51"e jaargang. Donderdag 10 Juni 1897. N°. 9340. s FETTILLET ON. GROOTVADER. Verschijnt degelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. EOELANTS. Kennisgeving. Kennisgeving. Kc n n i s g e v i n g. Kennisgeving. Aangifte van leerlingen De noodzakelijkste hervormingen. «te COURANT Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTESSTEAAT TO, Telcplioon No. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone rcgeB met inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - (.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 1)e burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis: dat ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaa! in het Kiesdistrict Schie dam op Dinsdag 15 dezervan des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, een stemming zal worden gehouden over de volgende candidaten IDENBURG. (A. W. F. Graaf VAN LIMBURG STIRUM. (Mr. O. J. H. TAK VAN POORTVLIET. (Mr.J. P.R.; dat tot de stemming niemand wordt toegelaten dan die volgens de Kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproe ping voor de stemming; dat aan den kiezer, die zijn kaait heeft verloren of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester ter Gemeente secretarie eene kaart wordt uitgeieikt, mits hij vol doende van zijne indentiteit doe blijken; dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidt: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar en dat voor hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen ter Gemeente-Secretarie, tegen betaling van '2i/s cent, verkrijgbaar zijn foimulieren ter invul ling van de uren, waarop de peisonen, die onder hen arbeiden, gelegenheid kunnen vinden aan de stemming deel te nemen. Schiedam, 9 Juni 1897. jDe Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 2e suppletoir-kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/97, door den ge meenteraad vastgesteld en den 31 sten Mei daar aanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en m afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 9<len Juni 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. INSPECTIE der VERLOFGANGERS. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Roman door Jonas Lie. H) De vrouw van den stiftskanunnik had natuuilijk geweigerd, maar daarvoor had zij een heele hoop zoons en dochters, dia, naar zij schertsend zeide, wel hare verplichtingen zouden wilden overnamen. Juist na hen kwam consul Anders Wingaard met de vrouw van den arts Grunth, de gevierde vorstin van den avond, in schitterend wijnrood zijden toilet van uiterst moderne coupe. De bon Ie rijen slingerden zich door elkander onder de kroonlichten op de maat van de muziek. En grootvader ging ook eens kijken en zag maar zoo'n beetje toe en praatte eens met deze en gene van de aanzittende vrouwen, tot hij zich geschikt bij een kaartpartijtje in een der binnenste vertrekken van den club kon terugtrekken. Er kwam een trek van weerzin op zijn gelaat toen hij zijn zoon, den arts. zag, die met consul Wingaard in den dans hoogst geanimeerd scheen te keuvelen. Hij herinnerde zich hoe verscheiden oude dames langs de wanden zaten slechts grootmama's boe zij in zijn romantischen tijd er uitgezien hadden en hoe zij zich nu tot breede gestalten hadden afge rond, met zeldzame gegraveerde, door het loven gevormde pbysiomieiin, met diepe voegen, als dakgoten, waardoor veel regen geloopen had Zij zaten nu met gezelschapsgezichtenhet leven tot rekenschap vorderend de een boos, Koningin in de provincie Zuid-Holland van 22 April j!., A, ho. 1064 (2de afd.) prov. blad no. 21, brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat de inspectie over de verlofgangers der militie te land, binnen deze gemeente zal plaats hebben op MAANDAG, 28 JUNI 1897, des voormiddags ten 10 ure, op het terrein achter het gebouw de St. Joris Doele, aan het Doeleplem; dat op die inspectie zullen moeten verschijnen de miliciens der lichtingen van 1891, 1892, 1893, 1894, 1895 en 1896, voor zoover zij vóór den 1 sten April jl. in het genot van onbepaald vei lof zijn gesteld, met uitzondering van hen, die in de maand Juni e. k. iu werkelijken dienst moeien komen of aan tuien vrijstelling of uitstel tot een nader tijdstip van de inspectie is verleend En worden mitsdien opgeroepen al de hierboven vermelde, zich met onbepaald verlof binnen deze ge meente bevindende verlofgangers, om op bovengemel- den tijd en plaats te ischijnen. Strekkende voorts tot informatie .- a. dat de verlofgangers, volgens art 140 der wet van 19 Augustus 1801 staatsblad no. 72), ter inspectie behaoren te verschijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medege geven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen; en l. dat zij, volgens art. 830 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien het bovenbedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleedzoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier r,ke zullen worden gestraft volgens het ciiininee! wetboek en het reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande bij gemeld art. 130 toepasselijk verklaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 9den Juni 1897. Burgemeester en Weihouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Kostelooze toelating ran «erlingen op liet gym nasium, de hoogerc burgerschool en do her halingsschool, verbonden aan do school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de aanvragen om kosteloos te worden toegelaten tot den a.s. cursus lo. Van liet gymnasium 2o. Van de hoogere burgerschool 3o. Van de herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan uiterlijk den ISden «fall a.s. bij hun col lege moeten zijn ingedienden dat de regelen voor de toelating vastgesteld, op de secretaiie der gemeente ter lezing liggen. de andera zoet vriendelijk kijkend de oude mevrouw van Director Fries ah een soort scherp rechter met een nentweder-oder" om deu roageren, krommen neus, en de fonkelend, scherpe valkonoogen, Hij herinnerde zich nog heel goed, welke schit terende schoonheid zij in den tijd harer jeugd was geweest. Maar de vrouw van den stiftskanunnik zag er lief uit, als innerlijk welingericht. Ais meisje was zij altijd leehjk geweest, maar heel, heel goedig en vriendelijk. sKoro... kom, men behoeft zich niet in be schouwingen te vei liezen... niet waar mevrouw Jonsbeig? Is uwe dochter hier?" Hij werd op dit oogenbhk op Terna opmerkzaam zij danste werkelijk met den bergwerkstudent Tenger in persoon Grootvader liep bij mevrouw Jonsberg weg om gesprekken te ontgaan. Hij moest Terna zien Zij zag er werkelijk allerliefst uituitstekend zelfs in die veranderde groene japon wat was "ij teer, slank en lief. zoo frisch opgebloeid Daar was iets aan haar, dat hij stijf zou willen noemendie manier, waarop zij het hoofd hield, dat bewegelijke in hare houding, dat sierlijke in iedere beweging. Nu kwamen de walsen voor de jongelui Grootvader vergat zijn plan zich aan het speelta feltje terug te trekken. Hij stond daar als aan den grond genageld door Terna's slanke, schoone_ gestalte haar gelaat geheel vervuld door den eersten dans op haar eerste ngroote menschenbal." Zij scheen hem als een jonge, teere boom, vóór hij bloesems krijgt. Zet zij niet de voet als ja het dansen schijnt haar we! aangeborenals den zeevogel het zwemmen, als grootmoedor sia, ja Torna je eerste di»-3, dat. Men zou dai Vooris brengen zij in herinnering, dat over eenkomstig besluit van den gemeenteraad, aan het gymnasium 1 leerling, en aan de hoogere burgerschool 2 leerlingen kosteloos geplaatst kunnen worden. Schiedam, deu 9n Juni 1897, Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. voor de openbare scholen voor lager onderwijs met uitgebreid leerplan. Ouders ot Voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan Ie ge ven, wordt verzocht zich vóór Zondag 41 Juli a.s. aan te melden, voor Meisjes bij mej. A. KIMMIJSER en voor Jongens bij den heer A. H. E. TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Januari '1892. i. Nu allervvege de candidaten der verschillende partijen gesteld zijn, ware 't wel te wenschen dat tot den stemmingsdag, welke althans de voorloopige beslissing zal brengen, alle persoon lijke quaestiën bleven rusten en alleen voor de beginselen werd gestreden. De ervaring van vroeger jaren leert echter anders, en ook de polemiek der groote partij-organen van allerlei richting en kleur heeft gedurende de afgeloopen weken ze weer bevestigd, dat meer in 't be strijden van den tegenstander, in de verderfe lijke strekking zijner beginselen en in de ge varen, welke van de toepassing daarvan voor het algemeen welzijn zijn te duchten, dan wel in de aanbeveling van eigen candidaat en eigen beginselen kracht gezocht wordt. Afgescheiden van 'teeht menschelijke trekje in dit verschijn sel, omdat overeenkomstig het bekende spreek woord de mensch gewoonlijk aan den splinter in eens anders oog den omvang van een balk geeft, komt deze meer negatieve dan positieve wijze van strijdvoeren op het politiek terrein hoofdzakelijk voor rekening van het kies stelsel, dat de overwinning schenkt aan de volstrekte meerderheid, waardoor elke stem die men zijne tegenpartij ontrooft, niet slechts dezer zwakker maakt, maar ook rechtstreeks de kansen der eigen partij vermeerdert. Op dit en op andere gebreken in ons kiesstelsel, wat de stemuitbrenging en het opmaken van het resultaat betreft, stellen wij ons voor latei- uitvoeriger terug te komenvoor heden be palen wij ons tot de bloote opmerking, ter verklaring niet ter rechtvaardiging van de bedroevende traditie in onzen politieken partij den bruidsdag van het leven kunnen noemen. Nu is zij, het kind, volwassen Grootvader mompelde: De jongen wil verscheiden dansen van haar wat nog zoo dom niet is zij kijkt haar dansboekje eens na en schrijft hem op mooi, zóó, dat hij merken kan, dat hij no. één op de lijst is Mooi zoo, nu is zij bezorgd voor den heelen avona. Nu kan ik wel eens een beetje verder rond kijken. Dat ging nu niet zonder hindernissen, omdat do dans weer begon en de weg bij de zitplaatsen bij den muur langs steeds nauwer en nauwer werd. Hij wetkte zich vooruit, de eene gehandtchoende hand op den rug, als van landtong tot landtong omzeilde met eene groote bocht juffrouw Uhlenhorst, die in den laatsten tijd een beetje indringerig was, liet schijnt wel, dat je nooit te oud bent otn ntet nu, enfin. Overal maakte men hem complimentjos over het optreden van zijn schoondochter op het concert, wat hem meer en meer prikkelde. Hij voelde, hij was op sprong dan een of ander een scherp antwoord te geven juist zag hij mevrouw, de echtgenoote van den stadsbouwmeester, hem met open mond naderen om hem ook nog eens te feliciteeren, toen hij nog juist even ontsnappen kon. De handschoenen verdwenen onmiddellijk in de achterzakken van den rok en met een gevoel van bevrijding werkte hij zich door de met speeltafeltjes bezette kamertjes en vorschte naar gelegenheid den avond naar wensch te passcereo. Over het algemeen scheen men zich nogal te amuseeren. Men zat bij het spel met witte ovet- hemden en sieiiijke manchetten eu hier en daar schitterde een ridderorde op den rok. strijd om bovenal zijn kracht te zoeken in het zwart maken van den politieken tegenstander. Voorzeker zijn er weinig districten, waarin 't den strijders voor de vrijzinnige richting zoo gemakkelijk valt deze fout te vermijden als in het district Schiedam. De candidaat der liberalen van alle schakeeringende oud minister Tak van Poortvliet, heeft 't allerminst noodig in de schatting der kiezers te worden opgeschroefd door eene vergelijking met zijne tegencandidaten hij is door zijn staatkundig verleden als ware 't een levend programma en zijne verdiensten en beteekenis zouden in de algemcene schatting evenmin ook maar iets kunnen rijzen, tengevolge van de beginselen of het politiek karakter zijner tegen candidaten aan de stembus, als zij zouden kunnen dalen, indien één dier tegencandidaten de eminentste vertegenwoordiger der katholieke of der anti-revolutionnaire partij ware. De kiezers weten wie Tak is en wat zij aan Item hebben, en nu hij zich geheel homogeen ver klaard heeft met de programma's der Liberale Unie, naar wij deze week na opzettelijk onder zoek vernamen, kan ieder, die de uitvoering .der daarop geplaatste hervormingen werkelijk wil, overtuigd zijn dat hij door zijne stem op 15 Juni daartoe krachtig kan medewerken. In een vorig artikelwezen wij er op, hoe de vrijheid van overeenkomst, bij de ongelijke kracht der partijen tusschen wie het arbeids contract gesloten wordt, in de menschelijke samenleving leidt tot een miskenning der be langen van hen die hunne arbeidskracht ten bate van de maatschappelijke voortbrenging verhuren. De Staat behoort wettelijl e regelen te stellen, zoo zeiden wij prof. mr. Treub na, waar door de vrijheid van contract in zoover begrensd en geregeld worde, dat de daardoor ontstaande rechtsverhoudingen tusschen werkgever en werk nemer niet langer in strijd zjjn, gelijk tot heden niet zelden 't geval is, met zedelijkheid en recht vaardigheid. In overeenstemming daarmede spreekt het urgentie-program c er Liberale Unie den wenscli uit eener wettelijke regeling van het arbeidscontract, bovenal met dit doel dat, beter dan in de gebrekkige bepalingen in ons Burgerlijk Wetboek over den huur en verhuur van diensten, de wederzijdsche rechten en ver plichtingen van werkgever en werknemer wor den verzekerddat gewaakt worde tegen over- matigen arbeidsduur, niet slechts voor vrouwen en jongelieden, gelijk reeds geschied is in onze arbeidswet van 5 Mei 1889, maar ook voor den volwassen arbeider, die in het Nederland onzer dagen onder den drang van het nood zakelijk levensonderhoudzooals de arbeids- enquête aan 't licht gebracht heeft, vaak nog zijne diensten verhuren moet voor een onaf gebroken arbeid van meer dan, ja zelfs wel van het dubbele van 12 uren. Men denke slechts l) Zie ons nummer van Zondag 23 eu Maandag -.4 Mei 1.1. Men rookte extra sigaren en had elegante étui's voor do korte pijpen open naast zich liggen. Een blik werpende in een aangrenzend vertrek, zag grootvader de uniforms-overjas van zijn zoon, den militairen arts. De arts zat, met het eene been over het andero, behagelijk leunend, rookte en gaf ironische opmer kingen ten beste. Giootvader verstond dien toon en die bitteiheid Hij keerde zich fluks om »Dte goeie kerel," mompelde do oude man er» liep door. Hij had met hem te doen Met den ouden makeiaar Knoff, die er zonder iets te doen bij stond, den postdirecteur eu den directeur Bronnich arrangeerde bij toon buiten in het kamertje naast den balzaal een bostonpat tijtjo. Giootvader schikte de kaarten, scbu Ide ze snel door en met een haastig onderzoekonden blik op den partner, zeide hij kort: sPetite misère ouverto Het geluk scheen zich echter tegen hem te ver klaren en hij dronk eens van zijn toddy om zich over de bêtises heen te zetten. Grootvader zat daar, het hooge, breode voorhoofd omlijst door de grijze haren, die men het nog aan kon zien, dat zij eens rood geweest waren. De heldere, blauwe oogen rustten vaak uisvorschend op de medespelers. De post directeur ergerde hem, daar hij zoo interessant angstig speelde, als gold het zijne brave vrouw en zijn acht bloeden van kinderen te voeden. En de cude makelaar, de oude Knoff met het kale hoofd bekeek voorzichtig de kaarten en kauwde op zijn sigaar, als voormiddags als hij in de stad van den portwijn naar den sherry liep jonggezel geen familie daar hij voor behoefde te zorgen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1