den drempel en stapte verder. Het muzikaal gedeelte van den avond was ge lukkig doorstaan. Mevrouw Grunth had een ver bazend succes gehad. En zij had de applaudissementen met wat terug houding aangenomen, omd.it zij niet vergat, dat moreel schuldig is bevonden, en dat do geheime politie eens voor a! veroordeeld is. Te Berlijn is een Transvaalsche tentoonstel ling geopend. De Itaiiannscha Kamer heeft in tweede lezing het ontwerp op de reorganisatie van het leger aangenomen. Te Rome zijn twee hooge Engelsche officie ren aangekomen om te onderhandelen over den afstand van Kas=ala aan Egypte, In Algerië houdt de vijandige beweging tegen de Joden nog steeds aan. Thans beeft men in den omtrek van Oran weer een synagoge in braud gestoken. Uit Ka'iro wordt bericht, dat een bereden Egyptische patrouille den lsten Juni, zestig mijlen noordelijk van Dongoia, een patrouille der Derwischen in de pan heeft gehakt. Het verlies der Egyptische troepen bedroeg acht dooden en veie gewonden waaronder een Engelsch olficier. De Derwischen verloren vijf tien man. Te Djeddah zijn vele verdachte ziektegevallen voorgekomen. Men denkt dat het pest is. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft een motie aangenomen, waarbij de tijd biunen welken door vreemdelingen het kiesrecht kan worden verkregen, wordt verminderd op drie jaar. Degenen die kiesrecht aanvragen, be hoeven hun nationaliteit niet af te zweren, doch moeten afstand doen van rechten, voortvloeiende uit hun vroegere nationaliteit. Transvaalsche burgers worden op denzelfden voet behandeld als andere vreemdelingen. De Staatscourant maakt heden een besluit bekend, waarbij' eenige hervormingen worden toegepast. Aldus wordt onder dagteekening van gisteren uit Havana bericht. De val van het liberalisme VOOR DEN HANDEL. In het Exportblad van de firma Iloyman cn Scbnur- mans bespreekt de heer 0. K. O. wat het voor den handel hetcekenen zal als het liberalisme bij de aan staande verkiezingen valt. En z. i. zal dan volgen een sterk toegeven door do Kegeeriug aan protecti onistische neigingen in den lande, de overgang lie ver gezegd, tot con bescherming op ruime schaal. Selir. keurt ook nu stellig ie bescherming der suikerfabrikantcr» afhij acht het onbillijk, dat van een bewerkt artikel 5 pCt. invoerrecht wordt ge heven cn var een ander, dat evenzeer concurreert met de nationale nijverheid, nauwelijks 2 pCt. Maar een groot verschil vinden wij nog zoo vervolgt hij - tusschen den niet-gehcel billijken toestand zooals hij nu is, en dien toestand, dievol- hloedbcschermingsgezinde partijen willen scheppen. zij al tegen de veertig liep. Uet verholen, zachte lachje onder de oogleden en het kostelijk kleine trekken in 'net benedendeel van liet gezicht, als zij zich terugtrok, had iets piquants uitdagends, dat een waar saivo van applaudissementen over haar deed heengaan en er verzamelde zich een heele kring heeren en dames om haar heen, die haar gelukwenscnten, toen zij weer ging zitten. Terwijl mevrouw Stephanie op haar stille, ge sloten manier de complimenten aannam, staken de dames do hoofden bijeen mompelde men en telo- phoneerde men met knipoogjes en fluisterde elkaar wat in. Trouwens men was het er altijd over eens ge weest, dat mevrouw Stephanie Grunth uitstekend de kunst verstond van eon magneet te zijn voor de heeren wat dezen avond zelfs mevrouw Ma- thisen eigenlijk we! wat plat, maar daarom niot minder naar waariieid deed uitroepen nDie verstaat me do kunst van hengelen!" Nu werd de vleugel de vermaarde vleugel van Jacobsen weer in den hoek geschoven en de orkestmuziek vulde de tribune. Stoelen en ban ken werden ter zijde gezet en de zaal met zijn gladde breede plankenvloer lag klaar voor den dans. Dames in baltoilet wandelden in rijen heen en weer en namen de eene zijde van do zaal in, ter wijl witgehandschoende heeren door de deuren naar binnen stroomden, om de dames tot een feestelijke polonaise af te halen, opdat het ba! geopend zon worden en waaraan ook de getrouwde dames deel namen de vrouw van den ambtman en direc tor Fenger natuurlijk als eerste paar. IVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1